Haarlems Dagblad en Oprechte Daariemsdje «Courant (2tnno i6$6) Ook Labour heeft „gesprek met Stalin" op het programma Uiterlijk trekt Engeland zich weinig van de verkiezingen aan Weerbericht 64e Jaargang No. 19481 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825, Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant Haarlem-Noord, Soendapleïn 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaame 12, Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Maandag 20 Februari 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Aandrang op de regering ie Washington om stappen bij de Sovjet-Unie te doen De leider der Britse conservatieven, Winston Churchill, heeft op een verkie zingsvergadering m Essex verklaard dat niets de opmars van de Russische strijd krachten naar de Franse Kanaalkust zou kunnen verhinderen, als de Verenigde Sta ten niet over grote hoeveelheden atoom bommen beschikten. Hij noemde de strijd macht, die Rusland en de andere landen van Oost-Europa op. de been kunnen brengen, gigantisch en veel groter dan de macht die alle andere landen daar tegen over kunnen stellen. Hij meencle datv de Oost-Europese landen over veel meer dan 250.000 vliegtuigen kunnen beschikken. „Ik zal onze cijfers maar niet meedelen", aldus Churchill, „dat zou gevaarlijk zijn". De Britse premier Attlee heeft in een radiorede verklaard: „Wij zijn te allen tijde bereid op voet van gelijkheid met Rusland samen te werken. Dit moet echter zonder overheersing geschieden. Wij willen onze levenswijze niet op bevel van anderen wij zigen. Alleen de wil tot samenwerking is nodig. Wij aan deze kant van het ijzeren gordijn, zijn bereid met de Russen alle moeilijkheden te bespreken". Het socialistische Hogerhuislid Lord Strabolgi verklaarde in een door hem te Scarborough, in het graafschap Yorkshire, gehouden verkiezingstoespraak, dat het als zeker kan worden beschouwd dat de Wes telijke mogendheden nieuwe stappen bij de Sovjet-Unie zullen ondernemen, om tot overeenstemming te geraken. Lord Strabolgi, die zijn toehoorders het desbetreffende door Winston Churchill in een verkiezingsrede gedane voorstel in her innering bracht verklaarde dat ook de socialistische partij, indien zij de verkie zingen zou winnen, voornemens ïs een dergelijke stap te doen. Hij voegde hieraan toe: „Wij moeten ten deze samenwerken met onze bondgenoten en wel in de eerste plaats met de Verenigde Staten en Frank rijk. Aan een dergelijke stap van de Wes telijke mogendheden zou natuurlijk een zorgvuldige voorbereiding, via de diplo matieke kanalen van Moskou, vooraf moe ten gaan". Harold Stassen, de republikein die inder tijd zonder succes dong naar het presi dentschap van de Verenigde Staten, heeft president Truman verzocht te streven naar een conferentie met de Russische leiders over Azië en de waterstofbom. Hij gaf zelf toe, dat de kans van slagen van een der gelijke conferentie niet bijster groot was. „Als zij mislukt, moeten de Verenigde Staten alle middelen te baat nemen om het Russische volk van nieuws te voorzien, zoals door middel van radio en pamfletten, die uit ballons en stratosfeervliegtuigen kunnen worden geworpen". In een rede op een republikeinse ver gadering drong Stassen er voorts bij de regering op aan een administrateur te be noemen voor een Amerikaans hulpver leningsplan voor Azië. Stassen, oud-gouverneur van Minnesota, is thans president van de universiteit van Pennsylvanië. Stassen noemde een conferentie, waar aan zowel republikeinen als democraten zouden moeten deelnemen, de eerste stap om „de droeve fouten van de Amerikaanse buitenlandse politiek" te herstellen. De be langrijkste fouten achtte Stassen „het niet- bëzetten van Berlijn door de Amerikaanse strijdkrachten aan het eind van de tweede wereldoorlog, de aan de Sovjet-Unie op de conferentie van Potsdam gedane con cessies en het gebrek aan doortastend op treden in China". Sterke