Lift met For tenia" VJ v: Zaterdag 11 Februari 1950 Oosterse rust en Westerse zakelijkheid ontmoeten elkaar in dit schilderachtige straatje in Jeruzalem, de Heilige Stad voor drie wereld-godsdiensten. Het is alsof de mensheid, niets bespaard wordt. Nauwelijks een week, nadat de heer Harry S. Truman heeft openbaar ge maakt, dat de waterstofbom in serie zal worden vervaardigd en de heer Wisjinsky heeft medegedeeld, dat de Unie der Sovjet republieken deze bom reeds lang onder de knie heeft, komt de derde bominslag: de heer Abe Lenstra is gepasseerd voor het nationale voetbalelftal. Onmiddellijk heb ik door middel van mijn correspondenten het. oor te luisteren gelegd aan de geprangde boezem der wereld: Washington. Minister Dean Ache- son wacht op het bezoek van ambassadeur Eelco („toothy") N. van Kleffens, alvo rens hij het officiële standpunt van het State Department kan kenbaar maken. De heer Acheson wilde voorlopig slechts ver klaren, dat hij persoonlijk achter de heer Lenstra blijft slaan. De ambassadeur der Verenigde Staten in Nederland, Selden Chapin. heeft een onderhoud gehad met Karei Lotsy en deze een scherpe voor lopige nota overhandigd. M osko u. Het Kremlin hult zich in zwijgen. De heer Jo Stalin is verkouden. De heer Wisjinsky heeft griep. Ambassa deur dr. F. C. A. baron van Pallandt anti chambreert. De Prawda kondigde een extra-editie aan. H e e r e n v e e n. Voor het gezantschap van Holland is een dubbele politie-bewa- kihg opgesteld. De vlaggen hangen half stok. De winkels zijn ten teken van rouw gesloten. Fedde Schurer, hoofdopsteller van de Heerenveense Koerier en Anne Wadman van De Tsjaerne hebben een ge zamenlijke oproep tot de bevolking ge richt, teneinde deze tot kalmte aan te spo ren. De gemeenteraad komt heden in spoedvergadering bijeen. De avondklok is op 5 uur gesteld. Na het melken mag nie mand zich op straat vertonen. New Delhi. Pandit Nehru heeft de Nederlandse Ambassadeur, Zijne Excel lentie Lamping, onomwonden te kennen gegeven, dat hij het een belachelijke ver onderstelling acht, dat de heer Lenstra achteruit zou zijn gegaan. De regering van India heeft de Staten van Friesland een brief van rouwbeklag gezonden. „Het is te gek om los te lopen; Abe gepasseerd", riep de heer Nehru uit. Lake Success. De vertegenwoordi gers van de Libanon, Ecuador, San Mari no en Guatemala hebben Trygve Lie ver zocht onmiddellijk een plenaire vergade ring van de Verenigde Volken uit te schrijven. In de wandelgangen wordt ge fluisterd, dat de Sovjet-delegatie bezig is haar veto op de niet-verkiezing van de heer Lenstra te formuleren. Cuba zoekt naar een tussenvoorstel. Lord Cadogan is ijlings van zijn vacantie teruggekeerd. Par ij s. Het nieuws over Abe Lenstra heeft de aandacht van de regeringscrisis afgeleid. Minister-president Bidault heeft een onderhoud met baron van Boetzelaer, de Nederlandse ambassadeur, gehad. De Avenue de l'Opéra heeft een naamsveran-, dering ondergaan. Zij heet nu Avenue Abe Lenstra, Men mag hierin een (officieus) teken zien voor de stemming in Frankrijk. N e w-Y ork. De beurs is gesloten. Londen. Het unieke feit heeft zich voorgedaan dat de heren Churchill en Attlee tezamen zijn aangetroffen op een bank in Green Park. De belangstelling voor de verkiezingen en de windhonden races is gedaald. Leiden. De Maatschappij van Ne Een origineel idee voor een masker voor de komende Carnavalstijd. Het costuum dat te zieti was in een optocht die dezer dagen door Londen trok heette ..Dame met hoofdpijn". derlandse Letterkunde heeft de heer Abe Lenstra