c VAL DA J Oostenrijk herbergt nog steeds een half millioen vluchtelingen MiHMiarisldg dEbramne üoore's School Radio geeft Woensdag N.S. een der weinige spoorwegbedrijven die niet met verlies werken Ons land op de Brusselse landbouwtentoonstelling PANDA EN DE MEESTER-MUZIKANT 'N Q Wereldnieuws J Ni leuwe Uitgaven Dinsdag 14 Februari 1950 Laatste IRO-Ioodjes wegen dubbel zwaar WENEN, Februari. (Van de correspon dent van het ANP)Het probleem der vluchtelingen, die door de oorlog en zijn nasleep uit liet Oosten zijn aangespoeld, drukt op Oostenrijk niet minder zwaar dan op de Westduitse republiek. Het land her bergt nu, voor een. deel nog steeds, in kam pen. 480.000 ontheemden, voor het grootste deel afstammelingen van Duitse kolonisten, die in vele delen van de •voormalige Donau- monarohie minderheden vormden. Voor de meesten van .hen bestaat, zo werd kort geleden op het congres van de Wereldraad van Kerken te Salzburg ge constateerd, geen andere mogelijkheid dan te trachten in Oostenrijk een nieuw be staan te zoeken. Voor zover het families uit de landbouwstand. betreft zal hun inscha keling in het economische leven van het nieuwe vaderland geen grote moeilijkheden met zich brengen. Grotendeels heeft die inschakeling zich zelfs reeds voltrokken. Bij de industriële expansie, die het land nastreeft, moet ook de inschakeling van de rest der Volksduitse vluchtelingen geen onoverkomelijke bezwaren opleveren. Er treden 'hierbij natuurlijk meer moeilijkhe den op, zoals de noodzakelijkheid van her scholing en huisvesting in de industriële centra, en het Oostenrijkse standpunt is, zoals het Duitse, dat de daarbij te verlenen hulp eigenlijk eerder een internationale, dan een louter nationale aangelegenheid is. Men heeft dan ook met zekere voldoe ning gezien, dat de Wereldraad van Ker ken de belofte heeft gedaan te zullen trachten internationaal de nodige finan ciële hulp bijeen te brengen. Bovendien is te Salzburg bepleit, daartoe ERP-middelen te beschikking te stellen. Laatste campagne Wat het aantal verplaatste personen be treft: dit is nu vrijwel stabiel. Het laatste jaar is het aantal vrij sterk verminderd. De 'grote doortocht is nu voltooid en wat deze heeft betekend' kan men zich voor stellen, wanneer men bedenkt dat behalve het halve millioen nu nog aanwezige ver plaatsten ongeveer 350.000 tijdelijk in vluchtelingenkampen waren ondergebracht die naar elders geëmigreerd zijn. De kam pen zijn nu niet meer zo druk bevolkt als voorheen, doch nog altijd leven 80.000 per sonen in barakken. Voor wat de niet-Duitse vluchtelingen betreft heeft de IR O. in Oostenrijk zeer be langrijk werk gedaan. Zij heeft in twee jaren tijd 120.000 vluchtelingen uit dè.Oos tenrijkse kampen in andere landen een nieuw tehuis en een nieuwe werkkring be zorgd. Zij Is thans bezig met een grote campagne in alle kampen teneinde nog voor de stopzetting' van haar werk zoveel mogelijk families een nieuwe toekomst te bezorgen. Men hoopt in dit laatste halve jaar nog 50.000 mensen overzee, te kunnen transporteren. Het overgrote deel van hen vindt nameli,jk zijn. weg naar de Verenigde Staten, Canada of Australië. De .onder de hoede van de IRO staande kampen in Oos tenrijk herbergden eind 1947 44.000 men sen, thans nog' 21.000. In een der kampen nabij Salzburg ga ven IRO-functlónarissen ons ëen'beeld van hun werk. Het kamp Clasènbach is een baralckendorp dat 900 inwoners bergt. De meeste hunner zijn thans Hongaren, die vorig jaar bij honderden uit hun land vluchtten doch wier stroom thans door