Haarlems Dagblad Unie met België Fuchs leek een zielige figuur „De organisatie van het Atlantisch pact moet een vredesvoorstel formuleren" Van Geelkerken, ex-plaatsvervanger van Mussert, staat in Utrecht terecht „Niet militaire leiders het laatste woord" 64e Jaargang No. 19490 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Donderdag 2 Maart 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 14,75. Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom rit «Dprertjtc Uaarlemscftc Courant (3tnno i6?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom DAT BENELUX, de economische Unie van Nederland, België en Luxemburg, op 1 Juli van dit jaar in werking zou moe ten treden beseffen misschien maar wei nigen. Die onderhandelingen hebben zo lang geduurd en verschuiving van data heeft ongeloof gewekt. Er zijn nu ook nog reserves: voor het geldverkeer en de land bouw zal een overgangsperiode worden toegepast. En er zouden voor 1 Juli mis schien nog onverwachte hindernissen kun nen ontstaan. Maar op de Benelux-middag van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, in de Rolzaal op het Binnenhof, heeft de Belg, mr. dr. E. Jaspar een optimistische toon doen horen. Hij is de secretaris-generaal van de douane-unie van Benelux en hij heeft een paar openhartige dingen gezegd die bijzondere aandacht verdienen. Benelux is niet ontstaan uit angst, maar uit de ge zonde overweging, dat drie kleine landen door samenwerking tot economische zelf standigheid zouden kunnen komen. Jaspar ziet die samenwerking evenwel niet alleen zakelijk, niet slechts als een belangenge meenschap waarbij men alle drie probeert er materiëel beter van te worden. „Samen offers brengen" moet er ook toe behoren. Onderling begrip en waardering ziet hij daarvan kennelijk als noodzakelijke grond slag en hij heeft niet nagelaten te zeggen wat het omgaan met de Nederlanders voor de Belgen wel eens moeilijk maakt. Hij heeft het gezegd op een toon, die geens zins prikkelend kon werken. Een kenmer kend voorbeeld is zijn opmerking, ten aanzien van „het psychologische beeld" van de Unie, dat wij er ons voor moeten hoeden anderen de les te lezen en te zede- meesteren. Naast voortreffelijke eigen schappen hebben de Nederlanders er ook, die onaardig zijn. Het woord „onaardig" is diplomatiek goed gekozen en ongetwijfeld toepasselijk op zedemeesteren en de les lezen. Natuurlijk heeft Jaspar daar niet alle Nederlanders mee bedoeld generali seren geeft ten opzichte van gehele volken nog groter onjuistheden dan in de meeste andere gevallen maar er is reden ge noeg voor het zachte verwijt. Het herinnert aan die Belg, die na langdurige bespre kingen in ons land ietwat treurig tot een paar Hollanders zei: „Ziet ge, het is wel eens moeilijk: ge schijnt alles altijd zoveel beter dan wij te weten". Het herinnert ook aan een phase van besprekingen, waar-in men van Nederlandse zijde begon met een zeer nauwkeurig uitgewerkt plan op tafel te leggen en dit als de oplossing aan te dienen. Wie samenwerking wil bereiken moet zich tevoren in de gedachten van de andere partij verplaatsen en doet verstan dig door zich tot hoofdlijnen te bepalen en zelfs dingen, die hij reeds overwogen heeft, opzettelijk open te laten om het ini tiatief van de ander ruim baan te laten. De luchthartigheid van de Belg, zegt Jaspar, is geen fout. Daartegenover staat dat de Nederlander alles met gefronst voorhoofd en een zekere zwaarwichtigheid beziet. Wij zouden eraan kunnen toevoegen: en met die neiging om alles bij voorbaat te regelen met een pijnlijke preciesheid en in alle mogelijkheden te willen voorzien, die men als „perfectionnisme" pleegt aan te duiden en die vaak meer na- dan voor deel oplevert. Nu is, sinds de oorlog, in ons land bij velen wel