Het Hek van de Opvoering van een operette op Koninginnedag Bekroningen op derde Bloemlust-expositie 0.¥. Fris - Keiler Maodonald v: Woensdag 15 Februari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant GEMEENTERAAD VAN HEEMSTEDE In het ontwerp-uitbreidingsplan zijn fiatgebouwen en speeltuinen aangewezen Na een vergadering- van zeven-en-half uur heeft de gemeenteraad van Heemstede de begroting voor het dienstjaar 1950 goedgekeurd. Des morgens zijn de alge mene beschouwingen gehouden en des middags werden de posten behandeld. Bij de begrotingen van de bedrijven drong de heer Zegwaard (KVP) er op aan een aantal werklieden in een hogere loonklasse te plaatsen, omdat de betrokke nen van een looncorreclie weinig voordeel hebben genoten. De wethouders mr. Bakhuizen van den Brink (VVD) en Dissel koen (Arbeid) deden mededelingen over de sa larisregeling van het gemeentepersoneel Het vraagstuk heeft steeds de aandacht van het college. Te grote spoed kan scha delijk zijn voor de leden van het gemeen tepersoneel. De huidige regeling is niet bevredigend cn gewacht wordt op een gun stig ogenblik om verbeteringen aan te brengen. Van vakorganisaties zijn geen verzoeken om werklieden in een hogere loonklasse te plaatsen, ingekomen. Op een vraag van mr. Van W ij lc (Pro testantse groep) werd geantwoord, dat de baldadigheid in de gemeente niet ernstiger is dan elders. Als er lantaarns beschadigd worden, gebeurt het vaak door automobi listen, die na een botsing doorrijden. Aan de heer Van Hees (KVP) werd meege deeld, dat er des avonds in de gemeente 700 gaslantaarns en 350 a 400 electrische lampen branden. Geleidelijk aan wordt de verlichting op het vooroorlogse peil ge bracht. De heer Kamerbeek (Vrije lijst) bracht de schuldenlast van de bedrijven ter sprake en vreesde, dat er financiële moeilijkheden kunnen ontstaan. Wethouder Disselkoen deelde mee, dat gelden nodig zijn voor uitbreiding dei- leidingen van gas en electriciteit door de aanleg van nieuwe straten. De aanleg dei- leidingen betekent vergroting van het be zit der gemeente. Ieder jaar wordt een be drag afgeschreven. De winst der bedrij ven komt ten goede van de gewone dienst. De heer Kamerbeek achtte het tekort van de Sportparken (ƒ26.700), van de tennisbanen (ƒ900) en van de jacht haven (ƒ4000) te hoog, waarna wethou der mr. Bakhuizen van den Brink meedeelde, dat de gemeente een bedrag aan vermakelijkheidsbelasting ontvangt en dat bedragen voor afschrijving van de grond zijn uitgetrokken. De werkelijke te korten zijn daardoor eigenlijk in totaal 15.000. De heer Van der Linden (KVP) vroeg of er plannen bestaan het Gezond heidshuis uit te breiden. Wethouder D i s- seikoen gaf toe, dat alle ruimte ge bruikt wordt, doch de werkzaamheden lij den er niet onder. Het is volgens spreker te verwachten, dat de kosten voor het bouwen verminderen en daarom gaf hij in overweging met uitbreiding te wachten. Ook bracht de heer Van der Linden het aanbrengen van badcellen in arbei derswoningen ter sprake en de aanleg van speeltuinen in de Provinciebuurt en in de omgeving van het Resnovaplein. Op deze vragen antwoordde wethouder Disselko.en, dat als er meer zogenaam de verplaatsbare badcellen te koop zijn overwogen kan worden die te bestellen en te verhuren, zoals reeds met geysers ge schiedt. Voor de geysers bestaat grote be langstelling. In het uitbreidingsplan is re kening gehouden met de aanleg van speel weiden en speeltuinen. Bij het Resnova plein is het moeilijk gronden aan te wij zen. Mr. Pliester beval het bouwen van flats aan, waarna mr. Zeelenberg (WD) betoogde, dat in de hoogte ge bouwd moet worden, omdat er anders geen grond overblijft voor de landbouw en veeteelt. De Voorzitter, wethouder Van Lent (KVP) deelde mee, daf in het