de. strenge grensbewaking vrywel tot stilstand is gekomen. Ook verblijven er Oekrainers, Joegoslaven en Balten. De dorpsgemeenschap is thans uitstekend georganiseerd; er is een welvoorziene win kel, een kleuterschool, een politiedienst en zo voort. Voor het onderwijs is men aange wezen op een nabijzijnde Oostenrijkse dorpsschool. De omgangstaal in het kamp was eerst Duits, totdat het Hongaarse ele ment zo sterk de overhand kreeg dat de meeste gesprekken in. deze taal worden gevoerd. Ondanks de goede organisatie gaf het kamp een aangrijpend beeld van de ont beringen. die de gevluchten moeten door maken. Elk gezin leeft er, onafhankelijk van zijn grootte in één kamer. De gemid delde verblijfstijd is niet langer dan twee of drie maanden, doch er zijn legio onfor- tuinlijken, die reeds sedert jaren op deze wijze gehuisvest zijn. Geen interesse voor minder validen De IRO-functionarissen kunnen dikke boeken opendoen over de pijnlijke geval len, die zich voordoen en over de hardheid van de buitenwereld tegenover het leed 'der ontheemden. De ervaring' is, dat de meeste landen de kampen der verplaatsten slechts beschouwen als een arbeidsmarkt. De West-Europese landen hebben over het algemeen slechts interesse voor de zeer bruikbare arbeidskrachten, die zij er konden vinden. Slechts naar overzee, in het bijzonder naar de Verenigde Staten heeft men in aanzienlijke getale gehele fa milies kunnen transporteren. Het is te betreuren dat niet meer landen het Amerikaanse voorbeeld hebben ge volgd om vluchtelingen niet via de ar beidsmarkt, doch op verzoek van familie leden te laten immigreren. De ontheemde arbeider vindt meestal gemakkelijk zijn weg. Achter -gebleven zijn echter in vrij grote getale de ontwortelde intellectuelen, voor wie op de internationale arbeidsmarkt geen belangstelling blijkt te bestaan. Ook voor ouderen zijn de wegen veelal gesloten. Goede daad gevraagd Medische restricties' scheppen In vele ge vallen hoogst pijnlijke situaties. Er zijn talrijke gezinnen die geen enkel land bin nen mogen aangezien een der kinderen de medische test niet heeft kunnen doorstaan. Het ziet er dan ook naar uit, dat de IRO haar werk niet op bevredigende wijze zal kunnen afsluiten, wanneer niet een beroep op het wereldgeweten in dit laatste stadium nog succes heeft. Nieuw Zeeland was het eerste land, dat nog een humanitaire daad stelde door dui zend ongehuwde moeders en ouderen bin nen te laten. Van de Europese landen deed België zo juist het loffelijke aanbod, een aantal ouden van dagen op te nemen. Noorwegen heeft honderd blinden opge nomen. Er zullen echter nog vele van der gelijke gestes moeten volgen. vergalt Uw leven. Gij zult j verbaasd zijn over de snelle pren afdoende werking van het -= beroemde huidgeneesmiddel Reisdeviezen voor Zwitserland Volgens mededeling van de Nederlandse Bank is van het deviezencontingent voor Zwitserland nog een vrij belangrijk be drag in Zwitserse francs overgebleven, dal alsnog voor wintersport- en voorjaarsrei- zen in Februari en Maai-t van dit jaar toe gewezen kan worden. Aanvragen hiervoor kunnen tot nader •order bij de deviezenbanken en bij de er kende reisbureaux worden ingediend. De toewijzing geschiedt door de Nederlandse Bank zonder loting en zonder wachttijd in de volgorde van het binnenkomen dei aanvragen. Zolang het deviezencontingent toerei kend is, kan dus zonder meer op toewij zing' van een bedrag van maximum Zw.Fr. 500,per persoon (van 14 jaar en ouder) gerekend worden, indien men al thans in 1950 nog geen reisdeviezen heefl opgenomen. Repetitie cisrsysseji FRANS HALSSTRAAT 1 HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7,45 Een woord voor de dag. .8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 900 Voor de. zieken. 