Haarlems Dagblad en <%rettjtc tjaartcmartje Courant (Intto i6$6) lagerh uis „Stappen bij Stalin" in het vooruitzicht gesteld „voor wereldvrede" Anti-Revolutionnairen thans wel tot regeringsverantwoordelijkheid bereid Russisch-Chinees verdrag ondertekend 64e Jaargang No. 19477 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, HoofdrecL 15054. Bijkant. Haarlem-Noord. Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713,10132. Woensdag 15 Februari 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiato Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Hoofdredacteur: Robert Peereboom Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom NU DE CANDIDAATSTELLING voor de Britse Lagerhuis-verkiezing gesloten is blijkt, dat 1866 candidaten zich voor de stembus-strijd hebben aangemeld. Dit lijkt een geweldig aantal (en het is ook een „record") maar zij zijn gesteld in 625 kies districten, hetgeen dus een gemiddelde van drie per district maakt. Dat geeft een be scheidener indruk. In de meeste gevallen zijn een Labour-man. een Conservatief en een Liberaal aan bod, maar er zijn er ook waarin de Communisten, of een andere kleine groep, als vierde mededingen. Daar tegenover staat, dat in sommige districten maar twee candidaten zijn gesteld. De kleine groepen tellen niet zwaar mee, ook de Communisten niet, die in het pas ont bonden Lagerhuis maar twee van de 640 zetels bezetten. Als de jongste „Gallup poll' (opinie-onderzoek) gelijk mocht krijgen, zuilen zij nog moeite hebben die te behou den. Want zoals wij vernield hebben kent die aan de kleine groepen gezamenlijk maar een half procent van de stemmen toe. Volgens de percentages van dit onderzoek zouden Labour en de Conservatieven, met resp. 44's en 43 nu vrijwel gelijke aan hang hebben en de Liberalen het tot 12 brengen. In ons land zou bij zulk een stand van zaken de verwachting zijn, dat geen van beide grote partijen een meerderheid zou behalen en de liberale partij „op de wip" belanden. Maar dat kan men er Engeland niet met enige zekerheid uit af leiden, want men stemt daar niet volgens het stelsel van evenredige vertegenwoordi ging'. Ik herinner er nog maar eens aan: wie in een district de meeste stemmen be haalt is meteen gekozen. Zijn er meer dan twee candidaten geweest en hebben zij spannende strijd gevoerd, dan zal hij niet de volstrekte meerderheid hebben. Voor beeld: Labour 8000 stemmen, Conservatie ven 7000, Liberalen 6000. De Labourman is dan gekozen, ofschoon de volstrekte meer derheid jn dit geval 10501 is en zijn tegen standers tezamen vijfduizend stemmen meer behaald hebben dan hij. Aangezien bij de komende verkiezingen in zoveel gevallen drie candidaten in een district optreden in Engeland noemt men dat „a three-cornered contest" is het dus heel wel mogelijk dat Labour of de Conservatie ven de meerderheid in het Huis behalen met een minderheid van het aantal stem men. Zoiets is eerder vertoond. Dat het Britse kiesstelsel, oorspronkelijk toegepast op maar twee partijen (Conservatieven en Liberalen) sinds de opkomst van de Labour Party is blijven bestaan vindt zijn ver ldaring in de omstandigheid, dat de Britten de nadelen van evenredige vertegenwoor diging groter hebben geacht. De ervaringen die men er op het vasteland van Europa mee heeft opgedaan, hebben hen niet aan gemoedigd tot navolging, vooral niet door de verzwakking van het contact tussen par lement en kiezer. In de practijk werkt het Britse districten stelsel aldus, dat de partij die de wind in de zeilen heeft er extra-profijt uit haalt. In 1945, bij de vorige verkiezingen, was dat zonder twijfel Labour en het behaalde dan ook bijna twee derden van de zetels met iets minder dan de helft van het totale aan tal stemmen. Niemand kan met enige zekerheid zeggen hoe het er nu voorstaat, ofschoon men de kans, dat Labour opnieuw zo'n grote