1 ransportbedrijf Feye bracht 33 mille op Fris - Keiler Macdonald WIRE- en TAPE-recorders SLEUTEL WEG: TAXI in Haarlem-Noord? Veertig jaar met de kniptang Paviljoen Paradis Woensdag 8 Maart 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant De „Trio" zal in Brabant zijn oude taak voortzetten Om in beurstermen te spreken: de koet sen waren „verdeeld", de paarden „willig" en de schepen „prijshoudend" gisteren op de verkoping van het transportbedrijf Feye. Op de prijs van het rollend materieel viel geen pijl te trekken. De ene lijkwagen ging voor 175 en een andere voor nog geen tachtig, een landauer bracht het met moei te tot vier tientjes, drie volgwagens in een rouwstoet werden opgejaagd tot over de duizend gulden. Alleen het kennersoog kon daar een verklaring voor geven en de be zitters daarvan lieten in het bijzijn van concurrenten over hun overwegingen niets los. De veiling der paarden bracht een men selijk element in de brouwerij. In het zonnige Groot-Heiligland werden ze om beurten met vrolijk geklepper voorgereden. Nauwelijks stonden ze stil of de paarden- kooplui stoven op de bekken af om er een blik in te werpen, hetgeen hun was toe gestaan want de rossen werden verre van cadeau gegeven. Hun koopsom varieerde van tussen de vijf- en zeshonderd gulden tot zevenhonderd gulden toe, zodat men het antwoord van een der veiling-officials op een onbescheiden vraag „Hoe'oud is dat paard?" „Zestig jaar" niet al te ernstig moest nemen, te meer niet omdat een van de adspirant-kopers een stevige klats op de schoft van het dier gaf met als enig commentaar: „Een goed paard". Alleen een beetje vurig, zoals later bleek, want het begon onstuimig in het rond te dansen in de dichte kring van lieden die er alles en niets mee te maken hadden. In de middag verplaatsè het verkoop apparaat zich ijlings naar het Notarishuis, waar een schare schippers en anderen die iets met het scheepvaartbedrijf te maken hebben zaten te wachten op de cijfersalvo's uit de mond van zaalchef Veth. Die lieten niet lang op zich wachten, want de 43-jarige salonboot „Trio" werd op twee duizend gulden ingezet en schoot per vijfhonderd gulden omhoog na een paar aarzelingen bij 5600 en 6800 tot 7200. Toen gooide de heer Veth er twin tigduizend gulden bovenop, zoals dat in de ferme veilingtaai heet en rusehte 't met duizend gulden tegelijk naar beneden tot de heer Smits uit Woudrichem bij driedui zend gulden „mijn" riép, hetgeen niet zo zeer betrekking had op dreigend oorlogs gevaar dan wel op zijn wens zich eigenaar van het trotse schip te mogen noemen, voor welk feit hij in totaal 10.200 over bleek te hebben. De „Trio", zo vernamen wij, zal 's winters de veerdienst tussen Loevestein, Woudrichem en Gorinchem onderhouden en zal 's zomers duizenden dagjesmensen op de vredige „Mark" van Breda naar het natuurbad „De warande" bij Oosterhout gaan vervoeren, zodat het schip aan zijn bestemming trouw blijft. Vervolgens ging de 59 ton metende vrachtboot „Helena Maria" voor 8110 aan een Zaanse schipper, die bij het afmijnen Velser Politie organiseert wandeltochten De Politie Sportvereniging „Velsen" or ganiseert op 18 en 19 Maart wandeltochten. Gestart wordt bij hötel „Velserend" in Santpoort en men heeft twee parcoursen uitgezet. Een van 15 km waaraan personen bene den, de 16 jaar kunnen deelnemen. Het tweede gaat over een afstand van 25 km en is berekend voor personen boven ge noemde leeftyd. Burgers, militairen en politie kunnen zowel individueel dan wel in groepsver band meelopen. Wie de tocht binnen 5y2 uur volbrengt komt in het bezit v.an een aardewerk her- inheringsbeker. Ook is een extra groeps- prys beschikbaar gesteld. Inschrijvingen kunnen tot 13 Maart wor- •den gericht aan de heer D. Tjeerds, Leeu weriklaan 42 in IJmuiden-Oost. voor opname van: Muziek, Vergade ringen, Hoorspelen, Dictaten etc. Vraagt demonstratie en inlichtingen JANSWEG 42 - HAARLEM - TEL. 11828 (Adv.) precies een tientje boven zijn aanvankelijk bod bleef. Het stalen motorvlet „Phoenix" ging voor een dikke drie