J Het leven in de grote stad en op het platteland Predikbeurten Parketvloeren EDELHOUT Lyceum voor Individueel Onderwijs WOONRUIMTE Smit Scherpenhuisen PHILIPS en ERRES Excelsior Stofzuigers Zaterdag 11 Februari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Bij het verkrijgen van levensgeluk speelt de plaats waar men woont slechts een ondergeschikte rol Velen menen een ontbindende invloed van de levenssfeer in de grote steden op sociaal en cultureel gebied te kunnen waar nemen. De commissie die voor de rijksdienst voor het Nationale Plan een studie maakte van het Bevolkingsvraagstuk achtte het haar taak na te gaan in hoeverre deze verschijnselen inderdaad kunnen worden geconstateerd.. Uiteraard is het contact tussen de men sen in de grote steden anders dan in de kleine steden en ten plattelande. Men kent zijn medemensen veelal slechts van één zijde en verdeelt de verschillende kanten van zijn persoonlijkheid vaak over ver scheidene personen en groepen. Dit behoeft allerminst te betekenen, dat het contact in de grote stad meer oppervlakkig en minder diep zou zijn, want hier tegenover staat een grotere mogelijkheid, zelf zijn contacten te kiezen. Bovendien kan de sociale controle in een kleinere en daardoor meer besloten gemeenschap leiden tot morele onzelfstan digheid, die niet ongevaarlijk kan worden genoemd, wanneer de enkeling voor zelf standige beslissingen wordt gesteld. Door de anonimiteit kan de grote stadbewoner zich echter anderzijds gemakkelijker aan de controle van de wet, mores en traditie onttrekken. Hierdoor kan het gevaar ont staan dat tal van enkelingen op drift ge raken en dat het maatschappelijk leven door een zekere mate van sociale desorga nisatie en desintegratie wordt gekenmerkt. Gezinsbanden Van het gezinsbedrijf hetzij als klein handel in de stad of als kleine boerderij op het land gaat een sterke binding uit. Deze factor ontbreekt als de gezinsleden in loondienst werken, zowel bij de industrie arbeiders als bij landarbeiders. Daar de ontwikkeling van het grootbedrijf in de meeste steden verder voortgeschreden is dan in de meeste plattelandsgewesten, kun nen uit dien hoofde in het algemeen minder hechte gezinsbanden bij de stadsbevolking worden verwacht. Het zou echter onjuist zijn zulks aan de grote der agglomeratie als zodanig toe te schrijven. Overigens blijft het onzeker in hoeverre de gezinsbanden bij de stadsbevolking in derdaad losser zijn dan bij de niet-agra- rische bevolking ten plattelande. Er is hier over in ons land nooit een onderzoek inge steld. Cijfers over echtscheidingen en ont zettingen uit de ouderlijke macht kunnen niet als bewijs gebruiktworden. Wel is juist dat er in de steden meer echtschei dingen voorkomen, maar het aantal per sonen dat zich de gevolgen van een echt scheiding lean veroorloven is daar ook gróter, gelet op de alementatieplicht en het in economisch verband samenwerken van echtgenoten. Wat de gemeenschapsbanden betreft is op te merken dat een bewezen dienst in een stad minder gevolgd wordt door een tegen prestatie, omdat men daar elkaar niet zo goed kent. De gemeenschapsbanden op het platteland zijn dus niet hechter omdat men daar braver is, maar omdat men ze daar minder ontberen kan dan in een stad. Het grotestads-nomadïsme de neiging om veelvuldig te verhuizen die er gevonden werd voor de woningnood behoeft nog niet te wijzen op een sociale ontworteling Het verschijnsel kan toegeschreven wor den aan de ruimere keuze van woningen en aan de étagebouw, waardoor geen wo ning in eigendom kan worden verkregen. Ontspanning Over de vraag of de ontspanning in de vrije natuur door de grotestadsbewoners als onontbeerlijk gevoeld wordt, liepen de meningen in de commissie uiteen. Sommige leden meenden de drang naar buiten van de dagjesmensen en van de forensen te moeten opvatten als een symptoom van een wezenlijke behoefte; anderen zagen in deze vormen van recreatie eerder een nood- verschijnsel der laatste decennia en wezen er daarbij op, dat de wijze waarop de ge middelde dagjesmens zijn ontspanning buitenshuis zoekt, meestal weinig te maken heeft met contact met de natuur, doch overwegend vertier en