Comedia gaf buitengewoon mooie voorstelling van „De drie zusters" Amsterdamse Beurs Dinsdag 21 Februari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Tsjechof is nu moderner dan ooit. Ter verklaring van deze stelling schreef ik Zaterdag in een voorbeschouwing van de gisteren door Comedia gegeven première van diens toneelstuk „De drie zusters" in de Haarlemse Schouwburg onder meer: Deze Russische auteur houdt de maat schappij van onze tijd een spiegel voor door de futiliteit tot uitdrukking te brengen van het menselijk streven zonder wortels, zon der bestemming, zonder richting zelfs. Zijn theater laat geen heroïsche strijd zien en evenmin een verlossende boodschap weer klinken. De enige hoop is een vage theox-ie: misschien ziet de wereld er over twee of drie eeuwen rooskleuriger uit, ongelofelijk mooi en vredig. Men ziet echter niet alleen een doelverloren ontreddering, doch tevens een hogere werkelijkheid, die gevoed wordt door dromen en illusies, te schoon om niet te proberen ze waar te maken. Ogenschijnlijk gebeurt er in dit stuk niet veel. De drie zusters, naar wie het is ge noemd, wonen in een afgelegen, cultuurloze provinciestad, waar alleen de ontwikkelde militairen wat afwisseling brengen. Zij pro beren de zin van hun bestaan te ontdekken, zij koesteren hun droefgeestige verlangens en blijven, in welk gezelschap zij ook ver keren, voortdurend bezig met zichzelf en met hun eigen problemen. Zij reageren nau welijks op de opmerkingen van anderen. Vandaar het schijnbaar onlogische, inconse quente verloop van de dialogen. Maar on der de oppervlakte voltrekt zich het inner lijke drama en langzamerhand onthullen de op het eerste gezicht onbelangrijke inciden ten en kleine feiten het patroon van enige betrekkelijk gewone levens'. Men zou'zelfs kunnen spreken van een symphonische, tot in alle onderdelen zorgvuldig uitgebalan ceerde compositie. Alle personen vertolken hun variaties op het centrale thema en zijn daardoor alleen al van evenveel waarde voor het geheel, waaruit geen enkele scène- gemist 'kan worden. Gisteravond gaf Comedia in de Haarlemse Scliouioburcj de eerste voorstelling van^De drie zusters" onder regie van jirofessor Sjarof. Op de foto ziet men de vertolksters van de drie titelrollen: Ellen Vogel, Mimi Boesnacli, Ank van def Moer Daarbij was Tsjechof, als alle grote hu moristen, een scherpzinnig waarnemer. Niet alleen doorzag hij zijn medemensen tot op het merg. tot in de verst voor de buitenwereld verborgen hoeken van hun ziel, doch tevens kende hij zeer precies de uiterlijke reacties op zelfs de kleinste aan doeningen, die hen bewogen. Bovendien liet zijn barmhartig idealisme hem geen ogenblik in de steek, zodat zijn objectieve schildering telkens doorbroken wordt door het opwellen van lyrische emoties, hetzij' van nostalgische aard, hetzij bezield door hunkering naar een betere toekomst. Zoals in al zijn stukken, is ook in „De drie zusters" de atmosfeer hoofdzaak, die indefinieerbare. uiterst genuanceerde, over wegend melancholieke stemming, die niet alleen door woorden bereikt wordt, maar nauwelijks minder door het verlenen van betekenis aan de dode dingen uit de dage lijkse omgeving. Zijn werkelijkheid is in de eerste plaats een psychologische, die sléchts ontdekt kan worden door middel van een speciale techniek, welke de macht bezit om ook de onuitgesproken gedachten tussen de Feest bij de Koninklijke lieder tafel „Zang en Vriendschap" Maandag was het honderdtwintig jaar geleden, dat de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" werd opgericht. In hotel „De Leeuwerik" is dit feit voor leden met hun dames gevierd. De letter lievende vereniging „J. J. Cremer" gaf een opvoering van het blijspel van Henk Bakker en Jan van Ees „Komedie". De bezoekers hebbenzich om dit amusante mengsel van schijn en werkelijkheid bij zonder vermaakt. De zangers hebben het jubileum Zater dagavond in het gebouw der liedertafel in intieme kring gevierd. Voor 14 April staat nog een feestcon- cer-t op het programma met medewerking van de H.O.V. Maandblad weer verschenen Het maandblad van de Liedertafel is weer ver-schenen. In het eerste nummer schrijft de ere-voorzitter, de heer M. A. Reinalda over „Bij een lustrum". Daarin merkte hij op: „Rijk is het leven van hen die vriend schap geven en die vriendschap ontmoe ten. Nu 120 jaar lang van geslacht op geslacht, ontmoeten zij elkaar bij ge zamenlijke ernstige beoefening van dé koorzang en zij weten