De verdere verhoging van de spoorbaan Haarlem-Leiden Ambtswoning voor Heemst ede's burgemeester Kort en Bondig Amsterdamse Beurs Maandag 13 Februari 1950 vüMCzsvuKZ&xsim!?-. Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Een verkeerstelling In ons nummer van Zaterdag deelden wij mede, dat de directie van de Neder landse Spoorwegen, door de minder goede financiële toestand, gedwongen is om in de komende tijd alleen die werken uit te voe ren die voor het bedrijf strikt noodzake lijk zijn. Daarom kan er ook niet door de N.S. aan gedacht worden grote kapitalen te investeren in de verdere verhoging van de spoorlijn HaarlemLelden. Dit wil evenwel niet zeggen dat daar door deze aangelegenheid, die voor deze omgeving van zeer veel belang is, voor afzienbare tijd van de baan is. Wij weten dat door het rijk opnieuw aandacht gegeven wordt aan de vraag hoe een periode van grote werkloosheid, als die mocht komen, kan worden opgevangen. Daarvoor worden objecten gezocht die in uitvoering zouden kunnen worden gegeven voor werkverruiming. De verdere ophoging van de spoorbaan is een werk dat voor dit doel in aanmer king zou kunnen komen. Er zit namelijk veel arbeidsloon in. Reeds in de vorige periode van grote werkloosheid, die aan de oorlogsjaren voorafging, werd dit object in studie genomen. Toen wij dezer dagen in Utrecht de quaestie bespraken, werd ons geantwoord, dat in dat geval het initiatief van "het rijk zou moeten uitgaan, omdat dan immers de financiering van het werk een zeer belangrijke factor zou zijn. Ook de gemeente Haarlem wij wezen daarop reeds heeft veel belang bij de uitvoering van dit werk, want als er nieuwe viaducten zouden komen, zou dit een betere communicatie geven met het gedeelte van Haarlem dat nu door over wegen van het overige deel der gemeente gescheiden is. Er wordt gedacht aan het maken van viaducten bij de Westergracht, de Pijlslaan, de Munterslaan en de Zand- voortselaan. Ook het viaduct bij de Brou wersvaart zou verbeterd moeten worden. Toneelgroep „Berkenrode" met „Drie mannen in de sneeuw" De in November 1944 opgerichte toneel groep „Berkenrode" gaf Zondagavond in het R.K. Verenigingsgebouw te Heemstede de eerste van twee voorstellingen van het bekende blijspel „Drie mannen in de sneeuw" naar de gelijknamige roman van Erich Kastner, die om geenszins duidelijke redenen in het programma de voornaam Bruno heeft gekregen. Deze luchtige geschiedenis, waarin ook de liefde op het eerste gezicht een grote rol vervult, speelt zich grotendeels af in een Oostenrijks berghötel, waar enkele' persoonsverwisselingen allerlei amusante situaties en romantische verrassingen scheppen. Het is een plezierig stuk, zonder veel pretentie, maar vol rake zetten. De aanwezigen amuseerden zich dan ook kos telijk, al ging veel van het gesproken woord verloren, ten dele door de met zeer gelukkige acousliek, maar ook door de soms enigszins geforceerde toon bij het ge affecteerde praten, dat nu eenmaal nood zakelijk was. Vooral het hötel-personecl deed te weinig moeite om de tekst over het voetlicht te krijgen. Dit is niet alleen een kwestie van stemvolume, maar stellig niet minder van articulatie. De groet „Ski-Heil" klonk telkens onaangenaam genoeg als „Sieg" Heil!" Dat zal wel niet de bedoeling zijn geweest. Overigens verdient regisseur A. Holtslag onverbloemde waardering voor deze op voering, waaraan vele verenigingen uit de stad een voorbeeld hadden kunnen nemen. Er stale ten minste leven in. de handeling. Dit was voornamelijk te danken aan het driemanschap Gé Kromhout, Jos Striek- wold en Gé Weyers, dat vooral de cham pagne-scène in het tweede bedrijf met aan stekelijk plezier vertolkte. Hun fidele type ringen, met vaak kostelijke détails, maak ten de onwaarschijnlijkste verwikkelingen plausibel. Van de bijrollen moet zeker Lou Hopstaken als de dwaas-maltentige baron worden genoemd. Ook Tilly Dupree ver diende waardering voor haar uitbeelding van de vampyr-aehtige mevrouw Von Hal- ler. Het mooie jonge meisje maakte een iets te kinderlijke indruk, ook door haar manier van bewegen. Ondanks vele kleine tekortkomingen, die men in iedere ama teur-voorstelling aantreft, was het harte lijke succes geheel verdiend. DAVID KONING De zorg voor de oude dag Een plechtigheid bij de Raad van Arbeid te Haarlem Hedenmorgen werd in een bijzondere bij eenkomst van de Raad van Arbeid te Haar lem in tegenwoordigheid van o.a. de hoofd inspecteur van de V.O.V. bij de Rijksver zekeringsbank de heer Wesselius, de 10.000e (serie R) V.O.V.