tot lid gekozen. Por t-au-Prince. Haiti heeft de di plomatieke betrekkingen met Nederland verbroken. De Nederlandse Consul heeft een (rotte) banaan legen de linkerslaap gekregen. President Estimé zal Zondag avond op het Champ de Mars een verkla ring afleggen. De garde is gemobiliseerd. San Salvador. De verloven zijn in getrokken. President Juan German y Mendoza heeft gezegd: „Het passeren van Abe Lenstra is een slag, die geheel Mid- den-Amerika treft. Het is eenvoudig mal te veronderstellen dat Sénor Lenstra ooit minder goed zou voetballen. Karei Lotsy is een desperado. Elementen als hij beho.- ren uitgeschakeld te worden. Heerenveen. De heer Abe Lenstra heeft heden in zijn tuin gewerkt. Hij heeft geweigerd de zaakgelastigde van Luxem burg te ontvangen. ELIAS I Korf verhaal door Jonathan Folkes I De man stond nog met de duim in de lucht een slee na te kijken, toen achter hem de remmen van een normale auto knarsten, ten teken, dat zich eindelijk en te langen leste een verkeersbedrijver over zijn sjofele' persoon ontfermd had. De duim ging blij naar beneden en met een tikje aan zijn wat rafelige pet annonceer de de lifter, dat hij naar Rotterdam moest en of er nog een plaatsje vrij was. Dat zou wel gaan, zeker wel, maar dan liefst achterin. Van der Broom nam nooit vreemden voor in zijn wagen, want dan moest je maar praten en dat was nu niet de sterkste zijde van zijn aard. Met een tevreden gezicht draaide de passagier achterin een sigaret uit een weinig representabel zakje met shag en tussen twee likken aan het vloeitje maak te hij zijn voldoening kenbaar over de goedheid van sommige mensen, die ge- sjochte jongens een handje helpen om op een koopje thuis te komen. Van der Broom antwoordde niet, het geen allerminst opviel, want achter zijn rug was de lifter reeds spontaan met zijn levensgeschiedenis begonnen. Hij ging nu gelukkig weer naar moeder-de-vrouw. Zes maandjes opgeknapt. Zoue ze thuis effe blij zijn, dattïe weerom was Van der Broom schoot recht en trapte onwillekeurig het gaspedaal een fractie verder naar de bodem, zodat de kleine wagen een nijdige ruk gaf. Mooi was dat, had ie een ontslagen gevangenisboef in z'n wagen. Misschien had die vent wel voor mishandeling gezeten. Gezellig Hoe hoog stond zijn verzekeringspolis ook al weer? De man met de pet had zijn rookstaafje van vuur voorzien en bood de bestuurder edelmoedig het verfomfaaide zakje tabak aan. „Nee, ehdank u", deed deze een beetje schutterig. „Ik rook niet zo veel". Maar de man op de achterbank, niet in het minst teleurgesteld door deze Spar taanse afwijzing van een zijner onvolpre zen sjekkies, bleef met zijn armen op de voorleuning hangen en zei geruststellend: „Ze kregen me te grazen, toen ik een por- temonnaie pikte op de markt. Zes maan den, omdat ik niet handig was". „Dus in elk geval geen slager", dacht de bestuurder, maar direct daarop zag hij met schrik, dat zijn actetas op de achter bank lag. Die was alléén al een mooie duit waard. Je bent ook veel te goed, foeterde hij tegen zichzelf, telkens in het spiegeltje loerend, om de bewegingen van zijn medereiziger te controleren. Deze had zijn aandacht echter verzaligd geconcentreerd op het landschap, dat langzamerhand in de eerste huizen van Rotterdam overging. De blikken in het spiegeltje werden min der veelvuldig, want van der Broom had zijn handen vol aan het verkeer en bo vendien moest hij op een zijstraat letten, want daardoor leidde de kortste weg naar het kantoor, waar een dringende bespre king gevoerd zou moeten worden. zodat ik nog tegen Jaap