ZOUTLOOS CettOi êttü fe/ U.V.V.-werk voorbeeld van practische burgerzin Paviljoen Paradis Dinsdag 7 Maart 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 4 Jaarverslag over 1949 getuigt van trouwe toewijding Een week geleden kondigden wij in een artikel, waarin onder meer liet ontstaan van de organisatie werd aangestipt, liet tienjarig bestaan van de Unie van. Vrou welijke Vrijwilligers, afdeling Haarlem, Bloemendaal en Heemstede, aan. Het dezer dagen uitgekomen verslag over de werkzaamheden, in 1949 door de U.V.V. verricht, laat een helderder licht over het maatschappelijke belang van deze, in het Haarlemse stedelijke leven reeds zo hecht verankerde instelling schijnen dan menig lang betoog zou kunnen doen. In een dozijn bladzijden wordt iets ver teld van het vele en uiteenlopende werk, waar enkele honderden vrouwen, door een nog altijd geest,driftige kern geleid, haar schouders cruder hebben gezet. Daar zijn de huisbezoeken in opdracht van de Demobilisatieraad aan de gezinnen van in Indonesië verblijvende militairen. In samenwerking met de Katholieke Vrou wenbeweging en de Christen Jonge Vrou wen Federatie werden door 35 huisbezoek sters bij 782 gezinnen bezoeken afgelegd. Ook regelde de Sociale Dienst van de U. V. V. de bestelling en het vervoer van 573 taarten voor terugkerende militairen, hun door de Demobilisatieraad aangeboden. De Haarlemse banketbakkers leveren deze taarten die door leden van de Band Ne- derland-Indië worden verpakt en bezorgd tegen kostprijs. De gemeente stelt hiervoor een auto be schikbaar en de stadsk week tuin schenkt een tuiltje bloemen. Delicate taak De Sociale Dienst heeft in het vorige jaar een wel bijzonder delicate taak op zich ge nomen, waarvan de goede uitvoering hoge eisen stelt aan het psychologisch inzicht, aan de tact en niet in de laatste plaats aan het geduld van de vrijwilligsters: op ver zoek van de directeur- van het Gemeente lijk Bureau voor Volkshuisvesting zal de UV.V. iets trachten te doen in enkele ge vallen, waarin samenwoning tot zeer bij zondere moeilijkheden aanleiding heeft gegeven. Het is mevrouw H. A. Veth, die het vorig jaar in twee-en-twintig geval len een Salomo's uitspraak moest laten horen, die hier raadgevend en bemidde lend optreedt. Oppashulpen een succes Het door de U.V.V. gecreëerde werkobject der oppashulpen heeft zich in grote be langstelling mogen verheugen, zowel van de zijde der werkzoekende meisjes als van de om hulp verlegen zijnde huisvrouwen. Eind December stonden 160 oppashulpen voor de avonduren en 192 gezinnen, die min of meer geregeld om een avond-oppas vragen, ingeschreven. In 1949 wei-den 384 families geholpen. Uit de oppasdienst voor de avonduren is een dienst vacantiéhulpen ontstaan, evenals de voorziening door de U.V.V. in acute noodtoestanden, door ziekte van de vrouw in het gezin. Mevrouw S. Tersmit- ten-Spier en mevrouw E. C. W. Groenveld van Walree hébben met grote voortvarend heid en kennis van zaken dit werk ter Voor dieet - patiënten thans ook verkrijgbaar zoutloze CREAM CRACKERS „de enige echte" PATRIA PRIMA Meer vastrecht verbruikers Cijfers van het Haarlemse Energiebedrijf Het aantal vastrechtgebruikers neemt, zowel wat gas als electriciteit betreft, sterk toe. Aan het einde van 1949 waren de cijfers: Gas 1949 1948 Vastrecht A (kleine verbruikers) 12571 10306 Vastrecht B (grotere verbruikers) 2236 2011 Totaal 14807 12317 Een stijging van niet minder dan 2490 of ruim 20 procent. Electriciteit 1949 1948 Gewoon huishoudtarief20347 16224 Huishoud-winkeltarief 1754 1544 22701 17766 Hier is de stijging dus 4.435 of 25 proc. Er zijn thans 38525 percelen op gas en 40661 op electriciteit aangesloten. Meer dan de helft der aangeslotenen op electriciteit heeft dus vastrecht, of huishoudtarief. Bij gas is het bijna 38 procent. hand genomen en dat het zich dagelijks uitbreidt is het beste bewijs dat deze Dienst in een behoefte voorziet en bevre digend werkt. Er werden 85 „hulpen" voor hele of halve dagen