amusement inhoudt. Het vraagstuk der forensen wijst op het bestaan van een behoefte waaraan in de grote steden niet kan worden voldaan. Om daarin te voorzien hebben de forensen ver lies aan tijd en geld over. Tegenover het gebrek aan ontspanningsmogelijkheden in de vrije natuur, dat de grote steden veelal kenmerkt, staat in de kleine steden vaak een gebrek aan culturele- en ontspannings mogelijkheden. Films Prof. dr. K. Baschwitz, sociaal-psycho loog, verklaarde aan de commissie, dat het peil der films in de kleinere stedèn uitge sproken slechter is dan in de grote steden en dat dit feit slechts ten dele kan worden toegeschreven aan het verschil in materiële welstand. J eugdbaldadiglreid Prof. dr. M. J. Langeveld wees er in de commissie op, dat de jeugdbaldadigheid nog steeds een ernstig probleem in de grote steden vormt. De oorzaak ligt vooral in het gebrek aan recreatiegelegenheid voor de jeugd. Vrije tijdsbesteding De commissie betreurt het dat in ons land nog nooit een groot opgezet onderzoek is ingesteld naar de sociologie van de vrije tijdsbesteding. Dit is jammer omdat het vraagstuk van de levensvreugde steeds Marshall-dollars voor de Sahara Het bureau van de ECA te Parijs heeft bekend gemaakt, dgt er 30.997.935 dollar beschikbaar zullen worden gesteld voor irrigatiewerken in de Sahara, die ten doel hebben 80.000 ha woestijngrond te her scheppen in rijstvelden, en voor andere projecten in Frans-West-Afrika. Behalve machines voor waterbouwkundige werken zullen er met deze gelden zware machines en ander materieel worden aangeschaft voor het aanleggen van wegen, vliegvelden en havens, voor het ontginnen van grote stroken grond door drainage en irrigatie en voor de ontwikkeling van de landbouw in Frans-West-Afrika. Het is het plan om van de delta van de Niger, die eeuwen geleden in de Sahara uitstroomde, weer water naar deze woes tijn te geleiden, aldus de mededeling van de ECA. meer in de sfeer van de vrije tijdsbesteding komt te liggen, naarmate de mechanisatie en de rationalisatie in het economisch leven voortschrijdt. Vroeger verschafte het hand werk aan velen bevrediging die het werk aan de lopende band nimmer zal kunnen geven. De vraag rijst in hoeverre het grotestads leven leidt tot een „massavorming", „nivel lering" of „vervlakking" in de vrije tijds besteding. Weliswaar biedt de grote stad alleen al door haar concentratie van men sen de meeste aangrijpingspunten voor der gelijke processen, maar aan de andere kant schept deze concentratie tevens de moge lijkheid tot een grotere differentatie op het gebied der sociale en culturele contac ten. Deze kunnen dan een tegenwicht vor men tegenover de tendentie tot massa vorming Het menselijk geluk De commissie stelt tenslotte de vraag: welke grootte van agglomeratie (samen- groeping van mensen) is het meest be vorderlijk voor het levensgeluk der inge zetenen. Bij de overweging bleek het evenwel moeilijk criteria aan te leggen. De commis sie heeft geïllustreerde statistieken laten maken om aan te geven in welke streken van het land de meeste N.S.B.-ers waren en waar nu de meeste communisten wonen. De conclusie lijkt gerechtvaardigd, dat het voorkomen van een georganiseerde onte vredenheid waarschijnlijk in de eerste plaat afhangt van de sociaal-economische struc tuur der gewesten en daarnaast van het volkskarakter en van de kerkelijke ge zindte, mar dat de mate van verstedelijking van de streek en de grootte der agglome ratie slechts een ondergeschikte rol spelen. In wezen kan de waardering der menta liteit van stad en land niet gemeten worden naar geestelijk en maatschappelijk levens geluk en welbehagen, doch slechts naar zedelijke beginselen en levensbeschouwing. Giuliano heeft plannen om te gaan varen Per walvisvaarder naar Zuid-Amerika? De Siciliaanse bandietenleider Salva- tore Giuliano heeft zich volgens het blad „Sicilia del popoio" door bemiddeling van bevriende Amerikaanse relaties een wal visvaarder aangeschaft. Het blad verwacht dat Giuliano het eiland spoedig zal ont luchten. In politiekringen wordt openlijk toege geven, dat Giuliano zijn vlucht aan het voorbereiden is, schrijft de „Sicilia del