zich. opgenomen in 'een immer vernieuwde kring van vriend- den. Met grote eerbied denken wij terug aan de velen, die in volle overgave hun talenten, hun gaven beschikbaar stelden voor. „Zang en Vriendschap", de lieder tafel met zulk een groot verleden. Altijd weer namen jongeren de plaatsen in van hen die gingen, om ook het beste te geven wat in hen is. Daarom mogen de leden, het bestuur en dirigent trots zijn op hun liedertafel en mag er vreugde zijn bij de herdenking van het 120-jarig bestaan. Tijdens de oorlogsjaren hielden we met verbeten woede de kaken op elkaar. Maar nu zingen we onze blijdschap weer va-ij uit, nu gaan we, ook in „Zang en Vriend schap" vooraan om de innerlijke kracht van ons volk te versterken". Voorts bevat het blad artikeltjes van de 'heren A. J. van Houten, voorzitter, J. E. Voet, vice-voorzitter, A. A. Ramaker, secretaris, C. Warnier en van de redactie commissie. regels van het gesprek op de toeschouwer over te brengen. Comedia was zo gelukkig de niet 'hoog genoeg te waarderen medewerking te ge nieten van de Russische regisseur uit de school van Stanisiawski, professor Peter Sjarof, die iedere finesse van dit stuk heeft leren doorgronden in zijn jarenlange om gang er mee. Hij kent alle personen als waren het zijn naaste bloedverwanten, hij weet alles omtrent hun verleden en hun toekomst, omdat dit alles uit de tekst kan worden afgeleid. Dank zij zijn tussenkomst werd het een buitengewoon mooie, diep doorleefde vertoning in een breedvloeiend rhythme. Indrukken van het spel De toeschouwers, die het voorstellings vermogen missen om zich met dit milieu vertrouwd te maken, ontzeggen zich daar door eén zeldzaam gelukkig makende ge beurtenis. Nooit zou een Hollandse regis seur bij voorbeeld aan het eerste bedrijf en aan menig tafereel daarna die uitbundige vrolijkheid hebben kunnen verlenen die men thans aanschouwde niet omdat zij minder capabel zouden zijn, maar omdat het hier ging om een ons volkomen vreem de mentaliteit. De vlak daaraan grenzende neerslachtigheid kreeg hierdoor een kern achtig tegenwicht. Zoals gezegd zijn alle figuren in dit stuk Tsjechof beschouwde het zelf ais een blijspel, doch wij zouden het een tragi- comedie noemen even belangrijk, omdat zij allen dragers en verkondigers zijn van de aan het geheel ten grondslag liggende denkbeelden. De drie zusters werden ge speeld door Ank van der Moer, Mimi Boes- riach en Ellen Vogél, van wie de laatste misschien de meeste indruk maakte, on danks de engere begrenzingen van haar talent, mede door het onschatbare voordeel van haar jeugd. Nimmer zagen wij van deze actrice zo'n zuiver gestemde rol. Mimi Boesnach, met gevoelig pathos in haar posi tieve redeneringen, gaf een treffende in druk van het langzaam wegvloeien van haar krachten onder de afmattende druk van een leven, 'dat slechts desillusies in. petto heeft. Prachtig van Ank van der Moer was het stralend ontwaken van haar liefde voor de officier in de eerste bedrijven, aangrijpend haar wanhopig verdriet in de slotscène, na de aandoenlijk-onhandige poging van haar echtgenoot om haar aan het lachen te ma ken. Haar gebaren waren wel mooi, maar soms iets te theatraal. Jammer genoei kwam de fascinerende afspraak in de slaap kamer tussen de twee gelieven, die elkan der pas kort tevoren hun gevoelens hebben geopenbaard, door het hevig neurieën van enkele felle lettergrepen, niet geheel tot haar recht. Dit werd mede veroorzaakt door Han Bentz van den Berg, niet helemaal het ge schikte type voor de minnaar, al had hij voorbeeldige momenten. Hij miste enigszins het vereiste temperament. In één wo.c0.-d schitterend was Ko van Dijk als de broer, de mislukte geleerde, die voor zover moge lijk de ster van de avond bleef. Hier mag men spreken van een grootse creatie, omdat er een volledig levend mens ten tonele verscheen, kostelijk in zijn wereldvreemd gedrag aanvankelijk, machteloos door zijn verkeerd uitgevallen huwelijk met een kortzichtig schepsel later. Heel goed was ook Pons Rademakers als de enigszins stot terende baron op vrijersvoeten, vooral in het laatste bedrijf. Henk Rigters, de in. zijn verbittering voortdurende twistzoekende stafkapitein, verdient hulde voor zijn scherpe karakteristiek. Ook Jan Teulings als de zelfvoldane burgerman, Lucas Wen sing als de onverschillig geworden dokter, Jos Liesting als de dove concierge komt hartelijke waardering toe, vooral de eerst genoemde, die zichzelf verre overtrof. Bij zonder gelukkig was voorts