zetel-meerderheid zou halen, uitgesloten acht. De derde partij, de libe rale, zal als zij twaalf procent van de stem men mocht krijgen, zeker geen twaalf pro cent van de zetels veroveren. In vele van de 472 districten, waarin zij candidaten heeft gesteld, is zij kansloos. Haar groot aantal candidaten heeft de toorn opgewekt van Churchill en zijn Conservatieven, die aannemen dat liberale stemmen op hen uitgebracht zouden worden, als in derge lijke districten geen liberale candidaat was gesteld. In krasse verkiezingstaai is het optreden der liberalen door hen als een soort verraad aan het landsbelang voorge steld. Anderzijds heeft Labour natuurlijk geen bezwaar gemaakt. De Liberalen zelf hebben onlangs pogingen der Conservatie ven, om hen tot samenwerking te bewegen, afgewezen. Zij hebben daar geen prettige herinneringen aan. Zij zijn ook de verkie- zings-gevechten, die de twee oudste partijen in het verleden hebben geleverd, niet ver geten. Die oude tegenstelling leeft nog. En de liberale wind. die in de wereld, is gaan waaien en die in de Britse Dominions zo grote uitwerking heeft gehad, heeft hun moed gegeven. Ook heeft onlangs een opinie-onderzoek het merkwaardige resul taat opgeleverd, dat 38 der ondervraag den verklaarde dat zij liberaal zouden stemmen „als zij dachten dat er een liberale regering zou. komen." Met dit resultaat voeren de Liberalen propaganda. Hun frac tieleider uit het nu ontbonden Lagerhuis, de bekende advocaat Clement Davies, heeft het zo uitgedrukt: „Die 38 van het kie zerscorps behoeven slechts de moed van hun overtuiging te bezitten om te zorgen dat er een liberale regering komt en daar mee een vooruitstrevende keer te brengen in de treurige opeenvolging van Tory- en Labour-regeringen." Ook dit is natuurlijk verkiezingstaai. Op 23 Februari, dus over negen dagen, zal Groot-Brittannië zijn nieuwe parlement kiezen. Tot dusver reageert de Britse kiezer niet erg levendig op de aanmerkelijke woordenvloed, door partijen op hem los gelaten. The Observer noemt hem „onge woon rustig". Het blad schrijft dit, onge twijfeld terecht, in zekere mate toe aan het feit dat de buitenlandse problemen veel gewichtiger zijn dan de binnenlandse, die uitsluitend bij de verkiezings-campagne in het geding zijn en op een lager plan van belangrijkheid liggen. In een beschouwing over de moderne bewapening, die niet al leen steeds gevaarlijker maar ook steeds kostbaarder wordt en zich in bliksemsnel tempo wijzigt erkent het tevens, dat nog maar twee landen Amerika en Rusland zijn overgebleven die dit tempo kunnen bijhouden. Inderdaad moet ook Groot-Brit tannië zich op hulp van de Amerikanen verlaten. Het geeft niettemin alleen aan zijn leger nu al driehonderd millioen pond per jaar uit. Hoe zal dat verder gaan? De verwezenlijking der beloften van partijen in „domestic questions" binnenlandse aangelegenheden schijnt daar in grote mate van afhankelijk. Daarom kan men dan ook het binnenlandse program niet los van de buitenlandse gevaren zien. En dit verklaart zeker mede de matte stemming der kiezers. De grotere belangstelling voor de buiten landse politiek is kennelijk de reden, dat Churchill op hef verkiezingspad President Truman heeft geen hoop op succes van eventueel accoord met de Russen De leider der Britse conservatieven, Winston Churchill, heeft Dinsdag in een verkiezingsrede te Edinburgh laten door schemeren, dat als hij na de algemene ver kiezingen weer premier zou worden, hij persoonlijk bij maarschalk Stalin stappen zou doen, teneinde „in een uiterste krachtsinspanning" te pogen een eind te maken aan de koude oorlog. Churchill herinnerde aan zijn vroegere betrekkingen met Stalin en zeide, dat hij onwillekeurig terug moest komen op het denkbeeld van nieuwe besprekingen met de Sovjet-Unie op het hoogste niveau. Hij zeide zich aan getrokken te gevoelen tot het denkbeeld