Laatste uren van oer-Haarlems bedrijf van iedere romantiek gespeend Taxi? Bel 1.2,3.4,5 HET EINDE- Amsterdamse Beurs WONINGRUIL Hoole en Van Gooi Dinsdag 7 Maart 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsclie Courant Een verkoping van een oer-Haarlems bedrijf als dat van wijlen de heer H. J. Feije moge dan op het eerste gezicht een enigszins weemoedige indruk van langver- vlogen romantiek geven, de werkelijkheid is die van een nuchtere handelsaffaire zoals er dagelijks afgewikkeld worden. De honderden belangstellenden die van morgen vroeg op het ingewikkelde com plex binnenplaatsjes, loodsen en stallen tussen Ravelingsteeg en Heiliglanden om sloten waren saamgestroomd, waren dan ook kennelijk niet gekomen om het ver dwijnen van deze stalhouderij te bewenen, maar om voor zo weinig mogelijk geld zo veel mogelijk inventaris in de wacht te slepen. Wie voor de attractieve nummers was gekomen, moest geduld oefenen: de Hoger Geplaatste personen, zoals de vertegen woordigers van het notariskantoor Brants en De Reede en de functionarissen van het Notarishuis lieten eerst de partijen hout, zink, weegschalen, bijenkorven, handkar ren, bakfietsen, platte wagens, gewichten, touwen, banken en partijen niet meer te definiëren voorwerpen de revue passeren, waarbij de leek zich steeds weer verwon deren kon en over het feit dat deze goede ren nog een gegadigde vonden en over de hoogte der bestede bedragen. Een niet meer rijdbare bakfiets ging nog graag weg- voor veertig gulden, een platte wagen, die lange tijd diende tot katheder voor de achter hun lessenaars als een dubbel man- nenkwartet uitziende schare veilingoffi cials, bracht daarentegen maar nauwelijks hetzelfde op. Lieden die van marktanalyse hun beroep maken, hadden hier ongetwij feld belangwekkend studiemateriaal kun nen opdoen. In de stallen stond Roosje met negen lotgenoten op haar beurt te wachten. Ook zij had de tijd, want vanmiddag tegen een uur was men pas aan haar hoofdstel ge naderd, dat, zoals dat paardenhoofdstellen betaamt, aan de muur hing. Die leren con structies gingen ook nog voor vijftien tot twintig gulden weg, hetgeen enkele geest- driftigen de moed benam een serieus bod te doen op de koetsjes en landauers, de arresleden of zelfs de lijkwagen, die door stalhouders uit het hele iand, die tussen de menigte petten en Borsalino's onmiddellijk aan hun glimmende bolhoeden herkenbaar waren, ter dege gekeurd werden. Als niet- deskundigen verwonderden wij ons erover, dat zij van heinde en verre, Brielle, Vee- AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. (Adv.) De iep keert terug Er zijn thans soorten die immuun zijn voor de iepen ziekte Een kleine veertig jaar geleden was de iep d e boom voor wegbeplanting. Het was te begrijpen, want het was niet alleen een mooie, maar ook een snelgroeiende boom. Toen is evenwel in 1917 de iepenziekte ge komen en die heeft gemaakt dat er ontel bare slachtoffers gevallen zijn. Bovendien heeft de brandstoffennood der oorlogsjaren de iepen die gespaard gebleven waren niet ontzien, zodat er na de bevrijding niet veel iepen meer waren overgebleven. Overal is men toen begonnen nieuwe bomen te planten. Maar men durfde het nog niet aan met iepen, omdat nog steeds geen afdoend bestrijdingsmiddel tegen de iepenziekte gevonden was. Daarom moes ten de plantsoendiensten en houtvesterijen hun toevlucht nemen tot andere soorten, meest populieren en elzen. Men deed dit met tegenzin, want de iep is voor wegbe planting niet te vervangen. De deskundigen van de Plantenziekte- kundige Dienst bleven niet stilzitten. Zij poogden door selectie een iepensoort te verkrijgen die immuun is voor de ziekte. Dit heeft succes gehad,- want nu zijn er aan de handel twee iepensoorten gegeven, die de dienst met een gerust geweten kan aan bevelen. Daaronder is No. 62, genoemd naar Schwartz, de geleerde die de verwekker van de iepenziekte vond Dit is een iep die door enting verkregen wordt. Op een stam van 18 a 20 cm dikte wordt een kroon gezet. Dit maakt dat er behoorlijke bomen geplant kunnen wor den en daar de iep bovendien de verdienste heeft snel te groeien, kunnen reeds na en kele jaren bomen verwacht worden die al wat schaduw geven en het stadsbeeld inderdaad