RHEIMN helpt! leuk' Wikken en wegen OEBRALIIME Radio geeft Woensdag ELECÏRISCHE FORNUIZEN H. L MAERTENS Spaak: „Er is nog een groot verschil tussen woorden en daden J Wereldnieuws 24 lieuwe Uitgaven BinsCag21 Februari 1950 IN DE WERELDPOLITIEK Nu Churchill door een handige manoeu vre de Britse verkiezingsstrijd in het grote probleem van dag de Amerikaans-Rus sische bewapeningswedloop heeft inge vlochten, is de belangstelling van de ge hele wereld onverdeeld bezig niet de ont wikkelingen van dit benauwende vraag stuk, waarin nagenoeg alle problemen die de wereldpolitiek oplevert liggen besloten. Churchills verklaring, dat hij na een eventuele overwinning van zijn partij het initiatief zou willen nemen tot een nieuw overleg met de Sovjet-Unie om te komen tot een accoord dat de bewapening tot het uiterste zou voorkomen, heeft zowel in Engeland als in de Verenigde Staten óe tongen opnieuw los gemaakt en talloos zijn de commentaren op en de beschouwingen over het grote gevaar, waarin de wereld verkeert nu de twee grote machten in koortsachtig tempo elkander de loef trach ten af te steken met steeds duurder en steeds afschuwelijker oorlogswapenen. Daarbij staan de theorieën over de beste politiek, die Amerika als belangrijkste Westelijke partner in de wedloop zou kunnen volgen, regelrecht tegenover el kander. Er zijn mensen van gezag en be tekenis op bepaald terrein zoals de be roemde geleerde Einstein die de huidige Amerikaanse politiek veroordelen en aan dringen op een groots initiatief, zoals een stap tot wereldregering. Er zijn lieden die door dik en dun de Russische politiële van aggressie en non-coöperatie als de oorzaak van het gehele kwaad aanmerken en tot de conclusie komen dat krachtsvertoon en versterking van het Amerikaanse militaire apparaat de enige probate middelen zijn om een oorlog te voorkomen. Tussen deze twee uitersten bewegen zich de speculaties over een al of geen succes belovende po ging om met de Russen te praten en hen te bewegen een. accoord aan te gaan, Ln de eerste plaats betreffende het internationale beheer der atoomenergie en daarna inzake het gehele complex van meningsverschillen tussen Oost en West. Uiteraard houdt de Amerikaanse pers zich zeer druk bezig met deze situatie. De verkiezingsstunt van Churchill en de daar opvolgende verklaring van Labour-leiders dat zij niets anders dan overeenstemming met Rusland wensen, hebben als zodanig geen commentaar uitgelokt, doch de moge lijkheid tot een nieuw „gesprek met Stalin" is los daarvan aan alle kanten bekeken en in al haar geledingen geanalyseerd. De „New York Herald Tribune" heeft in een hoofdartikel onder de titel: „De grond lagen van de vrecle" uitvoerig commentaar •eleverd op wat Einstein tijdens zijn visite n de televisie-studio, waar hij op uitnodi ging van mevrouw Eleanor Roosevelt te amen met andere geleerde heren zijn me ling formuleerde, ten beste gaf. Merk- vaardig is dat dit blad in zijn betoog niet i ging op de kern van Einsteins betoog, 'oCh zijdelings naar zwakke punten in dit stoog zocht wat overigens niet zo erg noeilijk was. "Einstein concludeerde tot de noodzake- ökhe'id van een wereldregering en weefde ;i.in betoog rond de volgende overtuiging^ Bij de huidige stand der techniek is het >"en rampzalige illusie, te menen dat men •'tin veiligheid kan waarborgen door de na- lonale bewapening op te voeren". Het blad kan blijkbaar de'juistheid van leze overtuiging niet ontkennen, doch be toogt „dat het eveiieens een illusie is te menen dat men zijn veiligheid kan waar borgen door van iedere verdere bewape ning af te zien. ongeacht