ABdijsiroOP c 3 President Auriol op bezoek bij de Engelse Koning Wegen en dorpen zonder bomen bieden een troosteloos beeld Heringa Wuthrich Radio geeft Donderdag BAKKER'S BEHANG Flanellen Bakens Wereldnieuws Moeilijkheden der trawlvisserij Woensdag 8 Maart 1950 2 Zal „Entente Cordiale" nieuw leven worden ingeblazen? (Van onze correspondent te Parijs). Wanneer dat niet oneerbiedig klonk, zou men willen opmerken, dat het reisseizoen der staatshoofden deze week is ingezet. Vincent Auriol, de president der Franse republiek, stak Dinsdag het Kanaal over en in Parijs wordt verwacht dat dit bezoek binnenkort wel door de Britse Koninklijke Familie beantwoord zal worden met een tegenbezoek. In Mei komen, gelijk gemeld, Koningin Juliana en Prins Bernhard de Franse president bezoeken en na die visite staan dan nog andere reizen van de Neder landse Koninklijke Familie naar de Scan dinavische hoofdsteden op het programma. Zoals nimmer in dergelijke omstandig heden, kan men natuurlijk ook het bezoek van president Auriol aan Londen niet uit sluitend als een plezierreisje beschouwen. Het is voor niemand een geheim, dat er zich de laatste jaren nogal eens moeilijk heden hebben voorgedaan in de verstand houding tussen Frankrijk en Engeland, moeilijkheden die langs de gebruikelijke diplomatieke weg de kanselarijen niet steeds uit de weg geruimd bleken te kunnen worden. Vooral ten aanzien van het officiële probleem der Europese sa menwerking stonden Londen en Parijs meer tegenover dan naast elkaar en er schuilt daarom weinig overdrijving in wanneer men opmerkt dat de vermaarde Entente Cordiale de laatste jaren niet veel meer dan een dode letter was. Aan deze reis is aan beide zijden van het Kanaal dan ook een soort nationaal gewetenson- onderzoek, een soort „mea culpa" zelfs voorafgegaan, en ofschoon het goed is van een protocolair beleefdheidsbezoek geen wonderen te verwachten, kan het toch zeker nooit kwaad dat men zich eens open lijk afvraagt of, waar en waarom er mis verstanden tussen twee landen zijn ge rezen. Een goed voorbeeld van zo'n zelf analyse heeft dezer dagen het onafhanke lijke Engelse blad „The Economist" ge leverd toen het schreef, dat „wij (Enge land) ons niet steeds voldoende bewust zijn geweest van de rol, die Frankrijk geroepen is in Europa en het Verre Oosten te spelen. Wij hebben ons geirriteerd getoond, over de pretenties van Frankrijk terwijl het mi litair onmondig was en moreel in hoge mate verzwakt. Daarom hebben de Fran sen ons, niet ten onrechte, meermalen ge brek aan sympathie en verbeeldingskracht verweten". Anderzijds heeft Frankrijk misschien niet steeds voldoende erkenning betoond voor de onschatbare diensten die Engeland tijdens de oorlog heèl Europa heeft be wezen. Naar Moskou? Door middel van een direct en persoon lijk contact tussen beide staatshoofden hoopt men nu dus een gunstige atmosfeer van vertrouwen en vriendschap te kunnen scheppen, waaruit een betere verstandhou ding ontkiemen kan. Dit is van belang, temeer nu een nieuwe conferentie tussen de grote drie (Engeland, Amerika en Frankrijk) zich steeds duidelijker gaat aftekenen en een ontmoeting met Moskou zelfs aan waarschijnlijkheid begint te winnen. President Auriol gaat een verblijf tege moet dat hem weinig rust zal gunnen. Hij wordt begeleid door zijn echtgenote, als mede door minister Schuman en de chef van het Franse protocol Jaques Dumaine. Vincent Auriol, de socialistische oud- typograaf, is niet een man di'e erg op eti quette gesteld is en het is bekend dat het Engelse protocol nog aanmerkelijk stren ger is dan het