WSË c J Heemsteedse uitgever nam initiatief tot voorlichting van jonge kiezers PHILISHA VE Radio geeft Woensdag Ceta&evei WEK DE GAL IN UW LEVER OP PANDA EN DE MEESTER-MUZIKANT Q Wereldnieuws Dinsdag 28 Februari 1950 2 BURGERSCHAP EN BURGERZIN Dr. C. Spoelder schrijft inleiding voor Haarlemse editie „Publieke zaakdat is wat ons allemaal aangaat, dat zijn onze eigen gemeen schappelijke problemen. De een kan dat doen in zijn buurtvereniging, de ander in zijn woningbouwvereniging, de derde in een vrouwenvereniging, de vierde in een oudercommissie. Men kan het doen door daar waar een vrijwillige brandweer is, er deel van uit te maken of daar waar die bestaat, de hulppolitie te versterken. Zo zijn er talloze mogelijkheden om actief werkzaam te zijn voor de gemeenschap, voor ons allen. Wij behoeven daarvoor helemaal niet zo hoog te grijpen; ook het werken in een sportvereniging, in een jeugdorganisatie, in een speeltuinvereniging het is alles een ontplooien van activiteit, die dikwijls ten goede, komt aan het ge meenschappelijk belang. Zonder deze activiteit der burgers kan een levende demo cratie niet bestaan. Wij moeten ons één voelen met de gemeente en met onze mede burgers. Stemmen is prachtig maar laat het daarbij niet blijven: meewerken is nodig". Dit citaat is ontleend aan het boekje Burgerschap en burgerzin", dat werd samengesteld door de.heren J. W. Renge- Link, voorlichtingsambtenaar bij het mini sterie van Wederopbouw en Volkshuisves ting, en I. Mug, een Heemsteedse uitgever, die ook het deeltje verder verzorgde. Het werkje is van veel groter belang dan zijn betrekkelijk geringe omvang 48 pagina's zou doen vermoeden. Want „Burgerschap en burgerzin" zal in de ko mende jaren in tal van grote en kleine ge meenten in ons land worden uitgereikt aan hen die 23 jaar zijn geworden en daarmee zijn opgenomen in het Nederlandse kiezers corps. Nu is het een niet te loochenen feit, dat talloze mensen de waarde van het stemrecht dat hen medezeggenschap verleent in alle belangrijke staats- en gemeentelijke zaken, niet beseffen. Niet alleen dat zij vaak niet weten aan welke politieke groepering zij de voorkeur moeten geven, maar ook zien zij de band niet die hen met hun medebur gers verbindt en het belang van een demo cratische opbouw van de samenleving, op dat de enkeling zijn rechten en belangen tegenover de eisen die een steeds ingewik kelder gemeenschap stelt, gewaarborgd kunnen blijven, In „burgerschap en burgerzin" wordt na een inleiding over de politieke ontwikkeling in ons land een uiteenzetting gegeven in een voor iedereen bevattelijke tekst, die door aardige vignetjes en fraaie foto's is verlucht over de parlementaire demo cratie en haar organen, over de bronnen der overheidsgelden, over de verschillende vormen waarin de burgerzin zich kan uiten, over de grotere verbanden in de samen werking tussen de volken, zoals Benelux en het Europees parlement van Straatsburg en tenslotte over de taak en de plicht die ieder individu heeft om zich, ieder naar eigen aard en vermogen, mee te werken aan een goed functioneren van de staat. Samenwerking met Vereniging van Nederlandse gemeenten De heer Mug oorspronkelijk een dia mantbewerker kwam op de gedachte dit werkje uit te geven nadat hij voor de lagere scholen een boekje had gemaakt over de ontwikkeling van ons land in de vijftig jarige regeringsperiode van Koningin Wil- helmina dat een oplaag van 135.000 exemplaren haalde en nadat hij na de bevrijding reeds verscheidene uitgaven het licht had doen zien die vooral van belang waren voor de voorlichting van hét buiten land over de gevolgen van de oorlog in Nederland en