Andersen bewees zijn superioriteit Inzinking van Kees Broekman in Oslo Dames van HOC zijn kampioen Opnieuw speelde Oosterkwartier gelijk De verdwenen formules Maandag 13 Februari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte ïïaarlemsche Courant Schaatsen ri jden Hjalmr- ndersen is nog steeds in een ongenaaki vorm. Dat hebben de tilden van de iniu. itionale wedstrijden, welke het afgelopen weekeinde in het Bisle; stadion te Oslo zijn gehouden, bewezen. In hel algemeen klassement over de vier klas sieke afstanden heeft hij meer dan vier volle punten voorsprong op de tweede prijswinnaar, Reidar Liaklev en ook de andere Noren, zoals Lundberg cn Hauglie, alsmede Wahl en verder de Amerikanen •Johnny Werket en Ken Henry. Hoe goed beide laatsten ook op de korte afstanden zijn, zij kunnen de Europese titelhouder van dit jaar niet bedreigen. Indien Ander sen er in slaagt deze vorm ook te Eskil stuna te demonstreren, dan lijdt het geen twijfel of de Noor zal dit seizoen ook de andere belangrijke titel, die van wereld kampioen veroveren, iets dat na de oorlog nog niet door een rijder is gepresteerd. Met een tijd van 44,3 sec. wist hij zich Zaterdag een uitstekende plaats tussen de sprinters te verwerven en op de tweede dag zag het er naar uit, dat hij zelfs de 1500 meter zou winnen. Hij noteerde 2 min. 20.5 sec., een nieuw record voor het Bislet- stadion. Johnny Werket reed in een van de laatste ritten nog sneller en wel tegen zijn landgenoot Henry. De eerste 200 metr-r werden afgelegd in 28,5 sec., daarop volgde een razend snelle volle ronde van 400 meter in 34,5 sec., waardoor Werket 2 seconden voor lag op het tijdschema van Andersen. De duizenden toeschouwers dachten, dat hij na 700 meter wel een in zinking zou krijgen, maar niettemin draai de hij er 37,5 sec. uit, waardoor hij nog steeds 1 Vz seconde voor lag op het schema van Andersen. Toen volgde een 'prachtige laatste ronde, in 39 sec., waardoor hij een totaaltijd maakte van 2 min. 19,7 sec., een nieuw baanrecord en tevens de snelste tijd lot nu toe van dit seizoen. Op de 10.000 meter was Andersen weer een klasse op zichzelf. Hij reed tegen Lund-^ berg en na enkele ronden liep hij, met zijn bekende grijnslach op zijn gezicht van zijn landgenoot weg, In prachtig tempo ging hij verder en met een tijd van 17 min. 15,7 sec. wist hij het Bisletrecord te verbeteren, al bleef hij nog' wel 9 seconden boven zijn tijd, welke hij bij het Noorse kampioenschap, 14 dagen geleden, te Drontheim had ge maakt. Kees Broekman liet Zondag verstek gaan Zaterdag „probeerde" hij de 500 meter, waarbij hij zich na afloop liet ontvallen: '=*Lben gelukkig blijven staan". Op de oOOO meter ging het na de helft van de afstand moeilijk en hij was zichtbaar down toen zijn tijd bekend werd, waarmede hij voor zijn doen een bescheiden plaats in de klassering verkreeg. In de nacht van Za- Waterpolo Kringcompetitie De wedstrijd HVGBRZC, welke was vastgesteld voor de tweede ronde van de bekercompetitie KNZB (de zeventallen die zijn overgegaan van de centrale winter competitie zijn direct in de tweede ronde geplaatst) is niet doorgegaan. Reglemen tair gaat HVGB over naar de derde ronde. In de plaats van deze wedstrijd is HVGB— DWT voor afdeling I van jie kringcom petitie gespeeld. Voor de rust verkreeg HVGB door inschieten van Halsema (2), Kuiper en Bijkerk een voorsprong van 4-0. In de tweede speelhelft maakte Piet Mes op keurige wijze het door DWT ver diende doelpunt. Het einde kwam met 4-1 voor HVGB. In de wedstrijd DWRHaarlem waren de „Ratten" niet opgewassen tegen het snelle zwemmen en goed samenspelen van Haarlem. Met een stral'worp opende Braas- sem de score. Hierna bracht Ten Berghe de stand op 0-2. Dezelfde speler kreeg na een hoekworp de bal toegespeeld en schoot in. Jan Kollcrie verkleinde de achterstand, waarna