Tendos Landverhuizing is dringende noodzaak ENGELSE PALM-BEACH voor Tailors Gevallen van pseudo-vogelpest geconstateerd in Noord-Brabant Woensdag 8 Maart 1950 EMIGRATIE-KANSEN Belangrijk voor de economie, maar ook voor het kweken van goodwill Emigratie is voor Nederlanders een dringende noodzaak. Niet dat er al een direct risico bestaat, dat Nederland overbevolkt zal raken, maar wel om twee andere be langrijke redenen: in de eerste plaats, zo vertelde ons minister Manshoit tijdens een kort onderhoud, dat wij onlangs met deze minister mochten hebben, omdat het moment zal komen, waarop andere landen Canada, Australië, Nieuw Zeeland, Brazilië de emigratie zullen stopzetten; want eens zullen de prijzen van landbouw producten weer in een malaise-periode komen en overal ter wereld zullen de boeren van regeringswege moeten worden ondersteund, hetgeen ten gevolge zal hebben, dat de regeringen er zich wel voor zullen hoeden nog nieuwe landbouwers binnen te halen. En ten tweede, omdat al is er nog geen overbevolking in Nederland zeer zeker reeds wel het probleem bestaat, dat. niet iedereen meer het werk kan vinden, dat hij zoekt. Een jonge boer kan op het ogenblik geen grond vinden om zich te vestigen, tenzij hij bereid is het land van zijn vader in nog kleinere partjes te verdelen teneinde ook zijn broers hun deel te laten toekomen. Er is nog wel plaats voor hem in sommige industrieën, maar wie de boer kent, weet dat hij land wil hebben. volkt" is en zal de eerste tien jaar waar schijnlijk nog-wel doorgaan met de immi gratie op deze ruime schaal. En ook in dat land zijn de salarissen groter dan hier en laten zij derhalve meer gelegenheid tot sparen. Maar vooral daar heen worden velen afgezien van de on geschoolden, die steun van regeringswege krijgen weerhouden te emigreren we gens de hoge reiskosten naar dit verst-ver- wijderde van alle Nederlanders-ontvangen de landen, dat onze tegenpool is op de wereldbol. Het zou dus van het grootste belang zijn de emigranten aan te moedigen juist daax-heen te gaan, door hun een finan ciële hulp to geven. Uit vrijwel elke tak van En daarom juicht de Nederlandse rege ring het toe, dat ieder jaar een vrij aan zienlijke groep landbouwers ons land ver laat. Dat zij zich met duizend of meer tegelijk inschepen naar een van die landen, die onze emigranten met vreugde verwel komen. Niet omdat men gaarne de eigen landgenoten voor goed ziet vertrekken; maar omdat men weet, dat het buitenland hun meer kansen biedt, dan het onze. Dat zij zich in Canada een eigen boerderij kun nen verwerven van 64 hectare vruchtbare grond en dat hun in het voor Nederlanders zeer geschikte klimaat van Nieuw-Zeeland kansen wachten waar zij hier niet van zou den durven dromen. Daarom is het goed, dat onder de dertigduizend emigranten, die de regering het liefst per jaar zou zien ver trekken, een groot percentage landbouwers is. Maar,'zei de minister van Landbouw, het is zeer zeker nodig, dat de regering finan ciële steun verleent. Want op het ogenblik zijn er nog zeer velen, die van de grote stap naar een ander werelddeel worden teruggehouden, omdat ze het geld niet kun nen opbrengen voor de overtocht en voor de eerste onkosten in het verre land. Een bedrag, dat voor een gezin met twee kinderen toch al gauw tussen de twee- en drieduizend gulden lcomt. Tot nog toe is van Den Haag uit alleen steun verleend aan de ongeschoolde arbei ders, die naar Australië gaan, maar de tijd zal moeten komen, dat ook anderen die ver trekken