Onder de vele jeugdige muziekbeoefenaren schuilt menig talent van betekenis (Kort en Bondig De verdwenen formules L'h M- Februari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant rscholair Jeugdtournooi in de Concertzaal assinqen od het aebied en Kennemer Lyceum, alsmede Verrassingen op het gebied van de voordrachtkunst Het Haarlemse Interscholair Comité, waarvan wethouder Geluk voorzitter is, houdt dit jaar wederom een cultureel tour- nooi voor de schoolgaande jeugd. Hierbij is het geenszins de bedoeling om een eer zuchtige wedloop te ontketenen, doch veel eer om aan kunstzinnig aangelegde jongens en meisjes gelegenheid te bieden voor hun leeftijdgenoten en voor een commissie van onpartijdige deskundigen him verrichtingen of vorderingen te demonstreren. Gisteravond was de grote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw tot de laatste plaats met belangstellenden gevuld. Op het podium zaten in half-cirkelvormige rijen de deelnemers, aangewezen na de zorg vuldige voorselectie,- gespannen op hun beurt te wachten: instrumentale solisten, orkestleden, koorzangers en voordracht gevers. Gezegd moet worden dat de orga nisatie onder leiding van de promotor dr. R. H. de Smidi en zijn medewerkers perfect verliep, zodat men aan het einde van het omvangrijke programma van bijna vijftig nummers de strijd met de klok slechts met een paar minuten verloor. Helaas was wet houder Geluk door ziekte verhinderd deze uitvoering, waarvan op Donderdag 16 Febr. een herhaling volgt, bij te wonen. De aanwezigheid van twee jury's een voor muziek en één voor declamatie droeg er stellig toe bij de sfeer van en thousiasme te verhevigen. Met voldoening en vreugde kon men constateren dat hei jeugdige publiek de diverse vertolkingen met grote aandacht volgde en vaak met geestdriftige bijvalsbetuigingen beloonde, al werden de achterste rijen tegen het slot van de avond wel eens wat onrustig. Deze reactie versterkt toch wel de overtuiging dat er van een dergelijke demonstratie de opzet begint in andere steden reeds na volging te vinden een niet gex-inge vor mende waarde uitgaat. Voor velen was dit misschien een eerste kennismaking met de serieuze kunst, van te meer belang omdat deze werd verzorgd door leden van de eigen generatie. Niet geheel juist dunkt ons de toegepaste gewoonte om bepaalde solisten nog eens voor het forum te laten verschijnen ten- einde voor het applaus te danken en andere niet. Overigens geschiedde dit met zoveel onhandigheid, dat dit bezwaar aanzienlijk ontwapenende onhandigheid, dat dit be zwaar aanzienlijk werd gereduceerd, Muzikaal allerhande Onze medewerker Jos de Klerk schrijft over het muzikale gedeelte van dit pro gramma: Dr. J. R. de Smidt, de onvermoeibare promotor van de artistieke ontwikkeling van de Haarlemse schooljeugd, heeft andermaal zijn slag thuis gehaald met het Maandagavond in de Gemeentelijke Con certzaal gehouden Intei'scholair Jeugd tournooi. Het is een demonstratie gewor den die meer dan hoopvol mag worden genoemd, temeer daar het de jeugd be treft, dat wil zeggen de toekomst. In ge zonde wedijver toonden tal van Haarlemse onderwijsinrichtingen van allerlei doel en richting het beste wat ze aan samenzang, orkestspel, ensemblespel, instrumentale soli, declamatie en dans te bieden hadden. En dit was dan het resultaat van een moeizame schifting, waardoor voorzeker velen, die ook een goed figuur zouden hebben geslagen, moesten worden afge wezen, omdat er nu eenmaal een grens moest zijn aan het programma, waarvan de afwei'king nu nog van zeven tot elf uur duux-de. Op gebied van samenzang was er aller hande: a cappelle-zang van de Da Costa- Kweekschool en van de Rijkskweekschool; gemengd koor van knapen- en mannen stemmen met orgelbegeleiding van het Triniteitslyceum; meerstemmige meisjes rang met klavierbegeleiding van de Meis jes H.B.S. en van de Haax-lemse Huishoud en Industrieschool; meisjeskoor met bege leiding van strijktrio, van 't Sancta Maria- Lyceum; éénstemmige samenzang van meisjes met