Vergelijking van de cijfers voor Haarlem en Nederland Gaat IJ verhuizen? „TEMPO" staat voor U klaar! Engels B-elftal opnieuw gewijzigd Soendaplein baadt in zee van licht Dinsdag 21 Februari 1950 DE VOLKSTELLING Nu de resultaten van de op 31 Mei 1947 gehouden Volkstelling volledig bekend zijn, is ihet mogelijk vergelijkingen te maken tussen de cijfers over Haarlem en die over het gehele land. Daaruit blijkt dat de samenstelling: der Haarlemse bevolking sterk afwijkt van het gemiddelde in ons land. In het vereleden hebben wij reeds ge wezen op het feit dat Haarlem in verhou ding veel ouden van dagen herbergt, maar een bestudering van alle détails toont aan dat er nog veel meer afwijkingen zijn. In Haarlem veel ouden van dagen In Nederland is 7.1 procent der bevol king 65 jaar en ouder. Voor Haarlem is dit percentage 8.14. Een verschil van 1.04 procent. Dit percentage-verschil lijkt niet hoog, maar het feit spreekt duidelijker, als wij zeggen dat er in Haarlem 1631 mensen boven de 65 jaar meer wonen dan er zou den zijn als wij geen afwijking van het rijksgemiddelde haddén. Er waren in Nederland 3600 mensen van 90 jaar en ouder, of 37.4 per 100.000. In Haarlem waren er 115, of 73.3 per 100.000 inwoners. Een der oorzaken van het feit dat Haar lem veel ouden van dagen heeft wordt ge zocht in de omstandigheid dat hier veel gep en sionne er den wonen Het zou interessant zijn een onderzoek in te stellen naar de vraag welke invloed dit op een gemeente heeft. Het vermoeden ligt voor de hand dat die invloed er is, maai- het eist een diepgaande studie om vast te stellen wat precies de gevolgen van de omstandigheden zijn dat een gemeente in verhouding veel inwoners heeft die niet meer in het productieproces zijn opge nomen. In Nederland werkt 40 procent der be volking, in Haarlem is dit percentage slechts 35,8. Voor Haarlem een verschil van 6588 werkenden. In Haarlem zijn weinig kinderen Een der gevolgen van de samenstelling der bevolking is dat Haarlem in verhou ding weinig kinderen herbergt. Inn Nederland zijn 39 procent dei' inwo ners beneden de 21 jaar. Voor Haarlem is dit percentage 35. Maar daarop is ook van invloed dat in de Zuidelijke provincies van het land in verhouding meer kindeiTijke gezinnen ge vonden worden. Een groot vrouwenoverschot De bevolkingscijfers voor Nederland wa ren: 4.791.443 mannen en 4.834.056 vrou wen. totaal 9.625.499. (Sindsdien is het aan tal Nederlanders boven de 10 millioen ge komen), Er was dus een vrouwenoverschot van 43.000. Dat wil zeggen: op 1000 man waren er 1009 vrouwen. Voor Haarlem vonden wij een vrouwen overschot van 6.098 (75.379 mannen, en 81.477 vrouwen). Dat komt dus neer op 1081 vrouwen op de 1000 mannen. Haarlem heeft veel gehuwden Op de 9.625.499 inwoners van Nederland waren er 5.000.000 ongehuwd. Per 1000 in woners dus 520 ongehuwden. Voor Haarlem berekenden wij 483 ongehuwden. Voor gehuwden waren de cijfers per 1000 inwoners: Nederland 414' per 10Ö0, voor Haarlem 445. Er zijn in Haarlem dus in verhouding meer gehuwden. Dit feit is natuurlijk van invloed op het aantal woningen dat hier Man vermoordde zijn echtgenote De dader, een oud-Haarlemmer, e hand aan zichzelf In Groningen heeft gistermiddag 'om streeks één uur zoals wij reeds in een deel van onze vorige oplaag hebben ge meld de 50-jarige O. zijn vrouw met een mes doodgestoken en daarna de hand aan zichzelf geslagen. O., een ex-NSB'er, was uit Haarlem af komstig en woonde in Groningen. Hij was ongeveer een half jaar geleden uit een interneringskamp ontslagen. Hij stond niet gunstig bekend en zijn echtgenote had reeds getracht van hem te scheiden. De verstandhouding was zeer slecht. De wouw heeft zelfs uit wanhoop eens getracht uit een raam te springen. Tijdens de Kerst dagen had de man zijn vrouw verlaten met medeneming van al het in huis aanwezige geld. Maandagmorgen trachtte O. zijn vrouw i:n de woning aan de Adriaan van Ostade- Straat op te zoeken. Zij was niet thuis en O. 