Haarlems Dagblad Churchili Bevin en Attlee gaven commentaar 64e Jaargang No. 19478 mp n ranse. -3 1 Donderdag 16 Februari 1950 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. HoofdredacteurRobert Peereboom d <9ptCCljtC ItJtiatlCttlSfljC "COtSCcUlt (3(1010 Directie: P. W. Pcereboom en Robert Peereboom De VERKIEZINGSREDE van Winston Churchill te Edinburgh, waarin hij over het buitenlandse beleid begonnen is, heeft nogal 'wat opschudding gewekt. Het lijkt zoiets als de onrust, die iemand teweeg brengt die in een vergadering plotseling over de hoofdzaken begint. Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft zich lachend onttrokken aan pogingen van journalisten om te weten te komen wat hij dacht van Churchill's voor stel om nog eens met Stalin le praten. Acheson is van zins zich gedurende de eerstvolgende acht dagen van iedere com mentaar op redevoeringen in Engeland te onthouden. Met deze opmerking geeft hij eigenlijk le kennen dat hij Churchill's be toog als een verkiezings-manoeuvre be schouwt. De Britse kiezer is gealarmeerd over de internationale toestand en toont daarom weinig belangstelling voor het dis puut der partijen over binnenlandse aan gelegenheden en over haar eigen voortref felijkheid. Hij heeft, niet ten onrechte, de indruk dat al die zaken in betékenis achter blijven bij cle noodzaak, een derde wereld oorlog te voorkomen. Daarom wil hij dat daar wat aan gedaan wordt. Natuurlijk is dit het psychologische moment voor Chur chill om zijn persoonlijke internationale re putatie te doen gelden. Hij zegt: laten de Amerikanen en wij „op het hoogste niveau" met Stalin gaan praten. Overigens maakt hij enige reserve, met het oog op de moge lijkheid dat hij straks opnieuw premier zou kunnen worden, door eraan toe le voegen dat hij niet over de geheime inlichtingen der regering beschikt. Intussen heeft hij gesproken over dat hoogste niveau. Wat kan ons dit zeggen? Er wordt een conferentie tussen staats hoofden en premiers mee bedoeld: directe onderhandeling tussen de hoogste ver tegenwoordigers van de grote mogendheden, dus niet langs de weg van de U.N.O. Over dit punt is men nu juist in Washington aan het redetwisten. Verscheidene senato ren hebben voorstellen gedaan en de Ame rikaanse regering heeft ze beantw'oord door zich op de U.N.O. te beroepen. Attlee, de Britse premier, heeft ook verklaard dat de zaak in handen der U.N.O. is en dat hij het voorstel van Churchill niet uitsluit maai er toch eerst met zijn minister van Bui tenlandse Zaken, Bevin, over moet spreken. Bevin, bezig met zijn campagne in zijn kies district East Woolwich, heeft in zijn gebrui kelijke ik-stijl (ik zal dit en ik weiger dat) doen weten dat hij geen „stunts" zal be proeven, maar doorgaan met weloverwo gen en grondige onderhandelingen. Of hij en de andere candidaten er daarmee af zijn- is de vraag. Eenmaal „beet" hebbend zullen de kiezers er wel op gebrand zijn, de heren op hun meetings uit hun tent le lokken. En zoals gewone mensen zijn: zij zullen het verschil tussen onderhandelingen langs de U.N.O.-weg en directe besprekingen tus sen de hoogste regerings-autoriteiten niet erg belangrijk vinden. Als men maai- iets bereikt, zullen zij zeggen. Velen zullen zich herinneren, dat Churchill zijn voorstel tot het plegen van overleg op het hoogste niveau al herhaaldelijk heeft gedaan. En zij zullen zich moeilijk kunnen voorstellen dat de Russen, gezien de aard der moderne strijdmiddelen en de onzekerheid omtrent hun uitwerking, er werkelijk'op uit zouden zijn een derde wereldoorlog te ontketenen. Wie deze wapens bezigt, terwijl de tegen stander ze ook bezit, brengt niet alleen zichzelf in onberekenbaar gevaar. Hij moet tevens