jïEEUWEN'Sj j Kolenhandel NI f Schoolgelden zullen in de toekomst met dertig procent verlaagd worden Oeeft Uw wouw geen trap TAXI 18000 O.V. Fris - Keiler Macdonald Q.Kort en Bondig fi Sport in het kort Zaterdag 4 Maart 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Bij het hoofdstuk Onderwijs van de Me morie van Antwoord op de Haarlemse ge meentebegroting werd onder meer ge vraagd of B. en W. het niet wenselijk ach ten het vermenigvuldigingscijfer voor de berekening van het schoolgeld voor lagere scholen, indertijd op verlangen van het Rijk op twee gebracht, drastisch te verlagen. In hun antwoord wijzen B. en W. erop, dat de op handen zijnde verlaging van de loon- en inkomstenbelasting ook de inkom sten van de gemeente ongunstig zal be ïnvloeden. De in de onderwijswetten op te nemen schoolgeldschalen zullen weinig ver schillen van de thans geldende, doch pas beginnen te werken bij een aanzienlijk ho ger inkomen. Voor zover thans reeds kan worden na gegaan zal bijvoorbeeld iemand met twee kinderen bij een loon van ƒ2500,geen schoolgeld meer betalen. Wil de gemeente, zo schrijven B. en W., de inkomsten uit de schoolgelden niet ach teruit zien gaan, dan zal er eerder sprake moeten zijn van een verhoging der verme nigvuldigingsfactor dan van een verlaging. Bovendien zal men goed doen reke ning te houden met de omstandig heid dat het streven bestaat om te komen tot gratis onderwijs, zowel voor het verplichte als het onverplichte. In dat ge val zullen de gemeenten dus schadeloos ge steld moeten worden. De gemeenten die nu reeds de vermenigvuldigingsfactor hebben verlaagd zullen dan een lagere schadever goeding ontvangen. B. en W. menen dat de verlaging van het schoolgeld in de toekomst op zeker 30 pet. gesteld kan worden. In afwachting daar van menen zij nog niet tot verlaging te moeten overgaan. Vele raadsleden wilden weten hoe het met de onderwijsvernieuwing staat. Van de zijde van de leerkrachten, zo delen B. en W. mee, bestaat belangstelling hiervoor, zoals uit het bezoek aan diverse cursussen over dit onderwerp blijkt. De vernieuwing van de didaktiek is spe ciaal waarneembaar in vele lagere klassen, waar onder meer de toepassing van han denarbeid als leervorm zeer geslaagd is. In de hogere klassen trachten vele leerkrach ten te komen tot een synthese tussen klas sikaal en individueel onderwijs door toe passing van het zogenaamde takensteisel. De leermiddelen kunnen slechts geleidelijk worden vernieuwd. De door de oorlog ont stane achterstand van het handwerkonder- wijs door gebrek aan materialen zal binnen afzienbare tijd zijn ingehaald. E. en W. overwegen de oprichting van een school met een progressieve onderwijs methode in het Noorden van de gemeente, of de wijziging van herleerplan van een BIGBIJ B Fa voor huisbrand- en industrie- u doeleinden Vraagt prijsoogaaf en inlichtingen bij jg Raadhuisstraat 23, Heemstede Telefoon 28037 b k lBgBBBBDBBBBBBBHBBI?"'' (Adv.) Subsidie aan „Comedia" blijft verantwoord Er bestond bij enkele raadsleden blijkens de Memorie van Antwoord on gerustheid, dat door de vele mutaties in de toneelgroep „Comedia" de grote roep die steeds van dit gezelschap is uitgegaan, niet bevorderd is. Ook werd opgemerkt dat van een innige vergroeiing van Haar lem met „Comedia" niets blijkt en zelfs de premières elders worden gespeeld. B. en W. achten de vrees van verminde ring der prestaties door de wisselingen in de spelers ongegrond. Aanvulling van de vacatures door goede krachten is gewaarborgd. Door toe vallige omstandigheden zijn er de laatste jaren door „Comedia" te Haarlem weinig premières gegeven, doch dit is geen opzet en zakelijk bezien bovendien geen nadeel, omdat premières moeilijk te bezetten zijn. B. en W. achten de subsidie dan ook in alle opzichten verantwoord, ook al omdat daar door andere grote gezelschappen belang rijke en niet-rendabele stukken in Haarlem kunnen opvoeren, zoals „De moord in de Kathedraal" en „Rouw past Electra". Wat btereft de volksvoorstellingen: „Comedia" gaf er negen met gemiddeld zevenhonderd bezoekers, welk aantal ook door Annie van Ees met haar voorstelling van „Boefje" werd bereikt. Het Neder lands Volkstoneel trok vijfhonderd toe schouwers. De „speciale abonnementen voor perso neel van bedrijven en instellingen" ver drievoudigden in drie jaar tijd. De H.O.V. Met voldoening werd kennis genomen van de verheugende resultaten die de re organisatie van de Haarlemse Orkest Ver eniging heeft opgeleverd. B. en W. zullen op verzoek van enige raadsleden het be stuur van de vereniging in overweging geven de titels van de uit te voeren werken op de programmas ook in het Nederlands op te nemen. Stadsorganist I)i de vacature van de stadshulp-orga- niste is nog niet voorzien, omdat B. en W. voor 't instituut „Stadsorganist" een reor ganisatie voorbereiden. De stadsorganist zal B. en W. adviseren omtrent een inten siever gebruik van het orgel in het Con certgebouw, onder meer voor jeugd- en schoolconcerten. Nachtdienst apotheken HAARLEM: Firma C. G. Loomeijer en Zn., Barteljorisstraat 11, telefoon 10175; Park apotheek, Kleverparkweg 13. telefoon 11793; Teyler-apotheek, Teylei'plein 79,» tel. 17946. BLOEMENDAAL: Santpoorter Apotheek. Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort-sta tion; Elswout-apotheek. Bloemendaalseweg 341. Overvcen. HEEMSTEDE: Heemsteeds© apotheek, Bin nenweg 98. telefoon 28197; Aerdenhout- anotheek, Zandvoortselaan 164, telef.. 26772. bestaande school in Montessori- of Dalton systeem. Enige raadsleden hebben gevraagd of het mogelijk is voor de middelbare scholen een aula te bouwen. De kosten daaraan verbonden zijn evenwel zo groot, dat daar van voorlopig wel niets zal komen. De glo bale raming van de bouw van een grote centrale aula bij de H.B.S. B bedroeg in 1946 ƒ650.000,In het nieuwe Coornhert- lyceum zal wel een aula opgenomen wor den, die tevens voor andere doeleinden be schikbaar zal zijn. Echtpaar K. weer op vrije voeten Het echtpaar J. G. K. en T. G. K.K., dat Donderdagmiddag tijdens de behande ling van de zaak tegen de Bloemendaalse leraar G. A. de B. voor de Haarlemse rechtbank door de officier van Justitie on der verdenking van meineed werd aange houden, is gistermiddag door de rechter commissaris op vrije voeten gesteld. Comedia met twee nieuwe stukken De toneelgroep Comedia heeft in studie genomen het Engelse verkiezingsblijspel ..The Chiltren Hundreds" door William Douglas Home, dat hier ter stede in het vorig seizoen reeds door de H. T. C. werd vertoond. Onder regie van Jan Teulings zullen hierin onder anderen optreden Péronne Hosang (als gast), Ellen Vogel, Jules Verstraete. Han Bentz van den Berg en Ton Lutz. In Arthur Millers „Dood van een handelsreiziger" worden de hoofdrollen gespeeld door John Gobau, Magda Janssens, Ko van Dijk en Fons, Rademakers. Fa E- BELLAART (Fa, Marlens en Zoon Anno 1784) Garenkokerskade 1, Haarlem - Tel. 13487 AANNEMERS VAN ALLE BOUW. EN ONDERHOUDSWERKEN (Adv.) Maquette Hildebrand-monument moet weer worden opgesteld Natuurlijk wordt in de Memorie van Antwoord ook gesproken over de Haarlem se monumenten en wel in de eerste plaats over een monument dat er nog niet is: het Hildebrandmonument. B. en W. delen mede, dat de eerste plaat sing van een maquette van dit monument in de „Kleine Hout" niet tot het gewenste doel heeft geleid, zodat deze waarschijn lijk nog eens zal moeten worden opge steld. Over de definitieve plaats kunnen nog geen mededelingen worden gedaan. Het terrein voor het gebouw van de Pro vinciale Griffie wordt niet geschikt geacht. De verzetsmonumenten Tevens werd gevraagd of de reorganisa tie van het schelpenpad aan de Dreef geen goede gelegenheid biedt het beeld ter her denking van de ter plaatse gefusilleerden over te brengen naar de plek waar deze inderdaad gevallen zijn. B. en W. antwoor den dat deze plaats verschillend wordt beoordeeld. Zij zijn bereid met het „Co mité Monument Dreef" overleg te plegen over deze vraag. De monumentën aan Westergracht en Jan Gij zenvaart zullen in het voorjaar wor den geplaatst. De Delftlaan De officiële openstelling van het gedeelte Delftlaan tussen de Orionweg en de Rijks straatweg door de loco-burgemeester de heer D. J. A. Geluk, zal ter plaatse waar de Delft laan uitmondt op de Rijksstraatweg plaats hebben op Vrijdag 10 Maart om 4 uur. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 3 Maart 1950 ONDERTROUWD: 2 Mrt, H. L. Prenen en G. M. Biermann. BEVALLEN-van een zoon: 2 Mrt, J. J. M. VerheijdeDieben; S. C. ReijndersEster huizen; L. van der Landenvan de Blanke voort; E. H. PasVlek; 3. Mrt, M. Bakkum Bloemzaad. BEVALLEN van een dochter: 1 Mrt, C. M. Laarmanvan Duijn; 2 Mrt, A. C. Marchand Lamboo; 3 Mrt, W. J. de Wildevan Hol land; J. Bekmanvan de Velde. OVERLEDEN: 1 Mrt, J. Boelhouwer. 80 j., Corn. v. Noordestraat; A. Stam, 38 j„ Thom- sonlaan; 2 Mrt, A. E. KionNijssen, 77 j., de Ruijterweg; I. Stavastvan Wingerden, 76 j., Gijsbr. v. Aemstelstraat; A. J. Bertholee, 60 j., Leliestraat; J. Houtwipper—Kluijt, 28 j„ Hazepaterslaan. doch een bus Lincol Polish anti-groen. Het ideale poelsmiddel voor alle metalen! Fabrikant H. Stam, Haarlem. (Adv.) Piano-recital Theo Bruins Benjamin der prominenten Dat de jeugdige pianist Theo Bruins voor bestemd was om plaats te nemen in de eerste rangen onzer uitvoerende kunste naars, was een paar jaar geleden al te voorzien, toen hij als opgeschoten knaap, in grijs colbertje, het ene podium na het andere veroverde en een sensatie verwekte door zijn degelijke techniek en zijn vroeg rijpe muzikaliteit. Hij bleek een troetel kind der muzen te wezen, begaafd met een gezond temperament, dat tot werken en doorzetten aandrong om zijn rijke aanleg tot volle ontplooiing te brengen. En nu hij als jonge man, keurig in rok, als het ware zijn officiële carrière begonnen, is, kunnen we gerust zeggen, dat hij de verwachtingen, die op zijn talent en zijn energie gebouwd werden, niet teleur stelt. Een recital als dit, hetwelk hij op Vrijdagavond in Haarlem gaf, toonde aan dat hij, als de Benjamin onder de prominenten, een der voorste plaatsen inneemt. Het begon met een doorzichtige en spran kelende interpretatie van drie Sonates van Scarlatti, absolute muziek die een demon stratie van echte muziek-vreugde'uitlokte. Dan Beethoven's opus 31 no. 2, de sonate in d, een werk waaraan dramatische be wogenheid, contemplatie en humor een subjectief karakter geven. Het was juist het moeilijkst te realiseren eerste deel, met zijn vraag en antwoord en recitativisch overleggen, wat ons in de vertolking van Bruins het meest trof. Een bijzondere interpretatie was wel die van Bartok's zes Bulgaarse Dansen, niet alleen om de scherpe rhythmische teke ning, doch ook om de rijk gevarieerde klank. Maar het klankpalet van Bruins had ons nog de verrassing gespaard die zich openbaarde met Debussy's „Cloches a travers les feuilles", welk stuk in zijn ge sluierde tinten de poëzie van een gedroomd sprookje suggereerde. De feestelijke klan ken van „l'Isle joyeuse" betekenden niet minder een verrassing, die zich bovendien paarde aan oprechte bewondering voor Bruins feilloze techniek. Tot slot stelde de jonge pianist een daad van vérstrekkende betekenis, door een be heerste verklanking van de 24 Préludes van Chopin, het merkwaardige muzikale dagboek van de grote Pool, dat men als de synthese van zijn gemoedsleven kan be schouwen. Men hoeft het niet over de hele lijn met de opvatting van Bruins eens te zijn, om er toch het grootste respect voor te hebben en er het bewijs in te zien, dat hij, hoe jong hij ook nog is, een rijpheid van doorvoelen en uitdrukken bezit, die alleen aan de uitverkorenen toegemeten wordt. JOS. DE KLERK. Spoorbootverbinding Staveren- Enkhuizen wordt ingekrompen In zijn Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag der Eerste Kamerin zake de begroting 1950 van zijn departe ment, deelt de minister van Verkeer en Waterstaat mede, dat het in de bedoeling ligt, met de winterdienstregeling 1950 de frequentie der spoorboot-verbinding