Haarlems Dagblad Een President Regering te Praag verzoekt terug roeping Nederlandse diplomaten Uitstel der staalnationalisatie tot na de „nieuwe verkiezingen" „De nonsens van Watenstedt-Salzgitter heeft concessies onmogelijk gemaakt Herinneringen aan inspanningen in de de gezamenlijke oorlogstijd (64e Jaargang R». 19495 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 8 Maart 1950 •Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarïeven op aanvraag bij de Administratie. en <&pretbtc lijaaclcmBrtje <iourartt( Jtnno 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom VLAK VOOR HET VERTREK van de president van Frankrijks Vierde Re publiek. Vincent Auriol, voor zijn officieel bezoek aan Londen is de man, die de laatste president van Frankrijks Derde Republiek is geweest, overleden. Hij, Albert Lebrun, was evenals Auriol en evenals de grote Tsjech Thomas Masaryk, die pas herdacht is, een jongen van heel eenvoudige komaf. Vincent Auriol is een bakkerszoon uit een plaatsje in het schone Zuiden, in de weel derige natuur van de Garonne. Lebrun was een boerenzoon uit Lotharingen, een streekgenoot van Raymond Poincaré, met wie hij in zijn politieke loopbaan zoveel heeft samengewerkt. Evenals Auriol op dit ogenblik heeft Lebrun indertijd Londen officieel bezocht. Ook hij en zijn vrouw hebben in state door de Britse hoofdstad gereden, in gezelschap van de Koning en de Koningin. Zij zijn de gasten van het ko ningspaar geweest in Buckingham Palace en ook bij die gelegenheid het was in 1939 - - hebben Koning en President aller hoffelijkste redevoeringen afgestoken,waar in zij cle goede betrekkingen tussen beide volken en de wederzijdse redenen tot dank baarheid krachtig hebben doen gelden. Formeel bestaan die goede betrekkingen en aan wederzijdse redenen tot dankbaar heid mankeert het officieel evenmin. Maar vooral West-Europa zou erbij gebaat zijn als van Britse zowel als van Franse zijde werd gepoogd een vriendschappelijke!' verstandhouding tussen de volken zelf te doen groeien. Nog steeds is het een rem op de Europese ontwikkeling en een nadeel voor dit deel der wereld, dat Engelsen en Fransen elkaar niet meer waarderen. President Auriol is uit de kring der Franse socialistische partij tot het hoogste ambt in de Republiek gestegen. President Lebrun daarentegen was conservatief. De Engelse bladen hebben nu juist foto's ge geven van „The Mali" in feesttooi. The Mall is c'e brede weg die van de Admiralty Arch, die zich bij Trafalgar Square in het hart van Londen verheft, naar Buckingham Palace leidt. De versieringen bestaan uit pompeuze vlaggenmasten, dwars over de weg verbonden door lijnen met vlag- festoenen. Het ziet er erg ouderwets, erg negentiende eeuws uit; het herinnert aan historische foto's die een beeld van trieste, overdadige opgesmuktheid geven. Onge twijfeld heeft president Lebrun onder pre cies gelijke feesttooi doorgereden als nu president Auriol overhuift en een even beleefd Londens publiek heeft hem toe gejuicht. Dat bezoek van 1939 werd ook als vóortreffelijk-geslaagd beschouwd. Lebrun was toen al vele jaren president van Frankrijk. Hij gold als overtuigd con servatief maar even overtuigd demo craat en dat laatste heeft hij in de vreem de, gespannen tijd voor de tweede wereld oorlog niet het minst bewezen. Deze Lotha- ringse boerenzoon was een bescheiden, zelfs wat verlegen en stroeve man, die eerst mijningenieur was; later leraar en toen in de politiek belandde. Hard werk van deugdelijk gehalte vestigde de aan dacht 'op hem. PI ij werd op zijn veertigste jaar voor 't eerst minister: in een kabinet^ Caillaux (1911-1912). Hij werd het spoedig opnieuw, bij herhaling, zoals dat in Frank rijk gebeurt als een politicus eenmaal tot de „ministrabelen" behoort. Maar het grote publiek merkte hem nauwelijks op. Na tuurlijk zat hij in de jaren 19171919 in