beseffen dat hij, indien hij overwin nen mocht, voor de taak zou staan om orde te gaan scheppen in de chaos, die in de we reld zou zijn ontstaan, terwijl hijzelf zwaar geteisterd zou zijn en dus niet bij machte, die taak te volbrengen. De gewone man kan allerlei nuchtere en verstandige overwegingen maken. Maar hij denkt niet verstandig als hij zijn aandacht alleen maar tot atoombommen bepaalt. Zonder nog eens de andere gruwelijke strijdmiddelen te gaan opsommen, die de twee grootste mogendheden nu reeds bezit ten, kan men toch de bewapenings-race als geheel zien. Zij slaat niet stil. Zij verslindt enorme hoeveelheden energie en geld. Ik heb de Observer al eens geciteerd, die heeft verklaard dat alleen Amerika en Rusland dit nog kunnen bijhouden. Het tempo is zo hoog dat sommige wapens al „theoretisch verouderd" zijn op het ogenblik dat men ze geproduceerd heeft. Daar komt bij dat de techniek tegenover een nieuw aanvals wapen op den duur een afweerwapen weet te stellen: het is dus denkbaar dat cle atoombom als aanvalswapen verouderd zal zijn eer zij ooit opnieuw gebruikt zou zijn: doordat men bijvoorbeeld door verdere ontwikkeling van radar het doordringen van vliegtuigen, die bommen vervoerden, zou kunnen beletten. Maar dan zouden er wellicht andere verschrikkelijke aanvals wapens resten, tegen welke op het moment dat een oorlog zou uitbreken nog geen af weermiddel zou zijn gevonden. Het is dui delijk dat uitschakeling van cle atoombom een derde wereldoorlog, gruwelijker in haar uitwerking dan de tweede, op zichzelf geenszins zou voorkomen. Als Churchill zulk een voorstel doet kan hij niet slechts beogen, een conventie tot beheersing der atoom-energie vast te stel len maar een weg tot overeenstemming te helpen vinden, waarbij men een einde maakt aan de rampzalige bewapeningsrace. Hij staat op het tweede plan in zoverre, dat deze race eigenlijk alleen tussen Rusland en Amerika is ingezet. Groot-Brïttannië be schikt niet over de middelen om haar te volgen en komt al ver achteraan. De Britse invloed bij cle Amerikanen bepaalt zich clus tot de belangen, die de Verenigde Staten hebben bij hel handhaven van de positie van Groot-Britlannië en zijn Gemenebest. Zij worden versterkt door Amerikaans stre ven om leiding in de wereld te geven en de democratie van het Westen te beveiligen. Zijn de Russen bereid om opnieuw te onderhandelen? Churchill's gedachte is wel licht, dat Britse invloed op de Amerikanen ertoe zou kunnen bijdragen, de weg daar voor te banen. R. P. Sociaal-Economische Raad Binnenkort is de aanwijzing te verwach ten van de organisaties, welke de leden van de Sociaal-Economische Raad, die zal worden ingesteld in het kader van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, zul len benoemen. De raad zal bestaan uit 45 leden, van wie de regering ert 15 zal be noemen. De de aan te wijzen werkgevers- en werknemersorganisaties zullen ieder 15 leden benoemen, zodat het totaal aantal leden 45 wordt. Churchills suggestie wekt reacties De Labour-minisfer van Buitenlandse Zaken houdt niet van „bravour-stukjes" LONDEN, 15 Februari. (Reuter). Churchills verklaring, dat hij als premier van een conservatieve Britse regering een conferentie met Stalin en Truman zou wil len bijeenroepen, heeft naar het oordeel van binnenlandse- en buitenlandse waar nemers te Londen het aspect van de Britse vei-kiezingsstrijd in belangrijke mate ver anderd. De Londense correspondent van de New- York Times is van mening, dat Churchill een nieuw punt aan de orde heeft gesteld, dat de tot dusver naar voren gebrachte plannen van meer plaatselijk karakter in de schaduw stelt. „Het Britse volk wil werk, huizen en beter voedsel", zo schrijft hij, „doch