klavierbegeleiding van het 2de Chx-istelijk Lyceum en van de Christe lijke Di'eefschool. Door deze zang-ensem bles werden over het algemeen prestaties geleverd die de aloude zangex-sfaam van Haarlem frisse wind in de zeilen geeft. Het bleek wel duidelijk, dat de beroeps-leer kracht in onze ondei-wijsinstellingen zijn kracht toont. Dan was er het schoolorkest van het Gymnasium (Linos), dat met twee frag menten uit „FArlésienne" kwam; dat van het Christelijk Lyceum, dat met een fluit- solist het Andante' in C van Mozart ver tolkte en het orkest van Kennemer- en Thysse-Lyceum, dat een nieuw stuk van Sas Bunge, speciaal voor dit ensemble ge componeerd, ten doop hield. Dus ook op dit terrein was er variatie genoeg. Nog een typisch schoolensemble hoorde men in het1 dubbel blokfluiten-kwaidet van het Lo- rentzlyceum. Meer tot het genre der huismuziek be horende bijdragen leverden het Gymnasium en de Christelijke Dreefschool met trio's voor strijkers en klavier; zo ook de beide opmerkelijke viool-prestaties van Thysse- en Kennemer Lyceum, alsmede de piano voordrachten door leerlingen van het Christelijk Lyceum, Gymnasium, Meisjes H.B.S., Thysse-Lyceum, Kl. de Vriesschool, A. H. Gerhax-dschool en H.B.S,-A. Onder al die jeugdige krachten was menig talent van betekenis te onderkenen en tevens technische bekwaamheid die respect af dwong. Met de school die zij vertegenwoor digden heeft het vrijwel niets te maken, maar groot is het belang echter voor hun generatie in het algemeen, die het genot van de huismuziek weer wil en kan bele ven. Deze demonstratie was geen wedstrijd, mag het niet en kon het ook niet wezen, want hoe zou een jury al deze uiteenlopen de prestaties van verschillende aard en karakter met elkaar moeten vergelijken? De hoofdzaak is, dat de jeugd aan de ondei'linge voor-beelden een stimulans heeft om verder te werken en steeds hoger te streven. Maarkeen jux*y was er toch om de op- mex-kelijkste dingen in ieder genre aan te duiden. Hoe zij ooi-deelde zal men Donder dagavond kunnen venxemen, na afloop van de tweede auditie van dit merkwaar dig jeugdtournooi. De zaal was deze eei'ste maal propvol en dat zal ook Donderdag wel het geval zijn. Veel verzen, weinig humor Over de afdeling declamatie voor het houden van korte toespi-aken, waartoe eveneens de gelegenheid was opengesteld, kwamen geen gegadigden aan bod schrijft onze medewerker voor toneel, David Koning, het volgende: Op het gebied van de voordrachtkunst bleven de verrassingen niet uit. In de groep der nog geen vijftien-jarigen kon men, om te beginnen, de gemaakte keuze bewonderen: Guido Gezelle, Anthonie Don ker en M. Nijhoff, van welke laatste dich ter men achtereenvolgens „Het oude huis' en „De Kerstboom" beluisterde, beide zeer innig van toon zodra het gevoel recht streeks ter sprake kwam. Een leerling van het eerste Triniteitslyceum overschreed door zijn overdrijving van een toch reeds opgedrongen pathos de grenzen van hei artistieke terrein met zijn gebed' voor Kar dinaal Mindszenty op een uitermate zwakke tekst van Hans Wagemans. Een zelfde overlading ontsierde de overigens knappe zegging van „Ego Flos". Van de andere deelnemex*s is zeer veel goeds te vermelden, doch dit kan pas in extenso geschieden na de bekendmaking van de uitspraak der jury. Boven iedere verwachting verliep de vertolking van „Twee Meeuwen" van H. Marsman uit de bundel „Porta Nigra", door Andries Roest, leerling van het tweede Chx-istelijk Lyceum, waarvan wonder boven wonder niet alleen de taalplastiek maar ook de in nerlijke beweging, ondanks het buitenge woon moeilijke versschema, helder naar buiten doordrong. Respect verdient Noor Wolfson van de H.B.S. B, die het waag stuk ondernam de rei uit het eerste be drijf van Vondels „Lucifer" ten gehore te brengen. De eerste strofe één lange zin, waarin alle onbegrijpelijke eigen schappen van God worden opgesomd ging haar krachten ver te boven en ook de tegenzang klonk in de eerste regels te zwak. Maar schitterend was de letterlijk genomen