Sta verenEnkhuizen zodanig te verminderen, dat zij met een veerboot kan worden ge ëxploiteerd. De vervoersbelangen van Z.W. Friesland en de streek rond Enkhui zen en Hoorn zullen hierbij niet over het hoofd worden gezien. Bond van Patroons in het Meubileringsbedrijf In de voortgezette vergadering van de Nederlandse Bond van Patroons in het Meu bileringsbedrijf in restaurant Brinkmann gehouden heeft de heer E. Meijerink uit Haarlem het jaarverslag uitgebracht. Het verslag van de penningmeester de heer Van Dijk werd goedgekeurd. Besloten werd het aantal leden van het bestuur op negen te handhaven en niet met twee te verminderen. Tot bestuursleden werden gekozen of her kozen de heren Hoogsteder, Den Haag, Nij- holt, Almelo, Van 't Hoff, Zaandam, Zollin ger, Arnhem en Rachenberger, Rotterdam. De vergadering hechtte haar goedkeuring aan bet voorstel tot stichting van een bonds- bureau en aanstelling van een propagandist- administrateur Aan de vooravond van het congres had de voorzitter der afdeling Haarlem de heer Jac. Haan het hoofdbestuur en de afgevaardigden welkom geheten op een gezellige bijeen komst. Nederlandse Reisvereniging Onder leiding van de heer T. C. R. Smit hield de afdeling Haarlem van de Neder landse Reisvereniging in hotel Lion d'Or haar jaarvergadering. Besloten werd een telegram te zenden aan de voorzitter, de heer C. Spaargaren, die in een ziekenhuis is opgenomen. Zijn toestand is vooruit gaande. De secretaris, de heer W. E. Zuurendonk gaf in zijn jaarverslag een overzicht van de werkzaamheden van het bestuur en van de vele bijeenkomsten, welke in 1949 ge houden zijn. Het aantal leden liep met 257 terug. Op 31 December waren er 2579. Zestien afdelingstochten zijn gehouden, waaraan 481 dames en heren deelnamen. Het jaarverslag van de penningmeester, de heer H. van Donkelaar, sloot met een saldo van 761. De periodiek aftredende bestuursleden de heren T. C. R. Smit en W. E. Zuuren donk werden herkozen en de heer Van Donkelaar werd opnieuw gekozen in de raad van afgevaardigden!' Als candidaten voor leden van het hoofd bestuur werden gesteld de heren J. G. Beurs en P. J. Kobben, die periodiek af treden en de heer W. J. Huiskamp uit Voorburg in plaats van de heer J. Éshuis, die de wens te kennen heeft gegeven af te treden. Aanwezig was de voorzitter van het hoofdbestuur dr. G. Wallagh, die de leden mededelingen deed over de reizen in het aanstaande zomerseizoen. Een uitgebreid programma is samengesteld en er zullen meer reizen gehouden worden dan in vorig jaar. Voor Zwitserland zal de animo van de meeste leden minder zijn door de hoge prijzen. Het toerisme naar dit land neemt af en grote hotels staan leeg. Meegedeeld werd, dat op Woensdag 15 Maart een Frankrijk-avond gehouden wordt in het Concertgebouw en dat het veertigjarig bestaan der afdeling pp 13 Mei gevierd zal worden. Brand met complicaties De bewoner van het perceel Nieuwe Kruisstraat 8 rook gisteravond een scherpe brandlucht, die afkomstig was uit het huis van zijn buurman. Hij trapte de deur in, stormde naar boven en zag daar dat een stoel waarover een divankleed lag in lichterlaaie stond. De stoel stond vlak voor de kachel en was waarschijnlijk door oververhitting in brand gevlogen. De kordate redder in de nood greep zonder zich te bedenken het hele brandende geval beet en smeet het door de ramen naar buiten. Ook de bewoonster van het huis aan de andere kant had de brandlucht ge roken.- In haar haast om te ontdekken waar deze vandaan kwam struikelde zij echter over de kat, viel en brak twee mid- denhandsbeentjes. Toen de brandweer arriveerde, was het hele zaakje al geblust. van de vakman voorkomt hoge kosten en erger! Maak er een gewoonte van Uw wagen op gezette tijden te laten controleren bij Autogarages OLIESLAGERSLAAN 36 KONINGINNEWEG 112 - TELEF. 10570 TELEF. 