'had aan zijn jongste dochtertje gevraagd waar moeder te vinden was. Op de Krane- weg ontmoette hij daarna zijn echtgenote. O. haalde een mes tevoorschijn en stak de vrouw daarmee in de hals en in de borst, daarna bracht hij zichzelf met het mes een steek in de hals toe. De vrouw overleed ter plaatse. De man overleed in de zieken auto, waarmee hij naar een ziekenhuis ver voerd werd. Het echtpaar had zes kinderen. De oudste twee dochters zijn gehuwd. Van de twee zoons is er een in militaire dienst, dè andere vaart. De jongste dochtertjes waren nog thuis. V/ij leveren prima vakwerk en zijn voordelig Goederen zonder prijsverhoging verzekerd Expeditie ers Besteldienst „Tempo" ROZENSTRAAT 13 - TEL. 20020 - HAARLEM (Adv.) Agenda voor Maairleitn DINSDAG 21 FEBRUARI Gem. Concertgebouw: Concert HOV voor Internationaal Legioen der wereldburgers, 8 uur. Stadsschouwburg: „Goud en antiek" (Comedia); 8 uur. Palace: „Dat gaat ons allen aan", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zeg.luister 'ns even", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Apache", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Verdoolde jeugd", 14 j., 2,30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Lulu Belle", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De drie musketiers", 14 j., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 22 FEBRUARI Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. nodig is. Vergeleken bij verschillende an dere gemeenten, in het land heeft Haarlem, omgeslagen over. het aantal ingezetenen, dus meer woningen nodig. In Nederland werden 2.321.000 gezins hoofden geregistreerd, wat neerkomt op 241 per 1000. In Haarlem waren er op de 156.856 in woners 40.764, of 254. Haarlem heeft dus in verhouding van het gehele land 2041 gezinshoofden meer. Echtscheiding- cijfers In Nederland zijn er per 10.000 inwoners 14.44 gescheiden va.n tafel en bed.' Voor Haarlem is dit cijfer 25.44. Gescheiden van echt waren er in Neder land per 10.000 inwoners 70.44, in Haarlem 139.58. Veel weduwen en weduwnaars Per 10.000 inwoners waren er in Neder land 447 weduwen en weduwnaars, in Haarlem 537. Directeur-generaal van de I.R.O. in Nederland De directeur-generaal van de Internatio nal Refugee Organisation (I.R.O.de heer Donald Kingsly, is uit Genève op Schiphol aangekomen. Hij zal hier met cle ministers van Buitenlandse en Sociale Zaken en met de minister-president besprekingen voeren over het probleem der verplaatste perso nen in Europa, wanneer de I.R.O. op 1 April 1951 zal ophouden te bestaan. In het bijzonder zal de heer Kingsly een be roep doen op Nederland voor hulp aan de groep verplaatste personen, die door ouder dom, ziekte of invaliditeit moeilijk zijn onder te brengen. Deze groep omvat 25.000 mensen, waarvan 16.000 in inrichtingen moeten worden verpleegd. De heer Kingsly heeft ook reeds in Scandinavië en Italië hulp voor- deze mensen gewaagd. Het ligt in de bedoeling om ook België, Luxemburg', Frankrijk en Engeland, te bezoeken. Hij zal