c •pitmM THEmozmA J De radio geeft Dinsdag Wereldnieuws Maandag 20 Februari 1950 2 Koningin en drie prinsesjes naar Sankt Anton vertrokken Afscheid met donderbussen en serpentines Luide knallen van „donderbussen" en hartelijke wensen klonken vanmorgen om- steeks zeven uur in het station Baarn, toen de koninklijke trein zich in beweging stel de en de Koningin met de prinsesjes Bea trix, Irene en Margriet de vacanti.ereis naar Sankt Anton begon. Vriendjes en vriendin netjes van de prinsesjes hadden voor dit hartelijke en onofficiële afscheid gezorgd. En dat het in' goede aarde, viel, bleek wel uit de glundere gezichtjes van de prinses jes die, verrast door serpentines die door de-geopende ramen in de trein geworpen werden, lachend een „tot ziens" terug riepen. Het was vijf minuten voor zeven toen een hofauto voor het station Baarn stopte en de Koningin en de prinsesjes zich naar de koninklijke wachtkamer begaven.Na even met de vrienden, die zich daar op dit vroege uur verzameld hadden gesproken te hebben, stapten de Koningin en de prin sesjes in de trein. De koninklijke' trein bestond uit.een stoomlocomotief, twee salonrijtuigen en een bagagewagen. De laatste rijdt tot Visé. Daar worden de salonrijtuigen achter de internationale D-trein naar Bazel gekop peld. In de wagons .wordt daar de nacht doorgebracht. Dinsdagmiddag komt -het ge zelschap in Sankt Anton aan. Daar wordt dan juist carnaval gevierd en de prinses jes hopen zo vertelde de,algemeen se cretaris van het Koninklijk Huis, mr. dr. I. G. van Maasdijk dat zij dit feest kunnen meemaken. De heer Van Maasdijk, zijn echtgenote en zijn dochtertje Eleon-ora, een vriendinnetje van prinses Margriet, en mevrouw M. A. Pennink, de verzorgster van de prinsesjes, vormen het gevolg' van de Koningin. De kleine Marijke, die Zaterdag drie jaar werd, maakt de reis niet mee. Zij blijft bij haar- grootmoeder, Prgpes Wil- heimina. met wie zij vanmiddag naar het paleis Het Loo gaat. Binnenschipper overboord gevallen en verdronken Zondagochtend omstreeks 9 uur is de 27-jarige binnenschipper C. H. uit Maas tricht in de Binnenhaven van de Hoog ovens jammerlijk verdronken. De man wilde zijn scheepje verhalen en viel daar bij voorzover thans is na te gaan overboord. Hij greep nog een lijn waarmee hij bezig was maar schijnt tijdens zijn val op een scherp voorwerp te zijn gestoten zodat hij vermoedelijk bewusteloos raakte. Zijn jonge vrouw, die enige tijd later aan dek kwam, zag een paar klompen drijven en riep luidkeels om hulp. Naburige schip pers schoten onmiddellijk toe en palmden de lijn in, waardoor zij de drenkeling bin nenboord wisten te halen. Onmiddellijk pasten dokter de Groot van de Hoogovens en de heer A. P. Bakker kunstmatige adem haling toe maai- het bleek al te laat te zijn. Het slachtoffer was reeds overleden. Het stoffelijk overschot is naar de verbandka- mer der Hoogovens overgebracht. H. laat één, kind achter. Aanvaring op de Westerschelde Het Belgische stoomschip „Louis Sheïd", groot 7606 bruto registerton, is bij Ter- neuzen in aanvaring geweest met het Panamese stoomschip „Maria G", groot 3326 bruto registerton. De „Maria G" is met ingedeukte voor steven doorgevaren naar Antwerpen. De „Louis Sheid" kreeg averij aan de achter steven en liep aan de grond. Het schip had een tros in de schroef Later is het schip door Belgische sleepboten vlotge- trokken en naar Antwerpen gesleept. MARSHALL-GELDEN VOOR WATERLEIDING IN ONRENDABELE GEBIEDEN? De directeur van