militaire bases in Belgische Congo Gezien de strategische betekenis van de Belgische Congo met zijn rijke uranium- lagen werd reeds onmiddellijk na de oorlog besloten in de Belgische kolonie sterke mi litaire bases in te richten. Deze plannen Hamen verleden jaar vaste vormen aan en de militaire autoriteiten hebben thans enige bijzonderheden bekend gemaakt, meldt A.N.P. Het centrum van deze steunpunten zal zich bevinden ten Zuiden van Kamina, een negerdorp, gelegen op 1100 meter hoogte tussen port Francqui en Elisabethstad (pro vincie Katanga). In 1949 is met de inrichting van deze basis een aanvang gemaakt en op het ogen blik zijn er reeds 175 Europeanen gevestigd, die de kern zullen vormen van de toekom stige strijdkrachten. Het steunpunt Kamina zal in de eerste plaats de voornaamste-basis in de Belgische Congo voor militaire vlieg tuigen worden. Een modern ingerichte pilotenschool zal een groep van een 60-tal bestuurders voor jachtvliegtuigen en born- bardementstoestellen tegelijkertijd kunnen opleiden. Tevens wordt een school gebouwd waar de inlandse bevolking een opleiding tot technicus zal krijgen. Luchteenheden uit België zullen te Kamina worden opge leid met het oog op schiet- en bombarde mentsoefeningen, die in een dichtbevolkt land als België gevaar zouden opleveren. De basis heeft een oppervlakte van 50.000 ha en de startbanen, die een lengte van 6 km zullen hebben, vergen geen nivellerings- werkzaamheden. Een voorlopige startbaan is reeds gereed gekomen. Tot nu toe zijn te Maina 150 km wegen aangelegd. De pilotenschool zal in 1951 gereed zijn. De eerste troepen uit het moederland, die steeds ter sterkte van een bataljon hun opleiding zullen krijgen, zullen in 1952 arriveren. Het militaire steunpunt Kamina zal een kerk krijgen, een zieken huis, scholen, sportterreinen, een zwembad, een depot voor bommen en munitie, een kerkhof, een watertoren, een electrische centrale (welke gedeeltelijk gereed is), een station en een telefooncentrale, en zal op den duur waarschijnlijk uitgroeien tot een kleine stad. De aanleg van. deze basis zal in totaal ongeveer 750 millioen francs kosten, waarvan in het afgelopen jaar reeds 87 millioen francs werden uitgegeven. Senator Tom Conally, voorzitter van de Senaatscommissie voor Buitenlandse Be trekkingen, heeft op een persconferentie verklaard, dat het tijdstip van een openhartige conferentie met Rusland over de controle op atoomwapens waaronder de waterstofbom, misschien nabij is. Hij voelde het meest voor een vergadering van de ministers van Buiten landse Zaken van Rusland, Engeland én de V.S. „Als de conferentie mislukt, zullen de Verenigde Staten duidelijk moeten maken, dat zij in elk geval de grootste en beste bommen vervaardigen", aldus deze poli ticus. In een schrijven, dat hij Zaterdag aan de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken heeft gezonden, stelt cle republi keinse Senator Alexander Wiley voor, de mening te vragen van de bij de UNO aan gesloten landen over de volgende vraag stukken: Vorming van een wereld-fede ratie, beheer van de atoomenergie en ont wapening. Wiley verzoekt om doorzending van zijn voorstel aan Trygve Lie, secreta ris-generaal der UNO. Harde woorden Philip Noel Baker, Brits minister voor de betrekkingen van het Gemenbest, heeft naar aanleiding van Churchills verklarin gen over toenadering tot de Sovjet-Unie verklaard, dat de conservatieve partij in de laatste jaren voor de oorlog-7de hoop op samenwerking met de Sovjet-Unie" ver nietigd heeft. „De waterstofbom was een gevolg van de tweede wereldoorlog en de tweede we reldoorlog was het gevolg van het 'misluk ken van de Volkenbond", aldus de minister. ,De beloften tot internationale ontwape ning zijn niet nagekomen. Litwinof, de •oegere Sovjet-commissaris voor Buiten landse Zaken, had het beginsel van collec tieve veiligheid begrepen en wist dat Stalin hem zou hebben