ingeschreven. Dertig gezinnen deden een beroep op de U.V.V. Al die gratis verleende bemiddelingen kostten echter veel geld door de tamelijk hoge telefoonkosten. Helaas moest worden vastgesteld dat een beroep op de gezinnen die geregeld oppashulp ontvangen om een kleine bijdrage aan de organisatie slechts een pover resultaat opleverde. Tienduizend adressen De Administratieve Dienst verrichtte, behalve voor het Bureau van de Unie zelf. werkzaamheden voor: Pro Juventivte', V.I.R.O., Prinses Margrietfonds, Niwin, Kleuterhuis Margriet, Steun Wettig Gezag, Klaprozencollecte, Het vierde prinsenkind, Kinderpostzegels, Anjercollecte. Er wer den in het geheel ver over de 10.000 adres sen geschreven en 88 stencils gemaakt. De Dienst van Vervoer ver-zorgde in het verslagjaar het vervoer van 304 personen, voor een groot deel ouden van dagen. Zorg voor de bejaarden In 1949 werd de Sociëteit voor Ouden van dagen door de burgemeester geopend. Een nieuw initiatief van de U.V.V., dat da delijk insloeg. In het najaar werd voor de 136 vaste bezoekers, waaronder twintig vrouwen, een beter onderdak in gebouw „Cultura" gevonden. Er wordt naar ge streefd de oudjes in de toekomst een eigen onderdak te bezorgen, waar zij met ge ringer kosten dan thans het geval is liefst iedere dag en het hele jaar door gezellig heid kunnen vinden. Burgerzin Het jaarverslag van de U.W. weerspie gelt de toegewijde trouw van deze werk sters, die zich het devies „Vrouwen, helpt uw land met hoofd, hart en hand" tot het hare hebben gemaakt. Door de U.V.V. worden de Haarlemse, Bloemendaalse en Heemsteedse vrouwen in staat gesteld haar burgerzin te bewij- zenzen. Naast de gezinstaak, die primair blijft, betekent dit werk voor de gemeen schap een v err ij Icing voor het leven van de vrouw. Overigens timmert de U.V.V. niet graag aan de weg. Op Zaterdagmiddag 11 Maart treedt zij bij wijze van uitzondering in het licht van de schijnwerpers. Dan staat de grote hal van het Stadhuis (ingang Ko ningstraat) voor de receptie ter harer be schikking, een geste van het. gemeentebe stuur dat, evenals de Haarlemse midden stand, zo vaak blijk geeft van zijn waar dering voor deze organisatie. Het komt praohtig uit, dat de Dames voor jaarsbeurs juist een dag van' tevoren opent. De U.V.V, heeft daar een voorlich tingsstand, waar een speciaal folder zal worden verspreid. Op 16 Maart heeft er voor de vaste me dewerksters in „Dreefzieht" een gezellige avond plaats, waar het cabaret van de Haarlemse Toneelclub zal optreden. „Hef belang van een juiste opvoeding in de kleuterjaren" Mejuffrouw J. E. Schaap, gemeentelijk inspectrice bij het onderwijs in Rotterdam, heeft Maandagmiddag in hotel „De Leeuwe rik" voor de leden der afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen gesproken over „Het belang van een juiste opvoeding in de kleuterjaren". Zij stelde de vraag, of de huisvrouwen dezen hun kinderen niet voornamelijk naar de kleuterschool zenden, opdat zij zelf overdag enkele uurtjes rustig kunnen werken in het huishouden. Mejuffrouw Schaap achtte de keus van een kleuterschool belangrijk want goed kleuteronderwijs is voor de vorming van het kind van groot belang. In het kort gaf spreekster een overzicht van de ontwikkeling van het onderwijs voor de kleine kinderen. In de tijd van de Romei nen werd de taak om de jeugd bezig te hou den opgedragen aan vrouwen op leeftijd, in de middeleeuwen moesten „bagijntjes" de kinderen zoet houden, met veel zingen en bidden, na 1600 richtten Protestanten scho len op, waaruit later de „bewaarseholèn" ontstonden. Spreekster haalde herinneringen op uit haar jeugd, toen er ook nog bewaarscholen waren. In de schoolkasten lag mooi speel goed, dat echter alleen gebruikt werd, als een kind huilde. Een enkele keer leerde men de kinderen daar ook wel versjes. In de loop der jaren zijn vele veranderin gen ontstaan. Aan de opleiding voor kleu terschool-personeel wordt veel aandacht besteed en daardoor is dit peroneel in staat de jeugd voor te