toezang, me de jubelende aan hef: „Heilig, heilig, nog eens heilig, drie maal heilig! Eer zij God!" Ik heb de in druk, dat zij enigszins door nervositeit werd gehinderd. Meta van Gelderen van het Gymnasium, liet als enige let wel: als énige de humor aan het woord. Zij droeg, zonder microfoon, met grote zelfverzekerdheid en scherpe beheersing, het interview met „De beroemde vrouw" van Godfried Bomans voor, met een ook mimisch en plastisch aardige typex-ing van de exotisch spreken de hoofdpersoon. Verder hoorde men een in alle eenvoud zuivere voordracht van „De Sterren" van Adama van Scheltema en van „Canteclaar" van Guido Gezelle. Merkwaardig genoeg waren in vele geval len uitspraak en articulatie de zwakke punten. Zorg voor ouden van dagen De afdeling Haarlem van de Vereniging voor Maatschappelijk Werk op Humanis tische Grondslag' „Humanitas" bi-eidt haar werk gestadig uit. In December j.l. kwam een sectie „Contact met Ouden van Dagen" tot stand, waarvan de leden op geregelde tijden alleenstaande oudjes bezoeken om deze wat gezelligheid te brengen en hen te helpen, als er moeilijkheden zijn. Met Kerstmis kon worden gezorgd, dat de dames met een extra kopje thee en de heren van een extra sigaartje konden ge nieten. Zo wordt er nu een 50-tal bejaarde mensen bezocht, maar er kan meer gedaan worden, als er maar mannen en vrouwen zijn,' die dit werk willen doen. De ervaring is, dat het prettig werk is en dat de oudjes het waarderenWie er dus voor voelt om ook bij een paar van deze eenzame wat zon in huis te brengen, kan zich opgeven bij de heer M. H. Groenendaal, Ripperdapark no. 41, Telefoon 13201. Industrialisatie der bloembollenstreek „Geleidelijk aan", zegt de burgemeester van Hillegom In de begrotingszitting van de Hillegom- se gemeenteraad werd de industrialisatie van de bloembollenstreek besproken. Bur gemeester jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden heeft naar aanleiding daar van over dit probleem enige opmerkingen gemaakt, die te meer aandacht verdieneix, waar hij tevens de functie bekleedt van voorzitter der Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. Jhr. Van Nispen merkte op dat de zaken niet zo eenvoudig liggen als ze worden gesteld, niet alleen voor de bloembollen streek, maar voor geheel Nedex-land. Zware belastingdruk verhindert grote investerin gen, welke voor de industrie-opbouw noodzakelijk zijn. Terdege dient rekening te worden gehouden met de toenemende buitenlandse concurrentie, te meer nu de grens met Duitsland weer is opengesteld. Het is absoluut onmogelijk, in de bloem bollenstreek een zodanige industrie te ves tigen, dat daardoor de seizoenwerkeloos heid zou kunnen worden opgevangen. Men moet rekening houden met de be volkingsaanwas, maar anderzijds ook met het feit, dat de bloembollenstreek op het ogenblik geen groot aantal geschoolde ar beidskrachten kan opbrengen. De industri alisatie zal dan ook geleidelijk dienen te geschieden, door het aantrekken van in dustrieën, welke in den beginne' weinig geschoold personeel nodig hebben. Zoals de zaken op het ogenblik staan, zou de vestiging van grote bedrijven maar nau welijks gewenst zijn, niet alleen door de moeilijkheden welke op woninggebied zouden ontstaan, mar ook doordat het risico van een grotere werkloosheid mettertijd niet denkbeeldig zou zijn. De gemeente Hillegom zal de industria lisatie bevorderen, mar zeker niet hals over kop. Men zal moeten afwegen, welke voor vestiging in de bloembollenstreek het best geschikt zijn. De scholing zal met de vestiging van industrie gelijke tred moeten houden. Daarom voelt men in Hillegom het meest voor kleine industrieën, welke de moge lijkheid bezitten zich geleidelijk te kunnen uitbreiden en die het personeel als het ware helpen scholen. Het forceren van industrialisatie is zeer zeker niet in het belang van de bloembollenstreek, Daarbij komt nog, dat bij het streekplan industrialisatie van de bloembollenstreek uit Den Haag niet wordt bevorderd. Men staat daar op het standpunt, dat