die dan ook in grote getale door bedrijven als Philips en door voor lichtingsdiensten werden gekocht om ze aan buitenlandse relaties te sturen. De heer Mug stuurde een schema van het boekje zoals hij zich de opzet had gedacht naar een aantal grote gemeenten. Het was de burgemeester van Arnhem, de heer Matser, die onmiddellijk geestdriftig was voor het plan en de Vereniging van Neder landse gemeenten op de uitgave attent maakte. Ook daar begroette men het initia tief van de heer Mug met instemming en de Vereniging stuurde een circulaire rond, waarin de aandacht op deze uitgave werd gevestigd. Bovendien verleende de Vereniging van Nederlandse gemeenten medewerking door een kleine commissie samen te stellen, waarin de burgemeesters van Roermond, Nijmegen, Ermelo, Voorburg en Lekkerkerk en de wethouder van Onderwijs van Am sterdam zitting hadden tezamen de be langrijkste godsdienstige en staatkundige groeperingen vertegenwoordigende die de tekst heeft gekeurd. Op de eerste aankondiging van de Ver eniging hebben niet minder dan 250 ge- HL J. S¥IAERTENS Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 17628-18429 Betaling ook in overleg HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 10.30'Morgen dienst. 11.00 Platen. 11.20 „Serum", hoorspel. 12.00 Marinierskapel. 12.30 Weerbericht. 12.33 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Koorzang. 13.20 Platen. 13.30 Koor, orkest en solisten. 14.00 Kamerorkest. 14.35 Koperkwartet. 15.00 Zang en piano. 15.30 Strijkorkest. 16.00 Voor de jeugd. 17.30 Piano. 17.45 Voor kin deren. 18.00 Mannenkoor. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Boek bespreking. 19.30 Sportcommeritaar, 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Commentaar Familiecompetitie. 20.15 Radio-philharmo- nisch orkest. 21.15 „Moderne stadsontwikke ling". 21.35 Metropole-orlcest. 22.05 Evange lisch commentaar. 22.15 Dubbelkwartet, klein orkest en solisten. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 415.5 M, 7.00 Nieuws. 7.18 Platen 8.00 Nieuws. 8.18 Orgel. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 „Kinderen en mensen". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Pianoduo. 12.55 Kalen der. 13.00 Nieuws. 13.15 Omroeporkest 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor kinderen. 15.50 Qua- tremains. 16.00 Vragenbeantwoording. 16.30 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Zang en piano. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Varia. 18.20 Trio. 18.35 Banjo ensemble. 19.00 Geheelonthouding* 19.15 Kwartet. 19.30 „Wees je zelf". 19.40 Week- kroniek. 19.45 De Wereldraad der kerken. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Socia listisch nieuws. 20.20 Promenadeorkest en solist, 20.50 „De brug", hoorspel. 21.40 Con certgebouworkest en solist. 22.45 Weten schappelijke causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Licht programma. meentebesturen in gunstige zin gereageerd. Van de grote gemeenten hebben reeds Arn hem, Almelo, Apeldoorn, Brunssum, Heer len, Hengelo, 's Hertogenbosch, Heemstede, Leeuwarden, Nijmegen, Vlaardingen en Velsen besloten het boekje aan te schaffen. Haarlems raad beslist morgen In de Haarlemse gemeenteraad zal het vooïstei van Burgemeester en Wethouders om tot aanschaffing van tienduizend exem plaren van „Burgerschap en Burgerzin" over te gaan waarmee een bedrag van dertienduizend gulden is gemoeid mor gen aan de orde komen. Wij kunnen daarbij meedelen, dat aan dr. C. Spoelder gevraagd zal worden voor de Haarlemse uitgave een inleiding van zestien pagina's te schrijven die met foto's zal wor den geïllustreerd. Ook in de