boven alles wil het,vrede". Bevin reageert Ernst Bevin, de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, heeft heden in een ver kiezingsredevoering in zijin kiesdistrict Oost-Woolwich verklaard, dat hij op zijn post geen „stunts" zou proberen, maar zonder omwegen zou voortgaan met stand vastige en grondige onderhandelingen. Bevin verklaarde des avonds in een radiorede, dat indien de Sovjet-Unie de geringste wijziging van standpunt zou tonen, Engeland bereid zou zijn bespre kingen te beginnen met het doel de mo gelijkheid van een oorlog uit te bannen. Bevin zinspeelde niet rechtstreeks op Churchills pleidooi voor een conferentie van de „grote drie", maar verklaarde, dat het vraagstuk van internationaal beheer van de atoomenergie niet kon worden op gelost „door bravour-voorstellen". „Wij moeten blijven werken voor over eenstemming" door middel van de commissie van atoomenergie der UNO", aldus Bevin. Hij zeide voorts, dat Engeland voortdu rend met de V.S. voeling houdt aangaande de vraagstukken van de atoomenergie. Tot dusver heeft iedere poging van de V.S. en Engeland om tot een internationale rege ling te komen schipbreuk geleden. „De Sovjet-Unie is een gesloten boek en haar volk wordt op het ogenblik meer van de buitenwereld afgesloten dan ooit. Als vrede echter haar doel is, evenals het ons doel is, is inspectie en beheer van de atoom energie geen te grote prijs". Attlee's mening Attlee, de Britse minister-president, heeft Woensdag te Lincoln in een commen taar op ChurchUls voornemen om als pre mier een driemogendhedenconferentie met Stalin te beleggen, verklaard, dat „deze zaak in handen der UNO" is. „Of het enig nut zou hebben langs an der kanalen te pogen deze zaak op te los sen, is een onderwerp voor overweging. Ik sluit het voorstel van Churchill niet uit, doch op het ogenblik is het een zaak van de UNO", zo zeide Attlee. „Het is een zeer moeilijke kwestie en ik kan er niets verder over zeggen zolang ik haar niet met de minister van Buitenlandse Zaken heb be sproken". Attlee voegde hieraan toe, dat hij bijna onmiddellijk na zijn ambtsaanvaarding stappen had ondernomen in deze richting. „Ik ben naar Amerika en Canada geweest en heb besprekingen over dit onderwerp gevoerd. Daarop hebben wij onophoude lijk gepoogd de gehele kwestie bij de UNO onder te brengen". Andere reacties Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, maakte zich Woensdag op een persconferentie lachend af van pogingen van journalisten óm te weten te komen wat hij dacht van Chur chills voorstel om „nog eens met Stalin te spreken". Acheson zeide, dat hij in de volgende acht dagen zich van elk commen taar op alle redevoeringen in Engeland zou onthouden. Een staartloze straaljagerbekend onder de naam van „vliegende vleugel'', is giste ren tijdens een snelheidsproej bij Brickhill in Buckinghamshire (Engeland) in de lucht door een explosie aan boord ver nield. Het vliegtuig was een van de twee proeftoestellen van het Britse ministerie van bevoorrading. Het lijk van de piloot werd in een bos teruggevonden; wrakstuk ken van het toestel vond men tot op 16 kilometer afstand van die plaats. Foto: Het toestel was van hetzelfde experimentele type D.H. 108 als dat waarmee Geof frey de Havilland, een van de bekendste Britse teslpiloten, destijds is verongelukt. Acht jaar voor Nol de Brabander De Bossche rechtbank heeft A. F., alias „Nol de Brabander", die leider was van een inbrekersbende, veroordeeld tot 8 jaar met aftrek. De Tilburgse stoffeerder J. V. v. K. werd veroordeeld tot 5 jaar gevangenis straf. P. J. A. J„ winkelier te Tilburg, werd veroordeeld tot 4 jaar. De Tilburgse vertegenwoordiger G. P. H. werd tot 8 jaar veroordeeld. Op