Franse. Eén zorgeloze trip belooft dit dan ook^ niet te worden voor deze president, waarmee zelfs in Parijs de autoriteiten van het protocol al heel wat hebben te stellen. Na in Calais voor het eerst een Engel man gedecoreerd te hebben een inge nieur die al sedert jaren in Frankrijk is gevestigd moest de president zich in groot ornaat steken, met de hoge hoed op het hoofd, om in deze uitrusting in Dover door de Graaf van Gloucester, een broer van de Engelse koning, ontvangen te wor den. In Londen werd, na aankomst, een rit door de stad gemaakt in vier rijtuigen, waarvan het eerste de president, de Engelse koning en diens broer vervoerde. Het programma vermeldt verder theater voorstellingen en banketten en bovendien hoopt de president met zijn echtgenote incognito de verwoeste wijken van Lon den te kunnen bezoeken. In Franse ogen wordt echter het banket in de nieuwe ambassade als het hoogte punt van de gebeurtenissen beschouwd. Hieraan zullen zeventig mensen deelnemen en omdat dit feestmaal dus op Franse bo dem wordt aangericht, hoopt men de En gelse gasten bij die gelegenheid aan te tonen, dat het leven aanmerkelijk aan charme wint wanneer men dit organiseren kan zonder door het oog van de strenge vegetariër Cripps bespied te worden. Tsjechisch pasfoor ensceneerde mirakel Te Praag is een officiële verklaring gepubliceerd over 't „mirakel van Cihost" in Zuid-Oost-Bohemen, waar, naar men zeide, een kruisbeeld in de kerk tijdens een predicatie verscheidene malen bewo gen had en naar het Westen had gewezen. Volgens de verklaring, die op een pers conferentie met de minister van Binnen landse Zaken, Nosek, aan de journalisten werd ter hand gesteld, heeft de pastoor van Cihost, Josef Toufar, aan de politie toegegeven, dat hij het „mirakel" had ge fingeerd met behulp van een uit een staal draad vervaardigde spiraalveer en elas- stiekjes. Hij had het mechanisme geca moufleerd met kunstbloemen. De pastoor bekende, behalve uit poli tieke motieven ook gehandeld te hebben in de verwachting, dat Cihost een bede vaartsplaats zou worden, waardoor de pa rochie voordeel zou hebben genoten. Pastoor Toufar zal binnenkort wegens fraude en misleiding terecht staan. De weg HaarlemLeiden levert hef bewijs Bovenstaand kaartje geeft een duidelijk overzicht van de nieuwe golflengten en zendersterkten van de omroepstations in Europa. De cursief gedrukte getallen geven de golflengten (in meters) aan, waarop van 15 Maart af wordt uitgezonden. HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS (Adv.) Wees ;n heer. in het verkeer, is een spreekwoord Dat je overal telkens maar weer hoort. Blijft U heer in Uw keus Dan is zeker Uw leus: TIP VAN BOOTZ vind ik enig in haar soort. Inz- Hr. C. H. te Nijmegen ontv. 1 fl. TIP (Adv.) HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws, 8.15 Platen. 0.40 Schoolradio. 10.00 Residentie-orkest. 10.15 Morgendienst. 10.45 Christelijke liederen. 11.00 Voor zieken. 11,45 Schoolradio. 12.00, Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.3012. Weerbericht), 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Piano. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw, 15.30 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Platen. 17.00 Actualiteiten voor de jeugd. 17.30 Metropole-orkest. 18.00 Leger des Heils-orkest. 18.15 De Christelijke vak beweging. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19,15 Muziek voor de jeugd. 19.40 Radiokrant 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.0021.35 Familiecompetitie. 22.05 Platen. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Platen. 