Popoio" en vervolgt dan met te vertellen, dat de door de politie zolang gezochte ban dietenkoning het ontvluchtingsplan heeft uitgewerkt tezamen met zijn zwager Pas- quale Sciortino, die reeds verscheidene jaren geleden naar Zuid-Amerika is uitge weken. Giuliano zou de walvisvaarder voor tach tig millioen lire of wel 120.000 dollar ge kocht hebben van een Pamanese scheeps bouwer. Dit schip vervoert volgens het genoemde blad op het ogenblik fruit onder Panamese vlag. maar op het „geschikte ogenblik", namelijk dadelijk na het proces tegen Giuliano's zuster Mariannina, de vrouw van Sciortino, zou Giuliano opdracht geven het vaartuig naar Sicilië te dirigeren. Het blad onthult niet, waar Giuliano van plan is zich aan boord te begeven. De be manning van de walvisvaarder zou volgens de „Sicilia del Popoio" bestaan uit Sici liaanse emigranten, die Sciortino geholpen hebben bij zijn actie tegen het Italiaanse koningshuis. De moeder van Salvatore Giuliano heeft kort geleden terechtgestaan onder beschul diging van hulpverlening aan haar zoon. Zij werd inderdaad schuldig bevonden doch onmiddellijk na de uitspraak uit de hechtenis ontslagen. Zijn zuster zal nu ook terechtstaan en ook in dit geval verwacht men dat vrijlating zal volgen. Enige maan den geléden heeft Giuliano- te verstaan gegeven, dat hij slechts vrijbuiter zou blij ven zolang zijn moeder en zijn zuster vast gehouden werden en dat, wanneer zij op vrije voeten gesteld zouden worden, hij zich zou terugtrekken. Reeds vier jaar lang jagen de carabinie- in het bergachtige gebied van Sicilië achter Giuliano aan. Hem worden onge veer 117 moorden ten laste gelegd en voorts talloze gevallen van ontvoering, af persing en diefstal. Hij wordt als de gevaar lijkste bandiet van deze eeuw beschouwd en sedert Juli van het vorige jaar is een speciaal corps van 1500 man in dé weer om Giuliano en zijn volgelingen op te sporen. Enige honderden van zijn „onder danen" en tipgevers zijn reeds in handen der politie gevallen maar „de koning van Sicilië" is door de politiemannen zelfs niet eenmaal gezien. (United Press). Fireflies van de „Doorman" als geitenhoeders Marinevliegers doen goede daden op Bonaire Het te Willemstad op Curasao verschij nende dagblad „Beurs- en Nieuwsberich ten" schrijft: „Niet alleen voor Prins Bernhard, ook voor de officieren en manschappen van de „Karei Doorman" heeft Bonaire zijn be koring. Dit vliegtuigmoederschip is reeds enige malen op de rede van Bonaire ge weest en de manschappen, die een vrije dag hebben, brengen die aan de wal door. Zij beschikken over een aantal zeilbootjes en vermaken zich verder met zwemmen en duiken best. Ook de andere oorlogsschepen van het smaldeel komen geregeld het mooie eiland bezoeken. De vliegeniers van de Doorman oefenen in het landen op het vliegveld te Bonaire. Vele uren per dag davert de lucht van het geronk van de motoren en Bonaire's be volking is dankbaar voor het lawaai om dat het hun voor het eerst sinds vele jaren een goede maisoogst belooft te brengen. Wanneer de mais in de aren is, moet een deel van de bevolking overdag voortdurend op het land zijn om als vogelverschrikkers te fungeren. Nu echter is er op de mais- velden, die in de straal van de opstijgende en dalende machines liggen, al dagenlang geen vogel te zien. Nog een andere goede daad verrichten deze machines: uithuizige geiten die in lange tijd niet „thuis" zijn geweest en ver wilderd over de gouvernementsgronden trokken, geschrokken van de vlieg tuigen, hals over kop naar huis terug gekeerd en vele verloren gewaande zonen en dochteren van de geitenfamilie mekke ren thans weer bij moeders maishut". Congo remt invoer van moederlandse dekens (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische minister van Koloniën Pierre Wigny heeft moeilijkheden met de Belgische dekenfabrikanten, die verbolgen zijn, omdat het Congolese gouvernement- generaal te Leopoldstad de invoerrechten op dekens van vijf op 20 procent van de waarde heeft gebracht. Daar negentig procent van de door de Congo ingevoerde dekens door Belgische fabrikanten ge leverd worden, is dit kabaal begrijpelijk. De Congolese regering nam