„Een gefailleerde wordt minder op de vingers gekeken dan de gemeente," meent raadslid 'N BRIL VAN WEBER „Letterkundige" won prijsvraag met werk van een ander Amsterdamse Beurs Paviljoen Paradis Donderdag 2 Maart 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 4 Gemeenteraad van Bloemendaal De gemeenteraad van Bloemendaal kwam vanmorgen in openbare vergadering bijeen ter behandeling van de gemeentebegroting 1950 onder leiding van burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex. Deze deelde mee, dat B. en W. zullen trachten de volgende be groting in November aanstaande aan te bieden, ^dus niet zo laat als thans. Mr. Vliegen (Arbeid) opende de alge mene beschouwingen en merkte op, dat de sombere opmerkingen in de toelichting op de begroting niet pessimistisch opgevat moeten worden. Natuurlijk zijn er onzeker heden, doch die zullen voor een gemeente als Bloemendaal minder ernstige gevolgen hebben dan elders. Spreker vervolgde, dat de belangen van de minder bedeelden min der goed behartigd worden dan in de eerste periode na de bevrijding. Daarbij herinnerde hij aan het voorstel tot verla ging van de gasprijs en aan het vaststellen van de huurprijs van duplex-woningen. De Partij van de Arbeid zal trachten mee te werken de economische, sociale en cultu rele belangen te bevorderen. Spreker ver zocht een schema op te maken, bevatten de voorzieningen voor de toekomst. Als voorbeelden noemde hij onderhoud van wegen, verbetering van de straatverlich ting, instelling eigen reinigingsdienst, aan koop grond voor scholenbouw, aanleg sportterreinen, bouw van een badhuis in Vogelenzang en een nieuw raadhuis. Daar bij is het vaststellen van het uitbreidings plan van belang. Ook ziet sprekers fractie gaarne verbe tering van de sanitaire voorzieningen op het strand. Om de kosten te dekken kan samenwerking gezocht worden met de pro vincie en grote gemeenten. Ten aanzien van het onderwijs vroeg mr. Vliegen aan dacht voor herstel van boventallige onder wijzers in klassen, waar te veel leerlingen zijn, voor het openbaai- ULO, dat niet zo'n uitstekende reputatie heeft als vroeger, en voor beroepskeuze. De heer Pinxter (KVP) zette uiteen, waarom bij de wethoudersverkiezing zijn fractie de voorkeur heeft gegeven aan de Protestants Christelijke fractie. Spreker besprak de moeilijkheden, welke de voet balclub D.S.S. en de hockeyclub Ever Swift zullen ondervinden, nu de huur der sport velden opgezegd is. Meegedeeld is, dat van de vereniging D.S.S. 73 van de 297 leden in Bloemendaal wonen, doch van de voetbal club „Bloemendaal" wonen er 72 van de 228 in de gemeente. Spreker vroeg aan dacht voor re-annexatie van het Ramp- laankwartier, bouw van woningwetwo ningen en aanleg van een speelveld in Vo gelenzang. De heer Smidtvan Gelder (VVD) drong aan op voorzichtigheid met de finan ciën en herinnerde daarbij aan de voor stellen, welke ten aanzien van de belas tingen te verwachten zijn. Uitvoerig ging spreker in op de hogere posten voor Publieke Werken. Dat kan betekenen gro tere activiteit van de dienst, doch spreker hoopte dat dit niet zal leiden tot aanstel ling van nieuwe arbeidskrachten, die later aan het werk gehouden moeten worden. Er moet gedacht worden aan inkrimping van het personeel, speciaal van de plant soenen. Indien leden gepensionneerd wor den of naar elders vertrekken dan moeten geen nieuwe krachten aangesteld worden. Spreker wilde echter niets afdoen van de nuttige taak van Publieke Werken. Ten aanzien van het onderwijs gaf spreker in overweging bezuinigingen aan te brengen als het mogelijk is. Baron Groeninx van Zoelen (CH) merkte op, dat een gefailleerde min der op zijn vingers gekeken wordt dan de gemeente Bloemendaal. Getracht moet worden geen onnodige uitgaven te doen. Het is beter de achting te genieten van het nageslacht dan de populariteit van het tegenwoordige geslacht. Mr. WildtMeyboom (WD) bracht hulde aan het college van B. en W. voor zijn arbeid. Met de financiën moet zo zui nig mogelijk worden omgesprongen. Hij had bewondering voor de wijze waarop de sociale belangen worden behartigd. Het onderwijs is goed te noemen. Spreker vroeg aandacht voor een betere straatverlichting, voor het woeste rijden op de Julianalaan met opdh knalpotten, voor het ophalen van huisvuil en voor het aan brengen van betere borden van straat namen. Ook meende hij, dat de uitgaven voor sport te hoog