9.30 Platen, 10.30 Morgenwijding. 11.00 Platen. 11.30 Piano. 12.00 Populair con cert, 12.33 Metropole-orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Koor. 13.20 Cembalo-gezelschap en soliste. 14.00 „Djoeke Hilvérts", hoorspel. 15.15 Kamerorkest. 16.00 Voor de jeugd. 17.45 Voor de jeugd. 18.00 Koor. 18.30 Strijdkrach ten. 19.00 Nieuws, 19.15 Boekbespreking. 19.30 Sport. 19.40 -Radiokrant, 20.05 Familie competitie. 20.15 Oratorium. 21.00 Ameri kaanse reisindrukken. 21.20 Klein koor en orkest met solisten. 21.50 Platen'. 22.05 Strijk kwartet. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II. 415.5 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgel, 8.50 voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 ..Kinderen en mensen". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de. vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30-Voor het platteland. 12.38 Banjo-ensemble. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansorkest. 13.45 Piano. 14.00_ Gesproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinder koor. 15.20 Voor de kinderen, 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Pianoduo. 17.45 Regeringsuitzending. 18.0(f Nieuws. 18.20 Trio. 18.35 Promenade-orkest. 19.00 „Hebben wij recht op sociale zekerheid", causerie. 19.15 Kwartet. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.20 „Faust", opera. 21.40 „De blauwe ridders van .den Helder", hoorspel. 22.25 Orgel. 22.45 Populair wetenschappelijke causerie. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. Door de devaluatie, van de gulden is de toestand voor het Nederlands sanatorium te Davos, die toch al niet rooskleurig was, nijpend, geworden. De Hulpactie Da vos is-begonnen met de verkoop-van-miodelbedjes voor f1190— aan verenigingen, bedrijven, organisaties,-enzovoorts, teneinde aan die. noodtoestand een einde temaken. Voor de opbrengst van een be'djë kan een onvermogende patiënt 'een half jaar worden verpleegd. Een paar dekenfabrikanten hebben gratis dekentjes voor de modelbedjes afgestaan-, een- textielfabrikant leverde het katoenen de leerlingen van de huishoud school aan de Laan van Meerdërvoort te 's-Gravenhage maakten de matrasjes, kussens en lakentjes. Reeds 55 bedjes zijn verkocht aan instellingen en particulieren. Ook de Koningin heeft een bedje gekocht. Op het bijbehorend plaatje staat: de Hulpactie Davos dankt Hare Majesteit Koningin Juliana. Goedkoopste tarieven van Europa Voor de oorlog ging het niet best met de Nederlandse Spoorwegen. Elk jaar werd er een groot verlies geleden. Na de oorlog heeft men geen verlies meer gehad. Toch kwam er op 1 Februari een tariefsverhoging. Hoe zit dat nu? Het is in het belang van het Nederlandse volk dat de Spoorwegen een sluitende be groting hebben, want eventuele tekorten zouden door de belastingen moeten worden gedekt. Reeds vorige zomer was het de vraag of N.S. er zonder tariefsverhoging zouden komen. De „grondstoffen" voor het vervoer waren namelijk enorm in prijs gestegen. Neem nu zo'n eenvoudige „dwarsligger" of „biels". Voor de oorlog kostte die drie gul den en nu bijna twintig' gulden. Dus bijna zeven keer zo duur. Als men dan bedenkt dat N.S. 500.000 stuks per jaar voor het onderhoud van de baan nodig hebben, be grijpt men dat zelfs een prijsverhoging van