het besef gegroeid dat dit niet de nuttigste wijze van werken is en dat zij voor anderen geducht hinder lijk kan zijn. Ook zal menigeen in Nederland gaarne toegeven dat de luchthartigheid van de Belg geen fout is en onze Zuiderburen hun (in het algemeen) grotere levensblij heid zelfs benijden. Hetgeen nog niet zeg gen wil dat Nederland, tenminste Neder land boven de Moerdijk, zich die ook eigen zou kunnen maken. „II faut sortir de soi", heeft Jaspar gezegd, de Franse dichter Charles Baudelaire citerend. Men moet uit zichzelf weten te komen, maar zal de Noord-Nederlander er ooit zover uit weten te komen dat hij in de juiste trant Carnaval zou kunnen vieren? De luchtige, onbevangen vrolijkheid is hem veelal vreemd; 'als feestvierder is hij niet op zijn best, vooral niet in het openbaar. Omdat hij sprak voor Vreemdelingen verkeer heeft Jaspar aan verkeerswezen en verblijf bijzondere aandacht besteed. De Belg, die Nederland in hoge mate waar deert, roemt de wegen en het hotelwezen maar vindt Nederland anderzijds vreselijk saai. Waar moeten buitenlandse gasten na twaalf uur heen? Wie daarop antwoordt „naar oed" dient te bedenken dat dit me nigmaal niet zijn eigen opvatting is geweest als hij als buitenlandse gast in Brussel ver toefde. Men kan trouwens het tijdstip vroeger stellen. Wie een vergelijking maakt tussen Amsterdam en Brussel om tien uur 's avonds op straat, weet meteen wat Jaspar met „vreselijk saai" bedoelt. Men kan niet beweren dat het niet wat leven diger en opgewekter zou kunnen zijn dan liet in onze steden is; ten aanzien van vreemdelingenverkeer niet alleen, maar ook van onszelf verdient dat aandacht. Sommige mensen vinden het blijkbaar een uiting van deugdzaamheid. Het zijn de zelfden die menen, dat wij een deugdzamer Volk dan andere volken zouden zijn: een gedachte die wel zelfgenoegzaam, maar daarom juist niet deugdzaam is. Waarom zouden wij trouwens, als volk, deugdza mer dan andere zijn? Ik geloof er niets van. Ik geloof dat Jaspar een goede aan duiding heeft gegeven betreffende die saaiheid: na de Anti-Lawaai-beweging zouden wij onszelf en anderen een grote dienst kunnen bewijzen door een Anti- Saaiheids-Bewegïng te ontketenen. Wel licht zal die uit het ontstaan van veel nauwere betrekkingen met onze Zuider buren vanzelf groeien. Men moet naar el kaar toegroeien: dat is voorwaarde voor het welslagen van Benelux, dat zich geenszins beperken kan tot economische overeen komsten. Van harte beamen wij Jaspars raad: „Men moet elkaar geen vliegen af vangen, anders komt er van een opbouw niets terecht. Men moet niet afdalen in bijkomstigheden; men zal de moed moeten hebben zich te beperken (zie perfection nisme). En men zal de opbouw moeten verrichten met een ruime blik, die „de politieke horizon" in het oog houdt". R. P. Finse president beëdigd Helsinki, 1 Maart (Reuter) De 79- jarige liberale president van Finland, Juho Paasikivi, is heden in het parlement be- edigcl. De pï-esident heeft een ambtstijd van zes jaar. Maximumstraf voor verrader van atoomgeheimen Prins Bernhard, in Mexico City. In een open auto gezeten, salueert de Prins de. Mexicaanse troepen, die stonden opgesteld bij zijn aankomst in Mexico City. Naast de Prins de buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Nederland in Mexicode heer Ch. J. H. Daubanton. Nieuw voorstel van Senator MacMahon Volgende vergadering der UNO zou in Moskou moeten worden gehouden WASHINGTON, 1 Maart. (Reuter). Senator McMahon, voorzitter van de commissie voor atoomenergie van het Amerikaanse Congres, heeft heden in de Senaat er op aangedrongen, dat Amerika besprekingen zal beginnen met de andere mogendheden die bij het Atlantisch ver drag zijn aangesloten, om een nieuw voor stel te formuleren, waarmee men zich