12403 (Adv.) „De derde man" (Lux or). Carol Reed's film die zo'n welhaast geforceerde citterage ontketende, is in de gisteren be gonnen vertoningsweek ook in Haarlem te zien en het publiek maakte reeds queue voor de kassa's. Wij hebben onze mening over dit werk ter gelegenheid van de Am sterdamse première in ons blad van 24 Januari uitvoerig weergegeven, zodat wij volstaan kunnen met de samenvatting, dat in weinig films zo zuiver de na-oorlogse sfeer van een stad met een bewogen ver leden is vastgelegd, dat de twee wijsjes die Anton Karas op zijn citer tokkelt een ware trouvaille tezamen met de voor treffelijke camera-behandeling van Robert Kraskar het ontluisterde Wenen fascinerend oproepen, dat op de spelersbezetting, waar in Orson Welles de man is die tenslotte allen in de schaduw van zijn machtige crea tie stelt, niets valt af te dingen, dat Reed zijn film op knappe wijze naar de figuur van Harry Lime heeft toegebouwd en dat in het algemeen de regisseur bewondering afdwingt door zijn bezield vakmanschap, waardoor, ondanks het povere gegeven, een belangwekkende rolprent tot stand kwam. Het moet ons evenwel van het hart, dat, gezien de prestaties van andere filmindu strieën bijvoorbeeld de Italiaanse de verdiensten van ,,De derde man" niet met daaraan evenredige maatstaven zijn ge schat. J. H. B. „Romance in Rio" (P a 1 a c e). Wie in staat is de eerste tientallen meters van deze film te doorstaan, die uitmunten door de slechtste kleuren, die ooit in 't technicolor- procédé zijn gebruikt, ziet de rest van de avond een redelijk amusementsproduct. De kleuren worden langzaam aan wat beter en het verhaaltje blijkt, hoewel niet origineel, vlot èn onderhoudend. Er zijn enkele ver dienstelijke liedjes, de liefhebbers van Ca lypso-zang worden tevreden gesteld, er is een aantal mooie en iets minder mooie meisjes en het geheel is overgoten met de zoete saus van hyper-romantische opnamen. Het jonge sterretje Janis Paige is onbete kenend genoeg om op zeer verdienstelijke wijze in de Rio-romantiek te passen, Oscar Levant kreeg een rol, die hem niet genoeg in staat stelde zijn kunnen (zowel pianis tisch, als op toneelgebied) te demonstreren en de óverige spelers en speelsters passen allen wel min of meer in deze film. Twee uur van onschuldig (hoewel boven de veertien) vermaak wacht de bezoeker van Palace. - E. P. „Verloren grenzen" (Rembrandt). Enige weken geleden schreven wij reeds over deze sublieme film, die op zeer ver antwoorde manier een beeld geeft van de rassendiscriminatie, c.q. het negervraagstuk in de Verenigde Staten. Beatrice Pearson en Mel Ferrer vervullen de hoofdrollen, Canada Lee is de beste man in deze rol prent. Morgenochtend komt weer dr. A. F. J. Portielje een voordracht in dit theater hou den bij de films, die hij tezamen met onze stadgenoot de heer H. C. Verkruysen heeft gemaakt. Er zullen verscheidene nieuwe- opnamen worden vertoond over de levens avonturen van ooievaars, nijlpaarden en neushoorns. E. P. „Hoog spel" (F r a n s H a 1 s) is een van die Amerikaanse thrillers van welke de handeling niet slechts uitermate boeiend, maar oo"k geloofwaardig en psychologisch verantwoord is. De intrige, een gecompli ceerd roofmoordcomplot dat een geweten loze vrouw met haar minnaar tegen een jongen-van-de-vlakte smeedt, is op de keper beschouwd allerminst bijzonder ori gineel, maar het verhaal zit dermate knap en logisch in elkaar, dat men zich dit pas realiseert lang nadat het woord „einde" op het doek verschenen is. Spanning en vaart zijn er van de eerste tot de laatste meter in deze rolprent, waarin Glenn Foi'd een sympathieke zwerver is en Janis Carter op overtuigende wijze de „fatale vrouw" uit beeldt, zonder dat haar rol ergens tot een karikatuur ontaardt. Barry Sullivan geeft de frauderende bankdirecteur een wat al te pikzwarte ziel, maar dat is dan ook de enige zwakke plek in deze overigens in haai- soort zeer goede film. H. C. „Captain Kid (Spaarne). Een reprise van de bekende zeeroversfilm waar in Charles Laughton de hoofdrol vervult. Deze Captain Kidd, die een lastbrief heeft om piraten te vangen en daartoe een gal joen bemant met duistere lieden die hij in een