het be volkingsoverschot dan maar naar de steden moet trekken. Deze streek zal nimmer een echte industriestreek worden, en eventuele industrialisatie zal zich langs lijnen van geleidelijkheid en op bescheiden schaal moeten voltrekken. Met nadruk wilde de burgemeester ver klaren, dat hij het bloembollenbedrijf ziet als het hoofdbedrijf van de streek, en dat de roep om vakopleiding voor de industrie zeker niet mag worden overstemd door de roep om scholing voor het bloembollen vak, dat geschoolde werkkrachten meer dan ooit nodig heeft en ook in de toekomst zal nodig hebben. In het algemeen geldt zowel op industrieel als op agrarisch ge bied: wij moeten het hebben van de vak mensen; aldus besloot de burgemeester. Tot consul der Nederlanden te Puerto Mexico is, buiten bezwaar van 's lands schat kist, benoemd de heer F. Ruiz y Ruiz. Taxi? Bel 1.2.3.4.5 amsterdamsche rijtuig mij. Tracteer de kinderen ...en Uzelf! LEMCO (Adv.) Verbond met de duivel Zondagmorgen 'had in Cinema Palace een voorstelling plaats van de uit 1941 dateren de Amerikaanse film „Verbond mei de duivel", waarvan de oorspronkelijke titel luidt „All that money can buy". Als wij goed zijn ingelicht is dit werk nooit in de gewone roulatie gekomen, het geen een vexiies voor de bioscoop bezoeker te noemen is. Regisseur Wil liam Dieterle heeft namelijk in „Verbond met de duivel" getoond niet alleen een zeer bekwaam vakman te zijn, doch bovendien aanmerkelijk te kunnen uitstijgen boven de oppexwlakkige poespas van zijn vorige be kende films als de levens van Zola, Pasteur en Ehrlich, die overigens zijn opdracht gevers wel een beter gevulde kasse zullen hebben gegeven. Het gegeven is eenvoudig: een dooi* tegenslagen achtervolgde boer besluit voor zeven jaar zijn ziel aan de duivel, plaatse lijk bekend als mr. Scratch, te verkopen. Dit is het begin van zijn materiële voor spoed en zijn moreel verval. Maar naarmate de termijn verstrijkt en de afrekening na dert, begint Jabez Stone zioh minder op zijn gemak te voelen. Een huisvriend, de advocaat Daniel Webster, neemt echter op zioh zijn zaak bij de jury van mr. Scratch, een waar college van verdoemden, te be pleiten. Deze weet de enige snaar die deze lieden kan ontroeren, te treffen. Stone krijgt de gelegenheid voor een nieuw en beter leven. Een film die 't Bijbelwoord „Wat baat het de mens zo hij alle sohatten der aarde wint, zo hij schade lijdt aan zijn ziel?" uitwerkt en doorgeeft. Waaraan wij dan ons haasten toe te voegen, dat het onderwerp alleen niet voldoende is, doch dat de vorm waarin dat gegoten is, op de hoogte van het ge geven moet staan. Dit nu is in „Verbond met de duivel" bereikt. Dieterle hield zich aan de hoofdlijn van het scenai'io, wist hier en daar door een dichterlijke beeldover gang een aangename versnelling in te las sen en zorgde er voor dat het evenwicht tussen werkelijkheid en symboliek van be gin tot einde gehandhaafd bleef. Deze lof komt trouwens mede toe aan Walter Huston die de hachelijke figuur van mr. Scratch voldoende diabolisch relief gaf zonder in chargering te vexwallen. Dit geldt ook voor de scène van het laatste oordeel. Bovendien versmaadde hij de humor niet, zodat al met al zijn rolprent een overtuigende indruk achterlaat. De bezoekers van „Cinema Palace" hebben dan ook niet nagelaten hun voldoening door een applausje kenbaar te maken. J. H. B. Heemstedenaar ernstig gewond bij auto-ongeluk in Hilversum Gisteren is in Hilvei*sum een door de I Bloemendaalse ingezetene W. v. O. be- stuurde personenauto tegen een veewagen gebotst. Een der drie inzittenden, de 38- jarige P. J. uit Heemstede liep een zwax*e hersenschudding op en moest in een zie kenhuis wox*den opgenomen. De 55-jarige G. I. uit Bloemendaal kwam er met een paar gekneusde ribben af. Volgende week zal in Nijmegen een begin ivorden gemaakt met het leggen van rioleringen in het gedurende de oorlog verwoeste deel der binnenstad. Waar vroeger de HoutstraatBroersstraat, Korte Molenstraat en Doddendaal waren zal dit jaar