zijn. De voorzitter waarschuwde tegen het soms somber inzien van de situatie van een bepaald deel der bevolking. Worden minder bedeelden beter geholpen dan an deren, dan betekent dat verzwaring dei- lasten van deze groepen. Het maken van plannen voor de toekomst brengt met zich mee het vaststellen van het uitbreidings plan. Gebrekkige outillage bij de provincie is oorzaak, dat de gemeentebesturen niet tevreden zijn over de wijze waarop gewerkt wordt aan de uitbreidingsplannen. Getracht wordt sanitaire voorzieningen op het strand te treffen. In 1945 is reeds overleg gepleegd met de gemeente Haarlem oyjsr kamperen op het strand. De resultaten 9*5n niet groot geweest. Het gemeentebe stuur heeft getracht samen te werken met het strandschap Zandvoort; dat is niet ge lukt. Toch worden in de toekomst de po gingen voortgezet. Spreker besprak ook de plannen over de aankoop van de duinter reinen aan de Zeeweg. Vroeger werkte een commissie qnder leiding van dr. Thysse aan de aankoop, doch later is hem gebleken dat het rijk en de provincie de aangelegen heid tot zich getrokken hebben. Wat het opzeggen van de huur aan sportclubs be treft, deelde de voorzitter mee, dat de op zet niet is geweest een bepaalde volksgroep te treffen. De verenigingen met de jongste rechten zijn er de dupe van, dat het veld aan de Zeeweg niet meer bespeelbaar ge maakt kan worden. Spreker noemde het beoefenen van sport geen luxe, maar een noodzakelijkheid. Daarom moet de gemeen te gelden beschikbaar stellen. Spreker deel de mee, dat de natuur in de gemeente min der beschadigd wordt dan vroeger. Dat komt door de aanwezigheid van sport- en speelvelden. Toch worden er op de Zeeweg nog vernielingen aangebracht. Wethouder R o h 1 i n g (KVP) zeide dat de portefeuilles, welke hij beheert (onder wijs en personeelzaken) grote uitgaven vragen. Het is niet mogelijk voordelen te behalen. Toch zijn beide afdelingen van groot belang. Wat het onderwijs betreft heeft zowel het openbare als het bijzon dere zijn grote belangstelling. Het gaat immers om het kind en er mag aan de bedragen niet „geknibbeld" worden. B. en W. zijn echter niet onverantwoordelijk royaal. Bezuinigingen kunnen evenwel niet worden aangebracht. De kosten voor het aanstellen van boventallige leerkrachten zijn te hoog, hoewel toegegeven moet wor den dat verwezenlijking van de gedachte in het belang der gemeente is. Spreker moest toegeven dat de gang van zaken op de Hartenlustschool niet goed is. Er is een complex van oorzaken en een belangrijke er van ligt in het peil der leerlingen. Het hoofd der school is toch niet pessimistisch gestemd en ziet perspectieven voor de toe komst. In dit verband is beroepskeuze een punt dat de aandacht verdient. De kwestie van medezeggenschap, bijvoorbeeld in de vorm van adviserende bevoegdheid, achtte spreker niet urgent; bovendien had hij enkele bezwaren. Voorts zal hij nagaan of een herziening in de verhouding tussen openbaar en bijzonder kleuteronderwijs voorgesteld moet worden. Tot gelijkstel ling kan nog niet worden overgegaan. Wethouder VanGeluk (VVD) merkte op dat er bij Publieke Werken wel vooruit gezien wordt. Aanleg sportvelden, bouw badhuis en herstel van wegen zijn onder werpen welke reeds enige jaren de aan dacht vragen. De post onderhoud van we gen (f 131.000) is bijvoorbeeld hoger dan vorig jaar (f 105.000). Het is de bedoeling alle wegen binnen vijf jaar te herstellen. Als het Centraal Instituut Opleiding Sport leiders niet in Overveen gevestigd zou zijn, dan zou het sportveld niet onbespeel baar zijn. Wat het ophalen van huisvuil betreft zeide spreker dat de gemeente weinig medewerking ondervindt van het rijk. Vuilverbranding xs niet mogelijk en vervoer naar elders vraagt te veel geld. Het beste is het huisvuil in de duinen te begraven. Dat betekent verbetering van de duingronden voor het planten van bomen. Wethouder H y s z e 1 e r (AR) zeide, dat de zaken van de sociale zorg met grote aandacht worden behandeld. Hierna volgden de replieken, waarna de vergadering geschorst werd tot des mid dags. Heemstede Huisbroei-tentoonstelling Door de Vex-eniging voor school- en werk- tuinen wordt Vrijdagmiddag in het R.K. Ver enigingsgebouw een tentoonstelling georga niseerd van de door 400 kinderen gekweekte bloemen uit bloembollen. Vorig jaar is een soortgelijke tentoonstelling gehouden en het resultaat was dat de St. Antoniusschool