-polis uitgereikt aan de heer F. A. Koster. Deze was daartoe met zijn echtgenote per auto van zijn woning afgehaald, om in het raadsgebouw van de voorzitter mr. H. B. Wildt Meyboom be doelde polis, welke in fraaie sierletters was opgemaakt, in ontvangst te nemen. Hem werd voor deze gelegenheid tevens een kistje sigaren en zijn vrouw een doos choco lade aangeboden, in zijn toespraak maakte óe voorzitter er gewag van hoe de Vrijwil lige Ouderdomsverzekering in het gebied van Haarlem stevig wortel heeft geschoten. Onder de 24 Raden in Nederland neemt Haarlem voor de V.O.V. de eerste plaats in! Er zijn hier 31000 personen verzekerd en dit aantal neemt steeds toe. De voordelen van deze verzekering voor de oude dag werden uitvoerig opgesomd, waarbij ook werd opgemerkt, dat verwacht mag worden dat in de toekomst de vruchten van deze verzekering bij een nieuwe ouderdoms voorziening buiten aftrek zullen blijven. Van belang is evenzeer, dat de premie bijna geheel bij de belastingaangifte in minde ring mag worden gebracht, waardoor grote besparing wordt verkregen. De gekapitaliseerde jaarrente der over 1949 in dit ambtsgebied gesloten verzeke ringen bedraagt ruim 2.000.000 gulden. Botsing op Verspronckweg Op de hoek van de Verspronckweg en de Santpoorterstraat ontstond Zaterdagmid dag een botsing tussen twee personen auto's doordat de wagen die op de Ver spronckweg reed, geen voorrang verleen de. Beide auto's waren zo ernstig bescha digd dat zij moesten worden weggesleept. Een inzittende dame kreeg een hoofdwond. Verder deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. Heden is begonnen met het houden van een verkeerstelling bij de overwegen. Deze wordt gehouden door Openbare Werken van Haarlem, in samenwerking met de po litie. Het initiatief is daarvoor uitgegaan van de Nederlandse Spoorwegen, die blijk baar gegevens willen hebben over 't ver keer bij de overwegen. Er wordt deze week geteld aan de over wegen bij de Westergracht, de Pijlslaan en de Zandvoortselaan. De telling geschiedt op Maandag, Woensdag en Vrijdag van 's morgens 6 tot 's avonds 8 uur. Kamermuziek-avond door Jettie Kruseman en Nel Takken In het O. R. G.-Centrum, aan de Wagen weg, werd Zaterdagavond gemusiceerd door de celliste Jettie Kruseman, tezamen met de pianiste Nel Takken. Het programma bestond uit sonates van Willem de Fesch, Beethoven en Saint-Saëns. De celliste had een dankbare taak aan de Sonate in F van de oud-Nederlander De Fesch; hij had hier het terrein vrij, want de begeleiding is slechts een eenvoudige continuo-partij. Zij kon dus, onbekommerd voor een dialogiserend samenspel, specu leren op eeh bezielde toon en op de correcte vormelijkheid van deze barokmuziek. Dit laatste voerde in de uitvoering de boven toon en daaraan dankten wij een zeer goede, objectief klinkende interpretatie van de „Allemande" uit het werk. Voor Beethoven, van wie men de Sonate in F (op. 5 no. 1) speelde, zou een derge lijke objectieve manier van muziek maken onverantwoord zijn; hier is temperament vol spel vereist en de stuwing van een doorleefd musiceren. Gelukkig was daar de pianiste Nèl Takken, die het zó opvatte en leiding gaf aan het samenspel. Zij wist ook op menig moment de celliste aan te wak keren tot een evenredig wisselspel. Onder tussen was toch de langzame inleiding niet volkomen gaaf en overtuigend verlopen. Maar met het grote Allegro-deel kwam de gang er in en met slechts kortstondige on derbrekingen werd de spanning bijgehou den. Het slot-Rondo, met zijn scherzo karakter, verliep als geheel nog het best, wellicht omdat dit het minst aan lyriek vergt. Tenslotte ging opus 32 van Saint-Saëns, een stuk dat om zijn belangwekkende op