mille van de hand en een stalen vlet zonder meer haalde een kleine zevenhonderd gulden. Daarmee kwam een einde aan deze merkwaardige verkoping, waarbij een oud Haarlems bedrijf in totaal voor 33.000 gul den werd geveild. De stalhouderij bracht 11.700 gulden op. TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECIALIST'' (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 7 Maart 1950 ONDERTROUWD: 7 Mrt, j. Colegem en G. H. Zwaan; J. Selhorst en H. A. G. Dube- laar; J. van der Vaart en J. Lijeklama a Niieholt; A. de Boer en T. Oostwouder. GEHUWD: 7 Mrt, R. van Rees Vellinga en C. Fibbe. BEVALLEN van een zoon: 4 Mrt, E. A. M. Boomsvan Lunenburg; 6 Mrt, N. Heu- vingKluit. BEVALLEN van een dochter: 5 Mrt, D. C. SmitHoenderdos; 7 Mrt, C. E. Klerx Pieters; D. MarsmanAalders. OVERLEDEN: 4 Mrt. A. M. van Rumpt, 21 j. Spaarnwouderstraat; 5 Mrt, H. A. Keijzer—van Werkhoven. 50 j.. Hazepaters- laan; F. E. Hoogland—de Beste, 65 j-, Kemp straat; J. Kroon, 68 j„ Nagtzaamstraat; W. F. Quast. 70 j.t Tesselschadestraat; C. E. Kroon —Mulder, 83 j., Kleverparkweg; 6 Mrt, H. Le Noble, 45 j., Rijksstraatweg; J. F. Hoek stra, 77 j., Wilhelminalaan. Amateurtoneel „Eén van ons" door John Galsworthy Bracht de H.T.C. in het vorige seizoen het drama „Voortvluchtig" van John Gals worthy tot vertoning, deze week kwam men met het nog altijd boeiende spel „Eén van ons" (Loyalties) van deze schrij ver voor het voetlicht. Een bepaalde reden voor deze voorkeur zal er wel niet zijn aan te wijzen, tenzij een gebrek aan mo derne werken, maar gezegd moet worden dat het hedendaagse publiek ruimschoots voldoende aandacht bleek te hebben voor het ten dele wel enigszins verouderde probleem, al zou het wel eens actueel kunnen worden. Velen beschouwen dit stuk uit 1922 als het hoogtepunt van Gals worthy's oeuvre, naar mij dunkt niet ge heel ten onrechte. Immers zijn befaamde onpartijdigheid, die de conclusies aan het auditorium overlaat, is hier tot het uiter ste volgehouden. Galsworthy speelt nooit vals, heeft een Engelse deskundige eens geschreven. Ook hier geeft hij in schijnbaar koele objecti viteit de tegengestelde principes de gelijke maat. Bovendien hoedde hij er zich zorg vuldig voor om uit het voorgestelde bij zondere geval enigerlei generalisatie te trekken. Zijn maatschappij-eritiek blijft altijd gematigd, zijn ernst voortdurend vriendelijk, maar zijn sociale bewogenheid is in iedere situatie voelbaar, zijn mede lijden met de onrechtvaardig behandelden brandt onder deze oppervlakte zeer hevig. Wat men op Galsworthy als toneelschrij ver ook tegen mag hebben, hij was een eerlijk realist, die zijn kracht zocht en dikwijls vond in strikte vereenvoudiging. In dit stuk over rassentrots en sociale conventies (een groot gedeelte van de handeling speelt zich af in een deftige Engelse club. waar één der leden tegen een beschuldiging van diefstal door een vertegenwoordiger van „een mindere klasse" in bescherming wordt genomen) onthield hij zich nauwgezet van alle sen timentaliteit en gebruik van grote woor den, die het evenwicht verstoord zouden hebben. Méde door de verbrokkeling in zeven taferelen (met bijna evenzovele change menten) is dit stuk, hoewel de schrijver recht op zijn doel afgaat, voor amateurs buitengewoon moeilijk te realiseren. Het zijn namelijk niet de menselijke figuren, die hier domineren, maar een bijna tra gische atmosfeer: de onpersoonlijke machten der maatschappelijke "organisatie, die slaven en vijanden maakt. In 'dit op zicht ontbrak er aan deze voorstelling on der 'regie van Wim Paauw tamelijk veel. Maar overigens, vooral in de scènes waar normale gevoelens in het geding werden gebracht, was er dikwijls zeer verdienste lijk spel te genieten, in het bijzonder na de pauze in het advocaten-kantoor. De heer L. Straus, aanvankelijk een te onduidelijke figuur, maakte gaandeweg van de beschuldigde kapitein Dancy een karakter dat aan de eisen voldeed. Tref fend suggereerde hij de zelfstrijd en de aandoenlijke liefde voor zijn vrouw, zoals in het slot van het