de politieke eon- -tellatie". Het blad- tracht aan te tonen dat de Ver enigde Staten in de vijf voorbije jaren van leze beide illusies reeds het slachtoffer ::n geworden en dat-zij niets anders hebben gedaan dan te trachten door middel van de UNO, door economische steunverlening en door inkrimping van het leger, te ont- 1 omen aan de lasten der militaire uitga ven, doch dat het meedogenloos Russisch xpansionisme hen steeds weer gedwon- en heeft tot het tegenovergestelde. Tot zover dit blad, dat zich kennelijk boos maakt om de -uitlatingen van Ein stein. die sprak aldus de schrijver van het artikel „met weinig kennis van eiken en in vage termen, en onbevoegd ras tot oordelen in deze kwestie, die het wel en wee van de mensheid betreffen". Het blad stelt daar tegenover dat „be- wapening niet altijd tot oorlog behoeft te leiden en dat ontwapening niet altijd oor logen voorkomen heeft. Er bestaat geen v. aarborg voor onze veiligheid", gaat het blad verder. „Maar wij hebben deze uto pie altijd het dichtst kunnen benaderen ioor op vastberaden en rustige wijze ge- is erger dan pijn! J Onmiddellijke verlichting en spoedige genezing van Uw huidaandoening geeft het beroemde huidgeneesmidde! HILVERSUM 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.4-5 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijds muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.05 „Oostloom", hoorspel. 12.05 Italiaanse muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Trio. 13.00 Nieuws. 13.15 Koorzang, 13.20 Strijkkwartet. 13.50 Platen. 14,15 Kamerorkest. 15.00 Jeugd- concert, 15.45 Vocaal kwartet, 10.15 Voor kin deren 17.30 Pianoduo. 17,45 Voor kinderen. 18.00 Fanfarecorps. 18.30 VoOr de strijd krachten. 1.9.00 Nieuws. 19.15 Boekbespre king. 19.30 Sportcommentaar en platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Commentaar familiecompetitie. 20.15 Concertgebouw orkest en soliste. 21.05 Platen, 21.30 Literaire causerie. 21.50 Koninklijke Militaire Kapel. 22.00 Vocaal kwartet 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Koorconcert. 23.45 Platen. HILVERSUM II, 415.5 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 „Kin-dei-en en mensen". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.33 Platen. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws 13.15 Dansorkest. 13.45 Platen. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Pianoconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor kinderen*. 15.50 Re portage. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws 18.15 Varia. 13.20 Lichte muziek. 18 30 Metrooole-orkest. 19 00 Parlementair overzicht. 19.15 Kwartet 19.30 Voor de jeugd, 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.20 Orkest. 21.00 „Helen", hoorspel. 22.20 Viool, zang en orgel. 22.45 Reportage, 23.00 Nieuws. 23.15 Platen, bruik' te maken van de middelen die ons ten dienste stonden op politiek, economisch, sociaal en militair gebied. Onze beste ver dediging ligt besloten in een kordate hou ding". Deze conclusie wordt onderschreven door een ander invloedrijk blad, The Washington Star", dat evenmin ingenomen blijkt met „naieve, ijdele wensdromen om nog maar te zwijgen van een supra-nationale regering, die Einstein ons in vage bewoordingen heeft afgeschilderd". Het blad zegt dat „wij ons vertrouwd moeten maken met een voortzetting van de bewapeningswedloop die in steeds sneller tempo zal worden voortgezet totdat de Russen blijk geven hun houding grondig te willen wijzigen". Het is wel merkwaardig dat de Ameri kaanse mening, welke hierboven is weer gegeven en die min