Haarlemse Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers kan op tien wel bestede jaren terugzien Jubileum wordt op 10 Maart gevierd Twee nieuwe bruggen in Spaarndam Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Paviljoen Paradis Dinsdag 28 Februari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 4 Op Vrijdag 10 Maart zal de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers in Haarlem haar tienjarig bestaan vieren. Ter gelegenheid van deze herdenking zal 's middags op het Stadhuis een receptie worden gehouden. De U.V.V. is na de oorlog ontstaan uit het op Maandag 10 Maart 1940 opgerichte Korps Vrouwelijke Vrijwilligers. Er werd toen een druk bezochte propaganda bijeen komst gehouden, waarop onder meer het woord werd gevoerd door de toenmalige burgemeester, dr. J. E. baron de Vos van Steenwij k, de presidente van het voor lopig bestuur, mevrouw J. van Nispen van Wely en de presidente van het Am sterdamse K.V.V., mejuffrouw dr. Jane de longh. De oorlog wierp toen reeds zijn schadu wen over het gemobiliseerde Nederland en de vrouwen zochten en verlangden naar een organisatie die hen in staat zou stel len ook haar krachten te geven aan de nationale zaak op het ogenblik dat de nood aan de man zou komen. Mevrouw Van Nispen zei toen onder meer dat het niet verantwoord zou zijn als de vrouwen in deze tijd rustig zouden blijven afwachten, zij moesten elk naar eigen aard gedisci plineerd kunnen optreden en daar Haarlem in dié dagen aangewezen was als hospitaal- stad, zouden de vrouwen onschatbare diensten kunnen bewijzen aan de Genees kundige dienst, aan de Luchtbescherming, in de gezinnen, op het gebied van het maat schappelijk werk, administratie of als tolk. Het K.V.V. begon zijn taak op 19 Maart en startte met ruim 250 vrijwilligsters. Als regel gold, dat zij, in tijden van nood, drie uur per etmaal ter beschikking zouden staan. Toen het K.V.V. in de Meidagen van 1940 inderdaad met zijn zware taak werd geconfronteerd, bleek dat de orga nisatie na een betrekkelijk korte tijd van voorbereiding reeds een grote mate van paraatheid aan de dag legde. Het verloop van de oorlog en nog meer de houding der bezetters heeft evenwel gemaakt, dat het K.V.V. niet in die mate tot heil van de bevolking heeft kunnen werken als het zelf werd had gewenst. Herboren Na de oorlog werd de organisatie herbo ren als Unie van Vrouwelijke Vrijwilli gers. In die dagen heeft het U.V.V. een enorme massa werk verzet. Maar, en dat is eigenlijk het grote verschil met de oor spronkelijke formatie, de U.V.V. is geen oorlogsorganisatie of een instelling, die zich uitsluitend toelegt op het afwikkelen en uit de wereld helpen van na-oorlogse noodtoestanden. Zij wil vooral bij de Ne derlandse vrouw het bewustzijn versterken van haar verantwoordelijkheid voor het welzijn der gemeenschap. Vormen en opvoeden De U.V.V. wil dus vormen en opvoeden naast het verrichten van een sociale taak. Zij leert de vrouwen organiseren, haar ge dachten kort en krachtig te formuleren en nog allerlei andere zaken die haar in het dagelijkse leven van groot nut kunnen zijn. In Haarlem zijn er meer dan duizend vrouwen en meisjes die vijfduizend vrij willige arbeidsuren per maand leveren. GED. OUDE GRACHT 5ï ML. 12762 tegenover de k Wij geven U een betrouv, _.e advies bij de aankoop van Uw STOFZUIGER BETALING IN OVERLEG (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 27 Februari 1950 BEVALLEN van een zoon; 25 Febr., J. Klemhoutvan der Pijl; M. A. DuijsFlesch; K. S, SchijveschuurderLiffmann; 26 Febr., W. BaartséZwart; A. Tabak—van Geelen; W. KapKenniphaas; 27 Febr., A. J. Hom burg—van der Maat; P. van Bentheim Persoon. BEVALLEN van een dochter: 25 Febr., J. M. Wedekind—Janse; J, G. SnelTool; F. C. NeevenPelser; E. J. C. Heemskerk Raspe; H. Weber—Jacobs; M. van Ispelen Sornmer; 26 Febr., J. HouttuinEvelein; A. A. Dielhofde Bondt; S. G. PrinsLabeur; 27 Febr., M. M. A. de Haan—Versteege; G. NoordravenRoor. OVERLEDEN: 24 Febr.. A C. van der Wouwerde Korte, 78 j., Bakkerstraat; J. AnionisseHansen. 89 j., Anslijnstraat; 25 Febr., J, Thijssevan Staveren, 71 j., Soen- dastraat; J. F. A. RoozenHeiligers, 72 j., Zijlweg; J. C. van Bergevan der Tang, 82 j„ Adr. de Jongestraat; W. Winter—van der Landen, 69 j-, Brakenburghstraat; T. Smit Ledder, 77 j.. Rijksstraatweg; T. E. B. Gran- diaKolle, 76 j.. Zomervaart; J. Lutjenkos- sink, 51 j., Batavierenplantsoen; M. C. Bakker—Pieterse, 69 j.. Rijksstraatweg; 26 Febr.. J. van den Berg, 55 j.. Kamperlaan; L. W. Rijkschroeff. 