de rust met 1-3 inging. Na de her vatting schoot Diepersloot tweemaal en Braasem eenmaal in, waarna Behle de stand op 2-6 bracht. Ten Berghe en Die persloot doelpunten ieder nog een keer (2-8). In Velsen werd gespeeld de wedstrijd VZV—HPC; de Velsenaren moesten het onderspit delven en verloren met 4-1. Voor afdeling I dames werd in het Spovtfondsenbad gespeeld de wedstrijd DWTHPC. De dames der thuisclub waren verre in de meerderheid; Beb Nelissen be zorgde DWT de leiding, waarna Nellie Jansen er 2-0 van maakte. Paula van Bruggen zorgde dat de rust inging met 4-0. Na de hervatting maakten Beb Nelissen en Paula van Bruggen het half dozijn vol. In Velsen leden de dames van Haarlem een nederlaag van 3-2 tegen de Velsense dames. De reserves van VZV ontvingen de reserves-van DWR en de thuisclub won met 4-1. Deze wedstrijd werd gespeeld voor afdeling II. In afdeling II heren, ging HPC 2 op be zoek bij VZV 2 en boekte een overwinning van 6-1. I-Iaarlem 2 won met 3-2 van DWR 2. Thans behoren de oude waterpolo-spel- regels tot het verleden. Zaterdag wordt ge speeld met de nieuwe spelregels. terdag op Zondag sliep hij zeer slecht en in de vroege ochtenduren vertelde hij aan de heer Van der Scheer, dat hij maar liever naar Hamar terug ging en niet aan de wed strijden van de tweede dag zou deelnemen. Hij zou in Hamar volledige rust nemen om de volgende week weer fris aan de start te Eskilstuna te komen. Anton Huiskes is onder zijn normale prestaties gebleven, maar Wim van der Voort heeft behoorlijke tijden gemaakt. Van der Voort eindigde in het algemeen klassement als elfde met een totaal van 202.197 pnt. Huiskes werd laatste (16e) met 207.563 pnt. ncket Voortzetting testmcitch Zuid-Afrika—Australië Op de tweede dag van de vierde test match tussen Zuid-Afrika en Australië zetten de Australiërs het batten voort. Met 465 runs voor het verlies van 8 wickets sloot Australië de innings. Na de thee kwam Zuid-Afrika aan bat en toen de stumps werden getrokken waren er 77 runs zonder dat een wicket was ge vallen. Van de 199 runs, die Australië deze dag aan zijn totaal toevoegde, scoorde aan voerder Hasett 53 en Miller 84 runs. Hoe je 't doet..; (WwvNa met Mascotte gaal-Ie goedyfe® PUS BIJ UW SHAG PAT BLAUWE BOEKJE: MASCOTTE - VLOEI Huldiging jhr. Calkoen van Limmen In het clubhuis van de Utrechtse Golf Clug „De Pan" is jhr, A. Calkoen van Limmen gehuldigd, ter gelegenheid van zijn,vijftigste verjaardag. Jhr. Calcoen, die zowel voorzitter van het Nederlands Golf- comité als van de Utrechtse Golfclub is, heeft zich sinds vele jaren voor het golf- spel in Nederland verdienstelijk gemaakt, als bestuurder en in de eerste plaats als speler van de nationale ploeg. Namens de Nederlandse golfclubs sprak de heer H. W. Jordaan de jarige toe. Hij releveerde hoe de heer Calkoen door zijn persoonlijk heid en bekwaamheden aansprakelijk is voor de goede stemming in het golf en hoe hij door zijn spel en optreden overal in het buitenland aan het Nederlandse golf een uitstekende naam heeft gegeven. Een cadeau namens alle golfvrienden werd de praeses van het golfcomité aangeboden. Namens zijn club, „De Pan", sprak de heef G. Haitsma Muiier. Jos van Dijk uitte gevoelens van grote waardering namens de Nederlandse professionals en namens het personeel van de club. Mr. O. van Zinnicq Bergmann sprak namens de na tionale ploeg. Korfbalcompetitie Hockey-uitslagen Heren. Eerste klasse: BMHCBe Fair 02; TOGOHDM 11; AmsterdamGooi 02; Hilversum—Laren 2—2: HHIJC—HOC 2—0. Promotieklasse B: BMHC II—Leiden 0—0; AsvionDelft-se Stud. II 12; Groen Geel HHIJC III 6-2; Alliance—GHC 2—2. Promotieklasse C: Alkmaar—Strawberries 0—2: SCHC—Ijsvogels 3—0; Amsterdam III HBS 32; PinokéAdelborsten 41. Tweede klasse D: ZuidwijckHBS II 71; Alkmaar IIBMHC III 15: Zandvoort Kraaien 1—2; Strawberries