om in een uiterste krachtsinspanning de kloof tussen de twee werelden te over bruggen, zodat elk haar eigen leven zou kunnen leiden, zo niet in vriendschap, dan toch ten minste zonder de gehate koude oorlog. Churchill sprak als zijn overtui ging uit, dat de superioriteit op het ge bied van de atoombom, zo niet inderdaad nagenoeg het monopolie van dit ver schrikkelijke wapen, in Amerikaanse han den de zekerste waarborg voor de we reldvrede is. De Sovjet Russische commu nistische wereld heeft verreweg de groot ste militaire macht, aldus Churchill. De V. S. hebben echter de atoombom „en naar men ons vertelt, nu ook een duizendmaal grotere manifestatie van deze verschrik kelijke macht". Volgens Churchill heeft de buitenlandse politiek van Bevin, wat de hoofdzaken be treft, „de juiste koers" gevolgd. De uit voering ervan is echter „ontsierd door vele jammerlijke blunders". Churchill verweet het Labourbewïnd „een van de meest uit zonderlijke fouten, die ooit gemaakt wa ren". Het verwonderde hem, dat niette genstaande „enorme bedragen aan de leger-, vloot- en luchtstrijdkrachten wa ren uitgegeven, wij niet in staat zijn ge weest de atoombom zelf te maken". Volgens Lord Strabolgi, Labourlid van het Hogerhuis, zal de komende regering van Engeland, welke partij ook overwint, de conservatief Lord Beaverbrook naar Moskou zenden voor een „conferentie op het hoogste niveau over de verschrikke lijke dreiging van de atoombom". Lord Beaverbrook, directeur van de „Daily Express" en tijdens de oorlog minister der vliegtuigproductie, kan goed met Stalin opschieten, aldus Strabolgi. Enkele functionarissen der UNO hebben officieus meegedeeld, dat Churchill's toespeling op een persoonlijk bezoek aan Stalin moge lijk „meer dan een verkiezingsbelofte" is. Senator Millard Tydings, voorzitter van de Amerikaanse Senaatscommissie voor de strijdkrachten, die onlangs in de Senaat een resolutie indiende, waarin Truman aangespoord werd een wereldontwape ningsconferentie te beleggen, verklaarde: „Churchill's voorgestelde werkwijze om 'de koude oorlog te beëindigen zal de steun krijgen van mïllioenen mensen over de ge hele aarde". Truman sceptisch President Truman gelooft niet dat be loften van de Russen, gedaan bij even tuele besprekingen, zoals die welke door Churchill zijn voorgesteld, zullen worden gehouden. Dit bleek bij een exclusief on derhoud, dat de president heeft toegestaan aan het Amerikaanse invloedrijke blad New York Times. Truman gaf als zijn mening te kennen, dat hij „geen hoop heeft dat de Russen zich aan enig accoord zullen houden". Ministers gaan en komen Ir. Djoedmda, de minister van Economische Zaken der R.I.S., zal Zaterdag met het lijn- vliegtuig van de K.L.M. naar Indonesië vertrekken. Minister J. H. van Maarseveen komt van zijn reis naar Indonesië Zondag omstreeks half een op Schiphol aan. De president gelooft, dat de „werkelijke moeilijkheden met de Russen gelegen zijn in het feit, dat zij nog steeds lijden aan een angst- en minderwaardigheidscom plex als het gaat om de betrekkingen met de Verenigde Staten". „De overeenkomst die de Russen te Yalta sloten was de enige van bijna veer tig, waar zij zich aan gehouden hebben", aldus Truman. „Walter Bedell Smith meld de later uit Moskou, dat de Russen zorg vuldig alle feiten voor hun bevolking ver borgen hielden over de hulp die de Ame rikanen hun in de oorlog hebben verleend en de voorstellen die de Verenigde Staten hebben gedaan met betrekking tot een ge zamenlijke opbouw van de wereld", aldus Truman. De president zeide over betrouwbare in lichtingen te beschikken, dat de Russen zestien millioen mensen in concentratie kampen hebben. „In één woord weerzin wekkend", voegde de president hier aan toe. „Het zou in Japan dezelfde weg zijn op gegaan als in Duitsland, als ik er niet op gestaan had bij de ondertekening van de