exemplaren voor Heemstede zal een aparte geïllustreer de inleiding van de hand van de gemeente secretaris aan de eigenlijke tekst vooraf gaan. Het is in vele gemeenten nog een pro bleem op welke wijze men het boekje aan de jonge kiezers ter hand zal stellen. Blijkens het voorstel dat het Haarlemse College aan de raad heeft gedaan, wil men in de Spaarmestad ook komen tot het hou den van een zogenaamde „Burgerdag", na dat een exemplaar van het werkje aan hen is toegezonden. Zij zullen worden uitgeno digd voor een bijeenkomst, waarop de be tekenis van het staatsburgerschap nog eens in een passende omlijsting zal worden toe gelicht. In Heemstede zal men het boekje steeds toezenden op de 23ste verjaardag van iedere ingezetene, op de dag dus dat hij kies gerechtigd wordt. De burgemeester zal ieder exemplaar zelf van zijn handtekening voorzien. Scherpe critiek op militaire chauffeurs Aangerichte schade bedroeg in 1948 f 1,2 millioen „De Commissie voor de Rijksuitgaven heeft niet zonder ergernis kennis geno men van het feit, dat in 1948 door het de partement van oorlog' een bedrag van bijna 900.000 is uitbetaald aan schadevergoe ding, voor het grootste deel klaarblijkelijk het gevolg van schade, veroorzaakt door aanrijdingen. Bovendien werd aan jaarlijks terugkerende schadeloosstellingen wegens aanrijdingen een bedrag uitbetaald van 8610,60". „Kapitaliseert men dit laatste bedrag, dan komt men tot de conclusie", aldus het verslag der commissie, „dat in 1948 door chauffeurs, ressorterende onder het Depar tement van Oorlog, aan het land een schade is berokkend van niet minder dan onge veer 1,2 millioen gulden. Dit resultaat, dat weinig verwondering kan wekken bij hen, die in staat zijn ge weest uit eigen ervaring na te gaan hoe militaire chauffeurs nog altijd door stad en land rijden en rossen", zo zegt de com missie, „acht zij zo ernstig, dat het haar bevreemdt, dat de minister van Oorlog op de desbetreffende opmerkingen der Alge mene Rekenkamer op generlei wijze heeft gereageerd". De commissie stelt voor tot de minister de uitnodiging te richten, te willen mede delen welke maatregelen hij heeft geno men om aan het door de Algemene Reken kamer gesignaleerde euvel paal en perk te stellen. Ook vraagt zij of het niet mogelijk zou zijn door middel van verzekering de risico's, welke voor de staat voortvloeien uit het rijden van militaire chauffeurs, tot een minimum te beperken. De commissie merkte verder op, dat er een zekere tegenstrijdigheid bestaat tussen het bedrag aan vergoedingen van schade, door militaire chauffeurs aangericht en de mededeling van de minister, dat het rijden door ondeskundige chauffeurs niet meer behoeft voor te komen, omdat het tekort aan alleszins bekwame chauffeurs nage noeg geheel is opgeheven. De mededeling der Algemene Reken kamer, dat een chauffeur en zijn comman dant door de minister zijn belast met een bedrag van 100,ter gedeeltelijke ver goeding van de schade, welke het rijk ge leden heeft als gevolg van een fout van een militaire chauffeur, waardoor een offi cier van de landmacht om het leven kwam, geeft de commissie aanleiding de minister te vragen, waarom de vergoeding is be perkt tot een zo gering bedrag, dat stellig niet in overeenstemming kan zijn met de ernst van het gepleegde verzuim, noch met de financiële gevolgen, welke daaruit voor het rijk en voor de nagelaten betrek kingen zijn voortgevloeid. Negentig ton speelgoed is gisteren met de American Defender" ter verdeling onder de kindertehuizen in Nederland, te Rotterdam aangekomen. Dit speelgoed is een geschenk van de Amerikaanse jeugd; het werd bijeengebracht door het „American