J. J. VAN KOOTEN VAL D A Hervormden van Haarlem-Noord hopen in 1951 eigen kerk te bouwen naar LOOSIESinde BOEKENWEEK Philips, Erres, Waldorp Radio J.G.Kaasenbrood.. Technisch groot! Amsterdamse Beurs Kort en Bondig Prompt en Pijnloos IAXE ER-AKKERTJES Donderdag 23 Februari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 5 Kerkelijke activiteit in een gebouw onder dak Volgend jaar zal, als de financiën toereikend zijn, begonnen worden met de bouw van een Nederlands Hervormde kerk in Haarlem-Noord, boven de Jan Gijzenvaart. In dat stadsdeel, dat kerkelijk tot Spaarndam behoort en ongeveer dertigduizend inwoners telt, waarvan achtduizend Hervormden, is tot nu toe geen enkele Protestantse kerk. Wel worden er diensten gehouden in de gymnastiekzaal van de Koningin Emma- scliool, doch dit vormt maar een gebrekkig onderdak. De architect H. W. van Kempen heeft thans een nieuw complex ontworpen, dat een kerk omvat waarin zevenhonderd gelovigen een plaats kunnen vinden, een jeugdkapel, een vleugel voor verenigingswerk, een kliniek, een overdekte fietsenstalling, een pastorie met tuin en een kosterswoning. De grond voor dit complex is reeds aange kocht. Hij is gelegen aan het Tesselschadepleinotussen de Jan Luijken- en de Ekster straat. De kerk, waaraan een toren wordt gebouwd, komt met het front naar de Rijksstraatweg te liggen. Naar aanleiding van deze plannen heb ben wij een onderhoud gehad met ds. G. H. van der Woord, een der twee Spaam- damse predikanten. Het huis van deze zielelierder herinnert in niets aan een pastorie. Het is een pro zaïsch perceel in een lange rij van gelijk vormige huizen aan een vriendelijke kade. En dat is karakteristiek voor deze Nopr- delijkste woonwijk van Haarlem. De hui zenblokken verrijzen hier met slechts een geringe onderbreking voor een plantsoen tje of een groenstrookje. Een centrum is er niet en de mensen gaan verloren tussen het steen. Bovendien zijn verreweg de meesten geen Haarlemmers. Ze komen uit alle delen van het land en missen hier de band die hen een gemeenschap doet zijn. Het ligt voor de hand dat in zo'n gebied de buitenkerkelijkheid snel toeneemt. En vooral wanneer de mensen de kerk, zoals hier het geval is, niet kunnen zien. Er is in de Nederlands Hervormde Kerk, zo vertelt ds. Van der Woord, een voorbeeld van de laatste tijd, dat die omstandigheid voor het kerkelijk leven funest is gebleken. Dat was het geval in Sloterdijk, waar men te laat was met het bouwen van een nieuwe kerk. Bouw urgent Het is met dit voorbeeld voor ogen, dat zowel de Regionale raad, diie de gezamen lijke belangen van de kerkelijke gemeen ten in het gebied van Groot-Haarlem be hartigt, als de 'Generale Synode besloten hebben de bouw van een kerk in Spaarn- dam-West voor urgent te verklaren, zelfs voor dringender dan de Spaarndarnse Her vormden zelf hadden geoordeeld. Want die hadden, ook al met het oog op de geldmid delen, een vijfjarenplan opgesteld, doch e Synode heeft besloten dat reeds in 1951 met de bouw moet worden begonnen. Voorlopig zal alleen de kerk, de toren en de fietsenstalling worden gebouwd; de rij wielbergplaats zal dan tevens als verga der- en catechisatielokaal worden gebruikt. Daarbij werd bepaald, dat de Synode over 1949 en 1950 achtduizend gulden zal beschikbaar stellen, mits de Hervormde gemeenten van Groot-Haarlem het zelfde doen, zodat men van een bedrag van f 32.000.zeker is. Op andere wijze zal men dan nog f 68.000.bijeen moeten brengen. De bouwkosten van de kerk dus zon der de overige in het complex opgenomen gebouwen worden op drie ton geraamd. Indien de Hervormde gemeente over het derde gedeelte daarvan beschikt, kan zij voor het overige deel hypotheek opnemen. De twee predikanten van Spaarndam zijn dus met hun zeer meelevende gemeen te dag aan dag in touw om aan de duiten te komen. Kwartjes- en dubbeltjeswerk Er wordt gewerkt met busjes, met een verjaardagsofferfonds, met vaste bijdragen, met een bouwstenénactie. Want