overgave, dat Japan een Amerikaan als geallieerde opperbevelhebber zou krijgen. De Russen zouden, evenals in Duitsland, het land hebben verdeeld en de toestand in het Vere Oosten zou zoveel slechter zijn geweest dan op het ogenblik, dat men er troost uit kan putten dat het anders ge lopen is". „Als er in 1948 geen verkiezingscam pagne aan de gang was geweest, zou ik opperrechter Fred Vinson naar Moskou hebben gezonden om te pogen met Stalin en de andere Russische leiders tot klaar heid te komen. Misschien kan dat te zijner tijd nog gebeuren, maar wij moeten op geen enksl punt tekenen van zwakheid tonen. Er is geen zwakheid in onze hou ding". VAN 15 MAART AF: Hilversum I402 meter Hilversum II 298 meter Regionale omroepen 189 meter De Nedei-landse Radio Unie deelt mede: Nederland is gereed om de nieuwe golf lengten volgens het plan Kopenhagen op 15 Maart in te voeren. Als er geen bezwaren rijzen van andere landen zal van die datum af het programma Hilver sum I dus worden uitgezonden op een frequentie van 746 kilocycles, golflengte ongeveer 402 meter, en het programma Hilvei-sum II op een frequentie van 1007 kilocycles, golflengte ongeveer 298 meter. De steunzenders Hengelo, Hoogeveen en Hulsbei-gen zullen uitzenden op een fre quentie van 1594 kilocycles, golflengte on geveer 189 meter. Dagvaarding tegen Huygen nietig verklaard De Bijzondere Raad van Cassatie, die vanmoi-gen uitspraak deed in de zaak te gen de vroegere secretaris-generaal van de N.S.B.. ir. C. J Huygen, die in beroep was gekomen van het door het Amsterdam se Bijzondere Gerechthof gewezen vonnis van twintig jaar gevangenisstraf, heeft de dagvaarding xiietig verklaard. Dit betekent niet dat Huygen in vrijheid zal worden ge steld. De officier van Justitie zal een nieuu bevel tot in hechtenis neming uitvaardigen. Bij Koninklijk Besluit is de heer mr. F. J. J. C. M. van Meerwijk, raadadviseur in algemene dienst, tevens plaatsvervangend ihesaurier-generaa! bij het ministerie van Financiën benoemd tot Ridder in de Orde van ac Nederlandse Leeuw. Hef woord is aan Hare De grootste waarheden zijn de eenvoudigsteHetzelfde geldt voor de grootste mensen. Prof. Anema verrast de Eerste Kamer: (Van onze parlementaire redacteur) Er vielen gisteren in de Eerste Kamer verzoenende geluiden te beluisteren van de zijde van hen die in het algemeen als de „oppositie" worden aangeduid. Dat was niet alleen het geval in het betoog van mr. Kolff (C.H.U.), noch vooral in de rede van prof. Anema. Deze gaf te kennen, dat nu de strijdbijl over het Indonesische twistpunt is begra ven, de anti-revolutionaire partij wel be reid is, vooral ook omdat een zo nationaal mogelijk beleid met het oog op de inter nationale problemen aanbeveling verdient, mede regeringsverantwoordelijkheid te aan vaarden. Mr. Kolff vond, dat men de toe gestoken hand moest aangrijpen, maar mr. Kropman en diens vrienden, verrast door deze „avances", wensten haar alleen in welwillende overweging te nemen. Dit nu betekende een voorlopig blauwtje, in het bijzonder nog doordat even later twijfel volgde of de anti-revolutionairen straks als het tot een algehele Grondwetsherziening komt, wel „mee" zullen kunnen. Na twee maanden onderhandelen Militaire bijstand in geval van Japanse aanval, Russische lening van 300 millioen dollar MOSKOU, 14 Februari. (Reuter). De Sovjet-Unie en het door de commu nisten veroverde gedeelte van China heb ben Dinsdag een 30-jarig vriendschaps verdrag gesloten en levens twee aparte overeenkomsten getekend inzake leningen en de Russische belangen in Mandsjoerije. Aan deze overeenkomsten zijn twee maanden besprekingen te Moskou vooraf gegaan tussen Mao Tse Toeng, leider van het nieuwe China, Tsjoe En Lai, zijn mi nister van Buitenlandse Zaken en Sovjet- Russische regeringsautoriteiten. Het verdrag werd evenals de beide overeenkomsten door Mao Tse