TANGO 3 r West-Duitsland zal spoedig twee millioen werklozen hebben De radio geeft Zondag De radio geeft Maandag DANSSCHOOL KWEKKEBOOM Nieuwe Gracht 98, Haarlem Fiscale maatregelen in studie ter stimulering van arbeidsprestaties Betere werking van 4 be roemde geneesmiddelen Citefarme „4T Li PANDA EN DE MEESTEE-MUZIKANT Wereldnieuws Zaterdag 18 Februari 1950 '2 De federale regering schuift de schuld op de vluchtelingen en repatriërenden DilSSELDORF (ANP) West-Duitss regeringskringen zijn thans teruggekomen van de vele geruststellende verklaringen, die zij in de afgelopen maanden over de stijging der werkloosheid hebben afgelegd en zij tonen zich hoogst verontrust dooi de nog altijd aanhoudende stijging van het aantal werklozen. Eind Januari bedroeg hel 1.9 millioen en het is vrijwel zeker, dat de grens van 2 millioen spoedig zal worden overschreden. De stijging in de afgelopen maand bedroeg niet minder dan 340.000. Kanselier clr. Adenauer heeft op een voor zijn partij gehouden rede opnieuw de stroom vluchtelingen uit de Russische zóne en van repatriërende krijgsgevange nen uit Rusland als de voornaamste oor zaken van de werkloosheid genoemd. In de laatste 15 maanden bedroeg hun aantal volgens Adenauer 1.3 millioen. De helft der werklozen woont inderdaad in de landen Beieren en Neder-Saksen, die het grootste gedeelte dezer vluchtelingen heb ben opgenomen. Beieren alleen telt een half millioen werklozen, waarvan 43 pro cent vluchtelingen zijn. De regering kan erop wijze, dat de toeneming van de werk loosheid niet bepaald is begonnen met een vermindering der industriële bedrijvigheid. In Januari boekten zowel de kolen mijnen als de zware industrieën re cord-producties en de staalproductie be reikte bijna het door de geallieerden toege stane maximale niveau. Het aantal werkenden is sedert medio 1948 constant op rend 13 V2 millioen ge handhaafd' Dc werkloosheid begint zich thans ook te verbreiden over het industri ële kernland Noordrijn-Westfalen, waar zij in Januari met 34 procent steeg tot li millioen. Bij de beoordeling der cijfers dient men voorts in het oog te houden, dat ook het niet tot de federale republiek behorende West-Berlijn nog li millioen werklozen telt, die indirect ten laste der West-Duitse economie komen. De fede raties tellen thans dagelijks 7 a 8 millioen mark aan werklozensteun uit. Het perspec tief is dan ook zo, dat het pptïmisme, dat de regering tot nu toe ten toon spreidde, heeft plaats gemaakt voor de erkenning, dat de werkloosheid hoogst acute gevaren oplevert voor de nog steeds in labiele toe stand verkerende economie. De nooit verstommende critiek op de door de regering gevolgde liberaal-econo mische koers vindt thans in deze ontwik keling nieuw voedsel. Spoedig zal de re gering voor de Bondsdag moeten verkla- klaren, wat zij denkt te doen om de arbeidsmarkt te verruimen. Zij zal waar schijnlijk eèn programma van werkver schaffingen aankondigen. Te Hannover is reeds het plan geopperd om Hitiers onvol tooide autoweg van Hamburg naar Frank- Voor 's avonds zo tegen zessen, Biedt men een keur U van flessen. Uw keus .is niet mis Als het TIP VAN BOOTZ is: Het fijnste der delicatessen. 'n TIP VAN BOOTZ Inz. Mevr. W. v. B. Den Haag ontv. 1 fl. TIP (Adv.) HILVERSUM I. 301.5 M. 8.00 Nieuws, 3.15 Platen. 8.25 Hoogmis. 9.30 Nieuws. 9,45 Platen. 10,00 Ned. Hervormde kerkdienst, 11.30 Platen. 12.00 Orgel. 12.15 Apologie. 12,35 Platen. 12.40 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Radio- philharmonisch orkest en solist, (In de pauze: „uit het Boek der Boeken"). 