of meer toonaange vend mag worden verondersteld, niet de tamelijk eenvoudige gedachtensprong blijkt te kunnen maken naar het fundament van het pi'obleem, namelijk naar de beant woording van de vraag: „Wat zal er nodig zijn om de Russen ertoe te bewegen hun houding te wijzigen?" Want deze beant woording pas zou het werkelijke probleem en zijn oplossing in het licht kunnen stel len. De Amerikanen, die zich telkens weer hoogst-verbaasd tonen dat Europa nog geen politieke eenheid is geworden, noemen de wereld-eenheid een „ijdele wensdroom" ofschoon deze twee unificaties tenslotte moeten voortspruiten uit dezelfde over weging, namelijk: Dat het voor ölle par tijen een kwestie van lijfsbehoud en eigen belang is, zich in een accoord te verenigen. Ook in Europa moeten de belangen en wensen der patijen gewikt en gewogen worden vooraleer er een formule zal wor den gevenden die tot politieke eenheid- leiden kan. De wereldeenheid, geforceerd door de enorme bedreiging die de atoom bom voor alle partijen vormt, zal even min kunnen worden bereikt zonder .het kennen, beoordelen en afwegen van de belangen der partners en zij zal nooit worden bereikt wanneer partijen besluiten tot krachtsvertoon zolang tot de ander ca pituleert. Het is mogelijk dat de Sovjet-Unie 'din gen wenst die de vrije wereld nooit zal kunnen accepteren, evengoed als het mo gelijk is dat de Amerikaanse ambities in Mevrouw Tsjang Kai Tsjek, de echtgenote van de generalissimo, heeft een bezoek gebracht aan-een verdedigingsstelling van de Chinese nationalistische strijdkrachten op het Kinmen Eiland. Mevrouw Tsjang Kai Tsjek met twee leden van de vrouwelijke vrijwilligers. Uitstel van eerste oefening voor koopvaardijpersoneel De minister van Marine en Oorlog heeft een beschikking uitgevaardigd, op grond waarvan gedurende 1950 aan vaste leden van het koopvaardijpersoneel uitstel van eerste oefening kan worden verleend, voor zover en voor zolang er in dat jaar bij de koopvaardij een behoefte aan gediplomeerd of bevaren personeel bestaat. Van een vrijstelling van eerste oefening is echter geen sprake. Het bedoelde personeel blijft verplicht tot het vervullen van deze eerste oefening. Onder koopvaardijpersoneel wordt in deze regeling verstaan gediplomeerd koopvaardijpersoneel, zeevarenden met een diploma radïotelegrafist 1ste of 2de klasse in dienst van de Nederlandse Tele- graafmaatschappij „Radio Holland" en ongediplomeerd bevaren koopvaardijper soneel, allen varend aan boord van Neder landse schepen zowel in de grote als in de kleine handelsvaart, voorts leerlingen van zeevaart- of machinistenscholen en leerlingen van de opleiding tot radiotele grafist van de Nederlandse Teleg'raafmaat- schappij „Radio Holland". Het ongediplomeerd bevaren koopvaar- dijpex'soneel moet, om voor deze regeling in aanmerking te komen, ten minste twee jaren hebben gediend op Nederlandse koopvaardijschepen met uitzondering van olielieden, stokers, tremmers, handlangers en poetsers, die ten minste één jaar moe ten hebben gediend op Nederlandse koop vaardij schepen. strijd zijn met wat de Sovjet-regering .als redelijke belangen beschouwt.Doch wan neer men begint met te zeggen dat er van concessies en „wikken en wegen" geen sprake kan zijn, en dat de andere partij maar moet buigen, zonder alle kansen tot een vergelijk te hebben uitgebuit, kan men niet tegelijkertijd beweren „het uiter ste te hebben geprobeerd". Wanneer men bedenkt wat er achter dit „uiterste" ligt, is men geneigd te betogen dat er in dit helse gevaar waarin de we reld wentelt géén uiterste k'an zijn wan neer het op initiatieven