Toeng, Tsjoe En Lai en Wysjïnkski, de Sovjet- Russiche minister van Buitenlandse Zaken, ondertekend. In het verdrag wordt bepaald, dat de in 1945 met Tsjang Kai Tsjek gesloten over eenkomst vervalt. De volledige souverei- niteit van Buiten-Mongolië wordt beves tigd. De Sovjet-Unie en China komen overeen „de wederopleving van imperia lisme en aggressie van Japan of enige an dere mogendheid te voorkomen". Indien een van beide partijen door Japan of met dit land verbonden mogendheden wordt aangevallen en in staat van oorlog ver keert, zal de andere partij onmiddellijk met alle ter beschikking staande middelen militaire hulp verlenen. De twee overeenkomsten hebben de vol gende inhoud: 1. De Sovjet-Unie geeft China een lening Gisteren heeft de burgemeester van Den Haag, mr. F. M. A. Schokking, de door hel bestuur van de Johan Wagenaar Stichting toegekende prijzen aan de componisten Alexander Voormolen en Sas Bunge overhandigd. Van links naar rechts Sas Bunge, Alexander VoormolenE. v. Beinum (voorzitter van de stichting) en de burgemeester. Churchill daar gisteravond in een ver kiezingsrede te Edinburgh plotseling over begonnen is en er in hoofdzaak over ge sproken heeft. Hij heeft het „vreemd" ge noemd dat Engeland de atoombom niet zelf kan maken en dit een nalatigheid van Labour genoemd. Hij heeft tegelijk gepleit voor een nieuwe onderhandeling „op het hoogste niveau" met de Sovjet-Unie. Wel heeft hij zich daarbij een slag om de arm gehouden, door te zeggen dat hij niet kan beschikken over de geheime inlichtingen der regering. Maar zijn argument is duide lijk: hij doet nu zijn persoonlijke belang rijkheid gelden. Wie kent Stalin zo goed als hij? Tegenover Attlee's onopvallend, bescheiden optreden stelt zich nu de toe gejuichte grotq man van 1945. R. P. Reuzen-bommenwerper vermist Een Amerikaanse B-36, de grootste bom menwerper ter wereld met 17 man aan boord, is volgens zijn radio-mededelingen ergens in Brits Columbia gedwongen te landen door ijsvorming en brand in een motor. Volgens een zegsman is het vliegtuig ongetwijfeld in het ijskoude water voor de kust van Brits-Columbia terecht geko men. Het zesmotorige toestel was vertrokken uit de luchtmachtbasis Eielson nabij Fair banks (Alaska). Vliegtuigen zijn opgestegen om de ver miste luchtreus op te sporen. op lange termijn ter waarde van 300 mil lioen Amerikaanse dollars voor aankoop in de Sovjet-Unie van industriële en spoor weguitrusting. De terugbetaling moet in December 1954 aanvangen. 2. De Mandsjoerijse spoorweg komt weer onder Chinees beheer. De Sovjet-Russische troepen zullen de vlootbasis Port Arhur in Mandsjoerije verlaten en de Sovjet-Unie zal zijn belangen in de havenstad Dairen opgeven. Deze bepalingen worden van kracht na de ondertekening van het vredes verdrag met Japan of uiterlijk 1952. Beide landen zullen „in samenwerking met hun geallieerden van de tweede wereldoorlog" een vredesverdrag met Japan trachten te verkrijgen. De Sovjet-Unie zal China zonder vergoeding de Japanse onderne mingen in Mandsjoerije overdragen, die in handen waren gekomen van Sovjet-Rus sische economische organisaties. Na de ondertekening werd een afscheids diner voor Mao Tse Toeng en zijn gezel schap gegeven. Maarschalk Stalin zat aan het hoofd van de tafel. Londens commentaar In diplomatieke leringen te Londen is men van oordeel, dat de voornaamste overeenkomsten, die tijdens de 16 Decem ber begonnen besprekingen tussen de Sov jet-Unie en de Chinese communistische re gering werden bereikt, niet in het Dins dagavond gepubliceerde verdrag zijn op genomen. Behalve de bepalingen waaruit blijkt, dat Sovjet-Unie bereid is een aan zienlijk aandeel te hebben aan het her stel van de economie in het nieuwe China, verschilt het verdrag uiterlijk maar heel weinig met het thans opgezegde verdrag van 1945. De onafhankelijke status van