de wisselprijs veroverde. De burgemeester van Heemstede mr. A. C. A. Ridder van Rappard zal de prijzen uitreiken. THEO BRUINS GEEFT PIANO-RECITAL De pianist Theo Bruins, die Vrijdag avond 3 Maart een populair concert geeft (op zijn programma staan werken van Beethoven, Chopin en Debussy) in de grote zaal van het Concertgebouw te Haarlem, werd in 1929 te Arnhem geboren. Hij stu deerde bij Jan van Gijn en Jaap Spaan derman en werkt thans reeds meer dan een jaar bij Yves Nat «n Charles Koech- lin te Parijs. In 1949 debuteerde hij als solist bij het Amsterdams Concertgebouw orkest, in de loop van het volgende seizoen zal hij zich voor het eerst laten horen in de hoofdsteden van Frankrijk, Engeland en Oostenrijk. In December van het vorig jaar behaalde Theo Bruins op het door de Cité Universitaire te Parijs uitgeschreven Concours Chopin de eerste prijs. Tot -15 Maart geven wij 10°/o KORTING op het overtrekken van lampekappen KELLER A.R. Partijdag te Hoofddorp Sprekers Mr. X A. H. X S. Bruins Slot en H. Algra Woensdag vond te Hoofddorp in hotel „De Beurs" de jaarlijkse A.R. Partijdag plaats. In de middagbijeenkomst die slecht was bezoekt werd het woord gevoerd door dr J. A. H. J. S. Bruins Slot en de heer Algra, beiden leden van de Tweede Kamer. Momenteel, aldus de heer Bruins Slot, is er een kennelijke verschuiving op poli tiek gebied gaande. Het socialisme zowel als het communisme hebben na elke oor log steeds aan invloed gewonnen, die zij na enige tijd van stabilisatie weer moesten verliezen. Waar het communisme de macht in handen heeft is haar kracht enorm. Het is nu Rusland en niet Amerika die de troeven in handen heeft, en het is de grote vraag of het Amerikaanse volk genoeg geestelijke kracht op kan brengen om bij een eventueel conflict op een overwinning te kunnen rekenen. De staat als zodanig moet op het ogenblik een benauwende ontwikkeling doormaken en wij dienen er voor zorg te dragen dat Europa zo wordt geregeerd, dat het de moeite waard is, ook voor de arbeiders om voor het behoud te vechten om niet een prooi van de een of andere aanvaller te worden. Dit is alleen mogelijk door een federatief Europa te vonnen. Deze gedachte is niet nieuw, zij is, volgens spreker, van A.R. oorsprong. De gedachté, dat wij geheel onafhankelijk zijn, moeten wij voor goed uit de gedachte bannen. Wij zijn gebonden door tekort aan dol lars. Alleen langs de weg van de bedrijfs organisatie bestaat een oplossing voor de dagelijkse problemen. Wij mogen niet con servatief zijn, maar progressief op de juiste wijze. De nationale defensie heeft geen zin meer als wij niet zoeken naar samenwerking met anderen. De A.R. Par tij is nimmer internationaal georiënteerd geweest, hierin moet verbetering gebracht worden. In Straatsburg was geen enkele afgevaardigde van de A.R. aanwezig, dit was niet juist. Spreker besloot met de woorden; „Al leen een federatief Europa kan ons redden, met behoud van onze eigen nationale zelf standigheid, met als voorbeeld Amerika". Op één bij de replieken gestelde vraag of prof. An erna inderdaad in de Eerste deze zaak in de Boekenweek aan te bren gen. Al is verdachte geen letterkundige, het is niet onmogelijk dat hij het nog zal worden, gezien zijn bizarre voorkeur voor meisjesboeken en misschien zal een ver blijf in de gevangenis in hem dezelfde kwaliteiten te voorschijn bx-engen als in O'Henry. De raadsman had geen hoge pet op van de jury, die de manuscripten voor de prijsvraag moest keuren. Hij ves tigde er echter de nadruk op, dat alleen de diefstal is tenlaste gelegd en dat men niet het accent op het plagiaat mag leg gen. Vei-dachte is een pathalogische figuur met een diepe wrok tegen uitgevers en critici in het bijzonder en tegen zijn om geving in het algemeen. Om deze wrok niet te vei-hogen vroeg de raadsman een onvoorwaardelijke straf gelijk aan de tijd in .voorax-rest doorgebracht (vier maan den) en een voorwaardelijke straf met onder toezicht stelling van een psychiater en de reclassering. Uitspraak over veertien dagen. SZSS™ 1" Niet duurder wel secuurder Zaalchef van Notarishuis koninklijk onderscheiden Veertig jaar in dienst De grote ruimte van het Haarlemse No tarishuis aan de Bilderdijkstraat in Haar lem was vanmorgen in een feestelijke zaal herschapen door tal van bloemstukken en opgewekt converserende heren, die daar tezamen waren gekomen om de heer S. Veth, de populaire