het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorziening, prof. W. F. J. M. Krul, deelde Zaterdag bij de officiële in gebruikstelling van de waterleiding in de gemeente Ossendrecht mede, dat wellicht uit de gelden van de Marshall-hulp ook bedragen zullen worden beschikbaar ge steld om de z.g'. onrendabele gebieden .in ons land van waterleiding te voorzien. Van het Nederlandse volk moet thans 20 het nog zonder leidingwater stellen. Havenarbeiders besluiten wel wapens te lossen Vergaderingen in Amsterdam en Rotterdam Het hoofdbestuur van de Centrale Bond van Transportarbeiders heeft in een com muniqué medegedeeld dat het in Amster dam en Rotterdam ledenvergaderingen heeft belegd voor de havenarbeiders ter bespreking van het lossen der wapentrans porten. In beide vergaderingen werd met alge mene stemmen besloten de wapens te los sen en in te gaan tegen het streven, van de door de communisten gevormde zg.n. vredescomités om dit doel te verhinderen, aldus wordt in het communiqué verklaard. Ook in een ledenvergadering van de Be drijfsorganisatie Verkeer te Rotterdam, aangesloten bij het Onafhankelijk Verbond van Bedrijfsorganisaties, (dat zich inder tijd van de E.V.C. heei't afgescheiden) is na uitvoerige besprekingen besloten om de wapens, die binnenkort in de haven te Rot terdam worden aangevoerd, te lossen. Dit besluit werd met op vijf na algemene stemmen genomen. Tevens is besloten te trachten alle Rotterdamse havenarbeiders Zondag 26 Februari in vergadering bijeen te roepen. Het besluit om wapens te lessen zal dan worden voorgelegd en verdedigd. Mr. J. M. L. Th. Cals staatssecretaris De met ingang van 15 Maart benoemde staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, werd op 18 Juli 1914 te Nijmegen geboren. Hij bezocht het gymnasium te Roermond en studeerde aan de rechtsgeleerde facul teit van de R..K. universiteit te Nijmegen. Sedert 1941 is mr. Cals als advocaat in zijn geboorteplaats gevestigd. Voordien was hij' leraar in staathuishoudkunde, .staatsinrichting en handelsrecht te Roer mond. Mr. Cals is voorzitter van de Mijnindus- trieraad en voorzitter van de Katholieke Jeugdraad voor Nederland. Sedert 19 Augustus 1948 is mr. Cals lid van de Tweede Kamer voor de Katholieke Volks partij. Monument Februari-staking B. en W. van Amsterdam hebben dé ge meenteraad voprgesteld een bedrag van 35.000,beschikbaar te stellen voor het oprichten van een monument ter herden king van de Februari-staking 1941, dat geplaatst zal worden op het Jonas Daniël Meyerplein. Het college heeft de Haar lemse beeldhouwer Mari Andi'iessen (die reeds verzetsmonumenten maakte voor Haarlem, Heemstede en Putten) voorge dragen als vervaardiger van dit gedenk teken. 9 zenuwpijn,kiespijn Tergende pijnen..duldeloos,maar"niet hope loos, want'AKKERTJES'verslaan alle pijnen snel en zeker. Weiger namaak, f AKKERTJES' -helpen direct HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 „Lichtbaken". 10.00 Voor kin deren. 10.15 Pianorecital. 10 40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Concertgebouw orkest. 11,50 Godsdienstige causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Promenade-orkest en solisten. (12.30—12,33 Weerbericht). 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws. 13.20 Harmonie-orkest. 13.40 Platen. 13.50 Viool en piano. 14.30 Zang en piano.. 15.00 Schoolradio. 15,30 Platen. 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Declamatie. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Rege ringsuitzending. 18.00 Lichte muziek. 18.20 Reportage. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 „Dit is leven". 19.40 Zang en piano. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 „Carnaval over al". 22,35 Platen. 22.40 Godsdienstige cause rie. 23.00 Nieuws. 23.15 Plaiten. HILVERSUM n, 414.5 M. 8.00 Nieuws. 8.15 Ochtendblad, 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Hersengymnastiek. 9.35 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Amusementsmuziek. 10.50 Voor kleuter-s. 11.00 Piano, 11.30 Voor zieken. 12.00 Metro pol e-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Financieel weekoverzicht. 13.25 Mu- sette-orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.3C Priten. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws, 18.15 Pianospel. 18.30 Volksuniversi teit. 19.00 Voor kinderen. 19.05 Volksl ieder en- kwartet. 1.9.25 „Paris vous parle". 19.30 Kwin tet. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.30 Platen. 21.45 Buitenlands overzicht. 22.00 Amusementsmu ziek. 22.30 Muziekjournaal. 23.00 Nieuws, 23.15 Carnavalsprogramma. 23.35 Platen. Carnavalsvreugde in het Zuiden. In Bergen op Zoom deed Pruis Nilles I zijn intocht. Toen 'hij het bewind over de stad overgenomen had, huldigde hij op het bordes van het stadhuis de heer Verbiest (met lauwerkrans)Op de achtergrond in 't midden de heer Godfried Bomans, die als ere-gast van de stad het feest bijwoonde. Ook Schagen vierde Carnaval Wie meent dat alleen in het Zuiden van ons land carnaval wordt gevierd, vergist zich. Schagen, het rustige marktplaats.!e tussen Alkmaar en Den Helder, was Zater dag en Zondag geen Schagen meer. Want zoals Den Bosch enkele dagen in het jaar Oeteldonk heet, zo heette Schagen Mug- genburg en...... vierde carnaval. Zater dagavond deed Prins Magnus de Eerste zijn intocht en in een met fakkels verlichte stoet trok hij met zijn Raad van Elf naar een der plaatselijke hotels, Daar hield Z.K.H. „Ridder van het Lollewegje, heer en meestér van Muggenburg en deszelfs baggervrije sloten en volkstuinen" een troonrede om vervolgens de sleutels van Muggenburg te overhandigen aan de bur gemeester'van de stad, Piet'van Dijkstal. Dit eerste carnaval in Noordholland trok zeer vèel belangstelling. Uit de gehele pro vincie en zelfs uit Friesland, Utrecht en Zuidholland kwamen er feestvierders naar Schagen. Beide avonden om klokslag twaalf uur werd er een koningin gekozen. per rol De grootste en de beste! „Een internationale taak op binnenlands politiek terrein" Prof. Romme sprak in de partijraad der K.V.P. Op de te Utrecht gehouden vergadering van de partijraad der Katholiek'é Volks partij heeft de voorzitter der katholieke Tweede Kamerfractie, prof. mr. C. P. M. Romme, over de staatlcündige toestand en het parlementaire werk gesproken. Prof. Romme zag in de verklaring van Anti-Revolutionnaire zijde over 'dé bereid heid tot samenwerking en de vorming van een nationaal kabinet de bedoeling, om tijdig de aandacht te vragen voor deze be reidheid. Ook zag hij daarin, dat prof. Anema de mogelijkheid daartoe aanwezig achtte. Prof. Romme is van mening, dat de A.R.