bouw, zijn karakteristieke en expressieve klematiek, alsmede om zijn voortreffelijke geschiktheid voor de beide instrumenten, een sierraad is van de litteratuur dezer duo combinatie. Toch begint onze nuchtere tijd afstand te nemen ten opzichte dezer roman tische muziek. Alleen de ras-muzikanten durven haar nog te geven wat haar toe komt aan sentiment en bravour. Nel Tak ken bleek zich daar gemakkelijker aan te kunnen overgeven dan Jettie Kruseman; alleen bij het slot kwamen er een forsheid en een spanning in het spel van de celliste, die aan het samenspel een overtuigend effect gaven. Heel goed was ook de realisa tie van de klare contrapuntiek van het „An dante trauquillo"; dit objectief zuivere lijnenspel werd door de celliste raak getrof fen. Alleen bij het alternatief schoot haar vertolking te kort aan lyrische kracht. Het lijkt soms, dat ze niet durft te geven wat ze. blijkens het hierboven geciteerde coda, toch heus wel kan. De voorganger van de Open Religieuse Gemeenschap, ds. A. R. de Jong, vond pas sende woorden om de concertgeefsters dank te zeggen. JOS. DE KLERK. Muziek Nieuw strijkkwartet stelde zich voor Te Haarlem heeft zich Zaterdagavond in een kring van genodigden een jong ensem ble voorgesteld onder de naam van Het Nieuw Nederlands Strijkkwartet. Het wordt gevormd door de violist Bouw 'Lem- kes (1ste viool), de violiste Jeanne Vos (2de viool), de altviolist Jan Henrichs en door de violoncellist Justus Halbertsma. Als verschijnsel moet de vorming van een kwartet door jonge kunstenaars toege juicht worden, omdat het een verlangen aantoont naar een der nobelste muzikale vormen: het strijkkwartet. Dit verlangen te ontdekken is verheugend. Zo ook het streven om deze verfijnde muziek tot een geestelijk bezit te maken en een ideale uit voering ervan tot stand te brengen. En het is voornamelijk om het aan de dag treden van de liefde voor edele muziek en om het ernstige streven haar perfect te realiseren, dat het eerste optreden van Het Nieuw Ne derlands Strijkkwartet te Haarlem gewaar deerd kon worden. Maar blijkens dit op treden, waarvoor de tegenwoordigheid was gevraagd van een aantal vooraanstaande figuren van het Nederlandse muziekleven, beschouwen deze jonge kunstenaars hun kwartetspel reeds voldoende ontwikkeld om een plaats in de rijen van voortreffelijk herscheppende instrumentalisten te gaan innemen. Dat getuigt evenwel van een te kort aan zelfkennis en van een overmoe dige houding. Een kwartet, dat zich de naam van Het Nieuw Nederlands Strijk kwartet durft te geven, neemt enorme artistieke verplichtingen op zich en hier aan kan het jonge viertal nog niet voldoen. Muziek van bijzondere schoonheid was er met de Pavane en Chaconne van Henry Purcell en met het Kwartet op. 76 no. 4 (in Bes) van Jos. Haydn gekozen. Maar deze schoonheid kon niet verwerkelijkt worden, omdat de vertolking niet gericht werd op profilering van thematiek en op de stuwing der rhythmiek met de daar mede gepaard gaande dynamische span ningen, maar op een klankproductie van impressionistische vervaging, zonder kern, zonder sprankelende geest, zonder voor naamheid. En toch kan het strijkkwartet een belangrijk herscheppings-niveau gaan bereiken, mits een gerijpt mentor de jeug dige onervarenheid tegemoet komt. Op deze avond liet zich nog de tenor Rudilf Gen-and horen met liederen van Graetta, Brahms en Cherubini. Ongetwij feld bezit Gerrand een goede stem, die ontwikkeling waard is. De zanger zal zich voorlopig nog moeten bepalen tot deze ont wikkeling, die nodig bleek voor adembe- heersing, registergelijkheid, uitspraak, stijlbegrip en voordracht. P. ZWAANSWIJK. Staatssecretarissen Sociale Zaken Het KoninklijkBesluit met de benoe ming van de twee staatssecretarissen van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn en dr. P. Muntendam, is thans verschenen. De benoeming van de eerste gaat in Febr. in, die van dr. Muntendam 1 April. RAFAëL SABATINI OVERLEDEN Te Adelboden in Zwitserland is de be kende, uit Italië afkomstige, romanschrij ver Rafaël Sabatini overleden. Hij is 75 jaar oud geworden. Sabatini schreef sinds 1904 