uit breidingsplan gronden voor flats van drie verdiepingen en zelfs één van vijf vérdie pingen aangewezen zijn. De kosten voor het aanbrengen van liften en centrale verwarming vragen echter grote bedragen, zodat de plannen voorlopig niet verwezen lijkt kunnen worden. Meegedeeld werd, dat de rijbanen van de Valkenburgerlaan één meter breder worden en in het midden komt een plant soen. Mr. V a n W ij k achtte het bedrag van 4000 voor de viering' van Koninginnedag te hoog. Wethouder Disselkoen gaf een uit- Door de hevige regenval van de laatste dagen is het riviertje de Dïnkel in Noord- Oost Twente buiten zijn oevers getreden, met alle gevolgen van dien. De rijweg tussen Denekamp en Ootmarsum staat onder water en derhalve is vrijwel alle motorverkeer gestremd. Alleen met paard en wagen kan men zich nog door het (op vele plaatsen meer dan een voet hoge) water een weg banen. Agemdlsi voor Haarlem WOENSDAG 15 FEBRUARI Frans Hals: „Virginia", 14 j., 2.30, 7 en 9,15 uur. Rembrandt: „Met heilig geweld", alle leeft., 2, 4.15, '7 en 9.15 uur. Palace: „De rat", 18 j., 2, 4,15, 7 en 9.15 uur. Luxor: ..Geen groter zonde". 18 j.. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. City: ..De strijd in de Birma-jungle". 18 j 2.15, 4.30, 7 cn 9.15 uur. Spaarne: „Tahia, de ontembare", 18 j.. 2.30. 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 16 FEBRUARI Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. eenzetting van de plannen der viering. In het Heemsteedse Sportpark wordt een operette opgevoerd. Met de openluchtspe len is vorige jaren veel succes geboekt en de inwoners hadden er grote belangstel ling voor. Volgens spreker ligt er in de opvoeringen een stimulans toneelvoorstel lingen te bezoeken. Mr. Van W ij k zeide wel 'voor een volksfeest te voelen, maar niet voor een opvoering van een operette. De feesten dienen overigens betaald te worden door de inwoners en niet door de gemeente. Nadat de heer Disselkoen betoogd had, dat de viering een waardig karakter zal dragen werd de post goedgekeurd. De heer Zegwaard wilde meer aan dacht besteden aan de 5e Mei. Een bedrag van 150 is te laag'. Hij somde een aantal plannen op (uitwerpen van een pakket uit een vliegtuig, optocht, uitdeling van cho colade, sigaretten, sigaren en belegde broodjes, in de geest als op 3 October in Leiden, concerten, sportwedstrijden, open stelling van buitenplaatsen, enzovoort) en stelde voor de post met ƒ1000 te verhogen. Wethouder Disselkoen en verschei dene raadsleden noemden de 5e Mei een uiterst belangrijke dag, welke op plech tige wijze gevierd moet worden. Boven dien verdient hel geen aanbeveling twee dagen kort na elkaar feest te vieren. Met 17 tegen 1 stem werd het voorstel verworpen. Nadat de begroting was goedgekeurd zeide mevrouw Van Nispe n-V a n Wely (WD) dat reeds hulde gebracht was aan de heer Van Lent. Deze heeft echter grote steun ontvangen van me vrouw Van Lent. Zij verdient de dank van de Raad en de inwoners. Spreekster over handigde de heer Van Lent bloemen met verzoek die aan zijn echtgenote aan te bieden. De heer Van Lent dankte voor deze attentie, welke hij bijzonder op prijs stelt. Vrijdag komt de Raad bijeen voor de installatie van de burgemeester en Don derdag 23 Februari voor de maandelijkse zitting. ZONDAG laatste dag SUPRA-PRI3SVRAAG Hoeveel was het totaalgewicht van de eerste 500 Supramatrassen? één matras 80'190 weegt 43 pond 90190 47 120 190 64 24 prijzen. Opgave per briefkaart WASSENAAR JANSWEG o stal ion Haarlem is zo vaak het begin van ernstige aan doeningen, die de gezondheid van het kind komen bedrei gen. Aarzel niet, grijp tijdig in en wel op de meest krachtdadige wijze! AKKERS ABDIJSIROOP ÏS C!1 blijft het kindermiddcl bij uitstek, dat wegens zijn geneeskrachtige