de keuze van Mies V-ersteeg voor het burgerlijke vrouw tje, met haar dwaze maniertjes en zelf zuchtig gedrag. De schitterende décors zijn vervaardigd door Nicolaas Wijnberg, die zijn - moeite beloond zag met een open doekje. Terecht. De soms wat stugge vertaling was van Aleida Schot. Het is nu maar te hopen, dat het publiek niet ongevoelig zal zijn voor deze sublieme opvoering van een onverge lijkbaar stuk, een van dé meestzeggende, "die de laatste eeuw heeft voortgebracht. DAVID KONING. Bakfietsbestuurder brak been Maandagmiddag om tien minuten over zes wilde de een en vijftigjarige T. J. H. met zijn bakfiets van de Havenstraat (Oost) de Heemsteedse Dreef oversteken. Van de andere kant naderde uit de Ha venstraat (West) een vrachtauto. De be stuurder'was voornemens de Heemsteedse Dreef in de richting Haarlem op te rijden en nam de bocht naar links te kort. Boven dien verleende hij de bestuurder van de bakfiets geen voorrang. Een aanrijding volgde, waardoor H. zijn linkeronderbeen op twee plaatsen brak. Getuigen van het ongeval worden ver zocht zich in verbinding te stellen met de verkeerspolitie aan het bureau van politie, Raadhuisstraat 27, te Heemstede. Waarschuwing tegen valse dollarbiljetten In een rapport van de Amerikaanse ge heime dienst aan de Amerikaanse minister van Financiën, John Snyder, worden de Amerikaanse reizigers in Eur-opa, in het bijzondei- zij die Rome bezoeken in ver band met de viering van het Heilige Jaar, gewaarschuwd op hun hoede te zijn voor transacties op de zwarte valutamarkt met het oog op de valse dollarbiljetten en an dere valse bankbiljetten, die in Europa in (pmloop zijn. In het bijzonder wordt gewaarschuwd voor de methode, die sommige geldwisse laars op de zwarte markt in Frankrijk toe passen. Deze handelaars bieden aan francs voor dollars te verkopen met een disagio. Nadat de koop is gesloten veranderen zij van gedachte, verlangen teruggave van de francs en overhandigen zij hun slachtof fers valse dollarbiljetten, die zij op handige wijze voor de oorspronkelijke dollars ver wisselen. De Amerikaanse geheime dienst verwacht, dat de voornaamste organisatie van valse .munters, die in Frankrijk werkt, zich zal concentreren op het verhandelen van vals bankpapier aan de .pelgrims, die dit jaar Rome bezoeken. De geheime dienst heeft reeds be9lag ge legd op valse dollarbiljetten tot een totaal bedrag van 203.128 dollars, die in 't buiten land zijn vervaardigd en in Amerika in om loop gebracht. In 1949 werden valse bank biljetten tot een totaalbedrag van 1.354.868 dollars in beslag genomen. HBC—ROODENBURG UITGESTELD. De voor Zondag yastgestelde voetbalwed strijd HBC—Roodenburg is uitgesteld. Ludamus speelde „De gecroonde Leersse" Een vastenavond-spel Hoe oneindig ver de Zuid-Nederlandse letterkunde in de zeventiende eeuw achter bleef bij die van Noord-Nederland, blijkt wel duidelijk als men het kluchtspel „De Gecroonde Leersse" van de Duinkerker „heelmeester" Michiel de Swaen legt naast het werk van onze grote kluchtspelschrij ver Bredero. Toch heeft dit vastenavond spel, dat naar de omvang een blijspel ge noemd zou kunnen worden, z'n verdien sten, al was het slechts om het aardige beeld van het nog bijna middeleeuwse volksleven dat ons gegeven wordt. De inhoud is ontleend aan een bekende anecdote uit het leven van keizer Karei V en toont ons de grote vorst als onbekend en ongenood gast in het gezin van een eenvoudige schoenlapper, die de'volgende dag bevel krijgt voor de keizer te verschij nen en eerst dan bemerkt wie op vasten avond zijn gast is geweest. De Swaen heeft dit wat magere gegeven verlevendigd dooi er een liefdesintrige in te vlechten waarin Jacquelijn, de dochter van de schoenlapper het begeerde bruidje is. De R.K. Toneelgroep „Ludamus" heeft stellig' een gelukkige greep gedaan met dit voor een vastenavond zo bij uitstek ge schikte kluchtspelletje en de vertoning die er van gegeven werd, muntte uit door le vendigheid en fleur. Het was alleen jam mer dat een onvoldoende rolkennis zo nu en dan het tempo schaadde, zodat inzin kingen onvermijdelijk waren. Toch werd de moeilijke zeventiende-eeuwse tekst vaak verrassend goed gezegd. Er was echter nog een andere ï-eden waarom de keuze van dit stuk gelukkig genoemd mag worden. „Ludamus" had gemeend dat het veertigjarig toneeljubi leum van Frans van Emmerik niet onop gemerkt voorbij mocht gaan. En hoe kon men hem beter eren dan hem als gast de rol van Teunis, de schoenlapper, te