gevangenis ronselt, is zelf echter ook niet afkerig van een kleine bijverdienste en ziet er allerminst tegen op om mensen die hem in de weg staan een kopje kleiner te maken. Het ruige verhaal is goed ver filmd en Charles Laughton als Captain Kidd is voortreffelijk. In het voorprogramma draait de film „Saddle serenade" en liefhebbers van de kleurige periode in het Wilde Westen kun nen er hun hart aan ophalen. W. L. B. „Jungle Jim" (City). Liefhebbers van films over avonturen in de wildernis biedt „Jungle Jim" boeiende taferelen. Een expeditie, die een geheimzinnige tempel in een oerwoud tot einddoel heeft, trekt door de wildernis. Na een serie hevige ge beurtenissen als een gevecht met een kro kodil en achtervolgingen van het gezel schap door andere wilde dieren, stijgt de spanning ten top, als de tempel bereikt is, doch de leden van het gezelschap moeten ervaren, dat zij deze niet zo gemakkelijk in bezit kunnen nemen. Vechtpartijen mét in boorlingen, die de tempel bewaken, beslui ten de film. Johnny Weismuller vervult een hoofdrol en hij laat zien, dat hij nog altijd een bijzonder snelle zwemmer is. A. O. Dodelijk ongeluk op de Rijksstraatweg Vanmorgen om kwart voor 9 is op de Rijksstraatweg een dodelijk ongeluk gebeurd waarvan de 51-jarige mevrouw E. Zoet-Van Duivenvoorde uit de Jan Luykenstraat het slachtoffer is geworden. Zij kwam op de fiets uit de Eksterstraat en wilde de Rijksstraatweg oversteken. Er naderde een auto uit Noordelijke richting die door haar werd opgemerkt en die zij liet passeren. Zij zag echter niet dat er nog een auto kwam en werd aangereden. Zij werd zo zwaar gewond, dat zij spoe- dig overleed. De auto werd bestuurd door een Amsterdammer. Volgens de politie treft hem geen schuld. Hij reed met matige snelheid. De Generale Synode der Gereformeer de Kerken heeft benoemd tot deputaat voor gezangen en liturgie ds. L. Hoorweg te Haar lem. De Synode besloot om de deputatie voor de kwestie der vrije tijd-besteding uit te breiden met een lid uit de Chr. vakbewe ging. Zij benoemde als zodanig de heer P. Tjeerdsma te Haarlem. SPORT OP ZONDAG Een eerste klaswedstrijd in het Westen VOETBAL Voor de Koninklijke'Nederlandse Voetbal bond zijn in de eerste klassen van de Weste lijke districten slechts twee wedstrijden vastgesteld: ZeeburgiaADO en Neptunus HBS. Laatstgenoemde is behalve voor de Rotterdamse club ook voor EDO en DWS van belang. Wint Neptunus, dan is het ver schil met EDO nog maar een punt en DWS bezet de ondersteplaats met een punt ach terstand op de Rotterdammers. ZeeburgiaADO is van geen belang meer, EDO en Haarlem ontmoeten elkaar in een vriendschappelijke wedstrijd in het Noorder Sportpark en HFC speelt eveneens buiten de competitie op eigen terrein tegen Hilver sum. dat een goede kans maakt kampioen van een der derde klassen te worden. Voorts spelen DIO en Zandvoortmeeuwen op het terrein aan de Muiderslotweg een vriendschappelijk partijtje. Schoten moet rekening houden met het feit, dat Hilversum in de komende wedstrij den nog een of meer punten zal moeten afstaan aan de tegenstanders. Dan is' het noodzakelijk, dat de Haarlemmers Zondag in Amsterdam van DEC winnen. Enige maan den geleden is de strijd DECSchoten ge staakt wegens beenbreuk van een Haar lemmer. Theoretisch heeft DCG nog een kansje op het kampioenschap in de derde klasse C, doch dat het van Velsen zal winnen, vermoe den. wij niet. Bloemendaal heeft tegen WMS niet veel kans om te winnen. In de derde klas A van West 2 is vast gesteld de ontmoeting TYBBHillinen. Voor de Haarlemmers hangt veel van de uitslag af. Wordt een zege behaald dan is er nog een kansje, om degradatiewedstrijden te ont lopen. Bescheiden korfbalprogramma Aurora trekt Zondag naar ZKV te Zaan dam en moet na het gunstige resultaat tegen Swift, in staat worden geacht om minstens een gelijk spel te behalen. Animo Ready ontvangt thuis MEO. Wan neer de Haarlemmers volledig uitkomen, kan een succesje worden verwacht. Watervliet, nu tweede klasser, zal op het zwakke