62 j.. Jan Steenstraat; R. Zillig—Cornelissen, 72 j., KI. Houtweg. Arbeidsuren die ten goede komen aan allerlei sociaal belangrijk werk. Want heel wat comités en commissies zouden in hun opzet niet kunnen slagen indien zij voor de uitvoering van hun plannen geen beroep zouden kunnen doen op de Haarlemse vrij willigsters. Het jaarverslag over 1949, dat dezer da gen zal verschijnen, zal die veelzijdige activiteit ongetwijfeld duidelijk weerspie gelen, zelfs al is de U.V.V. niet bepaald een organisatie die altijd op de grote trom slaat. Haar verdiensten verdienen bij dit tienjarige bestaan zeker eens gememo reerd te worden. Tekeningen van Herman Moerkerk in Breda tentoongesteld In het Stedelijk Museum te Breda zal van 25 Februari tot 13 Maart een tentoonstelling worden gehouden van een vijftigtal teke ningen, die Herman Moerkerk heeft nage laten aan het Provinciaal Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen in Noord- Brabant. Piet van Egmond zal uitvoering van de Mattheus Passie leiden Het plotseling overlijden van de heer Jac. Zwaan stelde het bestuur van het Doops gezind Zangkoor voor vele moeilijkheden, vooral met het oog op de uitvoering der Mattheus Passie op 10 April in de Grote Kerk. Een oplossing hiervoor werd verkre gen, doordat de heer Piet van Egmond, diri gent van het Amsterdams Oratoriumkoor en bekend organist, zich bereid verklaarde de leiding van deze uitvoering op zich te willen nemen. Ook een koe van de landbouwer E. A. van Winden te Berkel (Z. H.) heeft drie kalveren ter wereld gebracht. Tractesr de kinderen ...en Uzelf! LEMCO SUIKERWERKFABRIEK ROTTERDAM Jaarvergadering der huisvrouwen Gistermiddag heeft de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen haar jaarvergadering gehouden in de zaal1 van Zang en Vriendschap. Met recht mocht de presidente, mevrouw M. C. D. WesstraMackay, gewagen van de verheu gende belangstelling der leden voor het werk van het bestuur, want de vergadering was buitengewoon goed bezocht. De secretaresse, mevr. C. FonteynVonk gaf daarna een uitvoerig jaarverslag en de pennmgmeeste- resse, mevr. C. M. Vermeulenvan Egmond. kreeg een hartelijk applaus, toen zij rekening en verantwoording had afgelegd van het financiële beleid. De begroting voor het komende jaar werd aangenomen. Bij de verkiezing van bestuursleden wer- den mevr. A. C. Groosmuller—Voet en mevr. j A. C. RühlMali herkozen. In de vacatures der aftredende leden werd voorzien door verkiezing bij acclamatie van de bestuurs- candidaten, mevr. J. H. Bosde Mandt, mr. H.J. M. Mullervan Löben Seis en mevr. E. Wagemaker—Uitermark. Als vertegen woordigster van de afdeling in de Commis- sie van Huishoudelijke Voorlichting werd gekozen mevr. A. HamakerWillinlcx en tenslotte werd besloten om mevr. C. Fonteyn —Vonk en mevr. C. M. Vermeulenvan Egmond de afdeling te laten vertegenwoor digen resepctievelijk als afgevaardigde en plaatsvervangena-afgevaardigde op de Alge mene Vergadering die op 2 en 3 Mei in Haarlem zal worden gehouden. De voorstellen en prae-adviezen voor de Algemene Vergadering werden goedgekeurd en daarna kon mevr. Wesstra de vergadering sluiten. In haar slotwoord wees zij de nieuwe bestuursleden er op", dat hen een drukke tijd wacht met het oog op de Algemene Vergade ring en de Voorjaarsbeurs. Personenauto botste tegen bus Nabij de Van Nesstraat gebeurde gister middag op de Rijksstraatweg een aanrijding tussen een autobus van de N.Z.H.V.M, en een personenauto. De bestuurder van de autobus stopte op de Rijksstraatweg bij de halte aan de Van Nesstraat. Hij bleef daar bij ongeveer twee meter van het trottoir verwijderd om een aan de halte staande autobus gelegenheid te geven weg te rijden. De bestuurder van de personenauto, die volgens eigen verklaring met een snelheid van ongeveer 35 km per uur reed, zag blijk baar té laat het brandende stoplicht van de autobus en reed de bus van achteren aan. De autobus kreeg geen schade, doch van de personenauto werden het rechtervoorspat- scherm ingedeukt, de voorbumper afgebro ken en de linkerkoplamp en bermlamp vernield. Bij controle bleken de hand- en voetrem van de personenauto niet aan de gestelde eisen te voldoen. Voet onder de bus Op de Muiderslotweg werd gisteravond een zesjarige jongen door een autobus van de N.Z.H.V.M. aangereden. De jongen, die op het trottoir stond, stapte toen de autobus voor de