14.30 „Oom Fred is in de stad". 15.00 Trio. 16.15 Reportage. 16.30 Vespers. 17.00 Vrij Evange lische kerkdienst. 13.30 Voor de strijdkrach ten. 19.00 Alt en orgel. 19.15 „Kent gij uw Bijbel?". 19.30 Nieuws. 19.45 Actualiteiten. 19.52 Boekbespreking. 20.05 De gewone man. 20.13 Gevarieerd programma. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Kamermuziek. HILVERSUM II, 415.5 M. 8.00 Nieuws. 8,18 Koperkwartet, 8 30 Voor het platteland. 8.40 Platen. 9.10 Sportmede- delingen. 9.15 Verzoekprogramma. 9.45 „Gees telijk leven". 10.00 Trio. 10.25 „Met en zonder omslag" 10.50 Amusementsmuziek. 11.15 Cabaret. 12.00 Muziek-mozaik. 12.30 Voor de jeugd. 12.40 Surinaamse volksmuziek. 12.55 Sportbeschouwing. 13.00 Nieuws. 13.20 Dans muziek. 13.50 „Even afrekenen, heren". 14.00 - Platen. 14.05 Boekbespreking. 14.30 Orkest en solist. 15.50 Filmpraatje. 16 05 Nederlandse liedjes. 16.30 Sportrevue. 17 00 Dansmuziek. 17.30 „Ome Keesje". 17.50 Platen.- 18.00 Reportage. 18.15 Nieuws. 18.30 Studiodienst. 19.00 Kinderdienst. 19.30 Bijbelvertelling. 20.00 Nieuws. 20.05 Strijkorkest. 20.35 Actuali teiten, 20.45 „Uit het vergeetboek". 21.20 Hersengymnastiek. 21.50 Piano, viool en cello. 22.25 Cabaret. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen, HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8,10 Sportuitslagen. 8.20 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.15 Voor zieken. 9.30 Familiecom petitie. 10.05 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.20 Voordracht. 11.40 Bariton en piano. 12.10 Platen. 1230 Weerbericht. 1.2.33 Kamerkoor. 13.00 Nieuws. 13.15 Mandoline- muziek, 13.45 Platen. 14,00 Schoolradio. 14.35 Blaaskwintet en piano. 15.00 Platen. 15.30 Sopraan, tenor en piano. 16.00 Bijbellezing. 16,45 Platen. 17.00 Voor kinderen. 17.15 Piano, kwartet. 17.45 Regcringsuilzending. .18,00 Zigeunerkwintcl. 18.20 Sportuitslagen. 18.30 Voor strijdkrachten, 19,00 Nieuws. 19,15 Engelse les. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws, 20.05 Strijkorkest, 20.50 „Oost:- loorn". 21.50 Evangelisch commentaar. 22.00 Koor, Bachorkest en solisten. 22.45 Overden king. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 415.5 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8,00 Nieuws. 8.Ié Platen. 8.35 Orgel. 9,00 Platen. 10.00 „Voor de oude dag", 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Voor zie ken. 11.20 Bariton en piano. 11.40 Voordracht. 12.00 Pianoduo. 12.15 Accordeonorkest. 12,30 Weerbericht. 12.33 Voor boeren. 12.38 Accor deonorkest. 12.30 Nieuws, 13.15 Promenade orkest. 13.50 Platen. 14.00 Piano. 14.35 Weten- schappelijke causerie. 14.50 Platen. 15.30 „Kleine annonces". 16.20 „El Retablo de Maese Ped.ro". poppenspel. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 „Walt Disney", klankbeeld. 18,00 Nieuws. 18.15 Varia. 18.20 Orgel 18.45 „Heer schappij der managers", 19.00 Klankbeeld over zandsteen. 19.20 Sopraan en piano. 19.45 Regeringsuitzending, 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Sextet. 20.-15 Cabaret. 21.20 Amusementsmuziek. 21.45 Verkiezingen in Engeland. 22.00 Radio-Philharmonisch orkest. 23.00. Nieuws. 23.15 Orgel. 23.40 Platen. fort weer als werkobjcct te gebruiken, doch het is duidelijk, dat dit zonder bui tenlandse financiële hulp niet mogelijk is. Meer hulp vereist Het opperen van de mogelijkheid tot Duitse kapitaalsdeelneming in de Duitse industrie wordt in regeringskringen te Bonn beschouwd als het meest afdoende middel. Dinsdag heeft Adenauer te Frank fort een bespreking gevoerd met de Ameri kaanse Hoge Commissaris en men hoopt dat zich daarbij in dit opzicht betere perspec tieven hebben opgedaan. Dezelfde hoop koestert men over het bezoek, dat de E.R.P.