Haarlems Dagblad Rockefellers Oude Finse vrachtboot streed vergeefs tegen felle wind en beukend water Binnenkort zullen vier-vyfden van de Benelux-handel vrij zijn „De landen moeten het gebruik van geweld gezamenlijk afzweren" 64e Jaargang No. 19475 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713,10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Maandag 13 Februari 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven, Damiato Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per 'taal ƒ4,25. Franco per post 4,75. Postg- 07. Advert.tarieven op aanvraag bij de An -ue- ca «iJptcrtrte ïjaarlcmsche Courant (3lnno 1656) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom DE HONDERDEN MILLIOENEN, die de Amerikaanse milliardairs Rockefeller senior en junior voor velerlei doeleinden hebben weggegeven, zijn vermeld in een bericht in ons nummer van Zaterdag. In de eerste zin van dat bericht werd het bestaan van de oude John D. Rockefeller aangeduid als „een leven van steeds maar geld ver zamelen." Ik kom daarop terug omdat het een onjuiste indruk zou kunnen wekken. Het zou een bij velen nog steeds gangbare mening kunnen versterken, namelijk dat het levensdoel van dergelijke mensen als de Rockefellers en andere lieden van dit kaliber zou zijn, geld te verzamelen. Dat is niet zo. Men kan het erover eens zijn dat het allesbehalve een ideale samenleving is, waarin de mogelijkheid bestaat dat enorme fortuinen aan weinige enkelingen ten deel vallen en waarin de maatschappij tenslotte maar moet afwachten in welke mate en voor welke doeleinden zij bereid zijn, dit geld te laten rollen en er het algemeen wel zijn mee te dienen. Men kan bovendien be amen dat de schepping van grote trusts, die met de voortdurende ontwikkeling van hun zaken-beleid gepaard is gegaan, het alge meen belang' evenmin op de beste wijze gediend heeft. Maar noch het een, noch het ander brengt mee dat men zich deze men sen zou moeten voorstellen als „geldver- zamelaars" en hen daarmee eigenlijk op één lijn stellen met de klassieke vrek, met Harpagon, die er zich in verlustigt in een zaamheid in'zijn kelder zijn goudstukken te tellen. Het is eenvoudig en het wekt on getwijfeld afkeer, maar met de werkelijk heid heeft het niets gemeen. Mensen als de Rockefellers en andere leiders der groot-industrie („captains of industry" zegt men in Amerika of Enge land) zijn juist nooit diegenen, die de be geerte naar geld en luxe in hun leven voor opgesteld hebben. Hadden zij dat wel ge daan, dan zouden zij niet zijn geslaagd. Het zijn mensen die, begaafd met zekere eigen schappen waartoe altijd grote wilskracht en ondernemingsgeest behoren, zich in hun jeugd al ten doel gesteld hebben om op hun gebied succes te behalen, om er liefst num mer één op te worden, om iets groots tot stand te brengen. Éénmaal op weg, houden zij hardnekkig vol. Zij durven vaak grote risico's aan. Niemand, die in een dergelijke loopbaan is geslaagd, heeft waagstukken vermeden, waarbij hij zijn welslagen op het spel zette. Meermalen ontzien zij anderen niet. Het is niet nodig hen als bij uitstek brave jongens voor te stellen. Eén doel lokt hen steeds, en dat is succes. Voor een leven in weelde hebben zij geen tijd en geen be langstelling. Gaver, zij daaraan toe, dan zou dat meteen het einde van hun welsla gen betekenen, want zulk leven verslapt en leidt tot gemakzucht. Het tegendeel wordt van hen vereist: zij moeten rusteloos wer ken, werken als paarden. Dientengevolge leven zij sober. Van afleiding en ontspan ning is voor hen weinig sprake, zolang zij niet oud geworden