3 OUDS c Op bezoek bij mr. Mohammed Roem, Hoge Commissaris van de R.I.S. IS ER WEER Radio geeft Woensdag PANDA EN DE MEESTER.MUZIKANT Wereldnieuws J Nieuwe Uitgaven Einsdag 7 Maart 1950 2 (Van onze parlementaire redacteur) Aan een van de lanen van het Zorg- vlietpark in Den Haag bevindt zich een groot gebouw, waar vroeger de zetel ge vestigd was van een belangrijke maat schappij, met rijke ondernemingen in wat destijds Nederlands-Indië was. Thans ver schaft dit statige huis onderdak aan de Hoge Commissaris van de Republiek In donesia Serikat, de Republiek van de Ver enigde Staten van Indonesië. Mr. Moham med Roem en zijn staf hebben in dat huis, terstond na hun komst hier te lande, al heel wat werk verricht en ook tal van personen voor allerlei besprekingen ont vangen. Onlangs bracht ik er een bezoek aan Zijne Excellentie Roem; hij bezit de zo even vermelde titel omdat hij de rang van ambassadeur heeft. Ofschoon de Hoge Commissaris voordat de Ronde Tafel Con ferentie in de tweede helft van het vorige jaar plaats vond, nog nooit in Nederland had vertoefd, weet hij zich zeer goed in het Nederlands uit te drukken. Dit dankt hij aan zijn opleiding in zijn eigen land, waar hij destijds aan de Rechtshogeschool te Batavia de" graad van meester in. de rechten behaald heeft. Naar hij mij ver telde gaat er daar met de rechtsstudie vijf jaar heen, tegen vier jaar in Nederland. Ook de indeling van de examens is ginds enigszins anders. Het laatste studiejaar pleegt men een speciale richting te kun nen inslaan. Ofschoon ik stellig had ge dacht, dat mr. Roem zich in het bijzonder in het staatsrecht en aanverwante vakken bekwaamd zou hebben, bleek mij, dat in zijn studietijd zijn voorkeur naar de straf rechtelijke kant was uitgegaan. Toen wij het hadden over zijn ervaringen tijdens de Ronde Tafel Conferentie, verklaarde hij mij, dat hij de kennismaking bij die gelegenheid met Nederland en de Neder landers ten zeerste op prijs had gesteld. Ik kreeg bepaald de indruk, dat hij toen voor wat hij hier te lande had ondervon den en waargenomen, grote waardering was gaan koesteren. „Het met allerlei mensen en toestanden die men tot dien niet kende, in aanraking komen, vond ik uiterst leerzaam. Trouwens, nu ik hier mijn land vertegenwoordig, hecht ik er meer dan ooit grote waarde aan, de Ne derlanders en al hetgeen er in Nederland gebeurt, nader te leren kennen", zo ver klaarde de Hoge Commissaris. En vandaar ook, dat hij het onderhouden van betrek kingen met de pers van veel waarde acht. Ten opzichte van de mogelijkheden voor Nederlanders om onder de omstandighe den, zoals zij geworden zijn sinds de sou- vereiniteitsoverdracht, in Indonesië nog een werkkring te vervullen, bleek de heer Roem optimistisch te zijn. „Op alle mogelijke gebieden zullen wij ongetwijfeld een groot aantal Nederlandse krachten uitstekend kunnen gebruiken. Dat geldt zeker ook voor werkzaamheden in overheidsdienst te verrichten. U moet niet vergeten, dat Indonesië ontzaggelijk groot is, dat wij, wat onze deskundigheid op velerlei gebied betreft, nog een jonge gemeenschap zijn, die de hulp van men sen met rijke ervaring veelal zeer goed kan gebruiken. Natuurlijk zullen zij, die uit Nederland naar Indonesië willen ko men om daar een taak te vervullen, begrip voor de nieuwe ontwikkeling moeten heb ben. Maar degenen, die dat bezitten, zullen ongetwijfeld ten gunste van land en volk waardevol werk kunnen doen". Aldus het van werkelijkheidszin getui gend standpunt door de Indonesische Hoge Commissaris ingenomen en hier kort saam- gevat weergegeven. Dezer dagen mocht ik hem opnieuw ont moeten en wel aan de door de Parlemen taire Pers gehouden maaltijd. Toen