voor de vrede aan komt. Want zelfs Amerika zal nog heel wat offers kunnen brengen vooraleer die alle tezamen zwaarder wegen dan dat grote offer, waarvan de mensheid zelf wellicht het lijdende voorwerp zal uitmaken. J. L. 2 O TABLETTEN 35 ct Koudegolf in Amerika Als gevolg van de mijnwerkersstaking is men in de staat New York overgegaan tot steenkölenrantsoenering. De temperatuur, die tot dusver vrij hoog was, is plotseling gedaald eh het kwik heeft'thans zijn laagste peil van dit jaar bereikt. In de stad New York is de temperatuur thans 12 graden onder nul (Celcius). In. het gehele Noord- Oosten van de Verenigde Staten- heerst thans een koudegolf. Op verscheidene plaat sen heeft het hevig gevroren. Nassaustraat 5 - Haarlem - TeL 17628-18429 Betaling oók in overleg Nederlands journalist in Russisch kamp overleden KEULEN, 20 Februari (Van een cor respondent van het A.N.P.). Bij de Ne derlandse militaire missie te Bonn is dezer dagen het bericht ontvangen, dat de Neder landse journalist Jan Hoek, die sedert begin 1945 vermist was, in een con centratiekamp in de Russische zöne is over leden. Dit overlijden !s bevestigd door een arts uit Potsdam, die Hoek in het concentratiekamp Kitschendorf, bij Berlijn, heeft behandeld. Hij is tengevolge van de slechte inrichting van en de voeding in het kamp in September 1945 aan longontste king overleden. Hoek is in Juli 1945, kort voor de binnenkomst der Amerikaanse troepen te Berlijn, door de Russische geheime politie gearresteerd, vermoedelijk naar aanleiding van een valse beschuldiging van Duitse zijde. Sindsdien is, ondanks alle pogingen om inlichtingen te verkrijgen, niets meer over zijn lot vernomen. Hoek was, na aanvankelijk te Rome correspondent van „De Tijd" te zijn ;eweest, te Berlijn werkzaam als correspon dent van het „Algemeen Handelsblad" en van het „Rotterdams Nieuwsblad". Hij heeft ook medewerking aan illegale organi saties verleend en onder andere Neder landse krijgsgevangenen, die uit het kamp Neubrandenburg waren gevlucht, hulp ver leend Auto met defecte remmen stort m brugopening Beide inzittenden gered In Oudeschouw tussen Akkrum en Irn- sum stond Maandagmorgen een rij auto's te wachteni'voor de--opengedraaide brug in de rijksweg LeeuwardenZwolle: Uit de richting Leeuwarden naderde een auto met twee jongemannen. Deze wagen reed met een flinke vaart langs de rij wachtende auto's, vernielde de afsluitboom en schoot van het hoge bruggehoofd af het kanaal in. De schipper van het sleepschip, dat juist de'brug zou passeren, liet terstond een anker- vallen, waardoor kon worden voor komen dat de auto door het schip werd overvaren. Intussen, hadden de beide inzittenden kans gezien,door een portierraampje uit de auto te komen. Zij liepen toen echter gevaar door de sterke stroom in de nauwe doorvaartopening te worden meegesleurd. De echtgenote van de bij de brug wonende caféhouder sprong in een roeiboot en wist de twee jongemannen te redden. Het waren I. V. en K. W. uit Leeuwarden, beiden twintig jaar. Geen van beiden was in het bezit van een rijbewijs. Zij verklaarden dat de remmen hadden geweigerd toen zij de brug naderden. De veertien jaar oude auto, die het scheepvaartverkeer in het drukke - vaar water stagneerde, is later met een lier op een tjalk uit het water getrokken. De rijkspolitie heeft de wagen in beslag ge nomen. Meubelfabriek te Rijswijk in vlammen In de meubelfabriek van de N.V. Keymer aan de Delftweg te Rijswijk, is Maandag avond laat een hevige brand uitgebroken. De fabriek maakt deel uit van een aaneen- gebouwd complex, waarin een verffabriek, een