-minister Blücher thans aan de V.S. brengt. Blücher moet, zo heet het in de Duitse economische pers, de Amerikanen duidelijk maken, dat het probleem dei- Duitse werkloosheid een internationaal probleem is, dat niet overwonnen kan wor den zonder vergroting van dollarhulp. Het is echter niet onopgemerkt geble ven. dat McCloy in zijn rede te Stuttgart heeft gezegd, dat hij zich moeilijk kan indenken, wat na de reeds gegeven hulp eigenlijk van de V.S. kan worden verwacht. De socialistische minister van Arbeid in Noordrijn-Westfalen heeft verklaard, dat de socialisten eisen, dat de circulatie bank onder direct beheer der regering zal worden gesteld, dat ruimere credietmoge- lijkhecfcn worden gegeven en dat meer bankbiljetten in omloop zullen worden ge bracht. Volgens hem moet een einde worden gemaakt aan het streven naar een zo hard mogelijke valuta, dat er op het ogenblik toe heeft geleid, dat de Duitse mark op de zwarte markt vrijwel gelijk staat met de dollar. De socialisten vragen voorts van de geallieerden opheffing van de productiebeperking, vooral in de staal industrie. Wanneer zij afgaat op haar economisch memorandum, heeft de federale regering tegenover deze critiek niets te stellen dan een somber toekomstbeeld. Zij acht zich niet bij machte een permanente werkloos heid van 1'4 millioen mensen te voorko men en gelooft met de thans in uitzicht gestelde Marshalldollars tot midden 1951 geen. belangrijke stijging van de pro ductie-index meer te kunnen verwezen lijken. Gaandeweg begint men nu in West-Duitsland dit blijkt onder meer uit enkele perscommuniqués te beseffen, dat men in de laatste anderhalf jaar boven zijn stand is gaan leven, dat te veel is verbruik en te weinig geïnvesteerd. Wat de regering ook zou willen ondernemen om de werkgelegenheid te vergroten, het sluit af op financiële bezwaren en op de primaire zorg van de regering om de sta biliteit van prijzen en valuta niet in ge vaar te brengen. Om alsnog grotere investeringen moge lijk te maken en de export te verhogen, zal, naar velen menen, een beperking dei- binnenlandse consumptie nodig zijn, Koninklijke Vermelding voor m.s. „Kampar" Bij Koninklijk Besluit is aan het m.s. „Kampar'", van de N.V. Koninklijke Paket- vaart Maatschappij te Amsterdam de Koninklijke Vermelding bij Dagorder toe gekend. Het m.s. „Kampar", met geen andere bewapening dan twee geweren, voer op 17 Januari 1942 ter Oostkust van Sumatra, toen het een Japanse onderzeeboot voor de boeg kreeg. De gezagvoerder voer met volle kracht op de wegduikende onder zeeboot in, die, naar moet worden aange nomen, ernstig werd beschadigd. In Februari 1942 heeft het schip des nachts in Straat Banka een eskader Ja panse oorlogsschepen verkend en is door handig manouevreren aan vernietiging ont snapt. De volgende dag is het schip, dank zij een goede camouflage, aan een bom bardement door Japanse vliegtuigen ont komen. Het heeft tenslotte veilig de kust van Java kunnen bereiken. Aanvang speciale Tango, en Rumbaeursus volgende week. 8 lessen f 10.