DS 1 wPÏIH AKKERTJES De radio geeft Dinsdag BEHANG Apart en 3 Wereldnieuws Maandag 13 Februari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlfjmsehe Courant Roofoverval op juwelier in Amsterdam opgehelderd Vier daders, onder wie een vrouw, bekennen De hoofdstedelijke recherche is- er in geslaagd de .hand te leggen op de daders van de roofoverval die Donderdagavond 12 Januari gepleegd werd op de juwelier N. E. H. in de Pieter de Hooghstraat te Amsterdam. Er zijn drie mannen en één vrouw ge arresteerd, die na een langdurig verhoor een volldige bekentenis hebben afgelegd. Er is nog geen volledige klaarheid be reikt in de overval die 3 December van het vorige jaar op dezelfde juwelier werd gepleegd. De politie vermoedt dat de ge arresteerden ook hieraan schuldig zijn. Men zal zich herinneren, dat op die dag omstreeks 11.30 uur een tweetal mannen de winkel van de juwelier' binnendrongen. Zij bedreigden hem met een revolver en toen hij zich verzette sloegen zij hem met dit wapen neer. Op hetzelfde ogenblik kwam een dame de winkel binnen en de daders namen de vlucht. De juwelier moest in het Wilhel- minagasthuis worden opgenomen, waar hij langer dan een week verbleef. Op 12 Januari van dit jaar kwam de heer H. 's avonds per fiets van kennissen, die hij had bezocht, thuis. Eerst ging hij zijn winkel binnen om er zijn fiets te plaatsen, toen hij ze weer verliet werd hij opgewacht door twee mannen, die hem met een breekijzer een slag toebrachten. Een oude hoed van dik vilt brak de slag en de heer H. verloor zijn positieven niet. Hij riep om hulp. hetgeen zijn 17-jarige dochter hoorde, die daarop ook alarm maakte. Passerende burgers schoten toe en ook ditmaal kozen de aanvallers met lege handen het hazepad. Twee van de mannen hebben de over val gepleegd, terwijl de derde man en de vrouw, zich voordoend als een vrijend paartje, op de uitkijk stonden. Het breekijzer werd later in een tuin in de Teniersstraat gevonden. Het vormde het enige uitgangspunt voor het politie onderzoek. De heer H. ondervindt nog steeds de na delige gevolgen van de tweede op hem ge pleegde aanslag. In de winkel was voor hoogstens twee a twee en een half duizend gulden aan waardevolle artikelen. Naar de politie ons bevestigde zou dit de dieven bij helers hoogstens 5 600 gulden hebben opge bracht. Een betrekkelijk schamel bedrag dus voor een dergelijke daad. Zoals men zich zal herinneren zijn de overvallers er niet in geslaagd ook maar iets te stelen. Sterfdag van Descartes in Amsterdam herdacht Zaterdag werd in Amsterdam de drie honderdste verjaring van de sterfdag van de Franse filosoof en mathematicus René Descartes herdacht. Voor de woning, waar in Descartes in 1634 in Amsterdam heeft gewoond, Westermarkt 6, werden door de ambassadeur van Frankrijk, Jean Paul Garnier en de burgemeester van Amster dam, mr. A. J. d'Ailly, kransen gelegd. Prof. dr. Gustave Cohen, secretaris van het Institut Fransais te Amsterdam, oud hoogleraar aan de hoofdstedelijke univer siteit, voerde het woord, evenals prof. di\ E. W. Beth. Zij werden ingeleid door de directeur van het Institut Frangais, prof. dr. E. Ch. D. Guilhou, die een aantal tele grammen voorlas van wetenschappelijke instellingen uit Frankrijk en andere landen ter gelegenheid van deze herdenking. Ook las prof. Guilhou een passage voor uit een brief van de voorzitter van de „Assemblée nationale" van Frankrijk, Edouard Herriot, waarin deze zijn voldoening erover uil- sprak, dat men thans in een tijd, waarin te veel mensen zich gelukkig voelen in harts tochtelijke en fantastische excessen, de waarde van een figuur als Descartes be grip vindt. Na de plechtigheid op de Westermarkt begaf het gezelschap zich naar de Universi teitsbibliotheek, waar de ambassadeur een tentoonstelling opende van