22,45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23,15 Platen, HILVERSUM II. 415.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Ochtendblad. 8.40 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Dansorkest. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Carillon, orgel en zang. 11.45 Tuinbouwpraatje, 12.00 Semi-lclassieke mu ziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 In 't spionne tje 12.38 Zigeuner-ensemble. 13.00 13.15 Musette-orkest. 13.45 „U kunt het geloven of niet". 13.50 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Sopraan, fluit en piano. 15.00 Voor de zieken, 16.00 Promenade-orkest. 16.30 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Regeringsuitzen ding. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraatje, 18.30 Strijkorkest. 19-00 Voor kinderen. 19.05 Accordeonorkest. 19,30 Volksmuziekschool. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.45 Radiouhilharmoniseh orkest, 22.30 Na tuurbescherming. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Sporiactualiteiten. 23.30 Platen. Muziek H.O.V. met Reger, Brahms en twee vioolconcerten Het zesde en laatste concert van sefië A van de H.O.V. werd een zwaar geladen avond. Naast twee geweldige werken als Reger's „Variaties en Fuga op een thema van Mozart" en de Symphonie no. 4 van Brahms beide typen van streng door gevoerde-absolute muziek nog twee vioolconcerten: een vriendelijk, Italiaans getint opus van Haydn (een van de acht die hij geschreven heeft,' maar die men haast nooit te horen krijgt) en het jongste vioolconcert van Badings, het vierde, dat in Haarlem nu voor het eerst gespeeld werd en een werk bleek te zijn, dat, als brug tussen twee machtige orkestwerken, de spanningen niet verminderde, integendeel. Het was dus niet alleen een ongemeen uit gebreid, maar ook een sterk geladen pro gramma, dat hoge eisen stelde aan de uit voerders en het publiek heel wat te ver werken gaf. De fameuz^Variaties van Reger vormen een onbetwistbaar meesterstuk van com positie en orchestratieteehniek. En het ziet er naar uit dat de moeilijk doorgedrongen Reger, dank zij het zuiver muzikale karak ter van zijn werk, op den duur zijn succes rijke land- en tijdgenoten (denk aan Strauss en Mahler) zal verdringen, en wel omdat hij, op klassieke basis, een taal van alle tijden sprak, waar anderen 'zich bepaalden tot het idioom van hun tijd. Ook Reger verloochent zijn verwantschap met de laat romantiek niet, verre van dat, maar hij blijft daarbij de muzikant „pur sang" die vreugde beleeft en laat beleven aan de muziek zonder meer. De gevoelige achtste variatie met haar smartelijke accenten, die toch nooit tot het theatrale overhellen, geeft tezamen met de duizelingwekkende dubbel- fuga die het werk besluit en waarin hij zich een grootmeester van het muzikale hand werk toont, de zuivere synthese van zijn kunst. Toon Verhey kon aan de hand van Reger's rijke opus zijn grote gaven als her- schepper prachtig demonstreren. De climax in de variatie-cyclus werd ook de climax van de uitvoering, die in de achtste variatie een zeldzaam hoog niveau bereikte. Ook het sluitstuk had zich op deze hoogte kunnen handhaven, wanneer de trompetten het variatie-thema zo zuiver en klaar hadden laten klinken, als zij later in de symphonie van Brahms hun partij vertolkten. De symphonie van de man die de „Ernste Gesangen" schreef en daarbij in eenzelfde stemming bleef, heeft deze avond ook heer lijk geklonken: stoer, onverzettelijk in zijn muzikale orthodoxie en teder-lyrisch waar ook een innig menselijk