—. Inschrijving dagelijks. Door oorlogshandelingen is in Westkappelle op Walcheren 75 procent der huizen verloren gegaan. Doch de Zeeuwen wisten van aanpakken en de ene rij nieuwe woningen na de andere werd op getrokken. Een straat met juist voltooide huizen met op de achtergrond de bekende Westkappelse vuurtoren. Twee arbeiders door een trein overreden Vrijdagmiddag zijn onder de gemeente Nootdorp twee spoorwegarbeiders over reden door een Diesel-electrische trein die uit de richting Gouda naar Den Haag reed. Beiden werden gedood. Men neemt aan, dat de arbeiders, die op de baan aan het werk waren, ten gevolge van de wind de waarschuwingsseincn niet. hebben gehoord. Het ongeluk geschiedde met de trein die 13.58 uur tc 's-Gravenhage moest aanko men. De beide slachtoffers zijn J. L. G. van Leeuwen uit Zoetermeer en G. Hil- verink uit Voorburg. ADVERTENTIE Binnenkort verschijnt Schoonheid cn bijgeloof in' Oost-Afrika waarin talrijke tekeningen van zijn hand waarin talrijke indrukken van zijn hand de indrukken zullen verluchten van Dr. A. MELCHIOR's verblijf in Oost-Afrika. De prijs Van dit fraai uitgevoerde boekwerk (omvang ca. 300 pagi na's) bedraagt f 6.90 geb. Doet reeds nu uw bestelling op dit werk, waarvoor de belang stelling ongetwijfeld zeer groot zal zijn. Boekhandel H. de Vries Jacobijnestraat 3 - Ged. Oude Gracht 27-27a Ondeugdelijke schepen geleverd aan Portugal Eerste Kamerlid stelt vragen Het lid van de Eerste Kamer de heer Brongersma (Arbeid) heeft aan de ministers van Buitenlandse Zaken en Eco nomische Zaken vragen gesteld naar aan leiding van het feit, dat een afgevaardigde in het Portugese parlement op 27 Januari inlichtingen heeft gevraagd over schepen, die sinds 1945 in opdracht van Portugese maatschappijen in Nederland zijn gebouwd. Een der vragen van de Portugese afge vaardigde luidt: „Zijn al dan niet ten tijde vón de aflevering van deze schepen afwij kingen en technische constructiefouten vastgesteld, waardoor krachtens een beslis sing van de scheepvaartinspectie enige van déze schepen niet mogen uitvaren? Zijn, nadat deze mogelijke tekortkomingen waren geconstateerd, nieuwe opdrachten voor de bouw van schepen gegeven aan Nederlandse scheepswerven, aan dezelfde firma's en door bemiddeling van dezelfde agenten? Zo ja, w elke zijn dan deze fix-ma's en deze agenten?" Naar aanleiding hiervan vraagt de heer Brongersma: „Is het de ministers bekend, dat in de kringen van Portugese reders op verschil lende plaatsen grote ontstemming heerst met betrekking tot de wijze, waarop ver schillende Nederlandse werven en haar agenten optreden bij de uitvoering van overeenkomsten tot bouw van schepen? Is het de ministers bekend, dat in Portugal maatregelen worden getroffen voor het ont ketenen van een perscampagne tegen de Nederlandse scheepsbouw in het algemeen? Zijn de ministers bereid, een nauwgezet onderzoek te doen instellen naar de even tuele gegrondheid van sommige in Portu gal geuite grieven tegen Nederlandse werven en zijn de ministers niet van oor deel, dat het op de weg van de Neder landse regering ligt, nauwlettend toe te zien, dat de uitstekende naam, waarop de Nederlandse scheepsbouw in het buitenland terecht 'kan bogen, niet door het optreden van enkele minder deskundige of betrouw bare Nederlandse ondernemers ernstig wordt geschaad?" Tanden wit als atpensneeuw met IVOR©!, TA N O PAS TA Kamerlid der P. v. d. A. over zijn bevindingen in Indonesië Het lid van de Tweede Kamer de heer J. G. Suurhoff (P.V.D.A.) die van een be zoek aan Djokjakarta, waar hij contact heeft gehad met de leiders van de Sobsi te Djakarta, is teruggekeerd, verklaarde aan Aneta: „Ik heb de zeer besliste over tuiging, dat van een weldoordacht en be wust communisme in Indonesië nog.geen sprake is. De Sobsi is geen vakcentrale meer, doch slechts een secretariaat, waar mede ongeveer 20 vakorganisaties zijn verbonden". Het was de heer Suurhoff opgevallen, dat men zich aan Indonesische zijde nóch in