loodpletterij en enige andere indu strieën zijn ondergebracht. De brand werd door de Rijswijkse brand weer ingesloten en bleef daardoor beperkt tot een deel van de fabriek. De meubelma kerij bleef gespaard. De omliggende pan den, een bandenfabriek, een zinkpletterij en een verffabriek kregen geen schade. De oorzaak van de brand is nog niet vastgesteld. West-Europesè politici over Europa's eenheid NEW YORK, 20 Februari, (peuter). Een aantal West-Europese politieke leiders heeft in brieven, welke heden werden ge publiceerd, geantwoord op vragen, gesteld door generaal-majoor William Donovan, voorzitter van het Amerikaanse comité voor een Verenigd Europa, over de ont wikkeling der gebeurtenissen welke moe ten leiden tot Europese eenheid, sedert de bijeenkomst van de Raad van Europa te Straatsburg in Augustus 1949. Deze politici van cle twaalf landen, die deel uitmaken van de Raad van Europa, bevestigden hun geloof in Europese een making, maar sommige van hen zeiden, dat men totnogtoe langzaam was gevorderd. Paul Henri Spaak, voorzitter van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa, oefende critielc op het minister comité van de raad wegens „terzijdestel ling van de besluiten van de Assemblee". Hij-wees de methoden der ministers als „rampzalig" van de hand. „Deze methoden zijn-gelijk een definitieve begrafenis-,van de resoluties van de raadgevende verga dering. Het minister-comité (het bestuursorgaan van de raad, waarin alle twaalf landen eveneens vertegenwoordigd zijn) heeft een ernstige fout begaan met het lanceren van de mening, dat er geen gelegenheid is voor geregelde bijeenkomsten van de commsisies, die door da Assernblée zijn in gesteld en welker werk.'essentieel is voor een productief functiónneréri van de As- semblée", aldus Spaak, die voorts zeide dat er in de laatste maanden geen vorderingen zijn gemaakt ten aanzien van de „ver snipperde" wijze waarop de devaluatie van de verschillende Europese munteenheden was uitgevoerd. „Bij de devaluatie", aldus Spaak, „had elke regering slechts aan haar eigen be langen gedacht, daarbij trachtend voor zichzelf een maximaal aantal voordelen te verkrijgen zonder zich te bekommerèn' om het gemeenschappelijk Europees wel zijn. Deze uiting van economisch egoïsme heeft het effect van een koude douche op het enthousiasme geh'ad en heeft aange toond, dat er' nog een groöt verschil is tuè- sen woorden en daden". Over de toekomst zei Spaak, dat hij hoopte, dat West-Duitsland in het komende jaar in de Raad zou worden opgenomen, dat Europa's monetaire problemen zou den worden opgelost en de munteenheden converteerbaar gemaakt, dat er een ge meenschappelijk minimum van sociale wet geving tot stand zou worden gebracht en dat er op cultureel gebied practische plan nen worden verwezenlijkt, „waardoor de Europese élite en- massa's elkaar beter zouden leren kennen en begrijpen". Spaak besloot ,met de hoop uit te spreken dat er een politieke organisatie zou worden ge vormd, waardoor de Raad van Europa en zijn organen met meer gewicht en gezag zouden kunnen functionneren. Dr. Drees. De Nederlandse minister-president, dr. W. Drees, Reeft verklaard dat er een be gin is gemaakt met de vrijmaking van de handel en dat er te kermen is gegeven, dat verdere maatregelen in die richting zullen volgen. „Nederland stelde bijzonder belang in deze zaak wegens zijn afhankelijkheid van importen van metalen en grondstoffen en is bereid naar beste krachten samen te werken om een zo groot mogelijke ver mindering van de economische beperkingen te verkrijgen. Het versterken' van de Euro- PANDA EN DE