Gas- en Electriciteitstarief te Haarlem Amsterdamse Beurs Kort en Bondig Maandag 20 Februari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 5 Heemsteedse burgerij maakte kennis met mr. van Rappard Druk bezochte receptie op het raadhuis De Heemsteedse burgemeester, mr. A. G. A. Ridder van Rappard en zijn echtgenote, hebben Zaterdagmiddag gerecipieerd in 't raadhuis en honderden Heemstedenaren hebben de gelegenheid te baat genomen om hun opwachting bij de nieuwe bur gervader te maken. Zij vertegenwoordigden verenigingen, stichtingen en organisaties van de meest uiteenloopende aard en zo groot was hun aantal, dat het ondoenlijk js om hen bij name te noemen. Het zal de burgemeester ongetwijfeld prettig hebben aangedaan, dat zovelen kwamen getuigen van hun belangstelling en van hun blijd schap over zijn komst. Er heerste dan ook een geanimeerde stemming en de drukte op het Raadhuisplein minderde pas toen de schemering al begon te vallen. Het aardigste moment van de .receptie was ongetwijfeld de komst van de jeugd- rijvereniging „En Avant", die zoals dat ruiters betaamt, te paard naar het Stad- huis trok. De stoet van twintig man sterk maakte front voor het stadhuis en de heer en mevrouw Van Rappard, die op het bor des waren gekomen om d.it fleurig schouw spel te zien, hielden daarna een inspectie van de jeugdige ruiters. De burgemeester vertelde het bestuur, dat zijn hart was opengegaan toen hij de stoet zag naderen, omdat hij het als rechtgeaard buitenman bijzonder apprecieerde dat de ruitersport in Heemstede bloeide. Hij bracht ook tot uitdrukking dat hij zich veel voorstelde van de internationale jeugd-ruiterdag die „En Avant" van de zomer in Groenendaal zal houden. De jongste twee leden van En Avant boden mevrouw van Rappard een bloemstuk in de vorm van een hoef ijzer aan. Dit was niet de enige maal dat de bur gemeester naar buiten moest komen, want de drie Heemsteedse muziek-corpsen Ex- celsior, St. Michaël en Eensgezindheid kwamen hem met drié pittige marsen een muzikale hulde brengen die klonk als een klok. Van het balcon af bedankte burge meester van Rappard voor deze attentie. Zo eindigde deze receptie met louter tevreden gevoelens. De Heemstedenaren hadden kennis gemaakt met een beminne lijke burgervader, wiens levendige belang stelling voor zijn nieuwe gemeente uit iedere vraag bleek en de heer en mevrouw Van Rappard konden in dit hartelijke wel kom een bewijs zien van de gevoelens dié de burgerij hen toedraagt. Mooiste poppen van de prinsesjes le zien op Heemsteedse jeugdbeurs In het pasgeopende nieuwe gebouw van de Hervormde Jeugdraad aan de Heren weg 111 zal van 1 tot 4 Maart de Heem steedse Jeugdbeurs worden gehouden. Het wordt een groot opgezette bazar waar de traditionelewerpspelen en de grabbelton zijn opgesteld naast een griezel kelder, een postkantoor, een nasi-goreng eethoek en een padvinders-pannekoeken- huis. Er zijn enkele voorlichtende stands, onder meer van de Heemsteedse Jeugd clubs, van het Nederlands Bijbelgenoot schap en een die belangwekend materiaal omvat over de band tussen kerk, ouders en jeugd. Als bijzondere attractie is er een expo sitie van de mooiste poppen van de vier prinsesjes, die voor dit doel door de Ko ningin beschikbaar zijn gesteld. Jong* I iep Bij de Zondagmiddag in Haarlem-Noord gehouden wielerwedstrijden is de zeven tien-jarige renner A. Bokshoorn uit Am sterdam in de bocht van de mr. Joh. Ger- ritslaan tegen een tegelpad gereden en ge vallen. Bokshoorn bleef bewusteloos lig gen. Een lid van de Ongevallendienst meende dat het slachtoffer een hersen schudding had opgelopen, waai-na de on fortuinlijke sportman naar de. Deo is over gebracht. Op het fietspad langs de Amsterdamse vaart is Zondagmiddag een Amsterdam mei', die tussen een kluwen renners was geraakt, gevallen. Ook hij had een hersen schudding. De Heemsteedse jeugdrijvereniging „En Avant" kwam Zaterdagmiddag in de let terlijke zin van het woord opdravenom zich aan de nieuwe burgemeester van Heemstede voor te stellen. Nadat de bur gemeester de ruiterstoet had géinspecteeerd onderhielden hij en zijn echtgenote zich nog even met de technische adviseur van „En Avant", de heer G. A. M. van der Meer wielrenner hersenschudding op J. Krediet overleden In de ouderdom van vijftig jaar is in Soerabaja overleden de heer J. Krediet, adjudant bij de Koninklijke Landmacht. De overledene heeft een groot aantal ja ren in Haarlem gewoond en was voor de oorlog verbonden aan de Motordienst in de Ripperda-kazerne. De heer Krediet is in Assen geboren en was daar lid van de voetbalclub „Achilles". Vele jaren maakte hij deel uit van het eerste elftal. Tijdens zijn verblijf in Haar lem voetbalde hij in „Tweede Jeugd". Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 18 Februari 1950 GEHUWD: 18 Febr., A. P. J. van Rossum en C. E. Praalder. BEVALLEN van een zoon: 15 Febr., C. Stokman—de Jong; 16 Febr.. D. C. Tromp— Koks; 17 Febr., M. C. Lucasde Ruig; H. A. DuijnDekker; G. ter MaatKlaver; 18 Febr., W. H. DrogtropLukkien; H. van den BergOuwerkex-k. BEVALLEN van een dochter: 14 Febr. E. van RiessenLipke; 17 Febr., H. M. Spak- manWentink; J. H. MarkusSnel; 18 Febr., J. Heulevan Monsjou. OVERLEDEN: 16 Jan., P. Timmer, 69 j., Goltziusstraat; H. J. van den Berg, 73 j., Plein; 17 Febr., H. Panhuijzen. 67 j., Klever- parkweg; N. van der Hoeff, 78 j., Veenberg- plein; S, Pool, 74 j., Joh. van Vlietstraat; C. P. Ronde, 81 j., Bakenesserstraat; 18 Febr., B. de Vries, 3 j.. Gasthuis vest. Tot 15 Maart geven wij 10% KORTING op het overtrekken van lampekappen KELLER SPAARNWOUDERSTRAAT 13 - TEL. 15778 (Adv.) Agenda voor Haarlem MAANDAG 20 FEBRUARI Stad Haarlem: A.N.J.V., O.P.S.J. en EVC „Jeugd", „Dag van de koloniale jeugd", 7.30 uur. Palace: „Dat gaat ons allen aan", 14 j.. 2,, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zegluister 'ns even", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur..City: „Apache", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Verdoolde jeugd", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Lulu Belle", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De drie muske tiers", 14 i„ 2, 4.15, 7 en 9.15. uur. DINSDAG 21 FEBRUARI Gem. Concertgebouw: Concert HOV voor Internationaal Legioen der wereldburgers, 8 Uur. Stadsschouwburg: „Goud en antiek" (Comedïa), 3 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Ongeluk met dodelijke afloop bij de Kijkduintrappen Jeugdige fietsrijder merkte de trappen te laat op Zondagmiddag was de vijftienjarige Am sterdammer W. Fi J. M. R. met zijn vriendje op de fiets naar Overveen gegaan. Zij reden de Hoge Duin en Daalseweg op en toen R. de Kijkduintrappen, welke de verbinding met de Midden Duin en Daalse weg vormt, naderde, reed hij het voetpad op. Waarschijnlijk heeft hij gedacht, dat hij verder kon rijden en heeft te laat be merkt, dat er trappen waren. Terwijl hij nog op zijn fiets,zat is hij van de trap ge vallen. Hij kwam op het tweede plateau terecht. Met een schedelbasisfractuur is de jongen naar het ziekenhuis Joannes de Deo overgebracht, waar hij in de loop van de avond is overleden. Het vriendje is ook het voetpad opge reden, doch hij zag bijtijds het gevaar. Zijn kameraad heeft hij echter niet zien vallen. Vic Lewis in Haarlem „Muziek van morgen door de band van vandaag" Zaterdagavond was in het Krelagehuis het optreden te beluisteren van de twintig executanten te'.ler.de Engelse band van Vic Lewis. De bezetting vah het orkest telt vijf tormpetten, vijf trombones een enkele keer zes, wanneer Lewis zelf meeblaast vijf saxofoons, contrabas, piano, slagwerk en een' zangeres. Nog geen twee maanden geleden heeft Lewis te Londen met de band in deze samenstelling gedebuteerd. Volgens het programma zou dit optreden het Engelse muzikale leven in opschudding gebracht en Lewis aan de kop geplaatst hebben van al zijn Britse rivalen. Een dergelijke reclame stunt klinkt tamelijk verdacht, want wie maakt dit uit, het publiek dat door bar baarse prestaties gek getrommeld en getoe terd is, of Lewis zelf? Op éér punt schijnt mij de Lewis-Band geen rivalen te hoeven duchten, namelijk in het produceren van een maximaal geluid. Klank kan men het soms niet meer noemen, lawaai is een juistere uitdrukking. Een ge volg van de grote koperbezetting hoeft dit niet noodzakelijk te wezen, want op enigs zins beschaafde manier toegepast kunnen daar prachtige, echt muzikale effecten mee bereiktworden, wat op het eind van het eerste deel van de avond trouwens ook aangetoond werd. Maar het is Lewis blijk baar niet om zulke normale dingen te doen, hij streeft er naar de excessen van het genre te overtroffen. Het kan niet hard genoeg en het kan niet brutaal genoeg klinken. Dit moet dan betekenen „de mu ziek van morgen!" Dirigeren doet