zon. betrekkelijke kleinigheid gauw in de milhoenen loopt. De steenkolen, waarvan men per maand ongeveer 60.000 ton ge bruikt, kostten voor de oorlog 9.80 per ton en nu, na de oorlog 39,50. Zo zijn er meer voorbeelden van enorme prijsstijgingen te noemen. Voegt men daar bij de devaluatie en de 5 procent loons verhoging, dan wordt het duidelijk, dat de oude tarieven niet te handhaven waren. Deze zijn. thans, in vergelijking met 1939 slechts gestegen met 60.pet. Dit cijfer is het gemiddelde van alle tarieven. Dat. de tarieven niet nog veel- hoger zijn geworden, is te danken aan het vergrote goederen- en reizigersvervoer. Wat de reizigers betreft: In '39 vervoer den de N.S. nog geen 65 millioen reizigers per jaar, maar in 1948 180 millioen. Eigen lijk kunnen de Nederlanders zelfs een beet je trots-op-hun Spoorwegen zijn. Want zij zijn het enige spoorwegbedrijf in West- Europa en Noord-Amerika, dat niet met verlies werkt. RATTENPLAAG OP SCHIERMONNIKOOG De Schiermonnikogers gaan nog steeds gebukt onder een erfenis uit de be zettingstijd: de rattenplaag. De ratten' zijn destijds binnengeslopen met het aange voerde matériaal voor de bunkerbouw en hebben zich daarna snel vermenigvuldigd. Zij veroorzaken grote schade aan de dui nen en' aan dc waterkeringen, Zij' zijn nu zelfs in liet dorp doorgedrongen, waar de bewoners van het eiland hen evenwel' een warme ontvangst bereiden. Avónd aan avond is een aantal mannen bezig broden te Snijden en met'vergif te besprenkelen. Politie en jachtopzieners belasten zieh ;dan met de uitleg van 'het, rattenv.Q.edsel, Hoofdstedelijke „P.W." is honderd jaar Tentoonstelling „Amsterdam, verleden en toekomst" ge opend Het eeuwfeest van de dienst der Publieke Werken te Amsterdam is Maandag inge luid in het Stedelijk Museum, waar de directeur van deze dienst, jhr. Lr. J. E. van Heemskerck van Beest, een herdenkings rede uitsprak voor een groot aantal geno digden. Hij schetste de toestanden die in 1850 heersten in Amsterdam, dat toen een stad met een bevolking van 225.000 in woners was, en de verbeteringen, die sindsdien zijn ingevoerd: het riolerings stelsel, de modern ingerichte zuiverings inrichtingen, de waterverversing, de reini ging van de openbare weg, de drinkwater voorziening, de gasvoorziening, de straat verlichting en tenslotte de uitbreiding die de laatste honderd ja ai- aan de stad is ge geven". Spreker behandelde uitvoerig de talrijke projecten, die recreatiemogelijkheden bie den aan de bevolking en schetste ook het toenemen van het verkeer, „alles mogelijk gemaakt mede door het werk van de dienst der Publieke Werken". Over de toekomstplannen zei' spreker: „de verbinding van Amsterdam met de Rijn, voor Amsterdam van de grootste be tekenis, zal binnen enige jaren zijn vol tooid" en in verband met de luchthaven Schiphol: „voor de naaste toekomst staat voor ogen het tangentiële plan, een ge durfd plan, waardoor Schiphol in staat zal zijn, zijn functie als wereldluchthaven tot in lengte van jaren naar behoren te vervullen". Burgemeester mr. A. J. d'Ailly huldigde jhr. ir. J. E. van Heemskerck van Beest en boocl hem ter gelegenheid van het jubileum het originele exemplaar aan van de eerste uitgave van Wagenaers „Geschiedenis van Amsterdam". Namens de minister van Verkeer en Wa terstaat sprak prof. ir. T. H. van Wisse- lingh, directeur van de Rijkswaterstaat in Noordholland, die „P. W." huldigde als een bijzondere honderjarige, die de groeikracht van een baby paart aan de werkkracht van een man van dertig, de bezonnenheid van de man op rijpere leeftijd en de er varing' van de lionderdjarige". Na deze bijeenkomst opende de wethou der van Publieke Werken, mr. J. van de Velde, officieel de tentoonstelling „Am sterdam, verleden en toekomst". 