tientallen populair-historische romans in de Engelse taal, benevens talrijke toneelstukken. In 1924 won hij de Zukor-prijs voor het beste filmverhaal van het jaar. Hij bezat de Britse nationaliteit. B. en W. van Heemstede stellen aan de Raad voor het perceel Molenlaan 4 van mr. O. H. v. Wijk voor f 27.500 aan te ko pen als ambtswoning van de burgemeester. Het college meent „dat dit huis in het bij zonder wat zijn ligging in het centrum der gemeente betreft, zich bij uitstek leent om als woning voor de nieuwe burgemeester te dienen. Een huurwoning is onder de huidige omstandigheden uiterst moeilijk te verkrijgen en vorderen van een woning wordt door ons als een minder elegante oplossing beschouwd". Mr. A. G. A. Ridder van Rappard heeft te kennen gegeven, dat hij deze woning gaarne met zijn gezin be trekken zal. B. en W. achten het bovendien wenselijk, dat de gemeente ook voor de toekomst over een ambtswoning beschikt. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 11 Februari 1950 GEHUWD: 11 Febr. P. Drop en M. A. Hertogs. BEVALLEN van een zoon: 8 Febr., J. E. Mink—HÖvig; 10 Febr,, A. J. H. Strijbis— Horst; 11 Febr., M. ClausSnoeks; J. Vol- lengavan Mourik. BEVALLEN van een dochter: 9 Febr., H. C. VonkBerends; 10 Febr.. J. Kuijlvan Gog. OVERLEDEN: 8 Febr.. II. van Reijendam, 63 j., Spaarndammerdijk; 9 Febr., B. M. Smit, 2 j., Diepenbrockstraat; D. J. Waiboer, 63 j.. Voorhelmstraat: J. van den Berg. 70 j., Lange Veersïraat; J. M. L. Hittenhausen, 70 j.. Pres. Steijnstraat; 10 Febr., E. J. van der FormMatla, 62 j.. Rozenpriëelstraat: J. Muller, 86 j., Leidsevaart: T. NaafsKra mer. 74 j., Kloofeterstraat: E. C. Croon, 68 j., Gasthuisvest; T. de Graaf, 70 j., Roerdomp straat. De gevx-aagde koopsom achten B. en W. alleszins aanvaardbaar. De financiële commissie uit de raad kan zich met de aankoop verenigen. Vier gewonden bij autobotsing Vanmorgen is in Den Haag een jeep, be stuurd door een 24 jarige inwoner van Rijsbergen (Brabant) tegen een verkeers- zuil op de Laan van Nieuw Oost-Indië te Den Haag gereden. De vier inzittenden moesten met snij- en schaafwonden naar het ziekenhuis worden vervoerd. De jeep is ernstig be schadigd. De Vloo op 'f pad? Zondagavond is ingebroken in een huis in de Oranje Nassaulaan in Amsterdam- Zuid. Uit de geheel overhoop gehaalde woning werden vijf herencostuums, drie pantalons en een met brillanten bezette gouden speld meegenomen. De politie neemt aan, dat de inbraak is gepleegd door een dief, die zich door zijn methode van werken de bijnaam van de Vloo heeft verworven. Waardering voor „Mitchell-bemanning De bevelhebber der Zeestrijdkrachten heefl in een telegram aan de commandant van het 320ste Squadron, waartoe de ..Mit chell" behoort, die gisteren aan het red dingswerk bij het wrak van de „Karhula" deelnam, uiting gegeven aan zijn waar dering voor het werk van de bemanning van dit toestel. Kastelein van de „Vereniging" jubileerde Een vrij grote zaal van de sociteit „Ver eniging was Zaterdag geheel gevuld met zitenöe en staande sociteitsleden, die hun belangstelling kwamen tonen voor de vie ring van het jubileum van hun kastelein, de heer L. Boer. Deze jubilaris zat temid den van zijn familie op de ereplaats voor de bestuurstafel te luisteren naar de vloed van waarderende woorden, die door een aantal sprekers over hem werd uitgestort. Eerste spreker was de voorzitter van de sociëteit, de Heemsteeds arts A. J. van Ra- venswaay, die zich in hartelijke bewoor dingen tot de heer Boer richtte en hem namens de „Vereniging" het schriftelijk bewijs van een pensioenregeling overhan digde („want helaas zal ook voor u die tijd komen") en mevrouw Boer een boe ket bloemen aanbood. Het oudste lid van de sociëteit, de heer A. H. van den Berg, had het altijd zo in de kastelein gewaardeerd, dat deze er in was geslaagd oud te worden, doch jong te blijven. Hij bood de jubilaris een klok aan. Daarna richtten nog de voorzitter van de Haarlemse Horecaf, de heer A. W. Schoel'er en de directeur van de biljart fabriek Wilhelmina, de heer Salomon zich tot de kastelein, die veertig jaar lang in dienst