bereiden voor de toe komt. De kleuteropvoeding blijve niet tot het gezin beperkt. Het kind hoort in een gemeenschap thuis, omdat het zich daar beter kan ontwikkelen. Mejuffrouw Schaap deed in het bijzonder mededelingen over het kleuteronderwijs in Rotterdam, waar reeds op verscheidene lagere scholen rekening wordt gehouden met het onderwijs, dat de kinderen op de kleuterscholen hebben ge- noten. Op de lagere scholen moet het meisje of de jongen stil zitten. Dat achtte spreek-1 ster niet juist. Het kind wil zich graag uiten, waartoe het op de kleuterschool veel gelegenheid krijgt. Vervolgens werd een film vertoond van een kleuterschool uit Rotterdam, welke een goed beeld gaf van het besprokene. Wegens de verbouwing van het gebouw der Ttoeede Kamer worden van 15 Maart af de vergaderingen in de Ridderzaal gehouden. Gisteren is men begonnen met de verhuizing. Met vereende krachten wordt de zetel van de voorzitter van de Tweede Kamer de Ridderzaal binnen gedragen. Tmd 2 Bel 2 3O0O DAG EN NACIIT De scheepvaart in Haarlem Er varen nu grotere schepen door het Spaarne In 1949 kwamen in Haarlem 5518 sche pen om te laden of te lossen. In 1948 waren het er 5820. Een vermindering dus van 320. De tonnenmaat daalde van 472.014 tot 453.950. Daarentegen is het 'cijfer voor schepen die hier alleen doorgevaren zijn gunstiger. De cijfers waren: 1949: aantal schepen 12295, tonnenmaat 1.064.369. 1948: aantal schepen 12311, tonnenmaat 900.007. Het aantal schepen was dus wel iets ge ringer, maar de tonnenmaat steeg daaren tegen met 164.364 ton, of ruim 18 procent» Haarlemse Postfanfare speelt voor ouden van dagen Op Zaterdag 1 April zal de Haarlemse Postfanfare in de Gemeentelijke Concertzaal de hier ter stede woonachtige ouden van dagen een gezellige middag aanbieden met een afwisselend en opgewekt programma. Kosten zullen er voor de bezoekers niet aan verbonden zijn. Om de uitgaven te kunnen bestrijden rekent men op vrijwillige bijdragen van de burgerij, die gestort kunnen worden op postrekening 175890 ten name van de pen ningmeester van de Haarlemse Postfanfare. Plaatsbewijzen voor deze middag kunnen schriftelijk worden aangevraagd bij het secretariaat. Leidsestraat 109 te Haarlem. Om in aanmerking te komen dient men de leef tijd van 65 jaar te hebben bereikt. Getracht zal worden om in bijzondere gevallen de ouden van dagen, die slecht ter been zijn, van huis te halen en na afloop daarheen terug te brengen. Autobezitters, die hieraan willen medewerken, wordt verzocht dit aan het secretariaat op te geven. GED. ODDE GRACHT 52 - TEL. 12762 tegenover de kerk Wij geven U een betrouwbaar advies bij de aankoop van Uw STOFZUW&R BETALING IN OVERLEG (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 6 Maart 1950 BEVALLEN van een zoon: 3 Mrt, E. C. van den BroekGordijn; 4 Mrt, G. Poelgeest Brondsema; G. G. van NobelenPhilippo; H. J. ErbrinkWeber. BEVALLEN van een dochter: 3 Mrt, G. M. PetersKoppies; E. M. J. Heemskerk— Sweerts; A. C. DrosBakker; 4 Mrt, M. C. Roozenvan den Berg; 5 Mrt, M. Groene- veldPolderman; M K. Broekhofvan Es; 6 Mrt, A. P. de Ruiter—Luttik; W. M. S, CraanenMeeuwis; H. L. SperlingBlom; S. WiardaBuiteveld. OVERLEDEN: 2 Mrt, A. G. E. van SteenhardtEefsink, 93 j., Koninginneweg; 3 Mrt, J. van Bekkum, 74 j., Lambr, v. Dalelaan; J. T. M. Steinhoff, 60 j., Kamperlaan; 4 Mrt, Z. HovingZijl stra. 88 j., Westerhoutpark; A. Hamann, 73 j„ Tetterodestraat; E. ZoetDuivenvoorden, 51 j., Jan Luijckenstraat; J. J. de Steenwin kel, 76 j„ Ged. Voldersgracht; 5 Mrt, M. M. van der Eem, 63 j., Kamperlaan. Kerko viert feest Ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de Kerko-fabrieken werd aan het per soneel gisteravond in het Concertgebouw een feestavond aangeboden waaraan onder andere werd meegewerkt door Lou Bandy. Deze komiek die door conférencier Roland Wagter werd aangekondigd als „ons natio naal bezit" werd met het gebruikelijk applaus begroet, maakte de gebruikelijke grapjes en was ongebruikelijk goed op dreef. Aan