Buiten-Mongolië wordt in dit nieuwe ver drag bevestigd. Men veronderstelt in Lon den, dat tijdens het verblijf van Mao Tse Toeng en Tsjoe En Lai te Moskou de ge hele politiek van beide landen ten aanzien van Japan met zijn Amerikaanse bezet tingstroepen en ten aanzien van de onaf hankelijke regeringen van Zuid-Oost- Azië herzien werd en plannen gemaakt werden voor de bestendiging en uitbrei ding van het communisme in Aziël De twee overeenkomsten, als toevoeging van het eigenlijk verdrag gesloten, beschouwt men te Londen als concessies van de zijde der Sovjet-Unie. Lidmaatschap U.N.O. voor het internationaal gerechtshof Blijkens mededeling van de griffie van het internationaal gerechtshof te 's-Gra- venhage zal het hof op Donderdag 16 Fe bruari om elf uur beginnen met de open bare zittingen over de kwestie der compe tentie van de algemene vergadering inzake toelating van nieuwe leden tot de UNO. De legeringen van Argentinië en Frank rijk hebben medegedeeld, dat harentwege een mondelinge verklaring zal worden af gelegd. Schriftelijke verklaringen over deze aangelegenheid zijn ingediend door de secretaris der UNO en door de regeringen van de Sovjet-Unie, Wit Rusland, Oekraine, Egypte, Tsjechoslowakije, de Verenigde Staten van Amerika, Argentinië en Vene zuela. Wrakstukken van „Karhula?" Het Amerikaanse s.s. „Christian Bergli" heeft geseind dat het de brug van een klein schip, een kompas en het raam van een radio-richtingzoeker heeft waargenomen. Blijkens de opgegeven positie zijn deze voorwerpen ten Noorden van Ameland ge zien. De mogelijkheid bestaat dat het hier wrakstukken van het Zondag op de Haaks- gronden bij Den Helder vergane Finse schip „Karhula" betreft. Voorbereiding van een herziening ten einde onze hoogste staatswet bij de om standigheden te doen aanpassen, noemde de aanvoerder van de K.V.P.-fractie ge wenst. Datzelfde geldt voor meer inschake ling van het Parlement ten opzichte van het buitenlands beleid en van de internatio nale rechtsvorming, terwijl voorts op het verlanglijstje stond: leesbaarder wetten en minder wetten, die zich met details bezig houden. Dit alles zou aan de door de volks vertegenwoordiging in te nemen plaats, waarvoor onder meer ook prof. Anema een lans brak, slechts ten goede kunnen komen. Critische vraag De algemene beschouwingen van de heer Kropman werkelijk een betoog dat alleen de hoofdlijnen behandelde bevat ten voorts de critische vraag of minister Stikker als hoofd van Buitenlandse Zaken wel steeds een beleid kon volgen, dat ver enigbaar zou zijn met zijn hoedanigheid als directeur van de O.E.E.S. en critiek op het snel toenemende aantal staatssecretarissen, die naar zijn inzicht bovendien te veel in ambtelijke kringen worden gezocht. Vond prof. Molenaar (V.V.D.) de com binatie minister van Buitenlandse Zaken en „Directeur" van de O.E.E.S. op zichzelf met het oog op het internationaal gezag van Nederland wél gelukkig, minder goed te spreken was hij over de benoeming van een staatssecretaris, die nu eenmaal niet, als een minister, stem in de ministerraad heeft en ook verder niet ten volle een ministeriële positie inneemt. Daarom gaat zijn verlangen naar een minister-zonder portefeuille uit, en dan liefst iemand van de V.V.D. Overigens behoorde deze spreker mede tot hen, die vinden dat we een te veel aan staatsecsretarissen krijgen. Mr. Kolff die protesteerde tegen be weringen van hoogste gezagsdragers in Indonesië als zouden wij achter de actie- Westerling staan, toonde zich zeer rege ringsgezind. In de avondvergadering trok de heer v. d. K i e f t (Arb.) scherp van leer tegen Sovjet-Rusland en deszelfs satellietstaten, waarna de heer Schalker (C.P.N.), die de merkwaardige onthulling deed, dat bij ons de vijfde colonne achter de regerings tafel gezeten is, natuurlijk juist een warme lofzang op zijn Russische vrienden aanhief. De