en stjmoplossen- de werking jeugdige ,.lioesters" als een schild beschermt. Gebruik steeds Installatie burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard In het programma van de installatie van de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, is een wijziging gekomen. Hij komt niet bij de grens van Haarlemmermeer aan, maar bij die van Bennebroek. Het gemeentebestuur van Heemstede zal de burgemeester om kwart over één nabij „Gliphoeve" ontvangen. Daarna volgt een rijtoer langs Glipperweg, Sportparklaan, Javalaan, Cruquiusweg, Heemsteedse Dreef, Blauwe Brug, Bron- steeweg, Binnenweg naar het raadhuis. Het gemeentebestuur heeft verzocht, de vlaggen uit te steken. Zaterdag 18 Februari des middags van drie tot vijf uur bestaat er ten raadhuize gelegenheid tot kennismaking. Afscheid in Olst In een buitengewone vergadering van de gemeenteraad van Olst heeft mr. ridder Van Rappard Dinsdagmiddag afscheid ge nomen als burgemeester, welk ambt hij daar dertien jaar bekleed heeft. De schei dende zeide in zijn rede, die door velen, onder wie zijn echtgenote, werd aange hoord, dat hij als een berg tegen het af scheid heeft opgezien, omdat Olst iets bij zonders voor hem is geworden. Vele vrien den uit alle lagen der bevolking heeft hij gewonnen. Zijn ambtsperiode overziende, erkende hij, dat hij destijds geheel on ervaren, maar met grote geestdrift en idea len in Olst zijn bestuurstaak was begonnen. Hij prees zich gelukkig idealist te zijn ge bleven. De wethouders, de fractievoorzitters cn de gemeentesecretaris richtten zich tot de burgemeester met woorden van dank en spraken de beste wensen uit voor de toe komst. Wegens afwezigheid van de nestor van de raad bood de heer Schuurman mr. ridder Van Rappard een gouden dasspeld, met als inscriptie het wapen van Olst, aan. De burgemeester van Diepenveen, de heer Ph. van der Most, voerde het woord namens de kring var. burgemeesters. Het speet hem, mr. ridder Van Rappard te moe ten missen in de vergaderingen. Steeds heeft hij bekend gestaan door zijn originele invallen en zijn wilskracht. Na de raadsvergadering volgde een re ceptie, waarop velen van de burgemeester afscheid hebben genomen. Uit het in Olst zo rijk geschakeerde verenigingsleven, uit kringen van landbouw- en fruitteeltorga- nisaties. kerkelijke kringen en instellingen en van de plaatselijke industrie waren ver tegenwoordigers aanwezig. Drie en twintig diefstallen opgehelderd Insluipers in Velsen, Bever wijk en Bloemendaal gevat De gemeente Velsen vormde de laatste maanden het operatieterrein van lieden die hun bezoeken als regel in de avonduren plachten af te leggen bij ingezetenen, die op dat moment niet thuis waren De politie trachtte de ongenode gasten een spaak tussen de wielen te steken. Dit treffen kwam naderbij toen bij een der afgelegde bezoeken een douceurtje werd achtergelaten, waaruit de politie een „stil le getuige" destilleerde Na nauwkeurig onderzoek leidde dit tot aanhouding van de Beverwijker A. T. en de IJmuidenaar D., beiden 20 jaar oud. Een gedeelte van het gestolene kon wor den in geslag genomen. Terzake van heling werden voorts twee personen aangehouden. Tot heden kon wor den vastgesteld dat men te Velsen in de loop van het laatste jaar 17 diefstallen pleegde. In samenwerking met de recher che te Beverwijk konden aldaar vijf dief stallen, onder dezelfde omstandigheden ge pleegd, tot klaarheid worden gebracht. Eni ge dagen geleden bezocht het duo. Bloe mendaal, waar een groentenhandelaai' als slachtoffer werd uitgekozen. De aangehou denen worden ter beschikking van de Justi tie te Haarlem gesteld. Het onderzoek wordt inmiddels voortge zet. Zondagmorgen 19 Februari spreekt in „Cultura". Jansstraat 83 voor de Vrijden kersvereniging ..De Dageraad" de heer Tom Rot over „Vrije geesten" uit vroeger jaren onder anderen Kurbach en Spinoza. H.O. V.