tot de Sovjet-Unie kan wenden om te pogen een „atoomvrede" tot stand te brengen. McMahon stelde tevens voor, dat de raad van het Atlantisch verdrag onmid dellijk bijeen zou komen om een concreet vredesprogram te formuleren. Senator McMahon verklaarde het niet eens te zijn met het denkbeeld om op hoog niveau in Moskou besprekingen te voeren over het vraagstuk om tot een uni versele vreedzame toepassing van de atoomkracht te komen. „Ik ben nooit van mening geweest dat onderling „pingelen" door enige der hoogst geplaatste vertegen woordigers van de betrokken regeringen tot een oplossing van een bepaald hangend vraagstuk kan leiden", zeide hij, hieraan toevoegend: „Besprekingen over het vraag stuk der atoomkracht kunnen mijns in ziens worden gehouden, nadat eisen zijn gesteld om tot een beheer van atoom-ex plosieve wapenen te komen en nadat de Verenigde Staten met hun bondgenoten hebben beraadslaagd. Tenslotte moet er ook een atmosfeer zijn geschapen, welke gun stig is voor het houden van besprekingen om tot een einde van de „koude oorlog" te komen". Senator McMahon stelde voor dat uit eindelijk, onder auspiciën van de UNO, te Moskou besprekingen zouden worden ge houden, om tot een controle over de ge hele wereld van atoomwapens te komen. Hij zag in een bijeenkomst van de staten- ondertekenaren van het Atlantisch ver drag de eerste stap om dit resultaat te be reiken. Senator McMahon heeft een maand ge leden voorgesteld dat alle landen ter we reld zich bereid zouden verklaren hun uit gaven voor de landsverdediging met twee derde te verminderen. Het aldus vrij geko men geld zou moeten worden besteed om de economie in de gehele wereld verder te ontwikkelen en om de atoomkracht, ten bate van de bevolking van de gehele we reld, te vervolmaken. Senator McMahon heeft heden nog als zijn mening te kennen gegeven dat de At lantische raad een ideale organisatie is om het initiatief te nemen tot het opstellen van een grootscheepse strategie voor de vrede. De Atlantische raad moet zijns inziens alle vrije landen ter wereld uitnodigen om hierin samen te werken, „opdat het gewicht van het geweten der vrije wereld ingezet kan worden tegen het ijzeren gordijn". Tenslotte verklaarde McMahon nog dat besprekingen tussen de staten-onderteke- naren van het Atlantisch verdrag moge lijk ertoe zouden kunnen leiden dat het staatshoofd van elk der betrokken landen in het openbaar voor zijn volk zou uiteen zetten wat de werkelijke aard is van de crisis, waarbij het mensdom atoom- en waterstofbommen boven het hoofd hangen. Ook zouden de staatshoofden hun onder danen dan duidelijk moeten maken, op welke wijze de vrije landen ter wereld zich voorstellen deze crisis met vereende krach ten te overwinnen. Zij zouden een beroep op hun volken moeten doen om dit geza menlijke streven te steunen. Proces tegen Nederlander te Praag Naar wij vernemen zal de heer J. Lou- wers, hoofdvertegenwoordiger van de A.K.U. (Algemene Kunstzijde Unie) in Tsjechoslowakije, die op 12 December werd gearresteerd, heden te Praag terechtstaan. De Nederlandse zaakgelastigde, de heer J. van der Gaag. zal daarbij als waarnemer aanwezig zijn. Te Praag werd meegedeeld, dat Louwers terecht zal staan met negen andere „kapi talistische uitbuiters". Louwers is half December gearresteerd. De Nederlandse autoriteiten hebben geen vexdof gekregen hem te bezoeken. De be schuldigden, van wie drie bij verstek zul len worden berecht, zijn voor het meren deel zakenlieden. Zij worden beschuldigd van „spionnage, verraad, sabotage en steun aan "de inter nationale reactie". Reuter meldde vanochtend uit Praag: De 35-jarige Nederlander J. A. Louwers, van de A.K.U., die heden te Praag terecht staat (tegen hem en negen Tsjechoslo- waakse burgers zijn besfhuldigingen