Uit de schatten van het Frans Halsmuseum SLEUTEL WE©! Reis-indrukken van Raoul Hynckes Radio floors René Descartes KELLER MACDONALD Ministeriële proefballon op de kapitaalmarkt Zaterdag 11 Februari 1950 Haarlems Dagblad en Oprecïne Haarlerasclie Courant 3 TRUMAN CAPOTE: „De herfst van een jeugd" (Deel III der Serie „De Blauwe Distel", A. A. M. Stols, 's-Gravenhage). ZOALS EEN FRANS CRITICUS, René Biest, het uiterlijk van Truman Ca pote heeft beschreven, zo is ook de geest van zijn eerste roman „Other voices, other (1048) (het boek, waarmee deze thans vijf en twintigjarige Amerikaan van Spaanse afkomst een wereldvermaardheid verwierf)een zeldzaam samengaan van droom en werkelijkheid, dichterschap en strijdvaardigheid, argeloosheid en verweer. Een, serafijn der letteren noemt René Brest hem, en men kan het zich indenken: een fijn besneden gezicht, ogen met de glans en de kleur van amethyst, goudblond haar dat verward over zijn hoog, blank voorhoofd valt, een tengere gestalte een schilderij van Burne-Jones zou men zeggen, een dromer en peinzer, maar één met de blik van een mens, die zich gewapend heeft tegen de bedreiging van het kwaad der wereld. Dit dichterlijk-strijdbare is het, dat de sfeer bepaalt van deze (letter lijk) wonderbaarlijke roman, die onlangs verscheen in een opvallend gave vertaling van Clare Lennart. „De Herfst van een Jeugd", aldus betitelde de vertaalster haar Hoilandse bewerking. Zij had Capote's romandebuut ook „Tussen twee werelden" kunnen noemen en zou daarmee treffender en in een algemener zin hebben samengevat, wat Capote in zijn symbolisch-suggestieve titel tot uitdrukking bracht: hoe schril de stemmen („the other voices") van deze beproefde mensheid een tot jongeling rijpend kind in de oren moe ten, klinken en hoe wankel het onderdak („the other rooms") is, dat deze ontwrichte wereld hem biedt. Anders dan veertig, zelfs anders dan twintig jaar geleden, gaat deze jeugd het leven in. Is ze onbillijk, als ze de ouderen wat bitter vraagt: is dit het nu, wat ge ons hebt aan te bieden? De dertienjarige Joël Knox, die na bet overlijden van zijn gescheiden moeder naar het landgoed van zijn vader reist, laat in New Orleans zijn kinderland, zijn schul deloosheid, achter, en wat hij tegemoet- gaat is het hachelijk avontuur van het leven der volwassenen, waarvan het land goed „Skully's Landing" het symbool is. Géén kind meer en nog geen jongeling, tast hij vereenzaamd en angstig rond in het doolhof van de „Landing": in moerassen en bossen woekert ze met een gulzige oerdrift broeierig voort; spookachtig in het woon huis met zijn verwilderde tuin en zijn ge luiden, die nauwelijks te onderscheiden zijn van de geheimzinnige stilte. En wie zijn de bewoners van dit huis, van deze streek: de stiefmoeder Amy met haar wezenloos masker van „imbeciele verfijnd heid" de asthmatische, décadente Ran dolph met zijn bijtend sarcasme, waar achter hij krampachtig een verminkt'ideaal verbergt de verlamde vader Sansom met zijn in de leegte starende, wetende 0gen de negerin Zoo met haar dierlijke goedmoedigheid en zonderlinge vroomheid haar pygmee-aehtige vader, van wie niet te zeggen is, of hij dwaas dan wel wijs is de mysterieuze kluizenaar Little Sun shine wat is de zin, het geheim van hun leven, welk duister spel spelen zij met elkaar, wat zijn zij eigenlijk: levende wezens, geestverschijningen, droomgestal ten? „Wij zijn van de slof", zegt Prospero in Shakespeare's ..Tempest", waarvan de dromen worden gemaakt": van een zo danige ijle droomstof zijn deze mensen. De „Landing" ligt, als onder een glazen stolp", hermetisch afgesloten van het leven. Een ieder en alles is hier omhuld door een waas en toch tastbaar nabij: men spreekt er in geheimen, voorbije tijden duren in de voorwerpen voort, -verleden en heden, werkelijkheid en verbeelding, waken en dromen, hebben in dit onwezenlijk nie mandsland een angstwekkend verbond aangegaan. De tijd'staat stil; wat er op de „Landing" gebeurt kan zich afspelen in een visioen van één ogenblik, een boze droom