het programma werkten verder mee de sneltekenaar Roland Wagter, de zangeres Greetje van Schailc, de alleraardigste muzi kale dwaas Toby Rix en de pianisten Joop de Leur en Tony Schifferstein. Behalve al deze beroepsmensen trad het ballet van de personeelsvereniging „De Omnibus" op met een boerendans en een Weense wals. Het feest werd besloten met een bal. Te weinig belangstelling voor het goede jeugdboek De Jeugdbibliothecaresse van de Stads bibliotheek schrijft ons: Als jurylid voor de prijsvraag, ter ge legenheid van de boekenweek uitgeschre ven door de Haarlemse Boekverkopers- vereniging, zijn mij enkele feiten opge vallen welke hen, wie de belangen van de jeugd ter harte gaan, zeker zullen inte resseren. Uit de antwoorden op de vraag „Welk boek vind je het mooist en waar om?" bleek dat het peil van de boeken door ongeveer honderddertig scholieren uitverkoren over het geheel genomen niet hoog staat. Er zijn natuurlijk uitzonderin gen, want veertien deelnemers hadden hun keuze laten vallen op werken van schrijvers als Antoon Coolen, Arthur van Schendel, Stijn Streuvels, Clare Lennart en dergelijken. Maar het is bedroevend zo weinig moderne jeugdboeken als er be sproken werden. De juryleden konden zich vaak dertig of veertig jaar terug wanen, in de tijd van Cooper, Kievit, Spierings, Nanda en zo voorts en de rest moest eigenlijk leerlingen van middelbare scho len onwaardig zijn. Is nu de jeugd van Haarlem en omge ving werkelijk zo ouderwets en beneden het normale peil wat de lectuurkeuze aan gaat? of is zij te weinig in aanraking ge bracht met het goede jeugdboek? Daar dit laatste stellig het geval zal zijn, rest ons nog de practische vraag: „Wat te doen?" Allereerst dit: ouders, onderwijskrachten en jongeren zélf, raadpleegt bij het kopen van boeken de nieuwe jeugdboekengids „De Kleine Vuurtoren", door deskundigen samengesteld. Hierin vindt ieder kind tot 18 jaar iets naar zijn smaak en liefhebberij. Wat de verspreiding van deze moderne jeugdlectuur op grote schaal betreft: de gemeente Haarlem heeft reeds vijfduizend boeken aangeschaft en ook een geschikte ruimte voor uitlening en leeszaal gevonden. In Heemstede beschikt de openbare lees zaal reeds over een uitstekende jeugdaf deling. Het is te hopen dat ook Haarlem spoedig in staat zal zijn de juegdbiblio- theelc te openen. „HERMAN HEIJERMANS" JUBILEERT Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de toneelvereniging „Herman Heijer- mans" houdt het bestuur op Zaterdagmid dag 18 Maart een receptie in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw, des avonds gevolgd door een feest, aangeboden door de donateurs. Donderdagavond 16 Maart wordt ter gelegenheid van het jubileum door de werkende leden een opvoering verzorgd van het spel van de zee „Op Hoop van Zegen" onder regie van de heert H. Kraneveld. Men heeft dit stuk van Herman Heïjermans ge kozen op verzoek van het echtpaar J. E. F. Schilfer, dat van de oprichting af lid van de vereniging is. Openluchttheater krijgt betere verlichting Zoals reeds eerder werd bericht, is het Bloemendaalse Openluchttheater thans in geschakeld bij het Holland Festival, ter ge legenheid waarvan het Engelse toneelge zelschap „The Young Vic" eind Juni en begin Juli een serie voorstellingen komt geven van het blijspel „Een Midzomer- nachtdroom" door William Shakespeare. Reeds nu is men druk bezig met de voor bereidingen aan de hand van uit Londen opgestuurde tekeningen, met aanwijzingen van de regisseur George Devine. Er .zullen op het speelveld verschillende bomen moe ten verrijzen (een cypbus, een lijsterbes, een treurwilg en een berk), die op de ge meentelijke kwekerij in grote manden zijn geplant om tot de gewenste hoogte op te groeien. Te zijner tijd worden er kuilen in de grond gemaakt, waarin de bomen met mand en al (teneinde beschadiging té voor komen) de voor. het spelbeeld gewenste plaats kunnen vinden. Aan de linkerzijde van de heuvel, gezien van de toeschouwerstribune, komt een fraai hek met