nog het Centrumplein verrijzen met grote winkelpanden en flats. De rioolbuizen liggen reeds klaar, zodat men volgende week onmiddellijk met het leggen kan beginnen. Moïse ©ver VeSser Hunne! Tijdens de algemene beschouwingen, voorafgaande aan de begrotingsbehandeling van de Velsense gemeenteraad is Maandag de volgende motie uit de anti-revolutio naire fractie ter tafel gebracht: De Raad der gemeente Velsen is van oordeel, dat een spoedige oplossing van het tunnel-vraagstuk te Velsen dringen nood zakelijk is met het oog op het verkeer in hetWesten van het land ten Noorden en Zuiden van het Noordzeekanaal; het scheepvaax-tverkeer tussen de Noordzee en Amsterdam; de veiligheid van het spoor wegverkeer tussen Haarlem en Uitgeest; de mogelijkheid van industrialisatie in Nooi'dholland boven het IJ exx in de eig'en gemeente en de toenemende behoefte aan afvoer van agrarische producten uit Noord holland boven het IJ. De raad nodigt daarom B. en W. uit stappen te doen bij de Regering om te komen tot een snelle hervatting en ai'wei'- king van de tunnelbouw, opdat daarmede reeds bij de Staatsbegroting voor 1951 rekening wordt gehouden en dan van de door B, en W. gedane stappen mededeling te doen aan: Gedeputeerde Statgn van Noordholland; de gemeentebestui*en van Amsterdam en Zaandam; de scheepvaart vereniging Noord; de directie der Neder landse Spoorwegen; de besturen der Vei lingverenigingen in Noordholland en de directeurs van Hoogovens en Papierfabrie ken te Velsen. Haarlemse Vredesraad Op Woensdagavond 1 Maart zal in de H.K.B., Tempelierstraat, de Haarlemse Vredesraad spreken: Mr. G. J, van I-Ieuven Goedhart, Nederlands afgevaardigde naar de Algemene Vergadering van de Organi satie der Verenigde Naties, over zijn be^- Vindingen te Lake Success. Geen beperkingen voor gerepatrieerde militairen Vriijwillige ziekenfondsverzekering Van de zijde van de Ziekenfondsraad wordt medegedeeld: „Met het oog op de repatriëring van een groot aantal militai ren uit Indonesië is de verwachting ge wettigd, dat vele van deze militairen, voor zover zij niet na hun demobilisatie ver plicht-verzekerd worden, zullen verzoeken tot de vrijwillige verzekering te worden toegelaten. Gelet op de zwax*e offers, welke deze militairen hebben gebracht acht de Zie kenfondsraad het gewenst, dat de betrok kenen, zonder dat beperkende voorwaarden worden gesteld, in de vrijwillige zieken fondsverzekering worden opgenomen. Uiteraard dient hierbij wel de voor de vrijwillige verzekering geldende wei standsgrens in acht te wox-den genomen"!. Ruimere interpretatie Voorts deelt de Ziekenfondsraad mee: Van verschillende zijden is de wens ge uit dat voor een ruimere interpretatie van het begrip gezinslid mede voor de indirect- verplichte verzekering in aanmerking zul len worden gebx*acht lichamelijk en gees telijk gebrekkige kinderen, die in speciale instituten - verblijven als kostscholen en kindertehuizen en dergelijke. De Ziekenfondsraad heeft daarom be paald, dat kinderen onder wie begrepen stief- en pleegkinderen), die wegens de hierboven vermelde omstandigheden niet in gezinsverband met de rechtstreeks-ver plicht-verzekerde samenwonen, als in- direct-verplicht-verzekerden kunnen wor- •den ingeschreven, mits overigens de wil tot samenwoning van de rechtstreeks-verze kerde en de voor indirecte verzekering in aanmerking' komende kinderen aanwezig is. Een soortgelijke maatregel kan niet voor de vrijwillige vex*zekering worden ge nomen. Opening theologisch seminarium Mederiands hervormd© ÜCerk Het seminarium der Nederlandse Her vormde kerk, dat gevestigd wordt in het Eijkmanhuis van de stichting „Kerk en wereld" te Driebergen, zal op Woensdag 1 Maart worden geopend met een samen komst onder leiding van ds. H. J. F. Wes- seldijk, praeses der Generale Synode. In deze bijeenkomst zal de rector van het seminarium, dr. H. Berkhof, een rede uitspreken. LIEVE KLEINZOON De Haagse politie heeft een zeventien jarige jongen gearresteerd die in de afge lopen maanden zijn grootmoeder