gesteund bij de pogingen om tot collectieve veiligheid tegen fascisme en nazidom te geraken door middel van de Volkenbond. Steeds weer echter werden de Russische voorstellen verworpen. Rusland was -immers niet uitgenodigd op de confe rentie van München in 1938 en het Rus sische voorstel tot het houden van een con ferentie te Boekarest in 1939 werd afge wezen. Lord Halifax (de toenmalige Britse mi nister van Buitenlandse Zaken) kon wel een bezoek aan Göring in Berlijn en in Rome een toast op cle keizer van Abessinië uitbrengen, doch hij kon niet naar Moskou reizen om te bespreken hoe men Hitler in bedwang zou houclen; Hij zond toen slechts een plaatsvervanger"* aldus Noel-Baker. Bidault over binnen- en buitenlandse problemen SAINT ETIENNE, 19 Februari (Reuter) De Franse premier, Georges Bidault, heeft te St. Etienne een toespraak gehou den, waarin hij onder meer wees op de plicht van de regering om cle defensie in alle gebieden van de Franse Unie te be veiligen. „De regering heeft tot taak sa botage en geweld te voorkomen of te on derdrukken. Indien nodig zal zij pogen de wettige middelen daartoe uit te breiden. Het is niet duldbaar, dat organisaties, on der het mom van het begrip vakvereniging en op een inspiratie waarover helaas geen twijfel behoeft te heersen, zich verzetten tegen maatregelen ter verzekering van de veiligheid. Het is evenmin toelaatbaar, dat deze organisaties de plichten van Frankrijk tot zich treklaën". „De „zaak der generaals" zal zoveel mo gelijk in het licht worden gesteld. Alle gegevens zijn thans in handen van hen, die de zaak onderzoeken en geen bewezen dienst of positie zou iemand, wie dan ook, kunnen beschermen voor de gerechtigheid van de natie", aldus Bidault, doelend op een met betrekking tot Indochina ont dekt corruptie-schandaal. De premier gaf te verstaan, dat Frank rijk geen genoegen zal nemen met een uit sluiting van mogelijke besprekingen, welke voort zouden kunnen komen uit Churchills voorstellen tot het voeren van onderhan delingen met de Sovjet-Unie. Bidault verklaarde verder, dat Chur chill steeds opgetreden is als voorvechter van Frankrijk op conferenties waar Frankrijk niet vertegenwoordigd was. „Thans heeft hij echter een drie-mogend- hedenconferentie voorgesteld om ever het lot van de wereld te beslissen". Toen Bidaults gezelschap door Saint Etienne reed werd het door demonstran ten met boze kreten ontvangen. Twee per sonen werden bij relletjes gewond en twin tig personen, onder wie negers en Noorcl- Afrikanen, werden gearresteerd. De plaat selijke door communisten geleide vakver enigingen hadden opgeroepen tot het hou den van tegendemonstraties. Prinses Marijke vierde Zaterdag haar derde verjaardag, Ter gelegenheid hiervan ontving zij als „petemoei" van het jongste wapen van de Koninklijke Landmacht, de Verbindingsdienst, een speciaal geschenk bestaande uit een étui met zilveren lepel en vork, benevens een doos met pralines. Tot het snoepgoed voor de dag kwam had het jarige prinsesje echter meer belangstelling voor haar beide bezempjes dan voor de delegatie van de verbindingsdienst en haar cadeaux. Links kolonel J. J. Marlet, inspecteur der Verbindingstroepen, die het geschenk aanbood. „Indonesië is belangrijk voor de Verenigde Staten" In een in de „New York Times" gepu bliceerd-interview dringt generaal-majoor William Donovan,, tijdens de oorlog chef van het bureau van de strategische strijd macht, er op aan, dat de Verenigde Staten zich het leiderschap in Zuid-Oost-Azië verzekeren en daarom in het bijzonder hun steun zullen verlenen aan Indonesië als „poort" tussen de Stille en de Indische Oceaan en als „bolwerk van het schier eiland Malakka en Thailand". Donovan noemt Indonesië het belangrijkste der Zuid-Oost-Aziatische landen en zijn re gering beschrijft hij als „overtuigd anti communistisch". Niet vervallen paspoorten van de Repu bliek Indonesia worden als