ik mr. Roem vroeg, hoe op het ogenblik de lei ding van de Javasche Bank is samenge steld, vernam ik dat deze uit Nederlanders bestaat, natuurlijk samenwerkende met vertegenwoordigers van de regering te Djakarta. Weldra zal de Hoge Commissa ris zich daarheen begeven, ten einde deel te nemen aan de in de tweede helft van Maart te houden eerste samenkomst van ministers in het Unie-verband. Lang denkt hij er niet te blijven, want zijn taak in Den Haag roept hem dan weer. Daarom zal hij naar en van Indonesië de reis per vliegtuig maken. „Dat vind ik helemaal niet vermoeiend. Ik kan namelijk zeer goed in een vliegtuig slapen. Trouwens, ik heb mij aangewend om, zoals u dat noemt, telkens wanneer ik eens even vrij heb om wat uit te rusten, een uiltje te knappen. Dat houdt mij te midden van drukke en vermoeiende besprekingen en werk'fris". Uit het gesprek met de Hoge Commissaris bleek mij duidelijk, dat hij een overtuigd aanhanger is van goede samenwerking tussen Nederland en Indonesië. Daaraan hoopt hij juist ook als 1-Ioge Commissaris in Den Haag zijn beste krachten te geven. TANDPASTA en voor witte tanden! Jaarvergadering van „De Hollandse Molen'7 Onder voorzitterschap van mr. dr. P. G. van Tienhoven heeft de vereniging „De Hollandse Molen" in Amsterdam haar jaar vergadering gehouden. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter het overleden bestuurslid ir. G. L. Tegelberg. Hij hoopte dat de molens van Neder- en Overwaard behouden zouden blijven, want zij vormen het enige grote complex van bemaling, dat in Nederland nog over is. Misschien zullen Gedeputeerde Staten van Zuidholland, hot rijk en ook particulieren zich het behoud dezer molens aantrekken. In het jaarverslag werd vermeld dat een groot aantal molens in elk der provincies hersteld of verbeterd is. Het rijk zegde voor 53 molens subsidies toe tot een totaal van 96.512. Voor 50 molens werden sloop vergunningen uitgereikt. Zaterdagmiddag is in de hall van het Vughtse raadhuis een gedenkraam onthuld en overgedragen. Dit raam, vervaardigd door de Haarlemse glazenier N. Schrier, is het symbool van dankbaarheid van het Nederlandse Rode Kruis voor de hulpdie de bevjoners van Vught hebben betoond aan de gevangenen van het kamp. De onthulling van het gedenkraam door de voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis, ir. F. C. C. baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen. - Als vanouds - DE KINAWIJN VAN OUD Opwekkend en versterkend HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Platen. 10.30 Moi-gendienst. 11.00 Platen 11.30 „Seruin" hoorspel. 12.00 Metro- oole-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Koor. 13.20 Mandoline ensemble. 13.45 Koor. 14.15 Kamerorkest. 15.00 Jeugdconcert. 15.45 Concertgebouw kwintet. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Pianoduo. 17.45 Voor kinderen. 18.00 Orkest. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Voor dracht. 19.30 Sportcommentaar. 19.40 Radio krant. 20.00 Nieuws. 20.05 Ohr. Geref. kerk dienst. 21.20 Strijkkwartet. 21.50 Commen taar familie-competitie. 22.00 Marinierskapel en mannenkoor. 22.30 Platen, 22.45 Overden king. 23.00 Nieuws. 23.15 Utrechts Stedelijk Orkest 23.45 Platen. HILVERSUM H, 415.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgel. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 „Kinderen en mensen". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Or gel en zang. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland 12.38 Hawaiïanmuziek. 12.55 Ka lender. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-orkest. 13.50 Platen. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de kinderen. 