Legion" en zal hier verdeeld worden door de „CARE"-organisatie. Een gedeelte van de inhoud van de eerste kist wordt hier door burgemeester mr. P. J. Oud van Rotterdam aan weeskinderen uit Den Haag uitgereikt. Agent van een particuliere inlichtingendienst gearresteerd Dezer dagen is in Den Haag gearresteerd L. H. G. van B., een agent van de onlangs ontbonden particuliere inlichtingendienst „Stichting Opleiding Arbeidskrachten Ne derland". Van B., een figuur uit het verzet, was naar het ANP meldt een van de mede werkers van het onlangs gearresteerde en weer vrijgelaten ex-hoofd van de Rotter damse P.O.D. T. E. Bij de arrestatie van E., die de leidende figuur is geweest van de particuliere inlichtingendienst, zijn om vangrijke dossiers en aantekeningen ge vonden, waardoor de politie een bijna vol ledig overzicht heeft gekregen van de werkzaamheden van deze particuliere in lichtingendienst. Daaruit zou ookv geble ken zijn, dat Van B., vermoedelijk door zich uit te geven als vertegenwoordiger van een officiële dienst, vertrouwelijke inlichtingen van ambtenaren zou hebben gekregen. Bij een huiszoeking bij Van B. zouden verschillende dossiers zijn aange troffen. Bij het maken van fundamenten voor een industriegebouw in Alphen (Noord-Bra bant) is men op de resten van een Fran kische begraafplaats gestoten. Verschillende urnen waren nog gaaf. Ook werden kralen van verschillende grootte en kleur' gevonden. In de graven trof men voorts dolken en speerpunten aan. '45ct.rper flacon (Adv.) Voorwaarden voor bijdragen aan zg. goedkope woningbouw De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft een toelichting ge geven op zijn beschikking inzake de ver minderde bijdragen voor de z.g. goedkope woningbouw. De nieuwe regeling komt te staan naast de „beschikking bijdragen woningbouw 1948", welke geldt voor de normale wo- ningwetbouw. Daaruit volgt, dat de hui zen, die volgens de nieuwe regeling zullen worden gebouwd, naar aard en grootte moeten overeenkomen met de gebruike lijke typen van de z.g. woningwetwonin gen. Complexen, waarin garages, werk plaatsen en dergelijke zijn opgenomen, kunnen met deze regeling dus niet worden gebouwd. Bij deze bijzondere regeling staat voor op het beperken van de bouwkosten. Met de toe te kennen jaarlijkse bijdragen zal de exploitatie-begroting dan ook slechts sluitend kunnen worden gemaakt, wan neer de woningen worden gebouwd tegen een lagere prijs dan tot dusver gangbaar was. Bij de bepaling der bijdragen is er van uitgegaan, dat de gemeenten het stich tingskapitaal ter beschikking zullen stel len tegen de rente, die zij zelf moeten voldoen voor lang lopende geldleningen. Hoewel ter beperking van de bouwkos ten de uitvoering van de woningen sober moet zijn, zal de soberheid de grenzen van het redelijk toelaatbare niet mogen over schrijden. Daarom zullen de woningen moeten voldoen aan de eisen van de plaatselijke bouwverordeningen. Alleen wanneer deze eisen volgens de tegenwoordige inzichten als te zwaar moe ten worden beschouwd (bijvoorbeeld de voorschriften ten aanzien van de verdie pinghoogte) kan een bijdrage worden toegekend voor woningen, die niet aan de bouwverordening voldoen, In zulke ge vallen moet het gemeentebestuur de bouwverordeningen echter ten spoedigste in overeenstemming brengen met de te genwoordige inzichten. Na toekenning van de jaarlijkse bij drage kan in deze bijdrage achteraf geen wijziging meer worden gebracht. Er zal geen verrekening van risico en meer werk geschieden, zulks in afwijking van de normale woningwetregeling tussen het rijk en de gemeenten. Ten behoeve van de particuliere wo ningbouw zal een