Clemenceau's ooïlogskabinet, want de Tijger moest niets hebben van opvallende persoonlijkheden, nog minder van het soort ministers dat „van binnen uit" een kabinet ten val bracht. Lebrun onderscheidde zich vooral na de wapenstilstand, toen hij het département des- Regions Libérées, het departement van de Bevrijde Gebieden, onder zijn leiding' had. Hij was een voor treffelijk organisator. Misschien kwam hij daardoor, ondanks zichzelf, naar voren; in elk geval liet Clemenceau hem los. Als senator werd hij daarna onopvallender dan ooit, tot hij tijdens een financiële crisis door Poincaré weer met hoge vertrouwens- posten werd belast. Hij werd vice-presi dent, later president van de Senaat en toen de president der Republiek Doumer in 1932, bij een bezoek aan een tentoonstel ling, door een krankzinnige Rus werd ver moord, volgde Lebrun hem op. De Assemblée Nationale te Versailles koos hem met grote meerderheid. Hij was nooit premier geweest en gold niet als een krachtige figuur: men wilde geen krach tige figuur in het Elysée zien vanwege de oude vrees voor een president met machts- 1 aspiraties. Als president heeft Lebrun het niet ge makkelijk gehad. Het schandaal-Stavisky in 1934, gevolgd door een schietpartij op de Place de la Concorde en de val van een kabinet-Daladier en van de prefect van pojitïe Chiappe, het optreden van een ka- binet-Doumergue dat gevaarlijk in uiterst- rechtse richting ging dat alles vor derde veel van de democratische vastbe radenheid van Lebrun. Hij deed wat hij kon om het evenwicht in Frankrijk te be waren. Dat hij op zijn hoge post, met beperkte bevoegdheden, de innerlijke verzwakking aiet kon voorkomen is begrijpelijk. Ware hij leider ener regering geweest, die enige vaste steun in het parlement had kunnen verwerven, dan zou hij ongetwijfeld op nieuw de knappe organisator maar toch niet de bezielende leider-in-het-openbaar zijn geweest. Intussen had hij op zijn ver heven post steeds meer vertrouwen ver worven en in 1939, toen zijn ambtstermijn van zeven jaar ten einde was, deed zich het buitengewone geval voor dat de As semblée Nationale de President der Repu bliek herkoos. Nog vijftien maanden toen hadden Hitiers legers Frankrijk ver overd en bracht Pétain's optreden hem ten val. De Duitsers namen hem later nog ge vangen, maar lieten hem spoedig weer gaan wegens zijn slechte gezondheid. Hij heeft nog jaren als vergeten burger ge leefd. Hij is 79 jaar oud geworden. R. P. Kinderen bij brand omgekomen Te Oudehorne zijn twee zoontjes van de heer H. van der Velde bij een brandje in een schuur achter de ouderlijke woning om het leven gekomen. De jongetjes, res- óectievelijk vijf en drie jaar oud, waren met lucifers in het schuurtje gaan spelen, na de deur aan de binnenzijde te hebben gesloten. Zij stookten een vuurtje, waar door de schuur in brand raakte. Voordat men hulp kon bieden, waren de kinderen reeds in de-vlammen omgekomen. Zaakgelastigde, militaire attaché en kanselier zullen Tsjechoslowakije moeten verlaten Gelijke Nederlandse maatregel aangekondigd Radio-Praag meldt, dat de Tsjeclio- slowaakse regering verzocht heeft om terugroeping binnen 8 dagen van de drie leden van de Nederlandse legatie, die genoemd werden in het proces tegen de hoofdvertegenwoordiger van de A.K.U. in Tsjechoslowakije, de heer Louwers. Van officiële zijde in Den Haag ver nemen wij, dat gelijke maatregelen te verwachten zijn wat betreft het ge zantschap van Tsjechoslowakije in Den Haag. Volgens Radio-Praag betreft het ver zoek de zaakgelastigde, J. J. van der Gaag, de militaire attaché, kolonel B. R. P. F. Hasselman en de kanselier Th. Lochmann. Het verzoek om terugroeping was vervat in een nota van het Tsjechoslowaakse de partement van Buitenlandse Zaken, die heden op de Nederlandse legatie is over handigd. De heer Van der Gaag verklaarde tegen over Reuter, dat de nota, die 