Lewis dooi'gaans goed, maar aggressief als de aard van de meeste nummers van zijn programma; tussenbeide speelt hij ook trombone en piano en ver beeldt hij zich dat hij een zangstem heeft. Genoteerd mag worden, dat de band uit vaardige musici bestaat, die de techniek van hun instrument beheersen, zelfs boven de grenzen van het gewone klankgebied (ik bedoel: waar het nog goed klinkt), wat niet alleen bij hot-demonstraties, maar ook in gewoon gearrangeerde nummers tot uiting kwam. Toch hebben wij ook een paar keren met belangstelling geluisterd naar verrassende klankeffecten in begeleidingen van een song. Daar begon het waarachtig op muziek te lijken. Maar de algemene indruk van de „muziek van morgen, gespeeld door de band van vandaag" is er een van verruwing en verwildering, onze Westerse beschaving onwaardig. JOS. DE KLERK. Haarlems werkcomité van N.I.V.O. gevormd Voor het Nederlands-Indonesisch Vriend- sehaps- en Opbouwfonds zal de heer H. Das, Iepenstraat 12, Haarlem-Noord voor lopig het secretariaat van het plaatselijk werkcomité waarnemen. Het NIVO beoogt een positieve bijdrage te leveren tot het herstel van de goede verhoudingen tussen Nederlanders en In donesiërs langs sociaal-culturele weg en in het bijzonder door allereerst mee te hel pen het onderwijs voor de Indonesische jeugd weer op gang te brengen. Daartoe worden de dringend nodige leermiddelen als schoolschriften en schrijfmateriaal in gezameld. Het werkcomité zal trachten ook in Haarlem en omgeving een dergelijke actie te. voeren. Het NIVO staat op het standpunt van de volkomen gelijkwaardigheid der rassen; het beziet zijn werk niet als „liefdadig heid", maar als èen daad van goodwill, be grip en medeleven met de naaste. De orga nisatie werd in het leven geroepen door een aantal particulieren, Nederlanders en Indonesiërs en staat geheel los van enige godsdienstige overtuiging of politieke op vatting. In het landelijk comité van aan beveling namen personen uit allerlei krin gen van onze samenleving zitting. De overwegen in Haarlem-West Het resultaat der tellingen Wij hebben reeds medegedeeld dat Maan dag, Woensdag en Vrijdag door Openbare Werken (met medewerking der politie) verkeerstellingen zijn gehouden op de over wegen bij de Westergracht, de Pijlslaan en de Zandvoortse laan. Deze telling geschied de op verzoek van de Nederlandse Spoor wegen. De resultaten van de tellingen wor den thans verwerkt. Reeds nu is te zeggen, dat de verkeerscijfers niet overtuigend pleiten voor de noodzakelijkheid om op die punten de spoorbaan te verhogen, zodat er viaducten gemaakt kunnen worden, maar dit was van te voren te verwachten. Daar om zullen er ook nog tellingen gehouden worden in Juli <?f Augustus als er op de Zandvoortse laan veel automobielen' en fietsers passeren, die naar Zandvoort trek ken. Er zijn ook de tijden genoteerd waarop de overwegen gesloten waren. Deze tijden vielen niet mee, want die bleken nog al lang te zijn. Artsen zijn ontstemd over verhoging loongrens De Koninklijke Nederlandse Maatschap pij tot Bevordering der Geneeskunst heeft naar aanleiding van de verhoging van de loongrens der sociale verzekeringswetten, een algemene vergadering gehouden in Amsterdam. Over deze vergadering ver strekte de maatschappij een communiqué, waarin wordt verklaard; „In de zeer bewogen vergadering kwam duidelijk tot uiting dat er in alle geledin gen van de maatschappij grote ontstemming bestaat over de wijze, waarop deze ver hoging, die vérstrekkende consequenties heeft voor ziekenfondswezen en volksge zondheid, als een voldongen feit aan de artsen werd voorgelegd. De vergadering nam tenslotte een uit voerige motie aan, waarin tot uitdrukking wordt gebracht dat de thans ontstane situatie wederom een uitvloeisel is van de koppeling van de sociale voorzorg, vast gelegd in de Ziektewet, aan de genees kundige voorzieningen, vastgelegd in de ziekenfondsregelingen, welke koppeling is tot stand gekomen ondanks het feit, dat de maatschappij sinds 1912 uit een oogpunt van volksgezondheid hiertegen heeft ge waarschuwd. Verder wordt vei'klaard, dat bij de jongste welstandsgx-eens-verhoging iix 1946 de bezwaren der maatschappij tegen uitbreiding van het huidige zieken fondsstelsel duidelijk aan de x*egex'ing en volksvex'tegenwoordiging zijn kenbaar ge maakt. Ex-nstig betreurd wordt het feit, dat de artsen slechts betrokken worden in een