de bevol king in Haarlem-Noord b.ehoort niet tot de welgestelden en kwartjes en dubbeltjes Vormen reeds een groot offer. Ds. Kroon en ds. Van der Woord gaan op pad om andere gemeenten voor de bouwplannen te interesseren: ze gaan naar Buiksloot en Purmerend, naar Assendelft en Koudekerke. En overal laten ze de prachtige folder zien waarvoor ds. Henkels van Heemstede een pakkende tekst schreef ongetwijfeld het besta „reclame-drukwerk" dat ooit door een kerk werd uitgegeven. Binnenkort wordt een proef genomen met een puzzle-actie in de preekbeurten- bladen van Groot-Haarlem. Uit de wekelijkse verantwoording der binnengekomen giften blijkt, dat men langzamerhand in een zeer uitgestrekt ge bied succes heeft. Met trots vermeldt men, dat ook Prinses Wilhelmina door een schenking van haar belangstelling heeft doen blijken. Tot 15 Maart geven wij 10°/o KORTING op het overtrekken van lampekappen KELLER SPAARNWOTJDERSTRAAT 13 TEL. 15778 (Adv.) Haarlemmer van alle rechtsvervolging ontslagen De Bijzondere Raad van Cassatie heeft gisteren de Haarlemmer E. Moox-hoff van alle rechtsvervolging ontslagen, waardoor de uitspraak van het Arnhemse Bijzon dere Gerechtshof werd bevestigd. Moorhoff was indertijd verraad van de Haarlemse „Vrij Nederland"-groep ten laste gelegd. De advocaat-fiscaal bij het Arnhemse Hof had tegen de genoemde sententie cassatie aan getekend, doch de procureur-fiscaal bij de Raad had tot verwerping van. het beroep geconcludeerd. Geschenk BE ZAAK BEUKENOOT Een alleraardigste novelle GR. HOUTSTRAAT 100 TEL. 13060 Toneel, zang en dans ten bate van gepensionneerde militairen De afdeling Haarlem van de Algemene Militiarc Pensioenbond hield Dinsdagavond ten bate van het Noodfonds een bijeenkomst met een enigszins feestelijk karakter in hotel De Leeuwerik. Na een kort openingswoord door voorzitter I. M. Verhulst zong het dubbel-mannenkwartet Aurora onder leiding van de heer K. Zeilmaker het „Salve Regina" van Kallenbach, waarmede veel succes werd geoogst, evenals trouwens met de later op de avond ten gehore gebrachte nummers. De dames Tineke Lugtenburg, Willy van Schra- vendijk en Nelleke Thierry voerden enige dansen uit op muziek van Albeniz, Brahms, Chopin en Moszkowsky, aan de vleugel be geleid door Mies WesterveldLucas. De goochelaar H. J. Bouwma uit Delft gaf enige bewonderenswaardige staaltjes van vinger vlugheid ten beste. Na de pauze verzorgde de letterlievende vereniging ,.J. J. Cremer" een opvoering van de comedie in één acte „De terugkeer van Helen Gardner" door Joh an van Doorn onder regie van de schrijver, die zelf een van de vier rollen vervulde. De andere medewerkenden waren Eki OostwaldBou wer, Agnes Koorenblik en Wim Rijke. De toeschouwers volgden het verloop van de handeling met geboeide aandacht. Namens het hoofdbestuur werd tenslotte het woord gevoerd door de heer Van Liere, die de aanwezigen opwekte om de grote demonstratie op 11 Maart in de Haagse Die rentuin bij te wonen. Spreker wees op „de onrechtvaardige behandeling en buitenge wone moeilijkheden" die de gepensionneer- den en weduwen ondervinden en drong aan op inspanning van aller krachten om in deze noodtoestand verbetering te brengen. Een schets van de voorzijde van het aan trekkelijke complex, dat er niet weinig toe zal bijdragen aan dit thans nog tamelijk kleurloze stadsgedeelte een eigen karakter te geven. Het Bouwfonds, dat in 1939 nog geen duizend gulden groot was, groeide aan tot bijna 2500 gulden in 1943 en tot niet min der dan ruina 21.000 gulden in 1948. Uit dit Bouwfonds kon de grond reeds worden be taald en zullen straks de renten en de aflos singen kunnen worden gefinancierd. Ook de groei van de gemeente wordt in sprekende cijfers uitgedrukt. De eerste kerkdiensten, die vijftien jaar geleden in de gang van de oude Van dei' Leyschool werden gehouden, werden door een dertig tal gelovigen bezocht. Thans worden iedere Zondagmorgen twee diensten met in totaal een kleine vijfhonderd