het besluit, om de te Leopoldstad gevestigde deken- fabriek filiaal van een Belgische fabriek te Aalst die wil gaan uitbreiden, rugge steun te geven. Bovendien is de Congolese producent van oordeel, dat indien hij zijn kwaliteit wil handhaven, hij een zekere bescherming moet genieten tegen de pro ducten uit het moederland, die dekens leveren welke uit katoen- en wolafval zijn vervaardigd. Dit op zichzelf kleine inci dent is symptomatisch voor de controverse, die tussen het moeder-land en de kolonie rijst, telkens wanneer er van industriali satie sprake is. Niemand betwist, dat de Congo om de levensstandaard der 14 mil lioen negers op te voeren moet industriali seren, maar iedere keer, wanneer ginds een nieuwe fabriek wordt gebouwd, die een Belgische exportsector naar de Congo schade kan doen, houden de betrokken industriëlen een klaagserenade in het bureau van de minister van Koloniën. De Congolese producent merkt op, dat zijn blanke arbeidskrachten hem meer kosten dan die in België. Voor zijn dekens ge bruikt hij geen katoenafval maar zuivere Congolese langdradige katoen en boven dien wordt in België een invoerrecht van 24 procent op „vreemde" dekens geheven (behalve dan voor de Nederlandse, die tol vrij het land binnenkomen). De Belgische fabrikanten zullen de strijd echter niet gemakkelijk opgeven en als hem niets anders overblijft, waarschijnlijk eveneens in de Congo dochter-fabrieken gaan instal leren. De Belgische binnenlandse produc tie, die voorheen naar de Congo werd ge ëxporteerd, zou dan op andere markten moeten worden afgezet. Weer zomerkampen van „Het vierde Prinsenkind" De stichting „Het vierde Prinsenkind" heeft zich tot taak gesteld wat levens vreugde in de zomer te schenken aan dui zenden kinderen, waarvan de vader ten gevolge van oorlogsgeweld of oorlogsom standigheden om het leven kwam, of zo invalide werd, dat hij niet meer in staat is in het onderhoud van zijn gezin te voor zien. Ook voor honderden kinderen, die door- de oorlog zelf lichamelijk werden getroffen, zal in de komende zomer door „Het vierde Prinsenkind" een plaats in de vacantie- kampen worden ingeruimd, Het bestuur der Stichting wil alle kin deren bereiken, die voor uizending in aan merking komen. Het betwijfelt echter, of al deze kinderen bij de gemeentebesturen bekend zijn. Met het oog hierop wordt er op gewezen, dat aanmelding van oorlogswezen en -half- wezen kan geschieden voor 10 Maart in de grote gemeenten bij de afdeling hulpverlening oorlogsslachtoffers van de diensten voor sociale zaken en in de kleinere gemeenten ter gemeentesecretarie. Voor uitzending komen in aanmerking kinderen, geboren tussen 1 September 1936 en 1 September 1941. Het opsporen van de invalide kinderen in de leeftijdsgroep van 9 tot en met 20 jaar geeft vele moeilijkheden, aangezien slechts een deel daarvan is geregistreerd bij de gemeenten. „Het 'vierde Prinsen kind" zou vooral deze categorie kinderen, voor wie de veertiendaagse kampen van de grootste waarde zijn, voor uitzending in aanmerking willen doen komen. De licha melijk getroffen kinderen kunnen schrif telijk worden aangemeld rechtstreeks bij het secretariaat der Stichting, Hof 13 zwart te Dordrecht. In de drie jaren van haar bestaan, heeft de Stichting aan 13021 kinderen een gratis vacantie weten te bieden. „De Rat" (Cinema Palace). Hei muitputtelijke onderwerp voor de film maker, de misdaad, is juist door zijn veel zijdigheid het best gediend met een eenvou dige. onopgesmukte behandeling en de een voud waarmede bovengenoemde rolprent gecomponeerd is maakt er de grootste be koring van uit. De geschiedenis, die wordt aangekondigd als een waar verhaal, ontleent haar titel aan het feit dat een koelbloedig en gewiekst misdadiger de buizen van het waterafvoer stelsel onder de straten van Los Angeles heeft uitgekozen als schuilplaats en arsenaal. De politie heeft haar handen vol aan de ach- tervolgurg van deze „rat", die zijn misdaden weet te dekken door een volslagen verhul ling van zijn indentiteit. De methode waar mede de politie zijn indentiteit achterhaalt is origineel en verrassend, de wijze waarop het verloop der gebeurtenissen en de