zee. doe het nou niet jonge, want dan ben .je der gloeiend bij...." De lifter was h'et uit kijken moe geword<?n en droeg een nieuw verhaal voor, dat vermoedelijk, evenals het vorige, op zijn duistere omzwervingen langs de zelfkant der maatschappij sloeg. Toch nog even kijken, of de actetas nog op dezelfde plaats ligt. En dan linksaf. Met een vakkundige zwaai draaide de wagen een straat in, die echter bijna vol komen versperd werd door een politieman met geheven hand. De heer van der Broom slikte een lelijk woord in en stopte. Door dat gezanik van die vent was ie de verkeerde straat ingereden en nou had je nog een bon ook voor je goeie gedrag. Enfin, nooit meer lifters in zijn wagen, dat stond wel als een paal. De agent boog zich minzaam door het raampje en in formeerde belangstellend naar de antece denten van de bestuurder, nadat hij een oratie ten beste had gegeven over de rode bordjes met de witte streep, die elk ver keer ten enenmale verbieden. Toen het omslachtige ritueel van de bekeuring was afgehandeld en van der Broom met een woedend gezicht weer ach ter het stuur kroop, merkte hij dat de lifter met een glunder gelaat naast de wa gen stond. Ineens bruiste de verkropte boosheid in de gastheer op. „Ik maak U erop attent, dat dit hele verwenste ge harrewar eigenlijk door U veroorzaakt is", sputterde hij. Maar de glundering onder de pet bleef en met een triomfantelijk ge baar produceerde de meerijder een pa piertje, dat hij meneer v, d. Broom over reikte. „Assubliel't meester, ik heb het bonnetje maar van die smeris gerold, an ders kost dit geintje jou nog cente ook". (Nadruk verboden). Rockefeller blijft geld iveggcvcn De oude Rockefeller, John D., gaf ge durende zijn leven van steeds maar geld verzamelen meer dan 530.000.000 dollar weg voor velerlei doeleinden. Ondermeer getuigt het New Yorkse Rockefeller Center van zijn fameuze vrijgevigheid. Zijn nazaat John D. Jr., weet echter ook zeer wel grote giften weg te schenken. Zo heeft men onlangs becijferd, dat gedurende 18 maan den voor een bedrag van 11.000.000 dollar giften werden uitgedeeld. In totaal staat zijn mildadigheid geboekt voor 218.176.000 I dollar. De gever laat het aan de ontvanger over al of niet publiciteit te geven aan de schen kingen, zodat gerust kan worden gezegd, dat voor belangrijk meer dan die ruim 200.000.000 dollar werd geschonken. Schat tingen spreken van een milliard. Kaapstad heeft zich in de na-oorlogse jaren zo snel ontwikkeld, dat de enorme stadsuitbreiding een gevaar voor hei natuurschoon is geworden. Hen heeft daarom een commissie in hel leven geroepen, om re onderzoeken of de Tafelberg bij do stad niet tot monument kan worden verklaardop ongeveer dezelfde grondslag als dit in Nederland geschiedt door onze Rijksdienst voor Monumentenzorg. Een kijkje op de Tafeltfhrg. Reden tot echtscheiding Een vrouw in Chicago verkreeg echt scheiding na haar echtgenoot ervan be schuldigd te hebben dat hij met zijn vrien den poker speelde voor hoge inzetten maar een limiet van drie dollarcents per spel instelde wanneer hij thuis met haar poker de. „Alles wat ik verlangde," zo klaagde zij, „was een net zo grote kans om zijn geld te winnen als zijn vrienden hadden". Een andere vrouw, in Los Angeles, wou een echtscheidingsprocdure op grond van het feit dat haar man haar de gloeilampen in huis liet los- en vastschroeven om slij tage aan de schakelaars te voorkomen. In Texas vroeg een man scheiding aan van zijn vijftienjarige echtgenote omdat zij zich als een kind gedroeg. (Reader's Digest). Levende kreeft