helft gepasseerd was, de rijbaan op en liep ter hoogte van het achterwiel tegen de linkerzijde van de bus, waarbij zijn linkervoet werd overreden. De jongen, die aanvankelijk door omstan ders naar zijn woning was gebracht, moest later naar de Deo worden overgebracht, daar zijn linkervoet op verscheidene plaat sen was gebroken. „ARMADA" VAN JEF HEYDENDAEL Zaterdag en Zondag brengt de toneelgroep „Comedia" in de Stadsschouwburg voorstel lingen van Jef Heydendaels nieuwe stuk „Armada", geregisseerd door Cor Hermus die zelfs de rol van Filips II vertolkt. Andere medewerkenden zijn: Rika Hopper, Ellen de Thouars, Jules Verstraete. John Gobau, j Ludzer Eringa, Ton Lutz en Hans Everts. Met de bouw wordt dit jaar begonnen Het Hoogheemraadschap van Rijnland heeft het voornemen nog dit jaar te begin nen met de vernieuwing van twee brug gen in Spaarndam. Het betreft de vaste brug OA'er de Boezemsluis en de draaibrug over de Kolk- sluis, die biede vervangen zullen worden door vaste betonnen bruggen. Spaarndam kent niet minder dan vier bruggen over sluizen. Behalve de twee, die nu wegens hun hoge ouderdom zullen wor den vervangen, kent men nog de brug over de Woerdersluis en natuurlijk die over de Grote, in 1928 in gebruik genomen sluis. De brug over de Kolksluis dateert van 1896 en het wordt index-daad hoog tijd, dat hier een nieuwe voor in de plaats komt. Intussen heeft men op „Rijnland" de tekeningen nog niet gereed, ook al niet omdat men nog niet weet of de keuze op een breedte van vier-en-een-halve meter zal worden bepaald of op zes, zoals de Pro vinciale Waterstaat, die subsidie zou moe ten verlenen, gaarne zou zien. Het Hoog heemraadschap geeft echter de voox-keur aan een smallere brug en vindt daarin die genen aan zijn zijde, die gaarne het pitto reske karakter van het palingdorp willen bewaren. Hoe breder men de weg door de bebou wing maakt, des te meer zullen de gebrui kers geneigd zijn de snelheid op te voeren, hetgeen uit verkeerstechnisch oogpunt niet aan te bevelen is, gezien het feit dat de smalle dijk door Spaai'ndam tevens als parkeerplaats moet dienen. Bovendien kan men door een voorrangsregeling voor elkaar tegemoetkomende voertuigen de moeilijkheid omzeilen. Evenzeer zal de schilderachtigheid van het doi-p worden geschaad indien men zou overgaan waarvan sprake is tot het verlagen van de bruggen, waardoor de hel lingen zullen verdwijnen. Zij die zich tegen dit voornemen verzetten wijzen erop, dat na vex-loop van tijd buiten Spaarndam langs Haax-lemmerliede een moderne snelverkeersweg wordt aangelegd, waar door het verkeer door het doi*p zal af nemen. Ideaal oord voor watertoeristen Naar aanleiding hiervan dient opge- mei'kt te worden, dat Spaarndam, meer nog dan tot nu toe het geval is, als ont spanningsoord voor watertoeristen in trek zal komen. Plet behoud van de bekooi'lijk- heden van het plaatsje, waartoe de in woners ook het hunne kunnen bijdragen door te zorgen voor een behoorlijke acco- modatie en wat winkeltjes die in de be hoeften van de trekkers vooral ook van vreemdelingen kunnen voorzien, is dus van groot gewicht. Het is aan te nemen, dat de Haarlemse Schoonheidscommissie die dezer dagen het voorstel van „Rijnland" zal behandelen, met deze factoren rekening zal houden. Intussen zal het wel het eind van de zomer worden voor met de vernieuwing van de bruggen kan worden begonnen. Kleine ontploffing aan Verspronckweg Een verstopping in de schoorsteen van twee huizen nummers 72 en 74 aan de Verspronckweg had gisteren in het begin van de avond een ontploffing ten gevolge. Beide huizen waren op deze sehoox-steen aange sloten- Gelukkig had de explosie geen ernstiger "gevolgen dan lichte schade op no. 72 en een kapotte kachelpijp en ruit op no. 74. Koning van Holland' Vaderlandse geschiedenisles door A. J. Zoetmulder Het siert de letterlievende vereniging „J. J. Cremer" niet weinig, dat zij het in haar naam tot uitdrukking gebrachte be ginsel heeft laten gelden, toen zich de ge legenheid voordeed om de Haarlemse Boe kenweek door middel van een toneelvoor stelling op een bijzondex-e manier in de openbare aandacht te plaatsen. Men koos daai'toe het historische spel „Koning van Plolland" door A. J. Zoetmulder, dat om mijns inziens begrijpelijke redenen dooi de bei-oepsgezelschappen niet op het réper toire werd. genomen. Dusdoende is de Ne derlandse toneelschrijfkunst in het alge meen en de auteur in het bijzonder een niet te