Verguizing van de handenarbeid kan tot massale werkloosheid leiden Taxi? Bei lo203„4o5 De verdwenen formules Franse communist kwam niet aan 't woord Paviljoen Paradis (jKort en Bondig J Dinsdag 21 Februari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 4 Jeugd en ouders moeten „witte-boord-complex" kwijt In de vergadering van de Commissie in zake Arbeidsvoorziening, in de afgelopen zomer gehouden te Haarlem, richtte de voorzitter tot de Kamer van Koophandel én Fabrieken voor Noordholland en de Ge westelijke Arbeidsbureaux in Noordholland het verzoek, in gezamenlijk overleg na te gaan, welke denkbeelden omtrent de moge lijkheid van uitbreiding van werkgelegen heid bij het bedrijfsleven bestonden. Een daartoe ingestelde commissie, be staande uit een aantal vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven in de betrokken rayons heeft in een dezer dagen door genoemde Kamer van Koophandel gepubliceerd ge schrift, haar bevindingen neergelegd, waar aan het Gewestelijk Arbeidsbureau Amster dam een interessant rapport met belang wekkend cijfermateriaal toevoegde. Het rapport wijst er op, dat Nederlands bevolking sinds 1900 met ruim 85 groei de. Er zal geen emplooi gevonden kunnen worden in de landbouw, in de handel en in de administratieve beroepen. Daarom is industrialisatie dringende noodzaak, ten eerste om in eigen behoefte te voorzien en ten tweede om door export de middelen te verkrijgen om te kunnen kopen wat niet in het eigen land aanwezig is. Bekwame arbeiders nodig De alleszins bekwame vaklieden, die Nederland nodig heeft, kunnen daar de omscholing niet voldoende is slechts ge kweekt worden uit de jaarlijkse aanwas van jonge vaklieden en wel hoofdzakelijk uit de oud-leerlingen van dag-ambachts scholen en -vakscholen. Een der bijlagen toont aan, dat 68 van de leerlingen der dag-ambachts- en vak scholen het eind van de cursus haalde, waarvan 63 met getuigschrift. Het is echter de algemene opvatting der directeu ren van alle ambachtsscholen en vakscho len, dat het intelligentiepeil van een be langrijk deel der leerlingen, die thans deze scholen bezoeken, zelfs veel te laag is. 4300 beroepen Vroeger geschiedde de beroepskeuze langs traditionele wegen. Thans moet bij de keuze van een beroep gewikt en gewogen worden, waarbij kennis van de arbeidsmarkt en de conjunctuur een eerste vereiste is, waarbij, opdat de beroepskeuze ook levensbevredi ging zal geven, ook psychologische analyse van de candidaten noodzakelijk is. De ont wikkeling van de moderne techniek, de mechanisering van het productieproces en de daarmede gepaard gaande differentiatie in de beroepen, heeft het aantal beroepen op niet minder dan 4200 gebracht. De feiten dat het aantal leerlingen der nijverheidsscholen zich in dalende lijn be weegt en dat in de naaste toekomst tien duizenden arbeiders meer in de onderne mingen nodig zullen zijn dan thans, behoort volgens het Gewestelijk Arbeidsbureau te Amsterdam aanleiding te zijn een propa ganda in te'zetten voor het volgen van cursusseri aan de Nijverheidsscholen. De jeugd moet gewonnen worden en zij moet ingelicht worden over de beroepen. Het is van groot belang reeds de lagere school in te schakelen bij de popularisering van de handenarbeid, omdat het standpunt der onderwijzers veel invloed op dé keus der ouders pleegt uit te oefenen. Aanleg vaak te hoog aangeslagen Dat de aanleg der kinderen in het alge meen veel te hoog wordt gewaardeerd, wijzen de landelijke cijfers van dr. Luning Prak uit: Gym- Ulo H.B.S. nasium met succes doorlopen 20 30 30 met zitten blijven doorlopen 10 20 20 uitvallers 70 50 50 Men mag aannemen, dat een groot deel der leerlingen, die op H.B.S. en Gymna sium mislukken, op de Ulo wel geslaagd zou zijn. Het rapport zegt daarom alleen iets van de mislukkelingen op de Ulo. Deze gaan merendeels een baantje zoeken op kantoor, waar zij door hun minimale kennis en opleiding altijd in de laagste regionen blijven. In geen enkele categorie, uitgezonderd de ongeschoolden, was voor de oorlog en is ook nu weer zoveel werk loosheid als juist in deze. Veel Ulo-mislukkelingen zouden, als zij een ambachtsschool of vakschool hadden gevolgd, er heel wat beter aan toe zijn geweest èn wat