8 pagina's telde, een herhaling bevatte van de be schuldigingen, die de openbare aanklager en de president van de rechtbank in het proces Louwers tegen de leden der Neder landse legatie hadden uitgebracht. Naar de heer Van der Gaag meedeelde, werd in de nota geëist, dat de heren Has selman, Lochmann en hijzelf het land „on middellijk" zouden verlaten. De woorden „binnen 8 dagen" waren lussen haakjes ;eplaatst achter het woord „onmiddellijk". De zaakgelastigde verklaarde, dat hij zijn regering onmiddellijk telefonisch van het Tsjechische verzoek op de hoogte heeft gesteld. De Nederlandse regering bespreekt thans met kolonel Hasselman, die naar Ne derland is gekomen, de situatie. Kolonel Hasselman gearriveerd Met het K.L.M. lijntoeslel uit Praag ar riveerde Dinsdagmiddag omstreeks zes uur de militaire luchtvaartattaché van het Nederlands gezantschap te Praag, kolonel B. R. P. F. Hasselman. De vele journa listen, die op het vliegveld aanwezig wa ren omringden hem dadelijk na aankomst met de bedoeling iets meer te weten te komen over het geval-Louwers, doch ko lonel Hasselman beperkte zich tot het antwoord: „Ik ben door cle heer Van der Gaag hierheen gestuurd om iets te bespre ken met iemand van Buitenlandse Za ken". Kolonel Hasselman is voornemens heden naar Praag terug te keren. In een verklaring tegenover de Weste lijke pers te Praag had kolonel Hasselman voor zijn vertrek naar Den Haag met na druk de tijdens het proces tegen Louwers afgelegde verklaringen tegengesproken, dat hij Tsjechoslo waken het land had hel pen ontvluchten, auto's had verkocht en dat hij zich aan onwettige geldhandel had schuldig gemaakt. Kolonel Hasselman zei, 'dat hij niet ont kende, dat hij in Tsjechoslowakije was om militaire inlichtingen te verzamelen, maar hij had dit altijd op wettige basis gedaan. „Dit is de voornaamste, zo niet de enige taak van een militaire attaché". Hij ge loofde, dat dit .de taak is van de Tsjecho slowaakse militaire attachés te Londen, Parijs en Brussel. Hij verklaarde verder, dat de Tsjecho slowaakse generale staf geen bezwaren had geuit, wanneer hij met vragen aver militaire aangelegenheden was gekomen, hoewel hij niet altijd antwoord had ge kregen. Tekst van de Nederlandse proresfnota PRAAG, 8 Maart (Reuter). De heer J. van der Gaag, de Nederlandse zaakgelas tigde te Praag, heeft heden de tekst be kend gemaakt van de Nederlandse protest nota, welke Maandag op het Tsjechoslo waakse ministerie van buitenlandse zaken is afgegeven. In de Nederlandse nota wordt verklaard, dat ten minste één van Louwers' bekente nissen voor het staatsgerechtshof waar schijnlijk geheel onwaar is en dat dit de legatie het recht geeft ook de rest van zijn bekentenissen in twijfel te trekken. In de nota wordt uitdrukking gegeven aan de „verwondering" van de Neder landse legatie over het feit, dat Louwers in zijn bekentenissen „zich niet beperkt heeft tot de daden, waarvan hij was be schuldigd" en wordt verder gezegd, dal Vijftien doden bij vliegramp Bij een vliegramp nabij Minneapolis (V.S.) zijn gisteren minstens vijftien per sonen omgekomen. Aan boord van het toestel, dat op weg was van Washington naar Minneapolis en -Seattle, bevonden zich tien passagiers en een driekoppige bemanning. Het toestel viel op een huis waarin zich twee kinderen bevonden, die op slag gedood werden. De piloot hacl met behulp van zijn instrumenten willen lan den, daar hij door een dichte sneeuwval geen zicht had. Prins Bernhard luncht met president Truman Prins Bernhard arriveerde Dinsdag middag uit Fort Worth op het vliegveld bij Washington. De Prins werd verwel komd door de Nederlandse ambassadeur, leden van de ambassade en enige func tionarissen van het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken. Prins Bernhard heeft heden met presi dent Truman in het tijdelijk verblijf van de president, Blair