overleg over de gevolgen der ver hoging, terwijl zij op de verhoging zelf geen enkele invloed hebben kunnen uit oefenen. De motie spreekt da'n als het oordeel van de vergadering uit „dat de genees kundige vex-zorging van het Nederlandse volk exx de geestelijke volksgezondheid op nieuw door de jongste verhoging van de loongrens voor de volledige ziekenfonds verzekering in zijn tegenwoordige vorm in verschillende opzichten ernstig schade lijdt". Aan het hoofdbestuur zijn uitvoerige aanwijzingen gegeven omtrent het stand punt, „in te nemen bij de onderhandelin gen met ziekenfonds-instanties, die door de nu ontstane situatie noodzakelijk zijn geworden". Ballet de Monte Carlo misschien naar Bloemendaa! Er zijn, uitgaande van het bestuur van het Holland Festival, onderhandelingen geopend om te komen tot een voorstelling door het Grand Ballet de Monte Carlo in het Bloemendaalse Openluchttheater. Deze zou dan moeten plaats hebben op Zondag 16 Juli. Er is echter reden om aan te nemen dat deze gebeurtenis wegens de daaraan verbdnden zeer hoge kosten geen doox-gang zal kunnen vinden. Zoals reeds eerder werd gemeld zal het Ballet de Monte Carlo te Arhsterdam en 's-Gravenhage opvoeringen geven van „Pe- troesjka" op muziek van Strawinsky, uit gevoerd door het Concertgebouw-oi'kest, in de originele costuunxs en décors van Alexandre Benois. De beroemde Tamara Toumanova, thans vei'bonden aan de Parijse Opera, zal als gast de belangrijke ml van de Pop vertolken. Verfrissingscursus kleutergymnastiek De afdeling Haarlem van de Vereniging van Leraren en Onderwijzers in de Licha melijke Opvoeding oi'ganiseerde in over leg met de gemeentebesturen van Haarlem en Bloemendaal een „verfrissingscui'sus" in moderne kleutergymnastiek voor de on derwijzeressen van kleuterscholen, waar voor grote belangstelling bestond. Prof. R. Casimir en de heer H. G. Bos, jeugd- psycholoog te Haax'lem, hielden lezingen gevolgd door discussies, waai'na mej. C. den Hollander, lerares lichamelijke opvoe ding te Deii Haag, een grote hoeveelheid oefenstof gaf, door de onderwijzeressen zelf uit te voerën. De heer Berrevoets, hoofdconsulent voor de lichamelijke op voeding, gaf.tot slot een demonstratie met kinderen van één der kleuterscholen. In de maand Maart zal een volleybal cursus gehouden worden. Gunstiger bepalingen voor minder-draagkrachtige en grote gezinnen? In de Raad van. Haaxdem is meermalen aangedrongen op het maken van gunstiger bepalingen bij de gas- en electriciteitstarie- ven voor de minder-draagkrachtige en de grote gezinnen. Reeds een goed jaar geledexx toen de gasprijs met 2 cent per M2 ver- hoogd werd, beloofde het college van B. en W. dat het de mogelijkheid daarvan zou onderzoeken. Toen een maand geleden ook het electriciteitstarief verhoogd moest wor den (beide vex-hogingen zijn een gevolg van de verhoging van de kolenprijzen) werd in de Raad gevraagd hoe B en W. xxu met dat onderzoek stonden Daarop is door het col lege een antwoord op korte termijn toege zegd. Het is dus te verwachten, dat de zaak in Maart en April aan de orde zal komen als de Raad de begroting voor 1950 be handelt. Wij vernemen intussen dat bij het onderzoek gebleken is, dat het moeilijk is een regeling in deze geest te maken die uitgevoerd kan worden zonder dat zij ge paard gaat met administratieve bezwaren. De grote gezinnen worden vooral belast doordat zij meer gas moeten gebruiken om te koken dan kleine gezinnen. Bij electri- citeit geldt dit bezwaar in mindere mate, want er behoeft niet meer licht in een kamer te branden als er in plaats van 2 of 3 mensen 5 of 6 om de tafel zitten. Toch gebruikt een groter gezin meer licht dan een klein gezin, want de grootte dringt vaak tot het gebx-uiken van meer kamers. O.a. voor het studeren van kinderen. Als men uitzonderingsplannen maakt voor gx'ote gezinnen hebben die het bezwaar, dat daarvan ook d'e grote gezinnen profiteren die financieel wel in staat zijn het gewone tarief te betalen. Plet invoeren van een uitzonderingstarief voor grote gezinnen alleen voor de minder- draagkrachtigen zou veel administratie ver gen. Bovendien zouden, als men inderdaad het beoogde doel wil nastreven, verschillen de tarieven gemaakt moeten worden, name lijk voor minder-grote en voor zeer grote gezinnen. Indien men de draagkracht van het gezin in aanmerking neemt moet natuurlijk een controle toegepast worden. Ook die eist