ijzeren leeuwen ter aanduiding van het kasteel, waar zich het eerste en het laatste bedrijf afspelen. Op het midden terrein zullen twee heuvels worden aan gelegd, respectievelijk veertig en zestig centimeter hoog en zestien meter breed. Dit grondlichaam wordt door een slingerachtige terreinverhoging verbonden met de in de vorige zomer aangelegde trap langs de voorzijde van de heuvel, die het speelveld aan de achterzijde afsluit. Daarachter komt een put, uit welke Puck. (de dienaar van Oberon in het gekozen stuk) verschijnt en in welke hij verdwijnen kan. Bij de trap aan de achterzijde van de grote heuvel wordt een moderne oproep- installatie aangelegd, waardoor men de zich in de kleedkamers bevindende medewer kers door middel van lichtsignalen kan waarschuwen dat zij aan de beurt zijn. Deze lichtseinen worden gegeven van het souf fleurshok uit. Dit is echter niet de enige blijvende ver betering. Ook de schijnwerper-installaties worden ingrijpend herzien. Bij elk van de zeventien lichtgroepen (de vier lichtmas ten en het voetlicht met elk twee groepen, de spotlights en de pauze-verlichting) wor den weerstanden aangebracht, waardoor het mogelijk zal zijn om van elke groep het licht langzaam te laten opgaan of doven. Als de gehele verlichting van het theater op halve kracht brandt, zal er in de kelder een warmte-ontwikkeling ontstaan gelijk aan die van 32 staven van een electrisChe kachel. Voorts worden proeven genomen om het mogelijk te maken dat de tribune tijdens de voorstellingen in het donker is gehuld. In vaktermen betekent dit dat men er voor zal moeten zorgen dat de toeschou wersruimte geen invloed van het strooi- licht ondervindt. Bloemen gelegd bij het monument aan de Dreef Vandaag is het vijf jaar geleden, dat op de Dreef vijftien verzetsstrijders door de Duitsers werden neergeschoten. Ter na gedachtenis van de gevallenen zijn van morgen bij het monument, dat het vorig jaar bij het gebouw van de Provinciale Griffie is opgericht, bloemen gelegd door een deputatie van de Dreefschool en van het dagblad „Het Parool". Stopzetting van reizigersvervoer op onrendabele lijnen De Nederlandse Spoorwegen zijn voor nemens op de lijn 's-Hertogenbosch-Lage Zwaiuwe het reizigersvervoer met ingang van de nieuwe zomerddenstregeling te staken De Nederlandse Spoorwegen hebben aan de minister van Verkeer en Waterstaat voorgesteld het reizigersvervoer te staken op verschillende baanvakken, waar dit vervoer zulke grote verliezen oplevert, dat het economisch niet langer verantwoord is en het budgetair evenwicht der N.S. in ge vaar zou kunnen brengen. De minister heeft nog op geen dier voorstellen geant woord. Zij betreffen alleen het reizigers vervoer. Het goederenvervoer zal, zolang de exploitatie daarvan economisch verant woord blijft, worden voortgezet. traanproductie „willem barentsz" Tot 26 Februari had de „Willem Barendsz" 'geproduceerd 67.238 vaten traan en 4957 vaten spermolie. In de overeenkomstige vangstperiode van het vorig jaar (deze periode telt 2 vangdagen meer) bedroegen de vangsteijfers respectievelijk 78.332 en 3838 vaten. binnenland Op verzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek zal binnenkort door de Koninklijke Maréchaussée aan de grens posten een aantal tellingen worden gehou den van het verkeer per motorrijtuig. Het is de bedoeling dit gedurende twee weken te doen. Aan bestuurders van motorrijtuigen zullen énkele vragen worden gesteld In de ouderdom van 75 jaar is in Den Haag overleden jhr. C. W. Stem, oud-burge meester der gemeente Voorburg (Z.H.). Hij begon zijn ambtelijke loopbaan als ambte naar aan de gemeente-secretarie te Wester voort. Daarna is hij achtereenvolgens bur gemeester van Den Bommel, Woerden en Voorburg geweest. Zaterdag is te Eindhoven in het „Van Abbe-museum" onder grote belangstelling de internationale tentoonstelling „Vakfoto grafie 1950" door burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten geopend. Behalve een keur van Nederlands werk zijn