inge bracht van verraad, spionnage en sabo tage) heeft verklaard schuldig te zijn. Senator McMahon stelde verder nog voor dat de eerstvolgende algemene ver gadering der UNO te Moskou zal worden gehouden. Hij wees er in dit verband op dat vorige bijeenkomsten van de algemene vergadering reeds te Parijs, Londen en New York zijn gehouden en dat van de grote mogendheden slechts de Sovjet-Unie nog niet als gastvrouwe is opgetreden. „Zou het daarom niet verstandig zijn", aldus McMahon, „de gastvrijheid van het Kremlin in te roepen? Wij zouden de vol strekte eis moeten stellen dat het verloop der debatten in de algemene vergadering over de gehele wereld zou moeten worden uitgezonden, waarbij speciaal het tussen Leningrad en Wladiwostok gelegen ge deelte van de aardbol zou moeten worden bestreken. Indien de Sovjet-Russische heersers het niet zouden wagen de algemene vergade ring der UNO gastvrijheid te bieden, zou de gehele vrije wereld begrijpen, wat een dergelijke weigering zou inhouden. Zelfs bestaat de mogelijkheid, dat ook het Rus sische volk de betekenis van een dergelijk overtuigend bewijs niet zou ontgaan". (Van onze correspondent in Londen) Londens centrale strafgerechtshof aan de Old Bailey was Woensdagochtend het toneel van een der grote drama's van deze tijd. Daar stond in het verheven, door glas omgeven gedeelte in het midden van de kleine, propvolle zaal, waarin de zit plaatsen langs de kant theatergewijs zijn opgebouwd, een lange, nog jonge man met een bril op, de 38-jarige dr, Fuchs, het hoofd enigszins gebogen en de handen aan de leuning der balustrade geklemd. Zijn gezicht was bleek en vaal. Wat dr Klaus Emil Julius Fuchs. een der bril- jantste atoomgeleerden, heeft gedaan zou in oorlogstijd hoogverraad zijn geweest. Zoals hij daar stond, maakte hij niet de indruk van een sterke persoonlijkheid. Er lag iets zieligs over deze man. Hij miste de waardigheid, die een groot geleerde kenmerkt, al zal niemand ontkennen, dat hij uitblinkt in de wetenschap. Hij miste ook de houding van de fanaticus. Voor Fuchs was het een verloren zaak, hoe sympathiek het requisitoir van Sir Harley Shawcross. de procureur-generaal der regering, ook klonk. Fuchs had tevoren reeds zacht zijn „schuldig" gemompeld. Sir Harley sprak voortdurend over de grote tragedie in dit leven. Enerzijds was Fuchs een groot geleerde, anderzijds was hij loyaal aan het ideaal van hetgeen hij als een nieuwe wereld beschouwde, eer. nieuwe wereld, die aldus Shawcross, de dominatie betekende van één mogendheid. Luisterende naar dit betoog, dacht men vaak dat het een pleidooi was. Desniette min kon de openbare aanklager niets an ders doen dan de hoogste straf eisen. Curtiss Bennett, de verdediger, kon ook niemand overtuigen van verzachtende omstandigheden. Hij vond, dat het een felicitatie waard was, dat Fuchs destijds als communist getracht had Hitier te be strijden. Kon men van een communist iets anders verwachten dan wat hij gedaan had? Communisten kennen geen trouw aan het- eigen vaderland. Fuchs had ver der toch zijn informaties stopgezet, toen hij een andere mening over Rusland had gekregen op een tijdstip, dat hem nog niets bekend was van het ingestelde onderzoek? Tsjechoslowaaks vliegtuig neergestort Maandagmorgen is het Tsjechoslo waakse lijnvliegtuig op het traject Ostrava Praag in het Jeseniki-gebergte in Moravië in dichte mist en een zware storm ver ongelukt. Vijf personen kwamen om het leven, 26 werden gewond. Verdachte erkent vrijwel alles wat hem ten laste is gelégd De Bijzondere Strafkamer van de Utrechtse rechtbank is vandaag be gonnen met de behandeling van de zaak tegen C. van Geelkerken, voor malig plaatsvervangend leider van de NSB en leider van de Nationale Jeugdstorm. In dit proces