gevoel tot uiting komt. De machtige Passacaglia werd een triomfaal besluit van de avond en bekroon de met groot succes het werk van Verhey en het orkest. De violist Willem Noske was solist. De snelle delen van het concert van Haydn speelde hij met veel bewogenheid. Geluk kig wist hij het Adagio-middendeel een rustige bezonkenheid te geven, die de melo dische lijn in fraaie toon een grote ver hevenheid verleende. Het concert van Ba dings is bijzonder goed voor het solo-in strument geschreven. Vooral het eerste deel, met zijn contrasten van dramatische stu wing en sonoor zingende lyriek, bleken voor Noske's vurig en zeer vaardig spel een dankbare opgave. Wat niet zeggen wil, dat de solist minder gelukkig was in het ele gische tweede deel of in de opgewekte finale, die mij de indruk gaf van een wat geforceerde blijmoedigheid. De uitvoerders Noske en het orkest leverden een waardig pleidooi voor het werk van Ba dings en de solist werd dankbaar met ap plaus gehuldigd. JOS. DE KLERK. Bankbiljettencirculatie weer beneden f 3 milliard Uit de verkorte balans van de Neder landse Bank per 6 Maart blijkt dat de bankbiljettencirculatie weer beneden 3 millard is gekomen, namelijk op 2990,8 millioen. In belangrijke mate zijn op onder pand verleende voorschotten afgelost, waardoor deze post van 174,0 tot 156,9 millioen is terug gelopen- De deviezen positie heeft een verbetering ondergaan in zoverre, dat de totale vorde ringen op het buitenland gestegen zijn met 42 millioen en het dit jaar nog niet be reikte bedrag van 800 millioen hebben gehaald. De vorderingen in guldens op vreemde circulatiebanken zijn echter van 362,3 tot 346,6 millioen gedaald. De bijzondere rekening van de schatkist heeft een flinke stijging ondergaan met 56 millioen. Ds. E. Dykhuis, Nederlands Hervormd predikant te Haarlem heeft bedankt voor het beroep naar Zeist. ...zijn alle vormen van besmetting der lucht wegen, die, bij ver waarlozing, spoedig ontaarden in ernstige aandoeningen der ademhalingsorganen. Denk er aan dat akker s abdijsiroop- dadelijk keel en luchtpijpen zuivert, de hoest stilt, kou en griep bestrijdt. Een, week geleden wezen wij er op, dat Heemstede op weg is een gemeente te wor den die een saaie, vervelende indruk maakt, omdat er veel- te weinig bomen staan. Het geval-Heemstede staat geenszins alleen. Vrijwel overal drukt het tekort aan bomen een stempel van nuchterheid op het landschap. In de oude tijd toch is dit nog geen mensenleeftijd geleden was het de ge woonte langs elke weg die aangelegd werd bomen te planten. In de zomer reed of liep men (want in die tijd werd er nog gewan deld!) van de ene naar de andere plaats onder een groen koepeldak, zodat de zon niet deerde. Zo was het, om óns tot deze omgeving te bepalen, op de wegen HaarlemLeiden, HaarlemAlkmaar, HaarlemAmsterdam en HaarlemZandvoort. De wegen waren smal. Toen de auto kwam en het moderne verkeer zijn eisen ging stellen, konden ver bredingen niet uitblijven. Ook de bomen moesten het toen ontgelden. Het gevolg van die bakkerij is evenwel noodlottig geweest voor de welstand der omgeving. Om dat te zien rijde men per auto van Haarlem naar Leiden. Met de fiets kan het natuurlijk ook. Wandelen raden wij niet aan, want bij de wegaanleg is niet op voetgangers gerekend! Wat men ziet is ontstellend. De bomen die men nog hier en daar langs de weg ziet, zijn te tellen. En die er nog zijn, staan alleen in voortuinen van villa's. Ongetwijfeld zullen er ook veel bomen gesneuveld zijn voor de bouw van de elec- trische tramlijn, want die eiste door haar bovenleiding meer