onderschatten dienst bewezen. Dat het stuk in 1945 werd bekroond in een prijsvraag voor een nationaal toneel stuk met lof van de jury nog wel kan geen verwondering baren, want het appelleert voortdurend aan vooral des tijds zeer actuele vaderlandslievende ge voelens, al dateert het overigens al van kort vóór de laatste oorlog. Lodewijk Bo naparte, officieel koning van Holland in de jaren 1806 tot 1810, maar in feite niet meer dan stadhouder voor zijn roemruchte broer, wordt hier met goed recht voorge steld als de verdediger van de belangen dei- lage landen tegen de politieke en militaire heerszucht van Napoleon. „In deze wereld is er geen plaats meer voor een dictator. Er is alleen maar plaats voor vrije volke ren en vrije mensen", heet het ei-gens. Bij alle waardering die men kan gevoelen voor deze visie op een vaak miskende macht hebber, moet het in zekere mate toch een bezwaar worden genoemd dat de schrijver de handelingen en gedachtengangen als het ware met terugwerkende kracht lanceei-t en deze onvoldoende laat voortkomen uit de geest van de tijd, waarin de gebeurte- nissen zich afspelen. Op inderdaad knappe wijze is de Franse keizer, hoewel hij geen moment ten tonele verschijnt, de onzicht bare hoofdpei-soon van dit treurspel ge- woi-den. Doch met enige overdrijving zou men kunnen zeggen: niet Napoleon, maar Adolf Hitler heeft model voor deze ty- rannieke di-eiging gestaan. Dit zou geen bezwaar behoeven te zijn als er sprake was van een sterke karakter tekening. „Koning van Holland" is, zoals de schrijver Hortense de Beauhai-nais in het tweede bedrijf laat opmerken, de tra gedie van een middelmatig man, die meent het te kunnen opnemen tegen een genie. „De koning stapelt de ene onhandigheid op de andere en het ene échec na het andere is er het gevolg van". Zoetmulder heeft getracht de balans in evenwicht te brengen door zoveel mogelijk trouw te blijven aan de historische gegevens, .het geen leidde tot buitenspoi-ige langdradig heid door een teveel aan on-intei-essante argumenten, tot schade van de persoon lijkheid van de titelheld, die geen moment los kwam van het geschiedkundig bepaal de. Bovendien waren de soms wel boeiende dialogen rijk aan gemeenplaatsen en soms volstrekt nodeloze, vaak sentimentele arabesken. Misschien zou het stuk een gunstigere indruk hebben gemaakt als het flinlc was bekort. Wat mij betreft had de glycerine- achtïge rol van de jeugdvriendin des ko- nings geheel geschrapt kunnen worden. Ook de dramatische bouw is tamelijk zwak. Teveel scènes-è-deux met niets zeggende leegtes daartussen, tezeer een opeenstapeling van détails, waaronder het conflict schuil gaaf. Er worden teveel onderwerpen aangesneden, die verder geen rol meer spelen. Het spelen van de Marseillaise aan het slot betekende een merkwaardige anti-climax. Zorgvuldig spel Aan de opvoering was buitengewoon veel zorg besteed. Het spel bleef echter tot op zekere hoogte steken bij de resul taten van een grondige analyse, zonder tonéél te worden. De enige uitzondering op deze regel vormde mr. M. C. .Wijt (van de H.T.C.) die als gast de rol van de Fraxise minister van oorlog De Feltre voor zijn rekening nam en er inderdaad een gesle pen diplomaat van maakte. De anderen kwamen vaak niet verder dan tot het leve ren van bewijzen dat zij de bedoelingen van de tekst tot in iedex-e finesse begre pen hadden. Met inachtneming van deze beperking dien'- het optreden van de he ren Guus Boersma (van de vereniging Ludamus), Fons Cornet exx O. J. Crom- bouw in deze rangorde geprezen te wor den. Henk Bakker, wiens knappe regie men wederom bewonderen ken, mist als acteur helaas de natuurlijke bespraaktheid om zijn zuivere intenties volledig te realiseren. Over het algemeen werd aan de letter van de tekst, ten koste van het tempo en bewegelijkheid, teveel schoorvoetende eerbied betoond. Wim Rijke overwon de meeste moeilijk heden van de titelx-ol met glans; een px-ach- tige prestatie voor een amateur. Het enigszins manklopen was uitstekend vol gehouden, zonder onnodig de aandacht te trekken. Voox-al in de bewogen scènes frappeerde zijn xiiterlijke gelijkenis. De demonstratie van innerlijke beroering had misschieix iets getemperd kunnen wor den. Na afloop van de vertoning werd hem ter hex-innering een fraai boekwerk aangeboden. Ik geloof niet dat enige andere amateur- vereniging dit resultaat van „Cremer" (als geheel genomen) had kunnen overtreffen, zodat de schrijver een eerlijke