zijn elf getuigen a charge en geen getuigen a décharge opgeroepen.. Van Geelkerken, thans 48 jaar oud, een Nederlander, die in het begin van deze eeuw in het kleine Belgische plaatsje St. Jans Molebeeke werd geboren, verblijft thans, na van de bevrijding af é's jaar te zijn gedetineerd, in de strafgevangenis te Utrecht. De officier van justitie, mr. L. W. M. M. Drabbe, heeft een zeer lange dagvaarding uitgebracht, waarin Van Geelkerken ervan wordt beschuldigd als plaatsvervangend leider van de NSB deze partij te hebben opgebouwd, in stand te hebben gehouden en leiding te hebben gegeven door middel van talloze werkzaamheden en op deze wijze de vijand steun heeft verleend tegen de Nederlandse belangen in. De president van de Utrechtse recht bank, prof. mr. L. W. G. Scholten, begon vanmorgen met een uitvoerig verhoor van de verdachte. Daaruit bleek, dat de vroe gere rechterhand van Mussert, na lager onderwijs te hebben genoten, een betrek king aanvaardde op de Provinciale Griffie in Utrecht, waar hij werkzaam was van 1919 tot 1934 en waar hij in aanraking kwam met Mussert. In 1934 kreeg hij ont slag wegens zijn lidmaatschap van de NSB die toen verboden wercl voor ambtenaren. De president besteedde enige aandacht aan het feit, dat de verdachte in zijn jeugd blijk had gegeven een ordelijk Nederlander te zijn, die tijdens de „Novemberrevolutie" in 1918 lid werd van de Burgerwacht te Zeist en voorts lid van' de Bijzondere Vrij willige Landstorm. Ook was hij enige tijd onderofficier in het Nederlandse leger. Verdachte vertelde, dat hen in 1922 lid werd van het toen bestaande Verbond van Actualisten, dat volgens zijn zeggen een fascistisch karakter droeg, juist zoals de NSB in haar eerste jaren. Volgens ver dachte was de partij van Mussert pas in 1935 door toedoen van Rost van Tonningen ten dele nationaal-socialistisch geworden, doch fascisme en nationaal-socialisme had den, volgens Van Geelkerken, tot het einde toe de NSB een dualistisch karakter ge geven. Op een vraag van de president ant- Londen overweegt uitlevering van Westerling LONDEN, 1 Maart (Reuter). Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft heden mede gedeeld, dat het verzoek van de regering der RIS om Westerling uit te leveren, thans door de Britse regering wordt be studeerd. In deze aangelegenheid is, daar Westerling bij de Nederlandse strijdkrach ten heeft gediend, ook contact opgenomen met de Nederlandse regering in Den Haag. woordde hij, dat hij, naar zijn mening, in 1941 met het steun ver lenen aan de vijand een begin had gemaakt door te handelen in strijd met de wensen van de Nederlandse regering. Hij erkende, samen met Mussert de NSB te hebben opgericht. Aanvankelijk was hij algemeen secretaris, later plaatsvervangend leider. Officieel was hij dat van 1937 af. Deze functie werd van 1940 af uitge oefend door Rost van Tonningen. President: „Erkent u, dat u met de NSB tijdens de bezetting als doel hebt nage streefd de Duitsers hulp te verlenen?" Verdachte: „Ik erken wel de Duitsers hulp te hebben verleend, maar zou niet gaarne zien, dat u dat als mijn doel of dat van de NSB zoudt willen kwalificeren. Ons doel was, zoals ik dat heb gezien, voor het Nederlandse volk na het einde van de oorlog een onafhankelijke plaats te ver overen." President: „Wij verschillen van mening over het begrip doel. Ik zie het zo. dat de NSB allereerst heeft nagestreefd het doel de Duitsers hulp te verlenen, zij het mis schien om door dit doel een ander doel te bereiken, namelijk dat, hetwelk u hebt omschreven." De president behandelde achtereenvol gens alle in de dagvaarding ten laste ge legde punten, die Van Geelkerken nage noeg zonder uitzondering volmondig erkende. (Dc zitting duurt voort) Belangrijke eis: WASHINGTON, 1 Maart (Reuter). De commissie voor de Strijdkrachten van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft heden de eis gesteld dat de plannen van Amerikaanse militaire leiders voor de in een oorlog te volgen strategie door de hoogste regeringsfunctionarissen moeten worden herzien. Het betreft hier speciaal de plannen voor de oorlogvoering met atoomwapens. Dc commissie gaf als haar mening te kennen dat het laatste woord in deze aangelegenheid door de hoogste burgerlijke gezagsdragers en niet door de Amerikaanse legerleiding dient te worden gesproken. In het verslag der commissie wordt ge zegd dat de Amerikaanse marïneleiding heeft verklaard, dat de bestaande strate gische plannen voorzien in oorlogsmaat regelen, die, indien toegepast, de dood van millioenen burgers met zich zou brengen, gepaard aan de verwoesting van reus achtige gebieden en die in feite zouden neerkomen op de vernietiging van de ge hele maatschappelijke orde van de vijand. „Dit", besluit de commissie, „is een beslis sing welke niet zo maar op goed geluk af kan worden genomen of waarvan de be oordeling uitsluitend aan de militaire lei ders kan worden overgelaten". I „Op mij rust de plicht dit land te be schermen", verklaarde lord Goddard, de rechter, op dramatische toon. „Wat geeft mij de garantie, dat Fuchs niet opnieuw van mening zal veranderen? Deze man is niet krankzinnig". Meteen deed hij de uit spraak veertien jaar, de maximum straf. Licht gebogen stond Fuchs te luisteren. Toen alles afgelopen was, keerde hij zich om met een zwakke glimlach om de lip pen. Daarna werd hij de zaal uitgeleid. Mogelijk gaat hij nog in beroep. Ministers der drie landen komen in de lente bijeen Washington, 1 Maart (Reuter) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Deach Acheson, heeft heden op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat een nieuwe bijeenkomst van de minis ters van Buitenlandse Zaken van Enge land, Frankrijk en de Verenigde Staten in de komende lente wellicht nodig zal zijn. Hij zei tevens, dat de Westelijke minis ters van Buitenlandse Zaken de middelen bestuderen om de politieke en economische samenwerking van de Atlantische mogend heden op grond van artikel twee van hef Atlantische verdrag te versterken. Acheson zei niet over welke onderwer pen zou worden gesproken op een derge lijke bijeenkomst. Te Londen wordt vernomen, dat in be ginsel overeenstemming is bereikt over het houden van een bijeenkomst van de Britse, Franse en Amerikaanse ministers van Buitenlandse Zaken in Europa, wel ke dit voorjaar zou plaats vinden. Uit de zelfde bron wordt vernomen dat tijd en plaats van de bijeenkomst nog niet ',ijn vastgesteld, doch dat het mogelijk wordt geacht dat de ministers eind Maart of begin April te Londen zullen bijeenkomen. Over ongeveer een maand zullen de ministers van Buitenlandse Zaken van staten-ondertekenaren van het verdrag van Brussel vergaderen; over circa twee maanden zal een bijeenkomst worden ge houden van dezelfde ministers der staten leden van het Atlantisch verdrag. Laatst genoemde bijeenkomst zou onder meer worden bijgewoond door de ministers Acheson, Bevin en Schuman, zodat hier door vanzelf een gelegenheid tot overleg zou worden geschapen. Londense waar nemers betwijfelen het, of minister Ache son bereid zou zijn Europa in twee maan den tijd tweemaal te bezoeken. In gewoonlijk welingelichte Londense kringen is men van mening dat het initia tief voor het houden van een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken der drie grote Westerse mogendheden van de Verenigde Staten is uitgegaan, hoofd zakelijk met het doel West-Europese en speciaal (West) Duitse vraagstukken te bespreken. Men beschikt te Londen niet over aan wijzingen, welke de lezing der pers zouden