documenten, boeken en gravures met betrekking tot het leven van Descartes. VITRAGE met aan beide zijden PICOT 90 breed WEEFSTOF voor overgordijnen 120 breed in divers kleu 38 KRUISSTRAAT 11 TELEFOON 11491 'sAFaclits yfükVJSÏ Pijnen die U wakker houden, ontnemen U de beste remedie: de SlaapI Zorg voor een goede nachtrust, neem 'n „AKKERTJE" als li wakker ligt van de pijn. „AKKERTJES" zijn ideale pijnstillers bij kiespijn, tandpijn, spier-, zenuw- en aangezicntspljnen. Let op het AKKER-merk en weiger namaak I helpen direct HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed, 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.35 „Lichtbaken". 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 11.50 Causerie. 12.03 Metropole orkest. 13.00 Nieuws. 13,20 Ka merorkest en solist. 14.05 Platen. 14.30 Fluit en piano. 15.00 Schoolradio. 15.30 Koor. 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Declama tie. 17.30 Voor jeug'd, 17.45 Regeringsuitzen ding. 18.00 Amusementsorkest. 18.20 Sport. 18.30 Strijdkrachten.' 19.00 Nieuws. 19.25 Causerie. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 „Orpheus en Eux-ydice", opera. (Om 21.10 „Katholiek overleg"). 22,40 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15—15.24 Radio 'philharmonisch orkest en soliste. HILVERSUM II. 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8,15 Radio ochtendblad. 8.40 Platen. 8,55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Populair concert. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Platen. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Liedjes. 12.30 Voor het platteland. 12.40 Platen. 13.00 Nieuws. 13.25 Dansmuziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.25 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Plano. 18.30 Volles-universiteit. 19.00 Voor do kinderen. 19.05 Piano. 19.40 „Paris vous parle". 19.45 Toneel. 20.00 Nieuws, 20.15 Gevarieerd pro gramma. 21.30 Orgel, 21.45 Buitenlands over zicht. 22.00 Accordeonorkest. 22,30 Klank beeld over Curagao, 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. „Petrus Werthweijnhuis" te Zeist geopend Zaterdag is het Petrus Werthweijnhuis te Zeist, dat is ingericht als sanatorium voor t.b.c.-patiënten van de „Vereniging tot bevordering van de gezondheid in de grafische vakken", geopend. Het huis, dat ook voor de oorlog als herstellingsoord ge bruikt werd, heeft? daarna voor verschil lende andere doeleinden dienst gedaan. Het moest daarom grondig worden gerestau reerd alvorens het voor zijn nieuwe be stemming geschikt was. Er is een Röntgen- afdeling bijgebouwd, die naar de nieuwste opvattingen is ingericht. Ter gelegenheid van de opening waren afgevaardigden van de gehele grafische vakorganisatie in „Boschlust" te Zeist bij eengekomen, waar de heer A. M. van den Boogaard, voorzitter der „Vereniging tot bevordering van de gezondheid in de gra fische vakken" dankte voor de offervaar digheid van alle werkers in de grafische bedrijven. Verder werd het woerd gevoerd door de burgemeester van Zeist, mr. A. P. Korthals Altes, de bekende pionier van de t.bc.-be- strijding' J. v. Zutphen, dr. Magnus en af gevaardigden van de Algemene, de Rooms- Katholieke en de Christelijke grafische bonden. De heer D. Abbing bood als ge schenk der grafische werkers een aantal boeken voor de bibliotheek aan. Na deze bijeenkomst trok men per autobus naar de Petrus Werthweijnstichting om de nieuwe Inrichting te bezichtigen. BAKKER S BEHANG GEN. CRONJéSTRAAT 135 - TEL. 11657 (Aclv.J Vastenwetferi der R.K. kerk weer volledig van kracht lp .alle Rooms-Katholjékekc-rken en kapellen is gisteren eëri gezamenlijke brief van de aartsbisschop en dë. bisschoppen vanNederland voorgelezen/Daarin Ver klarende bisschoppen dat zij, nu alle be perkingen in de voedselvoorziening