overeenkomstige rege ling worden getroffen. Met het invoeren daarvan zal echter worden gewacht tot de premieregeling, die de financieringsrege ling woningbouw 1948 zal vervangen, ge reed is. De bouwplannen moeten de normale weg van de woningwetprocedure volgen. Dit betekent, dat zij voortaan op de ge bruikelijke manier moeten worden inge diend bij de Provinciale directies van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting. Nederlandse Kamer van Koop handel te Hamburg Onder zeer grote belangstelling van de zijde van het Hamburgse stadsbestuur, vertegenwoordigers van het Duitse be drijfsleven en Nederlandse firma's in Ham burg had Dinsdag in Hamburg de instal latie plaats van het bestuur der districts kamer Hamburg van de Nederlandse Ka mer van Koophandel voor Duitsland. Op deze vergadering werd bekendheid gegeven aan de plannen tot oprichting van een gemengde Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel, inplaats vair de huidige Nederlandse. Verschillende sprekers voer den het woord. Met de „Atlantis", die omstreeks 7 Maart te Amsterdam wordt verwacht, repa triëren het 4e en 6e eskadron pantserwagens en 15 en 16 A. A. T. Nog geen woordenboek bij H.B.S.-a-examens Op vragen van het lid der Tweede Ka mer mevrouw Fortanier—De Wit (WD) over het gebruik van een woordenboek bij de HBS-a-examens in vreemde talen, heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen geantwoord: De mededeling, dat een verandering van het eindexamenreglement HBS-a in voor bereiding is, waardoor bij de zakelijke op gave voor de vreemde talen het gebruik van een woordenboek zal worden toege staan, werd door een der inspecteurs van het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs voorbarig gedaan in een aan de scholen van zijn inspectie gerichte brief met aanwijzingen en inlichtingen over de in deze zomer af te nemen eindexamens der scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs. Het toestaan van het gebruik van een woordenboek bij het stellen van een ver slag of een brief in de vreemde taal aan de hand van zakelijke gegevens (de zg. „zakelijke opgave") bij het eindexamen HBS-a wordt nog sleohts overwogen. Adviezen van deskundigen en organi saties, die bij dit vraagstuk zijn betrokken, worden nog ingewonnen. Indien een dergelijke regeling tot stand zou komen, zal deze zeker niet gelden voor de eindexamens welke in de zomer van 1950 worden gehouden. Dr. P. Muntendam, staatsecretaris van Sociale Zaken, zal op 10 Maart te Venray het nieuwe pompstation voor de waterlei ding in dat gebied in bedrijf stellen, Dit is het eerste pompstation, dat na de oorlog met rijkssteun gereed komt. Franse socialisten dringen aan op herziening kiesstelsel De nationale raad van de Franse socialis tische partij heeft een resolutie aangeno men, waarin herziening van het bestaande kiesstelsel, een stelsel van evenredige ver tegenwoordiging, wordt verzocht en wel een wet „geïnspireerd óp het meerderheids- stelsel waarbij een verbintenis van republi keinse krachten mogelijk is". Het tegen woordige stelsel wordt gesteund door de MRP en de communisten, die tezamen een meerderheid in de Nationale Vergadering hebben. Een resolutie, waarin verzocht wordt volledig opheldering te geven in de „zaak der generaals" werd eveneens aangenomen. De socialisten verklaren niet aan de tegenwoordige regering deel te willen ne men. Voorts wordt verzocht een „staak-het- vuren" in Indochina te bewerkstelligen-. Dit zou dan door een wapenstilstand ge volgd dienen te worden of door het doen van een beroep op een internationaal or gaan om de vrede in het land te herstellen. „Toestand in Azië