vor deringen van het onderzoek op het celluloid zijn gebracht brengt in sommige details een maximum aan spanning op. De makers zijn er in geslaagd zonder onwaarschijnlijke ver sierselen een indruk te geven van het werk der Amerikaanse politie en bovendien heb ben zij met eenvoudige middelen ook filmi sche effecten weten te bereiken, die weldadig afsteken bij de cliché-melhoden volgens welke vaak dergelijke criminele films wor den vervaardigd. In het voorprogramma een instructief filmpje van Rank over de Europese visserij en haar problemn, en enige beelden van de reis die Prins Bemhard op het ogenblik in de West volbrengt. J. L. De strijd in de Birma-junglc (City). In deze oorlogsfilm worden de lotgevallen vertoond van een afdeling parachutisten, die in een onherbergzame streek van Birma zijn neergelaten met de opdracht het zich daar bevindende radar-station te vernietigen. Zij voeren deze opdracht ter voorbereiding van de invasie snel en doeltreffend uit, doch ge raken op de terugweg naar hun basis enige keren slaags met de Japanners, die tijdens een dezer gevechten de draagbare radio van de Ammerikanen in duigen schieten, met het gevolg dat zij geen verbinding meer kun- Na een petitie te hebben aangeboden, ivaarin aan Engeland wordt gevraagd de vroegere Italiaanse kolonies aan Ethiopië te geven, vatten enige strijdlustige leden van de Verenigde Afrikaanse Nationalistische Beweging post voor het Britse consulaat, dat is gevestigd in het Empire State Building te New York. Op de borden die deze mensen met zich meedroegen stonden onder meer de eisen, dat Eritrea, Somaliland,en Ethiopië „van de Europese heerschappij zullen worden bevrijd". nen krijgen met het vliegtuig dat hen onder weg moet bevoorraden. Errol Flynn speelt de rol van de kapitein, die gedurende deze tocht van ruim tweehonderd mijl het groot ste deel van zijn mannen verliest. Bijzonder spannend en uiterst suggestief opgenomen is de nachtelijke scène, waarin de Japanners hun sluipmoord-tactiek pogen toe te passen. Men krijgt door deze naar de mentaliteit wel enigszins verouderde film een tref fend beeld van de bovenmenselijke njoeilijk- heden, waarmee de geallieerde troepen in het Verre Oosten in aanraking kwamen. Overigens is het wel wat onwaarschijnlijk, dat de Japanners zich zo gemakkelijk zou den laten "afslachten als hierin te zien wordt gegeven. Raoul Wash voerde de regie. Hij heeft geen enkele vrouw tot het witte doek toegelaten, zodat men gespaard blijft voor sentimentele verhaaltjes. D. K. „Tahia, de ontembare" (Spaarne). De reeds eerder in Haarlem vertoonde film „Tahia, de ontembare" is deze week in het Spaarne theater te zien. Het verhaal speelt zich af op een klein eiland, waar een prinses regeert. Vreemdelingen bezoeken de afge legen streek, om in het bezit te komen van verborgen schatten. Daarover- wordt een felle strijd gevoerd, waarbij het aan span ning niet ontbreekt. In het voorprogramma wordt vertoond „De koning der prairiën". Virginian (Frans Hals) Eén van de luxe-Westerns die Hollywood bij tijd en wijle pleegt te produceren tot grote vreugde van allen die hun hart aan de romantiek van hel Wilde Westen hebben verpand. Het verhaal bevat wat meer complicaties dan de revolver producten van de lopende band en met name de adoratie voor het zwakke geslacht is er wat meer in uitgesponnen. Maar alle onmis bare elementen als veediefstallen, revolver- duels, galops over de prairie en aanver wante cowboy-vermaken hebben er toch hun plaatsje gevonden en de Technicolor geeft het laatste tikje onwerkelijkheid aan het spannend gedoe. Joel McCrea is de ran cher die zijn hart verliest aan het onderwij zeresje uit de stad. dat wel even moeite heeft om aan de zonderlinge gewoonten van de prairie te wennen, maar tenslotte toch zwicht voor de gecombineerde attracties van Joel en het leven in de wijde ruimte. W. L. B. Geen groter zorrde (Luxor) Op kiese wijze wordt in deze al wat oudere Ameri kaanse film het delicate probleem belicht van de gevaren die de samenleving vooral in de grote steden bedreigen. Een jongeman die aan een ernstige besmettelijke ziekte lijdt heeft zich daarvoor bij een kwakzalver (die hij een echte medicus gelooft te zijn) laten behandelen, natuurlijk zonder enig resultaat. Als hij na zijn zogenaamde genezing in het huwelijk treedt ervaart hij na korte tijd dat hij niet alleen zelf nog ziek is maar boven dien nu ook zijn jonge vrouw en haai- kind besmet heeft. Buiten zichzelf van wanhoop en woede roept hij de kwakzalver ter ver antwoord^ en dood deze in een handgepreen dat uit hun woordenwisseling ontstaat. Het proces tegen de jongeman dat eindigt met zijn vrijspraak, vormt de dramatische climax van deze ontroerende film. Parallel aan dit verhaal loopt een neven-intrise die een schril licht werpt op de onverschilligheid, de on wetendheid en de valse schaamte waarmee een gehele stadsbevolking aan de zedelijke gevaren die haar bedreigen voorbij kan gaan. H. C. Met heilig geweld (Rembrandt). De regisseur Henry Koster, die volgens een me dedeling van de 20th Century Fox specialist is in het „luchtig-godsdienstige genre" heeft hier met de productie-leider Samuel Engel zijn naam eer aangedaan. Het verhaal gaal over twee nonnen die een gelofte hebben afgelegd om in het Amerikaanse stadje Bethlehem een kinder-hospitaal te slichten, Met een paar dollar op zak en een onbe grensd vertrouwen in de goede afloop gaan zij aan de slag en na de gebruikelijke tegen slagen te hebben overwonnen, komt het hospitaal er inderdaad te staan. Men kan niet ontkennen dat de belevenissen van Loretta Young en Celeste Holm hier en daar wel eens grappige momenten opleveren, maar alles bij elkaar is het verhaal te kinderlijk om erg aanvaardbaar te zijn. De opzet van de hele geschiedenis is bovendien een tikkeltje goed koop. zonder overigens smakeloos te zijn. Het blijft in ieder geval de vraag of het onderwerp bijster geschikt is voor een luch- tig-sentimentele behandeling. W. L. B. ZONDAG 12 FEBRUARI 1950. HAARLEM. Ned. Hen'. Kerk. Grote Kerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Dhr. André Peschar. in de Consistoriekamer. Zondag 10: Ds. E. Pet. Nieuwe Kerk 10: Ds. E. Dijkhuis. 7: Ds. W. J. van Elden. Noordcrkerk. Zater dag 4-5: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Dr A. J. Rasker, H. Avondmaal. Oos- terkerk. 10: Ds. G. J. Waardenburg. 7: Dr. A. J. Rasker. Bakenesserkerk 9.30: Dhr. W. Hoffenaar, Kiridërkcrk Kapel Sareptta 9.30: Dhr. J, P. van Eijsden. Kinderkerk. 10.45: Ds. A. J. van Rhijn. Diaconessenhuis 4.30: Ds. A. J van Rhijn. Rusthuis. Jans straat. 10.30: Dienst. Jeugdkapel. Noord 10.30: Dhr. F. H. Geursen. Oost 10: Dhr. J. Jong kind Centr. 10: Mw. T. H. J. C. Koopman West 10: Dhr. N. Desjardijn. Ver. van Vrtfz. Hervormden, Jacobstraat 6. 10.30: Dr. J. de Graaf. Eglise Wallonne, Begijnhof 30. Di- manche 12 Février a 10 h. 15: Service presi de par le pasteur H. Bouvier, a 19 h 45: Reunion de Jeunesse: le pr. R. L. le Gras. de Delft sur. Dien, les Eglises Wallonnes et les Jeunes. Church of England: Sunday, Feb. 12th. 3 p. m. at the Oud-Katholieke Kerk. Kinderhuissingel: Evensong followed by Holy Communion, Rev. R. O. Tasker. Stads Evangelisatie, L. Herenstraat 6. 10 en 7.30: W. F Kloos. Evan gelist. Gouda. Medewerking zangkoor Eben Haëzer. Woensdag S: J. F. Snoeks. Zuider- kapcl. Zuiderstraat 15. 10: Dhr. H. v. d. Brink Bloetnendaal. 5: Dezelfde Evangelisatiesa menkomst. 7.45: Jeugdbijeenkomst. Opwek- kingssamenkemsien, Zuidersir. 15. Donder dag 8: Dhr. J. Sevensma, Evangelist te Am sterdam. Ned. Herv. Evangelisatie. Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. H G. Abma. v. Rot terdam. Vrije Evangelische Gemeente, Bake- nessergracht 65. 9.30 en 5: Ds. J. I. van Wijck van Gouda. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Mej. Ds. Soutendijk. Remonstr. Gereform. Gemeente. 10,30: Dr. J. W. Herfst. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. A. M. Boeijinga. 5: Ds. J. A. van Arkel, Wilhelmi- nakerk 10: Ds. L, Hoorweg Jr. 5: Ds. P. de Ruig. Zuid-Oosterkerk 10: Ds, P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Geref, Gemeente on der het Kruis. Ged Oude Gracht 47. Dins dag 7.30: Ds. J. A, Smink, van Rotterdam. Oud-Geref. Gemeente. Ged. Oude Gracht 47 Maandag 7.30: Ds. E. van Dijk. van de Haag Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. M. Holtrop.Baptïste Gemeente. Parklaan 34. 