van één nacht, een werkelijk verblijf van jaren. Er leven daar herinneringen voort alsof het wezens waren: drukkende on schuld, verloren geluk, verbeten haat, on vervulde liefde. En toch is er in dit oord van de „Lan ding" één. die de levensmoed vertegen woordigt: de ontembare, oranjerooö-harige Isabel, van wie Joël. onbewust nog, tijdens een bekoorlijk avontuur in het bos een van de mooiste fragmenten van dit boek en een nóg avontuurlijker vlucht, de zin van zijn leven leert: „dat het misschien ge makkelijker is, de hemel in je hand te houden als een vlinder die er niet werkelijk is", maar dat er moed toe behoort, des ondanks de ban van de nachtmerrie te ver breken en op te springen als een eindelijk ontwaakte. „Met ogen die wisten" op kijkend naar het spookhuis, ziet Joël de gloed van de zonsondergang doven in de ruiten: „ze werden donker, en het leek of er vlokken neerdaalden, die sneeuwogen vormden, sneeuwhaar; een gezicht trilde als een mooie, witte nachtvlinder, en glim lachte; het wenkte hem, zilver-glanzend, en hij wist dat hij gaan moest, onbevreesd. „Mijn enige doel is, gaaf en zuiver te blijven" met die woorden nam Capote afscheid van de criticus Brest. Het is ook GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 tegenover de kerk WIJ VERHUREN STOFZUIGERS f 4.60 per maand. REPARATIES VRIJ (Adv.) Agenda voor Haarlem ZATERDAG II FEBRUARI Stadsschouwburg:: „Meester A B. C." (ABC-cabaret), 8 uur. Westerhoutpark 1 a: Open religieusc Gemeenschap, concert, 8 uur. Frans Hals: „Virginia", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Met heilig geweld", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De rat", 18 j„ 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Geen groter zonde". 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De strijd in de Burma-jungle", 18 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Tahia, de ontembare", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 12 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Assepoes en de beto verde katuil" (Amsterdams jeugdtoneel). 2 uur „Meester A B C" (ABC-cabaret), 8 uur. Restaurant Brinkmann: Humanistisch Ver bond dr. J. P. van Praag spreekt over „Rust u ten strijd". 10 uur. Frans Hals: Instituut voor Arbeidersontwikkeling „Symphonie Phantastique". 10.30 uur. Palace: „Verbond met de duivel 10.30 uur. City: „Met Scott naar de Zuidpool", 11 uur. Luxor: „De dief van Bagdad". 14 j„ 11.30 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. MAANDAG 13 FEBRUARI Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. de gedachte van Joël, op het ogenblik dat hij aan de rand van de betoverde tuin om ziet naar de jongen die hij had achterge laten, naar zijn verloren jeugd. „De Herfst van een Jeugd" is een be klemmend, dichterlijk en verlossend boek, dat ondanks zijn (bijna drieste) openhar tigheid en benauwenis met het fel realis me der „existentialisten" waarvoor een oppervlakkig lezer het zou kunnen houden niets uitstaande heeft. Wie naar ver wantschap zoekt, zal veeleer Marcel Prousts fijnzinnige compositie herkennen: „een wonderlijk weefsel van fantasie en realiteit", Wilham Faulkners „nieuwe ro mantiek" met haar „atmospheric terror", haar atmosferische verschrikking, en Jules Supervielle's mystiek gevoel van verbon denheid met alle krachten en verschij ningsvormen van het heelal, dit onom- schrijfbaar maar alomtegenwoordig con tact met het „voorwereldse, eeuwige, bo vennatuurlijke" hetzelfde gevoel waar aan A Roland Holst en Gerrit Achterberg (hoe verschillend ook) de magische kracht van hun vers ontlenen. Dit, om belang stellenden in de buitenlandse litteratuur attent te maken op de invloeden, die Capote heeft ondergaan en de verrassende wijze waarop hij ze tot een zeer persoonlijke eenheid heeft verwerkt. Truman Capote schreef niet een roman „voor allen" en zeker niet voor jongeren. Hij schreef zelfs hiermee nog niet het boek dat een meesterwerk mag heten, al is het meesterlijk van poëtische taal en beklem mende sfeer een sfeer die ons geweten