tweede en in het begin van het derde bedrijf. Voor deze fragmen ten verdient echter vooral de regisseur hulde. Mr. N. Drost had zijn Joodse tegen speler, die de stilzwijgende ere-code van de aristocratische klasse niet wenst te eerbiedigen, stelliger iets parvenu-achtiger kunnen uitbeelden. De meeste bijrollen waren bevredigend bezet. In het bijzonder moeten worden genoemd: de heer J. de Reede als de ondervrager in de sociëteit, de heer H. J. Beukman als de verdediger, mr. H. F. L. Wensink, mr. M. C. Wijt en de heer A. G. Koppen. De koeterwalende Ricardos van de heer B. R. Frerichs werd met een open doekje beloond. DAVID KONING ..PIETJE BELL" OP DE PLANKEN Het Rotterdams Kindertoneel brengt op Zondag 12 Maart in de gemeentelijke Con certzaal een voorstelling van de klucht „Pietje Bel!" naar het gelijknamige kinder boek van Chr van Abcoude, welke schrijver thans in Amerika woont en schriftelijk zijn goedkeuring aan deze bewerking heeft gegeven. Prof. dr. Wertheim „Alleen geleide economie kan Indonesië welvaart brengen"' Voor de Vereniging NederlandIndone sië sprak gisteravond prof. dr. W. F. Wert heim in Brinltmann over het welvaarts- vraagstuk in Indonesië. Hij begon met er op te wijzen dat er nog nauwelijks een be gin is gemaakt met de oplossing der econo mische moeilijkheden en dat er zelfs nog steeds honger heerst. Hij onderstreepte de mede-verantwoordelijkheid voor het wel zijn van Indonesië die ons land nog steeds heeft, een verantwoordelijkheid die uitgaat boven de normale die een ieder voor het welzijn van zijn medemensen heeft, omdat een deel van de moeilijkheden waarmee Indonesië strijdt, voortvloeit uit het kolo niale systeem. Prof. Wertheim zei dat de bewering dat in Indonesië voor de oorlog welvaart zou hebben geheerst, een even grote legende is als het verhaal dat de vrijheidsstrijd uit sluitend zou zijn gevoerd door een intellec tuele bovenlaag. Zelfs de ongetwijfeld eer lijk gemeende „ethische politiek"' heeft die welvaart voor de bevolking nooit kunnen realiseren. Hij betoogde dat kapitaals-in vesteringen in koloniale gebieden nooit tot verrijking doch alleen tot verarming van de bevolkingen in die gebieden hebben ge leid, hoe tegenstrijdig dat ook moge klinken, omdat deze alleen werden gebruikt om de agrarische export te stimuleren. De spreker haalde enige ontstellende voorbeelden van de armoede tijdens de voor-oorlogse crisis-tijd aan, die hij ont leende aan officiële rapporten. Zo viel in een Volkenbondsverslag te lezeft, dat van alle landen ter wereld de 'malaise het langst en het zwaarst op de bevolking van Neder- lands-Indië heeft gedrukt. Er waren in die tijd streken waar cfe boeren hun oogsten reeds 5 6 jaar vooruit hadden verkocht of verpand om hun landrente te kunnen betalen. Na die tijd volgde de ruïneuze bezetting door de Japanse legers en daarna kwam de revolutie die gepaard ging met twee mili taire acties. Het is dus onredelijk te ver wachten aldus de spreker dat Indo nesië nu ineens een gezonde economie uit de grond zou kunnen stampen. De grote handicap van de Indonesische economie is, dat de productie te laag is. Men beschikt er niet in voldoende mate over het verlengstuk van de menselijke arm, de machine. Theoretisch zouden me chanisatie van de landbouw en industriali satie de oplossing vormen, maar er zijn vele practische moeilijkheden. Kapitaals-inves teringen op de oude voet, die streven naar Bel 17000 (Adv.) het herstel van de oude cultures zouden evenzovele stappen op de verkeerde weg zijn. De industriële landen zullen erv voorts niet op gebrand zijn om van hun goedkope grondstoffenleverancier een industriële concurrent te maken. Rust en orde, ver betering van voeding, hygiëne, onderwijs en voorlichting, de aanleg van havens en we gen, een coördinatie van de mechanisatie- en industrialisatie-plannen, het beschik baar hebben van geschoold personeel; het zijn allemaal voorwaarden voor een succes volle reorganisatie van de Indonesische economie. De Indonesische regering heeft nochtans de weg van particuliere