betreft bestaanszekerheid èn wat betreft salariëring en arbeids vreugde. Indien zij een technische aanleg hebben en handig zijn, slagen zij zeker. Veel meer mensen dan men denkt hebben een manuale aanleg (aanleg voor handen arbeid) zegt het rapport. GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 tegenover de kerk Wij geven U een betrouwbaar advies bij de aankoop van Uw STOFZUIGER BETALING IN OVERLEG (Adv.) Wat verdient nu een vakman bijvoor beeld in de metaal-industrie? De meesten hebben een bruto-loon van 50,tot 56,„geoefenden" hebben 6 tot 10 minder. Een onderbaas komt tot 262, een baas tot 298,per maand. Het gros der lagere kantoorbedienden verdient een salaris van omstreeks 200,per maand en deze salarissen hebben een sterk da lende tendenz. In Amsterdam kunnen altijd nog vele bankwerkers, scheepsbouwers, loodgieters en huisschilders, metselaars, betonarbei- ders en stucadoors emplooi vinden. De vakken autohersteller en electricien zijn daarentegen overbezet. Het rapport bepleit voor Ulo, H.B.S. en Gymnasium zodanige toelatingseisen te stellen, dat het aantal mislukkingen ver-, mindert en om het maximum aantal leer lingen per vak aan de nijverheidsscholen op de behoeften van de arbeidsmarkt af te stemmen, waardoor de onderbezette be roepen ook een kans krijgen. Voor de jon gen, die van de ambachtsschool komt, moeten verder dezelfde mogelijkheden (in hetzelfde aantal jaren) 'open staan als voor hen die van Ulo en H.B.S. komen ten aanzien van technische studie (aan M.T.S., U.L.T.O. en dergelijke). Uitvoering van kerkmuziek bij de Remonstrantse gemeente Eigenlijk was het een demonstratie deze uitvoering van kerkmuziek, die Maandag avond in de kerk der Haarlemse Remon strants Gereformeerde Gemeente plaats had. De organist der kerk, de heer Jan D. Boeke, die tevens een voortreffelijk koor leider is, alsmede de heer Dolf Hendrikse, zijn voorganger, -tegenwoordig organist van de Nieuwe Kerk alhier, kregen de kans hun inzichten omtrent de problemen be treffende kerkzang en kerkorgel voor de aanwezige gemeenteleden duidelijk te ma ken. Hét zijn twee jeugdige, voortvarende musici, bij wie het noch aan smaak, noch aan kunde ontbreekt en die in hun zuive rende actie recht op Sun doel afgaan. Dolf Hendrikse, die deze avond niet al leen concerteerde en begeleidde, doch ook een causerie over het orgel hield, deed er zelfs geen doekjes om, toen hij aantoonde dat het orgel,waarop hij zo juist gespeeld had, een karakterloos instrument is. Geen kenner zal hem op dit punt tegenspreken; het is nu eenmaal een feit, dat het maar al te duidelijk de kenmerken bezit van de orgels uit de verval-tijd, waarin deze een soort confeetie-artikel werden. Maar er is moed voor nodig om het daar ter plaatse te zeggen iri het bijzijn van gemeenteleden, van wie men kan verwachten, dat dit kerk- meubel hun om deze of gene reden lief is. Dolf Hendrikse gaf aan zijn betoog een historisch gegronde bewijsvoering' mee, die hij besloot met een demonstratie met oude orgelpijpen, waartegen de klanken van het nieuwere instrument het moesten afleggen. Jan D. Boeke heeft een zeer verdienste lijk kerkkoortje gevormd, waarmee hij in teressante dingen demonstreerde. Ook de gemeentezang werd daarbij gedeeltelijk be trokken. Het was de leider blijkbaar te doen om verschillende mogelijkheden aan te tonen. Zo werd Ps. 95 eerst éénstemmig en zonder begeleiding, afwisselend door koor en gemeente voorgedragen; vervol gens liet het koor dezelfde psalm met een tegenstem horen, in een bewerking van Joke Koeyers; ten slotte zong men hem als driestemmig motet van Claude Lejeune (16e eeuw) Nog interessanter was het confronteren van een onbegeleide psalmmelodie (in dit geval zonder kunstmatige leidtoon) met een driestemmige zetting als motet van Claude Lejeune. die op het orgel gespeeld werd, waarbij het koor nu wél de leidtoon diende in acht te nemen. Ook met Ps. 75 werd een parallel getrokken tussen de eenstemmige melodie van Maistre Pierre en de motet- bewerking van Sweelinck, die door het koortje mooi gezongen werd. Boeke had nog meer pijlen op zijn boog om mogelijke combinaties aan te duiden tussen kerkkoor en gemeentezang. En Dolf Hendrikse voegde er met een reeks