zijn opgeheven, de tijd. gekomen achten om de kerkelijke vasten- onthoudingswet weer volkomen van kracht, te verklaren. Zij be palen, dat, te beginnen met As-Woensdag van dit jaar, 22- Februari, zowel de kerke lijke vasten- als de onthoudingswet weer ten volle moeten wordenonderhouden. De bisschoppen herinneren eraan, dat het de bedoeling van de kerk is, dat' de gelovigen de vastentijd doorbrengen in de geest van boete en versterving. Na gewe zen te hebben op de talloze voorbeelden van het oude en het nieuwe testament ten aanzien van het vasten, merken de bis schoppen op, dat wat voor alle tijden gegolden heeft voor onze tijd niet minder waar en niet minder noodzakelijk is. Niet altoos is de vastenwet onverander lijk dezelfde gëw.eest. Er -is steeds rekening gehouden met omstandigheden. Daarom heeft de kerk in de loop der eeuwen vele verzachtingen aangebracht in de oorspron kelijke gestrengheid van haar vasten- en onthoudingswet, maar steeds heeft zij deze eei'biedwaardige 'en heilzame voorschriften in wezen gehandhaafd, zelfs gedurende de moeilijkste oorlogsjaren heeft de Paus haar niet geheel buiten werking gesteld. Na nader te zijn ingegaan op de bepa lingen van de vastenwet zeggen de bis schoppen tenslotte: „Door gebed, boete, vasten en versterving wordt Gods barm hartigheid over de wereld afgetrokken. Met alle ernst en nadruk dringen wij er bij u op aan om de kerkelijke vasten- en onthoudingswetten van nu af nauwgezet en edelmoedig te onderhouden". Vermaan van de Nederlandse legercommandant in Indonesië DJAKARTA (Aneta) Luitenant-gene raal Buurman van Vreeden, de Nederland se legercommandant, heeft Zaterdagavond een radio-redevoering gehouden, waarin hij zeide het te betreuren, dat een aantal onder Nederlands bevel staande militairen gedurende de afgelopen weken uitdrukke lijk gegeven orders in de wind heeft ge slagen. Hij waarschuwde er voor, dat een zodanige handelwijze de aanhangers van bestaande destructieve ideologieën de ge legenheid geeft, om in troebel water te vissen en zodoende hun heilloze voor nemens te verwezenlijken, hetgeen onver mijdelijk moet leiden tot chaotische toe standen. De legercommandant maakte bekend, dat hij „ten aanzien van, hen, die in strijd met mijn bevelen handelen, disciplinaire maatregelen heeft doen treffen. Ik voeg hier onmiddellijk aan toe dat ik niet zal schromen, deze maatregelen te verscher pen, indien hiertoe opnieuw aanleiding mocht worden gegeven". De legercomman dant deed ten slotte een beroep op het samenhorigheidsgevoel en "maande tot zelf beheersing aan, „om, getrouw aan de goede traditie in onze beide legers", de periode van afwachten tot een waardig einde te brengen. Honderdtwee-jarige te Werkendam In Werkendam vierde gisteren de heer F. Duynhouwer zijn 102de verjaardag. De jarige verkeert nog in een uitstekende ge zondheid, al is dan zijn gezichtsvermogen sterk achteruit gegaan. Velen kwamen de heer Duynhouwer geluk weasetu Amerikaanse torpedoboot- jagers te Amsterdam Zaterdag omstreeks half twaalf zijn twee Amerikaanse torpedoboot jagers, de USS „Power" en de USS „Steinaker" in de Am sterdamse haven gearriveerd. Zij liggen aan de Javakade gemeerd en zullen tot 16 Februari in Amsterdam blijven. Dadelijk na aankomst maakten de com mandanten der schepen Stephen M. Arcker van de „Power" en Jackson A. Raymev van de „Steinaker" - hun op wachting ten stadhuize bij de burgemees ter van Amsterdam, mr. Am. J. d'Ailly. Zij werden hierbij vergezeld door de ma rine-attaché McKirmon, de van Nederland se zijde toegevoegde luitenant ter zee 1ste kl. K.M.R.. J. Ptasnik en de Amerikaanse consul generaal F. van den Arend. Prists Bersthard toorad© snïeresse voor Surinaamse Sitdusfiirieën Prins Bernhavd heeft Vrijdag verschei dene Surinaamse industrieën bezocht. Hij