veel administratie. Er zijn gemeenten die de moeilijkheid oplossen door een lager tarief vast te stel len voor een aantal M3 gas en K.W.U. elec- triciteit. Bij het bepalen van dit minimum wordt dan berekend hoeveel een gezin in elk geval opmaakt om aan bescheiden eisen te voldoen. Wat een gezin dan meer ver bruikt moet duurder betaald worden. Wil de gerneente dezelfde winst uit een bedrijf Drukte in de badplaats De natuur sloeg een paar maanden over Het is wel eens voorgekomen, dat óp een stralende Zondag in Februari vele vroege bezoekers aan de badplaats zich koesterden in de reeds sterker wordende voorjaarszon op terrassen, die door glas waren afgeschut, zodat men zich be schermd wist tegen de omstreeks deze tijd nog altijd kille zeewind. Doch ook zulke Zondagen behoren, zó vroeg in het jaar tot de zeldzaamheden. Maar het is nog nimmer geschied, dat exploitaxxten van be drijven handen te kort kwamen om hun tex-rassen te voorzien van stoelen en tafel tjes, extx-a personeel xxxoesten requireren om die buiten-terrassen te laten bedienen, omdat men verkoos in de openlucht zich te koesteren in een milde voorjaarszon zonder glasbescherming. Een zee slechts licht bewogen door een zoele Zuidenwind, kinderen op blote voe ten, die het koude zeewater niet schenen te voelen en zonnebaders, lui uitgestrekt op het strand; het was, alsof de natuur een paar maanden had overgeslagen. Trein en trams zaten vol en op de Boule vard stonden de auto's in lange rijen ge parkeerd. Mensen verdrongen zich voor de enkele zaken, die reeds waren geopend en café's en restaurants waren de gehele dag door stampvol. Zelfs waren er reeds enkele zwemmers die in speelse overmoed het zilte nat opzochten, doch na even te zijn ondergedoken al spoedig tot de con clusie kwamen, dat het zeewater in Fe bruari, wat de temperatuur betx-eft, nog niet bepaald aanlokkelijk is. Activiteit van Haarlems bureau voor Arbeidsrecht Het Regionaal bux'eau voor Arbeidsrecht verstrekte wat cijfermateriaal, over de acti viteit in 1949 van zijn kantoren in Den Haag en te Haarlem. In Haaxiem verschenen 2033 reehtzoeken- deix op het spreekuur, waarvan de meesten (467) transportarbeiders waren. Bij de sigarenmakers deden zich blijkbaar nooit moeilijkheden voor, want geen enkel lid deze vakgroep liet zich op het Bureau voor Ax'beidsrecht zien. Het Bux-eau Haar lem maakte in 596 gevallen nieuwe zaken aanhangig, waai'van er 296 betrekking had den op de arbeidscontracten, 83 op de so ciale wetgeving en 217 onder het hoofd ,diversen" kunnen worden gerangschikt. De bij de Haarlemse Bestuurdersbond aaxxgesloten vakverenigingen droegen in totaal met 23.418,89 in de kosten van het bureau bij. RADIOGRAFISCH BESTUURD MODELVLIEGTUIG. De heer J. G. Smits xxit Leidschendam heeft Zondag op het vliegveld Ypenburg proeven genomen met een radiografisch bestuurd modelvliegtuig. Voor deze pro.ef was een speciale vergunning door de PTT vei'strekt. Het toestel had een spanwijdte van 2.80 meter en een motor van 1/3 pk. Er werden vluchten gemaakt tot een hoog te van ongeveer tweehonderd meter. halen, dan moet het verlies, dat geleden wordt, doordat het minimum-verbruik tegen een lager tarief gegeven wordt, opge vangen worden door een hogere prijs voor het verbruik daax'boven. Dit systeem heeft het voordeel dat er geen administx'atieve bezwaren aan zitten, maar het nadeel is, dat daarmee de grote gezinnen niet gebaat worden. Een andere moeilijkheid is dat men in Haarlem naast het gewone tarief ook het huishoud-tarief heeft, zowel voor gas als electriciteit. Meix ziet uit deze opsomming dat het niet gemakkelijk is een regeling te ontwerpen die aan de gestelde verwachtingen kan voldoen. Met belangstelling wordt uitgezien naar het voorstel dat B. en W. zullen doen. Chinese nationalisten kondigen tegen-offensief aan Op 17 Februari heeft de ixationalistisch- Chinese luchtmacht vlugschriften uitge worpen boven het door de communisten gecontroleerde gebied, waarin „een tegen offensief te land in de xxabije toekomst" wordt aangekondigd. Heemstede Slotkoers Openings Vrijdag koersen Koninklijke Olie 294 295% Unilever 232% 230% Philips 229% 230 7a A. K. U 179% 181 Fokker 134 Nederlandse Ford 301 Nederlandse Kabel 289 v Berkel's Patent 116% Scheepvaart-Unie 156% 155 lloll.Amerika Lijn 159% Deli Maatschappij 146% 146 H. V. A 156% 156% A'dam Rubber 148% 148% Ned. Handel Mij. 162% N.