IIHurley 00. Dames. Eerste klasse: HilversumRood Wit 0—1: HHIJC—Kieviten 3—1; Be Fair- Amsterdam 3—3; BDHC—Gooi 4—2. Promotieklasse B: VictoriaHDM 22; Pinoké—HBS 1—3; BDHC II—Strawberries 0Leonidas—Leiden 22. Tweede klasse B: ZuidwijckBDHC III 1—3; Ever Swil't—Tempo '34 1—2 (onder pro test van Ever Swift); BDHC IV—HDM II 90; Zandvoort—Groen Geel 05. HANDBAL COMPETITIE De eerste kampioen heeft zich aangemeld- In de tweede districtsklasse dames A heeft HOC zicrh door haar tiende zege. waarbij ditmaal Rood Zwart aan het kortste eind trok, op onbereikbare hoogte geplaatst en legt hiermede reeds thans met nog twee wedstrijden te spelen beslag op de titel. Evenals verleden jaar, toen ook het kam pioenschap werd bereikt, speelt HOC zeer constant. Een beslissingswedstrijd tegen de kampioen van de tweede klas B zal uit moe ten maken, welke club naar de eerste klas promoveert. De hoofdklassewedstrijden hebben ditmaal grote verrassingen gebracht. Bij de heren wonnen de twee laatstgeplaatsten, Blauw Wit en Vlugheid en Kracht van Olvmpia (Gr.) en Olympia (H.). Vooral de overwinning van Vlugheid en Kracht is een zeer goede prestatie. Ook bij de dames was Vlugheid en Kracht op dreef door UDI een gelijk spel aï -te dwin gen. De nederlaag van Corcordia tegen Zee burg was verdiend. In de aanvang leek het er nog op, dat de krachten vrijwel tegen elkaar op zouden wegen, doch na de rust, die met een 10 voorsprong voor Zeeburg in ging. was Zeeburg de meerdere. Er werden aardige aanvallen opgezet. De voorhoede van Conocrdia was zeer zwak. Het samen- Het herstel van Oosterkwartier komt ver moedelijk te laat, doch niettemin is het een uitstekende prestatie om tegen Luto in Amsterdam 4—4 te spelen. De wedstrijd was vrij hard. Aan beide kanten werd er soms te stevig gespeeld. Na 25 minuten gaf Munnikes aan Luto de lei ding, doch J. Drogtrop scoorde* spoedig de gelijkmaker. Uit een strafworp hernam Luto de leiding (2-1), doch voor rust kon mejuffrouw Schornagel andermaal de ba lans in evenwicht brengen. Na de hervatting was Luto door Borst het eerst aan bod, doch nu trof een schot van Jè Starink doel (3-3). Zelfs nam Oos terkwartier door J. Drogtrop nog de leiding (3-4), doch nu kon Munnikes Luto van een dreigende nederlaag redden (4-4). Toen de scheidsrechter -het einde aankondigde, scoorde Oosterkwartier nog een vijfde doel punt, dat niet werd toegekend. Oosterkwar tier tekende hiertegen protest aan, een protest, dat weinig kans heeft. Voor de goede orde tekende Luto daarna nog pro test aan, omdat er 28 seconden te lang zou zijn gespeeld. De wedstrijd ZKV 2Oosterkwartier 2 ging wegens terreinafkeuring niet door. Aurora heeft ondanks de 3-2 nederlaag tegen Allen Weerbaar een goede wedstrijd gespeeld. AW nam de leiding, doch Van Maren maakte voor rust gelijk. In de twee de helft bleef de stand lang ongewijzigd, doch twintig minuten voor het einde scoor de Allen Weerbaar twee maal achter elkaar (1-3). De spanning kwam terug, toen me vrouw Tjeertjes de stand tot 3-2 reduceer de. Even voor tijd miste Aurora de kans om de verdiende gelijkmaker te scoren. Sport Vereent stelde teleur door met 4-2 van Groen Geel te verliezen. Het was een tactische fout van SV om voor de rust tegen wind in te spelen, waardoor Groen Geel een 2-0 voorsprong nam. Hiertegenover kon Sport Vereent slechts een doelpunt van B. Vink stellen (1-2). Na de rust scoorde mevrouw Kaayk de gelijkmaker, zodat de hoop herleefde. Groen Geel nam echter het spel weer in handen en won uiteindelijk met 4-2. Sport Vereent 2 leed tegen Westerkwar- tier 3 een zware nederlaag: het werd 6-1. Watervliet heeft het tegen het zwaar spelend OBZB niet tot een overwinning kunnen brengen. Het moest met een 3-3 geliik spel genoegen nemen. Watervliet I heeft nu nog twee uitwed strijden tegen zwakke twaalftallen, name lijk DSV