laten spelen? Hij voelde zich dan ook met zijn veertigjarige toneelroutine best op z'n ge mak in de rol, die hem als op het lijf ge schreven was en vooral in het eerste en derde bedrijf kon men genieten van een rake typering. Aan het slot van de avond werd de' jubilaris door de voorzitter van „Ludamus" met enige hartelijke woorden gehuldigd, hetgeen onderstreept werd door een bloemenhulde. Het zou onbillijk zijn te beweren dat de jubilaris het succes alleen voor zich op eiste. „Ludamus" beschikt over enig'e spe lers en speelsters, die weliswaar niet kun nen bogen op een toneelcarrière van veer tig jaar, maar die juist dit genre toneelspel wel ligt. Zo zaken wij Ans de Swart in de rol van Maey, de schoenlappersvrouw, Guus Boersma als Ambroos, de lijfwacht van de keizer, Elly Janse als Jacquelijn, de dochter en een statige „Keyser Carel" van Dick Stevens. De vrijers werden uit gebeeld door Wim van Ree en regisseur Kraakman, die ook een bijzondei' aardig décortje ontworpen had voor de eerste drie bedrijven. In de heer Kraakman herkende men direct de regisseur. Zijn gebaren en dictie waren haast altijd iets te nadruk kelijk. Overigens komt hem, ook door zijn levendige enscenering, zeker een belangrijk aandeel toe in. het succes van deze aardige voorstelling. F. HESMERG. Vrijaf op de Bevrijdingsdag De ministerraad heeft bepaald, dat ook dit jaar de bevrijding zal worden gevierd op 5 Mei, op welke dag de rijksdiensten van 13 uur af gesloten zullen zijn voor zover de dienst zulks toelaat. Aan de lagere publiekrechtelijke lichamen zal worden verzocht ertoe mede te werken, dat door hen een overeenkomstige gedragslijn zal worden gevolgd, hetgeen insluit, dat niet op andere dagen aan het personeel vrijaf zal worden gegeven ter zake van de be vrijding. Het is voorts te verwachten, dat van de zijde van het College van Rijksbemidde laars een algemene vergunning zal worden gegeven om de werknemers in het particu liere bedrijfsleven ook een halve dag vrij te geven. De aandacht wordt er nogmaals op ge vestigd, dat de verjaardag van de Koningin dit jaar zal worden gevierd op de eerste Mei. ROOKWAAR VOOR MILITAIREN IN INDOMESIë De hoeveelheden tabaksproducten, die zonder heffing van accijns in Indonesië mogen worden ingevoerd zijn: 200 sigaretten, of 50 sigaren, of kg, kerftabak, of kg. van deze artikelen te samen. Wanneer deze "hoeveelheden worden overschreden. Wordt accijns geheven over de gehele zending. Deze komt op ongeveer 6 cent per sigaret. De artikelen kunnen ook als pakjes per briefpost aan de militairen in Indonesië worden gezonden. Atoombom op Hirosjima deed mosterdgas ontploffen De brandwonden, die bij vele bewoners van Hirosjima in Augustus 1945 een blij vende ziekte hebben veroorzaakt, kwamen niet alle door de atoombom, maar door de ontploffing van voorraden mosterdgas die het Japanse opperbevel in die stad had opgeslagen voor de strijd tegen de Ameri kanen, zo heeft de voormalige oorlogscor respondent James Young Maandagavond op een diner van het Amerikaanse Rode Kruis verklaard. Young voegde er aan toe, dat die voor raden zo omvangrijk waren, dat 14.000 ton van dit gas door de Amerikanen moest worden vernietigd. In verband met de be schuldigingen, die door Moskou tegen de Japanners inzake het gebruik van gas en bacteriologische wapens zijn geuit, beves tigde de Amerikaanse journalist, dat hij zelf in de ziekenhuizen teTsj oenglcing' slachtoffers .van mosterdgas en ziektekie men heeft gezien. Jonge vrouw vermoord in Loosduinen Haar echtgenoot is waarschijnlijk de dader Hedenmorgen omstreeks vijf uur is de 26-jarige mevrouw C. W. van der A. in haar woning aan de Kijkduinsestraat te Loosduinen vermoord. De vermoedelijke dader, de 28-jarige J. W. van der A., echt genoot van het slachtoffer, is voortvluchtig. In het huis in de Kijkduinsestraat wonen behalve de familie Van der A., bestaande uit man, vrouw en een dochtertje van vier jaar, ook de bejaarde ouders van het slachtoffer, alsmede haar 35-jarige broer. Om kwart voor vijf hedenmorgen hoorde de moeder van de vrouw, die in de voor kamer sliep, geschreeuw. Zij stond op en toen zij de deur van de slaapkamer opende zag zij haar dochter ernstig gewond op bed liggen. Een vierjarig kleindochtertje lag dicht tegen ham- aan. Op het bed lag een bijl. De grootmoeder maakte dadelijk alarm. Haar dochter was echter niet meer te helpen en overleed korte tijd later. Volgens de politie leefde het echtpaar Van der A. reeds geruime