voor ruim duizend gulden heeft bestolen. Van dat bedrag is niets meer over. BINNENLAND Dinsdag 28 Februari komt de NOTU (Nederlandse Organisatie van Tijdschriften Uitgevers) te Utrecht in Esplanada in ver gadering bijeen, ter bespreking onder meer van een nieuwe contract tussen uitgevers en grossiers van tijdschriften. Op voorstel van de KVP-fractie besloot de gemeenteraad van Maastricht vorige week de onderwijsbijdragen tc verhogen van f 19,75 op f29,75 per leerling. De burgemeester van Maastricht beschouwt dit echter als een be sluit, strijdig met het algemeen belang en genomen zonder rekening te houden met de stand van het gemeentelijk budget. Hij is bovendein van mening dat de raad de ver hoogde bijdragen heeft vastgesteld zonder voldoende feitelijke grondslag. De burge meester heeft hierin aanleiding gevonden om het bedoelde raadsbesluit aan Gedeputeerde Staten voor te dragen ter vernietiging door de Kroon. Aan mr. S. J. baron van Tuyll van Serooskerken, administrateur van het depar tement van Buitenlandse Zaken is, terzake en voor de duur van zijn werkzaamheid als hoofd van'het Nederlands bureau voor het Europees herstelplan te Parijs, de persoon lijke titel van gevolmachtigd minister ver leend. Het conferentieoord van de Nederlandse Zendingsraad te Lunteren zal voor het eerst na de ooi-log weer in gebruik genomen wor den voor de bekende zomerconferenties die gehouden worden van 31 Juli—5 Augustus en van 7—12 Augustus, Dr. Maria Montessori, de bijna tachtig jarige opvoedkundige en grondlegster van het naar haar genoemde onderwijs zal Zon dagmiddag 1 Maart in de Bachzaal te Amsterdam in de Franse taal een lezing houden, over het belang der eerste levens jaren voor de opvoeding. Met ingang' van de nieuwe zomerdienst der Nederlandse Spoorwegen zullen vier speciale diesselelectrische verbindingen Amersfoort—Apeldoorn v.v. worden inge legd. In Sehoondijke Zeeuws-Vlaanderen is het nieuwe kerkgebouw der Nederlands Hervormde gemeente, dat de plaats inneemt van het door het oorlogsgeweld in 1944 ver loren gegane Godshuis, ingewijd. Namens de Generale Synode voerde dr. Gravemeyer het woord. HAARLEM EN OMGEVING Eij Koninklijk Besluit is benoemd: tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap van de uitwaterende sluizen in Kennemer- land en West-Friesland J. Kooy Czn. te Nieuwe Niedorp, Zaterdag vindt in de Haarlemse Stads schouwburg ten bate van „Maatschappelijke zorg voor zieken" een gala-avond plaats, waarop Concordia „De held van het Westen" zal geven. Voor de leden van „Snelverband" zul len de Org'anon-fabrieken uit Oss een film avond houden op Vx*ijdag 17 Februari in Brinkmaan. In het ontspanningslokaal van de Christiaan Huygensscliool zullen enige kin derklassen van de Volksmuziekschool voor de leden van de Vereniging tot behartiging der belangen van de inwoners van Haarlem Zuid-West demonstraties geven. Leidster is mevrouw C. J. M. KatBeylevelt. Mej. A. Th. A. de Clercq van Weel te Haarlem heeft aan de Diaconie der Ned. Herv. Gem. van Ooltgensplaat gelegateerd een bedrag van f2000 vrij van alle rechten. Voor „Kerk en Vrede" zal op Vrijdag '17 Februari, dr. J. de Graaf, Hervormd pre dikant te Haarlem, in de Doopsgezinde kerk een rede houden met het onderwerp: „Zij komen er niet met geweld". GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 tegenover de kerk Wij geven U een betrouwbaar advies bij de aankoop van Uw STOFZUIGER Betaling in overleg (Adv.) Bridge-club „1940" jubileert De bridgeclub „1940" viert Zaterdag' 4 Maart haar tienjarig bestaan met een feest avond in Dreefzicht. De Zondag daarop houdt zij een grote drive waaraan door 10 Haarlemse verenigingen met 16 spelers elk zal worden deelgenomen. Ook deze drive is in Dreefzicht. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 13 Februari 1950 BEVALLEN van een zoon: 9 Febr., E. A. A. JanssenHoman; 10 Febr., W. G. Venekamp Moos; 11 Febr., F. C. van BeelenLan- kreijer; 12 Febr., C. S. van Groningen— Schoen; J. C. W. H. Biesmavan Houten; W. M. van HensbergenSombroek; H, J. Vork—Reijer. BEVALLEN van een dochter: 11 Dec., A. R. DamSelles; S. G, R, KampmanHad- kinson; 12 Febr., G. W. Jonkerde Vendt; A. C, van Gelder—van de Gevel; A. E. Zwaanswijk—van Til; M. Eichemberger van Keijzerswaard. OVERLEDEN: 10 Febr., B. M. G. Lens— Everhardt, 84 j„ Westerhoutpark; 11 Febr., C. Petri, 79 j., Zomervaart; B, Grijmans, 82 j., M. v. Heemskerkstraat; W. Spaargaren, 52 j., Gasthuisvest; J. Allema—de Jong, 84 jj. Kleverparkweg; 12 Febr., M. H, Schaap— Saeijs, 61 j,, Koninginneweg. FEUILLETON door Mevr. I. M. C. Bijleveld-Celinck Nog altijd was het stil. En dan ineens zag ze zijn hand, die reikte naar de hax'e. Zijn oude, bi au w-dooraderde hand die greep naar haar misvormde linker. En dan tilde hij haar hand op, zo goed en zo kwaad als dat in zijn liggende houding ging, en bracht haar aan zijn lippen. En kuste het litteken dat door zijn schuld die hand ont sierde. Ik heb dat nooit kunnen goedmaken, Joan, zei hij enkel. Nu kèn ik het. Grootvader! Ja. De oude man slikte even, ver volgde dan: Ik ben geen toneelspeler, Joan. Ik bedoel: ik kan niet een prachtige tirade afsteken over vergeven en zo. Nee, dat is me onmogelijk. Maar je blijft, begrijp je. Ik Iaat je niet gaan, niet als mijn klein- dochter en niet als mijn assistent op het laboratorium. Die Landt moet er dan maar aaix wennen dat je rokken draagt. We moe ten het onderzoek voortzetten; wij staan eigenlijk nog maar pas aan het begin als je er goed over denkt. Wij hebben nog een massa werk vóór ons. Ik kan je op het laboratorium niet missen, maar verder ook niet, Joan. Ook nietin mijn parti culiere leven. Ik ben wel een lastige ouwe brombeer, maar ik ben toch je grootvader. En wij horen bij elkaar, kind, dat gevoel heb ik werkelijk. Wij horen vast bij el kaar, jij en ik! Het meisje, nog altijd met gebogen hoofd, zweeg, maar ze omklemde vast de oud, dooraderde hand die naast haar op het dek rustte. Ja, zei ze eindelijk, wij horen bij el kaar-, u en ik. En u bent geen lastige ouwe brombeer, maar de liefste en meest gene reuze grootvader, die je je denken kunt. Ikik dank u wel. IIc kan ook geen mooie tirades afsteken, maar ik zal niet van u weggaan. En ook niet van het labo ratorium, al zou ik zelfWe moéten verder werken en, Grootvader, we zullen bet middel tegen kanker vinden, is het niet? Ja kind, dat zullen we. Stellig! En nu ben je weer mijn assistente en moet je me eerst van het preparaat vertellen. Hebben jullie Zaterdagavond het bezink sel nog gefiltreerd en ben je toen aan de vierde reactie begonnen? Helaas niet. Het meisje vertelde en de professor luisterde en vroeg. Een ge leerd gesprek al hield de één nog altijd de hand van de ander vast en al zagen zij elkaar aan in een warme sympathie. Tenslotte zei hij: Ik word moe Joan. Mijn hoofd is nog niet wat het wezen moet. Ik zal hier nog wel een poosje moeten blijven, maar ga jij dan met Landt samen verder. Je weet dus nu waar je mee kunt beginnen en je kunt mij altijd om raad komen vragen. Wil jij het met Landt bespreken of wil ik het hem zelf uitleggen? Ik kan hem natuurlijk vragen om hier te komen. Ja, doet u dat, Grootvader-. Ik denk dat dat beter is. En dan ga ik nu maar. Tot ziens, Grootvader. Ze bukte zich, kuste hem op zijn voox'hoofd, ging naar de deur. Ik dank u nog wel, zei ze, de knop in de hand. En dan was ze verdwenen: zijn klein dochter Joan. Het kind van zijn kind, dat nu hoorde bij hem, Hij glimlaciite stil voor zich heen. Maar dan bedacht hij zich dat ze zo haastig was weggegaan. En dat haar ogen zo droevig hadden gestaan bij die af scheidskus. En dat haar gezichtje aan dat van Martha deed denkenwanneer ze verdriet had. Het licht van de gx-ijze winterdag was op deze Manadagmiddag al spoedig on voldoende geweest op het laboratorium en dus waren de gordijnen gesloten en brand de het electrisch licht, zoals het al vele uren van de dag en de nacht had gebrand boven de laxxge werktafels met kolven en flessen. Het metaal van de instrumenten blikkerde, het glaswex-k