positieve, nóch in negatieve zin uit spreekt over de samenwerking met Neder land in Unieverband. „De Unie zeide hij zal eerst dan leven, wanneer Neder land wat voor Indonesië doet". Wijzend op het ontzaglijk gebrek aan schoolboeken, zeide de heer Suurhoff, het plan te hebben opgevat om, na overleg met het ministerie van Onderwijs te Dja karta, in Nederland een boekenactie te gaan beginnen ten behoeve van de in In donesië studerenden. Gehele belastingstelsel op de helling In zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de rijksbegroting voor 1950 verklaart minister Lieftinck dat de regering voor de invloed van het beias- ingstelsel' op de arbeidsproductiviteit een open oog heeft. Het wetsontwerp tot ver laging van de Inkomstenbelasting en Loon belasting, waarvan een verhoging, van het belastingvrije minimum een belangrijk be standdeel uitmaakt, acht zij in dit opzicht niet zonder betekenis. Verdere maatrege len op fiscaal gebied, beogende de arbeids- lust en de arbeidsprestaties te prikkelen, zijn in studie genomen. Naar aanleiding van de opmerkingen inzake de algehele herziening van de fis cale wetgeving brengt de minister in her innering, dat vrijwel het gehele belasting stelsel door hem op de helling is gezet. De accijnzen en de Omzetbelasting, de In komsten- en de Loonbelasting, de Vennoot schapsbelasting en de Ondernemingsbelas ting -om slechts de voornaamste be standdelen van ons belastingstelsel te noe men zijn in reeds aanhangige of spoedig te verwachten voorstellen begrepen. Naar aanleiding van de opmerkingen in zake het fiscaal noodreebt verklaart de minister, voornemens te zijn te bevorde ren dat nog in de loop van 1950 de nood wetgeving door een wet wordt vervangen. Het is zijn bedoeling, dat bij deze 'wet zowel de onderwerpen, bestreken door het buitengewoon navorderingsbesluit, als die, bestreken door het 'besluit uitbreiding be voegdheden belastingambtenaren, nader zullen worden geregeld. Inmiddels is thans reeds administratief een beperking in het leven geroepen met betrekking tot de hantering van de z.g. politiële bevoegdheden.'Deze bevoegdhe den zullen voortaan nog uitsluitend wor den uitgeoefend door een lclein aantal in dat opzicht gespecialiseerde ambtenaren. Het is voorts de bedoeling dat iedere door deze ambtenaren behandelde zaak ter ken nis van de justitie wordt gebracht. De problemen van het rechtsherstel be sprekend, gaat de minister van Financiën .uitvoerig in op de critiek welke js geuit ten aanzien van het aanbod, gedaan dooi de liquidateurs van L.V.V.S. en V.V.R.A. Met name wijst de minister op het primaire doel van het aanbod, de vele bronnen van geschil, welke veel tijd en dus veel geld zullen kosten, op te ruimen. De memorie bevat vervolgens een be- Wanneer bij pijnen of griep een ander middel faalt, neem dan eens Chefarine „4". De 4 bestanddelen zijn elk stuk voor stuk al wereld beroemd. Maar samen in één tablet werken zij nög beter. Het ene middel versterkt de werking van het andere, zodat de totale werking wel bijzonder krachtig en weldadig is. TEGEN PUNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN i J 0.751 (Adv.) 36. Terwijl Panda dus zijn uiterste best deed om de gesmade violist te troosten, bevond Joris Goedbloed zich buiten de tent, bij de kassa, in een lastig parket. Daar verdrongen zich namelijk de teleur gestelde circus-bezoekers, die woedend hun geld terug eisten. Aangezien Joris dit geld echter uitstekend kon gebruiken, had hij snel het sigaren-kistje, waarin hij alles bewaarde, achter zijn rug verstopt, terwijl hij de menigte