tijd in onmin. De man was sinds Donderdag niet meer thuis geweest. Het vermoeden bestaat, dat hij zich hedenmorgen vroeg toegang tot het huis in de Kijkduinsestraat heeft verschaft door verbreking van een keukenruit aan de achterzijde en daarna zijn vrouw met een bijl te lijf is gegaan. De man staat bij de politie niet gunstig bekend. Hij heeft verschillende inbraakjes gepleegd en is ook wegens heling veroor deeld. De politie heeft zijn signalement verspreid en zijn aanhouding verzocht. Uitvoer van haring in 1949 bedroeg f 24,7 millioen In 1949 bedroeg de Nederlandse uitvoer van pekel- en steurharing, volgens opgave van de dienst der Nederlandse Haring- controle 47.803.391 kg. netto met een aangegeven waarde van 24.726.953 tegen 47.044.104 kg. ter waarde van 24.416.030 in 1948. De voornaamste lan den van bestemming waren België met 8.359.310 leg. ter waarde van 4.646.006; Duitsland 20.912.110 kg. ter waarde van 9.742.852; Frankrijk 3.571.402 kg. ter waarde van 1.929.317; Polen 4.631.375 kg. ter waarde van 2.211.127; de Sovjet- Unie 3.055.100 kg. ter waarde van .1.150.135 en de Verenigde Staten 1.122.507 kg. ter waarde van 1.129.874. De waarde van de uitvoer door expor teurs, gevestigd in Scheveningen, bedroeg in 1949 10.015.068; in Vlaardingen 7.461.542; in Katwijk aan Zee 5.691.089 in IJmuiden 1.192.880 en in andere 366.374. Propaganda-avond van de leeszaal en bibliotheek Het bestuur van de openbare leeszaal en bibliotheek van Zandvoort heeft in het gebouw Brugstraat 15 een ledenvergade ring uitgeschreven op Woensdag 22 Fe bruari, welke óók voor niet-leden toegan kelijk zal zijn. De heer Ant. Bakels zal enkele films over Zandvoort vertonen. Enkele sprekers zullen doel en streven van het bestuur der openbare leeszaal na der uiteen zetten. Lisse BILJARTBOND BLOEMBOLLENSTREEK. Eerste klasse: NoordwijkerhoutVIOS 44; Piet GijsenbrugLUTO 44; Excel- ciorFlora 1, Noordwijk 53. Tweede klasse: Concordia 1Excelsior 2 62; Flora 2, NoordwijkLUTO 2 6—2. Derde klasse: Oude Post 1Piet Gijsen brug 2 80; Piet Gijsenbrug 2VIOS 3 6—2; Oude Post 1—Piet Gijsenbrug 3 6—2; VIOS 3—LUTO 3 4—4; Flora 3 Noordwijk— Excelsior 3 8—0; LUTO 3—Oude Post 1 5—3; Excelsior 3Piet Gijsenbrug 3 6-2; Concor dia 2Piet Gijsenbrug 2 1—7; Concordia 2— VIOS 3 4—4. ZWARTE PION—BOSKOOP 5—5 Het eerste tiental van „De Zwarte Pion' speelde voor de competitie van de Leidse Schaakbond tegen Boskoop. Deze ontmoeting eindigde gelijk (5—5). De uitslagen waren: P. KoetsheidS, J, van Wijk VI; J. Grim bergenA. Sijtsema J. Smit—W. Trapman 10; G. Scholten—J. C. Bulk 0—1; N. v. d. MeyG. van Niel 10; M. v. Die- menF. N. Kolster 01; A. RotteveelC. P. v. Leeuwen 0—1: J. GoedemansD. Radder 10; P. LangeveldM. Kroon U; A. Elfe- ringC, van Veen WV>. AANRIJDING Maandagavond ongeveer zeven uur is J. Meijer, die met zijn blinden-geleidehond op de Herenweg liep, door een personen-auto aangereden. Hij moest met vrij ernstige won den naar het ziekenhuis worden vervoerd. FEESTVERGADERING PLUIMVEE- VERENIGING In de zaal Van Riel hield Maandagavond de Pluimvee- en Konijnensportveren. „Lisse en Omstreken" haar jaarlijkse feestvergade- ring. De voorzitter de heer N, J. Dal memoreerde de geslaagde Kersttentoonstel ling. Het aantal leden der vereniging is gestegen tot ruim tweehonderd. Wegens ontstentenis van enkele leüeij der toneel vereniging „Lisserbroek" kwam nu voor het voetlicht de toneelvereniging „Bennebroek" met het komische stuk „De Tante van Charley". Nieuw Vennep Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 294% 291)4 Unilever 230% 229 X 231 A. K. U 181 180)4 133)4 Nederlandse Ford 300 Nederlandse Kabel 290% v. Berkel's Patent 116 Scheepvaart-Unie. 154% Holl.Amerika Lijn 159 Deli Maatschappij 146)4 146 X H. V. A. 157)4 156 A'dam Rubber 149 149X Ned. Handel Mij 163 K N.-I. Handelsbank 100 Billiton Mij. H 280 Santpoort-station INLEIDING Over het onderwerp „De internationale verhouding in het Midden-Oosten van Europa", zal de heer I. Spetter een inlei ding houden op de huishoudelijke verga dering van de Partij van de Arbeid, die Woensdagavond gehouden wordt in het gebouw „De Toorts". Haarlemmermeer Jaarvergadering De Oranjevereniging Hoofddorp zal op 28 Februari in hotel De Landbouw te Hoofd dorp haar jaarvergadering houden. Zandvoort Culturele kring „Zandvoort" met grote plannen gestart In Zandvoort is een comité van voorbe reiding' gevormd, dat Zaterdag voor het eerst bijeenkwam en na een langdurige beraadslaging besloot over