15.50 Cello en piano. 16.00 Vragen- beantwoording. 16.30 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Regeringsuitzen- ding 18.00 Nieuws. 18.15 Varia. 18.20 Platen. 18.45 Kwartet. 19.00 Parlementair overzicht. 19,15 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Socialis tisch nieuws. 20.20 Dansorkest. 20.55 .Christopher Blake", hoox-spel. 22.15 Instru mentaal kwintet. 22.45 Wetenschappelijke tauserie. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. Militaire samenwerking in de West-Europese Unie Het radioprogramma voor de Nederlandse Strijdkrachten van Zaterdag gaf de eerste van een serie uitzendingen over de West- Europese Unie. Deze uitzendingen komen tot stand in samenwerking met de militaire autoriteiten der vijf betrokken landen, als mede met de Nederlandse sectie van de British Broadcasting Corporation te Londen, de Radiodiffusion Frangaise te Parijs, het „Nationaal Instituut voor Radio-Omroep" te Brussel en Radio Luxemburg. De eerste uitzending werd ingeleid door de heer F. E. Hollander, hoofd van de Legervoorlichtingsdienst. Daarna sprak generaal mr. H. J. Kruis. Hij zeide onder andere, dat Nederland op de meest efficiënte wijze zee-, land- en luchtstrijdia-achten moet opbouwen. Wan neer deze strijdkrachten zijn gevormd zal hun aanvoering en leiding geschieden door de hoge leiders der West-Europese defensie, die binnenkort ook tot de luisteraars zullen spreken. „Dat zij bereid zijn dit te doen is van de allergrootste betekenis", aldus generaal- Kruls. „Immers, ieder uwer heeft er recht op nader kennis te maken met de mannen, aan wie wij mede onze hoogste belangen in tijd van gevaar zullen toevertrouwen uit welbegrepen eigenbelang." Tenslotte heeft generaal J. de Lattre de Tassigny, opperbevelhebber van de West- Europese landstrijdkrachten in een vraag gesprek de militaire eenheid van de Neder landse, Belgische, Franse, Britse en Luxem burgse legers een essentiële noodzakelijk heid genoemd. De militaire eenheid van de vijf landen is er echter niet op gericht een federaal leger te krijgen ten koste van de souverei- niteit van elk der deelnemers, maar op het tezamen brengen van de respectievelijke legers in een taak van gemeenschappelijk belang. Elk van onze landen, aldus de generaal, heeft zijn eigen temperament, tradities en belangen. De eerbiediging van die verschillen, de wil tot begrip, het weder zijds vertrouwen en boven alles de getrouw heid aan de samenwerking, lijken mij het middel om elk van onze landen te doen genieten van de voordelen, die uit ons samengaan voortvloeien. Lizzy Ansingh 75 jaar Op 13 Maart hoopt Lizzy (eigenlijk Maria Elisabeth Georgine) Ansingh haar 75ste verjaardag te vieren. Zij werd te Utrecht geboren en kreeg haar eerste op leiding in het atelier van haar tante, de portretschilderes Thérèse Schwartze. Later studeerde zij aan de Rijks-academie voor Beeldende Kunsten, waar onder anderen de professoren Dake, Van der Waay en Allebé haar leraren waren. De voornaamste kracht van de kunste nares ligt in de donkerkleurige poppen ver beeldingen. Verder schildert zij portretten en dierstukken, vooral van exotische vogels en vissen. Tot haar bekendste werken wor den gerekend: Het gele gevaar, De zeven hoofdzonden, Het verzonken beeldje, Ver stoten en Ontwaakt. De laatste twee wer ken bevinden zich in de Stedelijk Museum te Amsterdam. Na het overlijden van haar tante schil derde zij: „Uitvaart van Thérèse Schwai-t- ze's palet". Ook maakte zij portretten van Prinses Juliana en van Coba Ritsema. In de rij der „Amsterdamse Joffers" neemt zij de eerste plaats in. Men noemt haar wel „de prinses der schilderessen". Lizzy Ansingh is jury-lid van de kun