en SKV. waaruit twee punten moeten worden behaald om kampioen te worden. Deze taak is dus niet lastig. Watervliet 2 stelde teleur door op eigen veld met 5-2 van Roda 2 te verliezen De overige uitslagen waren: Eerste klasse: SVKArchipel 5-5: DTV— Blauw Wit 5-7: RohdaKoog Zaandijk 5-7. Tweede klasse A: DVD—ZKV (ZKV n.o.) VogelOlympia t.a. VictoriaSwift 1-10. Tweede klasse B: DEDKCN 7-4; Samos Landlust t.a. ZwaluwenRoda 3-3. Derde klasse A: KCOAmum uitgesteld; OKVZKC t.a. Derde klasse B: IndoKVD 3-6. Reserve 2e klasse: Rohda 3Amsterdam Zuid 2 7-1. Reserve 3e klasse: BEP 2Groeng Geel 2 1-7; Luto 2—Blauw Wit 4 t.a.; Amum 2— DED 2 3-3; Koog Zaandijk 3-Landlust 2 t.a. In de Haarlemse Korfbalbond zijn gespeeld: Eerste klasse: OosthoekNieuw Flora 1-5. Tweede klasse: THB 2Oosterkwartier 4 1-9; Haarlem 2Watervliet 3 t.a. Derde klasse: Oosthoek 3Animo Ready 3 2-0; Haarlem 3Sport Vereent 4 2-i, Watervliet 4Aurora 4 5-0; Oosterkwartier 5Oosthoek. 4 3-0. Hockey Be Fair 0-2 Voor Be Fair stonden er meer belangen op het spel dan voor de Bloemendaalse club en daardoor spanden de bezoekers zich meer in, Evenals BMHC slaagde de ploeg er niet in een behoorlijk spel te vertonen. Bij de thuisclub bracht de voorhoede er niet veel van terecht. Rust ging in met blanke stand. Na de hervatting was Be Fair sterker en het duurde niet lang of J. Thole doelpuntte uit een strafcorner. Even later bracht Ter- lingen, die van een strafbully gebruik maak te, de stand op 0—2. Eerste klas, heren. HHIJC 14 11 1 2 23 43—15 TOGO 15 9 4 2 22 24—12 Gooi 15 6 5 4 17 19—23 Hilversum 14 6 3 5 15 29—28 BMHC 15 4 5 6 13 21—19 HDM 14 a. 4 6 12 24—23 Laren 14 3 5 6 11 13—21 Amsterdam 12 4 2 6 10 11—21 Be Fair 15 3 4 8 10 16—25 HOC 14 4 1 9 7 13—26 2 verliespunten. B.D.H.C, zegevierde opnieuw De Bloemendaalse Dames Hockeyclub heeft nog één punt nodig, om kampioen van de eerste klas te worden. De ploeg won met 4—2 van Gooi en Amsterdam speelde gelijk tegen Be Fair. BDHC heeft thans een aantal punten, dat Amsterdam nog kan bereiken. Dan moet de hoofdstedelijke ploeg ook van de Bloemendaalse dames winnen. In de strijd tegen Gooi had BDHC door toe doen van mejuffrouw Jurissen reeds met rust een voorsprong van 3—0. In de tweede helft waren de bezoeksters goed op dreef en scoorden twee maal. Mejuffrouw Jurissen doelpuntte nog één maal, waardoor het einde met 42 kwam. Rood Wit trok naar Hilversum en behaal de een overwinning van 10. Eerste klas, dames. BDHC 13 11 1 1 23 39—13 Amsterdam 11 8 1 2 17 29—17 Rood Wit 13 6 1 6 13 21—30 Be Fair 12 4 2 6 10 18—21 Hilversum 12 3 3 6 9 16—28 HHIJC 11 4 1 6 9 14—18 Gooi 12 4 0 8 8 21—23 Kieviten 12 3 1 8 7 15—23 In Bloemendaal werd Zaterdag een dames- hockeywedstrijd van het Nederlands B- eljtal tegen een Amerikaanse damesploeg gespeeld. De Nederlandse dames, die hier een snelle aanval doen op het doel der gasten, wonnen met 6'1. per rol De grootste en de beste (Adv.) Zege voor Nederlands B-elftal op Amerikaanse toerploeg Het Nederlands dames B-elftal speelde Zaterdag te Bloemendaal een wedstrijd tegen een Amerikaans toer-elftal, de Mere- stead Rootlers. De Nederlandse dames wonnen met 6-1, nadat de rust met 4-0 was ingegaan. Het elftal der Amerikaanse dames maak te geen al te sterke indruk en was in vrij wel alle opzichten de mindere van de goed spelende Nederlandse ploeg. Vooral in de eerste helft kwamen de betere technische en tactische capaciteiten der Nederlandse dames duidelijk aan het licht. Spoedig nam het elftal door toedoen van mejuf frouw Broers van Be Fair de leiding, spoedig gevolgd door een tweede doelpunt van mejuffrouw Van der Stel (Amsterdam) Tegen de goede techniek der Nederlandse speelsters waren de Amerikaanse dames niet opgewassen en nog voor de rust voer den de dames Broers en Van der Stel de stand tot 4-0 op. Ook in de tweede helft