twee dagen in Nederland blijven. Urker meende oliebron ontdekt te hebben Reeds enige tijd trok het de aandacht dat in de omgeving van een in aanbouw zijnd huizencomplex in Urk gassen uit de grond opstegen. De Bataafse Petroleum Maat schappij, die hiervan in kennis was ge steld, had reeds toegezegd een expert te sturen. Nog voor dat bezoek constateerde een be woner van een der kort voor de oorlog ge bouwde huizen dat er een olieachtige sub stantie uit het pompje achter zijn huis kwam. Met deze substantie, zo bleek hem, kon hij een petroleumstel laten branden. Het pompje stak slechts enkele meters in de grond, zodat de man meende een rijke olie-ader te hebben aangeboord, die bo vendien terstond bruikbare olie leverde. De vondst bespoedigde de komst van de deskundige. Hij nam een fles met de vloei stof mee en kwam tot de ontdekking dat het inderdaad zeer goede.en zelfs reeds geraffineerde olie was! Men acht het waarschijnlijk dat tijdens de bezetting een vaatje olie in de grond is verstopt, dat lek is geworden, waardoor de olie in de bodem is gezakt. VOETBAL De Braziliaanse president Dutro overhandigde Prins Bernliard tijdens diens bezoek aan Rio de Janeiro de versierselen van de hoogste Braziliaanse onderscheiding, het Grootkruis van de Zuiderkruis-orde. De Prins verleende de president het Grootkruis in de orde van de Nederlandse Leeuw. Automobilist reed na aanrijding door Om half vier gisternacht heeft een auto mobilist, nadat hij op de weg Zwolle- Hasselt de 19-jarige electricien H. de Rijk had overreden, zijn rit vervolgd zonder zich om zijn slachtoffer te bekommeren. Omstreeks vijf uur in de ochtend von den buschauffeurs de zwaargewonde elec tricien op de weg liggen. Zij waarschuw den de politie, die twintig meter van de plek. waar het ongeluk gebeurd moet zijn, een afgerukt nummerbord vond. Hierdoor kon cle dader worden opge spoord. Hij bleek een inwoner van Zwolle te zijn, die een carnavalsfeest te Zwolle had bijgewoond en na afloop om half vier 's nachts een vriend uit Hasselt met zijn auto had thuisgebracht. Hij moet toen de electricien hebben overreden. Deze is naar een ziekenhuis in Zwolle overgebracht, waar hij is overleden. Amerikaanse journalisten maakten kennis met Nederlands bier Tal van Amerikaanse journalisten had den er vorige week met genoegen een bag- gerpartijtje door de sneeuw voor over om een slokje te nemen van het bockbier, inge voerd uit Nederland. De Amerikanen werd in New York voor het eerst de gelegenheid geboden kennis te maken met. Nederlands bockbier en licht bier. De importeur, Arthur Kallman, presi dent van cle „Beer importing en distribu ting company inc.", lette er nauwkeurig oil dat het bier op de juiste wijze werd ge serveerd. De journalisten waren verrukt over de smaak en gaven toe dat het bier van „unieke kwaliteit" was. (United Press). Het trocpcnschip „Kota Inten" is op 16 Februari met 1625 militairen van Tandjong Priok naar Nederland vertrokken. Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Amadei- i'o Ricosto di Carnavallo XVI,ridder van het Reskam en heer en meester van Oeteldonk en deszelfs watervrije moerassen en zand woestijnen, heeft Zondagmorgen in Den Bosch voor de een en twintigste maal zijn driedaagse regering aanvaard. En daarmee werden de Bossenaren Oeteldonkers. De nationale klederdracht boerenkiel en WEG VEENENDAALDE KLOMP AFGESLOTEN De weg tussen Veenendaal en De Klomp is tot 20 April voor het verkeer gesloten. De gehele bestrating van deze weg wordt