SKV te Utrecht wel een monsterzege behalen. Verder zijn nog vastgesteld; Rohda 3 Sport Vereent 2 en BEP 2Watervliet 2 (12 uur). HANDBAL Voor Zondag is er in de eerste plaats een belangrijke beslissing te verwachten om het landskampioenschap dames. PSV, Eindhoven heeft nog slechts één punt nodig om deze hoogste titel te behalen. Het is niet aan te nemen, dat UDI de Eindhovense dames mor gen nog de voet dwars kan zetten. De strijd om de laatste plaats gaat in onverminderde mate door. Vlugheid en Kracht als onderste der ranglijst ontvangt DES en zal al het mogelijke doen om met Concordia van plaats te verwisselen. De Haarlemse dames ontvan gen Turnlust, waarvan bij de uitwedstrijd met 21 werd verloren. Concordia zal alle krachten- moeten inspannen om het bewijs te leveren, dat die nederlaag niet verdiend was. Deze wedstrijd moet gewon nen worden, wil men de kans behouden hoofdklasser te blijven. Bij de heren der hoofdklasse is de kans op de beslissing iets kleiner, maar toch is het ook hier PSV, die de gunstigste positie in neemt. Met grote spanning wordt uitgezien naar de uitslag van de wedstrijd PSV Olympia (Hengelo). Olympia is de grootste concurrent en kan nog gelijk komen bij het winnen deze wedstrijd. In de eerste klas heren van district West- A nemen AHC en Attila het tegen elkaar op als twee candidaten, die niets mogen verlie zen. Het zal er dus om spannen, Van belang voor Rapiditas is de wedstrijd in de tweede klasse heren B ZeeburgTonido. Verliest Zeeburg een punt, hetgeen niet de verwach ting is, dan behouden zowel Rapiditas als HHC hun kans op de titel. JANSWEG 42 HAARLEM LEVERING VAN RADIOTOESTELLEN uit ruime voorraad Radioreparaties snel en voordelig door moderne test- en meetapparaten. Geluidsinstallaties - Luidsprekende telefoons (Adv.) Cricket Vijfde tesfmatch tussen Zuid-Af rika—Australië Te Port Elizabeth is de vijfde tevens laat ste testmatch tussen Zuid-Afrika en Australië gespeeld. De Australiërs maakten 380 runs voor het verlies van vier wickets. Neil Harvey en Arthur Morris scoorden respectievelijk 116 en 157 runs. Harvey egaliseerde hiermede het record van acht centuries voor een lid van een tou- ringclub in Zuid-Afrika, dat Denis Compton vorig jaar in Zuid-Afrika op zijn naam bracht. Dit was de vierde century welke Harvey in deze serie wedstrijden tegen Zuid-Afrika scoorde. Dammen Kampioenschap van Nederland Vrijdagavond is in restaurant „De Kroon" te Amsterdam het tournooi om het persoon lijk damkampioenschap van Nederland voortgezet. De uitslagen luiden: Zevende ronde: W. Rustenburg—P. Roo- zenburg 02, Achtste ronde: A. Ligthart—G. E. van Dijk 11, Te Utrecht zijn twee wedstrijden gespeeld in de achtste ronde van de voorronde om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland 1951. De uitslagen luiden: Jurg—Doornbos 2—0; Onnink—Veenstra BINNENLAND Na Lisse is Leeuwarden de tweede ge meente, die een ministeriële goedkeuring heeft gekregen voor de bouw van woningen met een verminderde rijksbijdrage. De goed keuring betreft een plan van 200 woningen. De jaarlijkse bijdrage zal f 130 per woning bedragen. De huur van deze woningen is vastgesteld op f 6,55 per week. In het Eykmanhuis van de stichting „Kerk en Wereld" is het theologisch semi narium van de Ned. Hervormde Kerk ge opend. Rector is dr. H. Berkhof, tot voor kort predikant te Zeist. Te Maastricht is een gedeelte van een werkplaats van een electro-technisch bureau aan de Brusselsestraat ingestort, vermoede lijk tengevolge van de graafwerkzaamheden voor het nieuwe gebouw voor de Raad van Arbeid en ondanks het feit. dat men stevige stuttingen had aangebracht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, wel was er heel wat materiële schade. Een bedrijfsleider van een drukkerij te Meppel, de 36-jarige W. J. C. M. is door de rechtbank te Assen vrijgesproken van het hem ten laste gelegde. M. was na de bevrij ding door de Raad van Beroep voor de Pers zuivering voor 5 jaar ontzet uit de bevoegd heid een journalistieke functie