willen, daar financieel toe in staat worden gesteld. En zo snel mogelijk, want een crisis kan vrij onverwacht komen, zoals zij ook in lichte mate in Zuid-Afrika on verwacht is gekomen en een lichte werk loosheid ten gevolge heeft gehad. Met uiter aard het resultaat, dat de Zuid-Afrikaanse regering er tijdelijk weinig happig op is emigranten binnen te zien komen. Maar er zijn op het ogenblik zeker nog wel andere landen, die goede mogelijkheden bieden. Zoals wij hierboven reeds schreven, is Canada er daar één van. De jonge emi grant, die daar heen gaat, wordt in eerste instantie als knecht op een boerderij ge plaatst. Hij krijgt een zeer ruim salaris, waar hij met zuinig te leven zeker van kan sparen. Voor achtduizend dollar kan hij een boerderij krijgen in Canada's beste boeven streek, Zuid-Ontario. En van die achtdui zend dollar behoeft hij er slechts tweedui zend zelf te hebben. De rest wordt hem door de regering voorgeschoten. Wanneer- hij een bedrijf wil hebben in de veel afge- iegener provincie Alberta is hij nog aan merkelijk goedkoper af. En bovendien zijn daar- de bedrijven groter. Hetgeen natuurlijk niet wil zeggen, dat alles voor de emigrant in het verre land van een leien dakje zal gaan. Maar een van de belangrijkste punten voor hem, die hier weg gaat, blijft toch de factor van het aanpassen aan de omstandig heden. Het wordt in die landen in het ge-, heel niet op prijs gesteld, wanneer de im migranten uit een bepaald land allen bij elkaar- gaan wonen en daar een soort bui tenlandse kolonie vórmen. Hetgeen helaas enkele malen in Frankrijk is voorgekomen, waar Hollanders zich van de bevolking af zonderden en de préfectuur van 't depar tement vrijwel tot wanhoop brachten. Der gelijke gevallen doen de emigranten geen goed. En zij doen ook ons land als geheel geen goed, want meer dan velen beseffen, spelen de emigranten een belangrijke rol in het kweken van goodwill lussen de be trokken landen onderling. Zij zijn afgezan ten van hun volk en naar hen wordt hun volk beoordeeld. Bevalt de emigrant, dan groeit de waardering voor het land waar hij vandaan komt. Hij komt als Nederlander in het vreemde land en als zodanig zal men hem waarderen, of niet. Dat geldt voor alle landen, die Nederlanders laten immigreren. Voor Zuid-/ fi ika, dat bij voorkeur gespe cialiseerde arbeiders ontvangt en aan land bouwers slechts weinig behoefte heeft en dan nog de voorkeur geeft aan de ..gemene best-genoten" uit Engeland. Het geldt ook voor Australië, dat de meeste en de meest gevarieerde emigranten wil hebben en landbouwers van harte welkom heet, maar ook volstrekt ongeschoolden. En dat eigen lijk uit allerlei soorten van beroepen wel mensen wil hebben, zulks tot een totaal van tweehonderdduizend mensen per jaar.waar- van 100.000 uit Engeland, vijftigduizend „displaced persons", 40.000 uit Eire en Malta en 10.000 Nederlanders, waarvan dan ongeveer vijftienhonderd gedemobiliseer- den van onze troepen in Indonesië recht streeks uit Batavia zullen komen. Want ook die ziet men, afgezien van de Australische politiek ten opzichte van de Nederlands- Indonesische verhouding, graag komen. Australië weet, dat het „onderbe- Zo juist ontvangen in grijs en beige 155 cm breed 17.85 „Jiaaaciet" Barteijorisstraat 27 bedrijf zijn de Hollanders welkom in zo groten getale, als dat elders ondenkbaar is en in een land, dat door zijn huidige immi gratie-politiek duidelijk te kennen heeft gegeven, dat het voorlopig nog op deze basis zal doorgaan vele millioenen buiten