- handreiking met begrip moet worden ont vangen. „Wij hebben tot 1952 de tijd om aan de hand van de komende ervaringen te overwegen of de reëele mogelijkheden aanwezig zijn en de voor- en nadelen te bestuderen van een nationaal kabinet of van een kabinet, dat een flinke loyale op positie tegenover zich ziet". Spreker vroeg zich af, of door de ontwikkeling van de verhoudingen de voornaamste betekenis aan een oppositie nietontnomen is. Sprekende over de buitenlandse politiek zeide prpf. Romme, dat deze in de loop der jaren van veel''groter» betekenis geworden is. Dit is geen verschijnsel van tijdelijke aard, doch een duurzame ontwikkeling. De K.V.P. staat met alle positiviteit ingesteld ten opzichte van de Benelux en alle andere samenwerking. Wanneer het werk van de commissie tot herziening van de Grondwet tót resultaat mocht hebben, dat het aantal leden van de Tweede Kamer van 100 tot 150 wordt uit gebreid en de K.V.P. 48 a 50 leden zou tel len, zou het voor de partij gewenst zijn over twaalf a vijftien man te kunnen beschik ken, die zich kunnen wijden aan het tijd rovende internationale werk. De christelijke partijen hebben-hierin een zedelijke taak. Op binnenlands politiek terrein ligt ook een internationale tak. „Wij moeten in de binnenlandse politiek het voorbeeld geven van onze zin voor recht en rechtvaardigheid, speciaal op sociaal terrein en deze uitdra gen op internationaal terrein. Op de poli tieke en maatschappelijke leiders rust de plicht bij het volk een verhoogde energie te kweken om er weer bovenop te komen. Er is nog te weinig begrip voor de realiteit om de diep ingrijpende gevolgen van de oorlog onder het oog te zien. Er moet ook meer vertrouwen gekweekt worden in het streven om te komen tot meer sociale rechtvaardig heid". Bij het leggen van de wettelijke grond slag van de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie en de wet op de ondernemings raden komt de reactie van de mismoedig heid, aldus prof. Romme. „Wij moeten op alle terrein de gedachte uitdragen, dat het in de eerste plaats gaat om de vestiging van de waardigheid van de werkende mens, waarbij wij onder de werkende mens moe ten verstaan de werknemer zowel als de ondernemer. Spreker was huiverig voor een binnenlandse politiek, die niet gericht is op de sociale rechtvaardigheid. „God geve ons politieke leiders, die niét zullen aflaten van het bouwen aan zulk een maatschappij", eindigde prof. Romme. In navolging van de gemeente Rotter dam zullen te Zaandam medezeggenschaps commissies voor de bedrijven worden in| steld. Uitsluitend voor de gemeentelijke l drijven, die meer dan 25 man tellen. Export van bloembollen In het weekblad voor Bloembollencul tuur is een onderhoud met mr. F. J. D. Theyse, secretaris van de Bond van Bloem bollenhandelaren. opgenomen over de si tuatie van de export van bloembollen. Met Duitsland is overeengekomen, dat er vijftig procent vooruit behaald moet worden, mits er twee procent korting voor contant wordt toegestaan. De andere helft zou met 1 Februari betaald moeten worden. In Engeland zijn voorbereidende bespre kingen gevoerd. Ernstige moeilijkheden hebben zich bij de besprekingen niet voor gedaan. Zo goed als met zekerheid kan ge zegd worden, dat er een zekere verruiming zal komen. De handel in bloembollen kan, vooral wat de afneming door particulieren betreft, zeker in België belangrijk uitgebreid wor den. Wel ondervindt deze wijze van afne men enige tegenkanting maar toch niet in dezelfde mate als in Zwitserland, waar men niet alleen bezwaren heeft tegen leve ring aan particulieren, maar ook aan wa renhuizen. In Amerika worden bij de export geen grotere moeilijkheden in de weg gelegd en sommige maatregelen op phytópathologisch gebied worden, dank zij de goede verhou dingen tussen beide plantenziektenkundige diensten en dank zij de overtuiging die men aan de overzijde heeft van de perfec tie van de dienst in Nederland soepel toe gepast. De