MEESTER*MUZIKANT 38. Joris Goedbloed liet de heer Eduard Kraaksma voor zich uit de tent in gaan, om daar binnen eens verder met hem te spreken over het verkopen van de viool van maestro Fiedeldum. Wonderlijk niet waar? Wie zou nu een viool willen kopen en ivaarom? De viool lag intussen rustig 7iaast de maestro die zich door Panda liet troosten. „Dat circusleven is misschien niet geschikt voor een groot violist," zei Panda. „Herinnert u zich nog, dat we naar New York zouden gaan om daar beroemd te wordenmaestro? Dan moeten we toch eigenlijk niet bij zo'n dom circus blijven!'' „Ach, ach, ja, dat was mooi gedacht! Naar New York en beroemd worden!" herhaalde Fiedeldum getroffen. „Daar zeg je het, leerling! Wij nemen ons ontslag bij dit circtis! Ja.... ik zie het voor me! Ik ga me weer helemaal wijden aan mijn muziek.aan mijn edele viool.... ik zal hem laten zingen, ik zal rijk en beroemd worden, duizenden zullen komen om te luisteren naar de klanken van mijn instrument.Maar misschien vergiste hij zich. Terwijl hij sprak kwam namelijk de hand van Joris Goedbloed onder het tentzeil uit, en die greep voor zichtig de viool en trok hem naar binnen. Waarom? Om hem te verkopen aan Eduard Kraaksma natuurlijk! pese eenheid zal het gevaar van en de vrees voor een oorlog verminderen", aldus dr. Drees. Minister Stikker verklaarde dat hij cie ongerustheid ten aanzien van de langzame vorderingen in de richting van Europese eenheid niet deelt. Hij gelooft vast, dat de Europese regeringen, behalve die, welke zich opzettelijk van een vereniging op voet van gelijkheid uitsluiten, hard en ernstig werken om de noodzakelijke eenmaking' te verwerlcelij ken. „De grootheid van het te verwerkelijken doel vereist een zo diepe bestudering van de problemen, dat het niet gerechtvaar digd zou zijn, indien wij, gedreven door idealisme, zonder voldoende overleg zou den handelen", zo verklaarde hij. Premier Attlee verklaarde, dat de Britse regering „het tot stand brengen van een gezonde Europese economie en het op nieuw vestigen van vertrouwen in Europa als een 'van de fundamentele oogmerken van Kaar politiek beschouwt. Zij is vast besloten te volharden in haar pogingen om een Europa vrij van gebrek en vrees op te bouwen". Winston Churchill, de leider der Britsé conservatieven, dr. Konfad Adenauer, de West-Duitse bondskanselier, Julius Deutsch, leider der Oostenrijkse socialis ten, Hans Hedtoft, eerste-minister van Denemarken, Tage Erlander, eerste-minis ter van Zweden, Osyen Unden, de Zweedse minister va'rf Buitenlandse Zaken, Einar Gerhardsen, 'eerste-minister van Noorwe gen en Halvard Lange, de Noorse minister van Buitenlandse Zaken, spraken zich uit voor eenmaking van Europa. Dr. Adenauer zei-, dat Duitsland dé in stelling van een centraal clearing-systeem voor geldverkeer tussen alle Europese landen in de plaats van bilaterale beta lingsovereenkomsten zou steunen. Het was gekant tegen „hihdérBjföe -importquota en geblokkeerde cre'die'ten"." Samenvatting Generaal-majoor William J. Donovan heeft op een persconferentie een samen vatting gegeven van uitspraken van de politieke leiders van twaalf Europese lan den over de Europese eenheid. Hij ver klaarde dat de meesten van hen „krachtige steun toezegden aan het streven naar Europese eenheid en aandrongen op onver wijld handelen". Generaal-majoor Donovan verklaarde verder nog dat het vraagstuk van de Euro pese eenheid mogelijk ter sprake zal-komen tijdens het debat, dat in het Congres over de toewijzingen, overeenkomstig het plan- Marshall zal worden gehouden. Hij zeide verder dat uit de verklaringen