in blik De lekkerbekken weten het: „levende" vis is veel smakelijker dan „dode". Zo ook smaken kreeften veel beter, indien de die ren pas vlak voor het consumeren van het droevige leven beroofd worden. Met deze wetenschap toog Joseph R. MacDonald van de live-pak seafoods inc. te Boston aan het experimenteren met als resultaat, dat thans reeds sedert de zomer ongeveer 700 Engelse ponden levend ingeblikte kreeften verzonden werden over geheel Amerika. Om de beesten in het nauwe blikje in leven te houden heeft de heer MacDonald een surrogaat oceaanwater uitgevonden, dat met de kreeft in het blikje verdwijnt. Langs het Spaarne Circus-idylle In Carré is het circus Strassburger deze week de vertoningen begonnen van een nieuw programma om afscheid te nemen van het winterseizoen. Amster dam en het circus horen bijeen als haring en stamppot bij Leidens ontzet. Het was bij de gala-première waar geen gala bij was wij moeten echter een eerbiedige uitzondering maken voor de spreekstalmeester, wiens nobele waar digheid zich uitstrekte tot in de toppen van zijn witte handschoenen een drukte van hebben wij u daar. Dit laatste begrijpen wij eerlijk gezegd niet helemaal. Want het circus schijnt speciaal in stand te worden gehouden om de menselijke gevoelens van min derwaardigheid tot angstaanjagende complexen op te stapelen. Haast ieder een kan er iets wat u niet kan. Zo heb ben wij bij voorbeeld nog nooit iemand zo hard op een fiets zien trappen met geerf'ander doel dan om geen zier voor uit te komen als een zekere meneer Reynaldo, die de kunst van het wiel- rijden beoefent op een vliegensvlug draaiende schijf. Wij zouden zelfs nooit op die gedachte zijn gekomen. Ons levensinzicht is nog zo beperkt, dat wij alleen onze fiets gebruiken als wij er gens heen moeten en geen auto tot onze beschikking hebben. Maar wij kunnen wel heel mooi stilstaan zónder fiets. Laten wij echter bij het begin begin nen. De spits van dit programma werd afgebeten door zes leeuwen, die pro beerden ook de handen van de jonge Nederlandse dompteur Jean Michon in deze bezigheid te betrekken, hetgeen tenslotte vrij aardig lukte. Het merk waardigste vonden wij dat deze beesten bijna voortdurend zaten te geeuwen van verveling, terwijlhun baas als opge jaagd wild door de arena rende om het applaus te verdienen. Dit nummer is overigens bijzonder geschikt om de toe schouwers grondig te doen wennen aan de idyllische geur van Noord-Sckarwou, die aan kenners het penetrante gevoel meedeelt dat Priestley noemde: ik ben hier eerder geweest. Intussen kan de geest zich vrijmaken voor zaken van hoger orde, in welke be hoefte vrijwel onmiddellijk wordt voor zien door juffrouw Cooky, die haar hoofd door een strop steekt om zich naar de nok van het gebouw te laten hijsen. Daar gaal zij dan de evolutie theorie in practijk brengen, door, met het hoofd (en wat daar aan eeuwig- vrouwelijks op volgt) naar beneden, zonder blozen heen en weer te slente ren langs een koperen balk, waaraan twaalf lussen hangen om bij het over stappen haar voeten houvast te bieden. Zij geeft dusdoende een passend ant woord op de brutale opmerking van een ons bekende vlieg, die wij eens na de jaarlijkse schoonmaak tegen zijn op één na oudste zuster hoorden zeggen: „Ik be grijp niets van de mensen. Waarom blijven zij in 's hemelsnaam op die smerige grond lopen, als zij pas het pla fond zo mooi hebben laten witten?" Buitengewoon aardig is het optreden van vijf baby-olifanten, die met glin sterende pret-oogjes een paard imiteren, door met opgeheven voorbenen de sam ba