zaalchef en afslager, te huldigen nu hij veertig jaren zijn krachten aan het Notarishuis heeft gewijd. De jubilaris werd toegesproken door notaris B. M. Brans namens de Vereniging van notarissen te Haarlem, door de direc teur de heer W. N. Woltering, door de heer W. van Daalen namens het personeel en door oud-notaris N. J. Hoeflake en notaris J. Wildschut. Er waren tal van geschenken die de har telijke woorden, waarin de niet geringe kwaliteiten van de heer Veth werden ge roemd, vei-gezelden. Een hoogtepunt vorm de wel de mededeling dat de jubilaris bij Koninklijk Besluit was onderscheiden met de ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Vechtpartij in de rechtszaal Tijdens de behandeling van de zaak tegen drie jongelieden, die verdacht worden van diefstal van tafelzilver en een radio in Heemstede, heeft zich vanochtend voor de arx-ondissementsx-echtbank een korte maar hevige vechtpartij voorgedaan. Eén van de verdachten, de 29-jarige A. S., die ont kende aan de diefstal te hebben meege daan, verkeerde 'namelijk in de mening dat de andere twee, die tegen hem getuig den, hem valselijk beschuldigden. Hij wond zich daarover zo op, dat hij onverhoeds de verdachtenbank uitvloog en de getuige die voor het hekje stond, een vuistslag in het gelaat gaf. Onmiddellijk grepen twee parketwachters in, maar de getuige was zo driftig, dat zij hem slechts met de groot ste moeite baas konden. Het getuigenhekje boog .vervaarlijk door, de verdachten bank wankelde op haar grondvesten en de raadsman, mr. P. J. Prinsen Geexiigs, moest haastig een goed heenkomen zoeken bij de pérstafel, om niet onder de worste lenden te komen. Nadat een van de par ketwachters wat jodium op het gezicht van de getxiige had gedruppeld, kon de recht zaak weer doorgaan. Tegen de diie vei-- dachten allen recidivisten eiste de Officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, vijf jaar gevangenisstraf. In ons blad van morgen zal een uitvoeiig ver slag over deze zaak verschijnen. De 31-jarige kolenwerker P. J. P. uit Rotterdam, die ervan verdacht werd in 1944 zijn zoontje van drie maanden te hebben mishandeld, tengevolge waarvan het kind is overleden, is door de Rotterdamse recht bank veroordeeld tot een jaar gevangenis straf door te brengen in een bijzondere strafgevangenis. RECHTBANK Gecombineerde straf van één jaar geëist wegens diefstal van veertig gulden Voor de Haarlemse rechtbank stond vanochtend de. 21-jarige „letterkundige" W. de G. terecht, aan wie diefstal van veertig gulden was tenlaste gelegd. Die diefstal maakte overigens op de zitting minder een punt van bespreking uit dan het plagiaat dat vex'dachte had gepleegd dat echter gemakshalve niet ten laste was gelegd. Hij had namelijk het boek „Start van Tini Pulles vrijwel letterlijk overgeschre ven en dat manuscript onder de titel: „Wij bouwen aan de toekomst" ingestuurd voor een prijsvraag van een Haai-lemse uitge verij. Zijn architectonische capaciteiten werden daar met een px-ijs van 500 ge honoreerd, maar helaas bleek zijn gebouw een noodwoning te zijn, want het bedrog kwam natuurlijk uit. Verdachte gaf ter zitting toe, dat hij ook nog twee andere meisjesboeken had overgeschreven. Vol gens een over verdachte uitgebracht rap port is hij een geweldige fantast, die hoog opgaf van een imaginaire relatie met de Zweedse legatie, zichzelf een Zweedse onderscheiding had toegekend en telefo nisch zijn medeleven met de dood van graaf Bernadotte tot uiting had gebracht. De diefstal van ƒ40 die verdachte ge pleegd heeft, bij een familie die hem lief- dex-ijk had opgenomen, achtte de officier ernstig genoeg om tegen verdachte, die hij als een x'idder van de droevige figuur qua- lificeerde, zes maanden onvoorwaardelijk en zes maanden vooiwaarlijk te eisen. De raadsman, mr. H. Ali Cohen, prees de zin voor actualiteit van de officier om Kamer de hand aan de P. v. d. A. wilde reiken, deelde dr. Bruins Slot mede, dat deze rede door de pers geheel verkeerd was weergegeven. Zoals het in de bladen is vermeld kan van samenwerking geen sprake zijn. Nadat prof. Anema de regering op ver schillende gebreken in haar regeringsbe leid had gewezen, heeft spreker ten slotte de mededeling gedaan, dat als een veran dering ten goede zou plaats vinden, ook de A.R. aan de regering mede willen wer ken. Het Tweede Kamerlid de heer H. Algra hield vervolgens een beschouwing over het ontstaan