stenaarsverenigingen „Arti et Amicitiae" en „Sint Lucas". Albert Plasschaert ver zorgde een map met reproducties uit haar werk met begeleidende tekst. De vloot van de Holland-Amerika-Lün zal binnenkort worden uitgebreid met een Victory-schip, waaraan de naam „Aagtedijk" zal worden gegeven. In de eerste helft van Mei wordt het schip in Rotterdam verwacht. Mogelijkheden voor emigratie naar Brazilië Te Utrecht is de jaarvergadering gehou den van de Christelijke Emigratie Centrale, die over enkele jaren 25 jaar zal bestaan. Mr. J. S. Biesheuvel sprak over zijn reis naar Brazilië en over de emigratiemogelijk heden naar dit land. Naar zijn mening is Brazilië een land dat ongetwijfeld voor goede Nederlandse immigranten grote mo gelijkheden biedt. Emigratie naar Bi-azilië is in het algemeen alleen mogelijk en ver antwoord in groepsverband en dam een groepsverband van geestelijk gelijkgezin den. Brazilië biedt bepaalde mogelijkhe den, die Canada mist. De keuze van het gebied waar men zich gaat vestigen is uiterst belangrijk. Al zal ook daar, vooral in de eerste jaren, hard moeten worden gewerkt en sober geleefd, misschien neg soberder dan in Canada, zei mr, Biesheu vel men is direct eigen baas, maar werkt overigens in coöperatief verband. Boeren kunnen hun eigen vee of althans een ge deelte daarvan naar Brazilië meenemen. Naar Canada is dat niet mogelijk. Weer nieuwe vondsten in Alphen De opgravingen van het Frankische grafveld in Alphen (N.-B.) leveren nog steeds nieuwe vondsten op. De laatste hiervan wéttigen de conclusie, dat de gra ven dateren uit de tijd van 450 tot 550 na Christus. De aanwezigheid van vroeg- Carolingisch vaatwerk wijst op een zich voltrekkende overgang van deze Franki sche bevolking naar het Christendom. In verband met de vondsten wordt op het ogenblik een plan de campagne opge maakt, waarbij ook de ontgraving van het priesterkoor der verwoeste kerk zal zijn betrokkeri. Het is namelijk niet onmoge lijk, dat daar overblijfselen te vinden zijn van een oud heidens tempeltje der Fran ken. Het gevonden grafveld doet vermoe den, dat in deze buurt een grote nederzet ting moet zijn geweest en dat soortgelijke grafvelden te vinden zouden zijn in ver scheidene omliggende gehuchten. In Alphen zijn thans achttien graven blootgelegd. Verwacht wordt de er nog meer dan vijftig zullen volgen. Pastoor Blnck stelt zich bij deze opgravingen voornamelijk ten doel, de begraafplaats der Franken gedurende de bekerings periode van St. Willibrord te vinden. Arbeidskamers bij kantongerecht en rechtbank? De vaste commissie voor privaat- en strafrecht uit de Tweede Kamer heeft een ■apport uitgebracht over het wetsontwerp tot wijziging van de bepalingen inzake het ontslag bij arbeidsovereenkomsten. Als voornaamste bezwaren tegen de be staande rechtspleging in arbeidszaken noemt de commissie het gebrek aan des kundigheid van de rechter en de lange duur van de processen. Zij acht het denkbeeld van de toevoeging van leken-bijzitters aan de kantonrechter aantrekkelijk. Door benoeming van enkele algemene deskundigen zou men bij elk kantongerecht een Arbeidskamer kunnen samenstellen. De bijzittende leden daarvan zouden zo moeten worden gekozen, dat noch het belang van de werkgevers noch dat van de arbeider: daarin zou overwegen. Overigens zouden de bijzitters zich geenszins als vertegenwoor digers van werkgevers of werknemers mo gen beschouwen. De commissie heeft zich afgevraagd, of het mogelijk en wenselijk zou zijn, zulke Arbeidskamers bij de kantongerechten in te stellen, onafhankelijk van verdere veran deringen in de procedure in arbeidszaken. Dit is naar haar aanvankelijk oordeel inder daad het geval. Een