investeringen ge kozen en in de economische paragraaf van de Ronde Tafel-overeenkomst ligt de na druk op het herstel der cultures. Ook de V. S. denken in die richting. Ter illustratie wees prof. Wertheim op de lening van 300 millioen dollar die Mao Tse Tung uit Mos kou 'heeft meegebracht tegen een rente van 1 waaraan een plan voor de industriële ontwikkeling van China is verbonden. In donesië heeft een belangrijke lening van 100 millioen dollar van de V. S. losgekregen, maar tegen een rentevoet van 3% en met de verplichting de rubber-plantages en de olie-bronnen zo snel mogelijk op top- productie te brengen. Prof. Wertheim betoogde, dat deze metho de Indonesië van een koloniaal tot een semi-koloniaal gebied zal maken, waarin wel politieke maar geen economische onaf hankelijkheid zal bestaan. Hij zeide er van overtuigd te zijn, dat de Indonesische lei ders dit in de toekomst zullen beseffen en dat zij over zullen gaan op de weg der economische ordening. Ook dan zal er voor buitenlands kapitaal plaats zijn, maar in een andere vorm. Hij is daarom voor de toekomst niet pessimistisch, temeer daar in het ontwaakte Azië onvermoede krachten sluimeren. Toogdag De Donge Kerk De toogdag van De Jonge Kerk voor Noord- en Zuidholland in Utrecht wordt op de Tweede Paasdag te Haarlem gehouden. Na een kerkdienst in de Grote Kerk, waar in prof. dr. G. C. van Niftrik van Amster dam zal spreken over „Slopen of bouwen", wordt des middags in de gemeentelijke Con certzaal een bijeenkomst gehouden, waafin ds. F. Keja van Stompetoren zal spreken over „Bouw mee". Verder zijn er zang, mu ziek en vertoning van een film. Op 12 Maart jubileren weer twee leden van de oude garde van de N.Z.H.V.M. Het zijn de conducteur Geurt van Huis en de ambachtsman J. J. de Leeuw, beiden te Haarlem. Dé conducteur Van Huis is een beken de figuur geworden voor hen die zich ge regeld door de tram laten verplaatsen. Hij kwam in 1910 al bij de toenmalige Haarlemse paardentram, eerst als stal knecht, in welke functie hij onder meer belast was met het heen en weer brengen van de vermoeide en de verse paarden tussen de stal aan de Pieter Kiesstraat en het Stationsplein. Na een jaar werd hij tot koetsier bevorderd en van dat ogen blik waren het zijn altijd fors stemgeluid, zijn immer stralend gelaat en steeds toe nemende lichaamsomvang die hem tot een graag gezien en gehoord personeelslid maakten. In 1913 ging hij over op de elec- trische tram en tot 1 November 1948 heeft hij dienst gedaan op de oude lijn, afge wisseld met ritten op de dienst Haarlem Leiden en als wagenvoerder-conducteur RAT noch MUIS ontsnapt aan het onweerstaanbare (Adv.) op de sinds lang opgeheven dienst van het Verwulft naar ©verveen. De beste herinneringen bewaart Van Huis aan de drukste tijd, want een leeg rijtuig is niets voor hem. Hij moet klan ten om zich heen hebben en liefst vro lijke klanten. De diensten tijdens de Leid- se Drie Octoberfeesten, wijlen de Haar lemse kermis, na voetbalwedstrijden, op Nieuwjaarsdag, dat was voor hem pas het mooie werk. Bij hem kon er altijd nog wel een sleep passagiers bij, zelfs al puilde men uit het balcon. En niemand behoefde te denken, dat hij door de druk te kans op een gratis ritje had, want de dikke Van Huis had op zulke momenten tien ogen en tien handen en bokste zich door iedere rijdende harington heen. Sinds de laatste rit van lijn 1 doet hij dienst op AmsterdamZandvoort en op ,,'t Kikkertje", dat tussen Sloterdijk en de hooYlstad hobbelt. Maar hij mist zijn oude route zeer, want.