domineerde de Nederlandse ploeg. Mejuffrouw Spanjers- bei'g van Gooi maakte er 5-0 van. Eerst daarna slaagde het Amerikaanse team ex- in tegen te scoren door de actieve links binnen Shellenberg. Mejuffrouw Spanjers- berg bracht de eindstand op 6-1. Schaatsen rijden Toer door Zweden Na de wex-eldkampioenschappen te Skil- stuna zullen de Nederlandse schaatsen- x'ijdex-s nog enkele wedstrijden in Zweden rijden. Men heeft uitnodigingen ontvangen voor een internationale ontmoeting op Dinsdag 21 Februari te Katharionaholm en op V/oensdag 22 Febx-uari te Upsala. Op 25 en 26 Februari wordt te Oestersund een landenwedstrijd gehouden tussen Neder land en Jaemtland, de provincie waarin Oestersund ligt en waar de beste Zweedse rijders vandaan komen. Ploeg voor Eskilstuna Kees Broekman, Wim van der Voort en Anton Huiskens zullen worden ingeschre ven voor de wedstrijden om het wereld kampioenschap, v/elke Zaterdag 18 ,en Zon dag 19 Februari te Eskilstuna worden ge houden. De KNSB zal nog een vierde rij der inschrijven, waaromtrent dezer dagen een beslissing zal worden genomen. Het ligt n.l. in de bedoeling tussen Jan Lange- dijlc, Cor Heus en Gerard Maarsen te Ha mar een onderlinge wedstrijd, te houden. H.RJ.V. hield de jacht achter de meute Voor de tweede maal van deze winter kwam Zaterdag mr. Jos Gilissen met de meute van de „Koninklijke" naar Vogelen zang om er de leden van cle Haarlemse Rij- en Jachtvereniging te vergasten op het hippisch festijn dat een slipjacht biedt. Evenals vorige keer deed de storm weer zijn best om de ruiters van hun paarden te blazen en hier en daar was de harde wind noodlottig voor de scent-condities. Al kwam dit speciaal in de derde run ten nadele van het tempo, het is toch ïxiet on dienstig dat de ruiters eens merken dat een slip-jacht niet lóuter en alleen een galop is door het terrein met een paar hondjes ervoor „omdat het zo aardig staat", maar dat het wel degelijk zijn bekoring heeft wanneer de honden ijverig zoekend de scent uitpuzzelen. Een vijftigtal ruiters, waaronder een verheugend groot- aantal „landelijken" verscheen aan de meet op de Bekslaan en om goed twe uur begaf het veld zich naar de boerderij van Panneland, waar de hon den het spoor vonden. Zij joegen in hoog tempo met goed geluid evenwijdig aan het Oostei-kanaal door de weien van het Vo- gelenveld en over „de zestig bunder" naar de scheiding van het Paardenkerlchof en het Haasveld, waar de eerste check was. Deze eerste run van vijf kilometer bood de nodige terrein-moeilijkheden en op een gegeven moment liepen er acht losse paar den in het veld, wier ruiters in moeilijk heden waren geraakt op de droge greppels en de heuveltjes. De tweede run voerde over de Boender naar de ingang van de weilanden van het Paardenkex'khof bij De Zilk. Weliswaar hadden de honden bij het begin de grootste moeite om de scent op te pikken, maar toen zij hem eenmaal had den joegen de felle rakkers er weer lustig op los en het veld kon zijn hai't ophalen aan de talloze! natte sloten, die de spring- capaciteiten van de paarden alle kans ga ven om zich te ontplooiien. De derde run over de weien van het Vogelenyeld stelde de meute echter voor vrijwel onoverkome lijke moeilijkheden. De scent was spoorloos, behalve voor twee honden' die zich aan het commando van de whips onttrokken hadden en ver voor de meute uit het spoor op hun eigen houtje uitkienden. Zij be dierven daarmee het laatste restje scent. Gelukkig maakte de vierde run die begon bij „de Schermmeester" en over de weien van „het Hoge Stuk" naar de Parkwei voor het Huis te Vogelenzang liep, weer alles goed. In zeer hoog tempo en met prachtig geluid kwam de meute aanstor men en een goed opgesloten veld kreeg in die laatste galop de gelegenheid om de hondex-den toeschouwer-s die de koude wind trotseerden in verrukking