te dansen. Verder zijn het net mensen, met dit verschil dat zij elkaar bij de slurf nemen. Zij zouden in de voorstelling die wij met onze tegen woordigheid vereerden worden ge volgd door voetbalspelende honden, doch deze wedstrijd ging helaas niet door, naar wij sterk vermoeden omdat de K.N.V.B. vreesde voor overtreding va"n de amateurbepalingen. Het gevaar was immers niet denkbeeldig, dat één van hen een verslag naar de krant zou sturen, hetgeen met klem verboden is. Het pauzenummer heeft men toever trouwd aan een heer, die een met witte zij gevoerde cape om de schouders draagt: Borra, de koning der zakken rollers. Deze is sneller in het stelen van horloges dan u in het er op kijken. Het grootste wonder dat hij verricht is het trekken van een zakdoek door een uit de mond geblazen ring van sigaret tenrook. zonder deze hoegenaamd te be schadigen. Wij kunnen dit eenvoudig niet gedaan krijgen. Hoe wij ook oefe nen, wij blijven slechts eenvoudige schrijfmachinisten, die alleen mogen goochelen met woorden. Bij gebrek aan schone zakdoeken proberen wij die dan maar door een ringetje te halen. Paarden jji iddel Hoofdzaak in ieder circus is de lichte cavalerie. Professor Max Schumann geeft enkele demonstraties uit de Spaanse hogeschool, welke worden op geluisterd met het listig werpen van aardklonten naar dat gedeelte van het publiek, dat speciaal om deze hulde in ontvangst te nemen de hoogste toe gangsprijzen heeft betaald. Meer schil derachtig zijn de verrichtingen van de Hongaarse Heemskinderen in folklo ristische klederdracht, die zich per springplank over hun ros Bayaert laten tillen onder het slaken van allerlei legendarische kreten in middeleeuwse trant. Buitengewoon leerzaam vonden wij de reacties van enige slanke vier voeters op een reeks stoplichten, waar bij één der paarden de functie van on bereden politie waarnam. Zij deden ons een goede oplossing van het verkeers- vraagstuk aan de hand: het koelbloedig negeren van het rode signaal, door het met de nek aan te zien en achterwaarts te passeren. De Munt-dressuur staat bij dit voorbeeld ver ten achter, zodat wij dit paardenminddel van harte aanbe- vélen. Nauwelijks is de harddraverij afge lopen of een aantal infanteristen treedt met harken en spaden in het strijdperk om de voorschriften inzake de richtige' uitoefening van de velddienst na te leven, zoals de legerleiding de solda teske pioniersarbeid zo kernachtig weet te formuleren. Daarna is de beurt aan de andere keurtroepen. Eerst de genie, belichaamd door Joe Breitbart, de sterkste man van de wereld, die rekensommen uitvoert met een ijzeren staaf van drie meter lengte. Hij deelt die namelijk gewoon door midden zonder een breuk over te houden, hij kan er eenheden van af trekken en het saldo vervolgens uit het hoofd tot een acht verbuigen. Dit alles begeleid door ademstoten, waarbij Tar- zan vergeleken maar een schoorvoetende huilebalk is die in het oerwoud om een snoepje zanikt. Voorts laat hij zich wel gemoed begraven onder achthonderd kilo molenstenen, waarop een aambeeld wordt geplaatst. Daarop mogen twee toeschouwers hem dan mokerslagen toe dienen. Het is niet toegestaan om Joe Breitbart onder de neus te kietelen, want daar kan hij niet tegen. Wat betreft de artillerie kunnen we kort zijn, want met hoeveel kruit en water de clowns Bario en Bario ook stonden te schutteren en te sputteren, het lachkanon wilde niet afgaan. Dan zijn wij over de luchtmacht heel wat beter te spreken. Het trio Pctroff waag de drie halzen aan een evenzoveelvoudig rek en de héér Cubanos