gespannen", aldus Brits luchtvaartdeskundige Sir Miles Thomas, de voorzitter van de British Overseas Airways Corporation (BOAC) heeft te Londen verklaard, dat voorzorgsmaatregelen zijn genomen zodat in geval van vijandelijkheden in Zuid- Oost-Azië de burgerluchtlijnen bevlogen kunnen blijven. Sir Miles is zojuist van een rondreis door het Verre Oosten teruggekeerd. Hij verklaarde: „De toestand in Azië is veel meer gespannen dan men zich over het algemeen bewust is en daarom hebben wij plannen gemaakt voor wijziging van de luchtroutes, als dit nodig mocht zijn. TANDPASTA en voor witte tanden!1 U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjea. (Adv.) De dames-voorjaarsbeurs te Haarlem Gunstige voortekenen beloven een succes De Dames-Voorjaarsbeurs, die van 10 tot en met 17 Maart in het Krelagehuis ge houden wordt (onder auspiciën van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen) belooft een succes te worden. De voortekenen zijn alles zins gunstig. Alle stands zijn verhuurd en wel zo, dat de zekerheid bestaat dat de bezoekers er alles zullen vinden wat zij mogen verwachten. Het Krelagehuis zal in die dagen een paradijs voor de vrouwen worden. Met de nieuwste vindingen op elk gebied waar zij zich in het bijzonder voor interesseren, kunnen zij hier kennismaken. Bovendien streven de standhouders er naar de vorm waarin dit geschiedt zo aantrekkelijk mo gelijk te maken. Welke wegen zij daarvoor willen bewandelen, zullen wij nog wel be kend maken. Wel kunnen wij al zeggen dat de aankleding van het gebouw de stoutste verwachtingen zal overtreffen. Daarbij wordt vooral gelet op het succes dat ver kregen kan worden met een kwistige en toch smaakvolle versiering met bloemen, gepaard gaande aan een zee van licht. De gemeente Haarlem zorgt voor een illuminatie- van dé Leidsevaart, terwijl ook het Krelagehuis zelf zal overstraald worden met licht.' Geen inwoonster van Haarlem en om geving zal verzuimen eens of zelfs meer malen naar de Dames-Voorjaarsbeurs te gaan. Maar de opzet van de organisator, de heer H. C. Vermeulen te Heemstede, is zó, dat de beurs een attractie zal worden voor alle dames uit de streek door Leiden en Alkmaar begrensd. Deze Dames-Voorjaars beurs is de achtste, maar haar zeven voor gangsters waren veel bescheidener van omvang. Het streven is thans de beurs elk jaar tot een evenement in Midden-Kenne- merland te maken. Maandag 6 Maart wordt er in het Kre lagehuis nog Bollenbeurs gehouden. Die dag om 5 uur wordt dan begonnen met de op bouw van de Dames-Voorjaarsbeurs. Nacht en dag moet er worden gewerkt, want als op Vrijdag 10 Maart de officiële opening zal plaatshebben, dient natuurlijk alles gereed te zijn. De Dames-Voorjaarsbeurs blijft dan geopend tot Vrijdag 17 Maart, 's avonds 11 uur. Dan heeft men alleen de Vrijdagnacht en de Zaterdag om het ge bouw weer te ontruimen, want 's Maandags komen de bollenhandelaars weer. Op Zondag 12 Maart is de Dames Voor- jaarsbeurs tot 1 uur 's middags gesloten. Zij is dus wel die dag 's middags en 's avonds open, maar er mag daii niet verkocht wor den. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers de beurs zou openen. Nu deze nog niet hersteld is, zal dit geschieden door zijn vervanger, de heer D. J. A. Geluk, Het Unesco-Centrum in Nederland houdt van 7 tot en met 14 Maart in het Indisch Instituut te Amsterdam een tentoon stelling op het gebied van leermiddelen, in gebruik bij het fundamentele onderwijs in Afrika, Indonesië en Indo-China. Er worden ook films vertoond en lezingen gehouden. 