orgel- variaties op een psalm, uit het omvangrijke werk van Van Noort, nog een mogelijkheid aan toe, om ook instrumentaal in de geest van een zuivere reformatorische kerkmu ziek te blijven. Bovendien werd, met medewerking van enige strijkers, een cantate van Krieger en een Cantio sacra van Schiltz uitgevoerd, welke prestaties een zeer voorname indruk gaven van de activiteit die Jan D. Boeke met de hem ten dienste staande middelen bij de Remonstrantse Gemeente alhier ont plooit. Bij dat alles is geen romantische mooidoenerij; de kerkmuziek meet a-sen timenteel en gezond zijn, en"^zó moet ze ook klinken. Ds. Noordhoff leidde de avond in. fun geerde even als „moderator" en dankte aan het slot de ijverige promotors van de nieuwe geest in de kerkmuziek, alsook de gemeenteleden, die door hun aanwezigheid blijk gaven van hun belangstelling voor dit belangrijke onderwerp. JOS. DE KLERK Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 20 Februari 1950 BEVALLEN van een zoon: 17 Febr., W. J. van der ZwanWillemse; A. J. H. Teijmant Vogelzang; 18 Febr., C. F. Schreuder— Mitchell; E. M. van der VossenKarnmel; L. J, B. de LeedeRilckerink; 19 Febr. G. Vis- scherAsma; H. KuvenerKok: B. A. Nap Groenveld; C. J. HendriksHoogerbeets; M. van der Hoeven—Heijligers; N. A. GoijaertsSutschko; 20 Febr., Z. Agterhof- Cornelisse. BEVALLEN van. een dochter: 13 Febr., A. E. BosmaSchom; W. KilianBosgraaf; A. J. PostZwarenkanl; W. MulderKlippel; M. Roijede Laat; 19 Febr., J. G. Driessen Beetz: M- G. F. du HaineSweerts; A. F SchilteMerx; H. P. A. J. Boortman- Simons; 20 Febr., A. J. Bouland—van Dijk; A O. van HemertBopp. OVERLEDEN: 17 Febr., A. J. M. Spoor, 7 m.. Kampei-laan; 18 Febr., J. C. Zuiderduijn Koenderink, 84 j., Gr. Houtstraat; C. de Zaaijer, 77 j., Ged. Oude Gracht; J. F..Pie- ters—Faulhaber. 74 j., v. Egmondstraat; H. H. M. Jonker, 13 j., M. v. Heemskerkstraat; W. Mondé, 61 j., Spaamhovenstraat; M. Bosma, 27 j., Hazepaterslaan; G. J. K. L. Pfaff, 6 m., Turfsteeg; E. van der Veldt— Gijsman, 77 j., Waldeck Pyrmondstraat; 19 Febr., E. A, Prinsen GeerlïgsBlaauw, 76 j., Gasthuisvest; C. Notenboom—wan Ingen. 87 j., Schotersingel. Concert in nieuwe zaal van Hervormd Jeugdhuis Aanwinst voor Heemstede De voldoening over het in gebruik ne men van de nieuwe zaal van het Hervorm de Jeugdhuis te Heemstede wordt in kringen van geestverwanten in verschil lende vormen geuit. Gisteravond trad zij aan de dag met het concert dat in de vrijwel gereed gekomen zaal werd gegeven voor een talrijk auditorium. Niet alleen uit artistiek oogpunt werd deze muziekavond van betekenis. Ook om het experiment ten aanzien van de acoustische omstandighe den, een proefneming, waarvan het ver loop om zijn onverbiddelijkheid terecht met beklemmende spanning afgewacht mocht worden. Want de uitslag zou be slissen of de Nederlands Hei-vormde Ge meente, maar daarnaast toch ook de ge meente Heemstede zelve zich verheugen kon over een lang begeerde goede muziek zaal. Inderdaad konden de vertolkingen be wijzen, dat de nieuwe zaal zeer geschikt is voor muziekvoordrachten, althans wan neer zij kamermuziek betreffen, zoals gis teravond. De acoustiek is niet dor, wel zeer gevoelig, waardoor geen enkele on effenheid, hoe klein ook, gecamoufleerd kan worden. Wanneer in.de toekomst de geluidabsorberende toneeldoeken vervan gen kunnen worden door nis-vormig op gestelde houten schotten, zal dit ongetwij feld een verbetering inhouden, die een ideale omstandigheid nabij komt. Maar in afwachting hiervan kan men toch al zeer tevreden zijn en met reden" spreken van een aanwinst. De jonge zangeres Annette de la Bye begon het concert met de voordracht van het motet Exultate Jubilate van W. A. Mo zart en van een aantal liederen van Schubert, Wolf en Strauss. Zij had blijk baar een goede opstellingsplaats gekozen, want de vele uitstekende hoedanigheden van haar stem konden zich ongeremd laten gelden. De klank, licht getimbreerd, werd zonder merkbare moeite geplaatst en ge vormd, hetgeen wees op een natuurlijke dispositie en op een voortreffelijke tech nische scholing'. Verheugende aandacht voor articulatie kon hierbij worden gecon stateerd. Verder werd de zang van Anneke de la Bye op hoogniveau