-I. Handelsbank 101 Billiton Mij. II 279 „Door Eendracht Sterk" De R.K. Toneelvereniging „Door Een dracht Sterk" gaf Zondagavond een geslaag de opvoering van het blijspel „Nicodemus en zijn schaduw" door J. W. v. d. Heiden en Henk Bakker, onder leiding van de heer J. J. Schevis. Van de spelers die zich deze avond zo verdienstelijk hebben gemaakt, moeten voor al de heren G. J. Willemse en J. Swinkels worden genoemd. Van de overigen viel alleen de heer F. Zijm als de impresario enigszins tegen omdat hij onduidelijk sprak, een euvel waaraan ook het debuut van Jos. Tieken leed. De dames vervulden haar rollen op zeer goede wijze. Vereniging van P.T.T.-personeel speelde voor het eerst toneel De onlangs opgerichte toneelvereniging van P. T. T.-personeel achtte Zaterdagavond de tijd gekomen om voor de eerste keer voor het voetlicht te verschijnen met het doel, zoals voorzitter J. van Geelen in zijn ope ningswoord opmerkte, de onderlinge vriend schap en goede verstandhouding te ver sterken. Dat dit de eerste keer was, kon aan alles worden geconstateerd, want hoewel de keuze van het toneelstuk „Kortsluiting op Rust en Vree" een zeer goede was, liet het spel over het algemeen wel wat te wensen. Het spel behelst de ontmaskering van een zich Fran cois Toussant noemende journalist, die op de boerderij „Rust en Vree" een diefstal heeft gepleegd. Uitstekend was mevrouw To Drommel—Vrouwerff als vrouw Ver meer. de boerin-pensionhoudster, de enige die het Brabantse dialect consequent hand haafde; Mevrouw Jeanne van Kerkhoven— Zijta, die te elfder ure moest invallen en in twee dagen haar rol had geleerd, was als Afra Vermeel', die zich aanvankelijk door Toussaint liet inpalmen, niet onverdienste lijk. Ook Wanda de Visser, als een vrouwe lijke pensiongast, maakte aardig wat van haar rol. Bij de heren mogen J. Martin als de toneelschrijver; E. Hugtenburg als de stokdove grootvader en Joh. Zijta als de boerenknecht de beste genoemd worden. Deze nog jonge toneelvereniging is wellicht het best gediend m,et een straffe regie. SCHEEPVAART Aardijk, 17 v. Galveston n. Antw. Alchiba, pass. 17 Gibraltar. Alderamin, pass. 17 Ouessant. Almdijk, 17 te Vera Cruz v. R dam. AJnati, pass. 17 Wight. Alphacca, pass. 17 Abrolhos. Antonia (t), 14 v Bahkpapan te Djakarta. Armllla (t), 17 v. Haiphong n. Pladju. Alhena, 17 75 m. zo- Madeira. Alkaid, 17 150 m. NO. Rio Grande. Amsteldijk, 17 700 m. O. Kp. Race. Amstelstad. 470 m. W. Ouessant. Alblasserdijk, 18 nm. te Antw. Aldabi, 18 v. Montevideo. Alnati, 18 te R'dam v. Buenos Aires. Arnedijk, 19 te R'dam verw. Aludra, pass. 17 Fernando Noronha, Aalsdijk, 20 te New York v. Norfolk. Abbekerk, 19 V. Port Said. Alcor, 19 te San Francisco. Algorab, 18 v. Antwerpen. Alwaki, 18 v. New York n. Trinidad. Arendsdijk, 20 te Montevideo Arkeldljk, 18 v. Boston n. Philadelphia. Atlantis, 19 v. Aden. Axeldijk. 19 v. Antwerpen. Akkrumdijk, 20 te Antwerpen, Annekerk, 17 te Karachi. Algenib, 19 te A'dam v, Galveston. Amstelland, 18 v. Porto Alegre. Bab, 18 verw te Pladju v. Soerabaja. Beverwijk, 17 40 m, Z. Barcelona. Boissevain, verw. 20 te Mombassa. Bonaire, 17 75 m. NW. Finisterre. Bontekoe, 17 v. Donggala n Menado Boskoop, 17 80 m, ZO Guadaloupe. Britsum, 17 460 m. W.t.N. Flores. Bennekom, 18 v. Coquimbo n. Antamgasta. Bloemfontein, 19 te Antwerpen. Breda, 19 te Antwerpen. Bantam, 19 18.30 u. v. Suez. Blitar, pass. 18 7 u. Guardafui. Camphuys, 17 v. Djakarta n. Semarang. Ceram, pass. 17 v. Genua, Cheshire, 18 v. Djakarta te R dam. Clavella (t), pass 17 Point de Galle. Cleodora (t). 18 te Gibraltar v. Rdam. Corilla (t), 18 v. Curasao te Piraeus verw. Cistula (t), 20 v. R'dam n, Saltend. Cottica, 17 150 m. O.NO. San Miguel. C'olytto, 18 te Ceuta n. New Castle. Dorsetshire, pass. 17 Gibraltar. Danae, 17 v. Napels n. Oran, Domburgh, 18 v. Casablanca te Rdam. Duivendreclit ft), 17 860 m. W.t.Z. Flores. Delfland. 19 te Rio de Janeiro. Dorsetshire, pass. 19 Lissabon. Dalerdijk, 20 17 u. R'dam n. Vancouver. Duivendijk, 18 v. Vancouver te Seattle. Delft, 1.9 v. A'dam na Zuid Pacific. Eendracht 17 15.15 u. v. Cristobal. Erinna (t), 17 v. Pladju n. Miri en Singapore. Edam, 17 320 m. O. Sandyhook, Esso Den Haag (t), 17 470 m. NO. Sombrero eil. Esso Rotterdam (t), 17 75 m. Z. Fayal. Elsenburgh, 17 te Port Lyautey. Empire Brent, pass. 17 Gibraltar. Ena (t), verw. 19 te Punta Cardon. Eemland, 19 v. Las Palmas. Friesland. 