was geweest van de „Vereniging". En nog vele cadeaux werden de heer Boer aangeboden. Geschenken van de meest uit eenlopende aard, waar de jubilaris ten slotte enige dankwoorden voor sprak. De leden, zei de heer Boer-, hadden deze dag voor hem tot een onvergetelijke gemaakt; de kastelein had altijd met plezier in de sociëteit gewerkt. Na afloop van deze officiële huldiging drukten nog zeer vele leden de heer Boer persoonlijk de hand en haalden weer enige persoonlijke herinneringen uit die veertig jaar op. De rest van deze dag vierde de heer Boer uiteraard in de huise lijke kring. Jaarvergadering Kennemer Turnkring Zaterdagavond kwamen de afgevaardig den van de bij de Kennemer Turnkring aangesloten verenigingen in algemene ver gadering bijeen ter bespreking van de ge beurtenissen van 1949 en de plannen voor 1950. Na een openingsrede van de voorzitter, de heer A. J. J. Fortgens werden de notulen van de in 1949 gehouden kringvergaderin gen goedgekeurd en werd een nieuwe com missie voor 1950 samengesteld, bestaande uit T. Peek (Concordia), W. de Wolff (Ba- to) en O. A. Brink (Heemstede). "Voorts werden het algemeen- en het financieel verslag 1949 goedgekeurd. Ook het werk programma, zoals de Technische Commis sie had ontworpen, werd aanvaard, waar door de begroting 1950, die hierop gebaseerd was, eveneens aangenomen kon worden. Van het bestuur waren aftredend en her kiesbaar de heren A. J. J. Fortgens, voor zitter en J. I-I. B. Brink, commissaris, die bij acclamatie hun zittingsduur verlengd zagen. In de plaats van de aftredende, zich niet meer herkiesbaar stellende commissaris J. J. Groeneveld, werd benoemd de heer A. W. Volmer, secretaris van de turnvereniging Santpoort. Door de voorzitter werd medegedeeld, dat binnenkort een verdeling van de be stuurswerkzaamheden zal plaats vinden door de kring in ï-ayons te verdelen. Van de technische commissie waren af tredend en herkiesbaar de heren C. Th. Smal en H. Bruns, welke zonder stemming werden herbenoemd. Voor de vacatures van de heren P. Dijkstra en W. Marsman, die niet voor een herbenoeming in aanmer king wensten te komen, waren aangezocht de heren J. Munten, leider van het heren keurcorps en H. van Zomeren, leider van de Velser Gymnastiek Vereniging, welke personen by enkele candidaatstelling in deze functies werden gekozen. De heer P. Dijkstra, die ruim 27 jaar zit ting heeft gehad in de Technische Commis sie, werd door de voorzitter toegesproken, die hem in hartelijke bewoordingen dank bracht voor alles, wat hij gedurende die jaren voor de K.T.K. heeft gedaan. Hem werd als waardering en herinnering een kristallen bokaal overhandigd. Tenslotte werden nog als afgevaardigden naar de algemene vergadering van het K.N.G.V. benoemd de heren A. J. J. Fort gens, G. Huizing en F. J. Rikkerink. Zomeravondvoetbal Bedrijfsvoetbalelftallen, die wensen deel te nemen aan de Zomeravondcompetitie van de K.N.V.B. kunnen zich tot 15 Maart laten inschrijven bij de secretaris der competitie bedrijfsvoetbal de heer J. Kampman, Reyer Anslostraat 17, Haarlem. SCHEEPVAART Alnati, Buenos Aires—R'dam 12 Febr. te Las Palmas. Alkaid, R'damBuenos Aires 11 Febr. te Porto Alegre. Aalsum, R'damCalcutta 11 Febr. van Co lombo naar Madras. Alphacca, Buenos AiresNew York 12 Febr. van Montevideo. Atlantis, Djakarta—A'dam 11 Febr. te Colombo. Bantam, DjakartaR'dam, 10 Febr. van Colombo. Blitar, New YorkDjakarta 11 Febr. v. Suez. Bloemfontein, Buenos AiresA'dam, 10 Febr. 110 mijl N. Kaap Verde. Cheshire, DjakartaR'dam, pass. 10 Febr. Malta. Ceram. R'damCalcutta, 10 Febr. 90 mijl N. Finisterre. Cottica. ParamariboA'dam, 10 Febr. 1000 mijl N.O. Barbados. Delfshaven, Buenos AiresR'dam, 10 Febr. 510 mijl Z.Z.O. St. Vincent. Dorsetshire, DjakartaA'dam 11 Febr. van Port Said. Empire Brent. DjakartaA'dam 12 Febr. t, h, Alexandrië. Hoogkerk, R'damJapan 12 Febr. te Port Said. Johan van Oldenbarnevelt, DjakartaA'dam /■ll Febr. van Port Said. Kamerlingh Onnes. DjakartaR'dam, 10 Febr. van Port Swettenham. Kota Inten 13 Febr. van R'dam te Djakarta verw. Langkoeas, R'damDjakarta (11 verw.) 10 Febr. van Tandjong