kerkgangers in de Emmaschool gehouden. In die tijd vertien voudigde ook de opbrengst der collecten. Is het dan te verwonderen dat de Her vormden aan Haarlems Noordkaap met on geduld het ogenblik verbeiden him diensten in een waardige omgeving te kunnen houden? Ii|dêHjk zijn wij in staat het SOLEX- rijwiel uit voorraad te leveren Plein 20 - Tel. 12000 - Gr. Houtstraat 140 Tariefsverhoging interlocale tram- en buslijnen Per 1 April te verwachten De onderhandelingen tussen de Noord- Zuidhollandse Vervoermaatschappij en de Prijsbeheersing over de door de N.Z.H.V.M. aangevraagde tariefsverhoging voor de in terlocale tram- en buslijnen zijn nog steeds gaande, doch men hoopt de volgende week tot een beslissing te komen. De nieuwe tarieven zullen dan op 1 April van kracht worden. Het is te verwachten, dat de stij ging voor de tramlijnen sterker zal zijn dan voor de bustrajecten, omdat de tarieven voor het railverkeer nog steeds dezelfde zijn van vóór de oorlog. In de tariefsver hoging zal zowel de 5 loonsverhoging als de aanzienlijk hogere materiaalprijzen en de benzinebelasting verdisconteerd zijn. Door de. verhoging zullen dë grote ver schillen die thans tussen de spoor- en tram tarieven op gelijke trajecten bestaan, ver vallen. Het ambachtsonderwijs nu en straks Voor de R.K. Zakenstudieclub sprak de heer J. B. L. Bayens, directeur van de St. Jozef-gezellen Tekenschool, gisteravond in Brinkmann over het ambachtsonderwijs, nu en straks. Achtereenvolgens besprak de inleider het ontstaan van het nijverheidsonderwijs, de toekomst van dit onderwijs in verband met de bevolkingstoename en de industrialisatie en het plan tot reorganisatie van het am bachtsonderwijs. Het nijverheidsonderwijs is vrucht van particulier initiatief: op 15 Januari 1861 werd te Amsterdam de eerste ambachtsschool geopend. Vele vooroordelen en financiële moeilijkheden belemmerden aanvankelijk de ontwikkeling van deze nieuwe instituten, totdat in 1919 de Nijver heidsonderwijswet tot stand kwam, waarna de grote stijging in het leerlingenaantal een aanvang nam (in 1900 2900 leerlingen; in 1048 50.000). Ln 1935 werd de driejarige ambachtsdagcursus uit Ibezuinigingsover- wcgingen teruggebracht tot een tweejarige, doch mogelijk zal deze achteruitgang bij de vooi-genomen reorganisatie van dit onder wijs door een „kopklas" voor de beste leerlingen gecompenseerd kunnen wor- den. Andere reorganisatieplannen voorzien onder meer in het instellen van een voor bereidende klasse tussen de lagere school en de ambachtsschool. Spreker achtte het een verontrustend verschijnsel dat het aantal aanmeldingen oor de ambachtsscholen de laatste jaren beneden de verwachtingen gebleven is. Hij achtte dit een uitvloeisel van het „witte- boorden" complex bij jeugd en ouders en betoogde dat landbouw, handel en admini stratieve beroepen in ons land overbezet zijn, terwijl het zijn behoefte aan „hoog geschoolde" vaklieden nog bij lange na niet heeft kunnen dekken. De industrialisatie en de bevolkingsaanwas maken het dan ook gebiedend noodzakelijk <jat veel meer jon gelui een ambacht gaan leren, waartoe spreker aller medewerking inriep. Heemsteedse dame redde knaapje uit het Spaarne Een onzer lezers schrijft ons: Gisteravond omstreeks zes uur hoorde mevrouw Bokelman uit de Jeroen Bpsch- laan in Heemstede toen zij langs het Spaar ne fietste hulpgeroep. Zij ging op onder zoek uit en ontwaarde een ongeveer zeven jarige jongen die in het water was geval len en zich niet langer drijvende kon hou den. Mevrouw Bokelman bedacht zich geen ogenblik, deed haar mantel uit en sprong in het Spaarne. Het mocht haar gelukken het kind op het droge te brengen, waarbij voorbijgangers de behulpzame hand boden. Zij liet evenwel niet na de onvoorzichtige knaap op overtuigende wijze de les te le zen, alvorens zij verder fietste. Onze lezer besluit: „Ik was van dit kor date optreden zeer onder de indruk. Een woord van dank is hier zeker op zijn