-concert Brilliante Choptn-vertolking door Janine Dacosta Toon Verhey laat zich niet doodverven als vertolker van muziek van één bepaalde richting, hetzij deze klassiek, romantisch of modern heet. Voor hem bestaat er slechts de goede muziek, die waard is uitgevoerd en bekend te worden. Hij brengt alles op tijd en stond: een pétillant klassieke Haydn. een uitlaaiend romantische Tsjaikofsk.v, een uit zeldzame klankkleuren geconci pieerde Debussy, en de rest. En het gebeurt steeds uit overtuiging. Ditmaal opende hij zelfs zijn programma met een werk van Olivier Messiaen, een modern Frans componist, die men niet ten onrechte als een raadselachtig „geval" kan beschouwen. Eerlijk gezegd, wat ik van zijn orgelwerken ken (Messiaen. die orga nist is. publiceerde tal van werken voor zijn instrument) stoot mij meer af dan dat het mij aantrekt. Maar dit orkestwerk nu. waar Verhey ons op tracteerde ..Les offrandes Oubliées'' heeft mij diep ge troffen. En ik kan mij nu best indenken dat onze temperamentvolle dirigent, de waarde van dit mystieke klankpoëem be grepen en doorvoeld hebbende, niet heeft kunnen nalaten het op zijn répertoire te nemeri. Het A-B-A-schema van het werk toont schrille contrasten. Plet middendeel moge aggressief klinken, het heeft dan toch een rhythmische stuwing, die dit aanvaard baar maakt; maar het wonderlijke in het stuk is dat het in evenwicht gehouden wordt door het etherische effect van de aanvang en van het slot. Niet dat die zon der dissonanten zijn in de gewone be tekenis althans maar deze zijn zodanig geschikt en instrumentaal toegepast, dat ze versmelten tot een ondefinieerbare quasi welluidendheid. Het effect ervan meen ik mede te mogen noemen het resultaat van een zeer verzorgde uitvoering, die van a tot z de kracht der overtuiging liet blijken. De vierde Symphonie van Albert Roussel is ook een van die werken, die niet om hun populariteit of het gemakkelijke succes dat zij waarborgen, maar om hun voorname betekenis in de evolutie der muziek een sterke aantrekkingskracht uitoefenen op dirigent Verhey. Voor de tweede maal in dit seizoen bracht hij deze Roussel op een programma en wist hij er ons de boeiende kracht van aan te tonen, niet het minst in het langzame deel en in het jolige Scher zando. Tussen deze twee moderne werken in kon men zich vermeien in de romantische sfeer der piano-coloratuur van Chopin's Concert in c kl. t.. het zogenaamde Eerste: maar wie het liever het Tweede noemt jokt niet, want het werd gecomponeerd na dat in f kl. t., dat als het Tweede bekend staal. Eigenlijk is dit van geen belang, maar ik haal het slechts aan om de argeloze luiste raars te waarschuwen voor muzikale grap penmakers, die er wel eens een soort April grap mee willen uithalen. De jeugdige Franse pianiste Janine Da costa speelde de brillante solo-partij met een fraaie, zingende toon en met een elegante virtuositeit, die nergens geforceerd of onnatuurlijk aandeed. Een gezond pia nistisch talent mag men deze zeer begaafde jonge Frangaise voorzeker noemen. Wan neer men Chopin's Concert op deze wijze hoort, zo klaar en parelend, zo markant en toch ook zo klankschoon en zangerig, kan men zich gemakkelijk verzoenen met de structuur van het werk. die inzake de wis selwerking met het orkest vrij onbelangrijk is. Toon Verhey maakte ervan wat er van te maken is. En ondertussen profiteerde de soliste van haar alleenheerschappij, om ons een meesterlijke Chopin-vertolking te laten horen. JOS. DE KLERK. Een ovevzichl van een gedeelte der Bloonlust-expositie die gistere geopend is. Gistermiddag is te Lisse onder zeer grote belangstelling de derde tentoonstel ling van „Bloemlusl" in