19 2.30 u. te Genua. Gadila (t), 19 te Fauiilac v. Aruba. Grootekerlc. 19 te Genua. Gordias, 19 v. Gibraltar. Gooiland, 19 v. Buenos Aires n. A'dam. Hector 17 te Fethiet v. Haifa. Hestia, 17 450 m. ZO. Sanmiguel. Hugo de Groot. 17 760 m. O.t.Z. Ascension. Hydra, 17 v. Trinidad te R'dam. Hersilia. 17 v. Trinidad n. Farmaribo. Haarlem, 18 v. Petitgoave n. Antw. Helena, 18 v. Paramaribo n. A'dam Helicon, 18 v. Port of Spain n. Paramaribo. Hersilia, 17 v. Trinidad. Hera, 19 te Curacao v. Barranquilla. Helder. 15 v. Callao n. Valparaiso. Hecuba, 18 v. A'dam n. West Indie. Hercules, 18 te Izmir. Java, 18 v. A'dam n. Djakarta. Japara, pass. 19 2.35 u. Suez. Joh. v. Oldenbarnevelt, pass. 19 Ouessant, Jupiter, pass. 17 Ouessant Joost v. d. Vondel, 17 180 m. Z.t.W. Karmo. Jobshaven, 17 v. R'dam te Pointe Noire. Karsik, 18 vervv. te Djakarta. Klipfontein, 17 te Durban 22 n. East London. Kelbergen. pass. 19 Gibraltar. Kota Gede, 18 v. Antwerpen, Katwijk, pass. 19 Ouessant. Laertes, 17 v. Djakarta n. Singapore. Leersum, 17 te Takoradi. Lieve Vrouwekerk, 18 te Muscat. Loencrkerk, 17 v. Pt. Said n. Tunis. Loppersum, 17 te Saffi v. Spezzi. Lindekerk. 17 te Basrah. Linge, 17 70 m. ZW. Ouessant. Lindekerk, 18 v. Basrah te Khoramshar. Leerdam 18 240 m, W. Engelse kust. Lekkerkerk. 19 v. Colombo n. Cochin. Laagkerk, 19 v. Khorramshar n. Basrah. Leerdam. 20 nm. te Antw. verw. Leopoldskerk, pass. 19 Gibraltar. BINNENLAND Iu de heden gehouden trekking der Staatsloterij is de premie vanu f 25.000 geval len op nummer 7308. In de Frederikskazerne te Den Haag is voor de eei-tse maal aan een aantal chauf feurs van de Koninklijke Landmacht een nieuw onderscheidingsteken uitgereikt. Vier- en-vijftig militairen, die hun voertuig op uit muntende wijze hebben ondei'houden en hun taak als bestuurder goed hadden verricht, ontvingen het „onderscheidingsteken voor plichtsbetrachting". Te Steenwijk is ingebroken bij de pop- penfabriek Nolles. De daders ver trokken met medeneming van de brand kast, die een gewicht heeft van ongeveer 400 kilo. De buit bedroeg ongeveer f1200 De bet khouding van het bedrijf, die anders ook in de bx-andkast lag, bevond zich toe vallig bij een accountant. IVegens de grote vraag naar goedkope scheepsgelegenheid voor emigranten en stu derenden naar Canada en de Verenigde Staten heeft de Holland Amerika Lijn voor dit jaar een vijftal reizen vastgesteld per s.s. „Volendam". op 3 April. 16 Mei, 13 Juni, 11 Juli en 8 Augustus van Rotterdam. De reizen gaan via Halifax en Quebec naar New York. HAARLEM EN OMGEVING Het anderlialfjarig dochtertje van een familie in de Romeinenstraat in Haarlem- Noord trok Zaterdagavond tijdens de maal tijd een bord met hete soep van de tafel. Het kind kreeg de inhoud over de rechter arm en moest met ernstige brandwonden naar een ziekenhuis worden gebracht. De Haarlemse recherche heeft proces verbaal opgemaakt tegen een 68-jarige dame, 'die kamers tegen een te hoge huurprijs had verhuurd. Zij had vijftien gulden per maand mogen rekenen, doch f 27 gevraagd. De heer D. van der Giesscn te Haarlem werd benoemd tot koster van de Kapel Nieuw Vredenhof te Heemstede. Ter opening van de nieuwe zaal van het Hervormd Jeugdhuis aan de Herenweg te Heemstede wordt hedenavond een concert gegeven met medewei'king van Annette de la Bye en Elly Jens (zang en piano) Renate Zwaai'demaker en Tini Kaiser (viool en piano), Frans Vester en Miep van Luin (fluit en piano). Ds. J. M. Leendertz, de nestor van de Doopsgezinde predikanten van Haarlem, is voornemens met emeritaat te gaan. Ds. Leendertz werd in 1885 geboren en aan vaardde 6 Nov. 1910 zijn ambt te Wieringen. In 1923 vertrok hij naar Koog-Zaandijk en in 1927 kwam hij naar Haarlem. De grote kerkeraad der Doopsgezinde gemeente te Haax'lem heeft benoemd tot bestuurslid van het steunfonds voor ouden van dagen de heer A. de Ronde, arts te Heemstede. Op een bijeenkomst van de afdeling Haarlem van de Vereniging „Nederland- Indonesië", op Dinsdag 7 Maart in „Brink- mann" te houden, zal prof. dr. W. F. Wert- heim spreken over „Het welvaax*tsvraagstuk in het nieuwe Indonesië". In de nacht van Vrydag op Zaterdag; werd ingebroken in twee huizen aan de Heemsteedse Dreef. In het eerste perceel werd twaalf-en-een-halve gulden, een zak lantaarn, drie vulpennen en een vulpotlood gestolen, uit het andere een gouden horloge, manchetknopen en