dook als een straaljager door de uit duizend kelen opgestegen rookwolken met een allure die door verzekering wordt gedekt. Tenslotte moeten wij nog verslag uit brengen van het aandeel der marine in deze aanval van het legioen Strassbur ger op het zenuwstelsel van de hoofd stad. Dit wordt verzorgd door enige zee leeuwen onder aanvoering van schout bij-nacht Maximilian, die niet alleen met ronde projectielen kunnen jong leren, doch bovendien een voortreffelijk Om tegemoet te komen aan het verzoek van vele buiten Amster dam ivoonachtige opera-liefhebbers brengt de Nederlandse Opera op Zondagmiddag 12 Februari een op voering van Beethovens „Fidclio" onder leiding van Paul Pella met Gré Brouwenstijn in de titelrol. Van de andere medeiverkers noemen wij: Greet Koeman, Theo Baylé en Otakar Kraus. Zondagmiddag geven de Tram-koren uit Amsterdam, Den Haag en Rotter dam een uitvoering in de grote zaal van het Concertgebouw. Maandag avond verzorgt het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest onder leiding van de Engelse dirigent Stanley Pope een Beethoven-programma, dal be staat uit de ouverture Leonore lil de Tweede en de Vijfde Symphonic. Op 14 Februari is er een volkscon cert onder directie van Hein Jordans, met medewerking van Marjo Taldie het Piano-concert in g kl. t. zal ver tolken. Op 15 Februari is cr weder- In de hoofdstad uit om een volksconcertdan met mede werking van Jan Keessen, die het Vioolconcert in D gr. t. van Mozart ten gehore brengt. In de kleine zaal geeft Clara Has- kil op Zondagmiddag een piano recital. Maandagavond speelt de claveciniste Janny van Wering de Goldberg-variaties van Bach. Dins dag geeft Gerard Hengeveld zijn tweede Bacli-avond; op zijn pro gramma staan de drie-stemmige in venties en het Italiaans concert. Van Jane Wymandie u zich mis schien herinnert uit Johnny Belin da", draait een nieuwe film in Rialto aan de Ceintuurbaan: „Het stond in de krant" met James Stewart. Alhambra vertoont de belangwek kende rolprent „Manon" van Henri Georges Clouzoteen moderne ver sie van de gelijknamige roman door de abbé Prévost. Dc Cineac in de Reguliersbreestraat vertoont een nieuwe editie in de documentaire reeks ..March of time". In dc Apollo- hal worden drie wedstrijden in het landen-ijshockey-lournooi gehouden, namelijk Dinsdagavond tussen Ne derland en België, Woensdag lussen België en Italië en Dondcrdug tussen België en Frankrijk. Dinsdagavond 14 Februari spreekt de heer Frank Mc Ewen, lid van dc British Council te Parijs, in hel Ste delijk Museum over dc plaats van Henry Moore in de moderne Engelse kunst. y partijtje trompet spelen. Zij zouden stel lig een belangrijke versterking van dc koper-sectie van het Amsterdams Phil- harmonisch Orkest betekenen, ware het niet dat de dirigent, die overigens voor geen kleintje vervaard is, er voor te rug deinst om na iedere solo met vis te moeten werpen. Wij hebben het circus een beetje met het leger vergeleken, omdat er al zoveel mensen zijn die het omgekeerde doen. Nou ja, dat moeten zij zelf maar weten. Op één punt gaat de vergelijking echter niet op. Bij Strassburger zijn de sala rissen hoger. Vandaar misschien dat er nog altijd minder generaals dan acro baten zijn. BOEDA. In de vier meter water, die de bodem van het Spaarne bedekken, wordt druk gezwommen. Niet aan. de oppervlakte, maar daar onder. Snoek en blei en baars zoeken daar in grote hoeveelheden naar het dagelijks brood. Het brood, dat overi gens vaak fataal blijkt: fataal voor dc vis sen, plezierig voor sommigen onder ons. De vis. die daar