niet ongemoeid laat. „De Herfst van een Jeugd" prikkelt tot innerlijk verzet, roept ons gevoel van mede-verantwoordelijkheid wakker, ontroert èn spoort aan tot handelen in de geest van deze „serafijn der letteren", van deze dichter die aesthetisch en ethiek, schoonheid en zedelijkheid, zo voorbeeldig verbroedert: de geest van trouw aan de zuiverheid van de jeugd en manmoedigheid in de strijd tegen een voortwoekerend ver derf. C. J. E. DINAUX. In dezelfde reeks (..De Blauwe Distel") verscheen in vertaling een Noorse roman van gelijke strekking: „Feest op Réunion" door Arne Skouen. TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECIALIST" (Adv.) Beeldende kunst In vroeger tijden was er in Friesland een groot aantal houtmolens. Langzamer hand zijn zij echter bijna alle verdwenen. De firma Siebinga te Heerenveen bezit er nog een, maar omdat het onderhoud op het ogenblik te veel kosten met zich mee brengt. is er besloten, dat hij moet worden afgebroken. Hiermee zal een karakteristiek beeld uit het Friese landschap verdwijnen. De schilderkunst kent drie genres: het stilleven, de menselijke figuur, het land schap. Raoul Hynckes was éérst de schepper van sombere stillevens, waarop met een krampachtig realisme onder meer stoffige en beslagen drinkglazen, kettingen en vezelige touwen, geknotte takken, men selijke schedels zonder onderkaak, dode vogels in doffe wit-bruine pluimage, ver stijfd liggend op koude steen, werden weergegeven. Het ietwat te opzettelijke arrangement wilde blijkbaar bepaalde ge dachten suggereren. Het leek een rebus vol symboliek, een terrein waarop Jeroen Bosch een meester was. Helaas stond bij Hynckes de bedoeling niet steeds vast. Hij zag in zo'n schedel éérst de vergane glorie, later het „aanbiddelijke zwijgen". Deze willekeur was de zwakke kant van zijn kunst. Tijdens zijn reis door Belgisch-Limburg schijnt Hynckes dat alles over boord te hebben gezet: die pathologisch-scherpe observatie, die meesterlijke aan Willink herinnerende stof-uitdrukking, die bezeten heid voor het visuele, dat kille kelderlicht dat aan een pool-nacht deed denken. Hynckes gooide de luiken open! De thans in kunsthandel E. J. van Wisselingh en Co. aan het Rokin te Amsterdam tentoonge stelde magistrale reeks van zestien land schappen (olieverf op papier en enige gouaches, alle ongeveer 50 x 60 centimeter) betekent voor Hynckes een nieuwe fase, al bleef hij zich zelf. Nergens vindt men een menselijke figuur. Veelvuldig zijn daaren tegen weer de opzettelijk-gebruikte mo tieven: blinde gevels, geheimzinnige tuin muren, gesloten vensters en deuren. Méér dan voor de mens intresseert Hynckes zich hier voor een goed in het landschap ge plaatste telefoonpaal. Schuilt er in deze motieven nog een rest van Hynckes' vroe gere symboliek? Wie nu het landschap beschouwt, zal als hij die symboliek van Raoul Hynckes wil vasthouden, ook die telefoonpalen, die gonzende dragers van koperdraad-guirlan des symbolisch kunnen opvatten, ais dra gers van een inwendige melodie, die naar buiten als een gezoem of gegons merkbaar is. Maar dit zij aan de aest'netische intuïtie van de beschouwer overgelaten. Het is opvallend dat Utrillo zijn gekalkte gevels steeds beschildert met reclames, straat- en eigen-namen. Zoiets zal men bij Hynckes nergens vinden. Hij zoekt nog steeds het zwijgen. Men bewondert op deze landschappen de milde belichting van de huizen en heuvels, van het sappige brons groene lover, van de zachte glooiingen der paden. Hoe machtig spant de schilder daar boven een hemel vol verwaaid parelmoe ren grijs-en-zilver tegen een licht blauw fond. Een merkwaardige overeenkomst met enkele van deze zestien landschappen vindt men in een aquarel van Millet (ge storven 1875): Landschap aan de Allier (museum Montpellier). We zijn benieuwd of deze nieuwe rich ting van Raoul Hynckes' kunst zal worden voortgezet. H. SCHMIDT DEGENER. Autodieven op heterdaad betrapt Gisteravond tegen middernacht hebben twee rechercheurs van de Amsterdamse centrale recherche, die in een auto surveil leerden, twee autodieven op heterdaad op het stelen van een wagen op de Ziesenis- kade betrapt. De achtervolging werd on middellijk ingezet en op de Weteringschans werden de dieven ingehaald. Eén van hen zag kans uit de auto te springen en tracht te te ontvluchten. Eén rechercheur trok daarop zijn revolver en schoot de man in de benen. Aan de Toonkunstmuziekscliool te Haarlem is benoemd als leraar piano (opvol ger van de heer Jac. Zwaan) de heer J. W. Kappers te Heemstede. Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-rcparateur Kruisstraat 38 Haarlem (Adv.) grondlegger der moderne wijsbegeerte Heden wordt in Amsterdam door een kranslegging voor het huis Westermarkt 6 en door een tentoonstelling in de Univer- siteits-Bibliotheek het feit herdacht, dat 300 jaar geleden de Franse wijsgeer René Descartes gestorven is. 1-let spreekt van zelf, dat in Nederland deze herdenking geschiedt: in ons land heeft de beroemde denker ruim 20 jaren van zijn korte leven doorgebracht en er, bij de boekverkoper Jean Maire in Leiden de werken gepu bliceerd, die hem tot de wegwijzer dei- moderne wijsbegeerte stempelen. René Descartes is geboren 31 Maart 1596 in La Haye. een plaatsje in het weelderige Touraine. Op 16-jarige leeftijd verliet hij het Jezuieten-college te La Flèche, waar hij was opgevoed in de scholastieke wijs begeerte, onvoldaan, niet over de hoeveel heid opgedane kennis, maar door de on waarheid der wetenschappelijke methoden en de valse redeneerwijzen. De jonge Descartes besefte al spoedig, dat het boek der wijsheid niet in het schoollokaal lag maar in het leven zelf en, zo schrijft hij „ik besloot geen andere kennis meer te zoeken, dan die ik in mijzelf zou kunnen vinden of wel in 't grote boek der wereld". Dan begint het zwervend leven van de jonge wijsgeer. Zoals het in die jaren be hoorde, trad hij, als zoon van goeden huize, in dienst van beroemde veldheren en in 1618 is hij officier in het leger van onze Prins Maurits. Tijdens dat gemoede lijke 12-jarig Bestand maakte Descartes op zeer toevallige wijze voor 't eerst ken nis met een Nederlands geleerde. Hij stond, in Breda, te kijken naar een affiche, waar op een wiskundige prijsvraag was uitge schreven. Descartes verzocht zijn buurman de tekst in 't Frans of in 't Latijn te ver talen. Deze voldeed aan zijn verzoek op voorwaarde dat de jonge vreemdeling hem spoedig de oplossing zou brengen. Dat ge beurde inderdaad en zo begon een jaren lange vriendschap tussen Descartes en de Dordtse geleerde Isaac Beeckman. Evenwel, het niets-doen in het rustend leger van Prins Maurits beviel de actieve Descartes niet en hij volgde in 1619 de Hertog van Beieren naar Oostenrijk. Hongarije. Pom- meren. Daar. in de koude winterkwartie ren vond hij de grote lijnen van zijn nieu we wijsbegeerte. Hij ging naar Parijs om te studeren, maar in dat zachte klimaat en "t mondaine leven kon hij niet rustig mediteren. In 1629 besloot hij zich voor altijd terug te trekken uit „de plaats v zijn gewoonten" en te gaan naar een land, dat „middelmatig koud" was en waar vrij wel niemand hem kende. Hij vestigde zich in ons land, steeds verhuizend naar andere Haarlem - Tel. 11828, 18626 - Jansweg 42 BIOSOL-HOOGTEZONNEN IMFRAPHIL VERHUUR VAN HOOGTEZONNEN (Adv.) plaatsen: Franeker, waar toen een beken de hogeschool was, Deventer, Utrecht, Am sterdam, Leiden, Endegeest, Egmond, Har derwijk, ja zelfs onder de rook van Haar lem heeft hij gewoond, in Santpoort „het mooiste dorp van Noordholland". Na jaren van overpeinzing verscheen in 1637 in Leiden zijn belangrijke werk, „Discours de la Méthode", gevolgd door de „Dioptriques" en de „Météores", waarin hij een nieuwe leer verkondigde, die het vrije, zelfstandige onderzoek, los van alle overleveringen, op de voorgrond, stelde. De Utrechtse Universiteit werd, dank zij de Hoogleraren Renerius en Regius, het cen trum van de Cartesiaanse ideeën. Maar ook kwam uit Utrecht de heftigste bestrijding. Want, hoewel Descartes gelovig Katholiek was en in zijn werk goddienstige