Cocoslopers P. SCHOEN, Meubilering Grepen uit de memorie van antwoord van B. en W. Voor snelvervoer Gé v. d. Bosch Hoe B. en W. gat van f 540.000 hebben gestopt SLEUTEL WEG? Grafelijke jachtstoet op bloemencorso I HUDSON UUMERCEDES P. HARTOG Predikbeurten Hotel „DE SCHELP" Zandvoort Paviljoen Paradis Zaterdag 4 Maart 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Ilaarlemscke Courant Aan de memorie van antwoord vaal B. en W. van Haarlem ontlenen wij de vol gende ïeiten: Vestiging der industrie B. en W. menen dat het rapport der adviescommissie inzake de industrialisatie aantoont dat het indertijd goed gezien was om het industrieterrein in de Waarderpol- aer voorlopig slechts gedeeltelijk uit te voeren. Het rapport is evenwel een spoor slag om op de ingeslagen weg voort te gaan. De bouw van de brug over het Noorder Buiten Spaarne die in 1950 begonnen wordt, past in. dit kader. B. en W. willen zich nader beraden over de volgorde van andere werkzaamheden. B. en W. zullen overwegen om reclame te gaan maken voor het industrieterrein. Zij nemen ook het denkbeeld in studie om een commissie in te stellen voor de behar tiging der belangen van de bestaande en de bevordering van de vestiging van nieu we industrie. Werkloosheidsbestrijding Indien er grote werkloosheid zou komen is het mogelijk de afwerking van het grote rioleringsplan verder ter hand te nemen. Ongetwijfeld zou het rijk daarbij willen medewerken. Ook zijn er dan nog andere werken die voor uitvoering in aanmerking komen. Een burgerdag? B. en W. hebben de vraag of het gewenst is een burgerdag in te stellen voorgelegd aan de raadscommissie die een onderzoek instelt naar de wenselijkheid om wijk raden in te stellen. Deze commissie is met haar werk nog niet gereed. B. en W. zullen zich ook oriënteren om trent de wenselijkheid om naar het Engelse voorbeeld zogenaamde civic-weeks in te stellen. Samenwerking van gemeen ten inzake woonruimte Van een gezamenlijke regeling tussen de gemeenten Haarlem Bloemendaal en Heem stede op het gebied der verdeling van woonruimte, kan niets komen omdat Bloe- ,mendaal en Heemstede daartegen bezwa ren hebben. B en W. betreuren 'dit. Er is evenwel door overleg een zekere samen werking ontstaan. Iedere maand komen de directeuren, van de huisvestingsbureaux dei- genoemde gemeenten en die van Velsen tezamen, om ondervonden moeilijkheden te bespreken en te trachten die in overleg op te lossen. Ambtenaren-reglement In dit jaar zal een algehele herziening Van het Ambtenaren-reglement 1934 aan de orde komen. Het al of niet onderbrengen van zékere groepen van arbeidscontractanten en be drijfspensioenfondsen heeft reeds lang de aandacht van B. en W. Het wachten, is evenwel op maatregelen der regering. De autobussen Chauffeurs der autobussen hebben de strenge opdracht der directie zichte hou den aan de verkeersvoorschriften. De po litie treedt tegen het gevaarlijke -snijden bij het stoppen aan haltes, streng op. Er zijn verschillende processen-verbaal opge maakt. De directie acht de bestaande'frequentie der bussen onder de normale omstandig heden voldoende. Tijdens de spitsuren wor den zoveel mogelijk bussen ingelegd. Het is "échter nimmer mogelijk bij slecht weer al het extra-vervoer op te vangen. Er is in het algemeen geen plaats voor het maken van wachthuisjes. „Bovendien zijn zo schrijven E. en W. de wacht tijden voor de stadslijnen zo gering, dat plaatsing van kostbare wachthuisjes over bodig wordt geacht". Het is volgens de directie practisch on mogelijk volgnummers voor wachtende passagiers in te voeren. Het verkeer Het invoeren van een inhaalverbod voor motorrijtuigen kan de veiligheid in de Gierstraat niet bevorderen. De maximum-snelheid voor de gehele kom der gemeente is 40 km. Met het instellen van nieuwe verkeers- beperkingén, vooral in de'binnenstad, moet grote voorzichtigheid worden' betracht. Er moet ook rekening gehouden worden met de nadelen voor bewoners der betrokken straten. Als in de Gr. Houtstraat een stop verbod zou worden ingevoerd, al is het slechts tussen 7 uur 's morgens en 6 uur 50 cM. breed 3.20 70 cM. breed 4.20 100 cM. breed 4.90 COCOS ZONDER PAPIER 70 cM. breed vanaf 5.15. Matjes zonder papier 1.95 SPAARNWOUDERSTRAAT 130 (Adv.) 