gebracht door de voordracht die voor elk lied de passende nuance kon geven. Maar omdat alle geko zen liederen in een zelfde sfeer van licht gevoelige, charmante en een enkele maal geestige expressiviteit bleven, werd de indruk van haar zingen nog' eenzijdig. Anneke de la Bye heeft ons echter wel nieuwsgierig gemaakt naar hetgeen zij zou kunnen bereiken met liederen van meer betekenisdiepte. De pianiste Elly Jens toonde haar muzi kaliteit en technische capaciteiten door een uitmuntende begeleiding van de zan geres (Standchen van Strauss!). De violiste Renate Zwaardemaker en de pianiste Tini Kaiser vervolgden het concert met een in getogen uitvoering van een Slavische dans van A. Dworsjak.en van de elegante Hava- naise van C. Saint Saëns, afgezien van enige onduidelijkheid, met groter bewust heid en overtuigingskracht en fraaie klank gespeeld. Na de pauze kwamen er belangwekken de uitvoeringen van muziek voor fluit en piano door de fluitist Frans Vester en de pianiste Miep van Luin. Allereerst een kamersonate van de in Zweden levende tijdgenoot van Joh. Seb. Bach, de compo nist Johan Helmich Roman. Deze „vader van de Zweedse muziek" bezat blijkens de uitgevoerde sonate een rijke melodische fantasie en daarbij een vooruitstrevende natuur. Met vijf stukken voor „das Lauf- werk" van een „Flötenuhr" van Jos. Haydn bracht Vester ons in kennis met spranke lende muziek met de gratie van de rococo. En ten slotte werd de aandacht gevraagd voor de prachtige Sonatine in 1932 door de „De tragische jacht" Goede Italiaanse film volgende week in Haarlem Met ingang' van aanstaande Vrijdag wordt in „Cinema Palace" te Haarlem de Ita liaanse film „De tragische jacht" vertoond. Wij schreven destijds naar aanleiding van de première te Amsterdam over deze rol prent: „Dit werk van regisseur Giuseppe de Santis een man die de bravour en de massaregie, zoals hij die wellicht van de grote Russen heeft geleerd, niet schuwt behandelt in een geagiteerd rhythme, het probleem van de talloze aan hun lot over gelaten gedemobiliseerde soldaten, die, al naar gelang hun karaktereigenschappen' en goed gesternte wilden, landbouwcorpora ties vormden of zich verenigden in bandie tenbendes. In „De tragische jacht" wordt getoond hoe gewetenloze grondbezitters zich van zulke ontwortelden bedienen om zich mees ter te maken van het vee en de machines van een coöperatie. De kommer en de nood waaraan de Italiaanse oud-strijders zijn overgeleverd werden onverbloemd, ook in hun psychologische uitwerking, aan de kaak gesteld. Daarbij wist De Santis zich te hoe den voor eenzijdige overdrijving en hij zou geen zoon van 'bet zonnige Zuiden zijn, in dien ook bij hem een enkele scène van het tragische in het komische en van het komi sche in het groteske oversloeg. De rake typeringen en de sociale inslag geven „De tragische jacht" dubbel en dwars recht op de onderscheiding als „Film van de maand". Man honderden meters door tram meegesleept Gisteravond is een 65-jarige man naar zijn zeggen althans van het Fre- derikspark tot aan de halte op de Kam pervest door een tramtrein van de N.Z.H. meegesleurd. Hij fietste om ongeveer ze ven uur op het Frederikspark in de rich ting van de Kleine Houtweg toen hij ach terop werd gereden door de tram. Hij werd aangereden en meegesleept tot aan de halte Kampervest. Daar werd hij "door een onbekende een huis binnengedragen. Hij is later overgebracht naar het St. Elizabeths gasthuis, waar men een lichte hersenschudding, een gebroken pols en enige schaafwonden constateerde. Zijn fiets werd later licht beschadigd op het Frederiksplein gevonden. Het blijft een raadsel hoe de man over het Frederiks park, de ICleine Houtweg en de Kamper vest door de tram is meegesleept, zonder dat iemand er iets van gemerkt heeft. Ook het personeel van de tram was niets bij zonders opgevallen. Productie „Willem Barendsz" lager dan vorig seizoen Tot 12 Februari had de „Willem Barendsz" geproduceerd 52.794 vaten traan en 4957 vaten spermolie. In de overeenkomstige periode van het vorig vangstseizoen (met twee vangdagen meer) bedroeg de productie 58.017 vaten traanen 3838 vaten spermolie. AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. Roemeense componist