als volgt toesprak: „Windt u toch niet op, goede lieden! Wat dringt gij hier om uw paar onnozele centjes terug te krijgen! Niels zou mij liever zijn' dan aan dit eenvoudige verlangen te voldoen..», maar ziet; iemand heeft tijdens de voor stelling mijn geldkist iveg genomenAch, ach! Tut, tut! Vreselijk nietwaar? Ik ben bestolen! O pecunia, o mores! roep ik met de Klassieken uit. Bestolen! Er bestaan geen zeden meer! Geen geweten! Voor niets deinst de misdadigheid tegenwoordig terug Maar laat ons niet jammeren! Laat ons deze slag als mannen dragen. Gij en ikwij zullen wijs glimlachen en voor ogen houden, dat „Pecunia olet", zoals de vaderen het zo fijntjes zeiden, en....". Maar verder kwam hij niet. De getergde circus-bezoekers, het wachten moe, namen het recht in eigen handen. Woedend stort ten ze zich met zijn allen op Joris en ze beukten hem aan alle kanten, trokken hem de geldkist uit de handen, grabbelden hun entrée-gelden bij elkaar, en verwijderden zich dan boos. Daar zat Joris, met de res ten van de sigarenkist over de oren ge drukt. „Voor tiiets deinst de misdadigheid tegenwoordig terug," prevelde hij nog zwakjes, in zijn vertwijfelde toestand Maar wie zien wij daar op de achtergrond? Is dat niet diezelfde heer Eduard Kraaks- ma, op wie ik al eerder de aandacht ves tigde? Wij vragen ons af, wat hij hier nog zoekt! schouwing inzake het inhalen van de ach- terstand in de belastinginning. De achter stand wordt geleidelijk ingehaald. Hoewel met de aanmaak van nieuwe munten bevredigende vorderingen worden gemaakt, laat het zich aanzien, dat het tot ultimo 1951 zal duren -voordat voldoende kwartjes, dubbeltjes, stuivers en centen aanwezig zullen zijn voor de circulatie hier te lande. Ten aanzien van de spaaractie van de Nationale S-paarraad verklaart de minister, dat een gezond geldwezen de beste pro paganda voor het sparen betekent. Plet op peil houden van de waarde van de munt eenheid acht de minister echter onverbre kelijk verbonden met het bevechten van onze economische zelfstandigheid en hei- verstevigen van de grondslag der toekom stige economische welvaart door spaar zaamheid en vermeerdering van de pro ductieve krachten. De positie van kerkelijke, charitatieve, culturele en wetenschappelijke instellingen besprekend, betoogt de minister tenslotte dat de moeilijkheden voor instellingen van deze aard niet uitsluitend aan de belas tingdruk kunnen worden geweten. De mi nister is echter bereid te overwegen of door enige maatregel op fiscaal gebied verlichting van de moeilijkheden kan wor den bevorderd. De 33-jarige Brit Edwin Midgley uit South Kirby, die een half jaar geleden 160.000 gulden won in een voetbalpool heeft sinds enkele dagen zijn oude beroep van mijn- werker weer opgevat, omdat hij zich, naar hij verklaarde, „de laatste maanden stier lijk verveelde". Hij rijdt nu dagelijks in zijn auto van 10.000 gulden en gekleed in zijn oude plunje tiaar de mijnen, verricht daar, beneden in de schacht, een volledige dagtaak en keert 's avonds weer naar zijn villa terug. Nederlands bezwaar tegen prijzen der Ruhrkolen DüSSELDORF, 16 Februari. (Van de ANP-correspondent)De Nederlandse vertegenwoordiger bij de Ruhr-organisatie, de heer Looman, heeft een bezwaar inge diend tegen de prijsnotring van Ruhrkolen geleverd „free on board Duisburg". Hij zeide, dat de Nederlandse regering deze prijs discriminerend acht ten opzichte van Nederland daar hij hoger ligt dan de prij zen, die voor Zwitserland en Frankrijk worden berekend. De raad der Ruhr-orga nisatie heeft heden beraadslaagd over de wijze, waarop