vernieuwd. Bovendien wordt de toestand bij de smalle spoorwegovergang en de onmiddellijk daarbij g'elegen scherpe bocht- grondig herzien. De automobilist die het al foeterend over de nu nog schamele verlichting van de Rijksstraatweg van Velsen naar Haarlem tot het Soendaplein in Haarlem-Noord heeft gebracht, zal bij het naderen van dat punt het gevoel krijgen of hij bij een oase is aangeland. Sedert kort is het Soendaplein namelijk een helle lichtvlek in het omringende duis ter geworden. Het Gemeentelijk Energie bedrijf is hier liet eerst gereed gekomen met het'aanbrengen van de natriumver- lichting langs de Rijksstraatweg. Op het ogenblik is men nog druk bezig met het plaatsen van de lichtmasten tussen Soendaplein en Jan Gij zenkade. Zodra men hiermee gereed is over een week of twee komt het stuk Jan Gijzenkade— Muiderslotweg aan de beurt en tenslotte SoendapleinPaul Krugerstraat. Intussen is men ook al een flink eind gevorderd met de natriumverlichting langs de nieuwe Delftlaan. Zodra men daarmee klaar is, zal cle tweede Noovd-Zuidverbin- ding officieel door de loco-burgemeester worden geopend. Vermoedelijk zal dat be gin Maart zijn. zwart zijden pet hadden colberts en hoeden verdrongen en cle vrouwelijke on derdanen van de vorst der dwaasheid heb ben voor enkele dagen new-look en alles wat daarmee samenhangt afgezworen en zich gehuld in costumes die ongetwijfeld in de vorige eeuw reeds ouderwets genoemd zullen zijn. Wanklanken werden slechts ten gehore gebracht door de vele „muziekskes" die door de straten trokken, maar overigens was de stemming opperbest. De Oeteldonkse staatslieden, verenigd in de Raad van Elf hebben de Prins in zijn winterverblijf een nederige mansarde in Amsterdam afgehaald en het Oetel donkse volk heeft zijn heer en meester een welkom bereid dat klonk als een luidklok. tijdens de 362 clagen dat Zijne Hoogheid buiten de rijksgrenzen vertoeft, houdt hij zich bezig met het samenstellen van een troonrede welke in grote trekken de ont wikkeling van Oeteldonk uit het afgelopen jaar weergeeft en tijdens een pompéuze matinée heeft de Prins deze troonrede voor gelezen. Dit jaar memoreerde de vorst met genoegen dat hij gek van verstand en ver standig van alle gekheid was geworden. Maar niettegenstaande deze vordering heeft hij zich weer uitstekend van zijn regerings- taak gekweten. En gemakkelijk is die taak zeker niet geweest. De Oeteldonkers inmiddels drommen in grote getale door de stad. Overal wordt gedanst en gezongen en de muziek is er niet van de lucht. De cafés zijn overvol en de carnavalsgeesten trachten elkaar de loef af te steken in het plegen van dwaasheden en het verwerken van grote hoeveelheden geestrijk vocht. En toch is er iets veranderd Oeteldonk. De samba 'heeft de mars en de oeroude carnavalsliedjes verdrongen en de talrijke muziekcorpsen doen niet anders, dan op zeer luidruchtige wijze hun sym pathie voor Maria de Bahia uit dragen. Zodra ge de drempel van een proeflokaal hebt overschreden wordt ge opgenomen in eeii Zuid-Amerikaanse sfeer die u noopt tot het uitvoeren van enige kronkelbewe gingen welke de Zuiderburen van Uncle Sam dansen noemen. Doet ge dat niet, dan staart men u verwonderd aan en informeert onmiddellijk naar uw lichamelijke en gees telijke welstand. In Oeteldonk worden geen lieden geduld die het op een of andere manier niet met de gang van zaken eens blijken te zijn en loopt ge met uw 'ziel on der de arm, dan duurt het niet lang of een groepje feestvierenden