zijn en hun taak aan opvolgers hebben kunnen overgeven. Er zijn niet veel mensen die de energie en de volharding bezitten, om dit soort leven te kunnen leiden. En het valt in eerlijkheid niet te ontkennen dat in menig geval zulk een aanvoerder op industrieel of scheep vaart-, luchtvaart- of handelsgebied veel lot de welvaart van zijn Volk heeft bijge dragen, omdat hij ondernemingen heeft doorgezet, die anderen niet aandurfden of waaraan zij zelfs nooit gedacht' hadden. Wel zijn er meer mensen, die dit soort loopbaan beproeven dan die erin slagen. Sommigen schieten in intuïtie of in vol harding tekort, anderen durven de grote risico's niet aan als die voor hen opdoemen of geven halverwege de strijd uit ontmoe diging op. Zij die geslaagd zijn, weinigen in aantal, zijn de veel-benijde Rockefellers der samenleving geworden. Gedurende hun loopbaan is een stevig percentage van het geld, dat zij met hun ondernemingen ver diend hebben, aan henzelf ten deel geval len. Het is gestegen tot groter bedragen, dan zijzelf ooit nodig zouden kunnen heb ben of zouden kunnen wensen. Het is ook nooit hun doel geweest. Er zijn andere men sen, wier levensdoel het wèl is, maar die brengen het dan ook nimmer zo ver. Zij blijven, in vergelijking met het welslagen van de captains of industry, maar kleine figuurtjes. Of de Rockefellers werkelijk benijdbaar zijn is een vraag op zichzelf. Men zou daar alleen antwoord op kunnen geven als men wist, hoeveel levensgeluk hun ten deel ge vallen is. De voldoening, die maatschappe lijk succes meebrengt is groot, maar op zichzelf geen voldoende waarborg voor een gelukkig' leven. De jongeman die de eigen schappen voor, zulk een loopbaan in zich heeft gevoeld en haar heeft ondernomen, zal hebben ervaren dat hij zich in een zee van zorgen en moeilijkheden had gestort en in steeds toenemende mate met afgun- stigen, bedriegers, intriganten en vleiers te doen kreeg. Weinigen zijn in staat, zich tegen al dit soort ervaringen te pantseren en er hun levensvreugde bij te bewaren. In een vroeger tijdperk is de „captains of industry" wel eens een overmaat van huldebetoon ten deel gevallen dat zij zelf denkelijk evenmin wensten als de ver guizing, die later zo vaak hun deel is ge worden. Ni eet exces d'honneur, ni cette indignilé. zoals een Frans kernwoord het uitdrukt. Dat de samenleving behoefte heeft gehad en blijft houden aan mensen met die bijzondere ondernemingsgeest en werk kracht, die tot grote resultaten kunnen voeren, lijdt geen twijfel. Het is daarom beter hen als zodanig te herkennen dan zich een verkeerd beeld van hen te vormen. „Geldverzamelaars" bereiken geen grote dingen. Een beter geordende maatschappij zou in elk geval aan de voorwaarde moeten voldoen, dat zij voor de persoonlijke on dernemingsgeest de mogelijkheid tot ont plooiing bleef bieden. Dat zou zij moeten doen ten bate van het algemeen belang. Een andere vorm dan de zonderlinge toe stand, waarin mensen als de Rockefellers als distributeurs van over-verdiende hon derden millioenen blijven optreden, is daarbij vereist en op meer dan éen wijze bereikbaar. R. P. Vliegtuigongeluk in Amerika Bij een vliegtuigongeluk bij Albuquer que (New Mexico) zijn drie personen om het leven gekomen, die naar men meent veiligheidsfunctionarissen waren, verbon den aan de Amerikaanse commissie voor atoomenergie. Dc veiligheidsdienst van de commissie liet de staatspolitie niet tot de plaats van het ongeluk toe. SCHEEPSRAMP OP DE HAAKSGRONDEN „Dorus Rijkers" keerde met achttien drenkelingen terug.1 De °ereiil!n van de „Kortew komen iiir j j j j j 6 weer wat