deze aangelegenheid het beste kan worden behandeld, ten einde de standpunten der betrokken partijen vol ledig tot .hun recht te doen komen. De raad kwam daarbij eenstemmig tot de con clusie, dat hij in een geval als dit, als een soort juridisch orgaan zal kunnen optre den. De Nederlandse vertegenwoordiger werd uitgenodigd een gedetailleerd be zwaarschrift in te dienen, waarna de raad zal oordelen of de huidige situatie al dan niet in conflict is met het Ruhr-statuut. De raad heeft voorts in het algemeen de kwestie der uiteenlopende prijsnoteringen besproken. Aan het secretariaat wercl op gedragen hierover een rapport op te stel len, waarin de toestand getoetst zal wor den aan internationale overeenkomsten zo als het Havannacharter. - In het Zuiden van het land worden boe ren bezocht door personen, die voorgeven ambtenaren te zijn van de Plantenziekten- kundige Dienst. Zij bieden aan het bedrijf te verlossen van de plaag van. ratten, muizen, mollen en ander ongedierte met behulp van een „officieel goedgekeurd" middel, Er wordt 1' 15 als directe betaling gevraagd. Gebleken is, dat het „bestrijdingsmiddel" veelal on deugdelijk is, zo deelt de Planitenziekten- kundige Dienst mede. Bovendien wordt op nabestellingen niet gereageerd en ziet men deze „bestrijders" nooit imeer terug. Groen. Kort nadat Truman op een pers conferentie over strafrecht had ver klaard, dat hij nooit door een rood ver keerslicht reed, passeerde hij er met zijn motor-escorte een twintigtal. Hij had er op de conferentie ook niet bij verteld dat de politie een rood licht op groen zet, wanneer hij er aan komt. Regen. De New Yorkseburgemeester, William O'Dwyer, wil een „regemnaker" in dienst nemen om te zorgen voor de 40ÖÖ millioen liter water die New York nodig heeft voor de zomer. Leven- en dood. Winston Churchill heeft gisteravond in een radio-rede zijn op roep herhaald om besprekingen „op het hoogste niveau" te houden met de Sov jet-Unie. „Het is een zaak van leven en dood, misschien voor de gehele wereld", zei Churchill. Waarheidsscrum. Een jongeman, die be kend had een aantal gebouwen te Karlsbach in Neder-Oostenrijk in brand te hebben gestoken, maar wiens bekentenis door de rechtbank in twij fel werd getrokken, is op order van de rechtbank met „waarheidsserum" inge spoten. Onder invloed van het serum ontkende de jongen zijn schuld en de rechtbank sprak hem vrij. Pers. Volgens het, jaarboek van de Ameri kaanse pers, heeft de dagbladpers in de V.S. thans een gezamenlijke oplage van ruim.52 millioen. Er zijn 392 ochtend- bladen met een oplaag van ruim twin tig millioen en 1489 avondbladen met een oplaag van ruim dertig millioen. Sedert het einde van de oorlog is de to tale oplaag met 6 gestegen. In 1949 zijn 307 nieuwe bladen uitgegeven, maar 402 bladen hielden op te ver- - schijnen. Buskruit. Vier personen werden gedood bij een ontploffing in een huis te Bologna (Italië), waar volgens de mening van de politie illegaal buskruit werd gemaakt. Het grootste deel van het huis werd vernield en een aantal personen werd gewond. Invitatie. Heinrich Lades, de directeur van de Beierse jeugdbeweging heeft op een persconferentie verklaard: „Indien de baby van Ingrid Bergmann een vader land zoekt, zal Duitsland hem graag ontvangen". Opbrengst. Uit de opbrengst van de ten toonstelling van Weense kunstschatten in Kopenhagen heeft Oostenrijk een hoeveelheid insuline ter waarde van 100.000 kronen kunnen kopen. Nieuw proces. De 42-jarige Amerikaanse textielhandelaar Lewis Wolfe, die tot de electrische stoel werd veroordeeld om dat hij