ruim 300 foto's van 31 buitenlandse fotografen geëxposeerd. Bij graafwerk in het centrum van Nijme gen zijn urnen van Romeinse oorsprong opgegraven. Onder een oude muur werd een fraaie azuren schaal gevonden, waarin nog de toiletbenodigdheden van een Romeinse vroutv lagen. De Bijzondere Strafkamer van de Arn hemse rechtbank veroordeelde de „Oberleut- nant" van de" „Luftwaffe", A. Glück tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek. De eis was 7 jaar. Hem was ten laste gelegd dat hij te Apeldoorn 12 illegale werkers had doen fusilleren en een Amerikaanse piloot had doodgeschoten. De kantonrechter te Breda heeft de directie van oen conservenfabriek aldaar veroordeeld tot f4000 boete wegens het te lang laten werken van arbeiders zonder vergunning van de Arbeidsinspectie. Van de zeshonderd overtredingen waren er vier ten laste gelegd. De inspecteur-generaal voor de scheep vaart,de heer P. S. van 't Haaff. is benoemd tot commandeur tweede klasse in de Dane- brogorde van Denemarken. Op 86-jarige leeftijd is te Laren over leden de heer J. W. J. Hutschenruijter, oud- clirecteur van het Concertgebouw te Amsterdam. De Rotterdamse rechtbank heeft zeven mannen veroordeeld die betrokken, zijn ge weest bij de roofoverval op de Boerenleen bank te IJsselmonde op 14 September. Vier hunner kregen ieder drie jaar, de drie ande ren respectievelijk anderhalf jaar, één jaar en negen maanden. De archieven van het internationale gerechtshof te Neurenberg zullen naar 'het Vredespaleis in Den Haag worden over gebracht. Vrijdag zal Urk worden aangesloten op het waterleidingnet van het Provinciaal Overijsels Waterleidingbedrijf. Er komt dan een eind aan de telken jare terugkerende perioden van drinkwaternood. Nog in de vorige zomer moest elke dag drinkwater per tankboot en tankauto worden aangevoerd. De verbandkïst welke een week geleden uit de onbewaakte EHBO-post op de Amers- foortseweg bij Apeldoorn was verdwenen, is in het bos langs de weg naar Ucklel terug gevonden. De kist van welke de inhoud na genoeg compleet was, is naar de EHBO-post teruggebracht. Prof. dr. W. M. Doctors van Leeuwen, bijzonder hoogleraar in de tropische plant kunde aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam, wordt op 16 Maart 70 jaar. Inbrekers hebben hun slag geslagen in een villa aan de Brediusweg te Bussum, bewoond door de familie U. Een collectie kostbare sieraden werd buit gemaakt, onder andere een platina armband met brillanten, een platina ring met brillanten, een gouden armbandhorloge, twee gouden horlog.es, een gouden schakelarmband, een aantal zilveren kettingen en twee zilveren sigaretten aanstekers. HAARLEM EN OMGEVING Het Geref. Politiek Verbond zal dit jaar voor het eerst drelnemen aan de verkiezing van leden voor de Prov. Staten van Noord holland. Candidaten zijn: 1. S. Fopma te N. Amstel; 2. J. G. Maatkamp te Haarlem; 3. K. Pos Mzn. te Zaandam; 4. Jac. Wijnands Jr. te Wormer en 5. J. A. Zwaan te Velsen. Door de Stads-Bibliotheek en Leeszaal van Haarlem werden in Februari aan de Prinsenhof bibliotheek uitgeleend 12018 wer ken, aan het filiaal 4145 werken, tezamen 16.163 (v. j. 15.871), waarvan .715 van de Muziekbibliotheek. De instellingen werden bezocht door 5107 en 581 bezoekers en be zoeksters, tezamen 5688 (v. j. 5150). Voor de Vereniging voor Vrouwen- belangen spreekt op Woensdagavond 8 Maart in „Arbeid Adelt" mejuffrouw S. Saleh Mangundiningrat over: Plaats en taak van de vrouw in Indonesië. Woensdagavond 8 Maart zal in café restaurant Gebr. Brinkmann, Gr. Markt, de heer W. S. de Jong, voorzitter van de Vak groep Textiel, op een bijeenkomst van „Demotex", Pret. Christel. en B-K- Vakbond voor de Textielhandel, een inlei ding houden over: „De Marktverhoudingen in de textiel". De Haarlemse Reddingsbrigade houdt op Donderdag 9 Maart in hotel „Royal" haar jaarvergadering. Wegens het aftreden van mevrouw A. C-. KolkKouben als bestuurs lid moet hierin worden voorzien. Candidaat is gesteld de heer Th. v. Koningsbrugge. De