te brengen met spel en het plaatsen liet veel te wensen over en kwam men eens tot een doorbraak, dan ondervond men de moeilijkheden van het slechte veld, waarop stuiten met de bal prac- tisch niet mogelijk was. Door het gelijke spel van Vlugheid en Kracht staat deze ploeg nu gelijk met Concordia, dat echter een wed strijd meer speelde. Wanneer de Groningse dames de volgende week bij de Haarlemse dames op bezoek komen, zou dit wel eens de beslissing kunnen worden, wie moet degra deren. In de eerste klas heren heeft Amersfoox-t de punten aan Attila moeten laten, cüe nu aan de kop gaat met de beste kans op het kampioenschap. Achilles verbeterde zijn po sitie door van APGS te winnen. Sport Ver eent komt hierdoor nog gevaarlijker te staan. HOC heeft in de tweede klas heren een puntje aan Turno moeten afstaan. Hierdoor is het kampioenschap nog niet verzekerd. Nog altijd kan Lijnden roet in het eten gooien en het is voor de laatste wedstrijd van HOC dan ook oppassen, daar deze niet mag worden verloren. Gita heeft in de tweede klas dames ver dienstelijk werk verricht. HAV kon het niet verder dan een gelijk spel brengen. Nieuwe Niedorp was Rapiditas de baas en behaalde een overtuigende zge. Opmerkelijk was het goede werk, dat de doelverdedigster van Nieuwe Niedorp levei'de. De wedstrijden in de tweede klas heren B werden afgelast. Hoofdklasse, heren: Distr. 2e kl. heren A: PSV 11 9 19 HOC 12 8 19 Olym. (H) 10 6 15 Lijnden 10 6 13 Niloc 10 5 14 HAV 11 4 11 Olym.fG.) 10 4 11 GVA 10 4 10 Hellas 10 4 9 Turno 8 3 9 DES 10 2 6 AHC 2 10. 4 9 V. en K. 10 2 5 Unitas 10 0 3 BI. Wit 10 2 4 Animo 7 1 0 Hoofdklasse, dames: Distr. 2e kl. heren B: PSV 11 8 19 Rapiditas 12 8 18 Hygiëa 10 6 13 HHC 12 9 18 Zeeburg 10 5 13 Zeeburg 10 7 15 UDI 10 3 9 Vriends. 10 5 10 Turnlust 10 3 8 Aalsm. 2 11 4 9 DES 10 2 8 Tonido 9 1 3 Conc. 11 2 6 WVGV 10 2 3 V. en K. 10 2 6 Catchers 8 2 2 Distr. Ie lel. heren: Distr. 2e kl. dames A Attilla 10 7 16 HOC 12 10 21 Aalsm. 11 7 15 HAV 13 8 18 AHC 11 7 14 OSS 11 5 12 Conc. 12 5 12 N. Nied. 12 5 12 Amersf. 13 4 11 Gita 10 4 11 APGS 10 4 8 Rd. Zw. 10 4 8 Achilles 11 3 8 Tonegido 10 3 7 Sp. Ver. 11 1 4 Rapiditas 12 0 1 De uitslagen luiden: Hoofdklasse, heren: Blaxiw Wit—Olympia (Gr.) 94; Vlugheid en KrachtOlympia (H.) 4—2. Hoofdklasse, dames: ZeeburgConcordia 3—0; Vlugheid en Kracht—UDI 1—1. District West A Eerste klas, heren: APGSAchilles 47; AttilaAmersfoort 6—3. Tweede klas, heren A: UnitasGVA 33; LijndenAnimo 40; HOCTurno 55. Tweede klas, dames A: RapiditasNieuwe Niedorp 1—5; HOC—Rood Zwart 6—1; GITA —HAV 3—3. Tweede klas, dames B: SagittaTonido 16—0; Attila—HVB, HVB n. o.; Niloc—HHC 0—1. Afdeling Noordholland (Rayon HaarlemZaanstreek) Eerste klas, heren: AHVVI, en Vaardig 13—3; BGV—IJmond 1—14. Tweede klas, dames: BGV 2IJmond 2 00: HOC 3Foresters 2 1—2; Rood Zwart 2 HOC 2 afgek.; HeemstedeGita 2 04. Vriendschappelijk: Rapiditas 1Concordia 1 39 (heren). dit pittoreske schouwspel. De kill had plaats onder cle eeuwen-oude bomen voor het statige Huis te Vogelenzang waar de rode en zwarte jachtrokken fel afstaken tegen de sombere achtergrond van de win terse dag. Na de kill boden de heer en me vrouw Barnaart het grote jachtgezelschap een thee aan, in het oude buiten clat in vroeger tijden al zoveel kleui'ige jachtstoe ten heeft gezien. Biljarten Heijtbrink won „Scandia-coupe" Bij de voortgezette wedstrijden van de biljartvereniging DES is Heijtbrink onge slagen winnaar geworden van het tournooi om de Scandia-coupe. De eindstand luidt: J. Heijtbrink 2100 110 138 19,09 14 J. Steffers 1909 100 94 19,09 10 R. Melenboer 1812 100 99 18,12 10 K. Mewe 1830 133 99 13,75 8 A. Niessen 1578 123 117 12,82 6 J. Lamers 1609 131 99 12,27 6 P. Dickmann 1586 131 92 12,10 2 G. W. Metz 1461 104 112 14,04 0 Agenda- voor Haarlem MAANDAG 13 FEBRUARI Frans