's middags, dan zouden moeilijkheden ont staan voor het laden en lossen van goe deren. In de nieuwe Politieverordening, die in voorbereiding is, zullen bepalingen voor komen tegen betere beveiliging van per sonen en goederen tegen brandgevaar. Er kwamen in 1949 in Haarlem 1140 verkeersongevallen voor, waarbij 15 per sonen gedood zijn. 232 personen kregen ernstig letsel, 156 licht letsel. De totale inkrimping, ingevolge aandrang van Den Haag, bedraagt 25 man. Met in krimping is in 1949 al rekening gehouden. Per 1 April a.s. worden 14 ambtenaren boven de 55-jarige leeftijd ontslagen. Een aantal hunner heeft zelf de wens daartoe te kennen gegeven. De straatverlichting zal op enkele pun ten verbeterd worden. In het Rozenprieel zal zij op vooroorlogs peil gebracht wor den. Sportuitwisseling Er wordt getracht de sportuitwisseling' uit te breiden door naast Engeland ook België en Denemarken daarbij op tè nemen. Een zwembad in Oost? De mogelijkheid om een zwembad in Haarlem-Oost te bouwén doet zich pas voor als het Burgemeester Reinaldapark wordt aangelegd. B. en W. bevorderen deze ZANDVOORT - TEL. 2852 EXPEDITIE EN TRANSPORTEN DOOR GEHEEL NEDERLAND (Adv.) aanleg, maar er moet gelet worden op de stand der gemeentefinanciën. Een voorstel om de zweminrichting' aan de Delft te verbeteren, zou onjuist zijn omdat er in de omgeving een nieuw zwem bad zal worden gebouwd. Het bouwvolume Ook B. en W. zijn teleurgesteld over het gering bouwvolume dat Haarlem voor 1950 heeft gekregen. Aan Ged. Staten is ge vraagd daarmee rekening te houden als er aan Noordholland voor 1950 nog meer wo ningen worden toegewezen. 10 indertijd onbewoonbaarverklaarde woningen worden thans wederrechtelijk opnieuw bewoond. B. en. W. zullen een uitgebreid onderzoek instellen naar krotwoningen. Zo lang er evenwel een ernstig tekort aan woningen is, kan niet gedacht worden aan ontrui ming. In 1949 zijn door de gemeente 48 wonin gen ^gevorderd". De automarkt De resultaten van de automarkt te Haar lem zijn teleurstellend. Er zal getracht worden daarin alsnog verbetering te brengen. De Haarlemse begroting Hedenmorgen om 10 uur verscheen de memorie van antwoord van B. eri W. op het verslag der afdelingen van de Raad, waarin de begroting voor 1950 bespro ken is. Het is een boek van 137 pagina's. Wij kunnen dus voor vandaag niet anders doen dan dit „vraag- en antwoordspel" vluchtig doorbladeren om iets mee te de len over de belangrijkste zaken. In onze volgende nummers zullen wij dan nog zo nodig' wat aanvullende bijzonderheden mededelen. Het tekort van 540.000 Reeds een maand geleden vestigden wij er de aandacht; op, dat sinds dc ontwerp begroting voor 1950 door B. en W. aan de Raad was aangeboden, de financiële toe stand van de gemeente ongunstiger ge worden is. Dit komt door de gevolgen der devaluatie (o.a. de verhoging van do ko- lenpfijzen, die de uitgaven van het gas- en het. electriciteitsbedrijf sterk verhogen en de 5 procent toeslag op de lonen en salarissen), Het daardoor ontstane gat in de begroting wordt door B. en W. naar zij thans schrijven geraamd pp f 540.000. De raad nam reeds een besluit om het eïectriciteitstarief te verhogen. Verder was er nog uit enkele reserves te putten, zo dat nog een bedrag van 1' 375.000 gedekt moest worden. De vraag hoe dit mogelijk is hebben B. en W. breedvoerig besproken. Het college wil in elk geval de storting van f 320.000 in het vernieuwingsfonds vooi1 de bedrij ven handhaven. Het laat zich aanzien dat in de eerste TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECIALIST" Verdronken ijzerconstructie vanmorgen in Haarlem terug De ijzerconstructie van de Stork-Conrad die op weg van Haarlem naar Geertrui- denberg in de Ringvaart bij Hillegom van de dekschuit gleed heeft de scheepvaart in dat kanaal gedurende twee dagen ge stremd. Alleen kleine vaartuigen konden langzaam passeren. Donderdagmiddag heeft men enkele losse onderdelen, die eveneens te water waren geraakt, door middel van een drijvende bok opgevist. Een tweede drijvende kraan welke uit Amsterdam was gearriveerd, bleek voor de taak, het gevaarte te bergen, niet berekend en moest onverrichterzake worden teruggesleept. Vrijdagmiddag arriveerde een drij vende kraan van Van der Graaf's Bergings bedrijf te Rotterdam, die tezamen met de reeds aanwezige bok eerst het gekantelde