House, de lunch ge bruikt. Daarna zou de Prins een bezoek brengen aan het Arlington National Ceme tery, waar de Prins een krans zal leggen op het graf van de onbekende soldaat. De heer J. A. Louwers in de rechtszaal te Praag op het ogenblik dat hij zijn bekentenisaflegde. „de legatie met grote verbazing kennis heeft genomen van een bekentenis, welke geheel met de waarheid in strijd is". Louwers verklaarde met nadruk, dat de Nederlandse diplomatieke koerier zekere inlichtingen over de grens had ge bracht. Deze verklaring is niet alleen vals, doch ook het feit zelf is in de practijk on mogelijk. aldus de nota, aangezien de di plomatieke correspondentie,, die aan de diplomatieke koerier wordt toevertrouwd, alleen aan het hoofd van de missie be kend is. „Het is dus geheel en al onmogelijk, dat een ander lid van de legatie en a fortiori een buitenstaander bekend zou zijn met de inhoud van deze correspondentie. De lega tie wenst duidelijk te verklaren, dat naar haar mening de waardeloosheid van een van Louwers' bekentenissen noodzakelijk twijfel doet rijzen aan de waarde van de andere bekentenissen, die de beschuldigde in het proces heeft afgelegd". In de Nederlandse nota wordt verder met verontwaardiging geprotesteerd tegen een procedure, waarbij het zonder meer toegeven van een beschuldigde, zonder steun van materieel bewijs, voldoende ge acht wordt om in het openbaar te ver klaren, dat de legatie, haar essentiële taak verwaarlozend, strafbare handelingen zou hebben begaan. In een tweede, afzonderlijke nota, die ook Maandag op het Tsjechoslowaakse ministerie van Buitenlandse Zaken is af gegeven, heeft de Nederlanösé legatie ge protesteerd tegen referenties door de voor zitter van het gerechtshof aan Koningin Juliana in het proces Louwers. Regeling der Saarkwestie had Bevins instemming LONDEN, 7 Maart. (Reuter). Dinsdag avond heeft Robert Schuman, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, een be zoek gebracht aan zijn Engelse ambtgenoot Ernest Bevin. Vervolgens zouden Schuman en Bevin de houding van Duitsland ten aanzien van het lidmaatschap van de Raad van Europa in het licht van de overeenkomst met Frankrijk over het Saargebied besproken hebben. Naar in diplomatieke kringen te Londen verluidt gaf Bevin Schuman de verzeke ring, dat Engeland de overeenkomsten be treffende het Saargebied zal steunen, daar Engeland deze. beschouwt als een voldoende waarborg voor de komende regeling van de Saarkwestie in een vredesverdrag met Duitsland. Moskou verloochent Fuchs Het officiële Sovjet-Russische persbureau heeft Dinsdagavond ontkend, dat dr. Klaup Fuchs, de atoomgeleerde die in Londen wegens spionnage werd veroordeeld, in lichtingen aan de Sovjet-Unie heeft ver strekt. In een te Londen ontvangen verklaring zegt Tass, dat Fuchs voor de Sovjet-Rus sische regering geen bekende was en dat geen agent van de Russische regering eni gerlei betrekking met Fuchs onderhield. „Met betrekking tot het proces-Fuchs en de verklaring van Shawcross de aankla ger in het proces dat Fuchs inlichtingen op het gebied van de atoom-wetenschap aan Sovjet-Russische agenten had doorge geven, is Tass gemachtigd te verklaren, dat de verklaringen van Shawcross grove verzinsels zijn". Rus en zijn vriendin in Amerika schuldig bevonden aan spionnage Judith Coplon, een Amerikaanse amb tenares en Valentin Goebitsjef, een Russi sche werktuigkundige en voormalig em ployé van het secretariaat der UNO zijn heden door een federale jury te New York schuldig bevonden aan spionnage. Donderdag zal de rechter vonnis wijzen. Het woord is aan Descartes: Alle wetenschap loopt gevaar te verdwalen als er niet, bij al haar stappen, steeds door het gezonde verstand toezicht op wordt gehou den. Twee eisen van Churchill Instelling van commissie die herziening van het kiesstelsel zou moeten bestuderen Winston Churchill