dit seizoen ge opend. Onder de vele genodigden waren behalve mr. J. Th. Bonnerman. secretaris generaal van hel ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, ook aanwezig alle burgemeesters uit de bloem bollenstreek, voorts prof. dr. E. van Slog- teren, directeur van het laboratorium voor bloemenonderzoek te Lisse en de heer ir. A. F. Vlag, directeur van cie rïjks- tuinbouwvoorlichtingsdienst te Lisse. Na de openingsrede van mr. Bonner man, die wij reeds gisteren weergaven, werden door de voorzitter de voornaam ste bekroningen bekend gemaakt. De voornaamste bekroningen waren: wisselbeker voor de beste inzending nar cissen in dertig soorten: firma Zandber gen Terwegen, Sassenheim; wisselbeker voor de beste narcissen in twintig soor ten: firma Warnaar en Co., Sassenheim, wisselbeker voor groepen narcissen door firma Zandbergen Terwegen, Sassenheim, thans definitief; wisselbeker voor hyacin ten: firma G. van der Mey en Zonen te Lisse; wisselbeker voor beste inzending hyacinten, decoratief opgesteld, thans JANSWEG 42 HAARLEM LEVERING VAN RADIOTOESTELLEN uit ruime voorraad Radioreparaties snel en voordelig door moderne lest- en meetapparaten. Geluidsinstallaties - Luidsprekende telefoons (Adv.l Jaarvergadering Haarlemse V.E.V. Gisteren hield de afdeling Haarlem en omstreken van de Nederlandse Vrouwen Electriciteitsvereniging haar jaarvergade ring. De presidente mevrouw R. v. d. Noord- Magré opende deze dag met een kort over zicht over het N. V. E. V.-werk in 1949. Hoogtepunten in het afgelopen jaar wa ren de herdenking van het 121/2-jarig be staan der vereniging en de driedaagse Kerstten toonstelling. De samenwerking in de vereniging tussen bestuur en leden was uitstekend en het ledenaantal nam toe. Na de opening' las de secretaresse me vrouw R. v. Engen-Gaarenstroom het jaarverslag over 1949 voor. Van iedere cursus, excursie en lezing werd verslag gedaan. Daarna gaf de penningmeesteresse haar financieel overzicht over 1949 en de begro ting voor 1950. Mevrouw De Jonge en me vrouw Groenedijk werden benoemd in de kascommissie. In het bestuur werden me vrouw Van Putten-Vlieland en mejuf frouw Freni gekozen. Na een gemeenschappelijk genoten kof fiemaaltijd luisterden de leden van de N. V. E. V. 's middags naar verdienstelijk pia nospel van mejuffrouw A. van Luneburg en de declamatie van een aantal gedichten door mevrouw Van de Noord. Deze droeg werk van een tiental verschillende dich ters voor. Vijf eeuwen Wanneer gij de Spuigaten uitloopt, dan komt ge in de Kalverstraat. Mocht gij soms in de mening verkeren dat deze straat zijn naam ontleent aan aspirant koeien, dan moeten wij u echter mee delen, dat gij het bij het goede eind hebt. De aanleiding tot deze belangwek kende onthullingen is het feit dat 500 jaar geleden iemand het in zijn hoofd kreeg om een winkel te openen in „die Calvérstrate" en dat de huidige nering doenden daarom grote feesten voorbe reiden, waarvan nochtans een kans be staat, dat zij niet door zullen gaan. Men kan tenzij men als leugenaar te boek wil staan zeker niet beweren dat de Kalverstraat pas 500 jaar bestaat. Het eerste document dat op deze straat be trekking heeft, dateert uit 1396 en deelt mede dat „Servaes Roelofsz ende syn wyi" (mevrouw Lubbrich Roelofsz) een overeenkomst hebben gesloten betref fende „die huzinghe die zy in die Cal- verstrate nu bewoenen". Het was er in die tijd heel anders dan nu, zoals gij u zich wel zult kunnen voorstellen. Waar thans .fotografen be kendmaken dat uw foto klaar is terwijl gij wacht (lot gij 100 gram weegt), pre zen indertijd de boeren uit Diemen en Oute\yaal hun koeien aan. Vandaar trouwèns de naam Calverstrate, want voor deze diertjes was het dichtst bij „Die Plaetse" (de Dam) gelegen stuk moeras gereserveerd. De