kwesties vermeed, onderkende de streng Calvinisti sche Hoogleraar Voetius welke ontbinden de kracht er huisde in de leer van de Franse wijsgeer*, die o.a. meende, dat ge openbaarde waarheden in overeenstem ming moeten zijn met wijsgerige waar heden, en welk gevaar voor de Neder landse traditie, waarvan Voetius de ver tegenwoordiger was: het Gezag van de Bijbel. En Descartes, die in 1631 over Holland aan een vriend geschreven had: „Welk ander land, waar men een zo vol maakte vrijheid genieten kan", moest er varen, dat, als twee levensbeschouwingen tegen elkaar botsen: de onaantastbaarheid der traditie en 't vrije onderzoek, ook in ons land conflicten scherpe vorm kunnen aannemen. Zeker, Descartes behoefde niet bevreesd te zijn als een Giordano Bruno verbrand te zullen worden, maar toch moest de Franse gezant tussenbeide ko men om hem voor al te grote onaange naamheden te vrijwaren. Mede om zich aan verdere aanvallen te onttrekken, gaf Descartes in 1649 gehoor aan het dringend verzoek van Christina van Zweden om zich in Stockholm te vestigen. Deze vorstin, ctie er plezier in had zich niet alleen met Kunstschatten te omgeven, maar ook met beroemde geleerden, liet de wijsgeer elke morgen om 5 uur bij zich komen om met hem te philosopheren. Op een dier och tendwandelingen naar de vertrekken van die vorstelijke blauwkous vatte Rene Des cartes kou en stierf 11 Februari 1650, ruim 53 jaar oud. Wat gaf Descartes na 18 jaren van over peinzing in 1637 in gen honderdtal blad zijden in 't licht? Het was geen nieuw wijsgerig stelsel, geen vermelding van nieuwe waarheden, het was: het inzicht in de methode der wijsgerige zekerheid. Deze methode om „goed zijn intellect te leiden en de waarheid in de wetenschappen te zoeken" werkte hij uit in enkele grond regels, waarvan de voornaamste is: niets voor waar te houden, dan wat klaar en duidelijk door de rede begrepen wordt. Het belangrijke van Descartes is, dat hij, gedreven door zijn onstuimige waar heidsdrang en zich bevrijdend van de druk van het dogmatisch denken, de autonomie A.E.C..cabaret in botsing mei een puinhoop In de nacht van Donderdag op Vrijdag is een grote personen-auto, met leden van het A.B.C.-cabaret die van een voorstelling te Eindhoven terugkeerden, ten gevolge van de dichte duisternis op de fiere nsteln- v/eg te 's-Graveland tegen een puinhoop gereden. De gevolgen waren gelukkig niet ernstig. Alleen de echtgenote van de acteur Chris Baay werd zodanig gekwetst, dat zij naar het Diaconessenhuis te Hilversum moest worden overgebracht. De andere in zittenden zijn per taxi naar de hoofdstad gereisd. De leiders van het gezelschap, het echtpaar Wim Kan en Corry Vonk, maak ten de tocht van Eindhoven naar hun wo ning te Aalsmeer op eigen gelegenheid. De voorstellingen gedurende dit week einde in de Haarlemse Schouwburg gaan gewoon door. Zoals reeds werd gemeld neemt Cruys Voorbergh de plaats in van Louis Borel, die sedert 1 Februari elders een engagement vervult. Wanneer wij na de algemene beschou- pen laten bewonderen wing van Hals' laatste portretgroepen thans Daar zijn dan bijvoor- onze aandacht uitsluitend richten op de beeld de „pizzicati" reeds hoog geprezen techniek, dan lijkt, het der vingerringen en mij noodzakelijk allereerst de niet zelden oorhangers. Deze gehuldigde opvatting te ontzenuwen, als kostbaarheden zijn zou de omtrent 84-jarige schilder vanwege niet breed-uit geschil- hoge ouderdom gehandicapt zijn geweest derd in cje stoffelijke door verminderd gezichtsvermogen en ge- pracj1t vang oud, pa- d&n vol on rarlolelonn rlnpl* rel en edelsteen, doch samengetrokken tot een enkele glinste- gere vastheid van hand. Zulks zou blijken uit de revolutionnaire penseelvoe ring, de „vormloosheid" van bepaalde on derdelen en het „brutale" plaatsen van tal van accenten, schijnbaar dan met bevende F het hand. Ernstige bestudering der techniek hart dezer preciosa, openbaart echter anders. als deTiressentie Wij gewaagden er reeds van dat de JY®wnrïi 1" brede manier in Hals' laatste jaren werd zekeiheid