der Belgische leiders blijkt dat zij zonder uitstel wensen te handelen, en onverwijld niet slechts economische, doch ook poli tieke eenheid tot stand willen brengen. Wat de Scandinavische landen betreft, deze hebben de Britse regering veelvuldig gesteund in haar verzet tegen voorstellen ter bevordering van de Europese eenheid, doch de terzake door hun leider afgelegde verklaringen „getuigen van veel meer sym pathie voor het tot stand komen van een verenigd Europa, dan die van de Britse bewindhebbers". In antwoord op eeri hem gestelde vraag antwoordde Donovan nog, dat West-Europa „een voorpost is van de Verenigde Staten". Het Amerikaanse comité voor het tot stand komen van een verenigd Europa wil. wat West-Europa betreft, beletten dat dit ge bied wordt veroverd. In antwoord op de vraag of de eenheid, welke de West-Europese staten tot stand willen brengen, ook zal leiden tot militaire eenheid onder deze landen, verklaarde generaal-majoor Donovan dat indien de betrokken West-Europese landen bereid zouden zijn een bepaald gedeelte van hun souvereiniteit prijs te geven, er uiteindelijk ook een militaire eenheid tot stand zou komen. „Ik ben echter bevreesd, dat dit nog wel even zal duren", besloot hij. De '„Pasteur" Vrijdag in IJmuiden Grootste schip dat ooit in de sluizen lag Het troepentransportscliip „Pasteur", dat volgens de laatste berichten Vrijdag met ongeveer 3500 militairen uit Indonesië wordt verwacht, is het grootste schip dat ooit de sluizen van IJmuiden binnenvoer. Het schip is 14 meter langer dan de „Oranje" en meet 30.447 bruto register ton. Se „Pasteur" is eigendom van de Franse Zuid-Amerikalijn, De lengte van het sohip bedraagt 670 voet, de breedte 83,5 voet. De afmetingen van de „Oranje" zijn respectievelijk 614 en 83,5 voet. De heer J. Rikker te Haarlem is aan de R.K. economische hogeschool te Tilburg ge slaagd voor het candidaatsexamen economie. Stuurvrouw. De eerste vrouwelijke koop vaardij-officier in Joegoslavië, mej. Sava Kaluga, is gisteren in functie ge treden. In de olie. De cowboy-filmster Gene Autry en de oud-bokskampioen Jack Dempsey hebben bij Frederick in Oklahoma (V.S.) een olie-bron ont dekt. Uitgeweken. De politie in Lüneburg (Brit se zöne) heeft meegedeeld, dat in dit jaar reeds 68 leden van de Oost-Duitse vollcspolitie in haar grens-district over de grens naar West-Duitsland zijn ge vlucht. Vorig jaar weken er hier twee honderd uit. Opstand. Het Chinees nationalistische persbureau heeft gemeld, dat in de pro vincie Hoenan 100.000 Chinezen tegen de communistische autoriteiten in op stand zijn gekomen. Een aantal com munistische ambtenaren die voedsel kwamen requireren, zouden door de bevolking gedood zijn. Geen verzet. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zee land, heeft op een persconferentie ver klaard, dat wanneer Spanje deel zou willen uitmaken van een Verenigd Europa, België zich daartegen niet zou verzetten. Gerecht. Dr. Hjalmar Schacht, die tijdens het nazi-régime president van de Deut sche Reichsbank was, zal binnenkort voor een zuiveringshof in Lüneburg moeten verschijnen. Het is niet de eer ste keer dat Schacht na de oorlog te recht heeft moeten staan. Bezoek. Acht hoge Spaanse officieren van leger en luchtmacht zijn in Wiesbaden op het hoofdkwartier van de Ameri kaanse luchtmacht gearriveerd. Zij zul len gedurende vijf dagen de installaties van het Amerikaanse leger en de lucht macht in West-Duitsland bezoeken. Tranen. De studenten in Napels, die ver laging van de inschrijfgelden eiseft, hebben gisteren voor de tweede maal geprobeerd om de universiteit te be