kans heeft „De mens en zijn intelligentie" Voordracht van prof. Boeke Zondagmiddag hield pi-of. J. Boeke voor de Kennemer Kring een voordx-acht over „De mens en zijn intelligentie". Hij zeide onder meer: Tal van problemen x-ijzen op, wanneer men zich een du,ideliik beeld tracht te vormen van de verhouding van de mens tot zijn omgeving en de maat schappij, vooral wanneer men de mens niet alleen beschouwt als een zuiver biologisch wezen, dooh men zijn geestesleven erin be trekt. Tegenover 'het materialistische Darwi nisme van de vorige eeuw, waarbij geen Godheid in de wetenschappelijke redenatie weid toegelaten en waarbij men het leven en de levensuitingen inclusief de gees telijke activiteit trachtte uit te leggen door toevallige combinaties van physisehe en chemische krachten, kan men nu stellen de overtuiging, dat de wetenschap aan een bepaalde grens gebonden is en dat de gees telijke oorsprong van het leven zélf aan dit wetenschappelijk onderzoek ontsnapt en. op het gebied van een Goddelijke impuls ligt. De oorsprcing vam het leven is onna speurbaar. Wat ons is overgebleven zijn de fossielen, welke ons in staat stellen in grote trekken de evolutie van de stoffelijke vorm van de Schepping na te gaan. Doch waar en hoe en wanneer het leven is ont staan weten we niet. Is de schepping van het leven een op zichzelf staand iets, ontstaan uit een God delijke drang en is deze schepping thans voltooid en afgelopen? Of heeft de schep ping nu nog voortdurend voortgang? Waar begint de mens en wat is de mens? Is de Griekse uitspraak: „Ken uzelf' feitelijk niets anders dan een kinderlijke dwaas heid en leven we feitelijk niet voortdurend in leugens, omdat wij alleen dat als waar heid kunnen onderkennen, wat wij ons als waarheid dèxxken, zonder de waarheid zelf te kennen? Bestaat er een essentiëel ver schil tussen het levenloze en het levende nu het mogelijk is om met behulp van het elsctronen-microscoop zelfs de filtreerbare viri en de bacteriophage!! te zien en ex" zelfs eeai moleculaire structuur in te on derkennen? Hier staan wij aan de grens, van de wetenschap. Ook de grenzen tussen mens en dier zijn niet zo scherp meer als men vroeger dacht, al woi-den veelal de begripstaal en het ver mogen van de mens om zich van doelma tige hulpmiddelen te bedienen en zichzelf zodoende buiten de natuur te stellen, als twee kardinale verschillen aangenomen. Aan de hand van interessante voorbeelden toonde spreker aan, hoe ook bij dé hogere dieren van intelligentie en geheugen ge sproken kan worden. Ook de trouw, de liefde voor de meester, het schuldbesef van een hond moeten als hogere geestelijke reacties beschouwd woi'den. Wij allen hebben de oermens in ons, zei prof. Boeke, die onder omstandigheden de ketenen kan verbreken en in al zijn dier lijke instinctiviteit te voorschijn kan tre den. Dat konden wij in de oorlog aanschou wen. Doch ook hebben wij allen in ons dat Goddelijke principe, dat ons de loach t geeft die oermens te verdwingen en de weg omhoog te gaan. Brandje aan de Koudenhorn Een agent van politie, die Maandagavond om half twaalf bij de Catharijnèbrug stond, zag rook komen uit een gaatje in de deur van een garage op de Koudenhorn. Hij trapte de gesloten deur in en zag toen dat een lading stro op een aldaar staande auto in brand stond. Met de hulp van omwonen den heeft de agent de auto naar buiten ge reden en vlak bij het spaame geplaatst. De inmiddels gewaarschuwde brandweer heeft vervolgens de brandende lading van de auto geschoven en op straat geblust. De oorzaak van de brand is vermoedelijk ge legen in het feit, dat een vooxb ij ganger, toen de auto nog voor de garage stond, een bran dend eindje sigaret in het stroo heeft ge-, worpen, Burgemeester en Wethouders van Vlis- singen delen in een voorstel aan de raad mede, dat zeer waarschijnlijk de opleiding der Koninklijke Marine naar Vlissingen zal terugkeren. Naar alle waarschijnlijkheid zal de omvang der opleiding die van voor de oorlog overtreffen. Automobilisme Record-rijders Op de record-dag die onder auspiciën van de KNAC morgen op het Zandvoortse circuit wemdt gehouden, zullen drie wagens trachten een record in hun klasse te vestigen. In de klasse 7501100 cc. starten G. C. A. Mulder met Skoda en A. G. P. van Houten met Fiat en in de klasse 20003000 cc, komt W. Adams met een 6 cyl.