„het publiek is hier zo anders, meneer". En hij leeft helemaal op wanneer er een oude bekende opstapt en zegt: „Zo conducteur, jij bent oök nog niks veranderd". En de jubilaris gelooft, dat hij zich op 1 October 1951, wanneer hij het legertje gepensionneerden van de „tram" gaat versterken, lang niet lekker zal voelen. „Want zo'n tram meneer, dat wordt een stuk van je zelf". Franse anti-sajïötagewet aangenomen PARIJS, 8 Maart. (Reuter). Het wetsontwerp dat gericht is tegen sabotage, is met 393 tegen 186 stemmen in de Franse Nationale vergadering aangenomen. De Franse regering had aan de stemming over het ontwerp de vertrouwenskwestie verbonden. Tijdens de debatten van gisteren kwam het opnieuw tot handtastelijkheden. In een ogenblik was de vergaderzaal in een strijd toneel herschapen waaraan drie honderd kamerleden deelnamen. Zij klommen over banken en schopten en sloegen naar el kander. Op het hoogtepunt van de strijd kwamen suppoosten aansnellen om de vechtenden te scheiden. Enkele afgevaar digden ontdeden de suppoosten van hun zware metalen ambtsketenen en begonnen er mede op los te slaan. Het publiek, dat vijf uur op deze sensatie had zitten wach ten, werd uit de zaal verwijderd. Door optreden van de republikeinse garde werd de orde hersteld, waarna het debat werd hervat. Verscheidene afgevaardigden en sup poosten liepen verwondingen en builen op. De oudste afgevaardigden verklaarden na afloop van het debat over de anti-sabo- tage-wet, dat zij nog nooit zulke vecht partijen in de Nationale Vergadering had den gezien als in de afgelopen dagen. President Soekamo ondertekent noodwet staatkundige structuur DJAKARTA, 8 Maart (Aneta). Pre sident Soekarno heeft heden de noodwet tot wijziging van de staatkundige structuur van het grondgebied der Repoeblik Indo nesia Serikat ondertekend. De Indonesische minister van Binnen landse Zaken, Anak Agoeng, verklaarde tegenover Aneta, dat binnen enkele dagen bij presidentieel besluit in overeenstem ming met de noodwet kan worden over gegaan tot definitieve vaststelling van de status van Pasoendan, overeenkömstig de uitspraak van een college, dat thans te Bandoeng bijeen is en dat men de locale constituante zou kunnen noemen. De heren Sarino Mangoenpranoto en dr. Soedjito, leden van de senaat der RIS voor Midden- Java, zeiden in een onderhoud met een vertegenwoordiger van Aneta dat, indien de noodwet tot aansluiting der deelgebie den bij de Negara Repoeblik Indonesia tot uitvoering is gekomen, het voortbestaan van de senaat overbodig wordt en dat dan de functie van de senaat wellicht beter kan worden overgenomen door de „hoge raad van advies". Volgens de verwachting van deze twee senaatsleden zullen er na de eerste fase der unitaristische beweging vier deelstaten overblijven, namelijk de republiek Indonesia, Oost .Sumatra, West Borneo en Oost Indonesië. Minister Stikker heeft een plan NEW YORK, 8 Maart (ANP-Aneta). Minister Stikker is Dinsdagmiddag met een vliegtuig van de K.L.M. uit New York vertrokken. Voor zijn vertrek deelde hij Aneta mede, na zijn aankomst te Amster dam naar Parijs en Londen te zullen gaan om met functionarissen van beide regerin gen zekere plannen betreffende een Euro pese betalmgsunie te bespreken. Verder zeide de minister, dat hij een plan voor een Europese betalingsunie had uitgewerkt, dat hij echter niet zal bekend, maken, ten zij de Europese landen er niet in slagen over een ander plan tot overeenstemming te-geraken. Nieuwe ambassadeur van de Sovjet-Unie in Nederland Met het K.L.M.-toestel uit Praag arri veerde Dinsdagavond de nieuwe ambassa deur van de Sovjet-Unie in Nederland, de heer M. G. Th. Zaitzew. Hij werd op het vliegveld namens de minister van Buiten landse Zaken verwelkomd door jhr. H. Texeira de Mattos van de afdeling kabinet en Protocol van het ministerie. Voorts waren ter begroeting aanwezig de gezanten van Hongarije, Poien en Roemenië. Zes gewonden bij autobotsing op de Afsluitdijk Op de Afsluitdijk is Dinsdag in een dichte mist een personenauto uit Gronin gen tegen een vrachtauto gebotst. De zes inzittenden, vier dames en twee heren, die op weg waren naaf Driehuis-Wester- veld om de crematie van een familielid bij te wonen, werden vrij ernstig gewond. Allen moesten naar een ziekenhuis te Den Helder worden overgebracht. De personen auto en de vrachtauto werden ernstig be schadigd. Aanvaring tussen Deense schepen in de Westerschelde Dinsdagavond zijn op de Westerschelde bij Terneuzen twee Deense schepen met elkaar in aanvaring gekomen. Het 1852 ton metende