zetten. Zij drongen door een zij-ingang binnen, maar de politie die zich in het gebouw bevond, gebruikte traangas om hen te verdrijven. Een aantal politie mannen en studenten werd gewond. Er werden arrestaties verricht. Vuur. Gisterochtend vroeg hebben Joego slavische grenswachten aan de grens van het vrije gebied van Triest 20 mi nuten lang met machine-geweren ge schoten. Men neemt aan dat zij vuur den op een groep personen die pro beerde illegaal de grens naar de Brits-. Amerikaanse zöne te overschrijden. Volksdemocratie. Roemenen die willen verhuizen, zullen daartoe voortaan de toestemming moeten hebben van de staatsmilitia. Overval. Twee gemaskerde mannen heb ben in Hannover twee wissellopers van een millioen mark in obligaties be roofd. Een van de wissellopers werd. door een revolverschot ernstig gewond, toen hij de dieven nazette. Opleiding. Hoge Duitse politie-officieren uit de Sovjet-zone worden op het ogen blik in de Sovjet-Unie opgeleid om van een deel van de volkspolitie een mili taire „volksmacht" te maken. Gejuich. In geheel China worden massa bijeenkomsten georganiseerd om het verdrag van Mao Tse To.eng en Stalin 'niet gejuich te verwelkomen. Duitsers. In de dorpen Gröbenzell en Fürsten-Feldbrück bij München bleken Maandagochtend een groot aantal affi ches te zijn opgeplakt met dé woorden „Er zijn te weinig Joden uitgeroeid". De politie stelt een onderzoek' in. KINDERSTOEL opklapbaar LOOPREK met vlonder 75 KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11,491 Theun de Vries, Leerschool voor barbaren; Karei de Grote. Van -Loghum Slaterus, Arnhem. In de serie Gastmaal der Eeuwen behan delt Theun de Vries Karei de Grote en zijn tijd. Hij verdient erkenning voor de manier waarop hij de toestand van het Karolingische rijk behandelt en verklaart uit de geschie denis van de vorige eeuwen. In zekere zin is het bespreken van zulke ver achter ons gelegen perioden makkelijker dan dat van jongere: zij laten zich, bijna opgesloten in de tijd tussen hun voor- en nageschiedenis, williger door het verband-zoekend oog be zien. Anderzijds is het des te moeilijker historische figuren, wier levensvormen zo. verschillend zijn van de tegenwoordige, recht te geven op een volledig menselijke natuur; terwijl zonder die menselijke natuur geen historisch verschijnsel van meer belang is dan een jaartallenboek. Theun de Vries heeft die moeilijkheid niet onzichtbaar gemaakt voor zijn lezer, wat niet alleen komt door zijn beperkte bestek, waarbinnen wat hij al gedaan heeft ver dienste genoeg is maar ook door zijn be vooroordeeldheid inzake cultuurfasen, die hem doet zeggen: „....zelfs met de.ver schrikkingen qn ellenden, die het middel eeuwse leven teisteren, stelt de feodaliteit in de groei der menselijke cultuur toch een fase voor, die niet weg is te denken alleen reeds als wieg voor verdere mogelijkheden.Zo verzinken de mensen in de fasen, en tenslotte wijzen de fasen in één richting; maar het verleden ontsnapt dan onbedreigd aan de geschiedschrijving, die triomfantelijk een leeg omhulsel toont. S. M. Sarabande, door Mary Noothovenvan Goor, roman voor oudere meisjes; Uitg. Con tact, Amsterdam/Antwerpen. Der mysteriën-bron, door Tora Dalil; oorspr. titel: „Sadan Hemlighet", vert. door G. Baars Jelgersma en Rolv Ravn; De Drie hoek, 's Graveland. Het huis met de groene boom, door Kelvin Lindemann; uit het Dèens door M. de Gelder —Jansen: Zuid-Hollandse Uitg. Mij, Den Haag: 2 Delen. Tempo Doeloe, Uit de Goei Ouwe Tijd, door Jan Fabricius; H. P. Leopolds Uitg. Mij, Den Haag.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2