's Avonds volgde in „Kras" de eerste van een serie van negen opvoeringen van het jubileumspel „Werk in uitvoering". Dit spel is samengesteld en wordt voor het voetlicht gebracht door leden van het per soneel. „Werk in uitvoering" laat de di verse soorten van Publieke Werken zien in de loop der eeuwen. Levensloop van mr. N. S. Blom Mr. N. S. Blom wiens benoeming tot staatssecretaris van Buitenlandse Zaken te verwachten is. Nicolaas Selhorst Blom werd 22 Maart 1899 te Deventer geboren. Hij studeerde rechtswetenschappen te Leiden en vertrok na zijn promotie in 1923 naar Indië, waar hij tot 1925 werkzaam was als substituut griffier bij het Hooggerechtshof te Bata via. Hierna was hij gedurende drie jaar verbonden aan het departement van Justi tie aldaar. In 1928 werd hij benoemd tot waarnemend lid van de Raad van Justitie te Makassar. In 192.9 tot lid van de Raad van Justitie te Padang. Van 1934 tot 1940 werkte mr. Blom als hoofdambtenaar aan het depar tement van Justitie te Batavia. In 1941 aanvaardde hij de benoeming tot directeur van Justitie in Indië, om na de capitulatie belast te worden met de leiding van het dagelijks bestuur tijdens de afwezigheid van de luitenant-Gouverneur-Generaal. Op 31 Mei 1946 verkreeg mr. Blom eervol ontslag in Indonesië. In Nederland werd hij daarna raadadvi seur aan het ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij maakte deel uit van de Neder landse delegatie bij de UNO. In 1947 nam hij zitting als Nederlands vertegenwoor diger in de commissie van onderzoek van de UNO voor Palestina. Mr. Blom trad in 1949 op als adviseur voor de Nederlandse delegatie bij de Ronde Tafel-conferentie. Hij verkreeg in dat jaar de titel van buitengewoon gezant en gevol machtigd minister. Mr. Blom is ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. embollen trekken de aandacht Bloc En de N.S. zijn goedkoop vergeleken met hun ver lies-lijdende collega-bedrijven in het buitenland. In Nederland betaalt men voor een enkele reis derde klasse van 60 kilometer 2,10, in Engeland 4,03, in Bel gië 3,65, in Frankrijk 2,69, in Duitsland ƒ3,26 en in Zwitserland 5,22. De tariefsverhoging per 1 Februari was gebaseerd op een verhoging van 5 procent op het oude tarief voor enkele reis, voor de i retours op een verhoging van 15 tot 201 procent. Nu bleek het dat dat houders van traject-, jeugd- en weekkaarten voor korte afstanden wel erg zwaar getroffen werden door de tariefsverhoging. Het regende klachten en protesten bij de Spoorwegen. Het zijn vaak juist de minst kapitaal krachtigen, die van dit soort kaarten ge bruik maken en de directie is er dan ook toe overgegaan deze tarieven weer enigs zins te verlagen. (Van onze correspondent in Brussel) De dertigste landbouwsalon, welke in de zalen van het Brusselse Heyselstadion wordt gehouden, heeft ons verrast met landbouwnieuwigheden uit de V.S., uit Duitsland en uit Nederland. Op de Belgi sche markt wordt door de grote landbouw- naties een geweldige concurrentiestrijd ge leverd. Wat de Nederlandse inzendingen betreft, vermelden wij vooreerst de tradi tionele producten: pootaardappelen en bloembollen. Deze laatste trekken zeer de aandacht van het Belgische publiek, te meer daar kleinhandelsverkoop op de ten toonstelling is toegelaten. Men ziet de Bel gische huismoeders vertrekken met pakjes