dc grens tussen Oostzaan en Zaan dam bouwt men op het ogenblik aan een boortoren. De Bataafse Petroleum Mij. stelt hier een onderzoek in naar de onderlagen van de bodem. Clement Davies, leider van de liberale fractie in het Britse parlement, zegde in een officiële verklaring „zijn warme steun" toe.aan Churchills voorstel. Prof. Sarvepalli Radhakrisjnan, de am bassadeur van India in Moskou, die de vorige maand een ontmoeting had met maarschalk Stalin, verklaarde Woensdag te Parijs uit zijn oppervalkkige kennis van de Sovjet-Russische regering te moeten concluderen, dat „zij nogal gebrand is op vrede en niet lichtvaardig een gelegen heid zal laten voorbijgaan om tot overeen stemming met het Westen te komen". De plaatsvervangende Amerikaanse onderstaatssecretaris van Buitenlandse Zaken Dean Rusk heeft in een bespreking met de senaatssubcommissie voor buiten landse betrekkingen verklaard, dat Ame rika „bereid is de hangende kwesties met de Sovjet-Unie te bespreken en alle mo gelijke deuren open te laten voor een uit wisseling van gezichtspunten. Een dergelijke bespreking moet er echter geen zijn van twee mogendheden, die in een onderonsje over de vitale belangen van andere regeringen en volken beschik ken", aldus deze functionaris. Belgische volksraadpleging op 12 Maart De Belgische Prins-Regent heeft Woens dagmiddag het uitvoeringsbesluit met be trekking tot de wet over het houden van een volksraadpleging over de terugkeer van Koning Leopold ondertekend. Deze volksraadpleging zal worden ge houden op Zondag 12 Maart. Vrachtauto tegen tram gebotst in Amsterdam Woensdagmiddag omstreeks half vier is een tram der N.Z.H.V.M., komende van Sloterdijk, op de hoek van de Jan van Galenstraat en de Admiraal de Ruyterweg te Amsterdam in botsing gekomen met een truck met oplegger, geladen met zeven ton staafijzer, uit Rotterdam. De schade is ern stig. De tram raakte uit de rails en het ver keer werd volledig gestremd. Bij deze hevige botsing zijn geen ernstige persoon lijke ongelukken gebeurd. Slechts de be stuurder van de tram kreeg een wonde aan de bovenlip. De chauffeur verklaarde niet op de hoogte te zijn geweest van de verkeers situatie. De opruimingswerkzaamheden, die met kracht ter hand genomen werden, namen veel tijd in beslag. Met twee kraanwagens is de motorwagen in de rails getild. De stagnatie van twee en een half uur was een groot ongemak voor het forensen verkeer op het spitsuur. De ontspoorde tram en de trailer na de botsing. Mislukte diefstal uit wapenmagazijn te Djakarta DJAKARTA, De „Javabode" meldt, dat Maandagavond omstreeks acht uur een bende het magazijn van uitrustings stukken en wapens, die behoren aan de politie van de R.I.S. aan het Konings plein heeft overvallen. De bende slaagde erin, twee gestolen vrachtwagens vol te laden met wapens en te verdwijnen, doch later in de avond werden zij even buiten Djakarta door de Polisie Militer en een mobiele brigade achterhaald. Alle wapens konden in beslag worden genomen. Maandagmiddag had de militaire gou verneur van Djakarta, opdracht gegeven, aan de magazijnmeester om de sleutel van het magazijn te overhandigen. De magazijnmeester verwees de Indonesische militairen, die het bevel van de militaire gouverneur aan hem overbrachten, naar zijn chef, die aantoonde, dat de opgesla gen wapens het eigendom zijn van de politie der R.I.S. en het Algemeen Land- bouwsyndiaat en dat zij volkomen legaal voorhanden waren. Nadat zij de wapen- voorraad aan de hand van inventarislijs ten hadden gecontroleerd, vertrokken de militairen met de mededeling, dat zij hun bevindingen zouden overbrengen aan de militaire gouverneur. 