op krachten na hun hachelijk Lit man vonden de dood m de golven Anderhalf uur lang heeft de bemanning van het kleine Finse schip „Karhula" gisteren in het kille licht van de Februari-morgen een verbeten strijd gevoerd tegen de mee dogenloze vloedgolven van de Haaksgronden. Een Engels vrachtschip, zelf slechts met moeite optornende tegen de huizenhoge zeeën, twee sleepboten, een reddingsboot en een vliegtuig, te hulp gesneld op de aanhoudende en steeds dringender wordende noodseinen van de „Karhula" hebben de grimmige wedloop met de stormwind en de tijd verloren. Toen zij op de plaats waar de ramp was geschied aankwamen, had het noodlot zich reeds aan de „Karhula" en het grootste deel van zijn bemanning vol trokken. Op de woelige baren zwalkte nog slechts de brug van het oude, koene schip en hier en daar en overal dreven op liet schuimende water stukken wrakhout. Moedeloos keerden de helpers weer terug, alleen aan boord van de „Doms Rijkers" heerste de voldoening hi ieder geval zestien schepelingen aan land te kunnen brengen. Zij waren met een sioep aan de ondergang ontkomen en werden onderweg opgepikt. De vreugde over hun redding werd wei zeer getemperd door de gedachte aan de elf anderen die de dood in de golven hadden gevonden. Het Finse stoomschip „Karhula", dat al burg terug. Het Engelse schip, dat dwars van 1909 dateerde en ruim 2200 ton mat. zond voor het eerst Zondagochtend om half acht S.O.S.-seinen uit wegens de uiterst gevaarlijke positie waarin het op de Haaks gronden verkeerde. Dc vrachtboot maakte veertig graden slagzij en de kapitein deelde mede, dat zijn bemanning het schip in de sloepen ging verlaten. Zowel de sleepboten „Holland" als „Ebro" van de rederij Doeksen als de red dingboot „Dorus Rijkers" uit Den Helder gingen in allerijl naar het benarde schip toe, waarvan even later bekend werd, dat het op de felle Westenwind afdreef in de richting van de kust. Reeds onder water Het Engelse s.s. „Pentridge", dat de „Karhula" in 't zicht had, stevende even eens in de richting van de Fin. Tegen tien uur deelde het Engelse schip mee, dat het de ..Karhula" niet meer kon zien. Een in middels opgestegen Mitchell van de Ma rine-luchtvaart, die zowel de „Pentridge" als de „Dorus Rijkers" naar de plaats van de ramp leidde, meldde, dat alleen de brug van het vaartuig nog boven het water uit stak. Een half uur later kwam bij de reddings boot een sloep met overlevenden aan. Schip brak doormidden In de sloep zaten achttien verkleumde en dodelijk vermoeide mannen, zestien Finnen en twee Duitsers. Zij vertelden dat de sloep in paniekstemming werd gestreken op het ogenblik dat het schip in tweeën brak. Tien leden van de bemanning konden zo snel niet meer meekomen en verdwe nen met de „Karhula" in de golven. De messboy Elle Forss vertelde: „Ik zag hen nog naar het achterschip lopen. Er is geen twijfel aan, dat ze daar met z'n allen zijn omgekomen". Onder hen was de marconist Erkki Salokangga. die anderhalf uur lang onafgebroken S.O.S.-seinen had uitge zonden. Seinen die tenslotte werden opge vangen en leiden tot de redding van zes tien van zijn kameraden en twee van de drie verstekelingen die zich aan boord be vonden. Lekgeslagen Uit de nog onsamenhangende verhalen van de schipbreukelingen kon worden op gemaakt, dat door het gaan schuiven van de lading bij het overhellen van het schip een der luiken is opengeslagen en het water kon binnenstromen. Kapitein Grönstrand uit Lovisa hééft van het ogenblik af, dat het schip water maakte op de brug gestaan. Toen de situ atie hopeloos werd is hij overboord ge sprongen. De