zo lustig rond zwemt, heeft in de geschiedenis van onze stad al tijd een grote rol gespeeld. En dat niet alleen als voedsel (er zijn veel mensen, die niet van vis houden), maar ook als voort durende bron van ruzie. Dat begon al in de dertiende eeuw, toen het Spaarne een rivier moet zijn geweest. Of liever, een riviertje, want langer dan het nu is, is het nooit geweest. Ook niet breder. In die der tiende eeuw had de pas bestaande stad Haarlem aL twisten met de graven van Holland over het aantal florijnen, stuivers, duiten en oortjes, dat betaald moest wor den voor het visrecht. Tegenwoordig is dat allemaal wat beter geregeld. Er wordt geen (of weinig) ruzie meer gemaakt over kleine visgelden. Maar u zoudt op Maandag de verwoede Spaarne- vissers eens bij elkaar moeten zien zitten. Beide armen uitgespreid zijn nog niet in staat de afmeting aan te geven van de ge weldige knapen van vissen, die na uren lange strijd aan de kabbelende golfjes van de ex-rivier zijn ontrukt. Krachtig gekrui de verhalen worden met kleur en verve voorgedragen. „Als ik u dan vertel van die snoek, me neer", zegt de man, die ons van zijn avon turen vertelt, „die snoek van 27 pond, die ik toen mee naar huis bracht...En hij vertelt verder, een vrij oude man al, in hart en nieren Haarlemmer. Terwijl hij vertelt weerspiegelen zich in zijn gezicht al die jaren, die hij langs het Spaarne heeft doorgebracht. In de onvergelijkelijke stilte, die de zomeravond aan het Zuider Buiten- Spaarne eigen is; het water kalm, wat gon zende muggen en verder op een paar stem men, die de stilte alleen maar accentueren. Maar ook de sfeer van de mistige Zondag ochtend in de herfst, die hij het liefst door bracht aan het Spaarne naar de kant van Spaarndam. Boven zich en overal rondom hem de mist, die hem verkilde en toch het geVoel gaf, aal vissen niet alleen een lui, luxueus tijdverdrijf is. Later op die Zon dag trok de wind dan op en een opsteken de wind dreef hoog boven hem de wolken langs de dreigend gekleurde hemel. Meer dan zo maar een grijzend mannetje, dat zijn Zondagen langs het Spaarne sleet. En enthousiast was hij toch ook bij de herin nering aan de regendagen, als de snoek eerder en gretiger beet dan anders en als hij zich een pionier had gevoeld, die ja gend door de storm naar verre, vreemde landen was gezeild. Dal alles speelde zich nu weer in hem af. Niet alles even bewust of weldoordacht. Maar hij leefde er weer in. Hij had zo'n dikke zeventig jaar in Haarlem gewoond en het Spaarne was meer voor hem ge worden dan alleer. een breed kanaal dwars door de stad. Het was nu een deel van zijn leven. Hij had 'net altijd mooi gevonden, en breed. Soms was het druk geweest met schepen, af en 'toe had hij werkelijk een volle buidel vis mee naar huis kunnen ne men. Maar altijd had hij een speciale plaats in zijn hart gehad voor het Spaarne. Dc Rijn en de Maas, dc Lek en de IJscl deden hem niets. Altijd was er voor henj het Spaarne ge weest. Dat was er nu nog. „En dat beest trekken, meneer. Twintig minuten lang. Maar ik heb hem er uitgekregen". En hij vertelt verder van zijn avonturen langs het Spaarne. zijn Spaarne. P. Geen cijfers, maar kleuren De Silver Creek Precision Corporation te New York heeft een zeer handig appa raatje in de handel gebracht, waarop snel heden van auto's ai \c lezen zijn, niet in de gebruikelijke cijfertjes, doch in kleuren. Het toestelletje, de zogenaamde „glowmas- ter" straalt bij verandering van snelheid met ongeveer 16 km een andere kleur uit.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 9