bezichtigde de cigarettenfabriek van de British-American Tobacco Company, de schoenenfabriek van Bromet, de lucifers fabriek „Snakefight" en de inrichtingen der Curagaose Handelmaatschappij. De Prins heeft voorts de bauxietpro- ductie van de Billitonmaatschappij te On verdacht en van de Surinaamse bauxiet- maatschappij te Paronan in ogenschouw genomen. In laatstgenoemde plaats kreeg hij van een arbeider drie juwelendozen ten geschenke die geheel uit bauxiet en hout waren vervaardigd. Te Lelydorp heeft de Prins een Javaanse wajang-gongdans gadegeslagen en ook heeft hij e.en bezoek gebracht aan een kleine Indiaanse nederzetting aan het pad van Wanica, waar Indiaanse dansen wer den uitgevoerd en hem door de bevolking een boog en enige pijlen werden aange boden. Ook werd een bezoek gebracht aan een markt in Paramaribo. Vrijdagavond kwam de hoge gast in de cantines van het militaire kampement en in de Officiersclub. In het kampement werd een revue gegeven en op 's Prinsen verzoek werden enkele Surinaamse num mers van het programma herhaald. De medespelenden werden met een vorstelijke handdruk beloond.. Met „Koningin Juliana" naar Rio Zaterdagmorgen is de DC 6 van de KLM de PH TP.T „Koningin Juliana" van Schiphol naar Baminquilla in Columbia vertrokken. Dit vliegtuig zal in Zuid- Amerika enige tijd ter beschikking staan van Prins Bernhavd voor zijn bezoek aan Rio de Janeiro. De „Koningin Juliana" gaat via Madrid, waar dertig Columbianen, die een bezoek aan Rome hebben gebracht, aan boord zullen gaan. Van Barranquilla vliegt de PIT TPJ naar Curagao en op 14 Februari naar Paramaribo, vanwaar de Prins.zich met een gevolg van acht per sonen op 15 Februari aan boord van het toestel zal begeven voor Rio de Janeiro. Op 18 Februari zal de Prins met de DC 6 naar Paramaribo terugkeren. Oud-directeur van de N.S. overleden Gisteren is te Zeist overleden ir. W. F. H. van Rijckevorsel, oud-directeur der N.V. Nederlandse Spoorwegen. De overle dene werd op 16 Januari 1880 te Pasoe- roeon geboren. Na in Delft gestudeerd te he&b'enwaar1 Mij in 19Ö2'cle ingenieurstitel behaalde':trad hij in dienst bij de Hol landse IJzeren Spoorwegmaatschappij. Telkens kreeg ir. Van Rijckevorsel be langrijke functies tot hij tenslotte in 1938 directeur van de Nederlandse Spoorwegen werd. Ir. Van Rijckevorsel. die ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en commandeur in de Orde van Oranje-Nas- san was, werd op 1 Maart 1946 eervol uit deze functie ontslagen. De begrafenis ge schiedt op Donderdag 16 Februari om 14.15 uur op de Algemene Begraafplaats in Den Haag. Kamers willen op de hoogte blijven van buitenlandse politiek Op verzoek van de regering zijn Zater dag de seniorenconventen der beide Ka mers van de Staten-Generaal bijeengeko men teneinde met de minister-president en enkele ondere ministers een bespreking te hebben. De vergaderingen werden afzonderlijk gehouden. Naar verluidt betrof het hier een voorlopige bespreking over de-.wijze, waarop beide Kamers van de te voeren buitenlandse politiek het best kunnen wor den op de hoogte gehouden. Er is meer malen in de Stoten-Generaal over ge klaagd, dat de Volksvertegenwoordiging wat de buitenlandse politiek aangaat voor voldongen feiten wordt geplaatst. Beide bijeenkomsten werden behalve door de minister-president, dr. Drees, bij gewoond door de ministers Stikker, Van Schaik en Wijers. Heringa Wuthrich HAARLEM Eleotrlsche Installaties Luidsprekende telefoon-installaties (Adv.) Nederlandse vakcentrale hield in Utrecht een congres De Nederlandse Vakcentrale hield Zater dag te Utrecht een congres onder het motto „Op voor de politiek-onafhankelijke vak beweging." Teleurstelling werd erover uitgesproken, dat de plannen om na de oorlog tot één grote vakorganisatie te komen geen door gang vonden