Aspirant-huizenhuurder werd opgelicht De Haarlemse recherche heeft een vijf tigjarige stoffeerder aangehouden, die zich aan oplichting heeft schuldig gemaakt. Hij vertelde aan een Haarlemmer, dat hij een woning kon huren aan de Rijksstraatweg. De Haarlemmer had er wel oren naar, maar moest eerst 25,— betalen voor het treffen van voorbereidingen. Dat deed hij gaarne, want er was immers kans op een eigen huis. Later keerde de stoffeerder terug met de mededeling, dat de zaak zo goed als in orde was, maar de woning moest worden opgeknapt. Daarvoor was een bedrag van 200,nodig. Ook deze wilde de Haarlemmer zich gaarne getroos ten. Na verloop van enige tijd ging deze eens informeren hoe het met de zaak ge steld was, doch toen moest hij ervaren, dat de stoffeerder geen woning kon aan wijzen en dat het geld voor andere doel einden gebruikt was. Paul Spaak komt voorlopig niet Naar men ons mededeelt zal de causerie van de Belgische oud-premier Spaak over politieke vraagstukken, die hij in Maart voor het departement Haarlem van de Maatschappij voor Handel en Nijverheid zou houden, voorlopig geen doorgang kun nen hebben aangezien de heer Spaak het te druk heeft. I000000O00000O00O00O0000O0O00 J. F0EXGEHS q Grote Houtstraat 12S t/o Cornelissteeg 0 Speciaal adres voor O GOUDEN VERLOVINGSRINGEN O KELTUM PLEET TAFELGEREI 8 Inkoop van oud goud, koralen, 8 q diamant, enz, Telefoon 19980 q O0000000000000000000G00000OO (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 22 Februari 1950 ONDERTROUWD: 22 Febr., R. P. De Schrijver en M. C. Abbink; J. A. Lamers en W. van Drunen; H. J. G. Lammers en J. B. Holtkamp; P. J, van der Putten en E. Boe lens; C. van Gog en A. A. A. Sondorp; C. J. Dreijer en M, E. van Essen; D. L. Kornel en A. E. van der Kroft; D. Teunissen en A. E. Telder; C. H. Meijer en N. G. van Harten; F. L. F. Rikkers en A. A. M. Bartels; A T. Koster en J. van Tongeren; J. Rees en G. E. Zuurendonk; W. Beulink en C. van den Bogaard; F. Janssen en H. C. van Hooijdonk; D. A. Treffers en M. van Roon; S. Tichelaar en J. C. Zuurendonk; A. J. van der Hoeven en M. van der Stad; M. Pannekoek en H. Wagemans. GEHUWD: 22 Febr'., J. M. de Wilde en H. W. Stoop; J. G. M. Buijs en J. Bloeming; L. J, J. van den Beuken eix G. M. T. Sanberg; M. J. Heijnis en E. van der Velden; J. L. Smit en C. M. Vermeren; J. W. Hogendijk en^E. Visser; M. Boezerooij en M, Schar- wachter. BEVALLEN van een zoon: 20 Febr., M C. Pott—Duym; 21 Febr., E. E. C. Wijers—Hes sen: M. M. Smitvan Dommelen: 22 Febr., J. H. Koopsvan Honschooten. BEVALLEN van een dochter: 20 Febr., J. W. GeuzenbroekHildebrand; P. A. Fuhri Snethlage—Haandrikman; G. E, Oud—Raat gever; 21 Febr., A. G. van Ackooij—Roest; N. E. van SinderenWalker. OVERLEDEN: 19 Febr., J. van Gijnde Vries, 69 j.. Kleverlaan; A. IedemaVer- meeren, 83 j., Schotersingel: 20 Febr., B. A. van de Loo, 6 j., Kamperlaan; A. Polfliet. 77 j., Assendelverstraat; W. J, W. Vellinga. 78 j„ Jansstraat; G. Dreijer—Geel, 69 j.. Zuid polderstraat; 21 Febr., J. J. C. Ophuijsen, 64 j., de Clercqstraat; T. M. Molenkamp—Mens, 78 j., Zaanenstraat, Telefoondistrict Haarlem Een wijziging in de leiding De heer A. Korff, directeur van het Te lefoondistrict Haarlem, zal met 1 Mei, wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd, de dienst verlaten. Als opvolger wordt benoemd ir. F. O. Bloembergen, thans directeur van het Te lefoondistrict Hengelo. De heer B. C. Sluyk, adjunct-directeur van het Telefoondistrict te Haarlem, is bestemd om benoemd te worden tot direc teur van het Telefoondistrict Hengelo. Dr. Max Euwe overwon gisteren 31 jonge Heemstedenaren In het Heemsteedse Jeugdhuis aan de Herenweg heeft dr. Max Euwe gisteravond de strijd op de 64 velden aangebonden tegen 33 jeugdige Heemsteedse schakers. Het werd aan vele borden een spannend duel, waarbij het Arnold de Visser als enige mocht gelukken de oud-wereldkampioen te nopen zijn koning neer te leggen. Otto ten Boeft wist remise te