landers binnen de grenzen te halen en Australiërs te laten worden. Eén factor is nog zeer belangrijk. De emigranten, dat eisen alle landen, moeten serieuze zoekers naar een toekomst zijn. Want angst, niet voor eigen toekomst, maar voor bepaalde spanningen in het oude Europa, levert geen gezonde basis voor deze zeer belangrijke stap in het leven van de enkele tienduizenden, die elk jaar ons land verlaten en die ook In de nabije toekomst nog wel in een grote stroom per boot of per vliegtuig zullen vertrekken. Op zoek naar een betere toekomst voor zichzelf en vóór hel nageslacht, dat het thuis, vooral op het platteland, zeer moeilijk zou hebben gekre gen. E. P. REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 (Adv.) Agenda voor WOENSDAG S MAART Stadsschouwburg: „Zij kregen wat ze wil den" (A.T.G.), 8 uur. City: „Jungle Jim", 14 j., 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: Captain Kidd, 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Hoog spel", 18 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Verloren grenzen", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Romance in Rio", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: ..The third man". 14 j„ 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Wijkgebouw, Ged. Oude Gracht 104: dr. W. Lodder over „Palestina en het volk Israël", 8 uur. DONDERDAG 9 MAART Stadsschouwburg: „Tramlijn begeerte" {Comedia), 7.30 uur Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Minister Manshoit tijdens een bijeenkomst in Uithuizen (Gr.) in gesprek met enkele adspirant-emigranten. Voetbal Nederlands elftalclub kwam weer bijeen Voor het eerst na de wedstrijd tegen Engeiand-B te Newcastle was de Neder landse elftalclub Dinsdagavond op het ter rein van VUC te Den Haag bijeen. Onder leiding van de bondsoefenmeester Van der Leek. die des middags reeds de doelverde- digers Kraak en Saris onder handen had ge nomen. voerden de veertien aanwezige spelers het gevarieerde programma van oefeningen uit. Voor een tiental belangstel lenden, onder wie de volledige keuze-com missie van de KNVB, de bondsvoorzitter dc heer K. J. J. Lotsy en de voorzitter van de Soerabajase Voetbalbond, dr. Nawir, werd een uur lang-stevig getraind. Toen Van der Leek voldaan was, werden de kleedkamers en de douches opgezocht, waarna men in de tent van VUC nog enige tijd tezamen bleef. Hier spraken de heren Herberts, voorzitter van de keuze-commissie en de heer K. J. J. Lotsy, voorzitter van de KNVB. Hajduk komt niet naar Nederland De Zuid-Slavische voetbalploeg Hajduk, die 5 April te Rotterdam als, sparringpartner van het Nederlands elftal zou fungeren, zal niet naar Nederland komen. De vergunning hiervoor is niet door de Zuid-Slavische autoriteiten verleend. De KNVB zal thans naar een andere tegen stander voor het voorlopig Nederlands elftal zoeken. Men hoopt een Engels prof-elftal bereid te vinden op de genoemde datum naar Rotterdam te komen. Hockey Oefenwedstrijden voor dameselftallen Zaterdag 11 Maart zullen in het Wagener stadion te Amstelveen twee oefenwedstrij den worden gespeeld door de voorlopige Nederlandse dames a- en b-elftallen. Als tegenpartij voor het a-elftal zal een heren combinatie van de hockeyclub Amsterdam fungeren en de dames b-ploeg komt tegen een juniorenteam van deze vereniging uit. De opstellingen van de damesplocgen luiden: a-elftal Doel: Jurrissen (BDHC). Achter: Loeb (Rood Wit) en Hogestijn (Be Fair). Midden: Huurman (Hilversum), Wijn stroom (BDHC) en Burgersdijk (Leiden). Voor: Brouwer iHHIJC). Broers (Be Fair), Vreede (Rood Wit), Francken (BDHC) en Nijpels (Amsterdam). b-elftal Doel: Ten Barge (EHV). Achter: Lemm (Aeolus) en E. Jongh (HDM). Midden: Horst (BDHC), Nagel (Kieviten) en Gantvoort (Apeldoorn). Voor: Bleekemolen (Laren). Heirsch (Kampong). Van der Stel (Amsterdam), Ament (BDHC) en Spanjersberg (Gooi). LIJDT NIET LANGER door rheumatiek, spit. ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt regelmatig Togal. dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoih. en drog f 0.83, f 2.08. (Adv.) In het voorjaar van 1951 zullen de American Airlines met elf DC-6 D's gaan vliegen. Dit model is l-'2 meter langer dan de DC-6, waarmee thans word; gevlogenDc kruissnelheid ligf tussen de 525 en 550 km. per uur, de kruissnelheid der DC-6 bedraagt 450 km. per uur. De DC-6 B wordt eenvoudig ingericht en zal niet zestig passagiers aan boord op de route New \orkChicagoLos Angeles vliegen. Een der nieuwe machines. In een dorp was na enkele uren de helft van de pluimveestapel dood In de Eerste Kamer heeft de heer Deckers Dinsdagmiddag aan minister Mansholt gevraagd of het juist is dat in Eindhoven drie gevallen van vogelpest zijn geconstateerd. Van officiële zijde wordt naar aanlei ding hiervan medegedeeld dat zich in derdaad op bedrijven in enkele gemeenten in Noord-Brabant gevallen van pseudo- vogelpest voordoen. Op de door de pseudo-vogelpest aan getaste bedrijven wordt de pluimveestapel afgemaakt en verbrand. De bedrijven wor den geïsoleerd. Op korte termijn kunnen maaü-egelen worden verwacht, zoals een verbod van het vervoer van pluimvee en verpakkingsmateriaal en sluiting van Kegelen Haarlemse kegelaars versloegen Alkmaarders In dc voortgezette stedenwedstrijd Alk maarHaarlem zijn de vertegenwoordigers van de Haarlemse ploeg er in geslaagd de Alkmaarders (die als de beste kegelaars van Nederland bekend staan) te verslaan. Voor de tweede maal won Haarlem de zilveren beker. De einduils g is: Haarlem in 2000 worpen 13.120 houten; Alkmaar in 2000 worpen 13096 houten. In tien worpen gooiden de Haarlemmers N. v. Rigteren 85 houten en W. v. d. Berg 84 houten Spaans waagstuk Geprezen zij de voorzienigheid van de stedelijke bouwmeesters in het ver leden, die er met noeste inspanning van gehuurde krachten voor hebben gezorgd hun onvergankelijke bijdra gen aan de monumentenlijst tijdig in de grond te stampen. Dit laatste moet men vooral letterlijk, nemen, want u kent natuurlijk allemaal (kom nou, men heeft U toch op school geleerd dat Amsterdam met zoveel duizend heipa len aan de grond zit vastgenageld!) het gedicht van Vondel, waarin deze zo eenvoudig zegt: „Keer om de stadt, z' is bosch van onder en gebouwt op boo- men". Wij hebben het meer dan eens geprobeerd, maar het wil ons niet ge lukken. Want zo eenvoudig is het niet om een stad om te keren. Neemt u dat van ons aan. Wij zijn trouwens bereid de dichter op zijn veelgeprezen woord ook zo wel te geloven. Eigenlijk wilden wij het met u heb ben over de Sint Anthonie(s)poort aan de Nieuwmarkt, vroeger de oostelijke doorgang voor de scheepvaart naar de oude stad. Dat was voor de demping. In één van de zeven spitse torentjes vindt men in gothische letters de inscriptie: „In 1488 den 28 dach in April wart den eersten steen van deze poert gheleit." Dit is de zogenaamde oude spelling. Als men de slingertrap bestijgt dan komt men in het \\ertrtk, waar vroeger het metselaarsgilde Sinle Barbara gehuisvest was. Het bijzondere van deze