verlevendigen. De dienst voor de Ilout en de Plantsoe nen te Haarlem lieeft enige honderden van deze iepen aangeschaft. Er worden er in de komende weken 100 op de Delftlaan ge plant. „Eroïca" in Rembrandt Vrijdag begint het Rembrandt Theater met de voorstellingen van de Oostenrijkse film „Eroïca" over het leven van Ludwig van Bèethoven. In deze rolprent die, zoals wordt aangekondigd Beethovens „leven, liefde en strijd" in beeld brengt, wordt zeer veel muziek van de grote componist ten gehore gebracht. In de twee avondvoorstellingen van Vrij dag zal de H. O. V. als inleiding van deze film de „Coriolaa-ouverUii'e'' tpelea. De belangstelling op de kijkdag. nendaal en Enschedé, naar het erf van hun overleden vakgenoot waren gekomen, doch een hunner lichtte ons bereidwillig in: „Wij hebben een zware strijd tegen de automobiel uit te vechten, dus wij zijn er bij als we ons bedrijf voor een zacht prijsje kunnen vernieuwen". „Niemand meer, weg met dat tuig", riep de onvermoeide afsla ger. Wij gingen ijlings heen. Britse troepen bewaken grens van Russische zone Gisteren zijn de gehele dag Britse troe pen aan de grens van de Russische zóne in gereedheid gehouden om te interveniëren als de Duitse politie er niet in zou slagen de Duitse vluchtelingen uit Polen uit de Britse zóne te weren. In de vroege ochtend is een nieuw trans port van 186 vluchtelingen aan de zone- grens aangekomen. Geen van hen kwam voor op de lijst van 25.000 Duitsers, die volgens een overeenkomst met Polen in West-Duitsland zullen worden toegelaten. Vier van de vluchtelingen konden echter toch worden doorgelaten, omdat zij papie ren van de geallieerde gecombineerde ver keersraad bij zich hadden. De rest moest in de Russische zóne blijven. De kwestie van toelating der vluchtelin gen vormt op het ogenblik een geschilpunt tussen de Britse en West-Duitse autoritei ten. De Britten zijn van mening, dat vrije toelating van vluchtelingen ertoe zal lijden, dat Polen tenslotte alle daar wonende Duit sers zal uitzetten. Heinrich Albertz. de Neder-Saksische minister voor vluchtelingenzaken, had ver klaard, dat er geen West-Duitse minister is die uit de Sovjet-zóne gevluchte Duitsers terug zou zenden. Volgens een gezaghebbende geallieerde bron zijn de Poolse en Oost-Duitse autori teiten van plan ongeveer 250.000 Duitse vluchtelingen naar het Westen te zenden. Progressieve liberalen winnen Griekse verkiezingen De progressieve nationale centrumpartij (Nationale politieke unie), die wordt ge leid door oud-premier Piastiras, heeft de Griekse verkiezingen gewonnen, voor zover 'dit op basis van de officieuze uitslagen kan worden vastgesteld. De nationale politieke unie, een coalitie van progressieve, dissidente liberalen, be haalde 376.000 stemmen. De populisten van ex-premier Tsaldaris, kregen 330.000 stemmen, de liberalen onder ex-premier Sophocles Venizelos 300.000, de democratische socialisten van ex-premier Papandreou 270.000 en de linkse democra tische coalitie van de voormalige minister van Financiën Svolos, 160.000 stemmen. Naar schatting heeft meer dan 85 procent van de 1.900.000 kiezers gestemd. Na de Amerikaanse staking New York baadt weer in een zee van licht en in de Amerikaanse staal- en andere fabrieken zijn de ovens weer op gevlamd daar het merendeel van de 372.000 stakende Amerikaanse mijnwerkers naar het werk is teruggekeerd. De regeling van het geschil heeft een hernieuwde activiteit van de industrie en het zakenleven op alle fronten teweegge bracht. De economische vooruitzichten zijn als bij toverslag veranderd. Men verwacht algemeen, dat de industrie die door de staking op de rand van instorting was ge bracht, zich in ongeveer 10 dagen zal her stellen. Grote staalfabrieken zijn begon nen arbeiders, wier diensten waren opge zegd, terug te roepen. Het publiek heeft vernomen, dat zendingen steenkool onder weg zijn naar de brandstoffenhandelaren. Ook de scholen gaan weer open. Door de staking waren 225.000 mensen in de steen kool verbruikende industrieën zonder werk gekomen. Stakingen in Japan Ruim 75.000 Japanse metaalarbeiders zijn vanochtend voor onbepaalde tijd in staking gegaan. De bond van arbeiders bij de electrici- teitsbedrijven heeft besloten tot een pro teststaking, waardoor het gehele land tus sen 9 en 16 Maart tijdelijk van stroom zal zijn verstoken. De mijnwerkersbond, die ongeveer een half millioen leden telt, heeft in beginsel besloten Woensdag het werk voor drie da gen te staken. Stakingen in Frankrijk De vervoerstaking te Parijs ging van daag haar tweede dag in. Duizenden voet gangers, fietsen, auto's en bussen veroor zaakten een ware opstopping in de hoofd straten.