Pandang. Mapia, A'damMakassar 11 Febr. te Djakarta. Oranje. Djakarta-A'dam 11 Febr. v, Belawan. Poelauiaut, A'damDjakarta, 10 Febr. 80 mijl O. Kaap Bougaroni. Rempang, Djakarta—A'dam 11 Febr. van Port Said. Saparoea, New YorkDjakarta 12 Febr. te Penang. Sarangan, R'damJava, pass. 10 Febr. 18 uur Kaap Delarmi. Sibajak, R'damDjakarta (14 Febr. verw.) 10 Febr. 500 mijl Z.O. Dondrahead. Sloterdijk, 12 Febr. van New York 13 Febr. te Boston verw. Tabinta, DjakartaA'dam, pass. 11 Febr. Malta. Tiba. R'damBuenos Aires 11 Febr. te Las Païmas. Tjikampek, 11 Febr. te Singapore van Djakarta. Waterman. R'damDjakarta 12 Febr. te Port Said. Westland, A'damBuenos Aires 11 Febr. van Las Palmas. Zuiderkruis 18 Febr. 8 uur aan de Hoek van Holland verw. van Djakarta. Voorwaardelijke straf voor twee directeuren A.D.M. De Bijzondere Raad van Cassatie deed vanmorgen uitspraak in de zaak tegen de 61-jarige A. M. V. en de 70-jarige P. R. F., wie ten laste was gelegd, dat zij als direc teuren van de N.V. Amsterdamse Droog dokmaatschappij werkzaamheden hebben laten verrichten voor de bezetter. V. werd veroordeeld tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van acht maanden; F. tot één jaar voorwaardelijk, beiden met een proeftijd van drie jaar. In het aiTest werd gezegd, dat er in deze zaak van overmacht geen sprake is geweest. V. en F. hebben zich veel te snel bereid getoond om met de vijand mede te werken. De omstandigheid, dat een aantal blijkbaar compromitterende stukken uit het archief van de maatschappij is ver dwenen, werpt, zo werd verder in het ar rest gezegd, een onaangenaam licht op de leiding van deze maatschappij Het Amsterdamse Bijzondere Hof had hen veroordeeld tot een jaar gevangenis straf. waarvan acht maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. be nevens tot een geldboete van f 15.000, subs, zes maanden. De verlaging van deze straf werd in het arrest van de Bijzondere Raad gemotiveerd met de verzachtende omstandigheid, dat scheepswerven tijdens de bezetting in een zeer moeilijke positie hebben verkeerd. Een geldboete werd niet opgeiegd, omdat niet is gebleken, dat de directeuren per soonlijk voordeei van de transacties met de Duitsers hebben genoten. F. die ontzet was uit het recht om de onderscheiding van Ridder in de orde van Oranje-Nassau te dragen, werd in dit recht hersteld. De procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie had geconcludeerd tot een gevangenisstraf van één jaar voor ieder. Europese Radio-Unie gevormd Sir Ian Jacob, president van de Euro pese radio-conferentie heeft Zondagavond bekend gemaakt, dat de nieuwe Europese Radio-unie kon worden geacht tot stand gekomen te zijn. De ontwerp-statuten van de nieuwe Unie werden Zondagavond door afgevaardigden van de 21 samengekomen landen getekend. Leiders van de Franse, Nederlandse en Portugese delegaties dankten in een slot woord de BBC voor haar werk aan de organisatie van de conferentie. De eerste zitting van de nieuwe Unie wordt vandaag te Torquay gehouden. Roofoverval bij 's-Hertogenbosch Vannacht zijn vier gemaskerde mannen het huis van een inwoner van Berlicum, een plaatsje bij 's Hertogenbosch, binnen gedrongen. De bewoner werd bij de deur buiten gevecht gesteld, terwijl zijn echtge note met een revolver werd bedreigd. De telefoon werd onklaar gemaakt en twee of drie personen doorzochten het huis en met een buit van meer dan 1000 vei'dwenen de overvallers in het duister. Santpoort „Jan van Dommelen" bracht „Censuurgeheimen" Ons dilettantentoneel mag zich gelukkig prijzen een toneelschrijver als A. den Her tog rijk te zijn, een auteur die het klappen van de zweep kent en zijn métier ten volle verstaat. Zijn „Censuurgeheimen", een sapnnende, knap geschreven comedie met een puntige dialoog, behandelt de beleve nissen van een ex-censor die op een fancy- fair ten huize van een parlementslid de twee vrouwen ontmoet wier leven hij uit haar door hem gelezen brieven heeft leren kennen. Deze levens bevatten zodoende geen geheimen meer voor de bespiegelende Major Lowe, wiens dorst naar meer ken nis intussen nog niet is