bereiken. De jongste deelnemer aan de simultaan seance, de achtjarige Dick Vonk, smaakte het genoegen de strijd tegen de meester geruime tijd te kunnen volhouden. „De man in burger" De toneelgroep Jan Campert heeft gis teravond in de Stadsschouwburg het Ame rikaanse blijspel „De man in burger" voor het voetlicht gebracht. Het verhaal steunt op een „vondst" die tal van schrijvers met grote nauwkeurigheid uit andere stukken hebben gepeurd, want het betreft een man die in de oorlog zijn geheugen verloren heeft. Die man is in dit geval een eenvou dige Amerikaan die het in het leger tot kapitein heeft gebracht en in Frankrijk met een verpleegster van het Amerikaanse Rode Kruis een oorlogshuwelijk heeft ge sloten. Helaas heeft die jongedame slechts uit snobisme en sensatie-zucht deze nobele taak gekozen. Zy raakt niet weinig ontzet, wanneer haar doodgewaande held, met wie zij slechts één wittebroodsweek heeft door gebracht en die inmiddels zijn geheugen terug heeft, na de oorlog in burger op lcomt draven. Zijn manieren en zijn gedrag val len een beetje uit de toon en wanneer hij met grote hardnekkigheid blijft aandrin gen op een voortzetting van het huwelijk, raakt zij helemaal overstuur. De kapitein ziet echter kans een baantje als butler bij zijn schoonvader te krijgen en in die functie begint hij aan zijn moeizame taak, om zijn vrouw van haar verwaandheid te genezen. Hoewel niemand van het gezelschap er in slaagde om het milieu geheel correct weer te geven, voelden de dames zich meer op hun plaats in het gefortuneerde ad vocaten-gezin dan de heren. Mevrouw KipRam als een flirtende vriendin-des huizes was veruit de beste. Mevrouw ToornendRam als de verwaande echt genote tegen wil en dank was net iets te vriendelijk en te eenvoudig om ons hele maal aan haar snobisme te doen geloven en mevrouw BeukmanBlauw gaf een ge chargeerde maar toch wel grappige creatie van de moeder. Wies van der Laan was een charmante dienstbode. Bij de heren vlotte het wat minder, hoe wel Toon van de Berg als butler wel voor enige grappige momenten zorgde. 313 HEI BH ■■■BH (SB HBS H Voor levering aan huis C^nacli TELEFOON 21750 IB5BE (Adv.) Het „Instituut" vierde zilveren jubileum met zang en snarenspel Met medewerking van de „Jonge Fliere fluiters" werd Woensdagavond voor een uitverkochte concertzaal in opgewekte stemming het 25-jarig bestaan gevierd van de afdeling Haarlem van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. De wethouders W. F Happé en D. J. A. Geluk woonden de avond bij, van welke gelegenheid de voorzitter, de heer L. van Asperen, gebruik maakte om de overheid dank te zeggen voor haar steun aan het Instituut. In een gloedvolle rede schetste de heer Van Asperen de actie, die door de jubilerende afdeling in de afgelopen kwart eeuw werd ontplooid. Hij wees er op hoe noodzakelijk het is, om behalve voor de materiële verbetering van de positie van de arbeider, ook te zorgen voor zijn gees telijke ontwikkeling, ten einde zijn leven te verrijken en het een waardige inhoud te geven. Het Instituut voor Arbeidersont wikkeling wil dan ook een cultuurcentrum zijn, een middelpunt, van waaruit tot de geestelijke vorming van hen, bij wie soms alle cultuurbesef ontbreekt, kan worden bijgedragen. De heer Van Asperen, die al die vijf-en- twintig jaar bestuurslid van het Instituut geweest is, werd door de secretaris harte lijk gehuldigd. Deze plechtigheid vormde, met een inleiding voor orgel door Johan Jong, het ernstige gedeelte van deze feest avond. Verder ging het er vrij vrolijk toe, zoals men van het plectrum-orkestje met de lus tig zingende jonge Flierefluitsters ver wachten kon. Hoewel niet op het program ma vermeld, was de contrabassist van het orkestje een speciale attractie; dat wordt vast een goed sujet voor de televisie. Als het zover komt stem ik beslist af op de „Flierefluiters", alleen voor die grapjas van een bassist. De sopraan Anita Berger liet een paar keer als soliste