bloembollen a vijftien cent per stuk. Er waren vele hyacinten, tulpen, crocussen, anemonen en gladiolen te zien. Op deze tentoonstelling wordt thans ook weer propaganda gemaakt voor de Neder landse paarden van het Gelderse, Friese en Groningse type. Men heeft echter de indruk, dat de introductie van Nederlandse paarden in België niet gemakkelijk zal zijn. België is een zeer belangrijk land voor paardenfokkerij en tot in Zuid-Ne derland ziet men veel Belgisch-Brabantse paarden. Uitwisseling is echter steeds ge zónd en daar in België onder de jonge boeren meer en meer aan ruitersport wordt gedaan, zou het Nederlandse warm- bloedpaard daar uitstekende diensten kun nen doen. De Nederlandse landbouwmachine-con structeurs zijn dit jaar talrijker vertegen woordigd dan vorig jaar. Een constructeur uit Nieuw Vennep brengt een hooi-har- keerder, die pas in 1949 werd gebouwd en geroepen heet te zijn een kleine revolutie in de hooibouw te voltrekken. Het is een machine van Nederlands fabrikaat en uit vinding. De Amerikanen zijn dit jaar gekomen met machtige tractoren, dorsmachines en dergelijke. Maar men heeft de indruk dat zij het tegen de Duitsers niet zullen kun nen halen. Voornamelijk de dorsmachines van de Beierse constructeurs,-' dié een wereldnaam genieten, komen, er weer' volop in. De bevoorrading in potasmeststbffen blijkt weer normaal te zijn. Als een bewijs voor het feit, dat de Belgische landbouw niet langer het arme broertje van de Bel gische economie wil blijven moge gelden, dat het gebruik van potas dit jaar in België honderdduizend ton zal bereiken tegen vijftigduizend ton voor de oorlog. Wat de Nederlandse prestatie op deze salon, betreft, hebben wij intussen de indruk, dat Nederland nog heel wat meer en beter zou kunnen. Vroeg of laat zal ook de landbouwsector in de Benelux vrijkomen en dan moet Nederland reeds aan de markt zijn. Bedenkelijk veetransport Elf koeien werden vier dagen geleden in Denemarken op de trein naar Haarlem gezet. Gisteren kwamen ze aan op het goe derenstation aan de Westergracht. Onder weg waren twee kalfjes geboren, doch een van de diertjes was in d'e volle wagon weer doodgetrapt door de koeien. De toestand tijdens de reis moet afschu welijk zijn geweest. De dieren waren sinds drie dagen niet meer gedrenkt. Met de meeste spoed is het ganse transport naar het slachthuis overgebracht. Beschuldiging. De Amerikaanse democra tische afgevaardigde John Rankin heeft beweerd dat professor Einstein „een oude bedrieger en een handlanger van de communisten" is. Hij baseerde zich op „gegevens" van de commissie tegen on-Amerilcaanse activiteit. Hij zeide voorts: „De onzin die Einstein thans uitkraamt over een wereldregering komt neer op het uitvoeren van com munistische orders. Met de ontwikke ling van de atoombom heeft Einstein nooit iets te maken gehad". Geheugen-opfrissertje. Reuter tekent hier bij aan dat de V.S. het project van de atoom-energie aanvatten, nadat. Ein stein president Roosevelt had gewaar schuwd, dat de vervaardiging van de atoom-bom mogelijk was en dat de Duitsers de bom ook zouden kunnen maken. Zondag j.l. richtte Einstein een oproep tot de mensheid om het oorlog voeren te staken, daar zij anders door de moderne wapens zou worden weg gevaagd. Hij stelde de oprichting voor van een boven-nationaal orgaan dat zou moeten beslissen over alle kwesties die de vrede bedreigen. Wereldburgeres. Zonder het met de douane aan de stok te krijgen, passeerde giste ren een jongedame de Belgisch -Duitse grens zonder paspoort of