gelest. Integendeel: zijn neuzen in andersmans zaken heeft hem zoveel leren opmerken en onthouden, dat. hij is gaan deduceren en combineren. Het resultaat dat Major Lowe (via zijn ver liefdheid op een der betrokken dames) be reikt, is zo verrassend dat we het hier niet zullen onthullen, want ae toneelverenigirur „Jan van Dommelen" die dit spel in „De Weijman opvoerde, zal er nog een tweede voorstelling van geven teneinde alle dona teurs tevreden te kunnen stellen. „Censuur-geheimen" speelt in de Engelse society en dat is dikwijls een gevaarlijk terrein voor dilettantenspelers, ook al kun nen zy nog zo trouw en aandachtig de uit voeringen van het beroepstoneel en niet te vergeten de filmvertoningen bezoe ken. Ook hier waren qua milieu-tekening uitgesproken zwakke figuren aan te wijzen, die het niveau van het spel, waarop ande ren het brachten, beslist niet konden halen: de vertolkers van de rollen van Mary Mil- ford en Peter Jackson bijvoorbeeld. In contrast daarmee was hetgeen het drietal hoofdfiguren te zien gaf. Mijn volle waardering ging uit naar het spel van H. van Donselaar als Major Lowe, dat uiterst beschaafd en van grote zeggingskracht was. Mevrpuw G. Tabernal als Margaret Ross en mevrouw T. Kruinman als Gita Wright waren zijn gelijkwaardige tegenspeelsters. De eerste muntte uit door een gave, eer lijke uitbeelding van de vrouw wier liefde is verdeeld tussen haar man en haar kunst. Mevrouw Kruisman had in deze comedie geen rol kunnen vinden die beter voor haar geschikt was. Zij maakte van de actrice, die deze fancy-fair op echt Engelse wijze opluistert door voor waarzegster te spelen, een markante figuur, die tot het einde toe dezelfde goede spelkwaliteiten ten toon spreidde. Mevrouw E. Nol als Jane Dewson viel te loven om haar vlotte rolkennis en indrukwekkende toneel verschijning. De décoi's zagen er keurig uit. Hel samen spel was goed, de teksten werden ter dege gekend (iets waar ik steeds weer regisseur Hunsche voor loven kan). Een sluitende vooi-stelling in vlot tempo was er het resul taat van. Er was echter een mèèr bij: waarom komen de bzoekers zó laat dat er pas over half negen „gehaald" kan worden? A. J. VAN DER WEIJDEN FILMS VAN ZONDAGSSCHOOL- VERENIGING Door de Nederlandse Zondagsschool- vereniging wordt Woensdag twee keer een filmvoorstelling gegeven. De eerste, spe ciaal bestemd voor kinderen, wordt des middags in het Jeugdhuis georganiseerd en het programma vermeldt als hoofdnum mer „Bartimeiis". Des avonds wordt in de Kapel de rolprent „Brandende harten" ge draaid, een film over de Christenvervolging onder de Romeinse keizers. BINNENLAND Dc bij de Nederlandse Radio Unie werkzame orkesten, omstreeks 250 musici omvattend, hebben besloten een eigen sociaal fonds te stichten, waaruit bij pensionnering aanvullende bedragen zullen worden uitge keerd. Het ligt in de bedoeling, dat ook de koren en de orkesten, welke uitsluitend in dienst van bepaalde omroepverenigingen zijn, zich bij dit fonds zullen aansluiten. De Koningin heeft hedenochtend in het Paleis Soestdijk de Spaanse gezant en me vrouw De Navasques in afscheids-audiëntie ontvangen. HAARLEM EN OMGEVING Voor het doctoraal examen rechten aan de universiteit van Amsterdam slaagde de heer D. G. Jansen uit Bloemendaal. De tacho-typiste, die sedert Januari 1946 het raadsverslag van de gemeente Bloemen daal woordelijk opneemt, heeft B. en W. verzocht van haar functie ontheven te wor den. Het college stelt de gemeenteraad voor een wire-recorder aan te kopen, waarvan de kosten f 1479 bedragen. In het Kenaupark werd Zaterdagmiddag een 69-jarige dame uit Amsterdam aange reden door een wielrtfdster. De dame kwam te vallen cn brak haar neusbeen. De afdeling Haarlem-centrum van liet Ned. Bijbelgenootschap houdt haar jaar vergadering op a.s. Vrijdagnamiddag in de St. Bavo, Grote Markt. De heer E. J. Brug- mans, adjunct«secretaris van het Ned. Bij belgenootschap. zal belangrijke mededelingen doen. De Nederlandse Reisvereniging houdt een Inöonesië-avond op Vrijdag 17 Februari in het Gem. Concertgebouw. Spreker is de heer J. W. van Eek van de afdeling Cultu