gevaarte heeft rechtgetrokken. Uren wa ren met dit karwei gemoeid, daar eerst een duiker moest afdalen om onder water de stroppen te bevestigen. Eindelijk gelukte het de drenkeling weer in evenwicht te krijgen, waardoor de scheepvaart in de Ringvaart geheel on mogelijk werd. Pas om half'zes was men zover, dat een aanvang kon worden ge maakt met het ophijsen en kon trachten, de kolos weer op de dekschuit te laden. Het meer dan honderd ton zware geval is vanmorgen door de sleepdienst „Jenny" van de firma Kalverla naar Haarlem te ruggesleept, waar het, behoudens onvoor ziene omstandigheden tegen half twaalf werd verwacht. tien jaar in het Energie- en het Waterlei dingbedrijf een bedrag van f 30.000.000 geïnvesteerd zal moeten worden. Ook de storting van f 320.000 in de alge mene reserve willen B. en W. handhaven, omdat-, die hoogst noodzakelijk is. Het be drag is zelfs veel te laag te achten. Het enige lichtpunt in de moeilijke situatie'is dat de minister van Financiën gezinspeeld heeft op de mogelijkheid van oen verhoging der uitkeringen uit het Ge meentefonds. B, en W. hebben daarvoor thans 5 pro cent geraamd, wat neerkomt op een be drag van f 260.000. I-Iet daarna overblijven bedrag van f 115.000 hebben B. en W- gevonden door verschillende bezuinigingen. Bezuinigingen Voorlopig' uitstellen van het sociografisch bureau: f 25.000. Afzien van het voornemen om ambulante hoofden bij het buitengewoon lager on derwijs in te stellen: f 12.150. Lagere raming van de kosten voor kle ding- en voedsel-verstrekking aan school kinderen f 7000. Wijziging in de heffing van leges op be schikkingen tot verhuizing f 3000. Uitstel van de opening van de Jeugdbi bliotheek f 8100. Uitstel van het maken van een doorgang voor voetgangers onder de hoek van het Stadhuis bij de Koningstraat: f 3350. Geen f 450.000, maar f 200.000 in 1950 laten verwerken om de bestrating te fun deren. Geeft voor 1950 aan kapitaals uitgaven een .besparing van f 33.437. Uitstel, van het baggeren van het Spaarne 'en het Noorder Buiten Spaarne: ƒ11.235. Uitstellen van de vernieuwing van de zitplaatsen in het Gem. Concertgebouw. Besparing voor 1950: 8.827. Geen uitbreiding van het aantal perso nenauto's bij Centraal Vervoer. Besparing voor 1950: 1.986. Bij elkaar leveren de bezuinigingen 115.086 op. B. en W. wijzen er op, dat het nodig is, dat de gemeente de uitgaven tot de strikt- noodzakelijke blijft beperken. In het bij zonder zal dit moeten gelden voor de ka pitaalsuitgaven. Het is nu niet te zeggen of Haarlem in de toekomst de lasten kan op brengen van de kapitaalsuitgaven die reeds in het verleden gedaan zijn. Veel hangt af van de nieuwe financiële verhouding die er zal komen voor rijk en gemeenten. B. en W. verhelen z'rii evenwel niet, dat zij de toekomst op dit punt niet zonder zor gen tegemoet zien. Uit de in 1949 en 1950 .aangegane geld leningen ten behoeve van de woningbouw tot een bedrag van 3.615.000 konden tot nu toe alle gedane uitgaven bestreden wor den. Een ongeveer gelijk bedrag zal nog nodig zijn om de verdere kosten van de thans in uitvoering zijnde plannen te fi nancieren. B. en W. hopen een rapport over de differentiatie in de tarieven van de ge meentebedrijven nog voor de behandeling der begroting aan de raad te kunnen over leggen. Mr. A. R. M. Mommers is benoemd tot rijksarchivaris bij het Algemeen Rijks archief te Den Haag. Keukenhofbijna gereed Dé permanente nationale bloementen toonstelling' „Keukenhof" te Lisse vraagt aandacht voor de historische figuur van Jacoba van Beyeren, wier beeltenis prijkt op alle affiches, en die „in levenden lijve" als gastvrouw op „Keukenhof" zal optre den. Eens heeft „Vrouw Jacoba" te paard door de bossen van „Keukenhof" gegalop peerd en de jachtvalk hoog op de hand geheven. Die oude glorie wil men doen herleven. Zo zal gravin Jacoba van Beye ren, gevolgd door een stoet van i'idders, edelvrouwen en bedienden, ter gelegenheid van het grote bloemencorso op 22 April uitrijden van haar jachtslot, de Teylinger- burcht te Sassenheim en zich stellen aan het hoofd van de bloemenoptocht. De datum van dit bloemencorso valt samen met de feestelijke herdenking van het vijftigjarig bestaan van de Bond van Bloembollenhandelaren, Het bestuur van de bond zal vele gasten uit binnen- en