's Avonds vervoegde zich een zekere Muchti bij de bewaking van de opslag plaats met de mededeling dat hij opdracht had, de voorraden uit de magazijnen le verwijderen. Na het openbreken van het magazijn werden de daarin aanwezige wapens opgeladen in vrachtauto's, waar van er een afkomstig was van het minis terie van binnenlandse zaken. De bewa king van het magazijn stelde terstond het hoofdbureau van politie op de hoogte, waarna de uitgerukte militaire politie en de mobiele brigade er in slaagden, de vrachtauto's buiten Djakarta aan te hou den. Dezelfde avond om ongeveer acht uur werd nog een tweede poging lot diefstal gedaan, doch deze werd door de mobiele brigade, die rond het magazijn een cordo had gelegd, voorkomen. Een officiële woordvoerder van de mi litaire gouverneur zei naar aanleiding van deze incidenten: „Groepen, die geladen zijn met hoogst patriottische gevoelens, welke ditmaal zijn ontspoord, hebben ge meend, als een veiligheidsmaatregel ge noemde wapenen te moeten weghalen. De vraag rijst hoe het komt, dat dc bewaking van het magazijn zo zwak was, ondanks het feit, dat de magazijnmeeser zijn chefs hierop bij herhaling attent heeft gemaakt. De groep, die de wapens heeft weggehaald is echter gearresteerd en er zullen straf fen worden uitgedeeld". Reuzen-bommenwerper teruggevonden Volgens radio New York zijn alle 17 bemanningsleden van 's werelds grootste bommenwerper, de Amerikaanse B-36, die enkele dagen 'geleden ten Noovden van Vancouver vermist werd, in veiligheid. Zij werden aangetroffen op het eiland Ash- down. ongeveer 480 km ten Noord-Westen van Vancouver. Het vliegtuig had een noodlanding ge maakt, waarbij het ernstig werd bescha digd. Lesvliegtuig verongelukt in Indonesië; twee doden DJAKARTA, 16 Februari. (Aneta). Donderdagochtend is door onbekende oor zaak een Harvard-lesvliegtuig van de mili taire luchtvaart in de nabijheid van het vliegveld Kalidjati, bij Soebang, neerge stort. De beide inzittenden, omtrent wier identiteit nog geen inlichtingen waren te verkrijgen, werden gedood. Hedler vrijgesproken en met bloemen geëerd „Een schandaal", zegt Schumacher De Duitse uiterst rechtse parlementair afgevaardigde Wolfgang Hedler, die open lijk Hitiers rassenpolitiek beleed, werd Woensdag te Neumünster door een hof dat bestond ut drie voormalige nazi's vrijge sproken van de beschuldiging die tegen hem was ingebracht wegens anti-semie tisme. Enige tijd geleden zeide Hedler op een partijvergadering in Einfelden dat „het uit moorden van Joden in Hitlers gaskamers misschien niet juist is geweest, maar dat er in ieder geval nog genoeg andere manie ren waren om hen kwijt te raken". Autoriteiten van de regering van Slees- wijk Holstein deelden mede dat de drie juryleden waarvo'or Hedler terecht stond alle drie lid waren geweest van de nazi partij die weer tot de balie waren toege laten nadat zij gedenazificeerd waren. Toen Hedler het gerechtsgebouw verliet, werd hij door een wachtende menigte toe gejuicht. Iemand bood hem een groot bouquet bloemen aan in de kleuren van de keizerlijke vlag: zwart, wit en rood. Vakverenigingen van Kiel hebben alle arbeiders in dc stad opgeroepen, hedenmid dag om drie uur het werk neer te leggen uit protest tegen de vrijspraak van Wolf gang Hedler. De voornaamste getuige a charge in het proces tegen Hedler, de socialistische afgevaardigde Heinrich Fi scher uit Sleeswijk-Holstein, zal tijdens de voorgenomen demonstratie op het hoofd plein van Kiel het woord voeren. Bruno Verdieck, voorzitter van de Kieler vakbonden, zeide, dat de vakbonden het ontslag van de betrokken rechter, een ver bod van de Duitse partij en een spreekver bod voor Hedler in Sleeswijk-Holstein eisen. Als deze eisen niet werden ingewil ligd zouden de vakbonden „andere