-Citroën op de baan. AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. (Adv.) gekregen. De spelers dienen zich echter te hoeden voor een te nadrukkelijke arti culatie, die namelijk spoedig geaffecteerd aandoet. De damserollén voi'mden dit keer een zwak punt, al had speciaal Anneke de Wilde goede momenten in haar zo geheel van aard verschillende gesprek ken met minnaar (Aad Stroman) en echt genoot. Het publiek was gul met applaus. DAVID KONING. BINNENLAND Maandagavond werd in het kerkge bouw der Gereformeerde Gemeente te Bent huizen in een speciale dienst herdacht, dat ds. L. G. C. Ledeboer honderd jaar geleden bezwaar maake tegen het gebruik van ge zangen in de Nederlands Hei-vormde Kerk en tegen het ondei-tekenen van de reglemen ten, als gevolg waarvan hij met zijn aan hangers uit de Nederlands Hervormde Kerk werd gestoten. 'Zo ontstond honderd jaar geleden in Benthuizen de eerste Gerefor meerde Gemeente. Te Ede is het eerste landelijke Youth for Christ-centrum officieel in gebruik ge nomen. Het is gevestigd in de „Hooge Paas- berg". een groot herenhuis aan de Arn- hemseweg. Prof. mr. N. W. Posthumus is door Am sterdams burgemeester op zijn zeventigste verjaardag met de zilveren medaille van de stad Amsterdam begiftigd. Het gemeente bestuur wilde hiermede, aldus mr. d'Ailly, de bijzondere verdiensten, die prof. Potshu- mus voor het wetenschappelijk leven in Amsterdam heeft gehad, erkennen. In Arnhem heeft een man kans gezien, een taxi te stelen. Hij vroeg de chauffeur op een bepaald adres naar iemand te vragen. Terwijl de chauffeur aanbelde, reed zijn passagier met de taxi weg. De politie heeft hem tot Sclierpenzeel achtex*volgd, waar zij het spoor bijster raakte. De Bond van Wereldburgers, sectie Hol land, heeft besloten om op het Wereldcon gres van' Wereldburgers, dat van 7 tot 14 Augustus te Luxemburg zal worden gehou den, een voorstel te doen Garry Davis candidaat te stellen voor de Nobelprijs voor de vrede. Nederland zal dit jaar wederom deel nemen met een collectieve inzending aan de „Foire de Paris", welke van 13 tot 29 Mei zal worden gehouden. Loonsverhoging in de tuinbouw wordt economisch verantwoord geacht door de hoofdafdeling Tuinbouw van de Stichting voor de Landbouw. Het betreft hier de vijf procentsregeling, die nog niet in deze be drijfstak is toegepast. Met ingang van de zomerdienstregeling der Nederlandse Spoorwegen zullen de expresstreinen AmsterdamMaastricht niet meer in 's.Hertogenbosch stoppen, 's Herto genbosch krijgt echter een uurverbinding met Maastricht. In de ouderdom van 73 jaar is te Arn hem overleden mr. B. F. Everts. Hij maakte deel uit van de Provinciale Staten van Gel derland van 1923 tot 1945. Hij was lid van Gedeputeerde Staten van 1929 tot 1935 en van 1939 tot 1945. Bij Koninklijk Besluit is toegekend de Bronzen Leeuw aan de heer P. J. Weys, wo nende te Bergen (L.) wegens zijn verdiens ten gedurende de bezetting. Op een onbewaakte overweg te Ap- pingedam is een personenauto met drie inzittenden door een trein aangereden. De auto werd zes meter meegesleurd en kantel de. Een der passagiers liep een sleutelbeen fractuur op, de andere twee kwamen met de schrik vrij. HAARLEM EN OMGEVING De Remonstrants Gereformeerde Ge meente van Haarlem heeft contact opgeno men met de Salem Congregational Church te Leeds. Vijf en twintig Haarlemse Re monstranten zullen waarschijnlijk tussen 13 en 26 Juli een bezoek aan Leeds brengen en van 13 tot 26 Augustus bezoeken vijf en twintig Congregationalisten Haarlem. Voor de Ned. Vrouwen Elect'riciteits Vereniging wordt op 7 Maart in restaurant Brinkmann door mejuffrouw G. J. Veluwen- kamp van het Centraal Bureau te Arnhem een voordracht gehouden over: „Hoe verma geren wij". De jaarvergadering van het Algemeen Ziekenfonds „Ziekenzorg" zal worden gehou den op 16 Maart. De aftredende bestuurs leden, de heren J, J. Schneiders, H, van Don kelaar en J. J. Rijbroek, zijn bij enkele can- didaatstelling herkozen. Eveneens bij enkele candidaatstelling tot leden van de Raad van Toezicht gekozen, in de vacature A. Mars, de heer G. K. Janssen en in de vacature A. Eizema, de heer L. Salie. De heer W. C. de Vos zal morgen zijn zilveren jubileum vieren als timmerman bij de Nooi-cihollandse Exploitatie Maatschappij N.V. te Haarlem. Op een ouderavond van de Juliana van Stolbergschool, Slachthuisstraat, bleek uit mededelingen van de heer M, Groot, het hoofd der school, dat het leerlingenaantal blijft stijgen. De aftredende twee leden der commissie, welke zich herkiesbaar hadden gesteld, werden bij