moeilijkheid wordt hierbij nog opgeleverd door het hoger be roep. Een mogelijkheid bestaat in het uit breiden van de rechtbank met bijzitters, die aan de behandeling van arbeidszaken deel nemen. Hoogheemraadschap Rijnland Bezwaren tegen zand- afgravingen De Verenigde Vergadering van het hoog heemraadschap van Rijnland is te Leiden gehouden. Wij ontvingen daarvan het volgende communiqué: De Raad der gemeente Leiden had aan de Koningin gevraagd het door de Pro vinciale Staten vastgestelde reglement van Rijnland niet goed te keuren, dan nadat voldaan zou zijn aan Leidens verlangen, dat de gebouwde eigendommen in de ge meente Leiden vrijgesteld zullen zijn van de nieuwe waterschapsbelasting op de ge bouwde eigendommen. Rijnland kan zich met deze suggestie uiteraard in het geheel niet verenigen en het heeft zijn zienswijze in een uitvoerige brief aan cle minister vari Verkeer en Waterstaat uiteen gezet. Na de inwerkingtreding van het nieuwe regle ment zal de nieuw samengestelde Verenig de Vergadering over event, wijzigingen in de omslagheffing te oordelen krijgen; dan zal het ook de tijd zijn, de Leidse bezwaren met alle andere opkomende desiderata ge lijkelijk te bezien en zo nodig tot hun recht te doen komen. Medegedeeld werd, dat de gunning der machine-installatie met toebehoren voor het nieuwe gemaal -te Katwijk-heeft plaats gehad en wel aan Werkspoor te Amster dam. Deze bestelling zal ruim één milli- oen gulden kosten; de eerste termijn hier van kan Rijnland uit eigen middelen fi nancieren. Of het mogelijk is, voor een deel der in totaal op 4 millioen gulden geraam de uitgaven buitengewone dekking te verkrijgen wordt onderzocht. Van meer zijden werden protesten ge uit tegen de reeds in uitvoering zijnde en nog verder voorbereide zandwinningen, welke met verlies van cultuurgrond ge paard gaan en bovendien gevaar voor ver zouting van het boezemwater - opleveren. De dijkgraaf heeft uiteen gezet, dat Rijn land in deze geen zelfstandige beschik kingsbevoegdheid heeft, maar dat het deze aangelegenheid scherp controleert. Men mag verwachten, dat de provinciale be sturen met reële bezwaren van water schapszijde ernstig rekening zullen houden. Plan tot grenswijziging van 7s-Hertogenbosch Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben aan het gemeentebestuur van 's-Hertogenbosch en aan de gemeentebe sturen van de omliggende dorpen het voor lopige grens'wijz-igingsplan van de ge meente 's-Hertogenbosch doen toekomen. Dit plan behelst de uitbreiding van de ge meente 's-Hertogenbosc-h met delen -der ge meenten Vught, St. Michielsgestel, Den Dungen, Rosmalen (dorp Hintham), Empel en Engelen. REGELBARE STRIJKIJZERS H„ J. ÊVBAEÜTEINiS Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 17628-18429 Betaling ook in overleg (Adv.) Invoer hoger, uitvoer lager in Januari Dekkingspercentage gedaald tot 68,1 pet. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de invoer in Januari 1.998.000 ton ter waarde van 580,7 mil lioen. Voorts werd voor 1,6 millioen aan' diamant ingevoerd.- De uitvoer bedroeg in Januari 882.000 ton ter waarde van 395,4 millioen en 5,6 millioen aan diamant. Het waardecijfer voor de invoer was oxer Januari wederom hoger. Deze stijging is in hoofdzaak aan de grote importen van cacaobonen, tarwe, maïs en koffie toe te schrijven. Het hoge peil van de te-xtielin- voer bleef ook in Januari gehandhaafd. Aan de stijging van de uitvoer, die in Juli 1949 begon, en in December 1949 voornamelijk door de zeer grote exporten van agrarische producten haar hoogtepunt bereikte, kwam in Januari 1950 een einde. In deze maand lieten tal van agrarische producten en in het bijzonder aardappelen lagere