handel doet echter goed door punten van wrijving te vermijden, want de grens tussen protectionistische en ge zondheidsmaatregelen is niet steeds nauw keurig te trekken. Tracht de verhoudingen zo goed mógelijk te doen zijn en vrienden te maken. Het college van B. en W. te Zaandam vraagt de gemeenterad eaen bedrag van f450,000 voor het inrichten van een voor malige meubelfabriek ten behoeve van het gemeentelijk electrieiteitsbedrijf. SPIERPIJN, SPIT... t Loert overal. De weldadige warm- te van de pijnstillende Thermogène verdrijft de snerpende pijn. VrilSp REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 nAARLEM TEL. 11485 Dr. Plesman opende nieuw dienstgebouw op Schiphol Op het vliegveld Schiphol is Zaterdag een nieuw dienstgebouw geopend door de president-directeur van de K.L.M., dr. A. Plesman. „Wij hebben onze vleugels zeer krachtig uitgeslagen", aldus dr. Ples.man. „Voor de oorlog beschikten wij over 200 man vlie gend personeel onder wie 74 piloten. Thans leggen de K.L.M.-machines meer dan 40 millioen kilometer per jaar af met 122Ö man vliegend personeel, onder wie 400 piloten". Als devies voor de in het nieuwe ge bouw te vestigen dienst „general opera tions" gaf dr. Plesman::.,„Durf: te dienen", maar daarnaast: „Durf te eisèn en te com manderen". -, Dr. Plesman. besloot zijn rede met woor den van dank en waardering voor een der eerste piloten van de K.L.M., de heer J. J. Hondong, die thans chef is van -de centrale verkeersleiding op- Schiphol en wiens zilveren jubileum met de opening van het nieuwe gebouw samenvalt. EX-POLITIEMAN VOOR DE BIJZONDERE RAAD VAN CASSATIE De Bijzondere Raad van Cassatie heeft de zaak behandeld tegen- J. K., die door liet Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam was veroordeeld tot twaalf jaar gevange nisstraf. K. heeft tijdens de bezetting dienst gedaan bij de „staatspolitie" in Haarlem; Zaandam en Apeldoorn. In Zaan dam, Hilversum en Loosdrecht heeft hij arrestaties verricht en de arrestanten overgegeven aan de Duitse politie. Voorts heeft hij opdracht gegeven tot het opspo ren van onderduikers, huiszoekingen ver richt en fietsen en radiotoestellen gevor derd. De procureur-fiscaal concludeerde tot verwijzing van de zaak -naar de Bijzondere Strafkamer bij de rechtbank te 's-Herto- genbosch voor een nader onderzoek. RITSA" GR. HOUTSTRAAT 133 - TEL. 166 t/o Luxor Haarlem Reparaties vlug en billijk! Tandartsen, tandheelkundigen en tandtechnici De publicaties over het voor de Amster damse rechtbank gevoerde proces tegen vijf Amsterdammers, aan wie ten laste was gelegd, dat zij zonder de verplichte wette lijke bevoegdheid het beroep van tandarts of tandheelkundige uitoefenden, hebben hier en daar enig misverstand gewekt. Teneinde deze misverstanden weg te nemen, zij er in het belang van de ver dachten zelf, in dat van de Nederlandse tandartsen, van de tandheelkundigen en ook van de tandtechnici op gewezen, dat men het beroep van de verdachten niet als tandtechnicus. nog veel minder als tand heelkundige óf tandarts behoort té kwali ficeren. Onder de geverbaliseerden bevond zich een aantal, dat in het buitenland ge studeerd had voor tandarts en in het bezit is van buitenlandse diploma's. Deze geven hun echter niet het recht in ons land de door de wet beschermde titel-tandarts of tandheelkundige te voeren en dus ook niet het recht dit beroep hier uit te oefenen. Reeds jarenlang zoeken commissies naar een oplossing, die de verlangens van de bona-fide „buitenlandse dentists" kan ver wezenlijken. In