ossen vond men bij het Spui, dat toen nog Osjessluis heette en de schapen blaatten op de Munt, die daarom Schapenplein was gedoopt. In 1400 brandde de hele zaak af, maar aangezien de boeren niet van markt plaats wensten te verwisselen, begon men ijverig met de wederopbouw. Het bleef met permissie een ruwe bedoening waar ieder weldenkend mens een straat je voor omliep. Men had bijvoorbeeld een vaste avond, die voor Vastenavond, waarop men zich amuseerde door met grote knuppels, zogenaamde „goeden dags", de voorbijgangers het ziekenhuis in te slaan. Zoals de archieven vermel den, wei-den de veekopers daarin trouw terzijde gestaan door „scipheren comen- de van der zee". In 1629 grepen schout en schepenen in en verdreven de veemarkt naar de buitenstad. Er kwamen steeds meer winkels en koffiehuizen de slagerijen en bierkroegen gezelschap houden. Regen ten en rijke poorters verhuisden naai de grachten cn tot grote vreugde van de winkeliers begonnen de dienstmaag den van deze Grote Hanzen hun in kopen in de Kalverstraat te doen. Wan neer wij de geschiedschrijvers moeten geloven dan haalden zij er zelfs hun snotneuzen en bombazijnen jakken van daar. De apotheker nodigde u uit „op een teugje rode of witte ypocras'. de „sniders" maten er u een lakens pakje aan en de bakker bood er grote witte broden voor een „oertgen" aan, mits gaders „afterlingen". Ondanks deze stijgende importantie behield de straat haar opgewekt karak ter. Er circuleren althans verhalen over een jongeman die naar de naam Kuise Adolf luisterde, maar nadat hij een keer 's avonds na tienen de Kalver straat was ingeslenterd voor de rest van zijn leven deze bijnaam als niet langer ter zake doende beschouwde. Er heerste voorts een levendige negotie in moed per stenen kruik, hetgeen leidde tot het gedicht: Want komt men 's avonds laat al door de Kalverstraat Dan ziet men menigeen Niet stevig op de been Schuins naar 'n koffiehuis marcheren. Dat er een hoop dingen waren die het licht niet konden zien, bleek wel toen de overheid een heldere illuminatie in stalleerde, want na korte tijd bleef er een keurige straat over, waarover de officiële archieven steeds minder weten te melden. Wij citeren dan ook alleen nog maar dat in „De Karseboom" de failliete boedel van Rembrandt werd ge veild, de Franse staatsman Mirabeau er door Hermandad in zijn lurven werd ge grepen en het Comité Revolutionnair er plannen smeedde om van de rangen en standen, standen en rangen te maken. En uit de recente historie diepen wij nog op dat de Kalverstraat de eerste ge asfalteerde straat van ons land was cn dat gedurende tien jaar gebleven is. Geen vergelijking Er is veel veranderd in de vijf eeuwen waarin de Kalverstraat van veemarkt tot Nederlands belangrijkste winkel straat werd. Er zijn zelfs Amsterdam mers die de Kalverstraat vergelijken met de Londense Bond Street of de Pa- rijse Rue de Rivoli. Er zijn ook Amster dammers, die hun grachten met de ka nalen van Venetië vergelijken. Amster dammers zijn Amsterdammers. De Kalverstraat lijkt met uw per missie net zoveel op Bond Street als op de Taj Mahal en zij vertoont net zoveel overeenkomst met de Rue de Rivoli als Heintje Davids met Mistinguet. Nu is dat niet zo erg, want wij zouden op de Taj Mahal tussen de Dam en de Munt helemaal niet gesteld zijn, al zou het een aardig toeristisch object wezen. Wat wij van de Kalverstraat zo leuk vinden, is dat zij niet eleganter is dan de Amster damse vrouw en dat de houthandelaren er nog steeds op Maandagmiddag' in „Polen" bijeenkomen. De Kalverstraat is net zo Amsterdams als de Apollolaan en de Egelantiersdwarsstraat.. De Am sterdammer flaneert er tussen de mid dag en kijkt er met vrolijke minachting neer op de provincialen, of zij nu uit Lutjegast of