eerstgenoemde afgevaardigde bleek helemaal niet verheugd over de dubbele, z.i. veel te zware taak, die Excellentie Stikker thans vervult, becritiseerde voorts de benoeming der staatsescretarissen om vervolgens in het algemeen prijzend te spreken over het tegenwoordige Kabinet, de samenstelling daarvan en het gevoerde beleid. Tenslotte zij vermeld, dat hij pleitte voor betere bezoldiging van de ambtenaren, die anders licht geneigd zullen zijn naar het bedrijfsleven over te gaan. Vriendelijkheden Minister Drees stelde op de voorgrond, dat men in Nederland nu eenmaal moet regeren op de grondslag van samenwerking tussen personen en partijen van verschil lende maatschappelijke opvatting. Het ka binet. zo gaf hij te kennen, stelt wel dege lijk prijs op steun van niet in zijn midden vertegenwoordigde partijen en voelt er vooral veel voor een zo groot mogelijke meerderheid in het parlement voor zijn beleid te winnen. Enige vriendelijkheden aan professor Anema vanwege de door deze uitgestoken hand, een herinnering aan samenwerking in de verzetstijd dit ging gepaard met een sympathiek gebaar in de richting van de anti-revolutionnair Algera - en daarop de verklaring, dat de regering heus de nodige aandacht wijdt en wijden wil aan grondwettelijke bezwaren, even tueel alleen door een minderheid gekoes terd. Dat alles klonk zeer vreedzaam en vredelievend. Hetzelfde kon men ook waarnemen ten opzichte van de klachten over achteruitzet ting-van de Staten-Generaal. Ten opzichte van de binnenlandse wetgeving bestond hiertoe toch zeker geen aanleiding. Anders 'lag het inderdaad met betrekking tot kwes ties van internationale aard, maar daar doen zich nu eenmaal in de praktijk allerlei moeilijkheden voor. Intussen bleek de premier gaarne aan verschillende te dien opzichte gekoesterde verlangens tegemoet te willen komen. Geen tegenstrijdigheid Na het door de regering gevoerde beleid inzake de staatssecretarissen te hebben verdedigd, liet de premier woorden van lof aan het adres van zijn ambtgenoot Stikker horen. Zeker, aan de door deze thans ver vulde dubbele taak kunnen ook wel bezwa ren verbonden zijn, maar men hoefde in het algemeen geen beduchtheid te koesteren, dat de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken en de Directeur van de O.E. E.S. tegenstrijdige denkbeelden of belan gen zouden hebben voor te staan, want bei den wensen aan te sturen op een vrijere buitenlandse handel. Na de hieraan gewijde opmerkingen kreeg men nog te horen, dat niet de staatssecretaris, maar dr. Drees als minister van Buitenlandse Zaken ad interim optreedt, wanneer mr. Stikker afwezig is. Voordat de minister-president zijn rede af brak, toonde hij nog aan, dat de samenwer king tussen onze regering en die van de R.I.S. heel goed is, wat onder meer ook lot uiting is gekomen in de gemeenschappelijke verklaring Hatla-Hirschfeld met betrek king tot de actie-Westerling. Parlement van de RJ.S. geopend Soekarno zet de regerings- politiek uiteen DJAKARTA, 15 Februari. (ANP). He denmorgen om 10 uur werd door de daar toe aangewezen voorlopige voorzitter Son- da Daeng Matajang dc eerste zitting van het nieuwe Parlement en de Senaat der R.I.S. geopend, die daartoe in een gemeen schappelijke vergadering bijeen waren gekomen. President Soekarno hield een rede van 80 minuten, waarin hij het regeringspro gramma uitvoerig uiteenzette. Over het vraagstuk van de opheffing der deelsta ten zeide hij: „De eisen tot opheffing van deelstaten komen voort uit het volk in de deelstaten zelf. Dit bewijst het bankroet van de politiek van dr. Van Mook. Hoe bitter deze erfenis uit hei verleden ook is, de regering zal trachten de volksbeweging, die vroeger door de militaire bezetting werd onderdrukt en die thans vrij naar voren komt, te kanaliseren en langs wet telijke en vreedzame wegen te leiden. De regering doet een