wordt vai voorbereid in de allengs soberder wordende de schildei shand yei- werken na ongeveer 1641, waarbij de kleur p1 om zuil^e in toenemende mate werd geëlimineerd en tieuse accenten m de de aandacht zich steeds scherper samentrok kern van het object op de 1 e v e n d e kern waaraan elk dé- te plaatsen, temeer tail, zowel van het levend organisme als waar dit niet ge- van de dode materie, zijn totale verschij- schiedde met de be- ningsvorm ontleent. Het vermogen dit laat- dachtzaamheid van ste op te voeren tot een hoogte, die opper- ie fijn-schilder, doch vlakkige beschouwing misschien de verden- met het élan. Hals king wekt van ouderdomskwalen als hier- *igen. Eenzelfde vast- boven aangeduid, maar in feite in de meest ?jeid van hand vereist absolute ontstoffelijking resulteert, dit ver- let op-tippen der sub mogen was slechts een geniaal kunstenaar (Jele-accenten in de als Frans Hals gegeven. De techniek, die ons steeds weer verbluft, is dus de natuurlijke voleinding van de ont- nuanceerde vleestonen wikkeling ener schilderwijze, die in embryo zichten. ■eeds bestond in 1616, toen Hals zijn Frans Hals (Antwerpen omstreeks 15S0 Haarlem 1666): Portret van AdrianaBredenhof (fragment uit het groepsportret Regentessen van het Oude-Mannenhuiste Haarlem). Anno 1664 pupillen, het aanzetten van de lieht-aecen- bcwiJ's van Hals' vooringenomenheid ten ten der nagels en het borstelen van de ge- aanzien van zijn opdracht-gcetsters; voorts handen en ge- fle Rcht-accenten der parels, de geniaal ge legde schaduw in de linker-slaap, waarin Een ieder die Hals in deze doeken zó tevens de structuur van de schedel wordt. eerste schuttersmaaltijd voltooide, die zich aan het werk ziet, staat perplex van zulk gevangen. Doch elk gelaat, elke hand eist duidelijk maakte in de licht-overspoelde feilloos onderscheidings-vermogen en züllc onze aandacht. Hals geniaalste werken op hand van heer Del, de ons bekende, ge- een vaste hand op zulk een eerbiedwaar- ueze wijze in volle omvang waarderend, zaghebbende regent van 1641, en die haar dige leeftijd. Deze revolutionnaire grijsaard za^ óe wrangheid, die aan deze scheppm- zegepraal behaalde in de portretgroepen overschreed nimmer de grenzen van het Sen ten grondslag ligt, vervluchtigen om van 1664. Niet de hoge ouderdom met zijn geoorloofde, doch bewoog zich hier zó hoog ruimte te geven aan onze verrukking voor gebreken wordt dus kenbaar in dit laatste boven het afgebakerde terrein der pictu- de volledige overwinning, hier op de mate- stadium van Hals' techniek, doch de oogst, vale mogelijkheden, dat zelfs de moderne r'e behaald! Dan zal het U gaan als een die eerst na een werkzaam leven op zó museumbezoeker hem soms uit het oog befaamd Frans toonkunstenaar (het was verliest, naar de ervaring ons heeft geleerd. Robert Casadesus), die na levendige ge- Tot slot dezer beschouwingen vraag ik dachten-wisseUng gedurende zijn gang door nog attentie voor het détail met de onfor- ons museum, voor de Regentessen letterlijk hoge leeftijd kon worden binnengehaald! En thans zal de lezer mij naar het museum moeten volgen en mede het opper- vlak van het doek moeten „verkennen", om tuinlijke regentes, hiernevens gereprodu- verstomde en er zich een kwartier lang die talrijke grandioze détails waar te ceerd. Vergeten we thans haar karakter- \'oor °P hield. Sprakeloos. Portret van René Descartes door Frans Hals. Het origineel bevindt zich in de Ny Carlsberg Glyptoteek te Kopenhagen. der rede verkondigt en de overtuiging, dat het menselijk denken in staat is tot waar heid te geraken. Bij het zoeken naar de waarheid, meent Descartes, is het nodig alles te verwerpen, wat enigszins twijfel achtig is en hetgeen men, uit overlevering, als vaststaand had aangenomen. Zo past hij od alles de methodische, volstrekte twijfel toe. Deze twijfel echter wordt niet een hoogmoedig, afbrekend scep ticisme. Want al redenerend komt hy tot een zekerheid, die hij duidelijk en hel der als een realiteit in zich ziet en die hij geformuleerd heeft in de beroemde