Hals: „Virginia", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Met heilig geweld", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De rat", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Geen groter zonde", 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uux\ City: „De strijd in de Bh'ma-jungle", 18 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Tahia, de ontembare", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 14 FEBRUARI Gemeentelijk Concertgebouw: Concert •HOV, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen. FEUILLETON door Mevr. I. M. C. Bijleveld-Ge'linck 37) Ja. Het meisje slikte even. Er kwam nu een angstige uitdrukking in haar ogen en haar gezichtje scheen nog witter dan eerst. Maar dan begon ze toch te vertellen: in het kort de verdere levensgeschiedenis van haar moedei'. Moeder was erg gelukkig met vader. Erg gelukkig. Hij was geen kwasterige verwende toneelspeler, maar een hartelijk, eenvoudig mens. En hij was altijd goed voor haar en voor ons. Als hij thuis was speelde hij met ons. Met John en met mij. Jqhn was twee jaar ouder dan ik. De oude man luisterde roerloos. Toen ik vier jaar was, kwam hij om bij een auto-ongeluk. Dat heeft moeder u niet meer geschreven. Ze was na die tijd nooit meer zoals ze vroeger was, zo jong en stralend. Maar ze hield zich kra nig. Ze deed alles voor ons, alles, ook het minste werk. Wij hadden geen geld. Maar zij maakte dat wij toch een heerlijke jeugd hadden, zij was onze beste vriendin, onze vertrouwde. Maar toen ik zestien was ver- lox-en wij haar ook. Aan kanker. Ik.... iku weet natuurlijk precies hoe dat geweest is. Door grootmoeder. U weet na tuurlijk precies hoe zij geleden heeft. En wij ook. John en ik. Het heeft mijn ver dere levensrichting geheel bepaald, mij een levensdoel gegeven. En John, zei professor Wyarda. Mag ik even niet over John spreken? vroeg het meisje. John, mijn broer, staat buiten dit alles. Het heeft mijn levensrich ting bepaald, speciaal mijn levensrichting. Ik voelde, dat ik dezelfde drang in mij had als u hebt en zoals ook Moeder gehad heeft. Dezelfde wetenschappelijke drang, dezelfde wil om een onderzoeker te wor-: den. chemie te studeren. Ik wilde het mid del tegen de kanker vinden. En ik ging in Cambridge studeren en ik werd doctor in de chemie en ik promoveerde bij professor Murphy, uw beste vriend. Dat was John, zei professor Wyarda. Mag ik nog steeds John hier buiten laten? vroeg het meisje. Ze had nu een kleur gekregen en haar ogen schitterden, twee donkere sterrën die hem onafgebro ken aanzagen. Ze omklemde nog altijd haar tasje. Ik, uw kleindochter Joan, werd bij professor Murphy. En daarna wilde ik doctor in de chemie en ik promoveerde een assistentschap zoeken, een assistent schap waarbij ik de kanker bestrijden kon. De professor zweeg, Ik had, juist van professor Murphy, veel van u gehoord. Veel van uw presta ties en van de wetenschappelijke resulta ten die u reeds bereikt had. U was mijn ideaal, mijn eigen grootvader. Maar hij vertelde ook van uw eigenaardigheid dat u nooit een meisje op uw speciale labo ratorium wilde hebben, dat u de studie van meisjes altijd tegenwerkte. Ik wist de reden daarvan, maar vertelde hem dat niet; ik wist hoe u was teleurgesteld in Martha, uw beste leerling en uw eigen dochter. Ik vertelde hem ook niet dat ik uw kleindochter was. En toen kwam John, zei de groot vader. John staat hier nog altijd buiten. Ik kon alleen mijn levensdoel bereiken bij u; en ik wist dat u mij nooit zou toelaten. Als meisje niet en als dochter van Martha niet. Nooit. En ik moést; ik moést met u samenwex'ken. Grootvader! Het was mijn roeping. En toen bedacht ik een list. Om u te bedriegen. Ik vroeg professor Murphy om een „neutrale" aanbevelingsbrief te schrijven, een brief waarin hij een intro ductie aanvroeg