44. Onze Pandadie een voortvarende jongen is, liet er geen gras over groeien! Hij stapte onmiddellijk de winkel van de heer Eduard Kraaksma binnen, en sprak opgewonden: „Dat is diefstal! Die Stradi varius is niet van u! Die is gestolen! Die Stradivarius is van maestro Fiedeldum, die hier buiten mondharmonica staat te spelen! Als die Stradivarius twintigduizend ducaten waard is, dan zijn die ducaten van hèm! Het is allemaal oplichterij en geme- nigheid!" Maar de heer Kraaksma ivas in het minst niet uit het veld geslagen. „Kalm, broertje!" zei hij. Wat je daar zegt is helemaal niet waar. Je moest je schamen. Ik heb deze Stradivarius zo-juist gekocht van de directeur van het Circus Bonablu- to. Dat was een heel net persoon. Een keu rig iemand, mag ik ioel zeggen! Ik had in de circus-voorstelling op dat instrument horen spelen en onmiddellijk herkend, dat het een Stradivarius was, want ik ben een deskundige, moet je weten. En toen heb ik er de directeur van het circus héél veel geld voor gegeven. Je ziet dus, dat het niet waar is wat je zegt. Deze viool is eer lijk mijn eigendom!" Panda begreep, dat hij hier niets kon uitrichten, en rende de winkel weer uit. Daar buiten stond de musicus nog altijd op het mond-orgel te spelen, en Panda holde naar hem toe, ter wijl hij riep: „Maestro Fiedeldum! Uw viool! Uw viool is een Stradivarius en staat daar te koop voor twintigduizend ducaten!" „Leerling je bent lastig!" sprak de maestro, terwijl hij de mondharmonica liet zinken. „Je hóórt toch dat ik speel? Het eerste wat je als leerling moet leren is, dat je nóóit een geïnspireerd musicus mag storen!" Toen moest Panda weer opnieuw beginnen te vertellen.... Democratie. De Argentijnse Congrescom missie voor on-Argentijnse activiteit heeft een grondig onderzoek gelast naar de zaken van de twee grote onafhanke lijke dagbladen La Prensa en La Nación, Van La Prensa zeide de commissie, dat dit blad „ernaar streeft de censor te zijn vain aille activiteit der natie en haar regering". De commissie heeftaanbe volen, dat La Prensa zal worden ge schrapt van de lijst van erkende impor teurs, waardoor het blad in de toe komst niet langer zijn eigen papier zal kunnen invoeren. De regering heeft alle voorraden krantenpapier in het land die voor het grootste deel eigendom zijn van La Prensa en La Nación gevorderd. Nattigheid. De „drooggelegde" staat Mis sissippi in de V. S. heeft een kliniek in Jackson geopend om de 25.000 alcoho listen die er naar men schat rond lopen, te genezen, zo meldt Newsweelc. Niet naar school. Een dertien-jarig meisje uit New Haven (Connecticut - V. S.) heeft een 12-jarige jongen overgehaald om haar in de schouder te schieten, zo dat zij niet naar school zou hoeven te gaan. Haar toestand is bevredigend na de operatieve verwijdering van de kogel. Handel. Dr. Jiri S tri oh, een hoge functio naris van het Tsjeehoslowaakse mini sterie van handel, is tot levenslange dwangarbeid veroordeeld, omdat hij een afdruk van een handelsovereenkomst tussen Tsjechoslowakije en een niet nader genoemd land zou hebben ver kocht. Zijn vrouw en zijn secretaresse kregen respectievelijk 25 en 22 jaar gevangenisstraf. Voor de zekerheid. Met ingang van 6 Maart zullen piloten die de Noord-Oostkust van de V. S. of het atoom-industriege bied van Los Alamos naderen, hun voor genomen vliegroute moeten opgeven. Bij overtreding van deze bepaling zullen hun toestellen door jachtvliegtuigen kunnen worden opgevangen. Niet verboden. Het hoofd van het' inter nationale radio-programma „De stem van Amerika", dat door het departement van Buitenlandse Zaken wordt verzorgd, heeft verklaard, dat het luisteren naar buitenlandse zenders in Rusland niet verboden is. Het wordt echter wel be moeilijkt door de Russische