Mainour De waterstofbom is veel gevaarlijker voor Amerika dan voor Rusland Franse parlementsleden willen een partijtje rugby spelen met hun Engelse collega's in modern gewaad fFilm) Dinsdag 14 Februari 1950 3 Atoomgeleerde gaf een ,,Hmbomprospectus" Decentralisatie is ook voor de regering een vereiste WASHINGTON (United Press). Dr. Ralph Lapp, een geleerde die gedurende de oorlog aan de atoombom heeft gewerkt, heeft in een redevoering verklaard dat een onverwachte aanval met de waterstofbom in één dag alle grote steden der Verenigde Staten zou kunnen vernietigen en 10 a 15 millioen Amerikanen doden. Lapp betreur de de officiële geheimhouding die omtrent de waterstofbom betracht wordt. Hij meent dat aan de bevolking een prospectus over de waterstofbom moet worden gegeven, met de simpele feiten over de uitwerking van die bom. Hij drong er bij de regering op aan om de verspreiding van industrieën en de be perking van de omvang van steden te be vorderen door haar eigen instanties te decentraliseren. De Senaat, zo meende hij, moet bij voorbeeld vergaderen in Alexan dria in Virginia en het Huis van Afge vaardigden in Bethesda in Maryland. „We moeten vermijden dat belangrijke perso nen in één plaats geconcentreerd worden", zeide hij. Lapp beschouwt de waterstof bom als een veel grotere bedreiging voor de V.S. dan voor Rusland. „Hoe vreselijk het ook moge klinken", zeide hij, „wij moeten er op voorbereid zijn om 10 a 15 millioen mensen te verliezen op de eerste dag van de „superblitz". Het enige doel in Rusland dat de kosten van een waterstofbom dekt een wapen, zegt hij, waarvan de explosieve waarde gelijk zou staan aan die van een millioen ton tnt is Moskou. Maar de Verenigde Staten, zo voegt hij hier aan toe, zijn vol van eventuele doelen voor superbommen. Hij noemde in dit ver band steden als New York, Chicago, Phila delphia, Detroit en Los Angeles, met een totale bevolking van bijna 20 millioen. Aan die steden kunnen we maar weinig doen, zegt hij, alleen kunnen we er voor zorgen dat ze niet nog kwetsbaarder wor den. Volgen Lapp zijn de Verenigde Staten als „de. man die in een hut van asphalt- papier een vlammenwerper maakt om zich zelf te beschermen". Zolang de federale regering in Washing ton gecentraliseerd blijft, voegde hij daar aan toe, „zal niemand in staat zijn om de industrie er van te doordringen dat zij voor verspreiding moet zorgen, of de bur gers dat zij de omvang van hun steden moeten beperken". Verder leverde Lapp een „prospectus" van de waterstofbom: Hij schat dat de waterstofbom ongeveer 25 ton zal wegen, dat de explosie schade zal veroorzaken in een gebied van 100 vierkante kilometer, dat de intens-hetë stralen een gebied van 200 a 400 vierkante kilometer zullen verschroeien. Hij gelooft dat de waterstofbom, om maximumeffect te sorteren, ongeveer 4 mijl boven de grond tot explosie, zal worden gebracht. De atoombommen die tegen Japan wer den gebruikt werden op een hoogte van 600 meter tot. explosie gebracht. Lapp geeft Plannen tot export van motorjachten naar de V.S. Het streven om de export van Neder landse producten naar de Verenigde Sta ten op te voeren heeft ook bij onze scheepsbouwers weerklank gevonden. Gis teren heeft het zo juist gereed gekomen dubbelschroef motorjacht „Lycon", ge bouwd door de N.V. Amsterdamse scheeps werf G. de Vries Lentsch Jr., in storm achtig weer een proefvaart gemaakt op het Noordzeekanaal. Leden van. de American Businessmen's Club, een tweetal officieren van de op het ogenblik in de Amsterdamse haven liggende Amerikaanse torpedoboot- jagers, een vertegenwoordiger van de ECA en vele journlisten hebben de tocht aan boord van dit zeewaardige vaartuig (waar van men elders in dit nummer een foto