acclamatie herkozen. Mej. M. Marwitz hield een referaat over „Indruk ken van een le klas". Tenslotte werden de gemaakte foto's van de schoolreisjes nog vertoond en werd een rondgang door de lokalen gemaald ter bezichtiging van het werk der leerlingen. De heer P. G. Meesters uit Halfweg houdt Woensdagavond 1 Maart een lezing met lichtbeelden voor het „Instituut voor Arbeidersontwikkeling" over „Wat wij zien aan de Sterrenhemel in Februari en Maart", bij Brinkmann, Gr. Markt. De Geref. kerk van Bloemendaal wor stelt met een gebrek aan ruimte in de kerk. Elke Zondagmorgen worden dubbele diens ten gehouden. Het zielental breidt zich ïhefc ongeveer 25 per jaar uit en is de 700 gepas seerd. Het bedehuis telt maar 280 zitplaatsen. Gezien de stemming in een gemeenteverga dering gehouden, is het plan tot uitbreiding te komen door de achterzijde van het kerk gebouw, tegenover de preekstoel, enkele me ters achteruit te zetten, door de kerkeraad verworpen. Commissie van beheer en bouw commissie ontvingen nu opdracht naar een andere oplossing om te zien. Er zal dan ook aan nieuwbouw moeten gedacht worden. Ds. F. R. A. Hcnkcls, predikant bij de Nederlands Hervormde Gemeente van Heem stede staat op het drietal in de vacature dr. G. W. Obei'man te Utrecht. Pastoor L. J. Schalke, pastoor van de parochie van de H'. Luduina aan de Rijks straatweg in Haarlem-Noord hoopt Vrijdag 3 Maart zijn zeventigste verjaardag te vieren. FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door J. L. Lodewijks Wat haar leven vult, dat is dxe menigte van zwarte letters, die macht van bedrukte bladzijden, die rij van boeken die zij ver slindt als dingen zonder welke ze niet leven kan. Er is voor de leegte na die ver schrikkelijke brand en bij de komst in het spiegelende, kille huis te Zaltbommel iets nieuws en iets bijzonders in de plaats ge komen. De hele wereld is er voor in de plaats gekomen, zoals Annelies die gaande weg betreedt in de openbarende boeken. Zij slaat zich met boeken door de muren van tante Jans haar kloosterachtige huisje heen. zij snuift de frisse wind van buiten op uit die bladerende bladzijden, zij ver zadigt haar' hongerige ziel met brokken van de wereld zelf, die rijk £n weelderig besloten ligl in een zee van letters. Anne lies heeft niet veel behoeften. Die zijn er door tante Jans uitgewrongen. Maar zij zou haar pleegmoeder gemakkelijk kunnen vermoorden wanneer ze geen boeken zou mogen lezen. Dat zal tante Jans geroken hebben. Het is zo een slim en venijnig vrouwtje. Zij heeft eens geprobeerd om er een stokje voor te steken. Geen rare boeken in mijn huis, zei ze tegen Annelies, die achttien was en thuis kwam met een tas vol uit de bibliotheek. Wie heeft u dat in het hoofd gepraat, dat ge boeken moet lezen om de tijd door te komen? Ge kunt haken en breien zoveel als ge wilt, dat is tenminste nuttig, daar bereikt ge iets mee. Met lezen is nog nooit iemand verstandig geworden. Maar Annelies haar gezicht was ineens veranderd. Zij had soms zo een eigenaar dige manier om iemand aan te kijken. Dan leken haar zwarte ogen van smeltend pek. Ze had haar boeken mee naar boven ge nomen, naar haar kamertje, en op de trap had ze gezegd: Dat is het enige waar ik voor zou weglopen, als ge me die boeken zoudt afnemen. Naderhand is daar niet meer over ge sproken. Tante Jans had een rijtje van scherpe vermaningen op de tong gehad, maar ze had zo ineens een geheime gewaar wording gekregen, dat Annelies op dat punt niet te temmen zou zijn. Zij zou het wel eens kunnen menen, van dat weglo pen. Daar moest tante Jans rekening mee houden. Het was niet uit pure liefdadig heid geweest, dat ze het vijftienjarige weesje had opgenomen. Zij had daar haar eigen bedoeling mee gehad. Een flink en gezond meisje in huis, dat is een goede hulp als ge wat ouder wordt. Dat spaart een vervelende en dure meid uit. Jans van Asten had dat wel uitgekeken. Ze zou dat kind wel onder de duim kunnen houden en er px-ofijt van hebben. Dat boeken lezen zag zij niet gaarne. Maar ge moest weten wanneer ge wat toe 'had te geven. Daar komt ge het verst mee. In de wax-me Juni-middag zit tante Jans aan de keukentafel boontjes te doppen. Boven is Annelies bezig met het zemen van de ramen; zij zingt er een liedje bij. Haar stevige bruine armen gaan met vaart over de ruiten, zij zingt haar liedje met dezelfde vaart, een vrolijk liedje om bij te dansen. Beneden in de gang tinkelt de bel met een bescheiden