s.s. „Juliane" van de rederij Erik Winther te Hellerup bij Kopenhagen was zonder lading onderweg van Antwerpen naar Gent. Het schip werd aan bakboordzijde midscheeps geramd door het 4800 ton metende m.s. „Nordvest" van de rederij P. Brown te Kopenhagen. De „Juliane" kreeg een gat van ongeveer een meter breed van het sloepen dek tot onder de waterlijn. Het schip, dat terstpnd begon te zinken, werd door vier sleep boten aan de grond gezet. BINNENLAND De Bijzondere Strafkamer der Bossche rechtbank heeft vonnis gewezen tegen C. J. A. V. uit Rijswijk (Z.H.), die als agent van de „Abwehr" tijdens de oorlog ten gunste van de Duitsers heeft geopereerd. V. werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien jaar. De Rotterdamse politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen de 60-jarige werk man G. R. uit Overschie, wegens het onbe voegd uitoefenen der geneeskunst. R. „be handelde" afwezige patiënten door hun foto te bekijken. Velen kregen de raad Zaterdags tussen 5 en 6 niet op een ladder te gaan staan, omdat hij zich zoals hij beweerde dan met hen bezig hield. De man had veel toeloop. Dr. W. L. Groeneveld Meyer, directeur voor de Middenstand heeft namens de mi nister van Economische Zakefi de bronzen legpenning en- een boekwerk uitgereikt aan de heer J. K. Bosker te Slootd-orp, die in September als militair in Indonesië van dui zend candidaten het beste middenstands examen heeft afgelegd. De stichting Bio-Vacanticoord deelt mede, dat de tijdens de Kerst- en Nieuw- jaarsweek in de Nederlandse bioscopen ge houden collecte een bedrag van f 137.178, heeft opgebracht (vorig jaar f 174.831,79). De opbrengst van deze collecten komt ten goede aan de kinderen uit de behoeftigste gezinnen in Nederland, die door bemidde ling' van de schoolartsen ter verpleging naar het koloniehuis „Russenduin" te Bergen aan Zee worden gezonden. De universiteit van Oxford heeft aan prof. dr. M, W. Woerdeman, hoogleraar voor anatomie en embryologie aan de universi teit van Amsterdam, de graad verleend van Doctor of Science honoris causa. Bij werkzaamheden op een akker te Overloon is het stoffelijk overschot gevon den van een Engelse soldaat. Tevens vond men in een sloot nog de stoffelijke resten van twee Duitse militairen. Bij de identifi catie bleek dat een der soldaten poststukken bij zich had afkomstig uit Düsseldorf.__ In het laboratorium van de Vrije Uni versiteit te Amsterdam is een fles met aceton ontploft. Een tussenmuur bezweek en de vallende stenen vernielden diverse apparaten De brandweer heeft een begin van brand met schuimblusapparaten geblust. Een inwoner van Dubbeldam vervoerde in zijn auto een kist met bijen, Het deksel trilde los. de bijen verkozen de vrijheid en staken de Dubbeldammer in zijn nek, waar door de auto eerst tegen een lichtmast en daarna tegen een boom botste. De bestuur der kwam er zonder verder letsel af. HAARLEM EN OMGEVING Burgemeester en Wethouders van Zand voort hebben het aanleggen.van r-ioleringen in het plan Zeereep-Zuid gegund aan de N.V. Nelis te Haarlem voor een bedrag van f 31.899. Ds. Js. v. cl. Linden te Delfshaven en voordien te Haarlem, staat op het tweetal bij de Gereformeerde kerk van Scheveningen in de vacature van de zeste predikantsplaats. Ds. J. Brceuwsma te Abbenes is voor nemens Zondag intrede te doen bij de Ne derlands Hervormde Gemeente van Zeven bergen. Hedenavond zal dr. W. Lodder uit Bus- sum in het wijkgebouw der Nederlands Hervormde Gemeente aan de Gedempte Oude Gracht 104 spreken over „Palestina en het volk Israël". Op het Haarlemse politiebureau be vindt zich een, waarschijnlijk van verduiste ring afkomstige, gouden oorbel. Daar het sieraad nimer als vermist is aangegeven, ver zoekt de recherche langs deze weg de even tuele eigenaresse zich op het kantoor Sme» (dés tra at te vervoegen. Een 28-jarige Haarlemse transport arbeider kreeg gistermiddag in de Spaarn- wouderstraat een wiel van een passerende personenauto over de linkervoet, waardoor een kuitbeen brak. De man is naar de Joannes de