heeft Dinsdag in het Britse Lagerhuis er op aangedrongen de nationalisatie der staalindustrie tot 'negen maanden na de volgende verkiezingen uit te stellen. Zo de Labour-regering hier niet op in zou gaan zouden de conservatieve parlementsleden stemmen voor het inge diende amendement, op de Troonrede, waarin betreurd wordt, dat in de rede geen melding is gemaakt van de nationali satie. Eerder in zijn rede verraste Churchill het Huis met het voorstel, dat een parle mentscommissie een herziening van het kiesstelsel zou bestuderen. De plaatsver vangende premier, Herbert Morrison, ver wierp dit voorstel. Hij zeide, dat een der gelijke commissie „niet overeenkomstig de Britse Hoge Commissaris in Duitsland Ontmanteling gaat door onder bescherming van Britse tanks BERLIJN, 7 Maart. (Reuter). Sir Brian Robertson, de Britse Hoge Commis saris in Duitsland, heeft op een persconfe rentie te Berlijn verklaard, dat de gebeur tenissen te Watenstedt-Salzgitter het onmogelijk gemaakt hebben verdere con cessies op het gebied van ontmanteling te doen. Ook door het hoofdkwartier van de geallieerde Hoge Commissie te Bonn werd verklaard, dat de ontmanteling zal worden voortgezet. Te Watenstedt-Salzgitter, waar de voor malige Hermann-Göringfabriek wordt ont manteld, hebben demonstranten het hoofd kwartier van de Britse ontmantelingscom missie vernield. Sir Brian verklaarde, dat hij van plan PRESIDENT AURIOL IN ENGELAND „Vele jaren waren Engelands witte rotsen het symbool van Frankrijks hoop" De Franse president Auriol en zijn echt genote, vergezeld door minister Schuman, zijn aan boord van de „Arromanches" Dinsdag te Dover aangekomen,. Op de kade te Dover stond de Hertog van Gloucester in generaalsuniform, in ge zelschap van de Franse ambassadeur, Mas- sigli, en het voor Auriol bestemde gevolg de aankomst van de boot af te wachten Toen de „Arromanches" had aangelegd begaf de Hertog van Gloucester zich aan boord om de Franse president namens de Koning en de Koningin welkom te heten aan de Engelse kust. De burgemeester van Dover overhandig de Auriol een boodschap, waarin de presi dent werd verwelkomd als „de man, die van het begin af zulk een heldhaftige rol heeft gespeeld in het verzet tegen onze gezamen lijke vijand" Auriol beantwoordde dit welkom met te verklaren, dat „gedurende zovele jaren van beproeving uw witte rotsen voor ons het symbool zijn geweest van de hoop, die nimmer ophield te branden in het hart van iedere Fransman". „Ik breng u het bewijs van het geloof van de Franse natie in de eenheid van onze landen",- aldus zeide de Franse president. „Mijn bezoek is ook de uitdrukking van het onverwoestbaar geloof van Frankrijk in de waarde en het gewicht van de beginselen, die wij nog steeds, schouder aan schouder, verdedigen door ons gezamenlijk werk voor de vrede". De trein vertrok daarop met het gezel schap naar Victoria-station in Londen, waar de gasten begroet werden door het Britse Koningspaar, andere leden van de Koninklijke Familie en vooraanstaande politici. Na aankomst op het station reed de president met zijn echtgenote in een open landauer door de versierde straten naar Buckingham Palace, waar beiden drie dagen de gasten zullen zijn van het En gelse Koningspaar. Bij het station inspec teerde de president nog een erewacht van de „Grenadier Guards". De samengestroomde Londenaars juich ten luid en wuifden met de Farnse drie kleur. Overal waren zorgvuldige veilig heidsmaatregelen getroffen. Des middags legde president Aurioi een krans op het graf van de Onbekende Sol daat in Westminster Abbey. In Buckingham Palace overhandigde de Koning de president de versierselen van Knight Grand Cross of the Order of the Bath", de op een na oudste ridderorde in Engeland. I11 Buckingham Palace is des avonds een feestmaaltijd gehouden ter ere van het bezoek van de Franse president. In zijn