vindt) meegemaakt. Het schip heeft reeds een bewogen ge schiedenis achter zich. In 1939 werd het voor Engelse rekening op stapel gezet en in 1942 als patrouillevaartuig naar Duits land gevoerd, waar het na de oorlog in Kiel werd teruggevonden. Het werd hier als jacht voltooid en er werden Amerikaanse motoren ingebouwd, aangezien de werf- directie van mening was, dat verkoop naai de Verenigde Staten de meeste kans op succes zou hebben. Vele Amerikaanse watersportliefhebbers toonden reeds hun belangstelling. Teneinde het vaartuig de candidaat-kopers te kun nen tonen, hebben de bouwers besloten het naar New Yerlc te zenden. Op 17 Februari zal de „Lycon" derhalve met de „Axeldijk" van de Holland-Amerika lijn over de Oceaan gebracht worden en vermoedelijk in de eerste helft van Maart gereed zijn voor demonstratie in de New Yorkse jacht club. Weliswaar zou het jacht in staat zijn om op eigen kracht via de Azoren de Oceaan over te steken (het heeft een actie radius van 1300 mijlen op twee motoren, en van 2200 mijlen op één motor), maar zulks zou veel meer tijd en geld kosten dan transport als deklading aan boord. De bou wers hopen in Amerika bestellingen volgens dit model te kunnen noteren en in het voor jaar 1951 een aantal van deze jachten te kunnen afleveren. Duitse machinefabriek in Zuid-Afrika De Duitse locomotievenfabriek Henschel, G.M.B.H., te Kassei, heeft in Zuid-Afrika een dochteronderneming gevestigd onder naam Henschel en Ash Locomotive Co., Ltd. Werkplaatsen zullen vermoedelijk worden gevestigd te Springs. Stoom-, elee- trische en Diesellocomotieven zullen wor den gebouwd, van het grootste type tot het kleinste (voor de mijnen) toe. Ook zal machinemateriaal voor wegenbouw worden gefabriceerd. Agenda voor Haarlem DINSDAG 14 FEBRUARI Gemeentelijk Concertgebouw: Concert HOV. 8 uur. Nassauplein 8: Nederlandse Ver eniging voor Natuurgeneeswijze, lezing 8 u. Frans Hals: „Virginia", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Met heilig geweld", alle leeft,, 2, 4.15, 7 en 9.15 urn-. Palace: „De fait", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Geen groter zonde", 18 j„ 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: ..De strijd in de Birma-jungle". 18 j„ 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarnc: „Tahia, de ontembare", 18 j., 2.30. 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 15 FEBRUARI Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. toe dat het moeilijker zal zijn om de water stofbom kwijt te raken. Dat zal de mili tairen nog heel wal hoofdbreken kosten. Op het moment van de explosie zal een plotselinge en zeer doordringende kern straling optreden, die snel zal uitsterven en er zal weinig radioactiviteit op lange termijn zijn. De opvattingen dat de water stofbom grote gebieden doortrokken van radio-activiteit zou achterlaten, misschien wel gedurende eeuwen, verwijst Lapp naar het rijk der fabelen. „Onzin", zegt hij, „wat dat betreft is de waterstofbom een zeer „hygiënisch wapen". Prins Bernhard feliciteerde honderdjarige Anna Matroos Prins Bernhard heeft Zondagmiddag een rondrit door Paramaribo gemaakt en in de palmentuin een padvindersdemonstratie bijgewoond. De leden van het gevolg lieten zich de door de padvinders bereide in heemse spijzen goed smaken. Maandagmorgen was Prins Bernhard aanwezig bij een demonstratie in het mili taire kampement aan de Gemenelandsweg. Na de prestatie aanschouwd te hebben gaf Zijne Koninklijke Hoogheid toestemming het kamp de naam „Prins Bernhard kam pement" te geven. Ter gelegenheid van de verjaardag van mr. W. van Tets, die de Prins op zijn reis vergezelt, kwamen Maandagmiddag Suri naamse marktvrouwen op oud-Surinaamse wijze feliciteren. Zij