enig ander identiteitspapier. Het was de nauwe lijks 24 uur oude dochter van een Belgische vrouw, die het kind het leven schonk in de trein van Wenen naar Ostende. Dure confetti. Terwijl iedereen Zondag bloemen en confetti uit de ramen wierp bij het carnaval in Nice wierp me vrouw René Pepizownieh geld uit het venster van haar woning. Een regen van Franse en Nederlandse bankbiljet ten daalde op straat neer. De politie had de grootste moeite om zich tussen de vele belangstellenden door te wrin gen. Zij heeft de gulle dame thans opgesloten in afwachting van de uitslag van een psychiatrisch onderzoek. Genaast. Dé groothandel in Hongarije, die reeds voor een deel in de handen v.an de staat was, is thans volkomen ge nationaliseerd. Plet is iedere particulier verboden groothandel te drijven en de resterende grossiers moeten hun voor raden bij de staatsbedrijven inleveren. Belangstelling. Radio-Schwerin (Oost- Duitsland) zal voortaan 's Zondags in- plaats van kerkdiensten „progressieve jeugd-programma's" uitzenden. Het pu bliek toont, geen belangstelling voor kerkdiensten, aldus de omroep. Epidemie. Radio Madrid heeft gewaar schuwd voor de „plotseling uitgebroken Stradivarius-epidemie". Dagelijks dui ken overal in Spanje Stradivarius violen op. Enige jaren geleden ontdekte dr. C. Moro te Valencia een procédé om het hout zo te behandelen dat de viool alle kenmerken vertoont van een echte Stradivarius. Gastvrij. De Zweedse regering heeft aan geboden om 150ontheemden, die aan tbc lijden voor de duur van hun leven in Zweden te laten verplegen en 150 van' hun familie-leden eveneens in Zweden op te nemen, zo heeft de internationale vluchtelingen-organisatie meegedeeld. Inbraak. Driegemaskérde ntahnëh(Eëbben uit het Catford-stadion voor windhon- denrennen jn Zuid-Londen-15.000 pond sterling' gestolen. De twee nachtwakers werden vastgebonden en de safe werd met behulp van springstof geopend. Ramp. Door het omslaan van een veerboot op de Japanse rivier Tsjikoego zijn veertig personen verdronken.!) Er zijn reeds tien lijken geborgen. Tot de slachtoffers behoren vele schoolkinde ren. Opstand. De politie van Salem in Züid- India moest gisteren van haar wapens gebruik maken om een opstand in de plaatselijke gevangenis te onderdruk ken. Negentien gedetineerden werden gedood en 40 gewond. Het ivas zeer bitter voor Panda, om liet circus rond te moeten rennen. Hij ha.d het immers zo goed gemeend met de heer Fiedeldum, deze begenadigde violist, hij had hem als een goed vriend be schouwden nu achtervolgde de ge plaagde 'musicus juist hèm als een brul lende leeuw! Geheel buiten adem, en juist op liet punt dat hij in de klauwen ifdn zijn achtervolger dreigde te.vallen, wist. Panda tenslotte een touw te grijpen, dat vanuit de nok van het circus neerhing, en daar hees hij zich in op. ..O, mijnheer Fiedel dum!" kreet «hij, toen hij eenmaal hoog genoeg raas om buiten gevaar te zijn, „kom toch* tot uzelf! U bent geen leeuw! Wij ■speelden er maar voor! Ik ben Pandauw leerling!" maar de verbolgen kunstenaar brulde nog steeds ivoest onder aan het touw. „Ik ben het beu! Ik zal je! Ik zal jullie allemaal!" schreeuwde hij, onder luid gejuich van het publiek. „O ziet, o ziet!" prevelde, inmiddels Joris Goedbloed in-vergenoegd. „Dit nummer zal mij en mijn bescheiden circus tot wereld-faam brengen! Welk een verbeeldingskracht mag ik toch de mijne noemen, dat ik iets der gelijks in leven kon roepen! Ha, ha, ha! Hoe fijnzinnig getuig ik hiér nu toch ivcer van een beschaafd gevoel voor humor en