tafelrede zeide Koning George: „Wij zijn ons ervan bewust geworden, dat onze lan den verbonden zijn door hechtere banden dan die van enig verdrag. Uw bezoek, mijnheer de president, is een symbool van de banden, welke onze landen verbinden. Ik ben vol vertrouwen, dat wij, gesteund door de vredeswil der volken, ook buiten Europe de idealen waarvoor wij beiden opkomen, zullen handhaven en bevor deren." In zijn antwoord zeide Vincent Auriol, dat Frankrijk nimmer hei uur vergeten zal toen Engeland zich in 1940 aan de zijde van Frankrijk schaarde, het land, dat toen „in de frontlinie voor de vrede stond en bijna dodelijk gewond raakte". „In de duistere uren van de Duitse bezetting heeft Frankrijk geluisterd naar de stem van Churchill, die de vijand uitdaagde met een aaneengesloten Engeland achter zich." De president liet doorschemeren, dat Frankrijk op een nieuw bezoek van de Britse Koninklijke Familie wacht. was geweest redelijk te zijn en in bepaalde gevallen de ontmantelingsmaatregelen te verzachten. „Deze nonsens heeft mü echter van gedachten doen veranderen en ik zal nu niet langer redelijk zijn. Ik zal het voor ieder duidelijk maken, dat ik zulke nonsens niet langer zal dulden". Een Duitse demontageploeg heeft Dins dagochtend onder bewaking een deel van een cokesfabriek in de lucht laten vliegen. Andere delen van de gieterij volgden des middags. De West-Duitse minister van Arbeid, Anton Storch, zal een bezoek aan Waten stedt-Salzgitter brengen met het doel de arbeiders te kalmeren. De gieterij van de fabriek wordt sinds Dinsdagochtend streng bewaakt door Britse soldaten in tanks en Duitse politie, zodat de fabriek er uitziet als een militair kamp. De toestand blijft gespannen. In de ge meenteraad hebben de fractieleiders van alle belangrijke partijen tegen de ontman teling geprotesteerd. Volgens het officiële verslag had de Christen Democratische burgemeester ver klaard: „Wat nu gebeurt, is erger dan het nationaal socialisme". De leider van de democratische partij had de ontmanteling „een dolkstoot in de rug van de Europese gedachte" genoemd en de liberale fractieleider had het woord „onmenselijk" gebruikt. Volgens een regeringswoorévoerder te Bonn veroordeelt de West-Duitse regering krachtig de beroering en is zij van mening dat de openbare orde, koste wat het kost, moest worden hersteld. De regering zal alles doen wat in haar macht ligt om maatregelen te treffen tegen de leiders der onlusten en om nieuwe troe belen te voorkomen. In de avond werden door de demon stranten drie steigerpalen van 40 meter hoog, die voor de ontmantelingswerkzaam heden om de hoogovens waren geplaatst, vernield. Te voren was een Britse tank, die door de demonstranten met stenen was be kogeld, op een geïmproviseerde barricade gereden. Toen de bemanning van de" tank haar geweren op de arbeiders richtte, ver spreidden deze zich. De tank moest door een jeep worden weggesleept. De Britse streekcommandant, Vaughan, heeft van de Britse Hoge Commissaris in structies ontvangen om alle politieke bij eenkomsten te Watenstedt-Salzgitter te verbieden. Londen heeft gistermiddag zijn hoge gastpresident Auriol van Frankrijk, een geestdriftig welkom bereid. Duizenden Londenaars juichten het Franse staatshoofd en Koning George VI hartelijk toe tijdens hun rijtoer door de stad. De drukte bij Admiralty Arch tijdens het passeren van het koninklijk statierijtuig. regels van staat en parlement" zou zijn. Churchill zeide: „Wij moeten niet blind zijn voor de ongeregelde toestand, welke ontstaan is door de verkiezing van 186 af gevaardigden door een minderheid (tegen over de andere gezamenlijk) in hun kies districten". De leider der oppositie achtte het gevaar voor verdere devaluatie aanwezig. In antwoord op Church ills rede zeide Morrison nog, dat hij diens woorden over verdere devaluatie onverantwoordelijk en in strijd