Stan Golestan vol tooid, de eerlijke klankentaai van een be wogen kunstenaar, die in een spiritueel Perpetuum mobile de ontspanning zocht voor de geladenheid, waarvan de andere delen van de sonate spreken. In voortref felijk samenspel, dat alle noodzakelijke voordrachtsfactoren in zich verenigde, schonken Frans Vester en Miep van Luin een muzikale genieting van hoge orde. P. ZWAANSWIJK. De eerste Britse ambassadeur in Indonesië, de heer D. W. Kermode, heeft op het paleis Gambir te Djakarta zijn geloofsbrieven overhandigd aan president Soekarno. Ook Hatla en de secretaris van het kabinet, mr. A. K. Pringgodigdo, waren bij deze plechtigheid aanwezig. De overhandiging van de geloofsbrieven. FEUILLETON door Mevr. I. M. C. Bijleveld-Gelinck 44) In de trein voelde ik mij ellendig, want na deze avond kon ik je helemaal niet meer vertellen wie ik was. Ik zou het nooit gekund hebben. Nooit. Èn ik keerde in Haarlem om en ging weer naar huis; ik wist wel dat er een rechercheur stond, die op John Camden lette, maar ik was zo dom om te denken dat ze Joan onge moeid zouden laten. Daar vond ik de cahiers in de brievenbus en besloot ze ogenblikkelijk naar Inspecteur Renkevoort te brengen. Ik ging spontaan de straat weer op. De rest weet je. Ik werd gearres teerd en jij kwam bij mij. Je zei dat je van mij hield en je was zo goed en zo lief voor me. Maar He kon het niet zeggen! En toen gingen jullie weg en maakte ik het mij gemakkelijk; ik was niet van plan om te gaan slapen. Maar dat gebeurde toch, zeker omdat ik zo moe was, en toen werd ik wakker en zag jij mijn hand. Toen zag jij mijn hand.o Peter En toen liet ik jou in de steek. Die inspecteur was een fijne man. Hij begreep alles en deed wat hij kon om mij te helpen. Heel aardig was hij. Ik was niet langer meer verdacht en ik mocht meteen met een taxi naar huis gaan. Maar het was alles even verschrikkelijk! Ik ging naar mijn grootvader eh vertelde hem eerlijk waf ik gedaan had, zoals ik het ook aan jou had moeten vertellen. Maar ik schaamde mij tegenover jou als vrouw, begrijp je? Omdat ik zoveel van je hield. Het meisje zweeg, haar gezichtje warm van emotie, en haar ogen vroegen hem om vergeving. Maar Peter glimlachte, zijn oude, stralende glimlach. Ik begrijp alles, mijn lieveling. Weet je dat ik nu nog meer van je houd dan daareven? Maar nu is alles weer goed. En nu denken wij niet meer aan alles wat wij gedaan hebben, maar nu gaan we plannen maken over wat we zullen gaan doen. Begrijp je, Joan? Ik kijk altijd graag in de toekomst. Vooreerst vragen we zo gauw mogelijk jouw papieren op in Cam bridge, en dan gaan we de eerste dag, dat je met een taxj mag uitgaan, in onder trouw. Maar dat kan toch niet, Peter? Zo ineens? Niet? Je bent toch geen vrouw die eerst tien dozijn lakens moet borduren voordat ze in ondertrouw gaat? Ik ben niet van plan om nog een dag langer te wachten, want ik kan je niet missen! En nu moet je verder luisteren. In mijn pen sion komt een verdieping' vrij en daarin gaan wij ons installeren. Juffrouw Holdert is een ideale pensionvrouw en ze zal zeker graag voor ons beiden zorgen. En dan werken wij samen op het lab zoals wij dat altijd gedaan hebben. Maar af en toe ne men wij èens een dagje vrij om naar een concert te gaan of winkels te kijken en we leiden beslist géén hondenleven meer! En dan trouwen we nog vóór Kerstmis en koop ik een tak mistletoe Mistletoe? Ik dacht dat je zei dat je daar niet aan deed! Zei ik dat? Nu, het kan ook wel zon der mistletoeAllemensen Joan, nu heb ik je nog niet eens een zoen gegeven kom eens hier.je gezicht zit ge lukkig niet in de windsels Op dit ogenblik werd de deur weer ge opend en verscheen ten tweede male de zuster, thans torsend een enorme mand met witte seringen. Ze glunderde en zette haar vracht op de tafel neer. Peter zag op zijn horloge. Veertien minuten! zei hij tegen Joan. Nog één minuut gewonnen! Ik vertelde het aan de'oude mevrouw van hierover, vertelde de zuster. En ze vond het zó aardig! Zij gaat morgen toch naar huis en vroeg of zij u deze mand mag aanbieden. Met haar hartelijke geluk wensen natuurlijk. Het is schitterend! zei Peter. Ik ben toch zó blij voor u! babbelde de zuster hartelijk. Ik vind het zó heer lijk! U lag hier altijd zo stil. En er kwam nooit iemand op bezoek. Kende u elkaar ai lang? O ja, antwoordde Joan. Al heel lang. Al twee jaar. Is het niet, Peter? Ja, zei Peter. Al twee jaai\ En wij waren goede kameraden. EINDE. Bijeenkomst Communistische jeugd in „De Stad Haarlem" De Fransman Louis Baillot, die gister avond in zijn kwaliteit van lid van het „Centraal Comité van de Wereldfederatie van de Democratische Jeugd" op de door het "district Kennemerland van het Alge meen Nederlands Jeugdverbond tezamen met de Organisatie van de Progressieve Studerende Jeugd en de E.V.C.