uit Rotterdam komen. En het allerteerste plekje in ons hart bewaren wij voor de herinnering aan de Oranje-feesten, waarvan de Kalver straat toch altijd hel centrum was. Aan de fel-oranjcbollen die de oude gevel tjes belichtten waaronder de mensen hosten door die smalle straat. Deze geveltjes hebben al heel wat feesten gezien. De bewogenste eeuwen uit de geschiedenis van Amsterdam zijn over hen heen gegaan. Wanneer de feesten doorgaan, zullen de geveltjes nog één keer in het ver leden kunnen kijken. Men wil de straat verlichten met vetpotjes en ouderwetse olie-lantaarns die een pantoffel-parade met 15de eeuwse costuums in een ro mantisch schijnsel moeten zetten. Eu op de Dam wil men een oud-Hollandse kermis gaan houden met spullebazen Marie Faassen, die reeds zestig jaar de toneelspeelkunst beoefent, viert dit jubileum Vrijdagavond 17 Febr. in clc Stadsschouwburg met de ver tolking van de rol van Kniertje in ,.Op Hoop van Zegen" door Herman Heijermans, in welk stuk zij op de première destijds de rol van Marielje vervulde. De opvoering wordt gege ven door het Nederlands Volkstoneel. De Nederlandse Opera brengt Don derdagavond een opvoering van „Die Flcdermaus" van Johann Strauss, waarin Nel Duval een zuster van de zangeres Greet Koeman voor het eerst als Adèle zal optreden. De regie is van Paul Pella, de décors werden ontworpen door Paul Citroen en het geheel staat onder leiding van Otto Glastra van hoon. Op het volksconcert van hedenavond, dat morgen herhaald wordt, speelt In de hoofdstad uit Jan Keesen het Vioolconcert in D gr. t. van Mozart. Dirigent is Hein Jordans. Zaterdagavond heeft er een buitengewoon concert plaats, waarop onder leiding van de componist „Het Hooglied" van Bert us van Lier wordt uitgevoerd met medewerking van het Amsterdams Kamermuziek-ge- zelschaphet Nederlands Vocalisten- ensemble en drie soliste»?. Verder speelt Clara Haskil het pianoconcert K.V. 271 van Mozart. In de kleine zaal van het Concert gebouw kan men Donderdagavond luisteren naar de pianist Henry Mierowski, die onder meer de Han- del-varialics van Brahms ten gehore brengt en Vrijdagavond naar Edward Katz en Sidney Stafford, viool en piano. In het Stedelijk Museum is een ten toonstelling ingericht ter gelegen heid van het honderd-jarig bestaan van Publieke Werken, waar men de groei van de hoofdstad van een eeuw geleden tot zelfs in de toekomst kan volgen. in de kleren van hun bet-bet-bet- of is het over-over-over-grootvaders. Wij hebben onze „goedendag" al klaar liggen, BOEDA definitief: G. van der Mey en Zonen, Lisse. Voor dezelfde inzending een diplo ma met gouden medaille: firma H. de Graaff en Zonen te Lisse; wisselbeker voor de beste inzending tulpen: firma Gebrs. Nieuwenhuis, Lisse; wisselbeker voor tulpen in twintig soorten: Gebrs. Eggink, Voorschoten: wisselbeker voor tulpen in tien soorten: Gebrs. Van Zanten, Hillegom; wisselbekcr voor de mooiste Mci-mand-inzending, definitief: Gebrs. Nieuwenhuis, Lisse; wisselbeker voor de beste collectie tulpen: de firma F. Rijn- veld en Zonen, Hillegom. Huisbroeiwedstrijd van de Unie van de landarbeiders: wisselbeker (eerste prijs) A. Dorsman met 122 punten. De boven staande inzendingen waren alle verplicht. De eerste prijs voor vrijwillige inzending, een gouden wisselmedaille beschikbaar gesteld door dc Koningin werd gewonnen door K. Willenstein. Deze tentoonstelling werd decoratief ingericht door de heer Van der Lee uit Bennebroek. De brand in de passage te Zandvoort In het nummer van 11 Februari plaat sten wij een artikel van onze Zandvoortse correspondent over de brand in de Passage. Het blijkt thans dat die brand niet in dc nacht van 27-28 Februari 1925 heeft plaats gehad, maar in de nacht van 3-4 Maart van datzelfde jaar, dus enkele