maat regelen" nemen. Kurt Schumacher, de leider der sociaal democraten, heeft de vrijspraak van Hed ler „een schandaal" genoemd, dat het ge hele Duitse volk met weerzin zal vervullen. „Het bewijst" .aldus Schumacher, „dat wij thans in dezelfde positie verkeren als in de laatste dagen van de republiek van Wei- mar, toen het gevaarlijker was de republiek te verdedigen dan aan te vallen. Het is onvermijdelijk, dat de wereldopini naar Hedlers vrijspraak de houding van het Duitse volk" ten opzichte van de democratie zal afmeten." De Duitse Partij heeft medegedeeld, dat Hedler, ondanks ae vrijspraak, van de partij uitgesloten blijft. Hij is niet alleen om de gewraakte rede geroyeerd, volgens mededeling van deze zijde. Ondergronds „Zoeklicht" in West-Duitsland Illegale nazi-beweging van Argentinië uit gefinancierd NEURENBERG, 15 Februari. (United Press). Volgens de jongste inlichtingen zou de zogenaamde „zoeklicht-beweging" thans ernstige pogingen in liet werk stel len om West-Duitsland geleidelijk rijp te maken voor de terugkeer van een soort ..Fiihrer". Deze ondergrondse beweging, waarnaar de Amerikaanse autoriteiten reeds vier jaren zoeken, moet bestaan uit een kerngroep van ongeveer tweeduizend voormalige nazi's die over geheel West- Duitsland verspreid zijn. Verleden week werd het bestaan van deze beweging door hoge functionarissen van de geallieerde Hoge Commissie openlijk toegegeven, hoe wel daarbij werd opgemerkt, dat de bete kenis van deze groep niet al te hoog moet worden aangeslagen. Voor zover kan wor den nagegaan zijn tot nu toe geen leden der geheime beweging gearresteerd. Volgens inlichtingen, die ingewonnen zijn bij Amerikaanse functionarissen in München, wordt de beweging gefinancierd door een aantal Duitse politici in cle Brit se zóne. Voornamelijk schijnen de fondsen echter afkomstig te zijn uit Zuid-Amerika. met name Argentinië". Voormalige nazi's, die een goed heen komen hebben gezocht in Zuid-Amerika, hebben in Buenos Aires een „organisatie tot steunverlening aan behoeftige Duitse kameraden" gesticht en deze organisatie zou het zijn. die de Duitse illegale bewe ging in hoofdzaak financiert. Men zegt. dat het hoofdkwartier der „Zoeklicht-beweging" zich in de univer siteit van Erlangen bevindt en „bureaux" heeft in Neurenberg en München. Weke lijks wordt een gestencild orgaan uitgege ven, genaamd het „Zoeklicht", dat in on geveer 15.000 exemplaren wordt verspreid. Het schijnt dat de leden voornamelijk ge- recruteerd zijn uit voormalige leiders van de Hitler-jeugd en SS-officieren. Gezag hebbende bronnen geloven, dat het feite lijke ledental de 2000 niet overschrijdt. Een der laatste afleveringen werd het volk aangeraden alle samenwerking met de West-Duitse regering en de bezettings autoriteiten van de hand te wijzen. Iemand, die zeer goed op de hoogte i: met het doen en laten van deze .bewe ging, vertelde dat een bij de „Zoeklicht beweging" betrokken groep voormalige SS-ers tevens werkt voor de inlichtingen dienst van een niet met name genoemde buitenlandse mogendheid, een omstandig heid welke naar hij opmerkte de naspo ringen naar de onwettige organisatie be moeilijken. (United Press). Premier Malan De blanke blijft de meerdere Relletjes in Johannesburg duren voort KAAPSTAD. Het Zuid-Afrikaanse parlement heeft Woensdag als spoedkwestie maatregelen besproken om de stijgende crisis, clie wordt veroorzaakt door relletjes van naturellen in Johannesburg, het hoofd te bieden. De minister van Justitie, de heer C. R. Swart, deelde in de Kamer van Af gevaardigden mede, dat troepen gereed worden gehouden om de orde te handhaven. Hij noemde het een „verontrustend ver schijnsel", dat Europeanen in onrustige