-jeugd ter gelegenheid van „De dag van de koloniale jeugd" in gebouw „De stad Haarlem" be legde bijeenkomst een begroetingswoord zouspreken, is daar door de toepassing van eïe wet van 1939, die de mogelijkheid opent vreemdelingen het houden van po litieke toespraken te verbieden, niet aan toegekomen. De voorzitter van de bijeenkomst, de heer I-I. van Langen, troostte zijn gehoor met de woorden van de voorzitter van het genoemde comité: „Zij kunnen ons v/el beletten te spreken, doch niet om de over winning te behalen". Een delegatie van on geveer tien jongelui zou tegen deze maat regel bij de Procureur-generaal een krach tig' protest doen horen. De heer Van Langen betoogde vervol gens, dat bij alle bewondering die men voor de jongeren van alle landen kon koesteren, de 'jeugd van de Sovjet-Unie toch wel de belangrijkste successen ter versterking van het communisme had be haald. Voorts meende de spreker dat de jeugd op deze „dag van de koloniale jeugd" moest demonstreren tegen onze huidige regering, omdat deze „de Indone siërs bloot stelde aan de terreur van de marionet Hatta of van „de Turk" Vol gens de heer Van Langen wil de Neder landse regering deze onderdrukking van het Indonesische volk laten betalen door de jeugd, door aan de jonge werknemers de 5 loonsverhoging' niet toe te kennen. En dat terwijl de militaire uitgaven ge makkelijk vervangen zouden kunnen wor den door een dagelijkse premie van tien gulden aan 700.000 jeugdige arbeiders. De heer Van Langen stelde tenslotte als de eis van de dag de onmiddellijke terugkeer van de Nederlandse troepen uit Indonesië en de verkrijging van honderd procent onafhankelijkheid voor dat land. Vervolgens kon worden overgegaan tot de vertoning van de film „De jonge gar de", die in de Russische versie werd ge draaid, omdat de van Nederlandse onder schriften voorziene rollen niet in de juiste volgorde gemonteerd bleken te zijn. Me vrouw Vis had daarom op zich genomen de Nederlandse tekst voor de niet al te best werkende versterkerinstallatie uit te spreken. Een zware taak gezien de schier onafzienbare lengte van de film. Helaas bleef de dictie van mevrouw Vis ver on der het minimum, dat vereist was om aan de verschillende figuren enig relief te geven. Bovendien volgde zij een zeer schoolse vertaling der dialogen, zodat deze nogal lachwekkend klonken. Dat alles maakte het ons moeilijker dan het al was orn ons bij deze geschiedens van het aan deel van de communistische jeugd in de strijd tegen de Duitsers en dat overi gens in principe niet verschilde van het verzet in andere bezette landen, behalve dan dat het, althans in deze film, meer op chauvinistische dan op' humanistische motieven was gebaseerd te herinneren dat de Russische filmkunst eens een Eisenstein en een Pudowkin had opgele verd, Wat ons hier werd voorgezet was een typisch massa-product, dat uit aller lei behalve artistieke factoren was ont staan. De heer Van Langen kondigde in de pauze een inzameling aan ten bate van de havenarbeiders die weigeren Ameri kaanse wapenzendingen te lossen. Op de Provinciale Griffie van Zeeland te Middelburg wordt de telefoon-installatie veranderd, omdat men een blinde telefo niste heeft aangesteld. Ons nieuwe feuilleton weer een oorspronkelijke Nederlandse roman De door de Grote Provinciale Dag bladen uitgeschreven feidlleton-prijs- vraag heeft heel wat meer opgeleverd dan de zo juist in ons blad geëindigde detective-roman, die door de jury met de eerste prijs werd bekroond. Met groot genoegen kondigen wij hier aan de oorspronkelijke Nederlandse roman „Paviljoen Paradis" van J. L. Lodewijks, met welker publicatie