Deo overgebracht, De architect C. C. van Beaumont te Haariem heeft namens zijn Principale, de Commissie Wetenschappelijk Onderzoek Centrale Bloembollen Comité, gevestigd te Lisse, bij onderhandse aanbesteding aan de laagste inschrijfster, de N.V. Wernink's Beton Mij te Leiden, opgedragen het bouwen van een bedrijfsgebouw te Lisse. In het kerkgebouw van dc Evangelische Broedergemeente wordt op Zaterdagavond 11 Maart een concert gegeven door de dames Cor ïgesz, Hendrika Hoekstra en Bets Ne- derkoorn, respectievelijk sopraan, cello en orgel. Op het programma staan onder meer liederen uit Valerius' Gedenckclanck en lie deren-cyclus „Spiegel van smart" door Hendrik Andriessen. Haarlemse Reddingsbrigade In het jaarverslag van de Haarlemse Red dingsbrigade voor drenkelingen deelt de secretaris, de heer Joh. G. van Gennip mee, dat de opbloei, welke zich in 1948 openbaar de in 1949 heeft voortgezet. Het aantal leden bedroeg op 31 December 1949 163. In de Ongevallendienst werkten 42 leden mee. Bij 247 straat- en drie waterongevallen werd hulp verleend. De inspectie van reddingsmateriaal bij de bruggen gaat uit van de gemeentelijke dienst voor het havenwezen. Dat stemt tot voldoe ning. Het grootste deel van de reddingsmid delen is voorzien van nieuw touw. Uitvoerig bespreekt de heer Van Gennip de atciviteit der brigade en vertelt over de demonstraties, prestatietochten en wed strijden. Het financieel verslag van de penning meester de heer A. G. J. van den Berg sluit met een hadelig saldo van f 160. FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door J. L. Lodewijks 13) Als u het persé weten wilt, ja, ik moet huilen, maar niet omdat ik hier van daan ga, zegt Hetty nijdig, ik moet huilen omdat alles aan huis hier mij herinnert aan uw vrouw, en van haar heb ik veel gehouden. Dat kan ik u wel zeggen, van haar heb ik veel gehouden omdat zij de goedheid en de lankmoedigheid zelf was. Er zijn niet veel mensen in mijn lange leven geweest waar ik dat van heb kunnen zeggen. En van u kan ik dat ook niet zeg- 2en- Hetty, ge hebt me daar een pracht van een afscheidscadeau gegeven. Ik ben blij dat ge dat gezegd hebt, ge hebt veel van Martha gehouden; wel Hetty, daar kan ik u dankbaar voor zijn. Ik zou u niet zo dankbaar geweest zijn wanneer ge van mij zoudt hebben gehouden. Bart van Dijk zegt dat met een warm hart, hij meent dat zoals hij het zegt. Hij geeft Hetty een ste vige hand, het is alsof hij er wat mee wil goed maken. Ik wens u het beste in uw rusthuis, als ik in Haarlem kom moet ik u daar eens gaan opzoeken, zegt hij, wie weet of het niet interessant is zo'n inrich ting eens te bekijken. G zult er een pret tig werk hebben. Het ga u goed. Zij is een tobber van een mens, denkt hij. als zij met haar reistas in de taxi is gestapt die haar naar het station zal bren gen. Zij zwerft van het ene huis naar het andere, zij zal moeten werken tot haar oude dag. Zij zal naar een eigen huis ver langen, een huis om te rusten. En nu gaat zij naar een rusthuis om er te werken. Hy heeft dat oprecht gemeend van dat opzoe ken. Een mens zonder familie is zij, zij zal dat misschien toch nog wel een aardige afwisseling vinden. Zij heeft hem het adres gegeven, als er soms eens iets mocht zijn waarvoor u mij nodig zoudt hebben, heeft ze gezegd. Hij zal haar nooit meer nodig hebben. Die troost kan hij haar niet meegeven. Hij zou haar daar wel een plezier mee hebben gedaan, het is immers plezierig voor een mens, te weten dat iemand hem nodig heeft. Misschien kon Hetty hem daarom zo slecht zetten: Martha had haar nodig, hij wist hoe afhankelijk zij de laatste tijd géworden was door haar ziekzijn; maar hij had. buiten haar gekund, hij had het eten dat zij kookte koud laten worden op tafel. Hij was zijn eigen gang gegaan, hij was geen mens om zich te laten vertroete len en verzorgen als een kind. Bart van Dijk moet aan Martha's brief denken. Dat geeft hem een schuldig gevoel. Hij heeft daar misschien iets verkeerds gedaan tegenover een kwetsbare ziel. Hy zou he: r moeten goedmaken. Hij