geldig beschouwd. Zij zullen echter niet door de regering van de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië worden verlengd. Op grond van wederkerigheid is voor Indonesiërs geen visum vereist om in Nederland te worden toegelaten. Hef woord is aan.... Lessing: Er zou slechts we reld ondernomen maar altijd naar 1 ken had. Aankomst „Oldenbarneveit" en „Empire Brent" Het troepenschip „Johan van Oldcnbar- nevelt" wordt in de komende nacht in de haven van Amsterdam verwacht. De ont scheping van de opvarenden begint Dins dagmorgen om 9 uur. Het troepenschip „Empire Brent" wordt in de late ngmiddag van Dinsdag in de haven van Amsterdam verwacht. De ont scheping van de opvarenden van de „Em pire Brent" begint Woensdagmorgen om 9 uur. De „Johan van Oldenbarpèvelt" wordt hedenavond omstreeks acht uur in IJmui- den verwacht. ENGELSE VERKIEZINGSCAMPAGNE Ter gelegenheid van de opening van een nieuw dienstgebouw op Schiphol werd de bekende piloot J. J. Hondong, chef van de centrale verkeersleiding, gehuldigd ivegens het feit dat hij 25 jaar in dienst is van de K.L.M. Dr. A. Plesman bood de jubilaris de gouden K.L.M.-speld aan. Westerling zou naar Singapore zijn vertrokken DJAKAFiTA, 20 Februari (Reuter), -r— Vojgens welingelichte kringen te Djakarta gelooft men dat Westerling, die de jongste opstand tegen de Indonesische republiek leidde, uit Indonesië naar Singapore is ver trokken. Westerling heeft niet verzocht om een visum voor Singapore, maar men weet, dat hij contact heeft gehad met smokkelaars die tussen "Sumatra en de kust van Malakka hun werkterrein hebben liggen. Volgens onbevestigde berichten zijn vrouw en kinderen van Westerling verleden week op weg naar Istanboel naar Singa pore gevlogen. Uit berichten van de geheime dienst blijkt dat Westerling's troepen om Bandoeng ver strooid raken en, naar men aanneemt, zich aansluiten bij guerillabenden op West-Java. Samenzwering tegen Stalin? Volgens een niet van andere zijde be vestigd bericht' van het Berlijnse blad „Der Abend" (Amerikaanse licentie) heeft de Sovjet-Russische geheime politie te Leningrad een complot op grote -schaal tegen Stalin en de SovjetrUnie ontdekt. Het blad vermeldt als bron „kringen in de omgeving van de Sovjet-Russische be stuurscommissie in Duitsland". Leider van het complot zou maarschalk Govorof zijn. Bijna 200 vooraanstaande officieren, regerings- en partijfunctionaris sen zouden er bij betrokken zijn, onder meer leden van het politiek directoraat van het leger, functionarissen van het ge meentebestuur te Leningrad en zelfs van het ministerie voor staatsveiligheid, ontdekking van dit complot zou geleid hebben tot het wederinvoeren van de dood straf voor spionnag'e en sabotage. De tot nog toe gearresteerde samenzweerders worden voornamelijk beschouwd als aan hangers van Sergei Kirof, de thans afge zette functionaris van het politbureau. Het doel van het complot zou geweest zijn, een grotere niet-federale Sovjet-Rus sische republiek te vormen met Leningrad als hoofdstad. „Deze ondergrondse be schouwde de beloften van de Russische leiders als leugens en vreesde, dat de expansiepolitiek van Stalin en Malenkof de Sovjet-Unie op de rand van de oorlog zou brengen", aldus het blad. Verdediging tegen atoombomaanvallen WASHINGTON, 18 Febr. (Reuter). De Amerikaanse congrescommissie is gehei me besprekingen begonnen ter opstelling van een ontwerp voor verdediging der bur gers tegen atoomaanvallen. De commissie voor de atoomenergie heeft de congres commissie een gedetailleerd rapport over handigd over de reeds gemaakte plannen. Volgende week zullen de gecombineerde stafchefs gehoord worden. Senator Mc. Mahon, voorzitter van de congrescommis sie, wil hierover zoveel publiceren als noodzakelijk is voor het functioneren van de burgerlijke verdediging. C. Holifield, lid van de Amerikaanse Congrescommissie voor de atoomenergie, heeft voorgesteld