glinsterde, ixx de hoge flessen glommen geheimzinnige vloeistoffen, de branders suisden. Verder was er heel veel licht, en stilte. En in die stilte werkten de beide assistenten in hun witte jassen, zoals ze altijd gewerkt had den zonder veel te spreken en af en toe een vraag of een opmerking wisselend over het werk. Peter Landt was, volgens instructie van de professor, om twee uur gekomen en had daar de tweede assistente reeds aan getroffen. Ze zat voor de ene schrijftafel en zag niet op toen hij binnenkwam, en hij ging zitten voor de andere schrijftafel en haalde zijn papieren te voorschijn. Toen deelde hij mede dat dc professor hem had opgebeld, dat hij naar hem toegegaan was in het ziekenhuis en dal: hij daar dezelfde instructies gekregen had als zij. Ze kon den dus beginnen. En zij begonnen dan ook dadelijk, precies zoals zij het werk Zatex'dagavond hadden afgebroken: de één een berekening opzettend, de ander het materiaal gereedleggend. En daxx corri geerde de ander de berekeningen van de eerste, en zag deze ondertussen het mate riaal na, en clan mengden zij de eerste in grediënten, wogen na en controleerden. Het was precies zoals het altijd geweest was. Toen Peter Landt de minuscule ge wichtjes van de weegschaal onhandig tussen zijn grote vingers klemde, waren daar ineens die andere vingers, slank en soepel, die het wex-k van hem overnamen. Toen Joan Camden een zware fles van een plank wilde tillen, schoven daar ineens een paar forse airnen voor haar heen en gx-epen de last. Ze zeiden „dank je" en het werk werd hervat.. Het was werkelijk precies zoals het altijd geweest was: de stilte, de concentratie, het schuifelen van hun voe ten en het even tinkelen van een instru ment. Het werk, het langzaam vorderen van de proef, hun potlood dat notities maakte, de wonderwereld vaix de reacties in de glazen buisjes. Ze zwegen, tuux'den op hun werk, noteerden, hanteerden het materiaal. Precies zoals een week tevoren, een maand tevoren, een jaar tevoren. Al leen droeg de tweede assistent nu een kroon van donkere vlechten op het kleine hoofd, en fijne kousen en schoentjes onder de witte laboratorium] as. Alleen waren nu de gezichten van de beide assistenten bleek en strak, met samengeklemde mond exx afgewende ogen. Alleen was nu de on zichtbare harmonie, de innerlijke verbon denheid tussen beiclen verbroken, stormde het in hun hart in één grote vx~aag die niet over hun lippen kwam. Alleen was nu hun hand onvast, en moesten zij hun reacties enige malen controleren voordat zij hun aantekeningen maakten, schrapten zij telkens weer in hun notities en her stelden dan de fout. Er was voor beiden, boven alle concentratie uit, de vibrerende aanwezigheid van de ander. De ander, die men wèg wenste, en waar men toch naar toe zou willen snellen in een schreiend verlangen en met een hunkerend hart. Peter Landt, grauw-bleek en met een vex-beten mond, stond roerloos voor zijn werktafel. Vóór hem stonden twee reageer buizen waarvan hij de inhoud moest ver mengen, nu al tien minuten geleden had moéten vermengen, maar hij kon het niet. Hij kón het niet; hij had wanhopig zijn best gedaan om zich te concentreren, maar hij kón het niet. Zijn hoofd was leeg. en van binnen deed het pijn. Werkelijk physieke pijn. Achter hem hing een loden stilte, waarin nu zelfs geen brander meer suisde, en daar wist hij de tweede witte gestalte, als het ware zijn eigen spiegel beeld, ook roex-loos en werkeloos voor een tafel. Hij wendde zich om. Ja, daar stond zij, zijn Joan, zó stil alsof ze versteend was, met de vorstelijke haartooi boven de ranke hals. Ze was zijn vx'iend, Joan Camden, in de rechte lijnen van haar rug en in de wending van de smalle schouders. Ze was zijn geliefde, Joan Camden in het prachtige haar en in de fijne kousen en schoentjes onder de witte jas. Ze was zijn vriend niet meer, zijn kameraad had hij verloren. En ze was ook zijn geliefde niet meer, zijn wederhelft had hij ook verlo ren. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6