een hoogstaande ondernemings-zin! Wat zal deze heer Fiedeldum mij dankbaar zijn, wanneer hij zich er van bewust ivordt, dat ik een nieuive en schone roeping voor hem heb ontdekt. Ach, ach! Wat heb ik het toch getroffen!".maar helaas zou de werkelijkheid zijn verwachtingen over treffen. Want toen Flodder Fiedeldum, die in zijn leeuwenhuid nog steeds kookte van woede, bemerkte dat hij Panda niet meer kon bereiken, richtte zijn toorn zich tot een ander die hem (naar zijn inzicht) be spot had; en dat was Joris Goedbloed. „Nu jij!" bulderde hij dus, terwijl hij zich met een woeste sprong tot hem keerde. „Jou ben ik ook zat! Jou zal ik ook leren!" „Wat zoudt ge mij nog kunnen leren?" protes teerde Joris zwakjes, toen hij dodelijk ver schrikt de dolle leeuw op zich aan zag razen.,.,i JEUGD EN MUZIEK, een nieuw tijdschrift. De stichting „Jeugd en Muziek" die haar actie ontplooit onder bescherming van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, en waarvan Sera Dresden de directeur is, is er toe overgegaan een twee maandelijks tijdschrift te laten verschijnen, waarvan „De Librije" te Haarlem de uitgave verzorgt. Na een proefnummer, dat verleden zomer verscheen ter gelegenheid van liet jaarlijks internationaal congres, is nu het eerste nummer van de pers gekomen. Een overzicht van de meestal beknopte artikelen geeft meteen een samenvatting van de doel stellingen van de stichting „Jeugd en Mu ziek": muziek op de middelbare school, inter nationaal contact, huismuziek. Daar is dan de klacht van een senior die het helemaal niet prettig vindt dat op zijn gymnasium de 4de, 5de en 6e klassers ver stoken blijven van het eindelijk ingevoerde muziekonderwijs, waarvan slechts de junio res mogen profiteren. Dan zijn er bespiege lingen over het internationale jeugd-orkest, dat onder leiding van Igor Markevitch op het congres van de „Jeunesses musicales" te 's Gravenhage musiceerde. Een ander artikel heeft het over het contact met Parijs. Een bij zonder interessant stukje handelt over het begrip „Huismuziek" en wijst er op wat men daar vroeger onder verstond („Slag van Wa terloo" en „La prière d' une vierge") en hoe het nu opgevat wordt, namelijk hoofdzake lijk: als een gezamenlijk muziek maken door enige personen, niet met het accent op het persoonlijke, maar op het algemeen mense lijke. De „virtuoos" kan de gaafheid en de zuivere klankschoonheid grondig vernietigen. Gewezen wordt dan op de Souterliedekens, op de muziek van Sweelinck, Bach, Tele- mann, Mozart. Schubert. Zij die een Jazz-delirium hebben opgelo pen, zullen aanvankelijk niet erg vallen in die sobere, soms wat primitief-eenvoudige klankvorm, aldaus de schrijver van dit artikel, maar hij voegt er bemoedigend aan toe: Begin er toch maar aan; het werkt be paald geneeskrachtig op den duur. Het koor van de bond der Haagse Gymna siasten (70 meisjes en 15 jongens) kan niet zonder trots van prachtige resultaten ge wagen, onder meer van een uitvoering van „Dido and Aeneas" van Purcell. Verder is er een artikel over Chopin-humor en tot slot allerhande berichten. Het lijkt ons toe dat dit nieuwe tijdschrift er veel toe kan bijdragen om de schooi en huismuziek in goede banen te leiden. Er zijn nog tal van versleten denkbeelden hier omtrent op te ruimen en om lijn en stijl aan de actie te geven is een geregelde wissel werking onmisbaar. „De Librije" heeft liet. jonge tijdschrift typografisch met smaak verzorgd en-het een mooi- aanzien gegeven, JOS, DE KLERK

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2