stoker Hans Conrad uit Lü- beck heeft het langst in het water gelegen. Het duurde een vol uur voor hij, volkomen uitgeput in de sloep kon worden gehesen. Zoeken niet opgegeven Intussen keerde de „Dorus Rijkers" niet onmiddellijk naar zijn haven terug, doch speurde met de Mitchell, de twee sleep boten en de „Pentridge" de omgeving van de Haaks af. Een ogenblik verkeerde men in de ver onderstelling, dat nog een tweede sloep op de woedende baren dreef. De „Mitchell" liet reeds fakkels neer. De „Pentridge" spoedde zich naar de aangegeven plaats. Vergeefs. Tegen de middfeg werd het zoeken ge staakt. De „Mitchell" keerde naar Valken door het wrakhout was gevaren en geen enkel teken van leven had kunnen waar nemen, stoomde door. De zee was uiterst ruw, het water ijskoud. Zelfs al hadden de drenkelingen zich drijvend kunnen houden, dan hadden ze de temperatuur tóch niet kunnen overleven. Omstreeks een uur gaven de sleepboten en als laatste de „Dorus Rijkers" het zoe ken op. Tussen de deklading en de scheeps kisten had men de tweede sloep omgesla gen aangetroffen. Geen drenkelingen of lijken bevonden zich in de nabijheid. Benauwde ontsnapping Het was Zondagmiddag kort na twee uur, toen de „Dorus Rijkers" onder grote be langstelling de haven van den Helder binnenvoer. Uitgeput, verkleumd en half versuft door de doorgestane ellende, stap ten de mannen aan land. In „Het wapen van den Helder" groepten ze samen om de kachel om te trachten iets bij te komen. Verscheidene hunner zaten zonder een woord te zeggen voor zich uit te sta ren. Anderen bleken spraakzamer trachtten hun belevenissen onder woorden te brengen. Max Seeger uit Kiel, die een kwartier in hel koude water had rondge zwommen voor hij aan boord van de uit gezette sloep kon worden getrokken, ver telde, hoe hij tezamen met Karl Sjolund om vier uur 's nachts op wacht ging staan. Het was, zo vertelde hij, ongeveer tegen die tijd, dat men bemerkte, dat het schip enigszins water maakte. Seeger kon niet vertellen hoe het lek was ontstaan in het ruim veertig jaar oude schip. „Onmiddellijk gaf de kapitein opdracht te pompen en dat is een paar uur lang ge beurd. Hét eerste teken, dat men onze signalen had opgevangen, was het Neder landse vliegtuig, dat laag over ons vloog. Tegei. half acht gaf de kapitein bevel het schip te verlaten, maar twee sloepen zaten aan stuurboord, waarnaar het schip zo zwaar overhelde, zodat ze voor ons waardeloos waren. Onze enige redding was nu nog de boot, die aan bakboord zat. Ik rende onmiddellijk naar deze boot en hielp haar uitzetten. Drie man sprongen in de eddingboot. Vier anderen sprongen over boord en wisten zich aan de reddingsboot vast te klampen. Zij werden door de an deren aan boord getrokken". Intussen had een deel der bemanning zich verzameld op de brug, een ander deel op het middendek. Onverwacht sloeg plotseling de brug van het schip af en dobberden een groot aan tal mannen op de tot vlot geworden brug op zee rond. Enigen hunner sprongen on middellijk in het water en zij allen be reikten zwemmende de sloep. Met vereen- -crachten wisten daarop degenen, die zich in veiligheid hadden kunnen stellen, naar de drijvende brug' te roeien en zo werden de daarop achtergeblevenen, even eens aan boord van de sloep genomen. Zwijgzame verstekelingen De twee geredde Finse verstekelingen deden er maar liever het zwijgen toe. In het bijzonder wilden ze maar liever niet de reden van hun uitknijpen openbaren. Ze hadden zich in de kolenbrnker verbor gen gehouden en dat was ondanks al het water van de zee nog duidelijk aan hen te zien. Krauko