bevoegde kringen wordt het zeker niet uitgesloten geacht, dat die oplossing in de toekomst zal worden ge vonden, temeer, daar er in ons land nog steeds plaats is voor meer tandartsen. Da.ar tegenover waken de wettelijk be voegde tandartsen voor hun beroepseer. In ons land zijn niet alleen tandartsen be voegd tandheelkundige raad of bij stand te verlenen (in tegenstelling tot tandtechnici, die geen enkele wettelijke bescherming genieten, zodat iedereen zich als tandtechnicus mag vestigen), maar ooi de tandheelkundigen, die die bevoegdheid kregen krachtens de wet van 1925. De Nederlandse Vereniging van Tand heelkundigen protesteert daarom met klem tegen het in één adem noemen van tand technici en tandheelkundigen. De wet, zo schrijft deze vereniging, kent slechts tandartsen en tandheelkundigen, elke groep met een eigen omschreven be voegdheid. Noch de tandartsen, noch de tandheelkundigen' hebben ook maar iets gemeen met de tandtechnici. De tandart sen en tandheelkundigen oefenen de tand heelkunde uit. Aan de tandtechnici is elke „handeling" aan de mond" ontzegd. De .tandheelkundigen hebben hun be voegdheid verworven krachtens .de wetten van 29 Juni 1925, 18 Mei 1929 en 13 Mei 1939 na aflegging van een praktijkexamen, dat hun het recht gaf de titel tandheelkun dige te voeren. Bij deze 'wetten was de uitoefening der orthodontie in haar geheel buitenges Loten en werd hun bevoegdheid gelimiteerd tot de behandeling van patiënten, dié ouder dan 16 jaar zijn. De wet van 1925 had-ten doei een wijzi ging te brengen in de wet van 28 April 1913. Deze bepaalde dat de toepassing der tandprothese onder de bevoegdheden van de tandarts behoorde. Hierbij Was echter geen overgangsbepaling gemaakt voor. hen, die voordien dé toepassing dér tand prothese als beroep uitoefenden. De wet van 1925 stelde dan ook als eis: „dat men vóór 10 Juni 1913 "(datum waar óp de wetswijziging in werking trad) de toepassing der volledige tandprothese ais beroep uitoefendë." Zo ontstond een nieuwe groep van be oefenaars van tandheelkunde, de tandheel kundigen. Daar zij voorkomt uit een over gangsmaatregel vormt zij een uitstervende groep. Volksdans-feest in Haarlem Honderden jonge mensen uit Amster dam, Zaandam, Castricum en Haarlem wa ren Zaterdag naar het Krelagehuis geko men waar het Volksdans-centrum Haarlem onder leiding van Henk van der Wateren een^róot volksdans-feest hield. Er was ook een uit verpleegsters en patiënten be staande groep van het Provinciaal Zieken huis aanwezig. Henk Steenkist verzorgde bijna zes uur achtereen de piano begeleiding. Ter afwisseling van de algemeen beken de dansen liet de demonstratie-groep enkele nieuwe aanwinsten zien: een Spaanse wals op „Fleurs d'Oranges" van Ludovici door mevrouw M. Stapel en ver der „Die Freischütz" van dezelfde, waarbij de meisjes als in een zweefmolen door hun partners werden .rondgezwaaid. Ook de zang had een plaats in dit programma. Onder leiding van Henk Honhof werden, tal van vrolijke trekkersliedjes ten ge hore gebracht. Voldaan maar moegedanst gingen de deelnemers om negen uur huiswaarts. Zaterdagmiddag is de nieuwe burge meester van Oldenzaal, mr. J."M. J, Corne- lissen, vroeger adjunct-commies bij de Provinciale Griffie in Noord-Brabant, ge- Crltiek. De Prawda heeft in een artikel critiek uitgeoefend op het lid van het- Russische Politbureau Andrei Andrejef die candidaat staat voor de opperste Sovjet. Andrejef zou een ploegenstelsel hebben gepropageerd, dat een ongun stige invloed heeft gehad op de pro