van ons volkslied. Ongeveer drie eeuwen geleden, in tijden van onderdruk king en vervolging, is ons volkslied illegaal ontstaan. Het ontleent gegevens uit de Bijbel. In de moeilijkste tijden was het dit volkslied dat ons staande hield. Ook de heer Algra ontkende ten stelligste, dat de woorden van prof. Anema zouden zijn zoals die in de pers vermeld werden. Met het zingen van het volkslied werd deze middagvergadering besloten: Ook de avond bijeenkomst was minder bezocht dan an dere jaren het geval was. Ds. J. Fokkema gaf een uiteenzetting van de A.R. begin selen. ■UftZÖ, de Zuitviqe 'was mét té/if>eétijn Meubelmakerspatroons in Haarlem bijeen Vanmorgen waren in „Brinkmann" in Haarlem meubelmakerspatroons uit het gehele land bijeengekomen ter bijwoning van de jaarvergadering van de Nederland se Bond van patroons in het meubilerings- bedrijf. De voorzitter, de heer A. H. Rekers uit Enschedé, sprak in zijn openingsrede zijn waardering uit jegens de Haarlemse af deling, die zich veel moeite heeft getroost de congressisten waardig te ontvangen. De heer Rekers gaf vervolgens een overzicht van de vele problemen waarmee ook de meubelmakerspatroons in deze tijd hebben te rekenen, de toenemende sociale verze keringen en natuurlijk ook het in werkiixg treden van de Publiekrechtelijke bedrijfs- ox-ganisatie. De spreker wees erop, dat het noodzakelijk zal zijn, dat de meubelmakers mensen moeten opleveren, die een brede kijk hebben op het organisatieleven, wil men in het Bedrijfschap een belangrijke stem in het kapittel hebben. „De tijd dat men alleen enge groepsbelangen nastreefde is voorbij", zo zei de heer Rekers. Aan de andere kant dient de Bond dan ook te be schikken over een functionaris die zich geheel kan wijden aan de bestudei'ixxg van de verordeningen die voor deze talc van het bedrijfsleven van gewicht zijn, het be stuur van voorlichting dient, de afdelingen bezoekt en raad geeft en nieuwe tracht op te richten. Vandaag, zo zei de voorzitter, hebben wij vier nieuwe bestuursleden te kiezen. Laat men bij het bepalen van zijn stem zich leiden door de gedachte, dat dit mannen moeten zijn die organisatorisch wat in hun mars hebben en dat plaatse lijke belangen en voorkeuren daarvoor' hebben te wijken. De heer Rekex-s sprak een woord van hulde en dank aaxx de scheidende bestuurs leden, de heren H. de Man, H. Makenbach, S. Asscher en L. M. van Dijk. De laatste werd wegens zijn uitmuntexxde verdiensten voor de Bond gedurende jaren bewezen tot erelid benoemd. Tenslotte roemde de spreker nog de samenwerking met de zuster-organisaties en de federatie en wenste de leden eexx prettige en vruchtdragende vergadex-ing. Nieuwe catalogus van de Stadsbibliotheek Sinds gisteren ligt in de Stadsbiblio theek en Leeszaal een flinke stapel fleu rige blauw-witte boekjes op gegadigden te wachten. Het zijn de zo juist verschenen catalogi voor de romans exx werken over taal- en letterkunde in vreemde talen ver schenen of daaruit vertaald, voor zover deze in het bezit van de Stadsbibliotheek zijn. In de lijst zijn opgenomen Franse, Ita liaanse, Spaanse, Engelse en Amerikaanse, Noox-se, Deense, Zweedse, Russische,' Hon gaarse en in het Esperanto verschenen, alsmede Duitse romans. De afdeling taal kunde is nog veel uitgebreider en bevat niet alleen werken over de gangbare mo derne en over de-klassieke talen, doch ook over het IJslands, Servo-Kroatisch en over vele Oosterse talen, zoals het Egyptisch en Koptisch Chinees en Japans, diverse Indonesische talen en vijf wereldhulp talen: Esperanto, Interlingua, Occidental, Teutonisch eix Volapük. Ook de afdelixxg letterkunde is zeer gevax-ieerd. Deze catalogus komt na de een jaar ge leden verschenen opsomming van de Ne derlandse romans en andere werken van letterkunde en gaat vooraf aan een reeks van catalogi die nog dit jaar zullen uit komen. Het eerst is nu de lijst van muziekwer ken aaxx de beux't, die over een maand of drie is verwachten. Daarna komt een catalogus voor de tech nische werken en tenslotte nog een voor verscheidene gebieden van kunst. In ieder geval komt dit jaar nog een aparte cata logus bestemd voor de lezers van het filiaal in het Huis te Zaanen aan de beurt. Het volgend jaar zullen wellicht de titels van de filosofische, theologische en historische werken worden gebundeld. Op deze wijze zal de Stadsbibliotheek een keurige exx voortreffelijk ingerichte catalogusverzameling rijk worden. Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 290 290 225 2243% 229% 229% A. K. U 180% 179% Nederlandse Ford 229 Nederlandse Kabel 287 v. Berkei's Patent 117% Scheepvaart-Unie. 150 HollAmerika Lijn 158 Deli Maatschappij 140% H. V. A 149% 147 A'dam Rubber 143% 141% Ned. Handel Mij. 160% N.-I. Handelsbank 100 Billiton Mij. II 275 „Vuile handen" Jean Paul Sartre stelt een martelend probleem Om eexx stuk van Jeaxx Paul Sartre te gaan zien en te kunnen begrijpen is het aller minst noodzakelijk om in theorie de grond beginselen van de existentie-filosofie, waarvan hij in zekere zin de uitdrager is, te bestuderen. Met „Les mains sales" (dat onder de titel „Vuile handen" in de verta ling van Anna Blaman door het Rotter dams Toneel op het répertoire werd geno men en'Woensdagavoxxd in de Amsterdamse Stadsschouwburg vertoond) bewees hij opnieuw een uitzonderlijk knap toneel schrijver te zijn, die er wonderwel in slaagt zijn bedoelingen duidelijk te demon streren. Als bijdrage tot de ontwikkeling van de dramatische kunst is dit spel in zes taferelen over de keuze tussexx lafheid en heldenmoed van het grootste belang, om dat de schrijver er in een zeer gediscipli neerde vorm zijn streven in voortzet om te komen tot een bepaling van het moderne noodlots-begrip in het theater. De vraag wordt gesteld: kan men strij den voor een ideaal zonder ooit zijn han den vuil te maken? De revölutionnaire in tellectueel Hugo krijgt op zijn verzoek de opdracht (deze scène wordt hier evenmin als te Parijs tot vertoning gebracht) om zijn partijchef Hoederer, die zich in zijn politieke onderhandelingen schuldig maakt aaix klasse-verraad, uit de weg te ruimen. Hij wil door deze „daad van directe actie" zijxx waax'de bewijzen. Bij gebrek aan vol- dooxde ovex-tuiging aarzelt hij echter en laat zelfs de kans Voorbijgaan die zijn dodelijk schot gerechtvaax-digd zou hebben, namelijk op het moment dat hij Hoederer een compromitterend compromis ziet slui ten met andersdenkenden, aldus de zuiver heid van zijn idee verloochenend. Als Hoe derer hem later de beweegredenen van zijn gemanoeuvreer uitlegt, geeft Hugo zich gewonnen aan diens menselijk realisme en vaderlijke vriendschap. Kort daarna ver rast hij Hoederer evenwel tijdens eeix om helzing rnet" zijn vrouw Jessica en schiet hem neer in een vlaag van jalouzïe. In het laatste bedrijf verneenxt hij dat de tactiek van Hoederer van het standpunt der partij gezien de enig juiste is geweest, waardoor zijn „heldendaad" de betekenis van een gewone misdaad heeft gekregen. Hij wordt nu als „bruikbaar" voor de revolutie aan gemerkt, doch verkiest de consequentie van zijn vergrijp exx gaat vrijwillig de dood in. Mijn voornaamste bezwaar tegeix dit be klemmende drama, dat ik overigens waar deer om de meedogenloze scherpte waar mee de wijsgerige probleemstelling tot in het uiterste, wordt bewezen, is dat het de toeschouwer wel dwingt tot mee-dènken doch zeldexx tot mee-léven of medegevoel. Sartre toont zich ook hier een meester in de psychologische analyse, maar des ondanks zijn de handelende personen niet meer geworden dan elkaar aanvullende vertolkers van heftige, .intens opgevatte, men zou zell's kunnen zeggeix martelexxde argumenten. Op zijn toneel heerst een voortdurende worsteling vaix menselijke figuren, die (zoals dat in zijxx terrhixxolog-ie heet) zijxx veroordeeld tot de vrijheid en zich in de heersende situaties een bestaan moetexx scheppen, waarvoor zij de verant woordelijkheid kunnen dragen. Zij leveix bij de gratie van het gebruik dat zij maken van hun mogelijkheden. Zij nemexx deel aan een geweldig dexxk-px-oces. Er is niet minder dan bezetenheid voor nodig bij de uitbeelding om de toeschouwer in hun „werkelijkheid" te doen geloven. Daaraaxx ontbrak bij de vertoning onder regie van Ko Arnoldi veel, zeer veel. Kees Brusse, die de rol van Hugo voor zijn re kening nam, werd in zekere zin de dupe van de soepelheid van zijn techniek, die hef hem veroorloofde de moeilijkheden spelen derwijze te overwinnen. Hij leverde een knappe prestatie, meer niet. De wel wat schematisch getekende Hoederer werd voorgesteld door Richard Fliixlc (xxxet een gauw vermoeiend stemgeluid), die dit aan vaardbaar deed tot aan het moment van de omarming, toen er niet meer vaix hem scheen over te blijven dan een houten ge daante. Lily Bouwmeestei', overlopend van