periodiek aftredende bestuursleden mej. A. E. J. Bosse en de heren Joh. M. Schmidt en V. H. Snel zijn herkiesbaar. Door de finan ciële toestand stelt het bestuur voor de voor het jaar 1950 vastgestelde verhoogde con tributie ook voor 't jaar 1951 te continueren. De geheelonthouders-toneelvereniging „Nieuw Leven" geeft op 22, 23 en 27 Maart in de Haarlemse Schouwburg voorstellingen van het blijspel „Per Luchtpost" dooi* Nor man Krasna. B. en W. van Haarlem zullen op Vrij dagmiddag 21 April officiéél ten Stad- huize ontvangen het bestuur van de Bond van Bloembollenhandelaren, alsmede zijn buitenlandse gasten ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de bond. FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door J. L. Lodewijks 12> 1 Bart van Dijk gaat naar een boeken kast, hij haalt daar een album uit, dat hij openslaat. Daar ligt een brief in, hij geeft die aan de hótelhouder. Ge moet dat eens lezen, zegt hij, het is een brief van Martha. Drie maanden geleden heeft zij die geschreven, ik heb hem gisteren ge vonden in mijn hoge hoed. Zij heeft ge dacht, die hoed zal hij niet nodig hebben voordat hij achter mijn kist loopt. Het is haar testament, haar laatste wil. Zij heeft geweten, dat ze dood zou moeten binnen het jaar. Ik laat hem aan jou lezen, omdat ge de enige bent die het kan begrijpen, hoeveel die brief waard is voor mij. Lees hem. De hotelhouder is een gevoelig man. Hij kan geen kinderen zien die verdriet hebben, hij kan ook geen grote mensen zien die verdriet hebben als kleine kinde ren. Bart van Dijk zijn gesluierde ziel is opengegaan, de pijn en de tranen zijn naar buiten gebarsten. Hij ligt met zijn hoofd naar opzij tegen de rug van zijn stoel en zijn gezicht is nat van de tranen die niet willen binnenblijven. Sjoerd, de hotelhou der doet zich geweld aan. Hij leest de brief I van Martha aan Bart, af en toe moet hij zijn ogen dicht knijpen omdat hij anders door nevelen kijken moet. Hij is een ge voelige man. Martha heeft deze brief al drie maanden geleden geschreven. Zij heeft dat leed alleen moeten dragen, zij heeft nooit verteld, dat zij zich zo dicht bij de dood voelde. Wat moet zij gedacht hebben toen zij die woorden schreef. „Lieve man, als ge dit leest ben ik van u weggegaan. Ge zult er veel ver driet over hebben, ik weet dat wij el kander moeilijk kunnen missen. Maar wij hebben onze tijd gehad. Anderen krijgen wat langer de gelegenheid om het elkaar naar de zin te maken, wij hebben het met negentien korte jaar tjes moeten doen. Maar we kunnen niet allemaal evenveel verlangen, we moe ten blij zijn dat het negentien gelukkige jaren zijn geweest. En dat zijn ze ge weest, ik dank u daar nog voor. Ik wil u een paar dingen schrijven, waarvoor ik misschien niet meer in de gelegenheid kom ze te zeggen. Als ik niet meer leef, moet ge me niet vergeten. Ik weet wel, dat ge dat niet doen zult, maar ik vraag het u toch maar om te laten zien, dat ik er prijs op stel in uwe gedachten te blijven. Ge moet me in Bergen laten begraven, ik wil dieht bij u blijven en het laat mij koud waar op de wereld dat is. Ge moet in Bergen blijven wo nen, ik weet dat ge het naar uw zin hebt hier. Het is uw geboorteplaats niet, maar ge bent geen geschikte man om in uw geboorteplaats te wonen. Ge hebt een groter ziel en een ruimer hart; ge moet dicht bij de zee zijn. Ge zijt geen Hollander, ge zijt geen Bra bander, ge zijt een mens die een royaal stuk van de wereld moet hebben om zich te bewegen. Ge moet ook Hetty niet meer te lang bij u houden, zij zal gemakkelijk een andere betrekking kunnen vinden. Ik zou uw leven niet graag verbitterd zien door een vreemde. En ge moet werken. Ge moet schilderen al wat u voor het penseel komt, denk er dan aan dat ik plezier zal hebben in ieder doek dat ge klaar hebt. Met uw geld moet ge anderen gelukkig ma ken. Ge moet het niet wegsmijten aan gekke streken, daar is het te kostbaar voor, vooral voor die mensen die het nodig hebben om een beetje geluk te