9.30 en 5: Ds. J W. Weenink. 7.30: Jeugd- samenkomst. (Geb. Salem). Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10: Heiligingsdienst. 7: Openluchtmeeting Ged. Oude Gracht. 8: Verlossingssamenkomst. Donderdag 8: Hei- ligingsdienst. Alle samenkomsten o.l.v. Ma joor Bosveld. Pinkster Gemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10: M. v. d. Sluis. Amster dam 7.30: E. Schuurman. Ned. Chr. Gemeen schapsband, Lir.naeuslaan 14. H.-Z. Maan dag 3.30: Samenkomst. Vergadering van ge lovigen, Jansstraat 85. 10: Samenkomst (Broodbreken). Bijbellezing, Jansstraat 85. Vrijdag 8: K. Rozendal. Gemeente Gods, Jansslraat 85. zaal 5. 10: Samenkomst. Ge meente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5: Samenkomst. Gemeente van Chris tus, Ged. Oude Gracht 47. 10.15: Preek en Avondmaal. 7: Samenkomst. Kruisleger, Wolstraat 7. 10: Heiligingsdienst. 12: Zon dagsschool. 8: Verlossingssamenkomst. Don derdag 8: Openbare samenkomst. O.l.v H. Haanstra. Pinkster-Evangelisatie, Ged. O. Gracht 47. 10 en 6: Volle Evangelieprediking De Christengemeenschap. Jansstr. 83. 10: Zondagsdienst voor kinderen, 10.30: Mensen- wijdingsdienst. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Corne- lissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerk dienst Christian Science. Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhelminaslraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zcndinggemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening, Soefi-Bcweging, Nas- sauplein S 11: Dienst. Ned. Ver. v. Spiritis ten „Harnionïa". Jansstraat 33. 10.30: Wij dingsmorgen. Mevr. de Jong-Harmeyer. Haarlem. Medewerking Harmonia Dames koor o.l.v. Tine Hessen-Heek. Gcrcf. Kerk, Begijnhofkapel. 10 en 5: Ds. A. Bos. Broedergemeente, Parklaar. 34. Za terdag 7 30: Liturgische Zangaienst Zondag 10.45: Dhr. Frankena. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. M. v. d. Voet, Jeugddienst m. m. v. het Kerkkoor. 7: Dezelfde Inrma- nuelkerk. 10: Dr. H. v. d. Loos. Néd, Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Ds. Leendertz. Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Heiliging Openluchtsamenkomst Soendaplein. 8: WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIS Verlossing. Deze samenkomsten staan onder leiding van Brigadier J. R. Ruysink. van Amsterdam. Gcrcf. Kerk. Noord-Schotcr- kerk. 9 en 10.30: Ds. J. A van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Christ. Geref. Kerk. Flores- straat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris HEEMSTEDE, Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplcin. 10: Ds. Henk els. 7: Ds. Bar-tiema. Kapel N. Vredcnliof 10.30 en 7: Ds. Oskamp Aula Chr. Lyceum: 10.45; Ds. v. Nieuwenhuijzen. Jeugdkapel. Jeugdhuis Dreef 10: Dienst Prinsessekade 3. 10.30: Dienst. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Prof. Dr. M. A. Beek, Hv\, Amsterdam. Gcr. Kerk. Chr, Lyceum. 9: Ds. Dondorp. 5: Ds. J. Mulder, van Heemstede. Koediefslaan 10: Prof. Dr. G. S. Berkouwer. 5: Ds. A. Don- dorp. Camplaan 10: Ds. J. Mulder. 5: Prof. Dr. G. C. Berkouwer. Geref. Kerk, Heren weg 111. 9.30 en 4.30: Ds. M Vrieze. AERDEXHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E, Drost. Religieuze Kring. Eikenlaan 5 10.30: Ds. E. H. Boer. Doopsgez. pred. tc Koog a. d. Zaan BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. W. M Maas. Geref. Kerk 10: T. Spilker. 5: Onbekend. BLOEMEND AAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Ds. P. J. Mackaay. v. Hrl. Jeugdd. 10.30: Dr. J. H. Stelma. 9: Jeugdkapel. 12 j. e. o „Mara- natha". Donkerelaan. 11.45: Zondagsschool. 5 j. e o. Jeugdhuis. Donkerelaan. Geref. Kerk. 9. 10.30 en 3.30: Dr. J L. Koole. Soefi-Bewcging, Bloemenri.weg 141. Geen dienst. Vrije Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 8: Vesoers en Lof. O VERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. 7.45: Zondagavondstilte voor Prot. Overveen, voorafgegaan door Zangdienst, aanvangende 7.15 uur in de Kerk aan de Ramplaan. HOOFDDORP Ncd. Herv. Kerk. 10: Ds. Salverda. H Doop. 7: Dezelfde. NIEUW-VENNEP. Ncd. Herv. Kerk. Dorp. 9.30: Ds. M. M. de Jong 3: Ds. J. Breeuwsma Abbencs 9.30: Ds. J. Breeuwsma. 