boden de jarige enige zilveren armbanden aan en babbelden nog wat na over het marktvrouwenbal, dat de Prins Zaterdagavond had bezocht. Op de rondrit van Zondagmiddag' be zocht de Prins ook de „Prinses Beatrix Stichting voor ouden van dagen", waar de honderdjarige Anna Matroos aan hem werd voorgestèld. Bij Koninklijk Besluit is aan de rijks advocaat mr. G, B. J. M. van Zinnicq Berg- mann te 's Herlogcnbosch op zijn verzoek eervol ontslag verleend. „Bloemlust" te Lisse geopend De secretaris-generaal van het ministe rie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, mr. J. Th. Bonnerman, heeft vanmiddag te Lisse de derde tentoonstel ling van „Bloemlust" geopend. Mr. Bonnerman zei dat de overheid grote waardering heeft voor het vele. dat van de zijde van hot vak zelf wordt gedaan in het belang van de vooruitgang. Dit laat ste mag immers van het werk der expo santen verwacht worden door het iedere winter op enkele tentoonstellingen bijeen brengen van hetgeen' nieuw is aan kweek- methodes en rassen. Maar behalve dat dit de kweker op de hoogte houdt van de vooruitgang op het gebied van teelt, geeft het de handelaar een overzicht van de schat van materiaal, waarover hij kan beschikken, wanneer hij voor het doen van zaken de wereld intrekt. Al mag dit door de in het bloembollenvak veel voorkomende combinatie kweker handelaar voor velen niet zo noodzakelijk lijken, ongetwijfeld is dit toch een van de niet te onderschatten voordelen van deze tentoonstelling. Bloembollen zijn immers een typisch kwaliteitsproduct, die gekocht moeten worden omdat men ze mooi vindt en om dat ze voldoening geven. Ze vinden daar om niet altijd even gemakkelijk hun weg', zoals het merendeel van onze land- en tuinbouwproducten, die voor de voeding van de mens gebruikt Worden. Er moet dikwijls heel wat moeite voor gedaan worden ondanks het feil, dat Nederland iets goeds heeft aan te bieden; met vol doening mag immers worden vastgesteld, dat er de laatste laatste jaren een grote vooruitgang is geweest in de kwaliteit van het materiaal. Dit is te danken aan hel on vermoeid werken van de kwekers, daarbij gesteund en voorgelicht door het weten schappelijk onderzoek, waarvoor de prac tici niet alleen grote belangstelling tonen, maar ook financiële offers weten te ben gen. Wij hopen allen, aldus mr. Bonnerman, dat er in de komende jaren meer vrijheid van handelen zal komen door het wegval len van allerlei economische belemmerin gen. We weten ook, dat niet wij alleen actief zijn op het gebied van de land- en tuinbouw, maar dat men zich overal in spant om tot een betere land- en tuin- bouwproductie te komen. Om onder der gelijke omstandigheden toch te slagen, dus zich te handhaven en zich zo mogelijk verder te ontwikkelen, is, naast een g'oed- gedreven bedrijf, een vooruitstrevende en vooral ook reële handel nodig. Prins Bernhard bekijkt woningbouw in Paramaribo. - Bij zijn bezoek aan Paramaribo heeft de Prins een kijkje genomen bij de huizenbouw, uitgevoerd door een firma uit Best (Noord-Brabant)De Prins bij het verlaten van een der woningen. In April beslaat de Amsterdamse Kalverstraat 500 jaar. Grote feestelijkheden worden georganiseerd om dit feit te herdenken. Links de Kalverstraat zoals zij er ongeveer 100 jaar geleden uitzag, naar een lithografie van Comelis Sprenger. Rechts hetzelfde punt dezer dagen gefotografeerd. Comelis Sprenger heeft voor het ivclslagen van zijn tekening de vrijheid genomen de Nieuwe Kerk ongeveer 20 meter in de richting van de Kalverstraat te laten verhuizen. Communisten doen niet mee (Van onze correspondent in Parijs) Het Franse liberale Kamerlid Jean Paul David heeft het initiatief genomen tot een rugby-wedstrijd, in beginsel in April te