betaalkamer (wij zouden zeg gen gelagkamer, want dat komt op het zelfde neer) wordt gevormd door een schouw met twee spiraalvormige zuilen van rode baksteen. Aan de zoldering hangt een gemetselde geldbuil, bij het zien waarvan men z'n vingers voelt jeuken. In 1617 werd deze oude vesting „tot een Waag bequaem ghemaect" en deden de chirurgijns er hun intrede door de poort, die nu uitziet op een Italiaanse ijssalon, op eerbiedige af stand gevolgd door hun studenten. Een herinnering aan hun bedrijf leeft voort in de „Anatomische les van professor Nicolaas Tulp" van Rembrandi, een schilder uit die dagen. Om meer licht op dit menselijk verstelwerk te laten vallen, werd er een grote koepel op het gebouw gezet, die nu is versierd net de wapenschilden van de vergeefse heelmeesters van ons voorgeslacht. De deur aan de Noordzijde gaf toegang aan de leden van het gilde der gere nommeerde verfsmeerders onder het droevige portret van Sint Lucas, hun schutspatroon, die op een rund gezeten zijn ogen voor de toekomst gesloten houdt. Tegenwoordig (sinds 1925) is hier het Amsterdams Historisch Museum ge- gevestigd, dat voor een groot gedeelte gevuld is met beeltenissen van mercan tiele opperhoofden uit de Gouden Eeuw in dito lijsten. Zij hangen u daar welgedaan te bekijken, in deze bezigheid bijgestaan door de zeer schone vrouwen, die zij hadden uitge zocht om hun firma's aan opvolgers te helpen. Een ander deel van de muren wordt in beslag genomen door zeer grote ansichtskaarten in geverniste technicolor, die een voorstelling geven van ouderwetse stadstaferelen in alle jaargetijden. Naar ons bleek, kende men ook toen reeds het instituut der pakhuisbranden. De voornaamste bezienswaardigheid be staat uit een groep beelden van Goliath, David en een stuk of wat schildknapen, door de Spaarndammer ambachtsman Albert Vinckenbrinck, ongeveer zestig jaren na de slag bij Nieuwpoort ver vaardigd. Lang geleden stond deze groep (er was toen ook nog een reuzin bij, döch die werd gesloopt wegens haar apocrief karakter) in „De oude dool hof" aan de Looiersgracht, in 1625 door een zekere Lingelbach en compagnon aan de publieke vermakelijkheden van de hoofdstad toegevoegd. Behalve een zaal mei mechaniseh beweegbare beel den vond men daar een herberg en een tuin met vermakelijke fonteinen. Ge noemde Goliath kon later nergens een onderdak vinden, dat zijn onbuigzame natuur geen geweld aandeed. Hier ech ter zou hij wel op zijn Filistijnse tenen kunnen staan zonder één haar van zijn coiffure te krenken. Wanneer iedereen zo groot was als hij, bedachten wij fluks, dan stak er niets bijzonders in zijn lengte. Nu ook niet trouwens, want hij is hol. Langs zijn rug bungelen lou wen met behulp waarvan men hem zeer verdienstelijk scheel kan laten kijken. Dat is streng verboden, maar daarom döet iedereen het juist zo graag. Men dient daarbij echter wel voorzichtig te werk te gaan, want anders rollen zijn ogen als knikkers uit hun kassen tegen het sleepkoetsje uit de eerste helft van de negentiende eeuw, dat hier is blij ven staan omdat het niet verder kan. De overbuurman van Goliath in dit kabinet der prominenten is de grootste os van" 1564, geschilderd door een kun stenaar die heeft verzuimd zijn naam op het paneel te krassen, ten bewijze van de stelling dat het oog van de on bekende meester niet alleen de koe maar ook het paard vet maakt. In deze van historische zaken aan elkaar hangende omgeving werd dezer dagen bij reuk en walm verspreidend fakkellicht een optocht van Spaanse