wij morgen een aanvang maken. Lodewijks toont zich in deze roman een geboren verteller, die mensen raak weet te typeren en de lezer boeit door zijn zuidelijke verhaaltrant. De schilder Bart van Dijk, die terwille van zijn vrouw het Brabantse dorp, waar hij geboren en getogen is, verwisselt voor Bergen (N.H.) is. de hoofdfiguur. Hij leeft intens en met de gevoeligheid van de kunstenaar beleeft hij de smart van het verlies, zoals hij zich verlustigt in de bonte verscheidenheid van het le ven, dat door de natuur en zijn mede mensen tot hem komt. Rond deze figuur staan enkele andere, die een belangrijk aandeel in het ge beuren hebben: de Brabantse herber gier Van der Giezen, die alleen zijn negen kinderen heeft groot gebracht en door de bouw van een modern hotel in zijn bestaan bedreigd wordt de rond borstige, idealistische Bergense hótel- houder Sjoerd de fel levende en door zijn hartstochten beheerste criticus Niel Verhogen Anneliesi de jonge moedige vrouw, die onbedorven is door haar jarenlang verkeer met de verzuurde tante Jans, en de Van der Giezens te hulp komt als zij in nood verkeren. Het is deze Annelies, dié Bart van Dijk van de dreigende ondergang van de herber gier op de hoogte brengt en hierdoor een relatie tot stand brengt, die zij ten slotte persoonlijk bekrachtigt. De-roman van Lodewijks heeft litte raire kwaliteiten zonder de pretentie van een meesterwerk te hebben. Hij vertelt van het leven van gewone men sen al hebben zij ook hun eigenaar digheden. Een boek. dat ons bij het lezen enkele uren geboeid heeft, en waarvan wij verwachtendat het dit ook de lezers zal doen, die het als feuilleton krijgen opgediend. De schrijver is redacteur aan ons blad. BINNENLAND De eerste hoofdgeneeskundige bij de Arbeidsinspectie, de heer J. Ie Roy te Vc-lp, zal met ingang van 1 Maart dc dienst ver laten. De heer Le Roy behaalde het arts- diploma in 1914 en was eerst werkzaam als assistent in het.Ooglijdersgasthuis te Utrecht, voorts als geneesheer bij het Provinciaal Ziekenhuis „Duin en Bosch" te Bakkum, vervolgens als controlerend geneesheer van. het Algemeen Mijnwerkersfonds te Heerlen, waarna hij op 1 September 1922 werd be noemd tot geneeskundige bij de Arbeids inspectie. Emigranten zullen binnenkort ook naar Australië kunnen vliegen. In Maart en April zal de K.L.M. enige honderden plaatsen be schikbaar hebben voor personen, die naar Australië wensen te emigreren. De Naaldwijkse gemeenteraad heeft een plan „BoumaBussum", voor de bouw van 182 woningen goedgekeurd. Het betreft een project van f 1.200.000. De opsporingsdienst van de P.T.T, heeft in samenwerking met de'politie in Ootmar- sum een clandestine zender in beslag ge nomen. De zender noemde zich „De Eenoog" en werkte op een golflengte van 190 meter. Tegen de automonteur H„ wonende te Almelo, is proces-verbaal opgemaakt. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verlenging van de voorlo pige handhaving en wijziging van de Pacht- regeling 1945. Voorts wordt een wijziging voorgesteld in het ovei-gangsrecht van artikel 13 van de Pachtregeling 1945. Te Malckum overleed op 75-jarige leef tijd mevrouw H. van de BergLolkema, die ruim 62 jaar de Ned. Hervormde Gemeente te Makkum diende als organiste. Reeds op 13-jarige leeftijd, op 13 November 1887, werd zij als zodanig' benoemd. Tot 29 Januari 1950, toen zij ziek werd, heeft mevrouw Lolkema iedere Zondag' het org'el bespeeld. De Arnhemse rechtbank heeft de 26- jarige fabrieksarbeider J. A. van den B. uit Valburg' tot een gevangenisstraf van acht jaar veroordeeld. Van den B. heeft op 28 September van het vorig jaar te Herveld zijn vrouw van het leven beroofd en haar daarna langs de spoorlijn gelegd om de indruk te wekken, dat zij door een trein was aangereden. Nu het Tweede Kamerlid mr. J. M.' L. Th. Cals (K.V.P.l benoemd is tot staats secretaris, zal zijn plaats in de Tweede Ka mer worden ingenomen door de heer M. P. van Buytenen te Leeuwarden, archivaris der provincie Friesland, De heer J. J. W. Ussel- muiden (K.V.P.) zal bedanken als lid der Tweede Kamer. Hij zal worden opgevolgd door mr. E. G. M. Roolvink te Almelo. De Nederlandse Federatie van vereni gingen van beeldende kunstenaars heeft de volgende