heeft u in zijn kring opgenomen. Zo viert ge er carnaval voor ge het weet. Drie dagen lang hossen de onderdanen van Prins Amadeiro door de straten en drie dagen lang viert een uit bundig plezier hoogtij. En wanneer Zijne Hoogheid zich na het volbrengen van zijn regeringstaak terugtrekt, wordt Oeteldonk langzamerhand Den Bosch weer. En wan neer men uitgerust en het laatste katertje verdreven is, begint men naarstig met het bespreken van de plannen voor volgend jaar. Zo blijft Den Bosch toch altijd een beetje Oeteldonks. „Koningin van Amerika" bezoekt Nederland Op Schiphol arriveerde mrs. Sally Ba ker, verpleegster en sociaal werkster, uit verkoren als de Amerikaanse vrouw, die door haar noeste arbeid ten bate van de mensheid een ieder ten voorbeeld kan worden gesteld. Zij is gekozen tot „ko ningin van Amerika" door de gezamen lijke Amerikaanse vrouwenclubs. Een van de Amerikaanse omroepverenigingen bood haar en haar echtgenoot een reis van an derhalve maand door Europa aan ter be studering van de sociale problemen en de sociaal-hygiënische maatregelen, die daar getroffen worden. Mevrouw Baker begon haar reis eind Januari en vloog eerst naar Parijs. Daarna vertoefde zij in Londen en vervolgens be zocht zij de Scandinavische landen. Zij kwam van Stockholm op Schiphol aan en zal vier dagen in ons land blijven als gast van de Algemene Nederlandse Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer. Daar na gaat zij naar Rome en dan naar Grie kenland, mogelijk nog naar Palestina. Het Engels b-elftal, dat a.s. Woensdag te Newcastle tegen het Nederlands elftal speelt, is opnieuw gewijzigd. Rechtsachter Dicks wordt vervangen door Stanley Milburn van Chesterfield. Stanley is een neef van de middenvoor van New castle Jackie Milburn, die aanvankelijk ook was opgesteld, doch later werd vervangen door Lofthouse van Bolton Wanderers. De spil Hughes van Liverpool, die zoals wij reeds eerder meldden, tijdens de league wedstrijd van Zaterdag j.l. in het gezicht werd gewond, heeft plaats gemaakt voor de stopper van Derby County Leuty. Tenslotte zijn ook in de voorhoede enkele veranderin gen aangebracht. Shackleton van Sunderland komt als links binnen op de plaats van Roy Bentley, die reeds eerder als vervanger van de oorspron kelijk opgestelde R. Froggatt was aangewe zen. Ook J. Froggatt, de linksbuiten is uit het elftal verdwenen. Zijn plaats wordt inge nomen door Mullen van Wolverhampton Wanderers. Van het elftal, dat 30 Januari wérd bekend gemaakt, zijn nog vijf spelers over. Het ziet er nu als volgt uit: Doel: Middleton (Chesterfield) Achter: S. Milburn (Chesterfield) en Eckersley (Blackburn Rovers). Midden: Quested tFulham). Leuty (Derby County) en Dickinson. aanvoerder (Portsmouth). Voor: Walters (Tottenham Hotspur), Man- nion (Middlesbrough), Lofthouse (Bolton Wanderers), Shackleton (Sunderland) en Mullen (Wolverhampton Wanderers). Nederland verschijnt in de volgende op stelling: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Potharst (Ajax) en Van der Sluis (BW). Midden: Van der Hoeven (Ajax). Terlouw (Sparta), Stoffelen (Ajax). Voor: Schrumpf (S.V.V.), Lakenberg (Blauw Wit). Roosenburg (Sneek), Rijvers (NAC) en Clavan (ADO). Radio-verslag Woensdag zendt de Vara van tien voor vier tot kwart voor zes een ooggetuige ver slag uit van de wedstrijd Engeland b tegen Nederland. Verslaggever is ir. Van Emmenes. Nederlandse ploeg te Londen gearriveerd. De Nederlandse voetballers en officials zijn Maandagavond even over halfacht