han dige routine en lichte blijspeltoontjes, is voor dit genre in genen dele geschikt. Zij was zeker niet de Jessica, die Sartre voor ogexx moet hebben gestaan, al lieten" haar blijken van gebrek aan levensernst en van intuïtief-vrouwelijke voorzienigheid in haar eerste scènes meer verwachten. Het sterkste deel van de bezetting werd ge vormd door Frans van der Lingen en Eli Blom als de lijfwacht, het zwakste door Steye van Brandenberg en Ko Arnoldi als de prins-regent en de politieke tegenstan- der. Vooral in het laatste tafereel schoot ook het talent van Georgette Reyewsky deerlijk te kort om de spanning op peil te houden. Over het geheel genomen voldeed de voorstelling slechts zeer gedeeltelijk aan de eisen, zonder evenwel het stuk te ont krachten. DAVID KONING Première „Myrte en de demonen" Op 17 Maart wordt in het Cultura-Thea- ter te Amsterdam de eerste voorstelling gegeven van de door de Europese Kunst unie in Bennebroek gemaakte speelfilm ,Myrte en de demonen", waarin onder meer optreden Jan Musch en Ludzer Eringa. De regie is van Paulbruno Schreiber. Bert Haanstra is de cameraman, Max-inus Adam componeerde de muziek. FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door J. L. Lodewijks 8) Zo krijgt de Brabantse schilder met zijn grote mond en zijn lach hier kennissen en vrienden om zich heen, hij raakt er thuis; zij luisteren graag naar zijn rond en vloeiend Nederlands, dat warm en zuide lijk klinkt. Het is voor Martha een mooie afleiding, zij praat zo graag wat mee als het niet te geleerd wordt. Zij hoort liever wat vrolijks en luchtigs, dat is om haar bange gedachten te verdrijven. In de klei ne villa van de schilder en zijn vrouw komen allei-hande mensen, daar zijn rare gasten bij, met een alpenmutsje op en manchesterjasjes aan of met een wijde cape. Dat zijn mijn collegas, zegt Bart, z<y schildei-en ook; zij komen bij mij kijken hoe het moet en onderhand vertellen zij mij, hoe het moet. Wij leren zo het een en ander van elkaar. Het zijn goeie jon gens, die schilders, al doen zij wat eigen aardig. Ge moet maar denken, dat hoort er zo bij. Dat zegt Bart van Dijk als de collegas er bij zijn. Dan moeten ze eens lachen en een ervan zegt: Je bent de raarste vaix allemaal, kijk hoe je je hoed op je hoofd hebt hangen, dat hoort er zeker ook zo bij. De huishoudster heeft het druk in de avond, als ze voor thee of soms voor sterke koffie moet zorgen. Bart is nog altijd niet gewend geraakt aan haar naam. Uw naam, zegt hij tegen Hetty, is een tang op een varkeix. Ik wil daar niet mee zeggen, dat ge een varken bent, verre vandaar, maar het is een beeldspraak om zo te zeggexx. Uw naam hoort niet bij u, hij klopt niet met uw lijn. Bij ons in Bra bant zoudt ge Koba of Marjan hebben ge heten. Dat kan de huishoudster niet goed zet ten. Zij is niet erg gevoelig voor een grapje, maar wel voor haar waardigheid, die vindt ze maar al te gauw aangetast. Zij doet op hare wijs moeite om er jong uit te zien, maar dat lukt haar niet erg. Zij is vaix binnen te oud, zegt Bart tegexx Martha, als ze het er samen zo eens over hebben. Zij wil jong blijven, maar denkt daarbij al leen aan haar japonnen en haren, niet aan haar ziel. Haar ziel is oud, zij lacht te wei nig, zij kniest zo maar een beetje omdat zij al vijf-en-vijftig is. Dat is verkeerd, nxaar ik vertel het haar niet, want dan wordt ze nijdig. Eu nijdige mensen zou ik maar het liefst mijn deur zien uitgaan om er niet meer in te komen. Maar zij zorgt goed voor het huishouden, daar moeten we nxaar tevreden mee zijn. Martha, in haar rieten ruststoel, zegt daar xxiet veel op. Zij xveet wel, dat haar man niet goed met Hetty overweg' kan, en hij zou graag hebben dat een ander hem daar gelijk in gaf. Daarom houdt ze haar mond, ze zou eigenlijk moeten zeg- geix: ja, ik zou ook liever een andere heb ben, dan zou hij tevreden zijn. Hij is in dat opzicht een kind. Hij is in nog veel meer opzichten een kind, denkt Martha. Hij is zo gek op een avontuurtje, het moet allemaal anders en ongewoon zijn wat hij meemaakt, hij .puurt uit het leven wat er uit te puren valt. Zij maakt daar wel eexxs aanmerkingen op. Zij zegt: Andere mensen gaan om half elf naar bed en slapen dan tot half acht, zij staan op om te gaan werken, zij komen om twaalf uur eten en dan om ^es uur weer. Maar gij midden in de nacht staat ge op en gaat een sigaret roken op het balcon, in uw