buitenland ontvangen, die allen op „Keu kenhof' zullen worden begroet door de Gravin, die daSr eens de scepter zwaaide. Het staat vrijwel vast, dat de opening der tentoonstelling zal geschieden op 22 Maart. Aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening de heer S. L. Mansholt is verzocht de opening te wil len verrichten. Op het ogenblik is in „Keukenhof" nog niet veel meer te zien dan de tere kleuren van bloeiende crocussen, die bescheiden hun kopjes boven de grond steken. Men is nog druk bezig met de verharding van het wegdek van de brede oprijlaan, die naar de tentoonstelling wordt aangelegd, In het centrum van Lisse wordt hard ge werkt, om vóór de openingsdatum de rails van de tram verwijderd te hebben. In het centrum van Lisse zullen oud-Hollandse gevels verrijzen en de Lisser winkeliers zijn ernstig van plan zich ook wat de kledij betreft aan een vroeger tijdperk aan te passen. Hoewel men nog druk bezig is met de voorbereidende werkzaamheden, bestaat reeds de zekerheid dat tienduizenden, niet alleen uit Nederland, maar ook uit het buitenland, naar „Keukenhof" zullen ko men. De K.L.M. verstrekt' aan de op Schip hol landende passagiers tickets voor de tentoonstelling. De Holland-Amerika-Lijn is voornemens hetzelfde te doen tegenover de 1300 Amerikanen, die met de Nieuw Amsterdam op 8 April zullen aankomen. De Nederlandse Spoorwegen hebben plannen vele extra treinen te laten rijden, waaronder ook verscheidene uit België. Reizen van schoolklassen naar de tentoon stelling worden niet als schoolreisjes, maar als instructieve excursies beschouwd. Het tentoonstellingsbestuur wil de op varenden van het eerste troepentransport schip dat na de opening der tentoonstelling in Nederland "arriveert, voor een bezoek aan de tentoonstelling uitnodigen. Op 19 April zal een groep Belgische oorlogsinva liden de pracht van de bloemen kunnen bewonderen. Het Koninklijk Mannenkoor ,jCaecilia" te Haarlem heeft aangeboden op een der tentoonstellingsdagen een concert in „Keu kenhof" te geven. De mogelijkheid om dit plan te verwezenlijken, zal worden onder zocht en blijkt die aanwezig, dan zal men ongetwijfeld trachten meer concerten, vocaal of instrumentaal, te doen volgen. Eén ernstige slag voor het bestuur der Autorijies? Bel 14786 ERKEND GEDIPL. INSTRUCTEUR Nieuwe phase in de margarine- oorlog? Een Nederl mdse margarinefabriek poogt de margarine-oorlog, die hier en daar in ons land woedt, een halt toe te roepen. Van Maandag af komt er in de margarine van deze fabriek weer vitamine A. De toevoeging daarvan is in Mei van het vo rig jaar stopgezet, toen de regering de kosteloze verstrekking van vitamine A aan de Nederlandse industrie stop zette. De fa briek neemt nu deze kosten zelf voor haar rekening. Zij brengt een product op de markt, waarin per >A kilo boter 5000 een heden vitamine A zijn verwerkt. De prijs van de margarine, deze week door de re gering vrijgegeven, zal door de fabriek worden gehandhaafd op 34 cent per half pond. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip-vermeld: Naar Indonesië en Nieuw Guinea: m.s. „Willem Ruys" (6 Maart); Ontillen: s.s. „Breda" (11 Maart); Suri name: s.s. „Helena" (i5 Maart). DE BEKENDE MERCEDES 170VEN DE NIEUWE MERCEDES 170S thans leverbaar - geen maandenlange wachtlijst stichting was het onverwacht vertrek van de burgemeester van Lisse mr. W. J. H. M. Lambooy, die voorzitter van het ten- toonstellingbestuur was. Zijn plaats is in genomen door de voorzitter van de Bond van Bloembollenhandelaren, de heër T. M. H. van Waveren. Alles wordt er op gezet om er voor te zorgen, dat over enkele we ken Lisse en „Keukenhof' gereed zijn om de van heinde en verre toestromende be zoekers te ontvangen. Kantoormachinehandel HAARLEM - SCHOTERWEG 122 - TEL. 12681 5S (Adv.) ZONDAG 5 MAART 1950. HAARLEM. Ned. Hcrv. Kerk. Grote Kerk Zaterdag 7,30: Ds. J. I-Ieidinga, Avondgebed in de Consistoriekamer. Zondag 10: Ds. G. J. Waardenburg, H. Doop. 4: Liturgische Gods dienstoefening voor Doofstommen en Slecht horenden in de Consistoriekamer Nieuwe Kerk. 10: Ds. E. Pot. 7: Ds. S. H.' J. Voors. Noorderkerk. Zaterdag 4-5: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Dr. A. J Rasker, H, Doop. 7: Dezelfde. Oosterkerk. 