Kiirski liep onrustig heen en weer en ook zijn vriend Jokola wilde zich niet over de reden van zijn voornemen naar Frankrijk uit te wijken uitlaten. Wat er met hen gaat gebeuren is nog niet be kend. De bemanning gaat vandaag naar Am sterdam en zal vandaar per vliegtuig naar Finland terugkéren. avontuur. Geheel links (zittend) kapitein H. Grönstrand van het vergane schip. Massale demonstratie van communisten te Parijs Ongeveer 25.000 communisten hebben Zondag te Parijs gedemonstreerd „voor de verdediging van de vrijheid en de strijd tegen de oorlogsstokers". Zij trokken met vlaggen en spandoeken van de Place de la Bastille naar de Place de La République, waar zij bloemen neerlegden bij het monu ment van de republiek. Drie muziekkorp sen liepen in de optocht mede. Er werden veel Franse nationale vlaggen meege dragen en zeer weinig Russische. Ongeveer 10.000 toeschouwers sloegen met weinig tekenen van enthousiasme de demonstratie gade, aldus Reuter. Het was Zondag de jaardag van de on lusten van Februari 1934 te Parijs, toen de regering viel als gevolg van het Sta- vïsky-schandaal en de politie op commu nistische en royalistische demonstranten schoot. Het woord is aan Fliegende Blatter: Ais de lafheid neerschrijft ivat de nijd dicteert ontstaat een anonieme brief. Van een tribune sloegen Maurice Tho- rez, algemeen secretaris van de Franse communistische partij, en andere vooraan staande Franse communisten de optocht gade. In Toulon ging het minder rustig toe. Hier raakten communisten en politie slaags. Een politicman bloest naar een zie kenhuis worden gebracht. Tien politie agenten en ongeveer 30 demonstranten werden licht gewond. Wegens de sterk gestegen inkoopprijzen en onkosten heeft de vakgroep hotels en aanverwante bedrijven haar leden geadvi seerd de prijzen enigszins te verhogen. Benelux voor de BBC Mr. StikkerPaul van Zeeland en mr. dr. Vaspar voor de microfoon In een Benelux-uitzending door de Londense BBC is Zondag onder meer het woord gevoerd door de ministers D. U. Stikker en Paul van Zeeland en door mr. dr. E. J. E. M. H. Jaspar, secretaris-gene raal van de Benelux-douane-overeen- komst. „Wij zijn reeds ver gevorderd op weg naar ons doel, doch vele problemen, waar onder zeer moeilijke, moeten nog worden opgeruimd", aldus zeide minister Stikker onder meer. „Ik ben ervan overtuigd, dat wij al deze moeilijkheden zullen oplossen en dat wij hiertoe in staat zijn omdat wij ze in goede atmosfeer benaderen. Dat is naar mijn mening een van de belangrijke lessen van de Benelux". Prof. Einstein geeft zijn mening: „Bewapeningswedloop is hysterisch geworden en leidt tot massa-vernietiging" NEW YORK (Reuter). Professor Al- bert Einstein heeft in een uitzending voor de televisie onder meer gezegd, dat het denkbeeld van het verkrijgen van veiligheid door nationale bewapening met de huidige staat der militaire techniek „een gevaar lijke illusie" is. Deze illusie heeft in de Verenigde Staten vooral steun gevonden in het feit, dat Amerika het eerste land is geweest, dat er in slaagde de atoombom te fabriceren. „Amerika heeft zich," zo zeide Einstein verder, „in de laatste vijf jaar laten leiden door het beginsel van „veiligheid door een superieure militaire kracht, wat de. kosten ook zijn". De bewapeningswedloop tussen Amerika en de Sovjet-Unie heeft een „hy sterisch karakter" gekregen. Achter de muren van geheimhouding werd aan beide zijden met koortsachtige haast aan midde len tot massavernietiging gewerkt. De waterstofbom verschijnt als een mogelijk te bereiken doel, zo vervolgde Einstein, en de president heeft