haar mooi geluid horen, dat zeker zonder microfoon nog heel wat fraaier zou hebben geklonken. De tenor Peter de Boorder wist te bekoren door zijn lenige stem en degelijke zangkunst. „Ker misbed" van Hullebroeck en „De olie Speulman", beide liederen met afwisselend koor voorgedragen, waren uit vele bij zonder opvallend. Aat Weeda toonde met een solo op de banjo een grote instrumen tale vaardigheid, evenals de accordéonïst van het orkest met een Paso-doble. Een aangename afwisseling betekenden de twee voordrachten door Jeanne Ver- straeten, namelijk een hoofdstuk uit „De Witte" van Ernest Claes in een lichtelijk Antwerps gekleurd Nederlands en de geestige schets van Godfried Bomans „Juf frouw Prilleurts". JOS DE KLERK. De „Pasteur" wordt morger in Amsterdam verwacht Een deel der 4000 militairen gaat Zaterdag van boord Het 30.000 ton metende Franse troepen- schip „Pasteur", dat 4000 Nederlandse mili tairen uit Indonesië naar Amsterdam brengt, wordt morgen, Vrijdagochtend, bij het aan breken van de dag in Umuiden verwacht. Het schip zal omstreeks één uur 's middags aan de kade van de maatschappij Nederland in Amsterdam aankomen. Het is niet mogelijk alle 4000 opvarende militairen nog in de loop van Vrijdag middag te ontschepen. Indien het schip tijdig aankomt, zullen echter wel reeds op Vrijdag zoveel moge lijk militairen debarkeren. Men zal daar voor moeten kiezen militairen, die in Am sterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam wonen. Deze groepen zijn reeds zeer om vangrijk. Met de ontscheping van de overigen wordt Zaterdagmorgen vroeg be gonnen. Er zijn maatregelen genomen om de militairen, die dus de nacht van Vrij' dag op Zaterdag nog aan boord moeten doorbrengen, 's avonds op aangename wijze bezig te houden. Eventuele bijzonderheden omtrent hen. die nog Vrijdag thuiskomen, zullen zo mo gelijk heden Donderdag in het strijd- krachtenprogramma van 18.3019.00 uur via Hilversum I bekend worden gemaakt. De Sibajak in April met emigranten naar Australië Midden April zal de Sibajak een reis naar Perth en Melbourne in Australië maken met 850 Nederlandse emigranten. Het aantal gegadigden is veel groter. Daar om is er een regeling voor de volgorde van toewijzing gemaakt. In de eerste plaats komen in aanmerking de emigran ten, die in December door plaatsgebrek niet meer met de Volendam konden mee gaan. Vervolgens is de „gezinshereniging" aan de beurt. Tot deze categorie behoren de familieleden, voor wie in Australië huisvesting is gevonden en die een be wijs daarvan bij het Arbeidsbureau heb ben ingeleverd. De overige plaatsen wor den toegewezen naar volgorde van aan melding, die reeds geschied is. GR. HOUTSTR. 131 SKIEDE STRAAT 7 Tel. 10271 Tel. 11287 Betaling desgewenst in overleg (Adv.) Twee zusjes verdronken Bij Heerenveen zijn Woensdagmiddag twee dochters van de veenarbeider S. Bloem, verdronken. Een 12-jarig nichtje van deze meisjes uit hét naburige Nieuwebrug, had met de eveneens 12-jarige Jeltje Bloem per fiets een boodschap gedaan. Na hun terugkomst zouden zij door de 17-jarige Aaltje Bloem met een bootje over de vaart worden overgehaald. De drie meisjes gingen met de beide fietsen in het bootje. Doordat een der meisjes viel sloeg het bootje om en geraakten alle drie te water. Het nichtje wist de wal te bereiken en waarschuwde haar oom en tante. Wegens de vrij grote afstand tussen vaart en wo ning kwam deze hulp te laat. De beide zusters Bloem verdronken. Utrechts jongeren willen een politiek centrum Afgevaardigden van de Utrechtse afde lingen. van „Arjos" (Anti-Revolutionnaire Jongeren Studieclub), „Nieuwe Koers" (Jongeren-organisatie in de P. v. d. A.), de Jongeren-organisatie in de K.V.P., de Jon geren-organisatie „Vrijheid en Democra tie", de Christelijk-Historische Jongeren organisatie en een groep niet politiek ge organiseerde jongeren, hebben de wense lijkheid uitgesproken in Utrecht een cen trum te stichten, dat gelegenheid biedt om door