dagen later. De heer M. J. Koendermans te Haarlem (die destijds directeur van de N.V. Zand- voorts Huizenexploitatie Mij. „De Kabou tertjes" was, die dc Passage in beheer had cn de winkels tot woonhuizen zou laten verbouwen) deelt ons ook nog iets mee over de vermoedelijke oorzaak van de brand. Hij verklaart, dat de naspeuringen van de politie er indertijd toe leidden, dat er aangenomen werd. dat enige stropers in een der leegstaande woningen zouden gedrongen zijn, om daar thee of koffie op een oliestel te zetten. Vermoedelijk is toen dit oliestel in brand gevlogen, waardoor de brand veroorzaakt werd. In ons artikel werd de veronderstelling uitgesproken, dat de oorzaak van de brand gezocht werd in het feit, dat de stookgelegenheid in de panden (die aanvankelijk alleen voor zomerbewoning waren ingericht) voor de mensen die er toen ook 's winters in woon den, uiterst primitief was. Wij hebben nader bij de politie in Zand voort geïnformeerd, Ons werd verzekerd, dat de oorzaak van de brand nooit is vast gesteld kunnen worden, zodat het steeds bij veronderstellingen gebleven is. Ook is nooit zekerheid verkregen, dat er stropers in een der woningen zijn geweest. Botsing op Kleine Houtweg Gisteravond om kwart over zes had op dc hoek Kleine Houtweg—Gasthuissingel een aanrijding plaats tussen een personenauto, welke op de Gasthuissingel reed en rechtsaf de Kleine Houtweg insloeg en een vracht auto. welke op de Kleine Houtweg in Noor delijke richting reed. De bestuurder van de personenauto, die de vrachtauto zag naderen, wilde bijremmen, doch zijn voet gleed van het rempedaal, Dc personenauto werd door de aanrijding aan dc voorzijde zwaar be schadigd. Auto geslipt In de Anthoniestraat reed gistermiddag een personenauto in de richting van dc Langebrug. Op de Lieve Vrouwegracht slip te de auto op de tramrails, waardoor de be stuurder de macht over het stuur verloor cn op de brug tegen dc motorkast van dc af sluitboom aanreed. Een naast de bestuurder zittende 39-jarige naaister kreeg een lichte hersenschudding en is per ziekenauto naar het Grote Gasthuis overgebracht en vandaar naar haar woning. De personenauto werd aan de voorzijde zwaar beschadigd. Het tramverkeer Amsterdam—Zandvoort had ongeveer 20 minuten vertraging. Afwikkeling van giro-overschrijvingen De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordholland, kantoor Haarlem, heeft, zich met een brief gewend tot liet bestuur van de Postcheque en Girodienst, inzake de langzame afwikkeling van giro-overschrij- vingen. De directeur van de Postcheque en Giro dienst heeft geantwoord, dat inderdaad de afwikkeling van de opdrachten door het Centrale Girokantoor nog steeds meer tijd vordert dan vroeger. Voorheen werden op drachten, welke om halfzes des morgens aan wezig waren, dezelfde dag behandeld en aan de betrokken rekeninghouders werd bericht gezonden. Gebrek aan geroutineerd perso neel noodzaakte om te zien naar eer. werk wijze, waardoor besparing van arbeid werd verkregen. Die werkwijze komt hierop neer. dat de opdrachten, welke gedurende twee achtereenvolgende dagen werden ontvangen op de twee daarop volgende werkdagen worden geboekt. Alleen de chèque-adviezen werden evenals voorheen zoveel mogelijk dagelijks behandeld. Met de afwikkeling der giro-opdrachten zijn twee a drie dagen ge moeid, welke termijn uiteraard ongunstig beïnvloed wordt door tussenliggende Zon- en feestdagen. De directeur merkt op. dat de toestand natuurlijk niet bevredigend is Ho! ligt dan ook in het voornemen zo snocdig mogelijk weer tot dc dagelijkse afwikkeling der opdrachten over te gaan. nu in de per soneelsvoorziening cn do oefening van hot personeel een aanmerkelijke verbetering is getreden.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5