en het overleg' in de Stichting van de Arbeid gegrondvest is op de drie zuilen-theorie, tengevolge waarvan er voor de Nederlandse Vakcentrale geen plaats is. Volgens de sprekers zou uitbreiding met een vierde zuil door opneming van een politiek-onafhankelijke vakorganisatie toe te juichen zijn. De vakbeweging gaat. zich naar hun me ning te veel toespi tsen op het terrein van de politiek. De NedeiTandse Vakcentrale staat het volgen van een andere lijn voor, los van concessie en los van politiek, waarbij de belangen van de arbeiders worden be keken op hun economische waarde. Nationale inkomen in 1949 met twaalf procent gestegen Volgens recente berekeningen van het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt het nationale inkomen van Nederland voor 1949 geraamd op 14,2 milliard gulden. Bit betekent een stijging van 1% milliard of 12 ten opzichte van 1948. Van deze stijging is rond een half mil liard gulden toe tc schrijven aan prijsstij gingen, de rest een milliard gulden is veroorzaakt door de hogere productie in 1949. ,.Meester ABC' IS ES WEER - Als vanouds - DE KINAWIJN VAN OUD Opwekkend en versterkend (Adv.) Kader van ex-pölltleke gevangenen was In Utrecht bijeen De Nederlandse Vereniging van ex-poli tieke gevangenen hield Zaterdag een lca- derbijeenkomst te -Utrecht 'onder leiding .van de verenigingsvoorzitter, mr, B. W. Stomps, uit. Heemstede ::.Ti,idens:de bespre kingen werd van bestuurszijde., uitvoerig aandacht geschonken aan- de nood,- waarin vele ex-politieke gevangenen vei'keren. Het streven van de stichting 19401945 wordt hoog gewaardeerd. Een nauwe sa menwerking met deze instelling wordt ten zeerste op prijs gesteld. Het in 1947 door de Vereniging van ex-politieke gevange nen gestichte Expoge-fonds beoogt om in incidentele gevallen aan oude makkers hulp te verlenen. Tijdens de discussie onderstreepte de secretaris, de heer W.Bakker, de nood zakelijkheid voor'de'ex-politieke gevan genen om bijeen te blijven. Door elkander dezelfde kameraadschappelijke hulp te verlenen als indertijd in de kampen, is de organisatie op een hoger niveau geplaatst, dan. dat van een reunistenvereniging. Nieuw schip voor de K.P.M. Zaterdag werd van een der hellingen van de Rotterdamse Droogdokmaat schappij het motorvrachtschip „Barumun", in aanbouw in opdracht en voor rekening van de KPM te water gelaten. De hoofd afmetingen zijn: lengte tussen de loodlijnen 64,69 meter, bre'edte op buitenkant span ten 12,04 meter, holte tot opperdek 5,41 meter, laadvermogen circa 1700 ton. De te water lating geschiedde door me vrouw J. R. van der Pols-Broeze. Haarlemse Rechtbank Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot rechier-plaatsvervanger in de arrondisse mentsrechtbank te Haarlem,- mr. A. IT. van de Veen, oud-advocaat-fiscaal bij het voor malige bijzondere Gerechtshof te Am sterdam. Door de Nederlands Hervormde Ge meente te Zeist is beroepen in de vacature van dr. H. Berkhof ds. E. Dijkhuis te Haarlem. Derlien levenslesjes van Wim Kan en Corry Vonk „Des levens leesplankje in dertien lesjes" staat als ondertitel in het programma „Meester A.B.C." van Wim Kan en Corry Vonk. dat Zaterdag en Zondag, na maan denlange successen elders, voor het eerst in Haarlem tot vertoning kwam. Enkele medewerkers verborgen onder pleisters en verband de gelukkig niet ernstige gevolgen van een botsing met een puinhoop, welke de auto van het gezelschap dezer dagen op de thuisreis heeft gemaakt. De opgelo pen schade strekte zich evenwel niet uit tot de kwaliteit van de voorstelling. Het theater was beide keren volkomen uitverkocht en het enthousiasme van het publiek zeer groot. Maar toch mag ik niet nalaten er op te wijzen dat het A.B.C.