-De transportbond meldt echter een algemene verbetering van de toestand. Alle ondergrondse treinen rijden met ver tragingen van 4 tot 14 minuten. Vanochtend vroeg kwam de nooddienst, bestaande uit 3.000 bussen en legervoertui gen, weer in actie. Er waren ongeveer 100 gemeentebussen op straat. Op de vliegvelden Le Bourget en Orley duurt de staking van grondpersoneel voort. Arbeiders van textielfabrieken te Rijs- Sel vanrlaag het WCU'k Auto met straalaandrijving LONDEN. 7 Maart. (United Press.) Op 9 Maart wordt 's werelds eerste auto met straalaandrijving aan net publiek getoond door de Rover Company, een der Britse fabrieken die populaire wagens in de ge middelde prijsklasse levert. De turbo-jet motor werd ontwikkeld in samenwerking met het ministerie van Be voorrading, en er was een kostbaar voor onderzoek van zeven jaar mee gemoeid. Deze eerste motor zal volgens de construc teurs 300 rem-pk. ontwikkelen. De brandstof is paraffine. Beweerd wordt dat deze motor goedkoper en soe peler loopt. Het schakelen komt te verval len, het starten wordt gemakkelijker. Admiraal Sherman over de Russische onderzeeërs Admiraal Forrest P. Sherman, de Ame rikaanse chef der vlootoperaties, heeft tij dens een te Washington gepubliceerd in terview verklaard, dat de duikbootsterkte der Sovjet-Unie in geval van oorlog een ernstige factor zou zijn, doch de Ameri kaanse vloot er niet van zou doen terug schrikken in het strijdperk te treden. „Onze sterkte voor de afweer van aanval len door onderzeeboten is niet zo groot als wij zouden wensen. In noodgeval zouden wij onmiddellijk hulp moeten krijgen van escortevaartuigen, torpedoboot jagers en verkenningsvliegtuigen. Alle krachten ter verdediging in de duikbotenoorlog zouden snel gemobiliseerd moeten worden", aldus Sherman. Admiraal Sherman achtte het feit. dat officieren, die geen vliegers zijn, de leiding hebben van Engelse vliegdekschepen een gevolg van de samensmelting van de luchtmacht der vloot en de R.A.F. „niet de meest wenselijke situatie". Kort verhaal door Rienk Slees wijk Theodoor Tammerling was een beste jongen met slechts één gebrek: hij was ver zot op kruiswoordraadsels. De gehele dag deed hij niets anders dan met een naden kend snuit en een onwereldse blik in zijn ogen allerlei woorden schrijven in allerlei vakjes en geen groter genoegen kende hij dan wanneer alle vakjes vol stonden en hij met een zucht van welbehagen het laatste gevraagde woordje door kon schrappen. Hij was verzot op kruiswoord-puzzles, het was een rage van hem, een waanzin. Het was. kortom een levensbehoefte. Het was niet prettig om Theodoor op be zoek te krijgen. Wanneer hij al eens kwam, dan liep het gesprek enige tijd over nor male onderwerpen. Zo gauw echter niet ontstond een moment stilte, of Theodoor maakte van de gelegenheid gebruik om een andere betekenis te vragen voor net een of andere woord, dat hijzelf niet had kun nen vinden en dat een bepaald aantal letters moest omvatten. Het was om kregel te worden en op den duur zag iedereen Theo door liever gaan dan komen. Dat alles zou nog niet zo erg geweest zijn, wanneer Theodoor maar eens iets had gewonnen met zijn liefhebberij. Maar dat deed hij niet. Hij won nooit iets en, zo meenden zijn kennissen, hij zou ook nooit iets winnen. Maar daar Theodoor op dit punt van mening met hen verschilde en in de vaste overtuiging verkeerde dat hij op een goede dag nog eens een hoofdprijs zou trekken en schatrijk zou worden met zijn hobby, waren alle goede woorden die men aan hem besteedde tevergeefs. Theo was eigenwijs, bleef eigenwijs en viel iedereen lastig. Het enige dat algemene bewondering afdwong was de taaie volharding waarmee hij steeds opnieuw rebussen oploste en steeds nieuwe woordproblemen te lijf ging. Nu wilde het noodlot, dat Theodoor een krant in handen kreeg, waarin een kruis woordraadsel