in Londen gearriveerd, waar zij aan het Liver- poolstreet-station werden verwelkomd door Sir Stanley Rous, secretaris van de Football ADVERTENTIE Dat chagrijnig gedrein van Rheumatische Pijn door al Uw lijf en leden, maakt U niet alleen humeurig en ziek, maar het <?ndermijnt allengs Uw hele gestel en de goede verstandhouding in Uw gezin. Laat het zo ver niet komen. Begin bij de geringste aanwijzing van Rheumatische Pijnen een bloedzuiverende kuur. Met Kruschen Salts. Niets minder dan een wonder, die weldadige invloed van Kruschen. Dat doen de zes mine rale zouten, waaruit Kruschen is samenge steld. De aansporende werking op de bloed zuiverende organen doen Uw bloed weer krachtig circuleren en onzuiverheden, die Uw pijnen veroorzaken, worden regelmatig en op natuurlijke wijze afgevoerd. Stel het niet uit. Begin liever vandaag dan morgen Uw Kruschen-kuur, tot heil van Uw hele gestel. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Tennis Hemmes kampioen der oefenmeesters De nationale kampioen overdekte banen der oefenmeesters, Joop de Mos uit 's Gra- venhage, is Maandagmiddag in de halve finale van het door de vereniging van Neder landse tennisleraren georganiseerde natio nale kampioenschap 1950 op overdekte banen voor oefen meester, verslagen door de Hil versummer J. B. Mulder, die hem in het Rai-gebouw te Amsterdam een 26, 6—0, 79 nederlaag toebracht. Dit was niet de enige verrassing uit het tournooi, want in de andere halve finale schakelde de Amster dammer Henk Hemmes Waasdorp uit Rot terdam met 26, 62. 6—4 uit. Na de finale was Hemmes, die in vijf sets 68, 75. 06, 61, 62 de overwinning behaalde, kam pioen 1950. Het resultaat van de eindstrijd van het dubbelspel was Gebr. De Mos si. J. B, Mul der en H. Hemmes 64-, 63, 36, 810. 6—1. Vergadering district Haarlem van de Kon. Ned. Lawn Tennisbond Onder leiding van de heer A, M. Tijsscling vergaderde het district Haarlem van de Ko ninklijke Nederlandse Lawn Tennisbond. Besproken is de agenda van de op 11 Maart te houden jaarvergadering van de bond. Na een uitvoerige bespreking verenigde de ver gadering zich met het voorstel de contributie te verhogen. Over het begin van dc compe titie op 16 April werden bezwaren geuit. Mededelingen werden gedaan over de training van jeugdige spelers uit het dis trict en over de districts-competitiewedstrij- den. Plannen zijn in voorbereiding clubs uit het oosten van het land, die het vorig jaar bezoek kregen van verenigingen uit deze omgeving, in de maand Augustus te ont vangen. Aan het einde van het seizoen zullen de clubkampioenschappen gehouden worden. Belangstelling voor softball neemt toe Aan de Canadezen danken de Nederlanders een nieuw spel, namelijk softball. Honkbal, dat bijv. in Haarlem door vier eerste klasse clubs gespeeld wordt, mag bekend veronder steld worden, Welnu, softball is vrijwel hetzelfde, maar doordat de bal groter, het veld kleiner en de knuppel lichter is, bij zonder geschikt om door dames gespeeld te worden. De spelregels zijn niet zo ingewik keld, de technische eisen minder, doordat „onderhands" wordt opgegooid. Als gevolg daarvan wordt minder „wijd" geworpen, er wordt meer (en hard!) geslagen, dus komen er meer speelsters op de honken en dc spel- mogelijkheden zijn groter. Bij honkbal "wil I het nog al eens gebeuren, dat een speler in het verre veld zich gaat vervelen, als hij in lange tijd geen bal heeft gehad; bij softball is de gehele veldpartij doorlopend actief en verantwoordelijk