woor den: je pense, done je suis (Ik denk, dus ben ik). Deze waarheid ik twijfel, ik denk, dus ik ben d.w.z.: onze enige zekerheid is ons denken, nam hij aan als grondgedachte van zijn wijsbegeerte. Door zo de rede als autoriteit te erken nen en door van het denken uit te gaan om tot waarheid te komen, is Descartes in zekere zin de grondlegger der moderne philosophic. Hoewel Descartes zelf geen groot litera tor was, is de 17-eeuwse Franse literatuur doortrokken van het Cartesianisme en in de 18e eeuw is zijn invloed, doordat men zijn methode (ondanks hemzelf) toepaste op religieuse kwesties, steeds stijgende ge weest. Zijn logische gedachtengang, zijn helde re analyse, zijn opvatting een gedachte slechts als bestaand te aanvaarden wan neer deze duidelijk en klaar voor ons is, behoren tot de wezenlijke kenmerken van de Franse geest. Zo kan men zeggen, dat elke Fransman min of meer Cartesiaan is. Hij, die het „boek der wereld" wilde lezen, heeft aan het boek der wijsheid een belangrijke bladzijde toegevoegd. Ons land kan het zich tot een eer rekenen, dat het René Descartes daartoe de gelegenheid heeft geschonken. E. nemen, waarop de ware kunstminnaar scherpte voor het picturale wonder ciat zij draagwijdte van nimmer uilgekekqn raakt. Men vergunne vertegenwoordigt. Aandacht verdienen het grondde! mij een greep te doen uit de veelheid stekelige strikje, waarvan in de vorige dezer détails, die zich in beide portretgroe- beschouwing werd gerept als het tastbaar Omdat hij de phenomeen door- H. P. BAARD. Men is het er in financiële kringen wel over eens, dat minister Lieftinck met de uitgifte van de 3'A procent Nederlandse Staatslening 1950 a pari op de kapitaal markt een proefballonnetje oplaat, door welks evoluties de in de naaste toekomst te volgen gedragslijn van de regering ten aanzien van de milliarden-grote vlottende schuld zal worden bepaald. Het feit, dat de minister zich wil laten machtigen tot verdere uitgifte van 1500 millioen aan staatsleningen, wijst er op, dat hij het voortbestaan van een abnor maal grote vlottende schuld niet wense lijk acht, waarbij ongetwijfeld de nade ring van de datum (1 Juli 1950), waarop de Economische Unie met België en Luxemburg een feit zal worden, een rol speelt. Ook al behoeft een algehele nivel lering van het rentepeil tussen die landen niet als een noodzakelijkheid te worden gezien, het thans bestaande 'verschil voor geldleningen op lange termijn van 1 a l'A proeent is toch te groot om op de duur te worden bestendigd. Een land. dat voor zijn economische ontwikkeling buitenland se investering nodig heeft en dat heb ben wij in zeer sterke mate kan de rentestand niet op een kunstmatig laag niveau handhaven. Dat ook de minister hiervan overtuigd is. blijkt wel uit de thans voorgestelde wijziging van de wet inzake de dividendbeperking, volgens welke vennootschappen met meer dan 25 procent buitenlands kapitaaal van die be perking zijn vrijgesteld. De gemiddelde looptijd van' de nieuwe lening is 28 jaar, die van de 3 procent Ne derland 1962/64 14'A jaar, van de 3 pro cent Investeringscertificaten 13'A jaar. die van de 3 procent Nederlands-Indië 1937 9 jaar en het is duidelijk dat naarmate een lening korter loopt, het koersverlies bij een stijging van de rentestand kleiner is. Het kwart procent meer rente van de nieuwe lening is natuurlijk een kleine concessie, die thans wel legen de langere looptijd opweegt, maar die haar betekenis verliest naarmate de rentestand stijgt. Het is daarom niet te verwachten, dat de particuliere belegger voor de nieuwe staatlening grote belangstelling aan de dag zal leggen, maar dat zij ook nu weer grotendeels bij de institutionele beleggers, pensioenfondsen, levensverzekeringsmaat schappijen, etc., zal terecht komen, omdat deze met tussentijdse koersdalingen min der rekening behoeven te houden. Voortreffelijke Franse film over een romantisch kunstenaarsleven Morgenochtend heeft in het Frans Hals theater voor het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling, afdeling