stond afgedrukt waarmede als hoofdprijs een landhuis verdiend kon worden. Als bewijs van Theo's geestelijke achteruitgang zij hier vermeld dat hij zich inbeeldde de winnaar van dit landhuis te worden, indien hij slechts de rebus kon op lossen. Hij liet daarom geen minuut ver loren gaan, doch toog onmiddellijk aan het werk en besteedde veel kostbare tijd met het zoeken naar andere betekenissen voor woorden als gevangenis, zeepaard, echtge note, wittebrood en zo meer. Nadat hij ach ter deze vrij eenvoudige woorden gekomen was, wierp hij zich op de woorden die moei lijker waren en schoot zodoende aardig op. In gedachten deelde hij reeds de kamers van zijn landhuis in, toen echter een onver wachte hinderpaal zich voordeed in de vorm van het woord EINDE, waarvoor een ander gezocht diende te worden van slechts vier letters. Aanvankelijk zag Theodoor geen enkele moeilijkheid, doch nadat het woordje „slot" overboord was geworpen omdat het niet uit kwam met de dromme- daris van achttien verticaal, was zijn fan tasie uitgeput. Hij vergenoegde er zich mede eerst de overige woorden in te .vullen, doch ook na afloop hiervan was het vraag stuk hem niet duidelijker geworden. Na twee slapeloze nachten en drie onrustige dagen begon hij te begrijpen, dat dit einde een ernstige belemmering vormde op zijn weg naar het landhuis en dat het probleem onverwijld diende te worden opgelost met het oog op zijn innerlijke gemoedsrust en de sluitingsdatum voor de oplossingen. Het werd een obsessie. Het woord EINDE vervolgde de arme Theo overal: op straat, in de tram, op kantoor, zelfs in zijn dro men. Het belette hem regelmatig te denken, het ontnam hem zijn eet- en werklust, het irriteerde hem onuitsprekelijk. Een ander woord van vier letters voor EINDE moest toch te vinden zijn! Hij vermagerde, ver waarloosde zijn werk, stak zelfs zijn om geving aan; thuis en op kantoor hielp men hem ijverig zoeken, doch alles was vergeefs. Het werd zo erg. dat de directeur hem bij zich ontbood en hem ernstig er aan herin nerde dat het niet aan ging, onder kantoor tijd in woordenboeken te snuffelen en het personeel lastig te vallen in plaats van facturen te typen en posten in te schrijven. En zo liep Theo op een avond naar huis somber te moede en erg neerslachtig. Nog om twaalf uur die middag zou hij zijn op lossing hebben kunnen inzenden, wanneer hij tenminste dat woord gevonden had Zijn hoop op het landhuis was in rook ver vlogen en hij voelde zich ongelukkig. In gedachten liep hij voort, niet lettend op het drukke verkeer. Dan stak hij eensklaps de straat over. Er piepten remmen, ergens gilde een vrouw Theo voelde een slag, een schok, een stekende pijn. En in zijn laatste gedachten schoot hem de gezochte oplossing door het hoofd. Met een berustende glimlach nam hij af scheid van de wereld. Het einde was: DOOD. (Nadruk verboden). Prinses Josephine Charlotte naar België Verschillende Belgische bladen melden, dat prinses Josephine Charlotte, de doch ter van Koning Leopold III, waarschijnlijk Donderdag naar België komt om Zendag haar stemplicht te vervullen. Er zouden door de politie reeds maatregelen zijn ge troffen om de orde te handhaven. Het Belgische ministerie van Binnen landse Zaken verwacht, dat, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, de globale uitslag van de volksraadpleging Zondag tegen middernacht bekend zal zijn. Afrikaans opperhoofd moet in Engeland blijven „Het spijt mij dat ik erin gelopen ben" LONDEN, 6 Maart. (Reuter). Seretse Khama, die naar Londen ging om te plei ten voor zijn functie als opperhoofd van de stam der Bamangwato in Brits Oost- Afrika heeft Maandagavond bekend ge maakt, dat de Britse regering had beslo ten, dat hij gedurende vijf jaar zonder vergunning niet naar zijn geboorteland zou mogen terugkeren. Seretse, die zijn blanke vrouw (de vroegere Londense ty piste Ruth Williams) achter liet toen hij de vorige maand naar Engeland vertrok, verklaarde, dat de Britse minister voor de betrekkingen met het Gemenebest, Gordon Walker, hem de redenen voor zijn uit sluiting niet wilde noemen, behalve dan dat het onrust zou verwekken indien hij, Seretse, als hoofd van de stam zou wor den bevestigd. Nadat Seretse met Ruth was getrouwd stemden de