10: Ds. A. J. van Rhijn. H. Doop. Kapel Sarepta, 9.30: Dhr. G, H Krijenbroek, Kinderkerk. 10.45: Ds. E. Dijkhuis. Bakenesserkerk. 9.30: Ds. J. Bronsgeest. Kinderkerk. 10.30: Ds. M. Groe- nenberg, van A'dam, Jeugddienst. Diaconcs- senhuis 4,30: Ds. S. H J. Voors. Rusthuis, Jansstraat 10.30: Ds. M.'G. Blauw, Em. pred, Overveen. Jeugdkapel. Noord. 10.30: Dhr. D Boer. Oost. 10: Dhr, J. P. van Eijsdam Ji\ Ver. van Vrijz. Hervormden, Jacobstraat 6. 10.30: Ds. J. de Graaf. Eglise Wallonne, Be gijnhof 30. Dimanche 5 Mars a 10 h. 15: Ser vice preside par le pasteur Chr. Cabanis de Leyde. a 19 h. 45: Reunion de groupe de Jeunesse. Stads Evangelisatie, Lange Heren straat 6. 10 en 7.30: W. Akse, Beverwijk. Woensdag 8: J. Sevensma. Evangelist Am sterdam. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. Ed. W. Pera, den Haag. 5: Dezelfde, Evangelisatiesamenkomst. 7.45: Jeugdbijeen- komst o.l.v. Theo Dikkes. Opwekkingssa- menkomsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Ds. I. Vasseur, Vrij Evang. pred. te Kampen Ned. Hcrv. Evangelisatie. Parklaan 34. - Woensdag 7.30: Ds". I-I. Abma, v. Rotterdam. Vrije Evang. Gemeente. Bakenessergracht 65. 9.30 en 5: Student K. Troost. O. R. G. Centrum, Westei'houtpark 1 A. 10.30: Ds. A. R. de Jong, Broedergemeente, Parklaan 34, Zaterdag 7.30: Liturgische Zang'dienst. Zon dag 10.45: Dhr. Kits, van Driebergen. Mött- linger Samenkomst, Wijkgebouw Molenaer- straat 18. Vrijdag 8: Dhr. J. Erdtsieck, van de Hezenberg te Iiattem. Evang. Luth. Ge meente. Witte Herenstraat. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. Hoekema. Jeugddiensten: Haarl.-N., Ber- kenstr. 9.15 en Peuzelaarsteeg 10.30. Rem. Gerei'orm. Gemeente. 10.30: Prof. Dr. L. J. van Holle. Geref. Kerk. Kloppersingeikerk. 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Prof. Dr. J. H. Ba- vinck, van Baarn. Wilhelminakerk 10: Ds. P, de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Zuid-Ooster- kerk. 10: Ds. J. A. van Arkel'. 5: Ds. L. Hoorweg Jr_ Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 10 en 5: Ds.'A. Bos. Geref. Gemeente onder het Kruis, Ged. Oude Gracht 47. Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Smink, van Rotterdam. Qud- Geref. Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. Maandag 7.30: Ds, E. v.an Dijk,, van den.Haag. Chr. Geref. Kerk. 10. en 5: Ds, M. Holtrop. Baptiste Gemeente, Pavklaan 34. 9.30 en 5: Ds. J. W. Weenink. 8: Jeugdsamenkom$t (geb. Salem). Ned. Chr. Jeugdgemeenschap Linnaeuslaan 14. Maandag 3.30: Samenkomst Vergadering van Gelovigen, Jansstraat 35. 10: Samenkomst (Broodbreken)Pinkster gemeente, Nieuwe Kruisstr. 14. 10 en 7.30: Samenkomst. Donderdag 7.45: Samenkomst. Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22 10 en 5: Samenkomst. Gemeente van Chris tus. Ged. Oude Gracht 47 (achterzaal) 10.15: Preek en Avondmaal. 7: Samenkomst, Ge meente Gods, Jansstraat 85, zaal 5 10 en 7.30: Samenkomst. Kruisleger, Wolstraat 7. 10: Opdragingsdienst en Inzgening. 12: Zon dagsschool. 8: Verlossingsdienst. Donderdag 8: Openbare samenkomst. Pinkster Evangeli satie, Ged. Oude Gracht 47. 10 en 6: Volle Evangelieprediking. Kerk van Jezus Chris tus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cor- nelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerk dienst. Christian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11,15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendinggemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefi-Beweging, Nas- sauplein 8. 11: Dienst. Ned. Ver. v. Spiritis ten „Harmonia", Jarisstraat 83. 10.30: Wij dingsmorgen. Spreekster Mevr. J. Molenaar- Kockx, Noordwijkerhout. Psycho-Synthese Begrip vóór alles. Bijbellezing, Jansstraat 85, Vrijdag 8: A. Ramaker. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. H. v. d. Loos. Immanuëlkerk 10: Dr. M. v. d. Voet, H. Doop. 7: Dr. M v. d. Voet, Bijzondere dienst. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10.30: Ds. A van Biemen, van Bentveld. Alg. Chr. Jeiigdgem. „Gideon". Dinsdag 7.30: Clubavond samen met H. C. J. M. V. in de Julianakerk aan de Kloos terstraat Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk. 9 en 10.30: Prof. Dr. J. H. Bavinck, van Baarn. 5: Ds. P. de Ruig. Christ. Geref. Kerk, Floresstraat, 10 en 5: Ds. J. C. Maris. Don derdag 8: Ds. J. C. Maris, Bidstond voor het gewas. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. v. Nieuwen- huijzen. 7: Ds. Henkels. Kapel Nieuw Vre- denhof. 10.30: Ds. Oskamp. 7: Ds. Bartlema. Aula Chr, Lyceum. 10.45: Ds. Bartlema. Jeugdkapel. Jeugdhuis Dreef 10.Prinsesse- Iedere Zaterdag- en Zondagavond DANCING Van 4 Maart af op veler v.erzOek weder orkest IEAN BUURMAN kade 3, 10.30 Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Prof. Dr. C. J. Bleelcer, Hv., Amster dam. Geref. Kerk. Chr. Lyceum. 9: Ds. A, M, Boeijinga. 5: Ds. J. v. Arkel. Koediefslaan 10: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. A. Dondorp. Camplaan.' 10 Ds. A. Dondorp. 5: Ds. P. J. Richel. Voorbereiding H. Av. "Geref. Kerk, Herenweg 111. 9.30 en 4.30: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. H. Doop. Religieuze Kring, Eikenlaan 5. 10,30: Ds. Mr. M. J. A. Moltzer, uit Bloemendaal. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. W. M. Maas, 7: Ds. Zwijnenburg, uit Leiden, Jeugddienst. Geref, Kerk. 10 en 5: Ds. T. Spilker. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Dr. J. H. Stelma. 9: Jeugdkapek 12 j. e. o. „Maranatha", Donkerelaan. 11.45: Zon dagsschool, 5 j. e. o. „Jeugdhuis", Donkere laan. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30; Mevr. Da. A, van der Burg-Bos, Rem., Haar lem, Geref. Kerk. 9, 10,30 en 3.30: Dr. J. L. Koole Vrije Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gezongen H. Mis. Woensdag 8: Vespers en Lof. Soefi-Beweging. Bloemend.weg 141. 11: Dienst OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. 19.45: Zondagavondstilte voor Prot. Overveen in de Aula van het Kenn. Lyceum Stooplaan. Heemstede De huisbroeiwedstrijd Vierhonderd kinderen waren Vrijdagmid dag in de grote zaal van het R.K. Vereni gingsgebouw om de uitslag te horen van de door de Vereniging voor School- en Werk- tuinen georganiseerde huisbroei-wedstrjjd. Te twee uur heette de wethouder voor on derwijs, de heer H. W. B. Disselkoen, alle aanwezigen, in het bijzonder-de burgemees ter mr. A. G. A. Ridder van Rappard, wel kom. D,ank werd gebracht aan het onder wijzend personeel, dat zich zoveel moeite had getroost en aan de jury die de inzen dingen beoordeelde. De burgemeester hield daarna een geestige toespraak tot de kinderen, waarin hij hen vergeleek met ldeine plantjes die ook moe ten groeien en deelnemen aan de grote wedstrijd in het leven. Hij spoorde hen aan, te zorgen dat zij allen een goede plaats zou den krijgen. Daarna reikte hij de prijzen uit. ,De St. Antoniusschool heeft wederom de wisselprijs gewonnen. De ereprijs, dooi de burgemeester beschikbaar gesteld, werd gewonnen door Nel Wals van de Dreefschool voor de mooiste inzending. Verder waren van alle scholen twee kinderen de gelukki gen die een prijs ontvingen, bestaande uit een boekwerk, terwijl tenslotte de Jacoba- schóol een extra prijs won met een bol waaraan niet minder dan vier bloemen wa-, ren gekweekt en die meteen de naam van „de vierling" kreeg. Dat de kinderen onthaald werden, spreekt vanzelf en zo werd deze prijsuitreiking weer een gezellige middag. „Gevleugelde vrienden" Vrijdagavond hield de postduivenvereni ging „Gevleugelde Vrienden" een vergade ring in het café van de heer S. Mulders onder leiding van de heer E. des Bouvrie. De heer L. Kramer bracht verslag uit van de algemene vergadering van de Haarlemse Bond van Postduivenliefhebbers, Medegedeeld-.werd dat in het aanstaande seizoen een zestal vluchten uit Duitsland in. het programma zal worden ingelast. Er werd op gewezen dat de transportkosten naar Duitsland veel lager zijn dan naar Bel gië of Frankrijk en dat vooral de Duitse Spoorwegen alle moeite doen om de lief hebbers er toe te krijgen, naar Duitsland te zenden. Besloten werd tot een zeer nauwe samen werking met de zustervereniging „De Vre desduif" ten aanzien van .het organiseren van gezamenlijke concoursen. De heer J. Vrugt deed een beroep op de leden, enige jonge duiven te schenken aan de jongens die in het instituut „Bosbeek" wor den verzorgd, teneinde op deze wijze niet alleen propaganda voor de duivensport te maken maar ook de liefde voor dieren bij de jongens aan te kweken. Veertien jonge duiven werden ter beschikking gesteld. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door: dr. K. L. Kout, Heren weg 197, tel. 26224; dr. J. J. v. Luin. Bron- steeweg 76, tel. 15538 en dr. J. L. Tombrock, Burg. v. Lennepweg 1, tel. 28032. Wijkverpleging: Zuster B. G. Badings; Heemsteedse Dreef 138, tel. 29818. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 28197; Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: H. A. van Arnhem en G. F. Beerthuizen; A. M. J. I. Baaten en M. T. Schutter; H. Sweers en J. G. M. Pieters; J. W. van den Berg en T. J. M. Fokker; L. van Golen en M. Vos. GETROUWD: G. E. Kaersenhout en M. G. de Fuijk; T. van Kesteren en L. Krikke. GEBOREN: Margaretha Maria Francisca, d. van N. Teeuwen en F. M. Westerveld; Peter Johannes Maria, z. van G. A. Kersten en J. M. Driessen; Dirk, z. van G. Booman en H. S. Klaassen; Elise, d. van J. Heil en M. M. A. Hornstra; Fransje Willemien, d. van J. C: van der Waals en C. L. E. H. J. A. Koenigs; Elisabeth Maria, d. van A. J. Mes kers en E. D. Overeem; Johannes Maria, z. van T. P. van Dijk en H. M. Hoek; Aart Jan. z. van J. J. Koren en D. Kammin-ga. OVERLEDEN: W. G. Veurink, 57 j.; H. van der Linde, 57 j.; C. C. VeenstraRizouw, 69 j.: W. A. van Dam, 77 j. FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door J. L. Lodewijks Wel, wel, wie we daar hebben, zegt tante Jans en zij doet de deur wat verder open, omdat ze nu niet meer bang hoeft te zijn voor een roofoverval. Die Van der Giezen bij mij op bezoek, nou dat kunnen we aan de balken schrijven, zegt ze met een zuur lachje; kom erin. Van der Giezen komt erin. Hij weet niet precies wat hij zeggen moet hier in die blinkende gang, hij kan moeilijk nu al over dat geld beginnen. Daar staat ge zeker van te kijken, zegt hij, ja, dat gebeurt niet alle dagen dat ik er op uit trek. Hij loopt voorzichtig achter tante Jans aan naar de achter kamer, zo voorzichtig dat hij met* zijn voet in de rieten mat haakt en .een schuiver maakt. Tante Jans legt met een toegekne pen mondje de rieten mat weer op haar plaats, zij doet het secuur en met veel omhaal, dat wil zeggen: Van der Giezen, je bent een lomperd. Hij voelt dat de zorg vuldige bewegingen van tante Jans om de mat te schikken bedoeld zijn als ver wijten over zijn ongelukje, hij staat er met een rood hoofd bij en hij weet met zijn handen geen raad. Als ze in de achterkamer zijn, wijst tante Jans naar een stoel en ze zegt: Leg uw hoed hier maar zolang op de kanapee, ge blijft toch zeker niet lang'. Ik was aan het keukenwerk, dat moet zo iedere dag ge beuren, daar komt men niet langs. Maar ik kan wel even uitscheiden. Van der Giezen gaat zitten en legt zijn handen op de leuningen van zijn stoel. Hij kijkt eens door het raam naar buiten, in dat kleine vierkante tuintje, waar wat margrieten en een jasmijn staan te bloeien. En terwijl hij kijkt, zegt hij een stuk van zijn generale repetitie op: Ja, dat ik'hier nou zo ineens onver wacht om zo te zeggen voor uw neus sta, ja, dat is niet in een paar woorden uit te leggen. Maar ge weet wel, dat ik niet hier komen zou als het geen bizondere reden had. Dat weet ge, ik ga nooit van huis, ik ben hier om zo te zeggen met een moei lijke karwei. Tante Jans luistert met een scheef hoofd. Zij heeft de armen over elkaar geslagen en friemelt haar handen in de mouwen van haar zwarte japon. Zij loert naar Van der Giezen alsof zij wil zeggen: man, ik heb u door, ik begin er lucht van te krijgen. Dat ge hier niet komt als het niet hoognodig is, dat weet ik wel, zegt tante Jans met een verongelijkt gezicht. Ge hebt niet zoveel met me op dat ge eens zoudt komen informeren hoe ik het maak. Maar ja, we zullen maar-denken dat het mijn schuld is. Zie, nu is Van der Giezen van zijn stuk. Hij weet niet wat hij verder had moeten zeggen volgens zijn repetitie. Hij had geen rekening gehouden met wat er van de andere kant zou worden verteld. Dat wij niet met u ophebben, dat moet ge zo niet zeggen, dat zal nogal mee vallen, zegt hij. Wij zien u nooit en ge ziet ons niet, dan gaat dat om zo te zéggen een- beetje slijten, we zijn ook maar aange trouwde familie en sedert ons moeder dood is, is dat allemaal zo'n beetje achterop geraakt van weerskanten. Sedert uw vrouw dood is, ja, uw vrouw was heel anders, Dora was heel anders. Daar had ge op uw knieën voor moeten danken dat ge zo een vrouw hadt; dat ge het