gebieden, bevreesd voor de veiligheid van hun gezinnen en eigendommen, zich wa penen en „haasten naar het toneel van de onlusten om de wet in eigen handen te nemen." Premier Malan deed een beroep op het blanke deel van de bevolking, zich aaneen te sluiten. „De tijd is gekomen, dat niet- Europeanen eisen beginnen te stellen, die zelfs de meest ruimdenkenden niet zouden kunnen accepteren. De suprematie van de blanke moet gehandhaafd blijven, doch zo, dat recht aan beide partijen wordt gedaan." Gewapende politie en gemotoriseerde brigades patrouilleren door de buitenwijken van Johannesburg, waar Dinsdagavond de relletjes werden bedwongen. In het gehele gebied van Witwatersrand houdt de politie zich gereed. Zuiveringsacties in Indonesië SEMARANG, 15 Februari. (Aneta). De zuiveringsacties tegen de Daroel Islam worden actief voortgezet', voornamelijk in de streek van Djagalamponi, waar zich ongeveer 700 onruststokers bevonden, waarvan een groot deel kon worden ge arresteerd. Bij de twee dagen durende strijd zijn 2 leden van de T.N.I. gesneu veld. De aanwezigheid van onruststokers werd tevens gesignaleerd te Sisalam, Dja- gatamoe en Wanatawang, waar eveneens zuiveringsacties werden ingezet en vier bendeleden in hechtenis genomen, en in de desa Klampok in Tegal waar 6 leden der Daroel Islam werden gearresteerd. Gerucht over aftreden van minister Acheson Uit de omgeving van de conferentie van Amerikaanse diplomaten te Bangkok, die daar bijeen zijn om de toestand in Zuid- Oost-Azië te bespreken, verluidt, dat de Amerikaanse minister van Buitenlands; Zaken, Dean Acheson, waarschijnlijk bin nen zes of acht weken zal aftreden. Een woordvoerder yan de Amerikaanse ambassado te Londen uitte zijn grote ver wondering over de berichten uit Bangkok, dat Acheson binnen twee maanden zou kunnen aftreden. In diplomatieke kringen te Londen acht men het zeer onwaarschijnlijk, dat Acheson zal aftreden, daar hij slechts een jaar in functie is en het nog nauwelijks mogelijk is, dat de gevolgen van zijn buitenlandse politiek worden gevoeld. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Butienlandse Zaken heeft het bericht over een eventueel aftreden van Acheson als „nonsens" bestempeld. De woordvoerder, Michael McDermott, zei: „Het bericht is geheel en al ongegrond" Het Julianafonds heeft een bedrag van 3500 gulden uitgekeerd aan de vereniging „Tehuizen voor Werkende Meisjes". Hef woord is aan Quintilïanus: Wie door de dommen knap ge vonden ioillen worden, ioord.cn door de knappen dom gevonden. Paasikivi herkozen als President van Finland 's-GRAVENHAGE, 15 Februari. (ANP). Radio Helsinki meldt, dat 171 van de driehonderd kiesmannen die heden ge stemd hebben voor de verkiezing van een Finse president, hun stem hebben uitge bracht op Juho Paasikivi, de aftredende president, 67 op Pekkala, de volksdemo- cratische candidaat en 62 op Kekkonen, de candidaat van de agrarische partij. Paasikivi is hiermede voor een periode van zes jaar tot president van de Finse republiek herkozen. Gedurende de stemming werd het par lementsgebouw door gewapende politie streng bewaakt. De eerste taak van de nieuwe president is het toezien op de formatie van een nieuwe regering. Zoals de grondwet voor schrijft treedt de socialistische minder- heidsregering-Fagerholm einde dezer maand af. Paasikivi is doctor in de réchten en lid van de Finse academie van wetenschappen. In 1908 trad hij op als Fins minister van Financiën. In 1918 werd hij minister president. Van April 1940 tot Mei 1941 was hij gezant te Moskou. In November 1944 werd hij wederom tot minister-president be noemd. In April 1945 trad hij als zodanig af. Op twee November van dat jaar werd hij tot tijdelijk