schilders aangewezen om een studiereis te maken op een Nederlandse oorlogsbodem: Cees Bolding, Wil Kallchoven, Bart Peizel, A. v. d. Pol en J. Rijlaai'sdam. HAARLEM EN OMGEVING Ket Comité voor Kleine Zelfstandigen houdt a.s. Donderdag een vergadering in de Tuinzaal van het Concertgc-bouw. De heer W. Lubberink, leraar staatswetenschappen, zal spreken over „De middenstand en de economische noden van ons volk". Voor de afd, HeemstedeBennebroelt van de Protestantenbond spreekt a.s. Don- derdag prof. dr. M. A. Beek uit Amsterdam over: „De moderne staat Israel" opgeluisterd, met lichtbeelden De bijgebouwen van de Oosterkerk le Haarlem zijn door een drietal wijkbewoners eens grondig onder handen genomen. In hun vrije uren hebben zij het wijklokaal, de ver- daderzaaltjes en de bibliotheek alsmede de predikantskamer een nieuw aanzien gegeven door ze te schilderen. Voor Weten en Werken zal op a.s. Don derdagavond in het gebouw der-Vrijzinnige Hei-vormden een voordracht met lichtbeel den worden gehouden over moderne kunst door: Ewoud de Kat. Maandag aanstaande houdt de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen haar jaarvergadering in ge- bouw „Zang en Vriendschap". De agenda bevat het uitbrengen van -jaarverslagen en bestuursverkiezing. Op 7 Maart is het 25 jaar geleden, dat de ijzerhandel annex magazijn in huishoudelijke artikelen van de firma de Carpentier aan de Camplaan te Heemstede werd opgericht. Sinds een aantal jaren staat de zaak onder leiding van de tegenwoordige eigenaar, de heer M. H. Hessels. De Nederlandse vakbond van Pension, Rusthuizen en kamerverhuui'bedrijven „Pe- ruka" houdt Zaterdag zijn eerste algemene vergadering en wel te Haarlem in de zalen van restaurant Brinkmann, Grote Markt. De afdeling Haarlem treedt als gastvrouwe op, Friezen en Groningers. Limburgers en Zeeu wen en verder afgevaardigden elders uit ons land, zullen aan dit congres deelnemen. Des middags staat een bezoek aan het Frans Halsmuseum op het programma. De Haarlemse Jazz-club houdt op 24 Februari in gebouw „Stad Haarlem" haar zesde bijeenkomst. Medewerking verleent dit keer het in moderne stijl spelende ensemble The Bamboozlers. Nederlandse koopvaardij in oorlog en in vrede Over „De Nederlandse koopvaardij in oorlog en vrede" hield kapitein J. Schaal'sma Maandagavond voor de leden van „Aerden- houts Belang" een tweede lezing, waax-voor. wederom een grote belangstelling bestond. Spreker ventelde wederwaardigheden van de „Nieuw Amsterdam", een schip, dat in de laatste oor-log niet minder dan 400.000 man troepen heeft vervoerd en daarvoor een af stand heeft afgelegd van twintig keer de omtrek van de aarde. Elke dag werden aan boord van dit schip o.a, '1000 liter melk en 14.000 broden geconsumeerd. De „Nieuw Amsterdam" is er altijd goed afgekomen, al is het schip eenmaal ternauwernood aan een Japanse aanval ontsnapt. Thans doet het'weer normaal dienst, nadat het eerst van binnen en van buiten bijna vernieuwd werd. Na deze inleiding kregen de aanwezigen nog iets te horen over verstekelingen en over merkwaardige reddingen. Daarna werden twee films gedraaid. De eerste was een Amerikaanse, welke ging over de lotgevallen van het vliegdekschip „Fighting Lady". De tweede behandelde de invasie in Normandië. Het was bijna twaalf uur, toen kapitein Schaafsma zijn uiteenzetting besloot met de wens dat de wereld voor een derde wereld oorlog gespaax-d moge blijven. Raad van Heemstede vergadert Donderdag Donderdag 23 Februari komt de ge meenteraad van Heemstede in openbare vergadering bijeen. De agenda bevat tien punten. Voorgesteld wordt mr. A. G. A. ridder van Rappard te benoemen tot onbe zoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand. Voor vei-betering van de uitrit van de Van MerlenlaanHerenweg vragen B. en W. de raad een crediet van 1800, Uit dit bedrag zullen kunnen worden voldaan de kosten voor aankoop van ongeveer 20 m2 grond a 10 per m2 van de heer J. B. v. d. Schoot c.s. Ter toelichting deelt het col lege mee, dat het uitzicht in Noordelijke richting onvoldoende is, terwijl de geringe breedte voor het in- en uitrijden van lange trailers vele moeilijkheden oplevert.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6