3: Ds. M. M. de Jong Bethel, 10: Dhr. H. Heyman. T'dam. 7: Ds. Mr. G. A. Alma, Lisse. Jeugd dienst. RIJK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. G. M. J. Winter, VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dhr. Geurtsen. Haarlem. Zendingsdienst. 3: Dhr. A. C. Brörens. BADHOEVEDORP. Ned. Herv. Kerk. Im- manuëlkerk. Reigerstr. 10 en 7: Ds, C J. Meilink. Geloof- en Liefdckcrk, Lijnden. 10; Dhr. W. v. d. Kooy. Cand, t. d. H Dienst, Zevenhoven. 7: Dhr. H. C v Gaasbeek, Am sterdam. SPAARXDAM Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. L. S. van Zwel, em. pred. te Zeist. H. Doop. West. Kon. Emmaschool. Raafstraat. 9 en 10.30: Ds. G. H. v. d Woord 7: Ds. J. Kroon. Evangelisatie ..Bethel", Oost Kolk. 10: Dhr. A. de Waal-Malefijt, uit Amsterdam. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk, Kerk plein. 10: Ds, C. de Ru. 7: Geen dienst. Ncd. Prot. Bond, Brugstraat. 15. 10.30: Ds. H, Lui- kinga, Doopsgez pred te Zaandam. Ncd. Chr. Gemeenschapsbond, gebouw Ons Huis Dorpsplein. Dinsdag 8: Th. Dikkes, van Hrl. Geref. Kerk, Julianaweg 10 en 5: Ds._A. de Ruiter. Parochie H. Agutha, Gr. Krocht. H.H. Missen om 7. 8.30 en 10 de Hoogmis. 7 n.m. Lof. In de week H.H. Missen om 7 en 7.45. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Mr. G. A. Alma. 5: Ds. C. Jongeboer. Ned. Prot. Bond Geen dienst. Geref. Kerk. 10 en 4: Dr. Th. Ruys Jr. Geref. Kerk (Art. 31) 10.30 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gemeente 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud-Geref. Gemeente 9.30 en 3: Leesdienst. Christ. Geref. Kerk 10 en 4: Ds. H. W. Ecrland. Vorstelijke rit. Een blind echtpaar dat op een wandeling door Kopenhagen de weg kwijtraakte richtte zijn schreden naar het geluid van een draaiende auto-motor en vroeg om een lift. De bestuurder opende onmiddellijk het portier en het echtpaar werd keurig voor zijn huis afgezet door niemand minder dan koning Frederik. Schildersbedrijf „JIACO&Y" BF.RCKHEYDESTRAAT 32 Haarlem. Tel. 12920 Noteert voor de schoonmaak: Plafonds waterverven vanaf f 10, Enkel Traphuïs water- werven v.a. E 15. Keuken wa terverven v.a. f 8.50. Behangen a f 0.45 p. rol. Na levering behang. Staalboeken ter inzage. Te koop aangeboden: Vergunning voor consumptie-ijs bereiding alsmede de volledige inven taris w.o. ijsmachine met electro-motor en conserva tor. Brieven no. 4915. Kurkparket Rubbervloeréh Rubber- trapbekleding Van 't Hoffstraat 151 Haarlem Tel. 20340 (K 2500) Berouw komt te laat Als u op onoordeel kundige wijze uw mooie kleedje gewas sen, en daardoor.... bedorven hebt, valt er niet veel aan te ver helpen! Gelukkig dat u zoiets voor een tweede keer kunt voorkomen: door al uw wasgoed ook het allerfijnste mee te geven aan WASSERIJ Inkoop Goud en Juwelen H. W. DAMES KRUISSTRAAT 19 Haarlem. Tel. 16910 bij de Ridderstraat. MEUBELFABRIEK Levert aan solide personen Huisk., Slaapk., Salons, Bed den, Karpetten, enz. Tegen de laagste prijzen op gemak kelijke betalingsconditie. Geen financieringsinstituut. Brieven no 4903. INSTITUUT „ERASMUS" Dag- en avondcursussen Lesgeld naar draagkracht. Florastraat 13, Haarlem-Z., Tel. 19953 AANGEBODEN Flats - middenstandswoningen - landhuizen in Haar lem, Heemstede/Aerdenhout en Santpoort. Benodigd eigen kapitaal vanaf f 6.000. (dit jaar gereed). Voll. inlichtingen bij De Ridder Strijbis makelaars, Zandvoorter Allee 1 te Heemstede, tel. 26179 's avonds lel. 27004. Radiotechnisch Bedrijf Gen Cronjéstraat 141 - Tel. 21775 - Haarlem Uit voorraad leverbaar Erkende service afdeling Gemoderniseerde showroom PRODUCTIE. VERMEERDERING wordt door alle economen bepleit om het welstandspeil te handhaven. Maak in vrije tijd Uw eigen kleed, lopers, kus sens enz en produceer een bezit, in waarde drie-voudig de kosten De SMYRNA.SPECIALIST „LABOR" RIJKSSTRAATWEG 127 - TEL. 24642 - (buslijnen 1-5-G-7) vanaf 2.50 per week HARTENDORP DE STOFZUIGER SPECIAALZAAK Gen. Cronjéstraat 43 Kruidbergerweg 51 Telef. 16990—17696

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 7