leden van zijn stam er in toe, hem als hun heei'ser en zijn blanke vrouw als hun koningin te ex-kennen. Seretse verklaarde tegen journalisten in zijn flatwoning te Londen, dat hem was verzocht niets aan de pers te vertellen tot de volgende week omdat de regering haar besluit gelijktijdig in het parlement en aan het volk bekend wilde maken. Seretse zeide voorts, dat hem een toelage van 1100 pond sterling per jaar zonder belas ting was aangeboden indien hij in Enge land zou komen wonen en zou afzien van zijn aanspraak op het leiderschap van zijn stam. Dit had hij geweigerd, daar hij van mening was, dat de aangelegeixheïd niet van persoonlijke aard was maar geregeld zou moeten worden in overleg met de ledën van de stam. Hij had de betrokken minister gevx-aagd, wat er zou gebeuren als hij het besluit van de regering naast zich neex- zou leggen. De minister had hem geantwoord, dat „ik naar mijn land terug zou kunnen gaan, maar als ik dit deed er uit gegooid zou worden omdat de Britse regering daartoe de macht had". Hierop gaf Seretse ten antwoord: „Het spijt mij. dat u mij om de tuin hebt geleid en dat ik dom genoeg was er in te lopen, toen u mij uitnodigde naar Engeland te komen". Malik pleit voor het leven van Griekse communisten LAKE SUCCESS. (A. F. P.) De Russische afgevaardigde bij de U.N.O., Jakob Malik, heeft de secretaris-generaal, Tx-ygve Lie, en de voorzitter van de alge mene vergadering, Ronxulo. op 2 Maart een brief gestuurd, waarin hij hun ver zoekt tussenbeide te willen komen om te beletten, dat acht Griekse vakbondsleiders, die door het gerechtshof te Athene ter dood zijn veroordeeld en wier gratiever zoek is verworpen, worden terechtgesteld. Hij beroept zich hiertoe op de besluiten van de jongste zitting van de Algemene Vergadering ten aanzien van Griekse po litieke gevangenen. Conferentie van Amerikaanse diplomaten in Afrika Aan het slot vaxx de conferentie vaxi Amerikaaixse diplomaten in de zóne tussen Zuid-Afrika exx de Sahara, die te Lourenco Max-quez (Mozambique) is gehouden, heeft de adjunct-staatssecretaris Georges Mac- ghee, die deze conferentie presideerde, er volgens een communiqué van het departe- xnent van Buitenlandse Zaken op gewezen, dat de besprekingen alle politieke, sociale en economische problemen, waarvoor de volken en regeringen ixx Afrika zich ge plaatst zien betroffen, waarbij rekening gehouden werd met de belangen van deze regei'ingen en deze volken. De adjunct-staatssecretaris voegde er aan toe dat het doel van de conferentie te Lourenco Marquez niet is geweest, beslis singen te nemen over politieke kwesties, maar de gelegenheid voor een volledige Duitse bandieten pleegden aan slag op Nederlands automobilist Autobandieten hebben tussen Schüttorf en Salzbergen. niet ver van Bentheim, een aanslag trachten te plegen op de Neder landse automobilist dr. C. J. de Korver uit Hogezand. die met zijn Ford in de rich ting van de Nederlandse grens reed. De methode van de misdadigers wekt herinneringen op aan de beruchte Parijse autobandieten. Zij hadden namelijk een draad over de weg gespannen, welke aan weerszijden aan de bomen was bevestigd. Dank zij het feit dat dr. De Korver met grote snelheid reed, mislukte de aanslag. De draad werd namelijk doorbroken en al leen de linkerkoplamp werd vernield. De straatrovers hebben blijkbaar, toen zij zagen dat de aanleg mislukte, op de auto geschoten, want aan de achterzijde waren twee kogelgaten, die vermoedelijk door een geweer zijn veroorzaakt. De aan slag geschiedde op een plek waar zich aan weerszijden van de weg bos bevindt. Het voorval heeft grote ongerustheid gewekt onder de landelijke bevolking. De politie doet onderzoek op grote schaal, tot nu toe echter zonder resultaat. Bertus van Lier gaat in Engeland de „Matthaus Passion" dirigeren Bertus vaix Lier is met het koor en or kest van de Rotterdamse Volksuniversiteit uitgenodigd een uitvoering te geven van Bachs „Matthaus passion" in het Alde- burgh Festival, waarvan Benjamin Britten de artistieke adviseur is. Dit zal de eerste uitvoering in Engeland zijn van de com plete „Matthaus Passion" in de oorspron kelijke taal. De weg BredaAntwerpen is van de Belgische grens tot Wüstwezel voor de helft opgebroken en verder tot