storings zenders. Volgens hem heeft „De stem van Amerika" een behoorlijke groep vaste luisteraars. Wel verboden. De Amerikaanse regering heeft haar onderdanen verboden om privéreizen naar Bulgarije te maken. Eenzelfde besluit is reeds ten aanzien van Hongarije genomen. De reden van deze bepaling is, dat de Amerikaanse regering haar burgers in deze landen niet de nodige bescherming kan ver- lenen. Bombardement. Het Amerikaanse vracht schip „Pioneer Dale" is ter hoogte van Tsingtao door onbekende vliegtuigen gebombardeerd en beschoten. Een van de opvarenden werd gewond. Men meent met nationalistische vliegtuigen van doen te hebben gehad. Nieuwe school. De Oost-Duitse regering heeft bevolen dat alle godsdienstige pla- ten uit de scholen moeten worden ver wijderd en dat in alle scholen portretten van Josef Stalin en president Pi eek moeten worden opgehangen. Verontrust. Negen-en-twintig prominente Amerikanen, waaronder Einstein en de schrijver Louis Bromfield, hebben een rapport gepubliceerd, waarin zij hun verontrusting te kennen geven over ds wijze waarop het militarisme zich mees ter maakt van universiteiten en scholen. Zij beschuldigen, het departement van Defensie er van dat het de militaire filo sofie op de scholen ingang wil doen vin den. In het bijzonder wordt critiek uit geoefend op generaal Dwight D. Eisen hower. Op het nippertje. Stewardess Josephina Pou werd gisteren boven Florida bijna uit een Constellation van de Pan Ame rican Airways gezogen, toen een raam van de druk-cabine op 6000 meter hoog-, te bezweek. Het slapende meisje werd uit haar stoel gerukt, maar gelukkig kon de steward Michael Mari, die naast haar zat, haar nog net grijpen. Modern. „De V. S. zullen hun modernste en beste wapens naar West-Europa zen den om de communistische aggressie de pas af te snijden", zo verklaarde James Bruce, de leider van het Amerikaanse militaire hulp-programma gisteren. Een bron van glansij (Adv.) Boksen Zege van Jan de Bruin In het Concetrgebouw te Amsterdam heeft de Rotterdammer Jan de Bruin Maandag avond een overwinning behaald óp de Fransman George Royer, die tien dagen ge leden George Barthelemy op punten sloeg. In de achtste ronde ging de Fransman na twee rechtsen van De Bruin, die zuiver aan kwamen, voor negen tellen neer. Na een derde rechtse viel hij opnieuw voor negen tellen en toen hij weer op kwam, moest hij een aantal slagen incasseren, die scheids rechter De Wildt deden ingrijpen. Hij ver klaarde De Bruin tot winnaar. In een bijpartij behaalde de Amsterdam mer Kraus een puntenoverwinning op de Hagenaar Ludwig. Kraus was de beste tech nische bokser en had zijn tegenstander, die te open invo.cht al spoedig door. De partij in het middengew'icht tussen Harry Bos en de middengewicht kampioen van Guadeloupe Serge Bartkélemy had een onbevredigend eind. In de zesde ronde moest Harry Bos, wegens een oogwond, op advies van de dokter de strijd staken. De Amsterdamse halfzwaargewicht Willy Schagen won van de jonge Belg Nic van Kuyck door opgeven in de vijfde ronde. Voetbal Belgisch elftal voor Bologna Voor de voetbalwedstrijd Italië—België, welke Zondag 5 Maart te Bologna wordt ge speeld, is het Belgisch elftal als volgt samen gesteld. Doel: Meert (Anderlecht) Achter: Aernaudts (Berchem) en Anoul (F C Luik). Midden: Van der Auwera (Mechelen), Carré (F C Luik) en Mees (Antwerp). Voor: Van Dierendónck (Ostende), Ver- bruggen (Antwerp), Mermans (Anderlecht), F. Chaves (Gantoise). en A. de Herdt (Berchem) Reserves zijn: Daenen (Tilleur), Vaillant (Anderlecht), Valet (Anderlecht) en Con* pens (Mechelen).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2