te gaan tot stichting van de „Culturele kring Zand voort". Het comité bestaat uit de volgende personen: Jac. Bonser, L. Bijnen, A. de Brouwer, C. Kuyper, C. Leenman, A. J. v. d. Reyde, W. Sluys en P. B. Swildens. Hoofddoel van deze kring zal zijn be langstelling te kweken voor de kunst in het algemeen en voor de Zandvoortse kunstenaars in het bijzonder. Men wil dit doel onder meer bereiken door het organi seren van een expositie van werken van Zandvoortse kunstenaars op alle gebied gedurende de maanden Mei tot en met September en door het houden van lezin- filmvertoningen. kamermuziek-avon- den e.a. in de expositie-zalen. Andere plannen worden onderzocht en zullen na de volgende bijeenkomst van het comité bekend gemaakt worden. In die bijeenkomst zal tevens worden overge gaan tot een definitieve verkiezing van het bestuur. Over de plaats waarin men de expositie wil onderbrengen, worden reeds besprekin gen gevoerd. Men stelt zich voor de ten toonstelling te openen in de Zandvoortse winkelweek, welke iri het begin Mei zal worden gehouden ter gelegenheid van de opening van het seizoen. NIEUWE INZICHTEN Voor de Nederlandse Vereniging voor Natuurgeneeswijze spreekt in Zandvoort in „Ons Huis" op Woensdag 22 Februari de heer C. K. J. Kaayk, arts, over: „Nieuwe inzichten over voeding en leefwijze". „De Phoenix" voert blijspel op De Zandvoortse toneelvereniging „De Phoenix" zal op Zaterdag 4 Maart in ge bouw „Zomerlust" een uitvoering geven van liet blijspel in drie bedrijven „Er kwam een man" van Hans Verkerk. KLAVERJAS-TOURNOOI Op initiatief van de heer P. Waterdrin ker heeft zich een comité gevormd, be staande uit de heren H. de Jong, P. Wa terdrinker, J. Faber, T. Paap en J. Maar- sen, waarvan de eerstgenoemde als voor zitter optreedt en de laatstgenoemde als secretaris-penningmeester. Dit comité heeft zich gewend tot de in Zandvoort be staande klaverjasverenigingen met verzoek tot medewerking aan een tournooi, waar van de opbrengst geheel ten goede zal ko men aan het comité „verzetsmonument". Ook niet bij verenigingen aangesloten lief hebbers, zowel dames als heren, kunnen zich laten inschrijven. Men stelt zich voor de wedstrijd te hou den op Zaterdag 11 Maart in gebouw Zo merlust. Er zullen drie ronden van zes tien partijen worden gespeeld en zij, of hij, die het hoogst aantal punten behaalt uit de drie partijen, zal de titel mogen voeren van kampioene of kampioen 1950 van Zandvoort. Vele fraaie prijzen, w.o. bekers en huishoudelijke voorwerpen zijn ter beschikking van het comité gesteld. Beroepen Beroepen te Nieuw-Vennep dooi' de Ned. Herv. Gemeente in de vacature ds. J. Breeuwsma is ds. M. C. Don van Erichem. De heer J. Erik is benoemd tot hulppre diker. Herwonnen Levenskracht Ten bate van de tuberculose bestrijding gaf Herwonnen Levenskracht te Nieuw- Vennep in de zaal van hotel „De Rustende Jager" een cabaretavond. Deze is goed ge slaagd, zowel door het gebodene als door de opbrengst, die ruim ƒ225 was. De voor zitter, dé heer M. Spreeuw, bracht allen die er aan hadden medegewerkt de avond te doen slagen dank en deed ook een be roep op de aanwezigen zich als lid of do nateur van de vereniging te laten inschrij- NIEUW VENNEP—ADO 2 4—1 Hoewel Nieuw Vennep in de eerste helft het meest in de aanval was bleven doelpun ten uit. ADO 2 verdedigde stug en de doelman stopte vele schoten. In de tweede helft waren de gasten uitgespeeld en daar van maakte Nieuw Vennep een dankbaar gebruik. Een voorsprong van 4—0 werd verkregen en even voor het einde maakten de bezoekers een tegenpunt. Hoofddorp Viersprong vierde feest In zaal Jurriens aan de Vijfhuizerweg voerden leden van de buurtvereniging De Viersprong de revue „Lach er maar om" op. De volle zaal heeft het gebodene zeer op prijs gesteld. Vooral „Bobbel en de was" en de vier Hawaïan meisjes oogstten veel bijval. In carnavalsstemming en met een gezellig dansje werd de avond beslo ten. R.K. Toneelvereniging „Dio" In hotel „De Landbouw" te Hoofddorp gaf de R.K. toneelvereniging „Dio" haar jaarlijkse vastenavondvoorstelling. Opge voerd werd het blijspel „Een eeuw ach ter". Er heerste een vrolijke stemming zo wel voor als achter de voetlichten. Het feest werd besloten met een geanimeerde vastenavondviering met medewerking van dè Mahajeno's. UITHOORN—ETO 2—0 Na een meer spannende dan fraaie wed strijd. waarin aan beide zijden kansen gemist zijn. heeft ETO een nederlaag van 20 tegen Uithoorn geleden. De gastheren lieten een