houden, tussen leden van het Engelse en het Franse parlement. Dat denkbeeld werd in het brein van deze politicus geboren toen hij onlangs een Kamerzitting bijwoon de, die opmerkelijk veel gerucht veroor zaakte en waarbij met tafelpoten werd ge zwaaid en armen van geachte medeleden uit het lid werden gerukt. Een der Franse kamerleden, Adolphe Jauréguy die in het dagelijks leven zijn sporen als scheidsrechter heeft verdiend, is belast met hel samenstellen van de Franse ploeg. Dat is geen lichte opdracht, want behalve dat hij rekening moet hou den met sportieve kwaliteiten, zal Jauré guy ook naar een rechtvaardige dosering in de politieke samenstelling moeten stre ven. Het is namelijk de bedoeling, dat, evenals het parlement, ook dit rugby-team het Franse volk in zijn verschillende ge ledingen zo zuiver mogelijk vertegenwoor digen zal. Men had oorspronkelijk erg veel van de communisten verwacht, die zich tijdens de vergaderingen veelvuldig heb ben onderscheiden door hun kloeke op- h'eden, strijdlust en spierkracht. Maar bij nader onderzoek is helaas gebleken, dat onder de fractiegenoten van de heer Thorcz het edele rugby maar weinig wordt beoefend. Het RPF-lid Chaban-Delmas, de Havenarbeiders te Napels willen alles lossen NAPELS, 13 Februari (Reuter) De vakverenigingsleider Giuseppe di Stefano heeft de NapolUaanse havenarbeiders op een vergadering opgewekt geen wapens te lossen, maar hij werd uitgejouwd en verliet de vergadering. De havenarbeiders namen een resolutie aan, waarin zij verklaren be reid te zijn alle soorten goederen te lossen. Zij besloten voorts de collega's in andere havenplaatsen naar hun meningen deze te vragen. jeugdige en potige burgemeester van Bor deaux, heeft toen voorgesteld de training van zijn communistische collega-afgevaar digden Ier hand te nemen. Vergeefs. Want deze laatsten wensen onder geen beding met een partijganger van De Gaulle in het veld te gaan. Genoemde Chaban-Delmas kan daarentegen wel rekenen op een ere plaats in de Franse ploeg'. Hij is namelijk internationaal rugby.speler. Met spanning wacht men in het paleis Bourbon op het antwoord der Engelse j parlementsleden. Gezien de sportieve tra dities van het Britse volk hebben de Fran sen goede hoop, dat hun aanbod aan gene zijde van hel Kanaal aanvaard zal worden. Italiaanse neo-fascisten raakten hun vlag kwijt Te Avezzano, ten Oosten van Rome, zijn leden van de Italiaanse sociale beweging (neo-fascistisch) slaags geraakt met com munisten. Vijf personen werden gewond. Vier personen werden gearresteerd- De communisten hadden het politiecor- don doorbroken om de vlag van de neo fascisten, die in optocht naar een verga derlokaal .trokken, te bemachtigen. Zij slaagden hierin en de vlag werd op het stadsplein verbrand. Te La Spezia, in Noord-Italië, drongen communisten een gebouw binnen, waar de Italiaanse sociale beweging een vergadering hield. Zij zongen het lied „de rode vlag", opdat de spreker zich niet verstaanbaar kon maken. De politie heeft de zaal ont ruimd om een ernstige botsing te voor komen. PHILIPS en ERRES RADIO H.J.MAERTENS Nassauslraal 5 - Haarlem - Tel. 17628-18429 Betaling ook in overleg (Adv.) WIJZIGINGEN IN HET VOETBALPRO- GRAIVIMA. In de derde klasse A van de KNVB zijn voor Zondag vastgesteld: Vitesse HRC; DIOAlways Forward; Schagen Terrasvogels. Zeven jaar geëist tegen ex-kapitein van politie De officier van justitie bij de bijzondere strafkamer van de Amsterdamse arron dissementsrechtbank, mr. G. R. Nube, eiste gisteren tijdens de eerste zitting van deze kamer, juist zoals bij de eerste be handeling van de zaak de procureur-fis caal bij het voormalig Haags Bijzonder Gerechtshof had gerequireerd, zeven jaar 'gevangenisstraf met aftrek