met het openbaar belang achtte. Churchills voorstel, dat de ijzer- en staalindustrie met rust moest worden ge laten tot er nieuwe verkiezingen zouden zijn gehouden, noemde Morrison „zonder ling". De liberale leider. Davies, steunde Chur chills voorstel tot het houden van een be spreking der grote drie op het hoogste ni veau over de waterstofbom. Het houden van nieuwe algemene ver kiezingen binnen 2 of 3 maanden achtte Davies ondenkbaar. De liberale partij heeft een amendement op de Troonrede ingediend, waarin wordt „betreurd", dat deze rede niet gewaagt van het verlenen van zelfbestuur aan Schotland en Wales. Westerling veroordeeld tot een maand gevangenisstraf De rechtbank te Singapore heeft Wester ling heden veroordeeld tot een maand ge vangenisstraf wegens illegale binnenkomst in Malakka. De 30-jarige oud-officier van het K.N.I.L., die zich op 23 Januari meester maakte van Bandoeng tijdens een opstand, werd de vorige maand in Singapore ge arresteerd. Zijn vrouw, die in Indonesië achterbleef, verklaarde, dat hij naar Sin gapore was gegaan „om geld en wapens te krijgen." Officiële kringen te Singapore verklaar den de vorige week. dat aan Westerling illegale binnenkomst in Malakka zou wor den ten laste gelegd alsmede mishandeling van een Indonesische cel-genoot. Zij zeiden verder, dat waar de Indonesische regering geen gedetailleerde gegevens had verstrekt ter staving van haar eis tot uitlevering, de betrokken Britse autoriteiten uitsluitend te maken hadden met de plaatselijke overtre dingen waarvan Westerling werd beschul digd. Westerling, die geboeid aan een politie agent de rechtszaal binnentrad, bekende zich schuldig aan illegale binnenkomst en mishandeling. De behandeling van de kwestie van het opzettelijk toebrengen van letsel, waarvan Westerling eveneens wordt beschuldigd, is ter .beslissing uitgesteld tot 4 April. De rechter verklaarde, dat een regeling voor de deportatie van Westerling nog zal wor den behandeld. Op de beschuldiging inzake mishande ling, welke kwestie op 4 April in behan deling zal komen, verdedigde Westerling zich met te verklaren, dat hij boos gewor den was, toen een medegevangene weiger de hem een hand te geven en dat hij daarna diens kaak gebroken had. Inzake de beschuldiging van onrechtmatige bin nenkomst in Malakka verklaarde hij, dat hij niet op legale wijze een pas kon krij gen. De politierechter antwoordde hierop, dat dit geen reden was om op onrecht matige wijze binnen te komen. Twee slachtoffers van autobotsing bij Muiden Op de rijksweg Amsterdam-Bussum zijn zoals in een deel van onze vorige oplaag is gemeld nabij Muiden een personen auto van de AVRO en een bestelauto uit Den Haag met grote snelheid tegen elkaar gebotst. De chauffeur van de personen auto werd op slag gedood, de bestuurder van de bestelauto liep zeer ernstige kwet suren op. De heer Koopstra uit Appelscha, amb tenaar bij het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, die naast de bestuurder van de bestelauto, de heer Lens uit Voorburg, in de cabine zat, kwam bij het ongeluk om het leven. De heer Koop stra had Maandag een bezoek gebracht aan Bloemendaal om daar een woning te zoe ken. yaMyoavvwvwftyftvvwwYvv, OVERWEGEND DROOG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Overwegend droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden en in de nanacht en vroege ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Vannacht iets minder koud met slechts op enkele plaatsen lichte nachtvorst. Morgen overdag iets minder zacht dan van daag. 9 Maart: Zon op 7.09 uur, onder 18.33 uur Maan op 0.42 uur, onder 8.49 uur Hoog en laag water in Mmuidcn Woensdag 8 .Maart: Hoog water: 6.23 en 18.42 uur. Laag water: 2.04 en 14.32 uur. Donderdag 9 Maart: Hoog water: 7.07 en 19.27 uur. Laag water: 2.46 en 15.13 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1