ruiters gehouden als reclame voor de film „De kapitein van Gastilië". Op de plaats waar vroeger een schavot stond om de hoofden van de ter dood ver oordeelden op te vangen (jawel, brave lezer, dat gebeurde honderd jaar gele den nog), speelde nu een zestal kna pen onder de verzameltitel „Los Mu- chachos" op trekharmonica's en guita ren. Tussen de bedrijven door hoorden wij de aanvoerder tegen zijn kornuiten zeggen: „Is het niet een beetje zot, dat wij ons hier staan warm te maken voor een film, die we drie maanden geleden al in Maastricht hebben gezien?" Ten aanschouwe van een duizend- kinderkoppige menigte werd op het plein een kalf geroosterd aan een eerst zorgvuldig met rode strepen beschil derd spit. Dat was voor de braspartij van de manschappen, die hoog te paard op een fluwelen broek gezeten de kleu rige stoet hadden gevormd. Vergis u echter niet, het waren gewone studen ten die daar voorbij gingen, net als in die operette van u-weet-wel. Erg krijgs zuchtig zagen zij er niet uit, eerder alsof zij net het twaalfjarig bestand achter de rug hadden. Een jongen te midden der omstanders riep: „Hé Alva, je hep je bril verlore!" Die dacht zeker dat het 1 April was, vanwege de mop. Er waren twee dozijn agenten op de been om de orde te bewaren en de af zetting te regelen. Zij sloofden zich der mate uit om de fotografen behulpzaam te zijn, dat zij op een gegeven ogenblik een Spaanse danseres, die klaar stond om op te treden, hardhandig bij haar mantilla pakten en uit de kring ver wijderden. Wij hoorden haar nog ker men: „O lieve goeie Hermandad" toen wij op de vlucht sloegen voor zoveel plichtsbesef. Weer mooi weer Er zijn weinig dingen in deze wereld die wij met zoveel energie kunnen doen als niets doen. Wanneer wij ons zo op een terrasje in de zon hebben genesteld met een kleintje Pils en een courantje, dan straalt het arbeidsvermogen van plaats zogezegd van ons af. Wij zakken wilskrachtig wat onderuit en bekijken de grote stadsbewoners die langs ons over de trottoirs snellen met de wel willendheid die ontstaat uit de oer- drang van de mens om met genoegen te zien naar anderen die het druk heb ben. De wind strijkt ons zoel langs de wangen en in de bomen begroeten de vogelijns de komende lente met vrolijk gesjirp. Wij vouwen dan welgemoed onze krant open en vangen aan met de vraag- en aanbod-advertenties, omdat het ons met zulk weer meer belang in boezemt te weten dat de heer Vries man en zijn zoon van het Verdronken- oord in Alkmaar bereid zijn u van een keuken-uitrusting in reseda te voor zien, dan dat de Franse veiligheids dienst paraat is zoals de voorpagina dat bondig mededeelt. Op zo'n advertentie pagina gaat altoos een wereld voor ons open. Niet alleen meldt mej. Gransberg uit Rotterdam dat zij „wegens ziekte der tegenwoordige" een net meisje v. d. e. n. v. g. g. v. in haar woonstee zou willen toelaten, maar er staan din gen in, waar gij niet het flauwste ver moeden van zou hebben. Zo lezen wij onder de rubriek „Kappers, enz.": Gaat U uit? Doe dan wat Mandalay achter de oren en op de armen. U zult betoverend zijn." Waar wij meenden dat Mandalay een landstreek in Zuid- Oost-Azië is, kwam dit advies als een zware schok voor ons. En wanneer gij behoefte aan een smockwerkje zoudt hebben, dan biedt zich aan een be kwame borduurster in het bezit van een springsteekmachine. Dat vinden wij een héél geruststellend bericht. De afdeling „Huwelijken, enzovoorts" hetgeen wij een zonderlinge quali- ficatie vinden bewaren wij altijd voor