van ruim drie jaar voorarrest tegen de 65-jarige ex-ka pitein van politie B. M. B. uit Den Haag. Deze zeide tijdens de bezetting belast te zijn geweest met de huishoudelijke dienst op het Haagse hoofdbureau van politie. In zijn requisitoir memoreerde de offi cier, dat de verdachte destijds door het Haags Bijzonder Gerechtshof was vrijge sproken. Hem was toen en ook giste ren weer ten laste gelegd, dat hij op 19 December 1944 de illegale werkers A. G. Jenny, Koop, Timmerman en C. G. Mols had blootgesteld aan arrestatie door dat hij aan rechercheurs van de S.D. had medegedeeld, dal deze illegalen een plan hadden beraamd tot een overval op het hoofdbureau. Deze illegalen zijn na hun arrestatie gefusilleerd. Mr. Nube achtte de schuld van ver dachte echter wel bewezen. De verdediger van B„ mr. J. M. A. Vol- laers, voerde aan dat verdachte, die geens zins een fanatiek nationaal-socialist was, vele pogingen in het werk had gesteld oin de gearresteerde illegale werkers weer in vrijheid te krijgen. Mr. Vollaers vertelde, dat de verdachte het de laatste jaren voor de oorlog zeer moeilijk had gehad. Na de oorlog, toen B. was gearresteérd, zou hij, naar de mededelingen van zijn'verdediger, zeer zwaar mishandeld zijn en lijkenver giftiging hebben opgelopen. Mr. Vollaers vroeg de uiterste clementie. Uitspraak op 27 Februari. Maatschappij „Nederland" koopt twee schepen De stoomvaartmaatschappij „Nederland" heeft de beide stoomschepen „Windekerk" en „Lekkerkerk" resp. 7234 en 7217 brt) van de Nederlandse staat overgenomen. De schepen voeren voor de Verenigde Neder landse Scheepvaartmaatschappijen in char ter. Nu zij naar de „Nederland" zijn over gegaan is het contract met de Verenigde Nederlandse Scheepvaartmaatschappijen voor drie jaar verlengd. Zij blijven dus in charter varen. De weduwe F. Bonman te Hoorn heeft aldaar haar honderdste nakomeling ten doop mogen houden, een achterkleindochter, van een echtpaar le Bovenkarspel. Een-en-negen tig van haar nakomelingen zijn nog in leven. 99 fK BEDOLF VOOR ALTIJD in de boezem i der aarde wat zij had bezeten aan het volmaakste en beminnelijkste. Ilc strek te mij vervolgens uit over de groeve, het gezicht naar het zand gekeerd en sloot de ogen en wilde ze niet meer openen. Zo eindigt de abbé Prévost zijn roman „Manon Lescaut" en Jean Ferry heeft dit pathetische slot in zijn scenario voor de film die Henri-Georges Clouzot over een na-oorlogse. Manon en Robert Desgrieux maakte, gehandhaafd. Deze Robert Desgrieux is verloren van het moment af, dat hij als soldaat van de Franse Binnenlandse Strijdkrachten de verleiding van het onder zijn bewaking gestelde soldatenmeisje Manon niet kan weerstaan en met haar naar Parijs vlucht, waar haar broer een misdadige zwarte handel drijft. Manon voelt zich in die omgeving wel thuis en geeft zich met iedereen af die haar een gemakkelijk leven kan bezorgen, hoe wel zij Desgrieux op geraf fineerde wijze diets maakt dat haar hart hem alleen behoort. Haar minnaar is een te zwakke kerel dan dat hij aan de verlei dingen van het milieu weerstand zou kun nen bieden. Hij wordt handhanger en dus gevangene van Manons broer en weet zich slechts door hem te vermoorden uit diens heerschappij te bevrijden, een daad waar toe hij komt als hem blijkt dat Léon met Manon samenspant om haar met een Ame rikaanse majoor te laten trouwen, alweer ten profijte van de zwarte handel. Desgrieux vlucht naar Marseille. Manon volgt hem. Als verstekelingen gaan zij aan boord van een vrachtboot, die onder weg een groep Joodse emigranten voor Palestina opneemt. Zij worden ontdekt en als de kapitein hun verhaal heeft aange hoord besluit hij hen niet aan de politie over te leveren, doch hen met de Joden voor