ductie in de landbouw. Explosie. In een dynamiet-fabriek in Stier marken (Oostenrijk) zijn twee ketels met zuur ontploft. De fabriek werd zwaar gehavend en de installatie werd totaal vernield. Eén persoon kwam om het leven. Registratie. De Amerikaanse senatoren Karl Mundt, Homer Ferguson (beiden republikeinen) en de democraat Olin Johnson, zullen binnen veertien dagen een wetsvoorstel indienen tot verplichte registratie van alle communisten in de V.S. Met schat het aantal van de Ame rikaanse communisten op 54.000. Brekebeen. Prins Aly Khan heeft bij het skieën te Gstaad in Zwitserland zijn rechterenkel gebroken. Kale boel. Een West-Berlijnse filmmaat schappij zoekt voor een nieuwe film 250 kaalhoofdigen. De eigenaar van de glimmendste schedel krijgt 1.000 mark extra. Mae buiten Westen. De (wérkelijk 58 jaar oudë) actrice Mae West is dezer dagen ophet toneel van het Auditorium Theatre' in New York flauwgevallen tijdens de opvoering van „Diamond Lil". "Haar geneesheer verklaarde'dat zij uit- geput was. Alfabet. Het oudste ABC-boek ter wereld is thans tentoongesteld in de academie voor letterkundigen in Parijs. Het is een in spijkerschrift geschreven alfabet dat te Ras Sjandra in Syrië'is ontdekt. Het bevat dertigletters, en is in Syrië ge bruikt in de veertiendeeeuw voor Christus. Tot dusver was het oudst be kende alfabet dat van Wadi Hamamat (Egypte), dat 10 eeuwen jonger,is. Het water wast. De Amerikaanse Staten Louisiana, Mississippi en Arkansas worden door overstromingen geteisterd. In totaal hebben 35.000 mensen hun huizen moeten verlaten. Aanslag. Te Chateauroux (Frankrijk) heeft zich in het gebouw van het plaatse lijke linkse blad „La Marseillaise" een explosie voorgedaan die gevolgd werd door brand. De directeur van het blad verklaarde dat men op de cylinders van de rotatie-pers ontplofbare stof had gelegd. Volgens hem betrof het hier een aanslag. Redding.'Twee jonge Weense artsen hebben de longen van een dertien-jarige jongen die gedurende vier minuten „formeel" dood was, weer tot werking gebracht. Tien dagen lang hebben zij kunstmatige- ademhaling door electriciteit toegepast en de jongen ingespoten met strepto- mycine! De jongen is nu buiten gevaar. Onder, de Melkweg. Morgen vertrekt een groep astronomen van de Harvard-um- versiteit naar Zuid-Amerika om daar gedurende 18 maanden de Melkweg te bestuderen. Enkele reis. Volgens het blad „Sozialdemo- krat", zal Walter Ulbricht, vice-minis- terpresident van Oost-Duitsland, in het begin, van de volgende-week naar Moskou vertrekken. Ulbricht is naar Moskou ontboden om rekenschap af te leggen van de toestand in de Oostelijke zóne, alsmede van de economische po litiek van zijn regering, aldus het blad. (Adv.) installeerd. PANDA EN DE MEESTER-MUZIKANT 37. Nu had intussen Panda de ongelukkige violist Fiedeldum weer op de. been gehol pen en wat afgestoft, en nu leidde hij hem naar buiten, waarbij de rampzalige zijn viool nog onder de arm klemde. „Kom., maestro," zei Panda vriendelijk, een beet je buitenlucht zal u goed doen! Ga eens kalm zitten en geef mij dan een beetje les. Ik wilde dat ik al net zo knap was als u! Ik weet zeker, dat u een groot violist bent en zo pratendbracht hij hein naar een gemakkelijk plekje, waar ze tegen het tentzeil aan konden gaan zitten en waar de kunstenaar weer een beetje tot zichzelf kon komen. Joris Goedbloed zag hen gaan, en nu welde de wraakzucht in hem op. ,.Die iwee hebben het gedaan", mompelde hij schor. „De knoeiers! De dilettanten! De