uit te oefenen. Hem was ten laste gelegd dat hij leiding was blijven geven bij de opmaak, het zetten en drukken van „De Landbode" en dat hij de drukproeven corrigeerde voor „De Sportwereld". Een agent van de particuliere inlich tingendienst „Stichting Opleiding Arbeids krachten Nederland", L. H. G. van B. die onlangs was gearresteerd, is op last van de Haagse rechtbank op vrije voeten gesteld. Van B. had afschriften van processen ver baal onder zijn berusting. De officier van justitie heeft tegen de beslissing van de rechtbank beroep aangetekend. Leiden heeft 90.000 inwoners door de geboorte van een zoon van het echtpaar Maas—Doeve. De vader kreeg van het ge-, meentebestuur een spaarbankboekje met f 100 voor de kleine en de moeder een taart. HAARLEM EN OMGEVING Mevr. A. C. PloegPloeg uit Utrecht behandelt op de Maandagavonden 6 en 13 Maart het onderwerp „Huwelijksproblemen'' voor leden en belangstellenden van het „Intsituut voor Arbeidersontwikkeling" in restaurant Brinkmann, Gr. Markt. De Nederlandse Jongeren Federalisten houdt op 8 Maart een propaganda- avorid in gebouw „Dépendance". Raamsingel. Sprekers zijn de.heren F. S. Noordhoff, oud wethouder van Haarlem en V. Feteris, voor zitter van de Studenten Federalisten. Verder verleent medewerking mevr. Riek Bonset Horst, declamatie. De British Council te Amsterdam zal een film over het werk van de Verenigde Naties vertonen. Door een kleine storing in een der relais, die van Bloemendaal uit de straat verlichting van Bloemendaal en Velsen in schakelen, bleef Vrijdagavond de straatver lichting uit in de omgeving van de Kenne- merweg en in Santpoort. De fout is vlug opgespoord, en een kwartier later brandden de lantaarns alweer. GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 tegenover de kerk WIJ VERHUREN STOFZUIGERS f 4.60 per maand. REPARATIES VRIJ (Adv.) Biljarten Europees kampioenschap driebanden De uitslagen van de Vrijdag te Amsterdam gespeelde partijen in het Europees biljart- kampioenschap driebanden luiden: 50 61 6 0.819 37 61 5 0.606 Van der Spiegel. 47 63 4 0.746 50 63 4 0.793 50 71 4 0.704 47 71 3 0.661 Siguret 50 60 0.833 36 60 4 0.600 50 75 3 0.666 47 75 6 0.626 50 50 4 1.000 41 50 4 0.820 50 54 6 0.925 Van der Spiegel. 35 54 b 0.648 50 84 4 0.595 29 84 5 0.395 Na vier ronden luidt de stand pnt. a.gem. h.s. 8 II.8II3 6 8 6 6 0.658 7 4 0.729 7 2 0.666 5 6. Engl 7. Aeberhard 8. Van der Spiegel 0.587 0.448 0.645 „Hof van Hollandbeker" In hotel „Hof van Holland" worden van Woensdag '8 tot en met Zondag 12 Maart de jaarlijkse wedstrijden om de „Hof van Hol landbeker" gehouden. Op de eerste dagen worden iedere avond vier partijen gespeeld en op Zaterdag en Zondag staan ook voor de middag partijen op het programma. Deel nemers zijn A. Baart, D. Dollé (beiden Hof van Holland), P. Bos (KETS. Amsterdam), J. Blind (Benoorden 't IJ, Amsterdam), P. Dickman (DES, Haarlem). N. de Haan (Rot- brandt, Amsterdam), R.'Lunenburg (Cen trum, Haarlem) en J. Willemse (SVV, Haar lem). Gespeeld wordt cadre 38/2 en de lengte der partijen is 250 saramboles. Voor Woensdagavond vermeldt het pro gramma: 8 uur: Blind—Bos; De Haan—Lu nenburg; 10 uur: Baart—Dollé; Willemse— Dickman. SEPP WEILER SPRINGT 127 METER. Op de nieuwe schans van Oberstdorf heeft de eenogige Duitse skier Sepp Weiier een sprong van 127 meter gemaakt. De Oosten rijker Hans Eder haalde 130 meter, doch hij viel bij het neerkomen. WERELDKAMPIOENSCHAPPEN 1951 IN ITALIë. Tijdens het congres van de U.C.I., dat te Parijs werd geopend, werd de organi satie van de wereldkampioenschappen wiel rennen 1951 opgedragen aan Italië. V. d. VOORT EERSTE TE OSLO. Te Oslo werd een invitatiewedstrijd gehouden over 1500 meter, welke gewonnen werd door onze landgenoot Van der Voort in 2 min. 31.1 sec., als tweede en derde eindigden ex aequo de Noor Hjalmar Andersen en de Amerikaan Johnny Werket met 2 min. 31.3 sec. Huiskes bezette met 2 min. 38.4 sec. de achtste plaats.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 10