het laatst, daar zij meestal ons hart weet te ontroeren. Ditmaal echter niet, want de gediplomeerde kapper oud 27 jr., ruim bemiddeld, die een ser. kennism. zoekt met dameskapster of meisje van g. h. en in het bezit zijnde van een Middenstandsdiploma, achten wij niet behept met de fijne tact die de prille plant der ontluikende liefde zo goed doet gedijen. Hetgeen ons per slot van rekening doet besluiten de lezmg der annonces te staken, is de raadgeving: Huwelijk. Een modern huwelijk bereikt u pas met onze nieuwe Amerikaanse wagens. Bel hiervoor op Opeltax. 4-3-5-3 Bussum. Wij laten ons door deze gebiedende wijs niet intimideren. De Nederlandse Opera geeft Vrijdag avond eenabonnemenlsvoorstelling van Rigolettovan- Verdi en ver toont Zondagmiddag „De Parelvis sers" van Bizet. Het Amsterdams Toneelgezelschap brengt Donderdagavond een reprise van dc comedie Zij kregen wat ze wilden" en Zaterdagavond de pre mière van ,,De Zottin van Chaillol" door Jean Giraudoux met Charlotte Kohier in de hoofdrol onder regie van A. Defresne. Het Rotterdams Toneel onder leiding van Ko Amoldi laat Woensdagavond in de Stads schouwburg nogmaals „Vuile Han den" van Sartre zien. Donderdagavond geeft het Neder lands Toneel-ensemble van Jan van der Linden de eerste vertoning van een serie van vier één-acters, onder meer van Thomton Wilder en Oscar V. ilde. I.i het Centraal Theater speelt het gezelschap van Cor Rugs Zomer in December" en in de Kleine Kome die dat van Johan Kaart Mijnheer de gouvernante" van Gwen Daven port. In het Concertgebouw ivordl Don derdagavond '-"t 225ste Caecilia- concert. gegevHet programma be- In de hoofdsfad uif staat uit de Symphonic in Es van Haydn, het Pianoconcert in e van Chopiti èn drie delen uit de suite „Mijn vaderland" van Smetana. Diri gent is Rafaël Kubclik, solist Stefan Askenase. Het blazers-ensemble van het Rot terdams Conservatorium brengt wer ken van Haydn, Bach. Mozart en Ibert ten gehore in de Bachzaal op S Maart. Op 10 Maart is er een leer lingenuitvoering van het Amster dams Conservatorium. In de kleine zaal van het Concertge bouw zingt Donderdagavond de alt Elsa Cavelti, begeleid door Gerard Hengeveld en geeft Vrijdagavond de pianiste Halina Czerny-Slefanska een Chophi-recital. Kunsthandel Santee Landweer ex poseert tot 17 Maart schilderijexi en beeldhouwwerk van Stephaan Cou- wenberg. Zaterdagmiddag wordt in de zalen van de maatschappij Arti et Amieitiae aan het Rokin de voor jaarstentoonstelling van door leden vervaardigde kunstwerken geopend, j Dan bestellen wij nog een glaasje Pils en staren weer verzaligd naar het warme asfalt waar auto's op voorbij- zoeven, luisteren naar de flarden van gesprekken, die over ons tafeltje waaien, halen content aan een sigaret en kijken naar de aardige meisjes die met dit mooie weer uit alle hoeken en gaten tevoorschijn komen. En de verrukkelijke onverschilligheid van deze zoele dag komt passend tot uiting, wanneer wij de ober wijzen op de onvolledigheid van het bordje dat in zijn café hangt en waarop staat „Za terdags 5 uur gesloten", zonder te ver melden welke uren dat betreft. „Ach, dat geeft niks meneer. Soms wordt hel wel zeven uur", zegt de ober met stralende onredelijkheid. BOEDA. markten en tentoonstellingen in het Zuiden van het land. Op deze wijze hoopt men uitbreiding van de besmetting over andere delen van het land te voorkomen. Het ministerie van Landbouw. Visserij en Voedselvoorzie ning raadt de pluimveehouders in het Zuiden van het land met klem aan hun