terstond maatregelen te nemen voor het aanwijzen van een „re serve zetel" voor de regering der Ver enigde Staten, eventueel ondergronds, voorgeval Washington door een atoom bom of dergelijke uitgeschakeld zou wor den. Holifield heeft een resolutie opge steld, waarin instelling gevraagd wordt van een commissie van zeven leden om deze kwestie te bestuderen en per 31 Jan. 1951 rapport uit «te brengen aan president en Congres. Ook zou volgens Holifields voorstel een noodprocedure vastgelegd moeten worden voor het aanwijzen van een vervanger voor de president, vice- president of Congresleden ingeval dezen tengevolge van een vijandelijke aanval hun functie niet zeer zouden kunnen uit oefenen. Brand op Deens schip in het Kattegat Maandagmorgen vroeg is in het Katte gat aan boord van het Deense schip „Kroonprins Olva" brand uitgebroken. De 115 passagiers zijn door het Zweedse schip „Stockholm", dat op Amerika vaart, over genomen. De bemanning van 60 koppen bleef aan boord van het brandende schip. Naar verluidt zijn enkele passagiers en bemanningsleden licht gewond. Regering der R.I.S. grijpt in (Telegrafisch van een medewerker te Soerabaja) Naar wij vernemen heeft de regering der R.I.S. zichjthans bemoeid met het probleem van door de TNI aan de ondernemingen opgelegde schattingen. Op haar advies heeft het TNI-steuncomité in de residentie Be- soêki dientengevolge een bedrag van tien duizend gulden geweigerd dat als eerste betaling door de ondernemingen moest dienen. Een hoge ambtenaar van de regering heeft medegedeeld dat er over deze aange legenheid reeds teveel is geschreven. Het officiële standpunt is dat er van dwang bij de steunverlening geen sprake mag zijn. Indien in bepaalde gevallen, tengevolge van vaak moeilijke omstandigheden, in de afgelopen maanden toch bedragen onder dwang zijn betaald, zullen de ondernemers en particulieren, die menen daarvoor in de termen te vallen, restitutie kunnen aan vragen bij het ministerie van financiën. Maar op de openbare bijeenkomsten laait het politieke vuur op (Van onze verslaggever) LONDEN. „Nog nooit", zeggen de mensen in Engeland, „hebben we zo'n 'rustige verkiezingscampagne gehad als dit jaar". E11 rustig is het inderdaad. Wie geweldige kleurrijke aanplakbiljetten verwacht en opgewonden conversaties, overal waar men sen elkaar ontmoeten, vurige lichtreclames en kleine opstootjes op straat, komt vol ledig bedrogen uit. Ogenschijnlijk heeft de Engelsman geen enkele belangstelling voor het kiezen van zijn nieuwe parlement. De conservatieve Lagerhuis candidaat voor West-Derby, Sir Maxwell Fyffe, zoekt zijn kiezers zelfs in hoger sferen. Hier beklimt hij de steigers van een in aanbouw zijnd huis om de metselaars te gaan „bewerken". Enorme opleving in de Belgische textielindustrie (Van onze correspondent in Brussel) Te Gent werken de katoenspinnerijen momenteel met drie ploegen en aan de buitenlandse, onder andere de Nederland se, vraag kan niet worden voldaan. Het is een gevolg van het streven dei- Marshall- landen naar economische vrijmaking. De Belgen voerden in het laatste kwartaal van 1949 voor 250 tot 300 millioen francs tex- tielfabrikaten en weefsels naar Nederland uit. Deze export zal over het tweede kwar taal 1950 worden opgevoerd tot 500 mil lioen francs per maand. Het aantal werk lozen is in de week van 511 Februari met 60.500 man afgenomen. Inmiddels zijn er niettemin nog 217.127 volledig werklo zen en 60.479 toevallig werklozen (arbei ders die met verkorte werktijd werken). Raadselachtige steekpartij in Groningen Vanmiddag om half een heeft een inwo ner van Groningen op het drukke kruis punt Kraneweg en Friese straatweg zijn vrouw met een padvindersmes van het le ven beroofd. Hij bracht haar een wond aan de halsslagader toe, waarna het slachtoffer dood neerviel. De man trachtte zich toen eveneens door het doorsnijden van de hals slagader van het leven te