namaakartisten! Berooid en verslagen la ten ze me zitten! Maar nu zal ik hen krij gen ik ga die ellendige viool tot splin ters hakken!" De gedachte alleen al stemde hem vrolijker, en terwijl hij zijn mouwen opstroopte mompelde liij voort: „Dat jam- merinstrument, dat mijn voorstelling deed mislukken! Ik zal er kleine, uiterst fijne kachelhoutjes van maken! Ik zal dat snerp- kastje de wereld uit helpen. Ik zal....". En juist toen werd hij op de schouder ge tikt. Door wie? Door niemand minder dan door de geheimzinnige heer Eduard Kraaksma. Eén ogenblikje alstublieft," zei deze vriendelijk. Mag ik u even spre ken? Ik zou namelijk die viool wel willen kopen!" „Dat piepdoosjeehik bedoeldat fijne instrument?" vroeg Joris, die zijn verbazing met koelbloedig heid meester werd. „Gij wenst onze zin gende viool te kopen? Het zal u toch dui delijk zijn, dat wij slechts ongaarne af stand zouden doen van een instrument met een zó kostelijke muzikaliteit! Maar wan neer ge aandringt. ehik zou zeg gen; laat ons even naar binnen gaan, waar we ongehinderd kunnen spreken!" (Adv.) ,Op 't nippertje" Leeriingencorps der M.T.S. vierde zesde lustrum Ter viering van het zesde lustrum kreeg het jaarfeest van het corps van leerlingen der M.T.S. te Haarlem dit keer een bijzon der karakter. In het gebouw St. Bavo werd Zaterdagavond onder de titel „Op 't Nip pertje" (met drie uitroeptekens) een naar denkbeelden van de heer F. Kramer ver vaardigde revue vertoond, die de toeschou wers veel vermaak verschafte. Het was een pretentieloos, hier en daar wat mager ge heel, met enkele aardige scènes, zoals die in het ziekenhuis waar een slachtoffer met allerlei slecht verteerbare kennis werd vol gepompt. Geheel aan de eisen, welke meii voor dergelijke gelegenheidsspelen mag aanleg gen, voldeed echter alleen het tafereel, waarin een gekwelde scholier mismoedig zijn huiswerk terzijde schoof, omdat hij de oplossing van een wiskunde-vraagstuk niet vinden kon. In zijn droom verschenen hem eerst tot grote hilariteit van de zaal de vermanende -gedaanten van zijn leraren en vervolgens dansten de problematische getallen net zo lang voor zijn ogen tot de gezochte X geen onbekende meer was. Het balletgroepje onder leiding van mejuffrouw Vroom, dat hier gebruik maakte van fluo rescerende rugnummers en rekenkundige tekens, droeg er veel toe bij om dit fragment tot het hoogtepunt van het programma te maken. Een Biedermeier-fantasie oogstte eveneens veel waardering. Leuk was ook de finale, waarin de hoofd persoon in de letterlijke zin van het woord door het eindexamen gesleept moest wor den, omdat er blijkens het slotlied geen andere mogelijkheid bestaat: ,,'t Is alles op het nippertje op onze M.T.S. Het hoogste cijfer dat je krijgt is niet veel meer dan zes. Wie hoger haalt is abnormaal en valt hier uit de toon. Wat onvoldoendes en een her, dat is hier doodgewoon." Over Ihet algemeen werd er vlot geacteerd en was er aan de décors veel zorg en fan tasie besteed. Het voorprogramma bestond uit een soort variété, met knappe turn- demonstraties, een droogkomisch liedje bij de guitaar, het optreden van een gooche laar en een grappige opera-parodie, geheel verzorgd door eigen krachten. De conféren cier, die zich later in de revue bijzonder onderscheidde, sloeg hier de plank wel enigszins mis. Na afloop kwamen de bloemen en dank betuigingen. Tegen middernacht begaf men zich naar restaurant Brinkmann, waar tot vier uur gelegenheid was om te dansen. D. K»

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2