-ca- baret, dat na de bevrijding zo'n gedurfd geluid liet horen, thans op het stuk van originaliteit en l'elle openhartigheid weinig verrassingen bood, zelfs te ver van de in geslagen weg is tei'uggekeerd. Al moet hieraan direct worden toegevoegd dat het door Wim Kan zélf verzorgde aandeel een geheel eigen, dikwijls bijzonder stoutmoe dige geest ademt en met steeds meer speels raffinement in de zaal wordt gestrooid. De idee was ook nu weer aardig genoeg, doch de uitwerking waarschijnlijk zo voorzichtig en terughoudend door vroeger met verder gewaagde nummers opgedane ervaringen beantwoordde vaak geens zins aan de hierdoor gewekte verwachtin gen. Tegen het balcon hingen de wand platen, met behulp waarvan wij in onze kinderjaren onze eerste lessen in geschie denis, aardrijkskunde en natuurlijke his torie kregen. Rechts op het toneel was de schoolbel bevestigd en links stond het lees plankje met de zeventien geïllustreerde uitgangspunten van onze groeiende wijs heid. Aan de hand hiervan zou meester Kan, zoals hij in zijn „voorwoord" beloof de, ons het ongelijk van de wereld uitleg gen. Maar hij bleef dit keer wat dicht bij huis, tevreden met het al te zeer voor de hand liggende. Overigens waren de scènes, die de toeschouwers terugvoerden naar het klasselokaal waar het pruttelende stand jes van de onderwijzer regende, bijzonder leuk. Zwak en tamelijk futloos van inhoud bleven de sketches met Zus en Wim, Gijs en Jet. De niet geringe mogelijkheden van Pam Kenning en Chris Baay kregen nau welijks kans om zich te doen gelden. Corry Vonk kon haar uitbundig-komische trant geheel uitvieren in het tafereel van de logeerpartij van een goedhartig schoffie uit Kattenburg in de deftige Apollolaan, waaraan zij een aandoenlijk slot-accoord verleende. Sophie Stein daarentegen haal de uit de sublieme versjes van Annie Schmidt lang niet zo'n navrante werking als de schrijfster zelve dat kan. Haar voor dracht was net iets te acherp-omlijnd en te bewust, men zou ook kunnen zeggen niet loslippig genoeg, om de lussen het laconieke en het flegmatieke zwevende humor kwasi-onnoze.I te laten doorklinken. Vooral het liedje over de IToeksema's leed hieronder. Als gast verleende Cruys Voorbergh in de plaats gekomen' van Louis Borel, die elders een engagement vervult zijn medewerking-./;Zijn. .boekbespreking,,/ met als onderwerp de telefoongids, lag qua tekst ver benéden de. waardevan zijn talent, dat met een dergelijke flauwiteit slecht werd gediend. Doch schitterend was zijn tragi-komische typering van de eeuwige figurant, die inderdaad zoals ilc iemand hoorde zeggen herinneringen aan Oscar Tourniaire wakker riep. Dit nummer, dat hij verleden jaar bij Wim Sonneveld ver toonde, bevat zo'n weelde- van scherp waargenomen détails (het struikelen bij het afgaan bijvoorbeeld is een kostelijke vondst!) dat men er ook bij het weerzien niet op uitgekeken raakte. Het tweede hoogtepunt van het pro gramma was natuurlijk het solo-optreden van Wim Kan, die oudergewoonte een half uurtje schijnbaar ongedwongen met de zaal kwam babbelen over allerhande men selijke belevenissen en politieke actualitei ten met een prettige pikanterie en een ple zierig besef van betrekkelijkheid. Zijn vertrouwelijke toon („Zeg, Haarlem, moet je nou es horen.en zijn lenige fan tasie maken dit spel met cursieve kant tekeningen tot een geheel apart genre, waarin hij enig en onverbeterlijk is. Ver makelijk was ook het parodistische slot nummer met dwaze interpretaties van oude schoolliedes, al kwam er teveel Van Alphen in voor. Vanavond wordt de voorstelling nog één keer herhaald. DAVID KONING. REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 (Adv.) PANDA EN DE MEESTEE-MUZIKANT 31. De sigaret van Joris Goedbloed schroeide dwars door de oude, verstelde leeuwenhuid heen, waar Flodder Fiedel- dum in gehuld was, en het was dan ook niet te verwonderen, dat de arme musicus met een kreet van pijn overeind stoof. En evenmin valt het te verwonderen, dat cïe gekwelde kunstenaar er nu volkomen ge noeg van had. „Ik ben het beu!" brulde hij. „Ik ben het zat! Wie wil mij temmen, hè? Wie wil mij laten opzitten en pootjes geven, hè?" En zo kwam hij met gebalde vuisten op Panda toerennen! Nu kon Panda wel niet zien, dat die vuisten gebald wa- .