ruimte dan het genoege- lijke stoomtrammet je dat er vroeger reed. Nu er geen bomen meer zijn, is het beeld dat de weg biedt niet alleen eentonig, maar bovendien vlak, saai en vervelend. Zowel in de dorpen als daarbuiten. De bebouwing der dorpen kan indertijd, schilderachtig geweest zijn, toen een groot deel der huizen schuil ging achter het bladerdak der bomen.' Een gewoon verschijnsel trouwens. Vele dorpen op de Veluwe en in Overijsel wor den geroemd om hun schoonheid, maar bij onderzoek blijkt, "dat zij dit alleen danken aan het beschermend loof. De huizen zelf zijn veelal niets bijzonders, maar het aan trekkelijke zit juist in de combinatie. Zou men in die dorpen de houthakker vrij spel laten, dan zouden zij ongetwijfeld hetzelfde nuchtere beeld bieden als nu Hillegom, Lisse, Sassenheim en Oegstgeest. Ook buiten de dorpen biedt de weg een kaal en vervelend beeld. Er staan op enkele punten aardige huizen, maar er zijn foei-lelijke bollenloodsen. Op de plekken waar een vrij uitzicht gevonden wordt ziet ge de bollenvelden. In de tijd van de bloei bieden die ons een feestkleed van kleuren weelde, maar die tijd is helaas slechts kort. De andere maanden is alles vlak, troosteloos vlak. Ook daar zouden wat bomen wonde ren kunnen doen. De vraag rijst: is de weg Haarlem Leiden nog te redden? Wij geloven dat er voor de toekomst nog wel mogelijkheden zijn. Het is thans niet te doen in de dorpen bomen te zetten, want het verkeer eist daar alle ruimte op. Maar het plan is de weg voor doorgaand verkeer buiten de bebouwde kom te brengen en als dat een maal gedaan is kunnen de dorpen, die dan voor driekwart bevrijd zullen zijn van het verkeer, met bomen weer de oude sfeer van intimiteit terugkrijgen. Maar op de weg buiten de dorpen is reeds thans iets ter verbetering te doen. Nu de electrische tram niet meer rijdt, kan de weg op verschillende punten belangrijk ver breed worden. In Sassenheim is men al begonnen op enkele plaatsen, waar de weg vrij breed is, jonge bomen te planten. Laten wij hopen dat die snel gaan groeien. Bomen en nieuwe rijkswegen Het valt op, dat langs de nieuwe rijks wegen geen bomen geplant wórden. Een deskundige vertelde ons, dat men daarvan heeft afgezien, omdat bomenrijen voor de automobilist vervelend zijn. Hij rijdt snel en ziet daardoor de stammen als het ware als een scherm. Bovendien is afvallend blad van bomen in een regentijd een ge vaar voor de automobilist. Op wegen die smal zijn leveren bomen een gevaar op voor het verkeer. Dit blijkt bijvoorbeeld op de weg onder de Zilk, waar bijna geen boom te vinden is die niet in aanraking geweest is met een auto. Toch zijn de landschaps-architecten tot de overtuiging gekomen dat het af te keu ren is van het ene uiterste in het andere te vallen. Wegen zonder enige beplanting zijn te vlak, té eentonig. Daarom is nu het streven wat verlevendiging te brengen door op enige afstand van de weg een lage be planting aan te brengen van groepjes bo men. Die breken de vervlakking en hinde ren de automobilist toch niet. Men is met dat soort beplanting begonnen op de weg AmsterdamDen Haag. Prof. dr. ir. J. T. P. Bijhouwer schrijft in „Stedebouw en Volkshuisvesting" een artikel over de tegenstelling tussen de Nederlandse autosnelweg en de Ameri kaanse parkway. „Zowel in de strakke cultuurlandschap pen van het Westen als in de schilderach tigheid van Veluwe en Oost-Utrecht blijft de snelweg in Nederland een vreemd, hard, stug element, dat als een verkeerskoker zich door het land boort. De wegentechni cus in Nederland is trots op zijn rechte banen van