beroep op het parle ment om te komen tot een legale oplossing dezer vraagstukken. Interne wanorde en strijd zouden in het buitenland de indruk wekken alsof wij niet in staat zijn, in In donesië een stabiel bestuur te vestigen. De regering zal daarom vasthouden aan de voorlopige constitutie, waarop wij de eed hebben afgelegd en internationale erken ning hebben verkregen. Deze constitutie is echter een voorlopige en de opstelling der definitieve constitutie biedt de gelegen heid de structuur van de staat te grond vesten op de wil van het volk. Op basis van artikel 4 der huidige constitutie is het reeds mogelijk, wettelijke voorzieningen te treffen, teneinde de nodige veranderingen aan te brengen, echter nadat de verlan gens van het volk op democratische wijze tot uitdrukking zijn gebracht. „Zolang echter de constitutie van kracht blijft en er geen wettelijke voorzieningen zijn ge troffen, zal de regering de rechten der be staande deelstaten handhaven". „Dit wil niet zeggen vervolgde do president dat de regering niet gedwon gen kan zijn om in te grijpen in de in terne structuur der deelstaten. Dit ge schiedt echter alleen in gevallen van abso lute noodzaak". Na een lange uiteenzetting over de noodzaak van rationalisatie van het amb tenaren-apparaat, besprak president Soe karno de actie Westevling en verklaarde daarbij: „De regering is vastbesloten om alle onruststokers weg te vagen. De Ma- riioen-affaïre heeft de sterkte der rege ring bewezen. Ik ben er dankbaar voor, te kunnen zeggen, dat er een goede sa menwerking bestaat tussen de Nederland se regering en ons. zoals is gebleken uit de gemeenschappelijke verklaring van dr. Hirschfeld en minister-president Moh. Hatta". Engels-Amerikaanse marine manoeuvres in het Verre Oosten Het Amerikaanse ministerie van Marine heeft heden medegedeeld, dat de volgende maand gemeenschappelijke Engels-Ame rikaanse marine-manoeuvres zullen" wor den gehouden, ongeveer 960 km van do Chinese kust. In een mededeling van het Amerikaanse ministerie van Marine wordt gezegd, dat tactische oefeningen zullen worden gehou den door eenheden van de Britse vloot in het Verre Oosten, schepen en vliegtui gen van de Amerikaanse marine en vlieg tuigen der dertiende afdeling van de lucht macht. De oefeningen zullen van vier tot tien Maart in de wateren nabij de Pliilip- pijnen worden gehouden. Zij worden be schreven als „routine"-oefeningen, om de strijdkrachten van beide landen vertrouwd te maken met de oplcidingstechnïek en werkwijzen op het gebied van tactiek en het onderling contact houden. Een woordvoerder van het ministerie van Marine zei, dat een zware kruiser, een vliegdekschip en zes torpedobootjagers van de Amerikaanse vloot, met begeleidende eenheden, zullen deelnemen. Schepen van de Britse vloot in het Verre Oosten zullen op 28 Februari uit Hongkong vertrekken om aan de manoeuvres deel te nemen. Hieronder zullen zich een vliegdek schip en twee kruisers bevinden. Roemeens bisschop voor het gerecht gedaagd Radio Vaticana meldt, dat een Roe meense bisschop, mgr. Aaron Martin, binnenkort voor een Roemeens hof zal te recht staan, onder beschuldiging van het voeren van een staatsvijandige activiteit. Dit zal de eerste keer zijn, dat een rooms- katholieke bisschop in Roemenië terecht staat. ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond opge maakt te 10 uur: Meest zwaar bewolkt en overwegend droog weer. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. Zacht voor de tyd van het jaar. 16 Februari: Zon op 7.54 uur. onder 17.55 uur Maan op 8.13 uur. onder 17.16 uur (Nieuwe maan) Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 15 Februari: Hoog water: 2.50 en 15.10 uur. Laag water: 10.44 en 23.11 uur. Donderdag 16 Februari: Hoog water: 3.42 en 15.55 uur. Laag water: 11.33 en 23256 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1