beter spel zien en zij waren voor rust het meest in de aanval. Eens voorkwam de achterspeler van ETO J. Dekker een zeker schijnend doelpunt door een hoog ingescho ten bal uit doel te koppen. Even later schoot een speler van ETO de bal tegen de binnen kant van de paal. De bal kwam in het veld terug. Ook in de tweede helft gaven de gast heren de toon aan. Na twintig' minuten spelen opende rechtsbinnen Gerritsen de score en kort daarop verhoogde hij de voorsprong. In deze stand kwam geen wijziging meer. Hillegom Toneelvereniging „l'Amitié" De R.K. Toneelvereniging „l'Amitié" heeft voor haar 148e uitvoering een oud paradepaardje van stal gehaald, dat toch de jaren vrij goed schijnt te overleven. Immers trok „De Tante van Charley" een uitverkochte zaal en de bijval was groot, hetgeen vooral te danken was aan de uit stekende vertolking van de titelrol door Wout Elstgeest. Naast hem moeten nog als uitblinkers genoemd worden Jan Ste vens als de bediende Brasset en Ted van Leeuwen als kolonel Chesney, Rie Lubbe- Poelgeesl als Donna Lucia en Gré Wilhel mus-Elstgeest als Ellen de la Haye. Een ovatie werd aan het eind de spelers gebracht en de dames kregen elk een doos bonbons. Een geslaagd vastenavondbal besloot de uitvoering. Hillegomse muziekschool Onder leiding van de heer A. v. Marsber gen voerden de accordeon-vereniging „Ex celsior" en de mandolinevereniging „Entre Nous", onderafdelingen van de Hillegomse Muziekschool een programma van meren deels bekende werkjes en schlagers op. De meest uit jeugdige leden bestaande ensem bles wisten, behoudens enkele onvolko menheden, over het algemeen een goede indruk te maken. Een toneelgezelschap uit Zoeterwoude voerde een aantal éénacters op, waarvan vooral „de Amerikaanse scheersalon" veel succes mocht boeken. De zaal was vrij goed bezet. Geen verbreding van de Wilhelmlnalaan De Wilhelminalaan te Hillegom loopt in de nabijheid van het dorp uit op een smalle trechter, niet breder dan 4.5 meter, met aan het eind een nog smallere brug, Over deze weg rijden dagelijks de zwaarbeladen zandauto's, en dat ze maai- amper ruimte hebben om te passeren bleek dezer dagen toen twee wagens met de wielen in elkaar verward geraakten en het achterstel van 'n vrachtauto er.onder vandaan gereden werd, waardoor de passage op de brug gevuime tijd geheel was gestremd. Ook voor de voetgangers is het daar niet zonder gevaar en meermalen is er bij B. en W. op aangedrongen hierin verbetering te brengen. In de laatstgehouden raadsvergadering hebben B. en W. echter besloten geen wij zigingen in het wegprofiel aan te brengen, omdat de kosten hiervan werden geschat op 25.000,Daarbij werd in overweging genomen, dat de Waterstaat plannen heeft tot het aanleggen van een parallel-weg achter de noordelijke bebouwing van de Wilhelminalaan om. De bewoners van deze laan vrezen echter dat de verwerkelijking van deze plannen nog lange tijd op zich laten wachten en de zeer ongewenste toestand voorlopig besten digd zal blijven, zonder dat iets ter ver betering wordt ondernomen. Ongetwijfeld is over de Wilhelminalaan het laatste woord nog niet gesproken en het is niet te hopen dat hier eerst het kalf moet verdrinken eer de put wordt gedempt. SCHEEPVAART Agamemnon, 20 v. Punta Cardon n. Plata. Akkrumdijk, pass, 19 Portland. Alamak, 18 rede Rastanura. Alchiba, pass. 18 Balearen. Aldabi,, 19 500 m. Z. Santos. Alderamin, '19 v. Buenos Aires te R'dam. Algorab, pass. 19 Beachyhead., Alliens, pass. 20 Kp. St. Vincent, Alphard, pass. 20 Ouessant, Amstelland, 18 v. Porto Alegre (uitr.). Amsteldiep, 25 in Holland verw. Amslelstad, 21 v. Galveston te R'dam. Arendskerk, pass. 20 Kp. St. Vincent. Arnedijk,, 19 v. Antw. te R'dam. Ary Scheffer, 18 te Bilbao n. Bordeaux. Atlas, 17 te Gothenburg n. A'dam. Bantam, 20 v. Port Said. Bennekom, 20 v. Antofagasta n. Pisco. Bengkalis, 19 te Basrah v. Khorramsliar. Beverwijk, 20 te Setubal v. Sete. Bierum,' 20 te A'dam v. Lissabon. Bloemfontein, 19 te Antw. v, Southampton. Elijdendijk, 19 te Hamburg v. R'dam. Boissevain, 21 te Mombassa. Breda, 19 te Antw. n. A'dam. Camphuys, 18 te Semarang. Ceram, pass. 19 Messina. Cleodora (t), 20 v. Gibraltar n. Port Said. Congostroom. pass. 19 Cuxhaven. Coolhaven, 19 v. Brest te Antwerpen. Corilla (t), pass. 19 Madeira. Cottica. pass. 20 Ouessant. Cumulus. 22 te R'dam verw. Carmelfjell, 19 te R'dam n. Lissabon. Drente. 