reel contact van het Ministerie van Over zeese gebiedsdelen. In een aantal korte films over Indonesië wordt een beeld gegeven van dit prachtige land en tot slot kijkjes in het leven van de Hollandse soldaten in Indonesië. De Doopsgezinde Kring Heemstede houdt zijn derde Gemeenteavond op Don derdag 16 Februari in het gebouw van de Nederlandse Protestanten Bond aan de Post- laan. Ds. J. M. Lecndertz zal spreken over: „Joh. Seb Bach en het geestelijk lied". Hier bij zullen muziek en liederen van Bach ten gehore worden gebracht. Ds. A. Vink te Marken heeft bedankt voor de toezegging van beroep van de Ne derlands Hervormde Gemeente van Nieuw Vennep-Abbenes. SANTHAESFONDS In aansluiting op de vorige verantwoor ding voor het Santhaesfonds (het herstel van de Santpoortse molen) kunnen de volgende bijdragen worden gemeld: Saldo per 4 Februari 1950 594,25; Stichting Vrienden van Oud-Santpoort ƒ25,—; M.L.A.S. A.C. ƒ2,50; C. S. ƒ5,—; Mw. G. W.-G. ƒ1,—; W. H. J. H. ƒ10; A. de G. Lz. 5,Via Fa. Jonker: J. de G. 2,50; T. M. H. G. 1,—; B. 0,50; Mr. L. F. de G. 25,—; M. J. D. 1,—; S. V. ƒ0,50, tezamen 30,50. Via Fa. Tabernal: Mw. J. ƒ1,—; E. ƒ3,—; N.N. ƒ2,50; B. J. de W. ƒ2,50; P. J. A. M. ƒ1,—; tezamen 10,allen te Santpoort. H. de B. te Haarlem 5,Mr. P. G, v. T.. A'dam 25,Vereniging „Haerlem" (Ver. tot bevordering der kennis v. h. Heden en Verleden van Haarlem en Omstreken) 25,Totaalontvangsten per 11 Februari 1950 ƒ738,25. Betalingen kunnen geschieden door over schrijving op postrekening 350534 t.n.v. Santpoort's Bloei onder vermelding „San thaesfonds", of door contante storting te Santpoort-Dorp bij de Firma Tabernal en te Santpoort-Station bij de Firma Jonker. Bloemendaal Spreekuur wethouder De wethouder van Sociale Zaken, mr. J. C. C. W. Hijszeler, zal aanstaande Dinsdag avond geen spreekuur houden. Heemstede Katholieke Arbeidersbeweging De leden van de Katholieke Arbeiders beweging te Heemstede hebben de Sociale Zondag welke gisteren gehouden werd, aangegrepen om hun voorzitter, de heer N. J. v. d. Linden, die 25 jaar geleden tot bestuurslid van de R.-K. Volksbond geko zen werd, hulde te betuigen voor het vele dat hij in de afgelopen 25 jaar heeft verricht. Nadat in de kerk van de H. Bavo een H. Mis was opgedragen, nam een zeer groot aantal leden met verschillende ge nodigden deel aan het gemeenschappelijk ontbijt dat in het R.-K. Verenigingsgebouw werd aangericht. De voorzitter van de huldigingscommis sie huldigde de jubilaris en bood hem een ruststoel en een kistje sigaren aan. Nog vele sprekers volgden. De heer Th. Ver hoeven sprak namens de K.V.P. raadsfrac tie en bood eveneens een kistje sigaren aan en bloemen voor mevrouw v. d. Lin den. Ook de geestelijk adviseur kapelaan J. v. Rossum en pastoor C. v. Mierlo brach ten hulde aan de heer v. d. Linden. Na deze herdenking werd nog het woord gevoerd door kapelaan Riep over het on derwerp „Het gezin de bedreigde veste" en door de heer A. v. d. Veldt, districts bestuurder van de organisatie. „NUT EN GENOEGEN". Zondagavond gaf de toneelvereniging „Nut en Genoegen" in „Het Wapen van Heemstede" een zeer verzorgde opvoering van het blijspel in drie bedrijven: „Een koninkrijk voor een dochter" van Ad. de Ruyter. Er werd in een vlot tempo ge speeld en het publiek heeft zich met de verwikkelingen, die de kapper Piet van Dorp en zijn zuster zich op de hals haal den door een oom in Amerika wijs te ma ken dat de eerste een dochter heeft, terwijl hij in werkelijkheid een verstokte vrijge zel is, uitstekend geamuseerd. Na afloop van de voorstelling bleef men onder de klanken van „The Strino Sere nades" onder leiding van de heer P. R. van Strien nog een uurtje gezellig bijeen. Slotkoers Openings Vrijoag koersen Koninklijke Olie 292 293% 226 K 225% Philips 232% A. K. U 231% 182% 133% Nederlandse Ford 301 Nederlandse Kabel 295% v. Berkei's Patent 117% Scheepvaart-Unie. 153 153% Holl.Amerika Lijn 159 Deli Maatschappij 149 148% H. V. A 159 157 A'dam Rubber 150% 150% Ned. Handel Mij. 162% N.-I. Handelsbank 105% BiUiton Mij. II 266

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 3