plechtig verklaard, dat men de werkzaamheden aan deze bom zal inten siveren. Iedere stap schijnt het noodzake lijke gevolg van de voorafgaande. Tenslotte blijkt steeds duidelijker, dat alles leidt naar massavernietiging. Het is noodzakelijk, dat men het gebruik van geweld plechtig afzweert. Deze afzwe ring kan slechts goed gevolg hebben als ter zelfder tijd een supernationaal juridisch en uitvoerend orgaan wordt gesticht. Uitweg „Is er een uitweg uit de impasse? Wij allen, en in het bijzonder zij, die verant woordelijk zijn voor de houding der V. S. en de Sovjet-Unie, dienen te beseffen, dat wij een uitwendige vijand verslagen heb ben, doch niet in staat zijn geweest ons los te maken van de door de oorlog geschapen geestesgesteldheid. Het is onmogelijk vrede te bereiken, zolang iedere daad gedaan wordt met het oog op een mogelijk conflict in de toekomst. De leidinggevende opvat ting bij iedere politieke daad dient daarom de vraag te zijn: Wat kunnen wij doen om een vredelievend samengaan van en meer samenwerking tussen de landen te bereiken. Vrees en wantrouwen moeten aan kant worden gezet. Een plechtig afzweren van geweld, niet alleen met betrekking tot massavernietiging, is zonder twijfel nood zakelijk. Het voorgestelde supernationale orgaan dient de volmacht te hebben te be slissen over kwesties, die de vrede onmid dellijk bedreigen. Zelfs een verklaring van de landen loyaal samen te zullen werken aan de vorming van een dergelijke wereldregering met be perkte bevoegdheden zou het hangende ge vaar voor oorlog reeds verminderen. Uiteindelijk echter, zo besloot professor Einstein, is iedere vorm van samenwerking tussen mensen onderling gebaseerd op we derzijds vertrouwen en pas in de tweede plaats op instellingen zoals gerechtshoven en politie." Twintig doden bij trein botsing in Frankrijk Zaterdagmiddag zijn twee treinen tussen l'Isle en Gaillac in Zuid-West-Frankrijk met een snelheid van tachtig kilometer op elkander gelopen. De ontzettende botsing had een enorme vernieling tot gevolg, waar bij twintig personen op slag gedood werden en 38 gewond. De beide treinbestuurders kwamen bij de botsing om het leven. Uren lang waren reddingsploegen uit beide plaatsen bezig met het speuren naar slacht offers in de brokstukken dér beide treinen. Het ongeluk ontstond doordat de trein die uit de richting Toulouse kwam, vertra ging had. Deze kon daardoor het knoop punt Gaillac niet tijdig bereiken om op een zijspoor te worden gereden en de tegemoet komende trein te laten passeren. De andere trein was Gaillac reeds gepasseerd waar door de twee treinen zich op enkel spoor bevonden. De treinbestuurder der verlate trein had onderweg de signalen, waarmede hem be duid werd dat hij een station eerder zou moeten wachten op de tegenligger, door de mist waarschijnlijk niet gezien. De heer Jaspar zeide: „Bij het voorbe reiden van de douane-unie of economi sche unie moet men er zich altijd voor hoeden, niet teveel in bijzonderheden tc treden. De pogingen om een economische unie te vormen zullen alleen dan succes hebben, wanneer de kwestie van vitaal belang in haar ware grootte worden on derkend en wanneer daarna de pogingen om deze kwesties op te lossen worden ge concentreerd op grote problemen van al gemeen karakter, waarbij de bijzonder heden dan vanzelf terecht komen. Slechts in volledig begrip en het vermogen om onderscheid te maken tussen wat van groot en wat van minder belang is, kun nen unies als de Benelux verwezenlijkt worden". De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zeeland, verklaarde, dat de oprichting en