president benoemd en op negen Maart 1946 definitief. R.K. kerken in Polen verzetten zich WARSCHAU. De leiding van de Rooms-Katholieke kerk in Polen heeft alle bisschoppen en priesters opgewekt, de kerk trouw te blijven en de pogingen van de regering om de eenheid van de kerk in Polen te verbreken, te trotseren. In een door de aartsbisschop Stefan Visjinsky, Kardinaal Sapieha en de 23 bisschoppen van het Pools episcopaat ondertekend her derlijk schrijven wordt de priesters ver boden, deel te nemen aan politieke ver gaderingen of bijeenkomsten van anti katholieke strekking. Deze brief, die in Katholieke kringen te Warschau de ronde doet, veroordeelt hen, die „door onwetend heid of ven-a ad zich hebben laten be trekken in het optreden van personen zon der Katholiek geweten". Het episcopaat heeft President Bierut schriftelijk verwittigd van het besluit ..Carias", de grootste Rooms-Katholieke liefdadigheidsorganisatie van Polen, te liquideren. Drie weken geleden reorgani seerde de regering het bestuur van „Cari tas" op grond van geruchten over corrup tie op grote schaal in het kerkbestuur. Vele priesters gaven Zondag geen gehoor aan de instructie, dit besluit van het epis copaat van de kansel af aan te kondigen, omdat de veiligheidspolitie met „zware straffen" had gedreigd, indien zij dit deden. De aanklager van. het Hof van Beroep te Gdansk heeft bisschop Kazimiers Ko- walski van Kulm voorlopig huisarrest gegeven, in afwachting van een onderzoek naar zijn activiteit. Hij wordt er van be schuldigd zich herhaaldelijk fel te hebben uitgelaten over de door de overheid ten aanzien van „Caritas" uitgevaardigde be velen. Belgische defensie kost dit jaar 580 millioen BRUSSEL, 15 Februari (ANP). De Belgische begroting van Landsverdediging bedraagt dit jaar 500 millioen francs, waarbij nog 80 millioen komen, die op de buitengewone begroting zijn uitgetrokken. Deze sommen vormen bijna 11 procent van de algemene landsbegroting. Bij het debat, dat gisteren in de Kamercommissie van Landsverdediging en Buitenlandse Zaken over de begroting van Defensie is gevoerd, heeft de liberale afgevaardigde Kronacker, die kortgeleden van een reis naar de Ver enigde Staten is teruggekeerd, verklaard, dat hij in Amerika van een militaire zegs man heeft vernomen, dat het Russische leger voornemens zou zijn in 1951 of 1952 Duitsland binnen te rukken. Volgens Kro nacker zouden de Duitsers zo spoedig mogelijk in de geallieerde legers opgeno men moeten worden. Als de twaalf landen van het Atlanti sche pact in hun pogingen om een gemeen schappelijk verdedigingssysteem op te bouwen volharden is de veiligheid van de Westelijke democratieën verzekerd, zo heeft de Belgische minister van Defensie, Deveze, in het senaatsdebat over de begroting van Defensie verklaard. De minister deelde mede, dat de afde ling operaties van de Belgische luchtmacht onder meer 50 meteor straaljagers, onge veer 20 spitfires en een twaalftal mosqui- tos telt. Eskaders jagers voor operaties bij dag en bij nacht zullen worden gevormd en ook zal een nieuwe basis voor jacht vliegtuigen worden aangelegd. De Belgische zeestrijdkrachten zullen worden verdriedubbeld. I AANHOUDEND ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Zwaai- bewolkt met plaatselijke opkla ringen en overwegend droog. Meest krachtige Zuidwestelijke wind. Aan houdend zacht. 17 Februari: Zon op Maan op Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 16 Februari: Hoog water: 3.42 en 15.55 uur. Laag water: 11.33 en 23.56 uur. Vrijdag 17 Februari: Hoog water: 4.23 en 16.33 uur Laag water: 12.19 en 00.00 uur. 7.52 uur. onder 17.57 uur 8.27 uur, onder 18.34 uur

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1