onderlinge discussies te geraken tot verheldering van het begrip omtrent de wederzijdse principiële standpunten. De jongeren hebben zich tot B. en W. van Utrecht gewend met de vraag, of het centrum kan worden opgericht en zijn werk kan doen onder auspiciën van het gemeentebestuur. GéZA ANDA SOLIST BIJ DE H.O.V. De Hongaarse pianist Géza Anda, die aan het ledenconcert van de H.O.V. op Vrijdag 24 Februari (serie B) medewerking ver leent, werd in 1921 te Boedapest geboren. Hij studeerde bij de bekende muziekpae- dagoog, pianist en componist Erno Döhna- nyi en begon zijn loopbaan in zijn geboor teland. Thans geniet hij een internatio nale reputatie. Het programma bestaat uit het Tweede Pianoconcert van Brahms, de ouverture „Romeo en Julia" van Tsjaikofski en de Achtste Symphonie van Beethoven. Het orkest wordt geleid door Marinus Adam. Vogelpest in West-Vlaanderen De vogelpest heerst thans hevig in West- Vlaanderen. Bij een pluimveehouder te Houthulst stierven in één nacht 300 kippen. Niet minder dan 550 andere kippen, die eveneens door de ziekte waren aangetast, moesten door deze pluimveehouder worden afgemaakt. Ook in de omgeving van Brugge, Tielt en Poperinge maakt de vogelpest vele slachtoffers. Koninklijke Olie Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart-Unie. Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V A A'dam Rubber Ned. Handel Mij N.-I. Handelsbank Billiton Mij. II Slotkoers gisteren 2031/2 231% 180 116% 152% 158 147i/2 156% 1491/2 162 101i/2 283 Openings koersen 296 232 232 1791/2 153/ 147% 156/ 1491/2 BINNENLAND De dit jaar 25 jaar bestaande Groninger bakkers cursisten vereniging zal in Groningen van 14 t/m. 22 Juni a.s. een internationale bakkerstentoonstelling „de zilveren krake ling houden. De tentoonstellingsoppervlakte belraagt 5200 m2. Aan de tentoonstelling zullen vakwedstryden worden verbonden, waaraan 170 klassen zullen deelnemen. Bakkers uit veertien landen zullen aan deze expositie deelnemen. Men verwacht een totaal van 4000 inzendingen. Diverse gemeenteraden op Goeree- Overflakkee hebben zich uitgesproken tegen een voorstel van de Flakkeese Boerenbond dat inhoudt een bijdrage van f 0.04 per in woner tot verdelging der voor de land- en tuinbouw schadelijke mussen. Het Duitse persbureau DPA meldt dat ter gelegenheid van de heroprichting van de afdeling Hamburg der Nederlandse Kamer van Koophandel voor Duitsland besprekin gen gevoerd zijn tussen vertegenwoordigers van het Nederlandse en het Duitse bedrijfs leven over een uitbreiding van de handels betrekkingen tussen Nederland en. West- Duitsland, Van 12 tot en met 15 Juli zal te Arn hem een congres worden gehouden van het „Comité Interallié des Officiers de Reserve" (CIOR). de internationale organisatie van reserve-officieren. Ais gastvrouw zal op treden de Algemene Vereniging van Neder- lanadse Reserve-Officieren, die dan tevens haar jaarvergadering houdt. Reserve-officie ren uit België. Luxemburg, Frankrijk, Engeland, Denemarken, Noorwegen, de Ver enigde Staten en Canada zullen dit congres bijwonen. Op het programma staan een grote vlaggenparade met medewerking van een militair muizekcorps, voorts leger- demonstraties en taptoes. De raad van Nijmegen stelde ruim f 1.200.000 beschikbaar- voor de bouw van 100 woningen aan de grens der gemeente bij Berg en Dal. De binnenstad, waar nu druk wordt gewerkt, wordt zo opgebouwd, dat zij woongelegenheid zal kunnen bieden de oude stad inbegrepen aan ongeveer 10.000 inwoners. De mogelijkheid voor Den Haag om van 127 Volt op het lichtnet over te gaan naar de thans in den lande vrijwel algemeen ge bruikte spanning van 220 Volt is op het ogenblik in studie. Voorlopig evenwel zal het oude voltage gehandhaafd blijven. Honderdduizenden lampen, huishoudelijke apparaten, kantoor- en andere machines zouden bij verandering van voltage waarde loos of veranderd moeten worden. Van rijkswege is toestemming verleend voor de verbouwing van een aantal