zijn 26-jarige vrouw na haar bekentenis van overspel had doodge slagen, zal wegens mogelijke ontoe rekeningsvatbaarheid opnieuw berecht worden. Na het proces riep hij name lijk uit: „Ik ben de Messias". Straaljager. Volgens de American Aviation Daily zou de Sovjet-Unie over een straaljager beschikken, de Yak 21, die de Amerikaanse F 86 (houder van het wereld-snelheidsrecord met 1073 km per uur) zou evenaren. Het toestel zou een maximum-snelheid van 1104 km per uur, een plafond van 13 km en 20 millimeter geschut hebben. Daar gaat'ie weer. Alle orkesten van het district Auerbach (Saksen) hebben be sloten alleen dansmuziek te spelen, die past bij de „Duitse geest". Alle musici, die niet deelnemen aan „deze strijd tegen de Amerikaanse dans" zullen worden geboycot. Eerst rust. Het parlement van Birma heeft besloten de algemene verkiezingen een jaar uit te stellen, omdat de algemene toestand in Birma nog niet rustig ge noeg wordt geacht. Overwegwachter voor de rechtbank Het ongeluk met de ambulance auto te Eindhoven Begin October van het vorig jaar is op de zeer drukke spoorweg-overgang' aan de Tongelresestraat te Eindhoven een perso nentrein op een ambulance-auto ingere den. De chauffeur van de auto werd ge dood en de inzittende verpleegster ernstig gewond. Er hing tijdens het ongeluk een zware mist. De bomen van de overweg wa ren niet gesloten. Wegens dit laatste feit stond voor de Bossche rechtbank de over wegwachtel- H. de G. uit Geldrop terecht. Hij verklaarde dat het kloksein, dat de trein had moeten aankondigen, niet was overgegaan. Hij had het althans niet ge hoord. Volgens verklaringen van deskundigen is het heel goed mogelijk, dat de klokseinen voor enkele minuten weigeren. Ter zitting bleek, dat de wachters van de spoorwegovergang aan de Tongelrese straat reeds voor het ongeval een request bij de spoorwegen hadden ingediend, waar in zij om betere beveiliging verzochten in de vorm van een wekkersysteem. De officier van justitie zeide in zijn requisitoir, dat verdachte, ook indien hij het kloksein niet had ontvangen, de bomen hacl moeten sluiten. De komst van de trei nen kon hij vaststellen aan de hand van de dienstregeling. De officier eiste een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van 1 jaar. De raadsman, mr. Ch. Witlox uit Den Bosch, verklaarde, dat de voorschriften- een te grote verantwoording op de schou ders leggen van deze vrij eenvoudige men-' sen, vooral omdat.zij onmogelijk een zeer drukke overgang onnodig afgesloten kun nen houden. Zij moeten staat kunnen ma ken op de seinen. De raadsman achtte het niet uitgesloten, dat het kloksein inderdaad geweigerd zou hebben. Hij pleitte primair vrijspraak en subsidiair een geldboete. Op 2 Maart zal de rechtbank uitspraak doen. Provinciale commissie voor het huisvestingsvraagstuk In een te Amsterdam gehouden verga dering onder voorzitterschap van de heer A. W. H. de Kok, wethouder van Bussum, waarbij 42 Noordhollandse gemeenten ver tegenwoordigd waren, is opgericht een contactcommissie voor Noordholland tot het gecoördineerd aanpakken van het huis vestingsvraagstuk en wat daarmee samen hangt. In deze commissie hebben zitting één vertegenwoordiger uit elk der gemeenten Amsterdam, Haarlem, Hilversum, Bussum, Edam, Alkmaar en Bergen. Het doel van de commissies is bestudering van het huis vestingsvraagstuk, uitwisseling van ge dachten en het zoeken van oplossingen voor de verschillende problemen. Voorts zal getracht worden te komen tot gelijke richtlijnen voor woningruil.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2