-v.ent.want.ze. zaten.-nu eenmaal in deleeu-*; wenhuid verborgen, maar desondanks zag Flodder Fiedeldum er nu ijselijk gevaar lijk uit.en toen hij op Panda af kwam met de kreet: „Ik zal jetoen zette de dappere kleine dierentemmer het op een lopen! „Mijnheer Fiedeldum!" riep hij, al rennend. „Ik ben het, Panda! Ik ben geen temmer en u bent geen leeuw! We doen maar alsof! Kom toch tot uzelf! Ik heb u niets gedaan!" Maar het was zóver met de musicus gekomen, dathij naar geen rede meer wilde luisteren. Mij temmen, hè?" riep hij woest. „Dat nooit! Mij op laten zittenhè? Mij met een zioeep drei gen, hè? Mij commanderen, hè? Mij in mijn zitvlak schroeien, hè? Ik zal je leren!" En zo joegen zij achter elkaar 't circus rond. Nu, verstond het publiek niets van wat zij zeiden; de toeschouwers zagen alleen, dat de temmer achterna werd gezeten door een op zijn achterpoten lopende leeuw, en dat vonden ze een prachtig gezicht, zo dat zij haftélijk juichten. En Joris, die terzijde stond, ivas eveneens op gepaste wijze vermaakt. „In de maat, vrienden!" lachte hij. „En zo maar getweeën in de rondte! Quosque tandem, leren u de Klas sieken! Welk een succes!" Maar natuurlijk Jscm. het zo. niet blijven, Goede naam. Albert Pankler een gepen- sionneerd mijnwerker uit Mülheim (Ruhrgebied) is na de oorlog al 300 maal gearresteerd wegens zijn gelijkenis met Hitier, zo meldt de Daily Telegraph. Hij draagt een snorretje en een lok op zijn voorhoofd om een litteken te be dekken. Hij heeft een aantal filmaan biedingen afgeslagen, omdat hij „als voormalig huzaar niets wil doen,dat Duitslands goede naam zou schadep". Ongelijke strijd. De schoener Marchioness uit Glasgow is in de monding van de Theems aangevaren door het Joegosla vische schip Durmitor. De schoener zonk binnen een paar minuten, maar haar gehele bemanning kon worden ge red. Niets veranderd. Door de Amerikaanse autoriteiten in Württemberg-Baden is meegedeeld dat ongeveer zestig procent van de hoge overheidsfuncties in deze staat door nazi's worden bezet. Wassend water. De rivieren in de provincie Luik wassen gestaag, In de afgelopen nacht steeg het water in de Maas 1 meter. De Ourthe en de Amblèvê heb ben reeds de laaggelegen wijken van een aantal plaatsen overstroomd. Ook in Engeland. Tengevolge van zes dagen onafgebroken regen heeft het Noord oosten en het Zuid-Westen van Enge land van overstromingen te lijden. In Dulverton (Somerset) staat het water 60 centimeter hoog, zowel binnen's- als buitenshuis. Overvol. Op het Japanse eiland Kioesjoe is een autobus van dertig meter hoogte in een visvijver gestort. Er zijn 22 doden en 26 ernstig gewonden. Volgens de politie bevatte de bus meer dan twee maal het toegestane aantal pas sagiers. Samenwerking. Zeventien Amerikaanse diplomaten onder wie de hoofden van alle Amerikaanse missies in Azië zijn vandaag in Bangkok begonnen met be sprekingen over een nauwere samen werking tussen de volken van Amerika en Azië, Dr. Philip Jessup, de „reizende ambassadeur" van de V.S., heeft ver klaard dat zijn land welwillend staat tegenover regionale bondgenootschap pen tussen de Aziatische landen. Vermist. Een Amerikaans marine-vliegtuig met een uit negen koppen bestaande bemanning aan boord wordt sinds Za terdag vermist. De laatste positie welke door het toestel werd opgegeven, was 300 kilometer Zuid-Oost van Corpus Christi. Oorzaak. Door de raad voor de Ameri kaanse burgerluchtvaart