minstens 3 km, zijn stralen van minstens 1000 m, zijn overgangsbogen van 20 km. Zijn Amerikaanse collega beroemt er zich op, dat Mount Vernon Highway bij Washington geen groter rechtstand ver toont dan 1 km en dat, dank zij de perfecte verkantingen, het toch mogelijk is het hele stuk af te rijden zonder het stuur aan te raken. En welk een zorg is daar, in samen werking met de landschaps-adviseur, be steed aan de aanpassing aan de omgeving. Telkens weer zijn de uitzichten op de rivier geopend, overal zijn de taluds met de uiter ste zorg gemodelleerd en met de juiste spaarzaamheid beplant, zodat weg en weg gebruiker deel uitmaken van het land schap". Em nieuwe lente een nieuw behang! Reeds vanaf 45 cent per rol. Gen. Cronjéstraat 135 - Haarlem - Tel. 11657 Vakkundige behangers beschikbaar (Adv.) Voor slechtgebouwde huizen geen rijksbijdrage Wegens de bijzonder slechte uitvoering van de bouw van veertien woningwetwo ningen in de gemeente Ubbergen heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting de. in 1949 toegekende rijksbijdrage in het exploitatie-tekort van deze wonin gen ingetrokken. De gemeente zal dit be drag nu zelf voor haar rekening moeten nemen. De bouw yan de woningen bleek bij een door het ministerie ingesteld technisch onderzoek niet te voldoen aan het door het ministerie goedgekeurde bouwplan aldus wordt van de zijde van het ministerie medegedeeld. De uitvoering was uitermate slecht en herhaalde waarschuwingen leid den niet tot verbetering. Faillissementen De rechtbank te Haarlem, heeft in staat van faillissement verklaard: J. J. G. Zweije kantoorboekhandelaar, wo nende te Wijk aan Zee, gem. Beverwijk, Zwaanstraat 7. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. Th. G. A. Mulder, advocaat en procureur te Beverwijk. H. van Soomeren, schilder, wonende te Haarlem, Radboutstraat 25. Rechter-commis saris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. A. W. Luikinga, advocaat en procureur te Haarlem. Magdalena van Kesteren, echtgenote van Roelof Otto van de Pauvort, wonende te Heemstede, Franz Schubertlaan 25. Pieter- nelly van Kesteren, wonende te Heemstede, Franz Schubertlaan 25. Johanna Helena van Kesteren, wonende te Aerdenhout, gemeen te Bloemendaal, Boekenrodeweg 47. Rechter commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Cura tor: mr. O. H. van Wijk, advocaat en procu reur te Heemstede. 1 pers. 150 bij 200 8.10 y. DUBVENBODEN Ged. Oude Gracht 108-110 - Tel. 17165 (Adv.) Tweeling. In Burnie (Australië) is een Siamese tweeling geboren. Het zijn twee meisjes die met de hoofden aan elkaar gegroeid zijn, doch verder geen afwij kingen vertonen. Volgens de artsen bevinden de meisjes, die tezamen negen- en-een-half pond wegen, zich in goede welstand. Het begint weer. Amerikaanse bezettings autoriteiten stellen een onderzoek in naar de verkoop van boksbeugels, ploer tendoders en andere wapens voor straat gevechten in West-Duitsland. Verleden week verschenen in winkels te Stuttgart zware windbuksen, grote knipmessen en gummistokken. Onder de kopers bevin den zich veel nazi's en aan de vraag naar deze artikelen kan nauwelijks worden voldaan. Verenigde Staten. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigde!) heeft een wetsont werp goedgekeurd, dat voorziet in aan sluiting van, Hawaii als vijftigste staat bij de V. S. De 49ste staat zou Alaska moeten zijn. Hardnekkig. Het Chinese nationalistische persbureau „Central News" meldt de herovering van Kangtin, de hoofdstad van de aan Tibet grenzende provincie Sikang, door nationalistische troepen onder commando van generaal Hoe Tsoengnan. Deze troepen zouden het gehele communistische garnizoen van de stad vernietigd hebben. Chantage. Maarschalk Worosjilof, een lid van het Russische Politbureau, heeft verklaard dat Rusland de geheimen van de atoom-energie heeft ontsluierd en daarmee een einde heeft gemaakt aan de „atoom-chantage" van de imperialis ten, die poogden met hun bommen de landen uit het democratische kamp de schrik op het lijf te jagen. Vredesconferentie. In leringen in Lake Suc cess, die nauw betrokken zijn bij de politiek in het Verre Oosten, wordt ver wacht dat de communistische regering van China en die van Rusland in de loop van de komende twee maanden een vredesconferentie over Japan zullen beleggen. Laatste poging. De West-Duitse regering zal de Geallieerde Hoge Commissarissen vandaag voorstellen om de industrie in de Saar en in het bijzonder de mij nen onder internationale controle te stellen, naar voorbeeld van het Ruhr- gebied. Nek-aan-nelc. Hoewel gisteren uit Athene bericht werd dat de progressieve libera len de verkiezingen zouden hebben ge wonnen, blijkt, nu weer een aantal stemmen zijn geteld, dat de populisten van Tsaldaris na een verwoede eind spurt, aan de kop liggen. Zij hebben tot nu toe 263.000 stemmen. De volgelin gen van generaal Piastiras volgen met 250.000 stemmen. Tegen kiespijn. In Groot-Brittannië zal men uitgaande van het feit dat in streken waar het drinkwater veel fluor bevat, gebitten in betere staat verkeren dan elders een grootscheeps experiment op touw zetten om kinderen van kies pijn te vrijwaren. Drieduizend school kinderen beneden de 12 jaar zullen ge durende enige jaren geregeld hun gebit behandelen met een fluor-oplossing. Duurder. In Londen is meegedeeld dat de Britse nationale gezondheidsdienst 39 percent meer zal kosten dan aahvanke- .lijk -werd verwacht. In een supplemen taire raming van het betreffende depar tement wordt gezegd, dat er 89.400.000 pond bij zal moeten. Het aanvankelijke budget stond op 228.424.600 pond. Het grootste deel van de extra-koslen komt op rekening van de ziekenhuizen. Ondanks tegenspraak. United Press meldt uit Londen dat prinses Elizabeth haar tv^eede baby verwacht. Weliswaar heeft Buckingham Palace een dementi uitge geven, maar de geboorte van de eerste zoon werd ook pas vijf maanden tevoren aangekondigd. prinses Elizabeth zou bezig zijn met het aanschaffen van een nieuwe baby-uitzet en de blijde gebeur tenis zou aan het einde van de zomer of in het begin van de herfst verwacht kunnen worden. EERSTE KAMER De heerH. D.Louwes senator De Eerste Kamer kwam Dinsdag bijeen ter behandeling van een gevarieerde agenda. Bij het begin der vergadering wex'd de de heer H. D. Louwes, voorzitter van het Koninklijk Landbouwcomité, als senator beëdigd. Hij neemt de plaats in van wijlen dr. Bierema (V.V.D.) Een negental agendapunten ging daar na in snel tempo onder de hamer door. Bij een wijziging van de begroting voor het Staatsmuntbedrijf voor 1948 klaagde de heer Wendelaar (V.V.D.) over het zijns inziens onooglijke bankpapier en drong PANDA EN DE MEESTER-MUZIKANT 51. Gelijk bekend is, mogen we Joris Goedbloed een Man van de Daad noemen. Toen nu de vertoornde violist Fiedeldum met opgestroopte mouwen op hem toe kwam rennen, daarbij de meest afgrijse lijke bedreigingen uitend, wachtte hij niet af wat er verder van zou komen, maar keerde zich om en rende weg. Weg! Weg? Ja, en waarheen denk je? Niet zo-maar op goed. geluk de weg af.o neen! Hij rende met een boog achter de auto langs, en toen die auto zich nu tussen hem en Panda be vond, zette