cijfers zien, waardoor de waarde belangrijk beneden die van December 1949 bleef. De lagere uitvoercijfers voor de eerste maanden van het jaar zijn in over eenstemming met het normale seizoenver loop. Door de stijging van de invoer en de daling van de uitvoer liep het dekkings percentage verder terug en wel van 78,2 in December tot 68,1 in Januari 1950. Moeilijkheden door de verhoging van de loongrens In het voorlopig verslag van de com missie van rapporteurs der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging der In validiteitswet, der Ongevallenwet 1921, der Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922, der Zeeongevallenwet 1919, der Ziektewet en der Kinderbijslagwet wordt gewezen op de moeilijkheden, die degenen ondervin den, die eerst verplicht verzekerd waren, dan door salarisverhoging zich vrij willig hebben verzekerd, om thans weer door verhoging van de loongrens ver plicht verzekerd te worden. Door de nieuwe verhoging van de loon grens worden in de verplichte verzekering mede personen opgenomen, die aan vrij willige verzekering de voorkeur geven. Van sommige sociale wetten wordt ook geprofiteerd door personen, voor wie zij niet in het leven zijn geroepen, namelijk door hen, die slechts een deel van hun in komen in loondienst verwerven. Bij de zièkenverzorging heeft elke'verhoging van de loongrens tot gevolg dat de kring van de niet-fonds-patiënten der doktoren klei ner wordt. Gevraagd werd, of ter zake met de Nederlandse Maatschappij tot Bevor dering der Geneeskunst overleg is gepleegd. Ook werd opgemerkt, dat het verschil in loongrenzen in verschillende sociale wetten de unificatie van de sociale -ver- zekerings-wetgeving bemoeilijkt. Gevraagd werd of de minister één algemene loon grens zou willen overwegen? De grens van f 6000 van de Werkloosheidsverzeke ring zou dan ook tot 4500 moeten wor den teruggebracht. Weer een trein ontspoord, nu bij Veendam Verkeerde wisselstand de vermoedelijke oorzaak Vermoedelijk tengevolge van een on-, 'juiste wisselstand liep gistermorgen een goederentrein bij Veendam op enige goe derenwagens, waardoor een viertal wa gens uit de rails liep. Enige schade werd aangericht aan wagens en rails. Het perso nen- en goederenvervoer was vijf uur lang gestremd. Het personenvervoer werd per bus onderhouden. De Toneelschool heropend Met een korte plechtigheid heeft de voor zitter van het Nederlands Toneelverbond, de schrijver A. den Hertog, het ingrijpend gerestaureerde en verfraaide thans beter aan de eisen van de studie beantwoordende ge bouw van de Toneelschool te Amsterdam in bruikleen overgedragen aan h'et bestuur van de stichting Academie voor Dramatische Kunst, hetgeen geschiedde door de aanbie ding van een sleutel op de gevouwen acte van overdracht. Onder de aanwezigen (enkele schouwburgdirecteuren, vele toneel spelers en oud-leerlingen) bevonden zich ook de burgemeester en de wethouder voor Kunstzaken der gemeente Amsterdam. Mr. Arn. J. d' Ailly voerde het woord om zijn voldoening over de vernieuwing en verbete ring op geestige wijze kenbaar te maken. Een koor van leerlingen vertolkte tenslotte een rijmwens in de trant van Vondel. Aanbesteding De heer K. J. Aanstoot, architect te Over- veen, heeft aanbesteed het bouwen van een boerderij met woonhuis in de gemeente Haarlemmerliede. Ingeschreven werd door: Gebr. C. J. en J. C. de Boer, Rijndijk te Hazerswoude Z.H. f34.600; Ch. Slieker te Heemstede f43.092; P van Geldorp te Haarlemmerliede f 44.844; W. A. Bulters te Heemstede f45.100; C. H. van der Aer te Haarlem f 45.618; Philips' Bouwbedrijf té Haarlem f45.734; Fa. Cobe- lens en Zonen te Haarlem f46.200; Ant. Winnubst te Haarlem f46.890; A. J. Morsch te Haarlem f 47,390; E. J. Lubbers te Haarlem f48.000; Corn, van Diepen te Santpoort f 49.200; V. de Vries Bouwbedrijf te Haarlem f51.000; C. Marehand te Haarlem f52.380; Frans Philips te Haarlem f 52.400; A. J. Wittebrood te Beemster f58.200. 