voor een „student" zonder een nadere aanwijzing dat ik een meisje was. Het Engels leent zich daar heel ge makkelijk voor, veel gemakkelijker dan het Nederlands. Ik zei hem dat u een aan bevelingsbrief voor een meisje zeker meteen in de prullenmand zoudt werpen, maar dat u na deze brief mij zeker zoudt accepteren en vragen" om in Amsterdam te komen. En dan eenmaal in Amsterdam, zou ik u wel „managen". Ik zei hem niet wat ik van plan was te doen. En hij schreef zijn brief, en u accepteerde mij, en ik ver trok naar Nederland als Joan Camden. Mijn studievrienden brachten mij naar de boot. Maar. Ja Grootvader. Ik heb u bedrogen. U, die mij het naaste staat op de hele wei'eld. Ik ging op reis met twee paspoor ten: mijn eigen paspoort en dat van mijn broer John. Een paspoort van hem toen hij twintig was en eens een reis naar het Continent gemaakt heeft. Hij is zee-offi cier en op het ogenblik in Singapore. Hij heeft nooit iets voor de chemie gevoeld. Wij lijken in uiterlijk zeer sterk op elkaar. Ik reisde ook met een oud costuum van John, en met zijn sokken en zijn schoenen en zijn scheermes. Ik knipte die nacht mijn vlechten af en de volgende morgen ging ik als John Camden van boord. En als John Camden kwam ik bij u en u wist niets van mij: niet dat ik uw kleinkind was en niet dat ik een meisje was. Ik heb de kunst van toneelspelen misschien van mijn vader geërfd en het viel mij niet moeilijk om John Camden te zijn. Ik offerde alles voor mijn doel, voor mijn roeping, en ik dacht dat het maar voor een korte tijd zou zijn. Maar de weken werden maanden en de maanden jaren. Ik kon niet meer terug. Dat wil ik niet" geloven! riep profes sor Wyarda. Toch is het zo. En misschien kan dit u overtuigen. Kent u deze vlek? Joan Camden trok haar linkerhandschoen uit en toonde hem de smalle hand. Weet u het nog? Het was één van die hete dagen in Juli, verleden jaar, en u morste bij ongeluk een zuur op mijn hand. En het litteken is altijd gebleven. Maar kindkind dan toch.... Joan Ja. En nu weet u het. Nu weet u alles. Ik had het u misschien nooit ver teld, ik zou het niet gedurfd hebben, als er Zaterdagavond niet dat ongeluk ge beurd was. U weet het geloof ik nog niet, maar uw beide cahiers waren weg. Het .is een misverstand geweest en ze zijn 'weer terecht gekomen, al zijn ze nat ge regend. Het schrift is nog leesbaar. Maar de politie is er aan te pas gekomen en ik ben vast gehouden op het Hoofdbureau. Die inspecteur zag dadelijk dat er iets met mij was en ik verstrikte mij. Ik ver strikte mij in mijn eigen leugens. Hij dacht dat ik een internationale bedriegster was en daar heeft hij gelijk in. Al ben ik dan niet een internationale bedriegster een be driegster ben ik wèl. Ik heb u bedrogen, mijn grootvader en mijn leermeester, en ik heb ook mijn collega bedrogen. Peter Landt. Hij heeft mij vertrouwd en het gisteren voor mij opgenomen, tegen alle bewijzen in. Ik heb hem bedrogen en hij heeft mij herkend aan mijn hand. En daarom ben ik hier gekomen, om u zelf alles te vertellen en u mijn hand te laten zien. Nu weet u alles, Grootvader, en nu mag u mij wegsturen, weg uit uw ogen en weg van uw laboratorium. Het is nog veel erger wat ik gedaan heb dan wat Moeder gedaan heeft. Zegt u nu maar dat u mij niet meer wilt zien, dan ga ik dade lijk weg! De stem zweeg en ze zat daar met ge bogen hoofd, wachtend op de uitbarsting van zijn verontwaardiging en zijn bevel om meteen uit zijn ogen te vex'dwijnen. De machtige toorn van de gevreesde Leeuw. Ze dorst niet meer naar hem te kijken, naar die norse, borstelige kop met de ongemakkelijke grijze ogen. Waarom zei hij niets? Het was de stilte vóór de storm natuurlijk en zo dadelijk zou hij in volle kracht losbax-sten, haar verpletterend in zijn rechtmatige toorn. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6