hij koers naar de woonwagen die zijn achtervolgers zo-juist verlaten hadden „Een pauken-solo!" brulde Flodder Fiedeldum. „Op je hoofd!" „Ik beschouw pauken als de meest vergroof de instrumen ten uit de wereld der muziek," merkte Joris hijgend op, terwijl ik in paukenisten slechts een bruut type van krachtpatsers kan zien. Ik prefereer het dus om me aan uw gezelschap te onttrekken!" Zo sprekend had hij nu de woonwagen bereikt, waar het paard Inferno geduld stond te oefenen, zonder te begrijpen waar al deze lieden zich zo druk over maakten. „Komt, komt, o edel ros!" riep Joris het toe. „Ik prijs mij gelukkig u weder te vinden! Deze op gewonden zigeuners zijn geen passend ge zelschap voor ons!" En met die woorden deed hij de wagen een halve slag omwen den, waarna hij snel de bok beklom en Inferno aanzette tot een galop in de richting, waaruit hij zojuist gekomen was. Flodder Fiedeldum. en Panda hadden het nakijken. „Daar gaat hij!" tierde de maes tro opgewonden. „Het was hem nog niet genoeg! Ach, ach! Nee, nee! Nu moet hij ook ons circus nog stelen!" „Windt u niet op, Maestro," zei Panda, met kalme vast beradenheid. „Dan nemen wij zijn auto! Die halen xve wel uit de greppel, en dan krijgen we Joris nog wel te pakken!" aan op snelle uitgifte van nieuwe biljetten. Minister Mansholt, die al achter de rege ringstafel zat voor de behandeling van zijn landbouwbouwbegroting, beloofde on der hilariteit deze verlangens aan zijn ambtgenoot van Financiën over te brengen. Een vijftal sprekers hield vervolgens be schouwingen over landbouw, visserij en voedselvoorziening. De problemen van de kleine boeren, van de lichte gronden, van de aardappeloogst en van de grond-erosie werden behandeld. De heer Kolff (C.H.) sprak over de plaag der konijnen, die hij ongedierte noemde in tegenstelling tot de hazen, die tenminste wild mogen heten. Hij vroeg, spoed te betrachten met de totstandkoming van de nieuwe Jachtwet. De heer Deckers (K.V.P.) had ver nomen, dat zich in Eindhoven drie geval len van vogelpest hadden voorgedaan. Hij verzocht om een onderzoek en de streng ste maatregelen daartegen. Voorts bepleit te hij de belangen van de IJselmeer- vissers. Wanneer het de bedoeling is steun te geven voor de bouw van nieuwe vaar tuigen aan rederijen, die willen medewer ken aan een rendabele exploitatie en die deskundig worden geleid, dan kon hij het daarmede eens zijn. Hij merkte op, dat sinds 1946 gesproken wordt over een vis serijplan. De oplossing is er nog niet. De heer Deckers was van oordeel, dat het overleg snel hervat zal moeten worden. De heer Kievit (Arta.-lid) gesprak de moeilijkheden bij de trawlvisserij. Hij acht te het onjuist, dat de IJmuidervloot zon der wederzijds overleg is opgelegd. De gunstige jaren voor de visserij zijn naar het lijkt voorbij. De visrijkdom van de Noordzee neemt merkbaar af. Internatio nale regelingen zijn daarom nodig. De heer Kievit was van oordeel, dat de visserijvloot gemoderniseerd moet worden. De vloot is onvoldoende aangepast aan de behoeften. Een financieringsregeling voor een reconstructieplan is gereed, maar er is geen overeenstemming over bereikt. Tenslotte besprak hij de belangen der IJ selmeervissers. De twee Doetinchemse middenstands- verenigingen sturen één dag in de week een man de straat op om bonnetjes uit te delen. Op vertoon van zo'n bonnetje kan men bij een Doetinchemse winkelier voor een rijks daalder boodschappen halen zonder te be» talen. Op die manier hopen de middenstand ders klanten naar hun plaats te trekken*

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2