50. Panda hield het paard Inferno in. Er trok een frons over zijn voorhoofd en hij zei: ..Ha!" Want je moet bedenken, dat hij nu werkelijk genoeg had van de nare streken van Joris Goedbloed. En daar stoiid diezelfde Joris! Zijn auto was in de greppel gezakt en hij was dus overgele verd aan de genade van Panda en van maestro Fiedeldum, die intussen een woeste uitdrukking in zijn ogen had ge kregen en tandenknarsend mompelde: „Nu is het ónze beurt!" Maar Joris scheen zich nog niet van een naderend onheil bewust te zijn. Hahabeste makkers!" schertste hij jolig, tenvijl hij vriendelijk groette. „Daar zijt gij immers! Welk een verras sing! Hoe klein is de wereld toch! Niet ten onrechte merkten reeds de vaderen op: „Morituris te saluant!" Het roert mij u weder te zien. Kijk, kijk, daar komt ge al nader snellen om u aan mijn borst te wer pen! Maar zeg mij, kameraden.kunt ge me inmiddels even uw vriendelijkheid bewijzen door mijn auto uit de greppel te trekken?" „Ik zal je iets anders bewijzen!" riep de maestro, terwijl hij op hem toe- stormde. Ik zal je mijn talent bewijzen! Mijn muzikaliteit! Ik zal een trommel- en paukensolo spelen op je akelig hoofd!" Hij zag er int alsof hij het meende, en één ogenblik scheen Joris door schrik verlamd te zijn. Kinderen. De Russische, Poolse en Tsje chische -gedelegeerden hebben gisteren een vergadering van het kindernood fonds van de UNO verlaten uit protest tegen de aanwezigheid van de Chinese nationalistische afgevaardigde. Ontwapening. De democratische senator Tydings heeft de Amerikaanse senaat verzocht om de UNO te vragen een we reldconferentie voor ontwapening bij een te roepen. Tydings had al eerder een soortgelijk beroep op president Truman gedaan. Monsterlijk. In Delake (Oregon - V.S.) is het cadaver van een zeemonster aan gespoeld van ruim zeven meter lang. Het dier had negen staarten en 'n logge met lang krullehd haar bedekte romp. Het dier woog 1000 pond en de omtrek van de romp was 4,5 meter. In de oog holten ontbraken de ogen. Het lichaam voelde zeer zacht aan en het vlees was wit. Men weet nog niet tot welke dier soort het beest behoort. Campagne. De 31-jarige Fernando Tar- taglia, een priester die drie jaar geleden geëxcommunieerd werd wegens zijn actie tegen de Christelijke godsdienst, wil een campagne tegen de Paus en de gehele Rooms-Katholieke godsdienst beginnen. Wanneer hij een paspoort krijgt, zal hij in Frankrijk met zijn campagne beginnen. Tartagïia was Je- zuiet. Schijndood. De Italiaanse politie, heeft een grote smokkelbende ontdekt, die ge chloroformeerde varkens over de grens bracht. De dieren werden onder nar cose gebracht om r-e dood te doen schij nen, daar de Italiaanse douanebepa lingen de uitvoer van levende varkens verbiedt. Eerbewijs. Schepen en vliegtuigen van de Amerikaanse vloot zullen van 16 tot 20 Maart een bezoek brengen aan Saigon, de hoofdstad van Vietnam om eerbe wijzen te brengen aan het door Frank rijk gesteunde staatshoofd Bao Dai. Valse postzegels. In Marseille en Tarascon zijn elf personen gearresteerd onder verdenking van het vervalsen op grote schaal van postzegels van 15 francs. Fatale vergissing. Een brandweerman in Oklahoma City (V.S.) die dacht een twee-jarig meisje uit een brandend huis te hebben gered, kwam tot de ontdek king, dat hij, verblind door de rook, een in een deken gewikkelde baby-pop had meegenomen, die bij het opnemen huil-geluidjes maakte. Hij