bedrijven zo goed mogelijk te isoleren door het weren van bezoek, voorts het aankopen van pluimvee te staken en verpakkings materiaal als korven en kratten niet meer voor verzending te gebruiken. Bij eventueel optreden van eerste ver schijnselen van dc pseudo-vogelpest dient terstond een dierenarts gewaarschuwd te worden, die de offiticle instanties zal ver wittigen. Een dierenarts uit een dorp in Noord-Brabant deelde Dinsdagmiddag aan dr. Venema, inspecteur van de Veeartsenijkundige Dienst, telefonisch mede dat op zijn dorp drie kippen aan vogelpest zouden zijn gestorven. Toen dr. Venema twee uur later ter plaatse arriveerde was de helft van de pluim veestapel al dood. De burgemeesters van Eindhoven en Geldrop hebben officieel bekend gemaakt dat in deze gemeente gevallen van pseudo- vogelpest zijn geconstateerd. Alle houders van pluimvee en vogels, die ziektever schijnselen constateren, wordt verzocht hiervan onmiddellijk kennis te geven aan de burgemeester. Verder is het verboden zieke of verdachte dieren te vervoeren, te koop aan te bieden of te verkopen. De in gezetenen worden ernstig aangemaand voorlopig geen pluimvee of vogels van onbekenden of op markten te kopen of te verhandelen. TjLoectahtruwk? sfaalmout yemreuwten'verhetertuwbloed -ZWOUE Dammen Kampioenschappen in het District Kennemerland De uitslagen van de wedstrijden om de persoonlijke kampioenschappen in het district Kennemerland luiden: Eerste klasse: K. de JongN. M. Oud 20; II.- BerghuisG. Hekelaar 20; L. VooijsJ. Holm 20; J. van StratenA, F. Leuffen 11. Tweede klasse: J. van HorickF. Lubbe 2—0; M. Weiland—G. Faaij 2—0; G. J. Steen- kist—P. de Kort 2—0: W. Vcrheijde—F. Lubbe 20. Derde klasse: G- HeinsbergenJ. Mulder 20; H. KlaverM. Heinsbergen 20: Th. BlomW. Nauris 20; L. FopmaJ. v. d. Hogen 20. Overwinning voor SI. Bavo Voor de finale om het clubkampioenschap eerste klasse van Noordholland werden de volgende wedstrijden gespeald: „St. Bavo" I (Heemstede)—„GSZ" I (Bovenkarspel) 119: „Gezellig Samenzijn" II (Amsterdam) „Gezellig Samenzijn" III 119. Haarlemse Damclub De vijfde partij van de herkamp tussen P. J. van Dartelen en J. B. Sluiter Jr. is ge speeld om het hoofdklasse clubkampioen schap 1948/49 der Haarlemse Damclub, in welk tournooi beide spelers met gelijk aan tal punten op de eerste plaats eindigden. Evenals de eerste vier beslissingspartijen eindigde ook deze partij in remise. Damreünie 1950 De Provinciale Noordhollnndse Dambond heeft de organisatie van de damreünie 1950, welke gehouden zal worden op 10 April (Tweede Paasdag) in het Krelagehuis te Haarlem opgedragen aan Damclub „Kijk Uit" te Haarlem, welke vereniging ter ge legenheid van haar 12',i-jarig bestaan een jubileum-tournooi voorbereidt. Schaatsenrijden Dick Button wereldkampioen Dick Button won tc Londen voor de derde achtereenvolgende maal het wereldkam pioenschap kunstrijden voor heren, Hij be haalde na het vrije rijden de titel met 1419.47 punten en plaatscijfcr 7. Op de tweede plaats eindigde de Hongaar Ede Kiraly met 1344.92 punten en plaatscijfer 14. Derde in het kampioenschap werd Jenkins (Verenigde Staten) met 1277.96 punten en plaatscijfer 25 en de Oostenrijker Helmut Seibt werd als vierde geklasseerd met 1274,35 punten en plaatscijfer 28. Hedenavond om vijf minuten over acht zal de heer R. Laan Sr., voorzitter van de Cen trale Bond van Transportarbeiders over Hil versum II spreken over „Dc havenarbeiders lossen de wapens".

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5