beweginkje, het is ais of iemand er aan trekt die bang is dat zij hem zullen horen en opendoen. En dat is ook waar. Buiten staat Van der Giezen met zijn droge mond en zijn maagpijn te hopen dat er niemand thuis zal zijn. Hij ki-ijgt er nog buikpijn bij, als hij een deur hoort opengaan daarbinnen en lichte, krakende stapjes door de gang over de rieten mat naar de voordeur komen. Van der Giezen heeft onderweg tien keer generale repetitie gehouden. Hij weet er nu niets meer van. Hij is een kleine, bange man met een leeg hoofd. En daar gaat de deur met een spleetje open. Van der Giezen wil weglopen, de straat uit, terug naar de bus, en dan met een vaartje Zaltbommel uit. Mqar negen kinderen houden hem vast. Zij spijkeren hem vast op de stoep van tante Jans. HOOFDSTUK IV. De schilder Bart van Dijk leeft als een vacantieganger in Bergen. Dat dorp, die zee van duinen en die zee van golven heb ben hem betoverd en hij is er de ganse dag op uit, met en zonder schetsboek, al naar gelang hij er zin in heeft. Mijn veertig jaren zijn van mijn schoudex-s gevallen hier, in uw aards pax-adijsje, zegt hij tegen de hotelhouder, met wie hij dikke vrienden is geworden en waar hij komt uitrusten van zijn wandelingen in de woestenij. De liotelhouder heeft plezier in deze ronde, vrolijke schreeuwerd, die zegt wat hem voor de mond komt en ongedurig is als een jong paard. Jaja, zegt hij, u hebt het mooiste stukje van Holland uitgekozen. Wij hier zijn trots.op ons Bergen. Bart van Dijk stampt het duinzand van zijn schoenen op het terras. Wat bedoelt gij met Holland? vraagt hij met een ruk aan zijn vervaai'lijke hoed, die achter op zijn hoofd hangt naar de wijs van een dronken cowboy. Wat bedoelt gij met Holland? Deze Brabantse wildeman is er op uit om iedex-e Hollander zijn vet te geven. Hij heeft iets meegenomen van dat schampere, dat vei-ongelijkte, dat Bra banders in de keel zit als zij over Holland praten. Hij stelt zich te weer als een leeuw, die bang is voor schaap te worden ver sleten. Maar hier in Bergen heeft nog nie mand hem schaap genoemd. Hij kan dat niet goed zetten. Hij had gedacht, dat hij zijn provincie zou moeten verdedigen Maar- hier in Bergen schijnen ze de dingen wat breder ,te zien. Hier zou een Brabander kunnen aarden. Dat is iets nieuws. Bart van Dijk zou gaarne wat ruzie maken over het donkere Zuiden. Maar ze hebben hem nog geen kans gegeven. Dat vindt hij niet zoals het hoort. Wat ik bedoel met Holland? zegt de hotelhouder en hij spreekt als vraagt Bart van Dijk iets dat hij allang weet. Wat zou ik met Holland bedoelen. U hebt op school toch ook aardx-ykskunde geleerd. De pro vincie Noordlholland. Een strook land aan de zee, met wat weiden en koeien en bloembollen achter een randje duinen. Zuinig bij elkaar gepolderd op momenten dat de zee er geen ex-g in had. Kijk, dat zijn woorden, die Bart van Dyk zo vrolijk maken van binnen. Hij houdt van mensen die grappen kunnen maken over de gewone dingen. Die spelen met hun woorden om er wat aardigs uit le halen. Zuinig bij elkaar gepolderd toen de zee er geen erg in had. Dat raakt zijn muzikale Zuidelijke ziel. Deze hötelbaas is een man, met wie de schilder dagenlang door de duinen en bossen zou kunnen dwa len zonder veel te zeggen. Een woord, een gebaar, een beweging zou hen beiden doen begrijpen wat er te begrijpen viel, zij zouden moeten lachen om niets en wat is humoristische!- dan dat men elkander doet lachen om iets dat niets is? Zo denkt Bart van Dijk, hij denkt wat met schokken en wat verward, maar hij vindt zijn plezier in die flarden van gepeins, omdat hij voor zichzelf weet wat hij er mee bedoelt. Hoe is het met uw vrouw? vraagt de hotelhouder en schuift een stoel bij, onx er even op te leunen voor het antwoord komt. Dat antwoord, Bart van Dijk moet er over denken. Hij kan niet iedere keer zeggen wat hem voor- de mond komt, dat het slechter en slechter wordt, dat hij bang is voor het naderend verlies. Martha is negen en dertig, zij moest de kracht en de wil hebben om die ziekte de nek om te draaien; maar zij ligt stil en gelaten te kwijnen zonder klacht, zij zucht alleen als zij zegt: Ik zou je beter en meer moe ten helpen, maar ik ben zo zwak. Het gaat met mijn vrouw niet goed, zegt Bart van Dijk. Zijn gezicht is vx-eemd en oud zo zonder die lach, die eeuwige grimas van zonnige gedachten. Zij ligt achteruit te gaan. Ik ben er niet gerust op. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6