vond daarna ook het meisje, doch dit overleed later aan de opgelopen brandwonden. Legioen. Het West-Duitse ministerie voor vluchtelingenzaken heeft meegedeeld dat zich dagelijks een vijftigtal jonge Duitsers, merendeels werkloze vluchte lingen uit de Oostelijke zöne, aanmeldt voor het Franse vreemdelingenlegioen. Botsing. Bij een botsing tussen neo-fas- cisten en communisten in Como (Noord- Italië) zijn een aantal gewonden ge vallen. De communisten trachtten een vergadering van de neo-fascisten te verstoren. Werklozen. Het West-Duitse ministerie van arbeid heeft meegedeeld dat er in West-Duitsland op het ogenblik 1.900.000 werklozen zijn. Los van de politiek. In Italië is een nieuw vakverbond gesticht, de „Italiaanse ar beiders-unie" die zich ten doel stelt de vakbeweging los te maken van de "poli tieke partijen. De nieuwe bond heeft besloten zich aan te sluiten bij het we- reldverbond van vrije vakverenigingen - dat in Londen gevestigd is. De wijziging der radio golflengten Redelijke kans op minder gestoorde ontvangst Naar A.N.P. verneemt, heeft het contact tussen de radio-experts van Oost- en West- Europa, die thans niet meer in één organi satie zijn ondergebracht, tot een gunstig, zij het niet officieel, resultaat geleid omtrent de wijziging der golflengten. Aangezien beide partijen er ten sterkste mee gediend zijn, dat het Kopenhaagse besluit om de golflengten te wijzigen, wordt nagekomen, is men overeengekomen deze wijziging na 15 Maart uit te voeren. Dit houdt dus in, dat ook de golflengten van Hilversum 1 en 2 enigszins worden gewijzigd, namelijk respectievelijk van 301 meter op 298 meter en van 415 op 402 meter. Deze wijzigingen konden in Lopik wor den doorgevoerd met enkele kleine kristal correcties, zodat geen belangrijke verbou- wingskosten noodzakelijk waren. Vermoe delijk zullen de regionale steunzenders, die thans de 415 metergolf steunen na de wij ziging de 298 meter gaan ondersteunen. De Belgische torpedobootjager „Jan Breijdel", die op 10 Februari tijdens storm weer in de Westerschelde op een strekdam liep, is door twee sleepboten vlot gesleept. De torpedobootjager is bestemd voor de sloop. De schade aan de strekdam is aan zienlijk. „Camera Obscura", tijdschrift voor foto, film en kunst. Uitg. Caméra Obscura, Haarlem. Het eerste nummer van dit bizonder fraai uitgevoerde nieuwe tijdschrift dat zich blij kens ondertitel zowel aan de fotografie, film, chemigrafie en L-adiologie als aan de kunst in de ruimste zin zal wijden (excusez du peu!) is zowel, naai- uiterlijk als qua in houd een belofte. De Amsterdamse gynaecoloog H. J. Ver steeg geeft in deze eerste editie een interes sant overzicht van de stand der medische fotografie en haar mogelijkheden, Jan P. Strijbos schildert de problemen en vreugden der vogelfotografie en de bekende hoofd stedelijke vakfotograaf M. C. Meyboom vertelt hoe hij aan de reclame-lichtbeeld- kunst verslingerd raakte. Voor de amateur- en beroeps-cineasten zijn er twee korte beeldreportages en in de fototechnische sectie beschrijft dr. O. A. Guineau, de chef van het fotótech-nisch labo ratorium van Joh. Enschedé en Zn., uitvoe rig de verschillende typen van reproductie- camera's. De kunstrubriek debuteert met een inleiding tot de concerten die Yehudi Menu- hin deze maand in Amsterdam zal geven en met een bespreking van een nieuwe Neder landse uitgave over de schilder Engène Delacroix. De gereproduceerde foto's waaronder enkele in kleurendruk kunnen zowel in technisch als in aesthetisch opzicht concur reren met het beste wat men op dit gebied in buitenlandse tijdschriften van gelijke strekking ziet.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2