bezig. Tegenwoordig, nu het spel zoveel sneller en actiever is gewor den. draagt iedere veldspeelster een dikke handschoen, waardoor de kans op blessures vrijwel uitgesloten is. De eerste competitie werd'in de zomer van 1948 gespeeld tussen Haarlemse, Heemsteedse en Amsterdamse clubs. Verleden jaar werd voor het eerst een kampioenschap van Ne derland ingesteld en gewonnen door de oudste club. het Heemsteedse „Gymnasion" na een spannende wedstrijd tegen S.O.S. uit Utrecht, In de komende zomer zal het spel nog meer beoefend worden. Opgericht is het district West van de Nederlandse softball- bond, waarin vertegenwoordigd zijn HCK (Bloem endaal), Gymnasion (Heemstede), RCH, Schoten. SC „Haarlem", HHV en EDO (allen Haarlem). Association en door de bestuursleden van de Middlesex Wanderers, een in Nederland goed beleende club. Per autobus ging het gezel schap naar het Bangor-hótel. Voor de wedstrijd van Woensdag zijn alle zitplaatsen uitverkocht. In totaal is or plaats voor 65.000 toeschouwers. Dinsdagochtend is de ploeg naar Newcastle vertrokken. Waterpolo Vele doelpunten bij spel met nieuwe Zaterdag zijn voor het eerst in Haarlem de competitie-wedstrijden gespoeld onder de nieuwe waterpoïo-spelregels. Dat, het niet mee zou vallen om direct de oude spelregels over boord te gooien en volgens de nieuwe te spelen laat zich begrijpen. De scheids rechters namen verkeerde beslissingen; de tijdopnemer greep bij ieder fluitsignaal naar zijn klok doch mocht deze dan niet stil zet ten en was het ook voor sommige spelers moeilijk aan de nieuwe situatie tc wennen. Daar tegenover zagen we doclverdedigers die nu van de gelegenheid gebruik maakten om ook aan het veldspel deel te nemen, het geen overigens niet van gevaar ontbloot is. daar het een enkele maal een doelpunt voor de tegenpartij opleverde. In één geval zagen we, dat dc doelverdediger voor het begaan van een zware fout het water werd uitge zonden (de voorgeschreven straf) en dat de tegenpartij van de vier meter lijn een straf- worp op het open doel moest nemen. Al met al ging het nog niet vlot, maar ook hierbij zal wel spoedig het oude vergeten worden. Wat de wedstrijden betreft, zij ver meld, dat H.P.C.—Neptunus voor de beker competitie niet doorging, daar Neptunus op zich liet wachten. H.P.C, komt nu in de der de ronde tegen H.Z.P.C. Ook H.V.G.B. moet- in de derde ronde tegen inwoners van Den Haag spelen namelijk tegen Z.I.A.N. De wedstrijd D.W.T.—Haarlem werd ge speeld voor afdeling 1 heren van de kring competitie. Dat D.W.T. sterk in de minder heid zou zijn was te verwachten; dc rust ging in met 0—7. In de tweede speclhelft maakte Haarlem een zelfde aantal doelpun ten, zodat het einde kwam met 014. De wedstrijd H.V.G.B— D.W.R., eveneens gespeeld voor afdeling I heren, bracht we derom een overwinning voor H.V.G.B. Met het. ingaan van de rust was de stand 5—1 en de einduitslag werd 114 in het voor deel van H.V.G.B. Voor afdeling II heren werd gespeeld da wedstrijd Haarlem 2V.Z.V, 2; de gast heren wonnen met 80. Motorsport Motorprogramma voor 1950 Op een in Amsterdam gehouden verga dering heeft de sportcommissie van de KNMV in overleg met de organisatoren de wedstrijdkalender voor het jaar 1950 vast gesteld. Opmerkelijk is dat het aantal aan vragen voor het 'houden van wedstrijden, in vergelijking met 1949 sterk is terugge lopen. Dit komt. hoofdzakelijk doordat het vorige jaar verscheidene organisatoren dikwijls zware financiële verliezen hebben geleden en nu denken zij er niet aan dit risico opnieuw te lopen. Het internationale programma van de KNMV voor het jaar 1950 ziet' er als volgt uit: 7 Mei internationale races op het cir cuit van Zandvoort. 