de kust van Palestina aan land te laten gaan. Hun geluk duurt echter niet lang. Bij een overval door de Arabieren raakt Manon gewond en Robert zeult haar stervend lichaam naar de bron waar zij kort tevoren een idylle hadden beleefd. Dat gesleep met een dode is karakteristiek voor de gebreken van de overigens zo verdienstelijke Clou- zoj:: het is zijn voortdurende neiging te overdrijven en geen enkele effect te willen versmaden. In „Manon" vallen die fouten te meer op, daar de regisseur de film een i weinig.strakke vorm gaf. Teveel heeft hij uitgeweid: "eigenlijk is de gehele geschie denis na de ontsnapping van de hoofdper sonen van het schip volkomen overbodig. Totdat ogenblik zat er nog spanning in het, zoals dat tegenwoordig op het witte doek meer gebruikelijk is, achterwaarts vertelde verhaal. Een spanning die vooral teweeg werd gebracht door een goed afgewogen, nauwkeurige montage en een voortreffe lijke bezetting van de voornaamste rollen. Serge Reg'giani het proto-type van de zwarthandelaar, Michel Auclair portret teerde de slappeling Desgrieux. De ontdek king van de film bleek de jonge Cécile Aubry te zijn, die in de perverse bekoor lijkheden van deze moderne Manon haar hoogste troeven uitspeelde, al bleef zij daar mee toch wel ver verwijderd van 'tmcdel uit de beroemde roman, waarvan de oorspron kelijke Desgrieux zei: „Naarmate ik haal beter leerde kennen, ontdekte ik in haar steeds nieuwe beminnenswaardige kwali teiten. Kaar geest, haar hart, haar lieflijk heden, haar schoonheid vormden een sterke en charmante ketenDe psychologi sche uitbeelding van dit karakter is zeker niet Clouzots sterkste kant geweest. Veel meer heeft hij het gezocht in hel weer geven van een tijdsbeeld: het na-oorlogse Parijs met zijn vele duistere relaties aan cie zelfkant van de samenleving. Waar schijnlijk is dat ook de reden, dal de Manon en de Robert van 1949 de film werd reeds in het vorige jaar op het Festival van Cannes geïnlroduceerd en verkreeg daar een onderscheiding de vergelijking met hun voorbeelden niet kunnen door staan. Zelfs de werken uit de wereldlitte ratuur waarvan de essentiële gedachten van alle tijden zijn, behoren tot de periode waarin ze ontstonden en kunnen niet straf feloos in een moderner uitgave worden getransponeerd. Al deze factoren bij elkaar hebben er toe bijgedragen, dat deze nieuwe Clouzot ons minder overtuigde dan de weinige fragmenten van zijn helaas in Nederland nog nooit vertoonde film „Le Corbeau" die wij door bemiddeling van de Franse film kundige Jean Debrix konden zien en zelfs minder overtuigend dan „Quai des orfè- vres", waarin hij niet zo hoog wilde grijpen. J. H. B. De jeugdige Cécile Aubry als de Manon Lescaut van onze dagen met de slappe Robert Desgrieux (Michel Auclair) in een scène uit Clouzots film „Manon". Gymnastiek „Kracht en Vriendschap" boekte successen in Amsterdam De Christelijke gymnastiekvereniging „Vaardig en Vlug" le Amsterdam heeft de jaarlijkse wimpelwedstnjden gehouden De aamesploeg van „Kracht en Vriend schap''. Haarlem die in dc eerste graad uit kwam. behaalde na een zeer spannende strijd het hoogste aantal punten en won de wimpel voor een jaar. De herenploeg kwam uit in dc tweede graad en zorgde voor hel tweede succes, na melijk eveneens de eerste prijs. Dames eerste graad: 1. „Kracht en Vriend schap". Haarlem 96"» pnt; 2. 'I-Iet Funen", Amsterdam pnt.; 3. „Oranje Nassau", Amsterdam 94"i pnt. Heren eerste graad: 1. „Kracht en Vlug heid". Zaandam. 