Maria ter Heide afgesloten Reizigers uit Nedei-land wordt aangeraden via RosendaalNispen (Neder landse douane)Esschen (Belgische douane) over de weg over Achterbroek naar Maria ter Heide te rijden. Zowel het Nederlandse als het Belgische douanekantoor is dag en nacht open. Atlantische stafchefs in Maart in vergadering WASHINGTON, 6 Maart, (Reuter). Deze maand zal in Europa een vergade ring worden gehouden van de stafchefs der landen van het Atlantische pact, zo wordt te Washington van gezaghebbende zijde vernomen. De bijeenkomst van de stafchefs zal op 31 Maart of 1 April worden gevolgd door een vergadering van de ministex-s van De fensie en daarna door een volledige ver gadering van de Atlantische raad van mi nisters van Buitenlandse Zaken, aldus ver klaarden functionarissen te Washington. Er is nog geen agenda gereed voor de vergadering van de raad, doch wel konden deze functionarissen verklaren, dat de ver gadering in Londen of een andere Euro pese hoofdstad zou worden gehouden. Te Washington wordt verwacht, dat de Amerikaanse, Britse en Franse ministers van Buitenlandse Zaken in April of Mei in Europa bijeen zullen komen, deze bijeen komst zou kunnen samenvallen met de vergadering van de Atlantische minister raad. Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken sprak de berichten tegen, dat de ministers der grote drie te Londen zullen vergaderen. Hij verklaarde, dat er nog geen datum of plaats is vastgesteld. Dit werd bevestigd door een verklaring, die Schuman, de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, heden op een persconfe rentie te Parijs aflegde. Hij zeide deze week te Londen met zijn Britse ambtge noot hierover te zullen beraadslagen. Schuman verklaarde, dat de grote drie onder andere de betrekkingen met Duits land en de kwestie van de beëindiging van de staat van oorlog met dit land zouden bespreken. De „Atlantis" bracht 900 militairen terug Het Engelse emigrantenschip „Atlantis", dat door de Nederlandse regering is gechar terd voor het repatriëren van troepen uit Indonesië, is in de afgelopen nacht met bijna 900 militairen aan boord in Amster dam aangekomen. Hedenmorgen om negen uur begon de ontscheping. De commandex-end officier de luitenant kolonel J. H. L. Linden van der Heuvel, vertelde, dat de reis zeer voorspoedig is geweest. De mannen voelden zich passa giers want zij werden door stewards be diend en waren allen in hutten gelegerd. Twee doden bij autobotsing Op de rijksweg Amsterdam-Bussum zyn hedenmorgen omsti-eeks tien uur een per sonenauto van de AVRO, bestuurd door de heer C. J. van W., en een vrachtauto van een Haagse firma met grote snelheid tegen elkaar gereden. De bestuurders van beide auto's waren op slag dood. Een man, die naast de chauffeur in de cabine van de vrachtauto zat, werd zeer ernstig ge wond. EDGAR LEE MASTERS OVERLEDEN De Amex'ikaanse dichter Edgar Lee Mas ters is dezer dagen te Philadelphia ten ge volge van longontsteking overleden. Hij was 70 jaar en verwierf zich grote bekend heid met zijn ook in het Nederlands ver- taalde cyclus van honderd satirische graf schriften. ..Spoon River Anthology", welke in 1915 verscheen. Masters schreef verder biographieën van Abraham Lincoln en Mark Twain. SCHEEPVAART Vogelenzang VISCONCOURS Zondag werd een hengelconcours van de Vrijstaande Verenigingen gehouden. De hen gelaarsvereniging „Nooit Gedacht" behaalde in afdeling B het hoogst aantal punten, waar door zij overgaat naar afdeling A, „De Vroegte Wint" uit Hillegonx is van afdeling A naar afdeling B vei-huisd. Bennebroek R.K. METAALBEWERKERSBOND Hedenavond zal in het R.K. Verenigings gebouw de oprichting plaats vinden van de afdeling Bennebroek van de Kath. Metaal- bewerkersbond. Nieuw Vennep KATHOLIEK THUISFRONT In hotel De Rustende Jager te Nieuw Ven nep gaf hel Katholiek Thuisfront een film avond. Als spreker traden op de luitenant ter zee 2de klasse L. Boes. De films over Indonesië en over de opening van de Staten Generaal vielen zeer in de smaak. Luitenant Boes gaf een overzicht van het leven in Indonesië, Spreker wekte een ieder op het werk van het thuisfront te steunen, aan welke oproep werd voldaan. Het batig saldo van deze avond bedroeg meer dan f 200. Nog deze week zullen avonden woi-den gegeven te Hoofddorp en Vijfhuizen. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 286 289 225# 225# 230 230# ïso# 180# 127 Nederlandse Ford 295 Nederlandse Kabel 286 v. Berkei's Patent 116# Scheepvaart-Unie. 147# Holl.Amerika Lijn 159# Deli Maatschappij 140# 140# H. V. A 148# 149% A'dam Rubber 143% 145 Ned. Handel Mij. 160 N.-I. Handelsbank 101# Bill!ton Mil. II 273 Abbekerk, v. Brisbane 5 te R'dam. Akkrumdijk, 5 v. Antwerpen. Alcor, 4 v. Porto Alegre n. R'dam. Alhena. 5 te Montevideo. Aikaid. 4 V. Bahia. Alphard, 5 pass. Recife. Alamak, 5 nog te Khorramshnr. Alchiba. 5 verw. te Bonn v. Genua. Aldabi. 5 500 m. Z. Las Palmas. Aldëramln. 4 te Hamburg v. Antwcren. Almdjjk. 5 verw te Bavtown v. Galveston. Alnati. 5 te Antwerpen v. Hamburg. Aludra. 5 2 in. ZO. Goodwin. Averdijk. 5 210 m. Z. Bermuda. Aicinous. 6 v. Labuan n. Cebu. Amsteldlep. 6 v. R'dam. Amstelkerk. 3 te Takoradi v. Lagos. AmsteSland. 6 te Bahia. Amstelstad. 6 te Narvik v. R'dam. Antonia 'tl. 2 v. Iloilo n. Pladju. Aalsum. 5 tc Bombay v. Calcutta. Alcor. 7 te Itajai. Alwaki. 7 tc Santos. Ariadne. 6 v. Iskanderun n. Samos. Atlantis. 7 te Adam v. Djakarta. Algorab. pass. 6 St. Paulsrock. Amstelveen. 6 v. Mobile n. New Orleans. Ardea. G v. Ciudadtrujillo n. Antw. Blitar. 4 v Port Swettenham. Bonaire. 5 v. Trinidad. Bome, pass. 5 Ouessan: Bakongan. 4 v. Totok n. Gorontalo. Bali, 4 v. Balikpapan. 5 verw. tc Makassar. Baud. fi te Singapore verw. Bennekom. 5 verw. te Balboa. Beverwijk, pass. 4 Oucssant. Blijdendijk. 5 v. Antwerpen te R'dam. Bengkalis. 6 v. Rastanura te Bahrein. Bloemfontein, 7 v. Bremen n. A'dam. Berlage 3 v. Djakarta n. Japan. Black Eagle. 7 v. N.York te Antw. en 0 te R dam Bacchus, 3 v. Trinidad n. Cuba. Black Falcon, 3 v. New York n R'dam. Borneo, pass. 7 Kp. St. Vincent. Blommersdijk. 6 v. Port Said. Baarn. 6 v. Antofagasta n. Valparaiso. Camphuys, 5 te Morotai v. Socngeigerong. Corilla (tl, 5 v. Suez. Cottica. 4 v. Dover. Congostroom, 6 verw Bordeaux. Celebes. 6 v. Djibouti. Cistula (tl, 7 te Gibraltar v. R'dam. Clavella (tl. 6 anker Muntok. Cleodora (t). G pass. Socotra. Castor. 7 v. Laguatra n. Guanta Drente, 4 v. Singapore 6 verw. Djakarta. Duivendrecht (tl, i! pass. Kp. La Hague. Delft, G v. Curacao n. Cristobal. Eendracht. 5 110 m. W.NW. Horta. Elsenburgh, 4 v. Londen te R'dam. Erlnna 1116 v. Pladju n. Singapore. Esso Den Haag (tl, pass. (5 Terceira. Etrema (tl, 6 v. Balikpapan n. Soerabaja. Farmsum. pass. Kp. St. Vincent. Felipes (ti. 5 v. Sunderland n. Abadan. Gooiland, 4 v. Victoria. Georgic, 6 800 m. ZO. Dondrahead. Groote Beer. 7 verw Gaasterkerk. 6 te Walvisbaai. Haarlem. 5 te Antwerpen van Haiti. Hercules, pass. 5 Finisterre. Hector, 4 'v. Messina n. Gibraltar. Hoogkerk. 6 verw. Manilla. Hydra. 5 v. Hamburg n. A'dam. Helena. 7 te Southampton. Hermes. 7 te Santos Hersilia. 6 v. Curacao n. Trinidad- Indrapoera. pass. 6 Snbang. Jaarstroom. G v. Dakar n. Freetown. Japara. 7 te Singapore. Java. 7 in Straat Messina, Kamerlingh Onnes. 4 te Suez. Kelbergen. 5 te Bona v. Soezzla. Keilehaven. 6 dwars Kp. Verde. Kota Inteo. G 150 m. Z.ZO. Kreta. Leersum. 5 v. Accra n. Lome. Lombok. 5 verw. te Djakarta v. New Orleans. Lucita (t). pass. 4 Holyhead. Lutterkerk. 3 v. Colombo Langlee Scott. 4 v. Colombo. Loenerkerk. 6 pass Gibraltar Lindekerk. 4 te Eandarhapoer. Langkoeas. 7 v Makassar tc Balikpapan. Lawak, 6 v. Djakarta n. Singapore. Lieve Vrouweke: pass. 7 Malta Lissekerk. 6 v. Muscat n. Dubai. Lekkerkerk, pass. G Perim. Leuvekerk. pass. 7 Gibraltar. Loosdrecht, 7 te Genua. Mariekerk, 5 v. Zanzibar n. Mombassa. Marken. 4 v. Suez. Meliskerk. 3 v. Sydney. Merwede. 5 te Pointe Noire v. Port Gcntil. Mitra. 5 te Curacao v. Ardrossan. Modjokerto. 6 verw. te Makassar v. Soerabaja. Murena (t), pass. 5 Colombo. Madoeta. 4 anker bij Belawan. Maetsuycker 4 in Straat Banka n. Singapore. Maaskerk, 4 te A'dam v Duala. Myonia (t). 3 te Newcastle v. Sydney. Maas. pass. 6 Beachy Head. Mataram, 6 v. Suez. Meerkerk, 7 te Genua Muiderkerk, 7 tc Tencrlffc. Melampus. 3 te Belawan. Mentor. 7 v. Istanboel n. Izmir. Nederland (t). pass. 5 Malta. Moordam, pass 5 Sctlly. Nestor, pass. 6 Ouessant 7 verw. R'dam. Nigerstroom, 4 te A'dam v. Lobitho. Nieuw Holland. 4 v. Djakarta n. Sydney. Nieuw Amsterdam. 