18 Mei internationale terreinwedstrijden op Duinrell. 13 en 14 Mei Dumonceau bekerrit. 18 Juni Internationale terreinwedstrij den te Schijndel. 8 Juli TT te Assen. 6 Augustus internationale races op het circuit van Zandvoort. 1 en 2 September „Benelux-ronde". 23 September „Battle of Arnhem-rit". Wielrennen Harris won „Prijs van Parijs" Twaalf sprinters ontmoetten elkaar op de winterbaan om „De grote prijs" van de ge meente Parijs. Van Vliet, die te Antwer pen in de zesdaagse meerijdt, was niet van de partij. De strijd ging voornamelijk tus sen Reg Harris, Jan Derksen, die de laatste tijd weer goed in vorm is en de Fransman Gérardin. Zij bereikten de finale, Harris cn Derksen zonder een rit te hebben verloren en Gérardin, die in de halve finale door Derksen geklopt was, via den herkansings- rit. In de finale nam Derksen van meet af aan de kop met Harris in derde positie. Bij het ingaan van de tweede ronde begon Harris te spurten tot hij voor lag. Hij reed daarna hoog in de bocht en liet toe, dat Derksen binnen door ging. In de laatste ronde zette Harris alles op alles, stoof naar voren en won met twee lengten, terwijl Gérardin nog juist met banddikte Derksen kon kloppen voor de tweede plaats. Amsterdammers wonnen club ontmoeting van De Kampioen In de omgeving van de Delftlaan is Zon dagmorgen een clubontmoeting gehouden tussen de Amsterdamse Sportclub „Olyxn- pia" en H.S.V. „De Kampioen". De afstand bedroeg 60 km. of dertig ronden. In de eer ste twintig kilometer bleven de renners bij een. Daarna trokken Lakeman, Krever, De Moor en Droog er tussen uit. Het tweede peleton werd geleid door Faanhof en Bijster. In dc achttiende ronde zakte Droog af cn de anderen zetten de race in een snel tempo voort. In de vier cn twintigste ronde haalde de kopgroep de rijders, die een achterstand hadden, in. Twee ronden voor het einde kon De Moor het tempo niet meer volgen en aan kop bleven Lakeman, Krever en Matzen, die zich naar voren gewerkt had. Lakeman was dc snelste in de sprint en won in 1 uur 41 min. 24 sec., gevolgd door Krever en Matzen. Daarna kwamen binnen De Moor en Faanhof. Bijster, die zes werd, was de snel ste Haarlemmer. 7. Schotman, 8. VHetman, beiden Oiympia; 9. H. Droog, Kampioen; 10. Bohemen. Bij de nieuwelingen waren de eerste vijf plaatsen voor Amsterdammers: 1. A. Rijn- de rs 1 uur 8 min. 27 sec. 2. Muijs, 3. Ziele- man, 4. Meier, 5. Beerends. 6. Kramer (De Kampioen), 7. W. Rusman (De Kampioen). 3iijartcompetitie Voor de competitie in de afdeling Haarlem van de N. B. B. zijn gespeeld: Klasse C: Hof van HollandCVS 62; SuisseExcelsior 44: Meerenstci'nCVS 44; InsulindeNoorden 62. Klasse D: DES—Scheijwijck 44; Excel siorFrans Hals 62; InsulindéHof van Holland 08; SuisseInsulinde 62. Klasse E: Frans HalsDES 62: Insulinde —Suisse 8—0; CVS—Insulinde 5—3. De stand luidt thans: Klasse C: DES 59 pnt.; Suisse 57 pnt; In sulinde 57 pnt,; Scheiwijck 50 pnt.; Noorden 48 pnt.; Hof van Holland 48 pnt.; Excelsior 44 pnt.; CVS 43 pnt.; Meerestein 42 pnt. Klasse D: Suisse 51 pnt.; Excelsior 49 pnt.; Hof van Holland 49 pnt.; DES 48 pnt; In sulinde 46 pnt; Frans Hals 35 pnt.; Scheij wijck 34 pnt. Klasse E: Frans Hals 42 pnt.; Insulinde 2 38 pnt.; Suisse 37 pnt; Insulinde 1 32 pnt.: OVS 31 pnt; DES 28 pnt.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5