pyjama, om er een kou bij te vatten. Omdat de maan zo aardig aan het verstoppertje spelen is met de wolleen. En 's morgens om vijf uur zit ge te tekenen in de duinen, om twaalf uur in de middag ligt ge op bed te snorken en 's avonds om half elf gaat ge een wandeling maken naar uw hotelhouder, om hem te vertellen wat Plato dideduizend jaar geleden of daarom trent over de mieren heeft gezegd. Het is niet gemakkelijk om huishoudster voor u te spelen. Hetty is dat niet gewend, zij heeft in deftige huizen gediend, waar alles op uur en tijd ging. Ge moet het haar niet kwalijk nemen, zij doet moeite genoeg om het u naar de zin te maken. Daar kan Bart niets op zeggen. Max-tha heeft altijd gelijk, daar denkt hij dan niet verder over. Hij schudt haar kussen wat op en zegt: Ik neem het haar niet kwa lijk, zij mag zo sjagrijnig zijn als zij be lieft. Maar mijn eten zou beter smaken als het met een schaterlach op tafel werd gekletst, dan zou er wat minder zout in hoeven. Nu is het wat flauw omdat Hetty zo sjarlotterig in de schalen loert. Maar zij heeft zichzelve niet gemaakt. En ik ook niet, dat hoef ik niet te vertellen, want ge weet dat ik het dan anders zou hebben gedaan. Hij zou dat anders hebben gedaan. Hij zou zich wat rustiger bloed gegeven heb ben. Hij zou zich zo hebben gemaakt, dat hij niet somwijlen het gevoel kreeg of het dak van zijn villatje op zijn hoofd viel en hij er onder uit moest, hoe eer hoe beter, de velden in, de buiten op, de lucht in. Hij zou dat anders gedaan hebben. Maar hij zegt tegen zichzelven dat hij dan nog niet veel plezier zou hebben gehad in Hetty als huishoudster. Soms wil hij zich wijsmakexx, dat het komt omdat Hetty een Hollandse is. Zo een stijve Hollandse, die kikvorsenbloed heeft en alleen maar lacht als een ander zijn teen stoot. Maar hij weet dat dat maar smoesjes zijn. Hier in Bergen heeft hij andere vrouwen ontmoet, jonge en oude, allemaal Hollandse, die van een aardig heidje houden en gul zijn met haar lach. De vrouw van de hotelhouder, dat is een Hollandse, zij is rond en zwaar, maar vro lijk als een vink en zij vloeit over van welgemeende hartelijkheid; de vreugde van te leven en te liefhebben wat rondom haar is straalt uit haar ogen, dat is een Hollandse, maar ik heb er gaarne mee te doen. En zo zijn er velen, in dit kleine dorp al, en overal ixx Holland. Maar Hetty is een mens zoals ge die overal aantreft. Ge zult in Brabant of Vlaanderen komen en daar een verzuurde boerin tegen het spichtige lijf lopen, die u aankijkt of ge de pastoorsmeid verleid hebt. Om nog maar niet te spreken van de kwezels, die door de gordijntjes loeren om te zien wat ze morgen weer voor kwaad zullen moeten vertellen van deze of gene. Hetty is een Hollandse, zeker, maar ze is er geen voorbeeld van. Ze is een Neder landse, een Europese, een mens die op het kleine wereldbolletje leeft en dat naar vindt. Het is verkeerd om de mensen te beoordelen naar de streek waar ze van daan komen, en te zeggen: met die kan ik niet opschieten, die liggen mij niet, want ze zijxx daar vandaan. Bart van Dijk zit zo in zichzelf te filosoferen, hij komt met het Hetty-probleem bij een wereldvraag stuk, waarom kunnen de mensen met ge mak een andere mens vermoorden, als hij maar niet uit hun land komt? Er zijix vaix die lijnen getrokken tussen de mensen, dat heten grenzen, daar staan douanen en daar moet ge u laten visiteren. En als er gevochten moet worden, dan trekken de mensen aan de ene kant van de grens samen op tegexx die aan de axxdere kant. Omdat er een grens is. Wie heeft de grens uitgevonden? Hij moet daai" eens met de hotelhouder over gaan spreken. In de donkere avond trekkebeent Bart van Dijk door het mulle zand op het strand aan. Zijn hotelhouder heeft hem verwacht, het is zo echt een avond om eens zwaar te redeneren. De hotelhouder is somber gestemd. Er zit hem iets dwars, dat kan hij niet kwijt raken, zelfs met een of twee borrels niet. Hij heeft vandaag een invasie beleefd, er zijn een Ideixxe veertig kinderen bij hem op visite geweest uit Ixet vacaxxtie-tehuis, dat verderop ixx de duinen ligt. Vier kwie ke jongemeisjes waren erbij, in helder witte schorten en blauwe jurken, die de bende in goede banen hadden te houden. De kleintjes hadden zes aan zes rond de tafeltjes op het terras gezeten, zij hadden ranja en een roomsoes gekregexx. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6