is meegedeeld dat het C 46-toestel van de Strato Freight Company dat in Juni in Porto Rico neerstortte, waarbij 53 van de 81 inzittenden om het leven kwamen, veel te zwaar was beladen. Bovendien func- tionneerde een motor niet behoorlijk. De vergunning van de Strato Freight Com pany voor het onderhouden van lucht- cüensten is ingetrokken. Geweld. Gedurende het afgelopen week einde hebben in de Amerikaanse staten Louisiana, Arkansas en Texas tornado's gewoed, waarbij ten minste 40 mensen zijn omgekomen. De aangerichte schade wordt op een millioen dollar geschat. Meer dan 200 personen werden gewond. Parlementair. De Italiaanse parlements- leden krijgen bihnérilcórt een „kracht termen dictionaire" een lijst van „on gepaste' woorden", die men niet' ih het parlement moet gebruiken. Deze lijst is opgesteld „omdat sommige parle mentsleden buitensporig veel gebruik maken van krenkende woorden, die de parlementaire taal in verval brengen". De Gaulle wil Frankrijk als leider van Europa In een Zaterdagavond door hem te Parijs gehouden toespraak heeft generaal De Gaulle verklaard dat Frankrijk de leiding moet nemen bij het tot stand brengen van het nieuwe Europa, w.il het Europese vaste land in staat zijn een wijziging te bréngen in de huidige machtsverhoudingen in de wereld. Generaal De Gaulle stelde de eis dat Frankrijk een meer onafhankelijke rol in het Atlantisch verdrag en bij de tenuitvoer legging van het plan-Marshall zal spelen. Hij veroordeelde de „lafhartige grillen en capriolen", die de Raad van Europa zich, volgens hem, te Straatsburg veroorlooft. Op de partij conferentie van de R.P.F. is een aantal resoluties aangenomen over de te voeren politiek. Zo., wil men een goede samenwerking tussen kapitaal en arbeid, waarbij de arbeiders een aandeel in de winst krijgen, vrije valuta, een billijker verdeling van de kapitaalsinvesteringen en een groter deel van de Amerikaanse finan ciële hulp voor het herstel van oorlogs schade. Een van de belangrijkste programma punten bestaat uit „strenge maatregelen ter beëindiging van communistische, agitatie". De partij staat voorts een sterke defensie voor en samenwerking met de V. S. „op basis van gelijkheid" in het kader van het Atlantische pact. Men zal streven naar het leiderschap van Frankrijk 'bij de vereniging van West-Europa. In alle negentig depar tementen zullen candidaten gesteld worden. De parlementaire candidaten zouden bij de nieuwe verkiezingen uilsluitend leden van de R.P.F. zijn en niet, zoals de vorige keer, ook lid van een andere partij kunnen zijn, aldus verklaarde een functionaris van de R.P.F. „Koude oorlog" in Alaska NEW YORK, 12 Februari (A.F.P.) De Canadees-Amerikaanse manoeuvres „Sweetbriar" genaamd, zijn Zondag bij Whitehorse, .in Yukon begonnen. Aan deze manoeuvres die tien dagen zul len duren, nemen 5000 manschappen, on der wie 2000 Canadezen, deel. De oefenin gen beogen een bestudering van de stra tegische en tactische samenwerking van twee militaire machten die eenzelfde op dracht hebben. De rol van tegenstander is toegewezen aan Amerikaanse troepen, die zullen trachten van het vliegveld van Fair banks uit over de grote weg van Alaska op te rukken. Zij zullen op geallieerde strijdkrachten stuiten, die gesteund zullen worden door lichte artillerie, straaljagers en bommenwerpers. Bij deze manoeuvres zal gebruik worden gemaakt van alle mid delen van de moderne oorlog", zelfs van vlugschriften, waarin de strijders opge roepen zullen worden naar huis terug te keren „om zich rekenschap te geven van de trouw aan hun echtgenoten". De voor bereiding van de oefening heeft aan 700 soldaten van de genie zes maanden werk gekost. De temperatuur in die streken is thans lager clan '40 graden Celsius»

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2