beroven. Kort na zijn aankomst in 't Academisch Zieken huis is hij overleden. Omtrent de motieven tast men nog in 't duister. Onder zeer grote belangstelling had Zaterdagmiddag in het museum „Het Prin senhof" te Delft de opening plaats van de jubileumtentoonstelling van de schilder Jan van Herwijnen, die zestig jaren geleden in Delft werd geboren en thans in Frankrijk woont. Er is echter wel één plaats, waar de ver kiezingsstrijd ten volle in wordt beleefd en uitgesponnen en dat zijn de kranten. De kranten, die speciale pagina's wijden aan de belangrijkste verkiezingsspeeches (of althans de verkiezingstoespraken van de belangrijkste mensen). En in die kranten ook, heeft men goede kansen om te ont dekken hoe de „man in de straat" over de verkiezingen denkt. Want iedere dag schrijven talloze Engelsen lange ingezon den stukken in hun lijfblad. Men zal niet de indruk krijgen bij het lezen van de meeste van die stukken, dat de politieke strijd op een hoog plan wordt gestreden. De brieven variëren van de triomf van de man, die een auto zag slippen en door de muur van een begraafplaats rijden en toen in het achterraampje een klein blauw bil jet zag met de woorden: „Volg de Conser vatieven op de juiste weg voor Groot-Brit- tannië". tot de man die in de Daily Mirror, een conservatief boulevardblad, zijn af schuw te kennen gaf van de schurkachtige tronies van de Labour-candidaten" en wees op de verfijnde aristocratische gelaatsuit drukkingen van de Conservatieve candi- daten (waarbij hem blijkbaar het gezicht van Churchill niet voor de geest wilde komen). En dan was er nog de brief van „True Blue" in Londen, die verklaarde, dat hij conservatief zou stemmen, „omdat ik mij herinner, dat het eens mogelijk was zoveel eten en ook benzine te kopen als ik wilde; dat het eens mogelijk was tegen rede lijke kosten huishoudelijk personeel te hebben; dat ik vroeger zonder zorgen in het bui tenland kon reizen; dat het vroeger de gewoonte was, dat iedere arbeider hard werkte, omdat hij wist, dat er tallozen gereedstonden zijn plaats in te nemen; dat in die tijd de sociaal mindere eer bied had, en toonde, voor zijn superieuren; dat toen ook stakingsleiders in de ge vangenis werden gezet; dat wij vroeger geregeerd werden door mannen, die daar krachtens geboorte en traditie tpe geroepen waren; en omdat Labour altijd tegen mijn levenswijze ingaat. Dit stukje hyper-conservatieve (met kleine c) kortzichtigheid is gelukkig niet tekenend voor de algemene opinie; maar toch is het wel typisch-Engels. Typisch voor het enige West-Europese land, waar zulke gedachten nog bestaan. Vrijdagavond hebben we in het hart van Londen, de Conway-Hall in Holborn twee der bekendste Engelse socialisten en de candidaat voor het district Holborn South Paneras horen spreken. Het waren professor Harold Laski, hoogleraar in de politeke wetenschap aan de Universiteit van Londen en oud-voorzitter van de La- bour-partjj, Kingsley Martin, hoofdredac teur van de „New Statesman" en doctor S. W. Jeger, de candidaat. Er waren ongeveer duizend mensen in de zaal. Het was een gedenkwaardige bijeen komst. Niet omdat er met tomaten en rotte eieren werd gegooid, maar wel doordat we hier toch voor het eerst de politieke hartstochten wat zagen oplaaien. Daarin gelijke tred houdend met de humor, die in de vele interrupties een opmerkelijk hoog peil bereikte. Zo hoog zelfs, dat nu en dan de ganse zaak de ernstige politeke zaken even vergat en brulde van het lachen om de een of andere gevatte opmerking. De zaal was niet overmatig opzichtig versierd. Langs en op het podium hing een aantal aanplakbiljetten, waarin Labour in krachtige slagzinnen vertelde, wat het in de afgelopen vijf jaar al heeft bereikt en wat het als het herkozen wordt in de komende jaren zal nastreven. Candidaat dr. Jeger sprak het eerst, een kleine man van in de veertig, die ondanks zijn nietszeggend uiterlijk verrassend