niet meer gewaardeerd hebt, kijk, daar-zult ge nu alle dagen, wel spijt van hebben, nu het te laat is. Tante Jans kijkt met een ongelukkig gezicht naar de zolder, zij wil zeker deze Van der Giezen, die zijn vrouw niet heeft gewaardeerd, bij de hemel aanklagen. Wij kunnen ons Dora laten rusten, zegt Van der Giezen en hij kijkt strak naar de bloemen van het pluche tafel kleed, ons Dora is te vroeg weggehaald, maar ik heb mij daarvoor niks te verwij ten. Ik ben goed voor haar geweest, dat kunt ge iedereen vragen. Wij hebben samen geleefd zoals wij dat volgens ons geweten hadden te doen en daar valt niks op te zeggen, dat kunt ge niet verantwoorden wanneer g'e me daar van die dingen in mijne nek schuift. Van der Giezen zwijgt. Hij heeft zijn generale repetitie niet meer nodig. Hij heeft er spijt van, dat hij hier gekomen is. Dat lachje van tante Jans. Hij kent dat lachje, zij heeft dat klaar als zij iemand zijn bloed onder de nagels zal gaan van daan halen. Van der Giezen, zegt zij, Van der Giezen, ge zijt'dus naar hier gekomen om mij zo'n beetje te vertellen wat ik tegen u zeggen mag en wat niet. Ge komt hier oude koeien uit de sloot halen om een oud mens kwaad te maken. Dat hadt ge beter niet kunnen doen, dan waart ge beter in uw herberg gebleven. Ik weet wel dat ge niet veel van mij hebben moet, dat ge me liever onder de grond zoudt zien. Maar dat ge'niet denkt dat ik me daar iets van aantrek. Ik niet, maar ge moest om uw dode vrouw denken. Ge moest haar naam niet durven gebruiken om een oud mens te komen koejeneren. Zij zal er in de hemel nog vervelendigheid over hebben. Nu ben ik er, denkt Van der Giezen. Nu ben ik er, nu draai ik haar de nek om. Dat kan ik niet meer laten. Ik had niet hier moeten komen, daar komt een ongeluk van. Hij zit uit alle macht in zijn stoelleu ningen te knijpen, laat mij asjeblieft in deze stoel vastgeplakt zitten, bidt hij, dat ik haar niet vermoord. Tante Jans moet dat gemerkt hebben, dat zij hem met een naald in zijn ziel ge stoken heeft. Van der Giezen, ge kunt u zo' kwaad maken als ge wilt, dat komt omdat ge de waarheid niet kunt verdragen. Dat zegt tante, Jans, terwijl zij overeind gaat staan met haar schrale gele handen op het tafel kleed. Wie kwaad wordt, bekent dat hij ongelijk heeft. Van der Giezen zit niet vastgeplakt in zijn stoel. Daar. heeft hij om gebeden, maai er is niet naar geluisterd. Hij staat op en zijn stoel valt met een bons achter hem om. Tante Jans ziet naar zijn gezicht. Zij wordt daar bang van, zij staat star bevro ren van de schrik. De kleine Veui der Giezen is niet zo'n slap ventje, hij heeft kracht in zijn armen, hij kan wat aan. Zijn handen vatten om het tafelblad, hij hoeft daar niet naar te kijken, hij grijpt het of hij een zware kist aanpakt. Het gaat allemaal zo vlug, het is of de bliksem die zware eiken tafel wegslingert. Van der Giezen vangt tante Jans met een greep van zijn handen rond de dunne, benige nek. Hij ziet de wereld rondom zich instorten, die mooie kamer met dat koper en die tierlantijntjes danst in stukken en brokken om hem heen, het is een heksenkermis, het draait en het davert, het brandt met lange vlam men, hij ziet alleen nog zijn klemmende handen en dat smalle, spitse gezicht, dat hij omhoog en omlaag laat springen, dat hij van de romp wil sleuren; hij brult wat, hij weet niet wat, daar heeft hij geen generale repetitie over gehouden; hij bonst tegen een muur, er breken ruiten, ér valt een bloemenvaas over de vloer. Met zijn voeten slingert hij die stoelen, die kastjes, die matten van zich af, het breekt en het gruizelt. Dat gezicht, dat valse gezicht, dat heeft hij in zijn handen, hij kan dat in stukken scheuren, die spitse neus kan hij door de muur priemen. Waar is dat lachje, dat is er niet, er valt nu niks meer te lachen, er valt alleen maar te klemmen, te knijpen,"te vernietigen. En zijn negen kinderen. Dat Van der Giezen niet aan hen denkt. Hij staat hier een oude vrouw te vermoorden, hij doet dat omdat hij in razernij is gekomen. Hij heeft daaraan in de bus niet gedacht, hü is ovër zijn zenuwen geraakt door die generale repetities. Hij had beter thuis kunnen blijven; hoe kan een man als Van der Giezen zo in een brullende tijger ver anderen. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6