krijgen. En die zijn er. Bart, ge moet ze niet voorbijgaan, ge moet uw ogen de kost geven en zoeken hoe ge om u heen uw licht kunt laten schijnen waar anderen zich een beetje in kunnen war men. Vergeet de kinderen niet. Wij hebben er geen gehad, er zijn veel kin deren die vervjoèkt zijri. toen ze kwa men. Hoe meer kinderen ge gelukkig maakt des te meer mensen zullen er later zijn die dat geluk weer kunnen verder geven. Mijn lieve man, en nu het allervoor naamste. Vergeet uw eigen geluk en uw eigen toekomst niet. Ge zijt pas een en veertig. Nu ik er nog ben en dit schrijf, zou ik mijn ogen willen missen als het voor uw geluk was. Als ik dood zal zijn, zal ik altijd even gelukkig zijn als gij, maar ook altijd even ongeluk kig. Ik weet dat ik u zal kunnen zien .in uw doen en laten. Zoek uw geluk, zoek het mijne. Als ge een vrouw tegen komt, die u zal kunnen geven wat ik geprobeerd heb, een vrouw die uw geluk wil en die ge even gelukkig zult kunnen maken als ge mij gedaan hebt, dan moet ge geen gekke gedachten in uw hoofd halen van: Wat zou Martha en wat zou Martha niet. Gij hebt een vrouw nodig, ik weet dat. Uw kunst leeft in u en mij, in u en in een vrouw. Als ge die vrouw moogt vinden, denk dan maar dat ik haar heb gestuurd. Dan zult ge ook aan mij denken, als ge bi.j baar bent. Uw leven lang. Uw liefhebbende vrouw, Martha." Uw liefhebbende vrouw, Martha. Dat zegt de hótelhouder hardop, als hij de brief aan Bart overreikt. Wij hebben vandaag een heldin begraven, jongen, zegt hij. Daar zal je werk aan hebben, om te maken dat je haar waard bent. Daar zou een heilige nog werk aan hebben. Zo zijn er niet veel op de wereld. Bart zegt er niet veel op. Hij kan nog moeilijk praten, zijn keel is gelijk een ver stopte gootsteenpijp van de tranen. Naderhand is de hotelhouder naar zijn huis gegaan. Bart heeft hem gevraagd de groeten over te brengen aan zijn vrouw en haar te bedanken voor de bloemen. Het was een schone begrafenis, hij zal dat nooit vergeten. De mensen hier zijn zo vol attentie, zegt Bart bij het afscheid. Daar moet de hótelhouder even op in gaan. Als in Brabant? vraagt hij. Als in Brabant, zegt Bart van Dijk. De mensen zijn overal gelijk. Ge moet ze alleen maar leren kennen. Ik dank jullie nog wel. En Hetty gaat nu over twee weken weg. Zij heeft het gevoeld, zij mocht hier niet langer blijven. Er is geen woord gevallen, neen, het is allemaal heel vriendschappelijk verlopen. Zij heeft al'een andere betrek king, in Haarlem, in een rusthuis. Dat is een goede oplossing, zegt zij. Daar zal ik me beter op mijn gemak voe len: ik vond het hier te eenzaam, zo in de duinen, en dan bij zo'n klein dorpje. Ik ben blij dat ik naar een stad kan. Daar ben ik beter op mijn bestemming. Wat zal Bart van Dijk zoncler huishoud ster moeten aanvangen? Hetty zal mis schien erop hebben gewacht, dat hij dat zeggen zou. Maar hij zegt het niet, hij zwijgt daar maar over. Hij zal er wel wat op vinden. Hij kan in het hotel komen eten, dat is ook veel gezelliger dan hier alleen. Daar zal Sjoerd met zijn vrouw hem ge zelschap houden. En ze zullen een meid van het hótel sturen om het huis schoon te houden. Zo kan het voorlopig allemaal. Bart zal niets te kort komen. Op de dag dat Hetty weggaat naar haar rusthuis in Haarlem, 's morgens vroeg als de zon nauwelijks op is, loopt ze met een zakdoek langs haar ogen te vegen terwijl zij Bart zijn ontbijt klaar zet. Zie, dat is geen alledaags verschijnsel, Hetty te zien huilen. Bart moet er verwonderd hebben uitgezien, want zij zegt vinnig en snuffend.' Ik ben verkouden, ik moet alsmaar niezen. Ik wil niet zeggen, dat ik u nog helemaal niet heb horen niezen, het kan zijn dat ik er niet op heb gelet, maar ik zou er om durven zweren, dat ge niet verkouden zijt, zegt Bart terwijl hij zijn pijp aansteekt. Ik heb wel eens horen beweren dat vrouwen altijd tranen laten als ze ergens vandaan gaan, al zijn ze het er nog zo moe. (Wordt vervolgd);

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6