oude panden aan de Wrerdijk te Enkhuizen tot onderdeel van het binnenmuseum van het Zuiderzeemuseum. Het wachten is nu nog op het rijkssubsidie. De minister Van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft tot Nederlandse com missaris voor de 25ste Biennale te Venetië benoemd nar. E. L, L, de Wilde, directeur van het Stedelijk Van Abbe -museum te Eindhoven, en tot leden van de commissie van bijstand de heren L. H. Sondaax-, beeld houwer te Loenen aan de Vecht, en J. Wiè- gers. kunstschilder te Amsterdam. In de De Wetstraat te Utrecht woont mevrouw Van Beest, de oudste inwoonster van de stad en provincie Utrecht. Zij zal Zaterdag 101 jaar oud worden. Zij werd ge boren in Culemboivg. In 1869 verhuisde zij naar Den Haag, waar zij tot in de laatste oorlog woonde. Op '93-jarsge leeftijd keerde zij naar Culemborg terug. Sedert Mei 1949 woont zij bij een ackter-achtei-nichtje te Utrecïit. Ir. W. van Dorp, sinds 5 Januari 1932 chef van de afdeling onderwijs en volks ontwikkeling der N.V. Philips te Eindhoven, zal op 1 Maart zijn functie neerleggen. Voor het maken van 110 zoideAvonïn- gen in de kappen van haar complex van 378 woningen in Amsterdam-Zuid zal de coöpe ratieve bouwvereniging „Rochdale" een voorschot uit 's rijks kas aanvragen tot een maximum van f 677.000. In ons land is aangekomen de Zuid- Afrikaanse hoogleraar prof. N. P. van Wyk Louw. Hij zal binnenkort als buitengewoon hoogleraar in de Zuid-Afrikaanse letteren met zijn colleges aan de Amsterdamse uni versiteit beginnen HAARLEM EN OMGEVING Het sloopwerk van de landhoofden aan de Gravestenenbrug wordt uitgevoerd door de aannemers J. W. G. Westerman en D. Ver-hoef te Haarlem. Het blijspel „Op 't kantje af", dat van avond in het Heemsteedse Jeugdhuis aan de Herenweg wordt opgevoerd, wordt ten tonele gebracht door de toneelgroep „De Kring" onder- leiding van Kick Voshardt en niet door de „Spaarnespatters", zoals wij gisteren meldden. De Haarlemse recherche heeft een acht tienjarige jongeman aangehouden, die ten nadele van zijn vroegere patroon een bedrag van f 300 verduisterd heeft. In „Salem", Bakenessergracht 65, wordt Dinsdagavond 28 Februari een lezing gehou den voor de Baptisten Vrouwenbeweging „Zusterhulp" door ds. J. Louw uit Den Haag over „Geschieden allé dingen naar Gods wil?". Voor de vereniging „Haerlem" wordt een voordracht met lichtbeelden gehouden op Vrijdag 3 Maart in café Brinkmann, Grote Markt, door dr. A. van der Boom, over „De oude St. Bavo als monument van Middeleeuwse bouwkunst"; licht- en kleur- lichtbeelden zullen het gesprokene toe lichten. Voor de N.V.V.-Besluurdersbond Haarlem wordt Woensdag 22 Maart in café- restaurant- Brinkmann door drs. D. Roemers, directeur van het Wetenschappelijk Bureau van het N.V.V. te Amsterdam, gesproken over het onderwerp: „Wat willen wij?". merken tegen verstop p Heemstede Onderlinge Tuinliedenvereniging Woensdagavond vergaderde de Onderlinge Tuinliedenvereniging „Aerdenhout en Om geving" in de Cantine aan de Heemsteedse Dreef. De uitgestelde lezing van ir. L. C. Struys zal nu gehouden worden op 29 Maart, thans in samenwerking met de afd. Heemstede van „Bloembollencultuur". Vastgesteld werd dat de bindcursus op Maandag 13 Maart gaat beginnen. Daarna volgde de vertoning van enkele films v/elke beschikbaar waren gesteld door- de Engelse ambassade Zij werden met een enkel woord toegelicht door de heer A. L. Hermsen. De tuinbouw- en plantkunde na men de grootste plaats in. De resultaten van de huisbroeitentoonstel- lrng waren: 1. W. A. v. Zadel 25 punten; 2. A. Nunnink 22 punten; 3. N. v. d. Meer 19,5 punt. Bloemendaal BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: K. K„ Derksema—Tilhnann E. M. TweehuysenHokkeling, d. ONDERTROUWD: J. Steensma en H Schouten: A. J. van Roode en E. T. J. Hout- van Aarst enP, Chr. Rezelman. GEHUWD: J. v. d. Pluijm en V. Goos. OVERLEDEN: H. Visser, 67 jaar.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 7