6 te Montevideo. Oberon. 5 te New York v. Puerto Plata. Orestes, 5 verw. Cristobal v. Burranquilla. Ondlna t), G v. Singapore te Miri. Oranje Fontein, 7 v. Kaapstad te Port Elizabeth. Overijsel, pass. 6 Perim. Prins Alexander. 5 v. St. John n. Hamburg. Prins Maurlts, G te St. John v. R'dam. Phrontis, 5 v. Liverpool n, A'dam. Polyphemus. 4 rede Balikpapan. Poseidon, 5 verw. te Paramaribo v. Port of Spain Prins Frederik Hendrik, 5 in ban! Tel Aviv. Prins Willem III, 5 v. Bremen te R'dam. Poelau Laut. 4 te Djakarta. Polydorus, pass. 7 Azoren. Papendrccht (t). 7 v. Port Said. Rempang, 5 v. Antwerpen. Rondo, 6 te Singapore v. Djakarta. Kiouw, 5 v. Port Said n. Genua. Rijnkerk. 7 v. A'dam n. Hamburg. Ruys. 4 te Singapore. Rijnland. G v. Las Palmas. Rijn, G v. Cardiff n. Freetown. Slamat. 5 v. New York n. New Bedford. Sloterdijlc. 5 v. New Orleans n. Charleston. Sommelsdijk. 5 v. Port Swettenham. Stad Maastricht. 5 v. Gibraltar. Sunetta it), pass. 5 Gibraltar. Salatiga. 5 verw. te San Francisco v. Los Angeles Sarpedon. 4 x. Maracalbo n. Ciudadtrujillo. Schie. 5 verw te Curacao n. New Orleans. Siberoet. 5 v. Palcmbang n. Djakarta. Sigli. 4 v. Surabajii n. Belawan. Stad Alkmaar. 5 v. Hamburg n. Bremen. Stad Schiedam, pass. 4 Oucssant. Sumatra. 6 verw. Soerabaja n. Djakarta. Swartehondt. 5 v. Totok n. Menndo. Stanvac Talang nknr it), 3 le Singapore. Straat Malakka. 2 v. Osaka n. Nagoya. Straat Soenda, 2 v. Port. Elizabeth n". Durban. Saidja (t). 6 v Muntok te Pladju. Salland. 6 v. Duinkerken n. Antw. Sarangan, 6 v. Belawan n. Pt. Swettenham. Soestdijk, 6 te Port Said. Stentor. 6 v. Piraeus tc Istanboel. Streefkerk, pass 6 Las Palmas. Sibajak. 6 150 m. Z.ZO. Kreta. Stad Breda. 7 v. Beira n. Mozambique Stad Leiden, 7 te Cristobal n. Newport News. Tawali, 4 v. San Lulz. Tankhaven. (t). 5 v. Tj. Uban n Soengeigcrong Tasman. 6 te Djakarta verw. v. Soerabaja. Tjimenteng. 4 te Singapore v. Pcnang. Tabinta. 4 v. A'dam n Port Said. Tankhaven III 't). 2 te Singapore Tjikampek. 4 te Mombassa v. Penang. Ternatc. 6 v. Kantang n. Djibouti. Triton, 7 v. New York te Turkseil. verw. I'trecht, 5 te Buenos Aires v. Kaapstad. Van Heutsz, 5 tc Penang v. Singapore. Van Ostade. 4 v. Curacao 5 verw te Maracaibo. Van Riemsdijk, 4 v. Djakarta n. Semarang. Venus. 6 v. Beyrouth te Triëst. Volendam, 7 te Aden. Vulcanus, 6 te Livorno v. Savona. Westerdam. 4 v. New York n. R'dam. Woensdrecht (ti, pass 4 Azoren. Waingapoe, 4 v. Djakarta n. Singapore. Waal, 3 te New Orleans v Houston. Waterman. 6 140 m. Z.ZW. Dondrahead. Winterswijk. 7 v. Saffi n. R'dam IJsel, 7 te Mobile v. Maracaibo. Zeeland, fi 600 m. Z. Slngkep. Zeeland (SSM), 4 v. Hamburg n. Blyth. „Kurdistan" adviseert: Nu schoonmaak en Pasen voor de deur staan, laat uw tapijten TIJDIG motvrij ma ken en vakkundig repareren door Oosterse specialisten. P. S. GERASSY tel. 1-5-0-4-7 Kleverparkwcg 154. I Aangeb. A'dam, 2e et., I Geuzenstr., vrij uitz.. h 3 kam., keuk.. badcel c. v., etc. f 28.50 p. m. oi vrije bel-ét„ Nw.Zd., 4 kam., zol- derkam., badk.. f 45, p. m. Gevr. 5 a 6 kam. woning, omg. Haarlem. Br. no. 147.419 Bolrek, Kon.pl. 1, A'dam. VeUeman koopt! Alle soorten goede meu belen, tapijten, kristal, Saksische Porseleinen groepen (ook defect) etc., voor hoge prijzen. TEL, 14637, - ZIJLSTR. 62. OVERAL TE ONTBIEDEN Te koop voor zelfbewoning te 's Gravenhage op le stand HERENHUIS bev. 8 k„ badk., c. v., parket vloeren, v. en a. tuin, in ruil voor huurhuis, bij voorkeur in Overveen, ev. in Haarlem. Heemstede of Aerdenhout. bev. 7 a 8 kamers. Brieven no 5084. Gevraagd: 2 ongem. of gest. KAMERS m. keuken of m. pens, of warme maalt. v. 2 dames middelb. lft. Br. no. 5082. Te koop gevraagd: ORGEL, PIANO, halve of kwart viool en kin derwagen. Br. no. 5080. kopen hele of gedeeltelijke Inboedels, Taxatie vrijblij vend. U belt no. 22787 of zendt briefkaart Rijksstraat weg 250, Haarlcm-N. BEDSTELLEN—DEKENS Deze weck verkoop wollen dekens met kleine foutjes, alleen voor inrichtingen en particulieren (niet voor de handel), gr. maten f 14.85, f 19.50. damast bedstellen 3 dig. f 53. TAPIJTHANDEL „MARO" N.V., Gebouw de Nijverheid, Jansstraat 8Ï (by Gr. Markt), Haarlem,

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 3