goed thuis bleek in de politiek, zowel als in de politieke geschiedenis van zijn land, al schroomde hij er niet voor, nu en dan in de uiterste vormen van demagogie te ver vallen. Hij sprak over de punten, die het belangrijkst worden geacht in deze ver kiezingen: een volledige werkverdeling, de nationale gezondheidsdienst, de subsidies op etenswaren en de nationalisatie. Dr. Jeger, noch een van de andere sprekers repte met één woord over het onderwerp, dat de niet-Britse wereld zo interresseert in deze verkiezingen: de buitenlandse poli tiek ten opzichte van West-Europa. Ook Kingsley Martin, een voortreffelijk journalist, sprak daar niet over. Hij ver telde over de oorzaken, die de opkomst der arbeiders eigenlijk tot een volkomen be grijpelijke en onvermijdelijke evolutie hadden gemaakt. Daarna ging de hoofd redacteur van de „New Statesman" over op de politiek in het Gemenebest en dat was het punt, waar deze bijeenkomst zijn meest vurige karakter kreeg. Scherpe interrupties kwamen overal uit de zaal; het vrij grote aantal kleurlingen, dat zich onder de menigte bevond, gaf^Martin de wind van voren. En vooral over de situatie op Ma lakka werd hij en later ook weer dr. Jeger scherp aangevallen. Een student uit Malakka hield een dermate boeiende interruptie tijdens de twèedé toespraak van de Londense dokter, dat 'het auditorium vergeten scheen te hebben, dat de eigen lijke spreker op het podium stond. Het duurde verscheidene minuten en toen 'de lange Maleise "student weer ging zitten, kreeg hij een langdurig applaus. Zo lang durig en zo overdonderend welgemeend, als er die avond niet is geapplaucliseerd. En dr. Jeger gaf toe, dat hij zich het recht voorbehield op somimge punten met de Labour-regering van mening te verschil len. Dit is een van die punten, zei hij. Professor Laski had tenslotte weinig te vertellen.. Hij had die dag al een vijftal redevoeringen gehouden en in een speech van ongeveer tien minuten bepaalde hij er zich toe een aanval te doen op het wezen van het Hogerhuis met zijn 850 adellijke leden en een gemiddelde presentie van vijftig. Om elf uur was de vergadering afge lopen. En het prettige was, dat men na een bezoek aan deze bijeenkomst die zo vol was van ernst en humor, van levendige, reële woorden en ook van de slechtste demagogie, niet wegging met het onbevre digde gevoel een verloren avond te heb ben gehad. Want iets had er zich wel in geopenbaard: de houding van de Engelsen tegenover hun eigen politiek. Tito geeft het Westen een wenk Maarschalk Tito heeft voor een gehoor van 50.000 mensen te Titibo Uzice, een van de onlangs naar hem genoemde plaatsen, geklaagd over de vertraging in de inwilli ging van Joegoslavië's verzoek aan de inter nationale bank om een lening. „Volgens de pers van de Kominform verkopen wij ons land voor dollars," aldus Tito. „Zij zijn leugenaars, hun leugens zijn even groot' als zij zelf. Indien het Westen niet met ons zou willen handelen of reeds gesloten overeen komsten verbreekt of druk op ons uitoefent, zullen wij ons eerder neerleggen bij het feit, dat ons vijfjarenplan enige tijd niet vervolgd kan worden, dan dat wij onze be ginselen laten varen. Wij zullen liever in lompen lopen, totdat wij uit eigen kracht in onze behoeften kunnen voorzien," aldus Tito. WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medgedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt te 10 uur: Aanvankelijk tijdelijk harde, overigens krachtige tot matige Westelijke tot Noordwestelijke wind. Wisselende be wolking met enkele buien. Iets kouder. Zon op Maan op 21 Februari: 7.44 uur, onder 18.04 uur uur, onder 23.26 uur Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 20 Februari: Hoog water: 6.02 en 18.12 uur. Laag water: 1.42 en 14.01 uur. Dinsdag 21 Februari: Hoog water: 6.32 en 18.42 uur. Laag water: 2.11 en 14.29 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1