19 anker Ganges. Denbighshire, 17 v. Aden n. A'dam. Dane Bohmer, 19 Finisterre gepass. n. Tanger. Delft, pass. 20 Lizard. Deo Duce, 20 te A'dam v. Kopenhagen. Dorsetshire, pass. 20 Finisterre. Draco, 19 te A'dam v. Hamburg. Edam. 18 350 m. O. Kp. Race. Eemland, 18 verw. te Las Palmas. Ena (t), v. Punta Cardon n. Gibraltar. Entre Rios, 18 v. Rio de Janeiro (uitr.). Enggano, 18 te A'dam n. Genua. Erinna (t), verw. 20 te Miri v. Pladju. Etrema (t), 20 te Miri v. Calcutta. Gordias. pass. 20 Kp. de Gata. Gooiland, 19 v. Buenos Aires n. Montevideo, Grootebeer. pass. 20 Kp. St. Vincent. Grootekerk, 19 te Genua van Marseille. Glengvle, 17 Dover gepass. n. R'dam. Gordias, 19 v. Gibraltar n. Izmidt. Hector, 18 anker Kujik. Hecuba, 19 v, A'dam te R'dam. Hersilia, verw, 20 te Paramaribo v. Trinidad. Haarlem, 18 v. Petit Goave n. Antw. Hector, 19 v. Fethye n. Kiuhik. Hecuba, 19 te R'dam n. Antw, Hercules, 18 te Izmir n. Gibraltar. Hera, 17 v. Cartagena n. Curacao. Indrapoera, 20 te Soerabaja v. Banjuwangi. Iris, 19 te Hamburg n. Bremen. Java 18 v. A'dam n. Antwerpen Jobshaven, 20 v. Pointe Noire n. Port Gentil. Joost- v. d. Vondel, pass. 20 Scilly. Laagkerk, 20 te Basrah v. Khorramshar. Laertes, verw. 19 te Singapore. Langkoeas, 20 v. Djakarta n. Cheribon. Jupiter, 13 v. Alexandrië te R'dam. Jupiter, 19 te R'dam v. Gibraltar. Laurenskerk, 20 v. R.dam n. Calcutta. Leerdam 20 te Antwerpen. Lieve Vrouwekerk, 20 v, Muscat. Lindekerk, 18 te Bandarshapour. Linge, 19 v. Libreville te Ouestreham sluizen n. Caen. Lissekcrk, pass. 18 Messina. Lombok, 18 rede Belawan v. Kaapstad. Lucita (t), pass 20 Landscnd. Luna, 18 v. Hoek v. Holland. Loppersum, 18 t.e Safi v. Spzia,- Luna, 18 v. R'dam n. Gibraltar. Mariekerk, 20 verw. lbo v. Beira. Meerkerk, 20 te Antwerpen v. Hamburg. Merwede, 19 nog anker Lome. Modjokerto, 20 rede Semarang v. Cheribon. Manuela (t). 18 30 m. ZO. Lizard. Memnon, 20 te A'dam v. Soerabaja. Mentor, 19 te Malta n. Piraeus. Midas, 19 v. Aliante n. Cartagena, Mitra (t), pass 20 Landsend. Nieuw Holland, 20 v. Singapore n. Penang. Nijmegen, 19 te Huelva v. Genua, Nestor, 18 v. Istanboel n. Burrlana. Ophir, 18 te Bali. Odysseus, 19 te Catania n. Palermo. Oranje, 20 te Suez. Orion, 18 v. Candia n. Catania. Pasteur, verw. 24 te A'dam v. Djakarta. Planeius, 18 v. Singapore <n. Muntok, Prins Maurits, 18 v. R'dam n. St. John. Prins Willem v. Oranje, pass. 20 Kp. St. Mary* Prins Willem n, 18 v. K'dam n. Galveston. Prins Willem III, 19 verw. Tunis v. Izmir. Polydorus, 17 v. Cochin n. N. York. Poseidon, 20 te Turkseil. v. New York. Randkerk, 20 te Walvisbaai verw. Rempang, pass. 18 Finisterre. Reynlersz, 20 te Makassar v. Ambon. Ridderkerk, 20 te Genua verw. Riouw, 19 v. Belawan, Roebiah, pass. 20 Kp. Bon. Rondo, 20 v. Kohsichang n. Bandon. Rufina (t), 17 v. Port au Prince n. Trinidad. Raki, 19 v. Karachi n. Bombay. Rotti, 19 van N. Orleans n. Baltimore. Salland, pass. 20 St. Paulst'ock. Sandenburgh, 18 v. R'dam n. Bordeaux. Schiedijk, pass. 20 Algiers. Slberoet, 19 v. Djakarta n. Colombo. Sinabang, verw 19 te Soerabaja v. Kalianget Slgli, 18 v. Tjilatjap n. Djakarta. Stad Haarlem, pass. 18 Kp. St. Vincent. Stad Dordrecht, 20 te Gibraltar. Stad Maastricht, 21 te Bagnoli v. R'dam. Straat Malakka, 19 v. Hongkong n. Kobe. Stad Breda, 19 te Durban van East London. Salawati, 20 te Belawan n. Suez. Sumatra, 19 v. Penang n. Port Sweltenham. Spigerborg, 18 Gibraltar gepass. n. Algiers. Stentor, pass. 20 Kp. de Gata. Stuyvesant, 20 te Antwerpen. Triton, verw 19 te Jacmel v. Curacao. Tabian, 17 te Boston n .N, York. Tarakan, 20 v. Djakarta. Tawali. 20 v. Vitoria. Titus, pass. 20 Ouessant. Van Riebeeck, 18 v. Djakarta n. Soerabaja. Venus, verw. 19 Alexandrië v. Triest. Wieldvecht (t), 20 v. Tandjong Uban n. Sydney Willem Ruys, pass. 20 Kaap Roca, Winterswijk, ass. 18 Ouessant. Woensdreeht (t), 18 v. Avonmoutli n. Stanlow. Zeeland, 18 v. Blyth n. Aarhuus, Zijpenberg, pass. 20 Ouessant. KLEINE VAART Breehelle, 19 v. Kingslynn te R'dam. Brem, 19 v. Lissabon te R'dam. Diana, 18 v. R'dam n. Sas van Gent. Frans, 18 v. R'dam n. Londen. Hagno, 19 v. R'dam n. Dublin. Haskerland, 19 v. Kynslynn f.e R'dam, Hoogland. 18 v. New Castle te R'dam. Lucas Bols I, 18 v. R'dam n. Rostock. Oranje. 18 v. Hamberg '.e R'flam. Rian, 19 v. Antwerpen te R'dam. Spes, 13 v. R'dam n. Hamburg. Strijpe, 18 v. R'dam n. Hull. Vesta, 18 v. R.dam n. Alloa. Wim (Bosma), 18 v. London te R'dam. Zeehond, 19 v. d. Tyne te R'dam. Sleepboot Noordholland, 17 te Milfordliaven.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 3