ontwikkeling van de Be nelux ongetwijfeld in het belang van de betrokken landen zijn geweest.De drie lan den onderhouden zeer nauwe betrekkin gen. De Benelux verkeert thans in het stadium van de voor-unie. De douane rechten zullen onderling worden afge schaft. Er wordt eenheid gebracht in de methoden, die de afzonderlijke landen toe passen om de economische moeilijkheden op te lossen. Op het ogenblik wordt hard gewerkt om de accijnzen meer met elkaar in overeenstemming te brengen. De perio de van de voor-unie heeft voldoening ge schonken. Het handelsverkeer tussen Ne derland en de Belgisch-Luxemburgse eco nomische unie heeft een bemoedigend ver loop gehad in de laatste maanden en wij gaan de weg van een steeds grotere vrij heid op. Het zal niet lang duren, of vier vijfde van de handel tussen de Benelux- landen zal vrij zijn. Er zijn ook moeilijk heden geweest. Elke stap voorwaarts was aanleiding tot uitvoerige critiek in ver schillende kringen. De huidige resultaten konden worden bereikt doordat de drie landen de vaste wil hadden om te slagen. Er zal nog hard moeten worden gewerkt om alle vruchten van de Benelux te oog sten. De verwezenlijking van de Benelux zal slechts een der vele étappes zijn, een étappe, tijdens welke wij onze positie hebben versterkt. Wij zijn bereid actief met landen buiten de Benelux samen te werken en het onze bij te dragen tot de stichting van een internationale organisa tie, waardoor tenslotte vrede en welvaart voor allen, die van goeden wille zijn, zul len zijn gewaarborgd, aldus minister Van Zeeland. Tiendaags bestand in Amerikaanse mijnstaking President Truman heeft Zaterdag ccn gerechtelijk bevel verkregen voor een be stand van tien dagen in de staking der vierhonderdduizend vetkoolmijnwerkers. Het bevel werd. ondertekend binnen een uur nadat de door Truman ingestelde commissie van onderzoek, had gerappor teerd dat onmiddellijke werkhervatting „gebiedende noodzaak" was. Op twintig Februari zal de aanvrage be handeld worden om een bestand van tach tig dagen volgens de bepalingen van de wet van Taft en I-Iartley. Verwacht wordt echter dat de mijn werkers hun algemene staking zullen voortzetten, niettegenstaande het Zaterdag door het federale gerechtshof gegeven be vel om het werk onmiddellijk te hervatten. Voor vanochtend zijn hier en daar dooi de vakverenigingen vergaderingen belegd. Functionarissen van de UnitedMineworkers Union, die van hun leider John Lewis op dracht hebben gekregen het gerechtelijk bevel op te volgen, hebben verklaard dat zij zouden doen wat zij konden om het werk te doen hervatten, maar zij ver wachten dat er niet naar hen zal worden geluisterd. Andere vakbondmensen hebben als hun mening te kennen gegeven, dat de stakers geleidelijk weer aan het werk zouden gaan. Twintig mensen kwamen om het leven en veertig werden gewond bij een botsing tussen twee treinen tussen Gaillac en l'Isle-sur-Tam in het Zuidwesten van Frankrijk. De wrakstukken van het voorste deel van een der treinen. (Telefoto). IETS KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen en nu en dan harde Zuidweste lijke wind. Later krachtige tot matige wind draaiend naar Noordelijke rich tingen met wisselende bewolking en plaatselijk enkele buien. Iets kouder 14 Februari: Zon op 7.58 uur. onder 17.51 uur Maan op 7.26 uur. onder 14.30 uur Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 13 Februari: Hoog water: 0.27 en 13.07 uur. Laag water: 8.19 en 2I.0G uur. Dinsdag 14 Februari: Hoog water: 1.50 en 14.16 uur. Laag water: 9.40 cn 22.16 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1