86"i pnt. Heren tweede graad: 1. „Kracht en Vriend schap". Haarlem 101V» pnt.; 2. „Oranje Nas sau". Amsterdam 98 pnt. Bridgecompetitie vordert De competities van hel district Kennemer- land van de Nederlandse Bridgebond nade ren het einde. De parenwedstryden zijn achter de rug. In de hoofdklasse zijn ge plaatst voor de Gewestelijke wedstrijden de paren: de heren Van der Bellen en dr. Van Tetering en de heren Fabel en Soomers allen van de Oefenclub. Verder de heren Bakker en Spruyt van „Sans AtoutBeverwijk en de heer en mevrouw Gcrmeraad van de Bloe- mendaalse B. C. In de eerste klasse werden geplaatst de paren: de heren van Dijk en Lit en mevrouw Marchant en de heer Timmers van de R.K, B.C. Haarlem, de heer Van Hemert en Van Kesteren van de B.C. 1940 en de heer en mevrouw Vallo uit Zandvoort. In de tweede klasse werden geplaatst de heren Sjouwerman en Schutte en de dames Van Dartelen en Hagen uit Zandvoort, ver der de heer en mevrouw Keerwolf van de H.N.B.B. en mejuffrouw Germeraad en de heer Mulder van de Bloemendaalse B.C. De viertallen competities eindigden in de loop van de maand Maart. De strijd in de diverse afdelingen is zeer scherp en het is nog niet te zien wie de erepalm zal weg dragen. Ook de dames-paren zijn fel aan het strij den. Hier wordt Dinsdag 21 Februari de finale gespeeld. De dames Van Hoohverff en Tuinder maken in de hoofdklasse een goede kans kampioen te worden. Het district houdt een grote drive om vele fraaie prijzen op Zaterdag 1 April in het gebouw van de II M.V.J. Verder wordt dan ook weer fel gevochten om de Kennemer- bokaal. Voetbal Om de Engelse cup De loting voor de zesde ronde van de Engelse cup gaf het volgende resultaat: Chesterfield of ChelseaManchester United of Portsmouth: Derby County— Everton: LiverpoolWolverhampton Wande rers of Blackpool: ArsenalLeeds United. Ook ditmaal heeft Arsenal geluk gehad bij de loting. De ploeg speelt nu reeds voor de vierde maal in successie op eigen grond, en wel tegen een tweede klasser. Tijdens een bestuursvergadering van de Football Association werd het voorste! om behalve de finale ook de halve eindstrijden in het Wembley-stadïon te doen verspelen verworpen. Mocht echter het feit zich voor doen dat de Londendse clubs Arsenal en Chelsea elkaar in de halve finale ontmoeten, dan zal de mogelijkheid om deze wedstrijd in het Wembleystadion te laten spelen alsnog worden overwogen. Vervangers van Swift en Froggat Na de wedstrijd tussen dc league-ploegen van Engeland en Eire welke Woensdag wordt gespeeld, zullen de spelers worden aange wezen. die H. Swift en R. Froggat in de wedstrijd Engeland b—Nederland zullen ver vangen. Beide spelers van Sheffield raakten Za terdag j.l. - - tegen Coventry City- geblesseerd. Hockey Westelijk elftal samengesteld Voor de districtswedstrijd NoordWest. welke Zondag 19 Februari te Groningen of Leeuwarden wordt gespeeld, is het Westelijk elftal als volgt samengesteld: Doel: Smitz (Amsterdam); achter: Rinkel (Gooi) en Drijver (Togo); midden: Van dei- Valk (Delftse Studenten), Loggere (Laren) en Ancion (Kampong). Voor: Van Heel (HHIJC). Tuyt (Togo), Van der Doll (HDM), Thole (Be Fair) en Esser (Togo). Cricket Vierde testmatch Nadat Australië te Johannesburg in de vierde testmatch in de eerste innings 465 runs noteerde voor het verlies van 8 wickets, scoorde Zuid-Afrika Maandag 275 runs voor 7 wickets. Kegelen Stedenwedstrijd Haarlem-Alkmaar Zondag werd de jaarlijkse ontmoeting ge houden in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond, tussen de vertegenwoordigende ploegen van Haarlem on Alkmaar. De Haar lemmers hebben de Alkmaarders met een stevige achterstand naar huis gezonden. Dc uitslag luidt: Haarlem: 6692 houten. Alkmaar: 6310 houten. Hoogste werper van Haarlem was P. Prins 302 (in 40 worpen) en hoogste werper van Alkmaar A. Köllmann 303 (in 40 worpen). Zondag 5 Maart wordt de wedstrijd in Alkmaar voortgezet.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5