kunnen bevestigen, volgens welke een bijeenkomst van de drie ministers hoofd zakelijk aan vraagstukken betreffende het Verre Oosten zou worden gewijd, alhoewel er niet aan wordt getwijfeld, dat ook deze problemen ter sprake zullen komen. Lening van 20 millioen dollar aan Joegoslavië Washington, 2 Maart (AFP) Herbert Gaston, de directeur van de import-export- bank, heeft voor Joegoslavië een nieuwe lening van 20 millioen dollar aangekon digd. Hij heeft aan de pers verklaard dat die lenhig Joegoslavië in staat moet stellen in de Verenigde Staten materiaal en pro ducten te kopen die het zich op de Oost- Europese markten niet kan aanschaffen. Gaston wees er op, dat die producten en dit materieel niet bestemd zijn om te wor den gebruikt bij de Joegoslavische wapen productie. Hij zei dat het hier hoofdzake lijk gaat om materiaal en producten voor vernieuwing of herstel van de door de Unrra na de oorlog aan Joegoslavië ge leverde werktuigen. Hij verklaarde evenwel dat de econo mische toestand van Joegoslavië zonder die nieuwe lening ernstig zou worden. In December heeft de Joegoslavische rege ring de import-exportbank om de lening verzocht, waarvan het bedrag op 20 mil lioen dollar werd vastgesteld. Tsjang Kai Tsjek weer in functie FORMOSA, 1 Maart. (United Press.) Tsjang Kai-Tsjek heeft vandaag het presi dentschap van de in het nauw gebrachte nationalistische.regering weer op zich ge nomen. In zijn eerste presidentele verkla ring zeide Tsjang, dat het communistische bewind over het Chinese vasteland „de ernstigste catastrophe in de 5000 jaren van de Chinese geschiedenis" is. Behalve het presidentschap nam Tsjang vandaag ook weer het opperbevel over de Chinese nationalistische strijdkrachten op zich. Deze troepen bereiden zich voor op verdediging van Formosa tegen de drei gende communistische invasie. Op het balkon van het regeringsgebouw op Formosa nam Tsjang de hulde van een grote menigte in ontvangst. Daarna ac cepteerde hij het ontslag van het gehele kabinet. Reuter meldt, dat de waarnemende pre sident van het nationalistische China, ge neraal Li Tsoeng-Jen, die spoedig uit de Verenigde Staten naar Formosa zal ver trekken, zich waarschijnlijk zal verzetten tegen het wederom uitoefenen van het presidentschap door Tsjang Kai-Tsjek. Li Tsoeng-Jen zou van mening zijn, dat Tsjang Kai-Tsjek daadwerkelijk als pre sident van het nationalistische China is afgetreden en dat hij nu zijn opvolger is. Toneelzaal te Epe uitgebrand Hedenmorgen omstreeks zeven uur werd brand ontdekt te Epe in de toneelzaal van het hotel „Het wapen van Epe". On danks het optreden van de brandweer ging de toneelzaal met inventaris in vlammen op. De oorzaak van de brand kon nog niet worden vastgesteld. Het woord is aan..... 'n Chinees spreekwoord: De wetenschap beoefenen en de mensen niet beminnen is een fak kel aansteken en de ogen sluiten. Groot verlof voor 8900 man van de lichting 19^9 Dienstplichtigen in de West worden afgelost (Van onze parlementaire redacteur) Vermoedelijk zullen omstreeks half Maart ongeveer 8900 man van de lichting 1949 met groot verlof gaan. namelijk van groep 1 dier lichting alle in Nederland die nende dienstplichtigen in het leger de luchtstrijdkrachten vallen er dus buiten cn van ploeg 2 een gedeelte. In beide ge vallen blijven echter degenen die in op leiding zijn voor reserve-officier en voor het verdere kader nog onder dienst, al dus heeft minister Schokking in de Twee de Kamer medegedeeld. Door deze maatregel zal het hoger en lager kader van de lichting 1949 gelegen heid krijgen vertrouwd te geraken met de nieuwe wapens. Een voordeel van de maatregel zal tevens zijn. dat wat de man schappen van ploeg 1 van de lichting 1949 betreft, thans de normale diensttijd, zoals de Dienstplichtwet