Haarlem, een voor stelling plaats van de door de Franse re gisseur Christian-Jaque gemaakte film over het leven van de componist Hector Berlioz. De titelrol wordt gespeeld door Jean-Louis Barrault, die de meeste film liefhebbers wel zullen kennen van de on vergetelijke „Enfants du paradis". In tegenstelling tot de meeste biogra fische films is de schepper van „La sym phonie fantastique" erin geslaagd de hoofd momenten uit Berlioz' leven als componist en zijn persoonlijke lotgevallen voortref felijk te combineren, al zijn er wel eens bijkomstigheden waarop te veel nadruk is gevallen, docht daartegenover staan vele uitmuntende gedeelten. De gelukkige ver binding van muziek en beeld bijvoor beeld daar waar de componist de ideeën voor de Fantastische symphonie ontvangt zullen de toeschouwer, mede dank zij de bezieling van Jean-Louis Barrault, zeker i\iet onberoerd laten en hem een inzicht geven in het wonder van het ontstaan van een kunstwerk. De spaarbanken, met name de kleinere, zijn met deze nieuwe staatslening ook niet geholpen, wegens met de opvraagbaarheid van het spaarkapitaal en de wenselijkheid om aan het einde van een boekjaar de waarde harer beleggingen op de beurs koers te stellen, brengen langlopende le ningen ook voor hen een vrij groot risico mee, wanneer in de naaste toekomst met een wijziging van de rentestand, rekening moet worden gehouden. De Amsterdamse beurs heeft aan de nieuwe staatslening clan ook weinig aan dacht geschonken en de noteringen dei- oude leningen ondergingen geen noemens waardige verandering. Groter was de invloed van de minder gunstige berichten uit Indonesië, nadat ge durende enige weken een meer hoopvolle stemming op de afdelingen der Cultuur waarden de boventoon bad gevoerd. Indo nesië is een groot land en al zal men daarom voor generaliseren moeten wa ken wanneer men leest van onlusten, sta kingen en wat dies meer zij, dit neemt toch niet weg, dat het vertrouwen in de rehabilitatie van Indonesië door derge lijke calamiteiten wordt ondermijnd. Vast staat, dat een spoedige consolidatie van economische en sociale verhoudingen al daar nodig is om erger te voorkomen. Een gunstige omstandigheid is daarbij, dat de prijzen van de meeste Indonesische producten thans uitermate lonend zijn, zodat uit dien hoofde grote bedragen aan Indonesië toevloeien. Dit is ook nodig wijl, vooral wanneer buitenlandse leningen uit blijven, de dringend noodzakelijk import voor een goecl deel wordt bepaald door de export. Maar wanneer deze door ver nieling van plantages en fabrieken, door stakingen en dergelijke, wordt belemmerd, zal ook cle import moeten dalen en is er uiteraard van nieuwe buitenlandse in vesteringen) geen sprake. Dit is de reden, waarom deze week de gunstige oogstberichten van vele onder nemingen op de beurs weinig invloed uit oefenden. ook al hebben ze voor de be oordeling der betrokken fondsen hun be tekenis niet verloren. Minister Stikker teruggekeerd De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr D. U. Stikker, die in zijn hoedanigheid van politiek bemiddelaar van de Organisatie voor Europese econo mische samenwerking een bezoek aan Pa rijs heeft gebracht, is Vrijdagavond met het lijntoestel uit Parijs in ons land terug gekeerd. Mr. N. S. Blom staatssecretaris aan Buitenlandse Zaken (Van onze parlementaire redacteur) Er bestaat thans reden om aan te nemen dat definitief besloten is dat mr. N. S. Blom, op het ogenblik raad-adviseur aan het ministerie van Buitenlandse Zaken, tol staatssecretaris van het Departement zal worden benoemd. Nachtdienst apotheken HAARLEM: Bos en Vaar'apotheek. Bos en Vaartstraat 26. telefoon 13290. Apotheek Florijn, Grote Houtstraat 73. telefoon 10500. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6. tele foon 10354. Noorder-Apotheek. Jan Gijzen- kade 181. telefoon 23821. HEEMSTEDE: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206—203. telefoon 28320. BLOEMENDAAL: Bloemendaalse Apo theek, Bloemendaalseweg 85.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5