een fototoestel. Limburg, 20 Mobile n. N. Orleans. Maas, 17 v. Antw. Manuela (t). pass. 17 Dover, Mataram, 17 v. Londen te Rdam. Metula (t), 17 v. Paranagua te Curacao n. Rdam Modjoketo, 17 v. Djakarta n. Cheribon. Mijonia (t), 12 v. Singapore n. Sydney. Mataram, 18 v. Londen te R'dam. Midas, 17 v. Tarragona n. Valencia. Mentor, 17 bij Algiers. Maaskerk, 19 te Las Palmas met machmeschade Macoma (t), 19 v. Colombo n. Miri. Mariekerk, 18 v. Beira n. lbo. Melampus, 19 v. Aden. Mentor, 19 te Malta v. A'dam. Mitra (t), v. Ardrossan n. Curacao. Mijdrecht (t), v. Kaapstad n. Landsend. Maetsuycker, 17 te Fremantle v. Singapore. Meerkerk, 20 v. Hamburg te Antwerpen. Metula (t), 19 V. Curacao n. R'dam. Noordwijk, 17 v. Londen te R'dam. Nijkerk, 18 v. A'dam te Hendrik Ido Ambacht om te slopen. Noordam, 17 18 u. v. N. York n. Rdam. Nederland (t), pass. 20 Gibraltar. Nestor, 19 v. Istanboel n. Burriana. Nigerstroom, 19 v. Freetown n. Dakar. Nieuw Amsterdam, 20 v. Callno. Omala (t), v. Singapore n. Rangoon. Ophir. 17 te Soerabaja v. Semarang. Oranje Fontein, 17 v. Southampton. Ossendreclvt, pass. 17 Finisterre. Orestes, 15 te Laguaira. Oberon, 17 20 m. ZO. Kp.Hatteras. Orion, 17 te Candia, Ossendrecht, 22 verw. Fredericia v. Saffi. Overljsel, 19 te Belawan Ondina (t), 19 te Balikpapan. Oranje, pass. 19 Perim. Pasteur, 17 te Port Said. Polydorus. 17 v. Cochin. Prins Willem v. Oranje, 17 v. Santander naar Gibraltar. Poseidon, 17 140 m. Z. Sandy Hook. Prins Alexander. 17 350 m. ZO. Kp. Race. Prins Johan Willem Friso, 17 verw. Malta. Prins Philip Willem. 17 250 m. O. Kp. Sable. Prins Willem 111, 17 170 m. ON.O. Malta. Plato. 17 v. Lissabon. Prins Frederik Hendrik, 17 te Tel Aviv. Phrontls. 19 te Liverpool v. Hamburg. Poelau Laut, pass. 19 Aden. Pygmalion, 18 v. Port of Spain n. Curacao. Radja. 17 te Belawan v. Colombo. Randkerk, 17 140 m. N.NW. Kaapstad. Raki, 19 v. Karachi n. Bombay. Rijn, pass. 19 Finisterre. Ridderkerk. 20 te Genua. Roepat. 20 v. Brisbane n. TownsviUe. Rotti, 19 v. New Orleans n. Baltimore. Stad Haarlem. 17 v. Casablanca n. R'dam. Streefkerk, 17 v. Walvisbaai. Sunetta (t), 24 Mena Al Ahmadi te Heyshanx verw (dan R'dam dok). Saidja (t), te Mulberry Harbour Pierhead. Salland, 17 200 m. Z.ZW Recife. Sarpedon, 18 te N. York verw. v. Puerto Plata. Stad Schiedam, 17 rede Saffi. Slamat, 17 v. N. Orleans 21 verw. Baltimore, Salawati, 20 te Belawan. Sarangan, 18 v. Aden. Schiedijk pass. 19 Gibraltar. Sibigo. pass. 19 Finisterre. Soestdijk, 19 v. Belawan n. Colombo. Stad Breda. 19 te Durban. Sommelsdijk, 19 te Djakarta v. Soerabaja. Straat Soenda, 18 v. Rio de Janeiro n. Kaapst. Ptuyvesant, 19 v. Plymouth. Sumatra. 18 v. Penang. Sunetta (t). pass. 19 Kp. St. Vincent. Stad Schiedam, 20 v. Saffi n. R'dam. Tabinta, 18 te A'dam v. Djakarta. Tjipondok, 17 v. Hongkong n Yokohama. Tiberius. 18 verw. Mobile v. Curagao. Tjikampek, 19 v. Singapore ri. Penang. Tegelberg, 16 te Kaapstad. Tiba, pass. 19 5 u. Fernando Noronha. Tosari, 3 Maart te Melbourne verw v. Londen. Tafoian, 17 v. Boston n. New Yorlc. Utrecht. 19 V. Port Elizabeth n. Kaapstad. Van 't Hoff. 18 v. Baltimore n. Galveston. Van Riemsdijk, 19 te Belawan n. Singapore. Valerius, 18 te Bintang v. Hongkong. Veendam, 17 130 rn. v. Man of War. Vulcanus, pass. 19 Finisterre. Volendam, 18 v. Noumea te Djakarta. Waal, 19 v. Saint Mare n. Mobile. Winsum, 17 440 m. ZW. Fayal. Winterswijk, 20 te Terneuze'n v. Sfax. Westland, 20 te Bahia. Wieldrecht (t). 19 rede Tj. Uban v. Hongkong. Willem Ruys, pass. 19 21 u. Gibraltar. Zeeman. 17 v, Vizagapatam n. Calcutta. Zuiderkruis, 13 v. Djakarta te R'dam. Zonnewijk, 17 350 m. ZO. Bermuda. Zwijndrecht, verw. 18 Gdansk v. Norresundby. KLEINE VAART Antares. 18 v. R'dam n. Portsmouth. Arak, 18 v. R'dam n, Gdynia. Comelis, 17 v. R'dam n. Delfzijl. Clio, 18 v. R.dam n. Hamburg. Diana, 17 v. Goole te R'dam. Elizabeth, 18 v. Letreort te R'dam. Hartel, 17 v. R'dam n. Hamburg. Hagno. 18 v. Dublin te R'dam. Kitty, 17 v. Adam te R'dam. Leuvehaven, 17 v. R'dam n. Kopenhagen. Mies. 18 v. Grangemouth te R'dam. Mercurius, 15 v. Fawley te Portland. Meteoor, 18 v. R'dam n. Huil. Mirfak, 18 v. Bodeaux te R'dam. Oceaan, 17 v. R'dam n. Aalborg. Pacific, 18 v. R'dam n. Hamburg. Santa Lucia, 17 v. R'dam n. Huil. Servus, 17 v. R'dam n. Liverpool. Trompenburg, 18 v. Hamburg te R'dam.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 3