die kent, in acht wordt genomen: iets dat de regering in het alge meen ook verder wenst te doen. Zij die van ploeg 2 huiswaarts keren hebben nog eeii extra meevaller, omdat hun dienst plichttijd nog niet helemaal vervuld zal zijn. Op een desbetreffende vraag deelde de minister mede dat ten aanzien van de keu ze van hen van ploeg 2. die wel en die niet met groot verlof zullen gaan, de door de manschappen vervulde functie een grote rol speelt. Het oordeel van de com mandant zal mede beslissend zijn. Tenslotte zij vermeld dat tevens de nu nog in Suriname en de Nederlandse An tillen aanwezige dienstplichtigen in totaal ongeveer 500 man binnenkort naar huis zullen kunnen gaan in enige op verschillende schepen te vervoeren groe pen. De mogelijkheid voor hun afloèsing doet zich namelijk voor, doordat men de beschikking heeft gekregen over een aan tal manschapen van de twee ploegen 1949, die zich vrijwilig voor langer dienen en uitzending naar de West hebben opgege ven. EERSTE KAMER Begroting van Economische Zaken goedgekeurd Na een uitvoerige verdediging van zijn beleid door minister Van den Brink, in antwoord op de beschouwingen van een zestal senatoren, heeft de Eerste Kamer Woensdag de begroting van Economische Zaken goedgekeurd. De minister verklaarde, dat 60 procent van onze in- en uitvoer is vrijgemaakt. Ons bedrijfsleven staat dus veel meer bloot aan de internationale concurrentie. De productie steeg tot 140 procent, de ar beidsproductiviteit tot 90 procent verge leken bij die van 1938. Er is aan inves tering jaarlijks een bedrag nodig van 1270 millioen gulden. Over 1949 werd voor 1160 millioen geïnvesteerd, waarvan een kwart via de overheid of in openbare nutsbe drijven. Voor werkelijk nieuwe industriële objecten werd slechts 5 procent besteed. Dit moet een prikkel zijn voor het buiten land om hier te investeren. Het apparaat tot opleiding van techni sche krachten breidt zich voortdurend uit. In 1949 was de helft der nieuw in het ar beidsproces ingeschakelde krachten tech nisch geschoold. Topfiguur uit de illegaliteit* voorwaardelijk veroordeeld De 41-jarige J. P. S. uit Rotterdam, die leider was van het C.V.B. en de verzets groep L.O.-F.2, is hedenmorgen door de Rotterdamse rechtbank tot 6 maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaar veroordeeld. Verder moet hij 26.000 gulden terugbetalen aan de stichting L.O.-L.K.P. Hij werd ervan beschuldigd bedragen van 45.000 en 13.000 te hebben ver duisterd. Tegen hem was een gevangenis straf van een jaar geëist, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De rechtbank overwoog in haar vonnis, dat S. een van de topfiguren uit het ver zet is geweest, in hoge mate zich voor het hele land verdienstelijk heeft gemaakt en daardoor onder hoge spanningen heeft ge leefd en met moeilijke huiselijke omstan digheden te kampen heeft gehad. VANNACHT RUNDER KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Voor de Noorei-Westelijke helft van het land: Meest zwaar bewolkt en later plaatselijk enige lichte regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Vannacht temperatuur om het vriespunt, morgen overdag on geveer dezelfde temperaturen als van daag. Voor de Zuid-Oostelijke helft van het land: toenemende bewolking maar overwegend droog weer. Meest matige wind uit Zuidelijke richtingen. Van nacht lichte vorst, morgen overdag ongeveer dezelfde of iets lagere tem peraturen dan vandaag. 3 RIaart: Zon op 7.23 uur, onder 18.22 uur Maan op 17.09 uur. onder 7 23 uur Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 2 Maart: Hoog water: 2.21 en 14.41 uur. Laag water: 10.13 en 22.43 uur. Vrijdag 3 Maart: Hoog water: 3.10 en 15.24 uur Laag water: 11.02 en.23.25 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1