zou dat nog moeten herstellen. Bart van Dijk stuurt een kort schrijven naar het Haar lemse rusthuis, aan mejuffrouw Hetty Zandt, per adres. Zij zal niet weten hoe zij het heeft, een brief nog voor zij goed en wel is aangekomen. Hij schrijft, ik heb iets vergeten door al de rompslomp van uw vertrek, maar ik hoop, dat gij het niet kwalijk nemen zult. Ter nagedachtenis aan mijn vrouw en uit dankbaarheid voor de prima verpleging, die gij haar gegeven hebt, zend ik u per gelijktijdige postwissel een kleinigheid om op de spaarbank te zetten. Voor uw oude dag, want daar moet ge in rust van kunnen genieten na een leven vol werken. Gij zult mij een groot plezier doen door het aan te nemen, het komt eigenlijk van haar, van wie ge ge houden hebt. Hij stuurt driehonderd gulden. Ik hoop dat ge een beetje tevreden' over mij bent, Martha, denkt hij, ge moet maar geduld met mij hebben, want ik ben een man die nog veel leren moet. Maar ik beloof u, ik zal erop studeren, ik zal proberen om mijn eindexamen zo goed te maken als gij dat gemaakt hebt. HOOFDSTUK VII. Het kan zijn, dat je hoofd er niet naar staat en in dat geval heb ik niets gezegd, maar ik ben zo vrij om je eraan te herinneren, dat we nog vijftig glazen ranja en vijftig" roomsoezen schuldig zijn aan de bleeksnuiten van het vacantiehuis. Dat zegt de hötelhoudér, hij schijnt daarop te vlassen. Bart van Dijk moet daar even mee lachen; Ge zit zeker met uw ranja in uw maag, maar het is goed dat ge eraan denkt. We moeten die krenten daar niet vergeten. We zullen er eens op afstappen. Ze stappen er eens op af. Het vacantie- tehuis ligt tegen een hoge duin, het is van verre te zien aan zijn vrolijk dansende vlag. "Ze worden binnengelaten in de be tegelde hall. Kijk, zegt Sjoejrd, daar zit een gedenk steen in de muur voor de stichteres. Het is een geglazuurde steen met dikke relief- letters: „Dit was een goed werk; het moge groeien en grootworden zoals de kleinen die hier in- en uitgaan. Zij gedenken u en uw initiatief in grote dankbaarheid". Dat staat op die steen, dat is mooi gezegd, Eenvoudig en kort, maar mooi. De directrice is een lange, magere vrouw met blinkend witte handen en strak naar achteren gekapt haar, dat verdwijnt onder een sluier. Zij ziet er uit als gesteven en gestreken, zegt Bart tegen de hotelhouder, als zij even de kamer uit is om orders te geven. Zij vertellen waarom zij komen. De directrice krijgt er een blosje van, zij kan haar verrassing moeilijk verbergen. Dat gebeurt niet alle dagen, zoiets is eigenlijk nog nooit voorgekomen. Dat is jammer, daar moesten meer mensen eens aan den ken, want de kleintjes hier hebben het niet zo weelderig, dat kunnen de heren zeker wel begrijpen. De middelen van het huis zijn niet overvloedig en er moet met het geld gewoekerd worden om zoveel mogelijk kinderen een maandje hier te kunnen halen. De heren weten zeker wel dat het dearmsten der armen zijn, die hier komen? En dat de ouders zelf dus niets kunnep bijdragen? Dat zij de klein tjes dikwijls niet eens behoorlijk in de kleren kunnen steken om met vacantie te gaan? Ja, de heren weten dat, zij kunnen dat wel op hun vingers uittellen. Zij begrijpen wel dat de kinderen het hier niet al te feestelijk kunnen hebben, zij kunnen niet meer verlangen dan dat zij eens een maandje buiten hunne krotten leven en wat frisse lucht met stevige voeding naar binnen krijgen. Maar daarom zijn de heren dan ook op het idee gekomen om eens wat voor de kleinen te doen, zij willen hun een uitstapje en een pretje bezorgen, en de directrice zal wel zo vriendelijk willen zijn om dat op de heren hun kosten te organi seren. Zo vriendelijk wil de directrice wel zijn, natuurlijk zal zij dat graag doen, zij is erg dankbaar voor het aanbod, maar de heren moeten er wel om denken, dat zij het feest je niet te overvloedig moeten maken; de kinderen moeten niet verwend worden, zij moeten niet gaan denken dat zij in het huis iets te kort komen. Het is toch al zo moeilijk om er orde onder te houden, het is een losbandige troep en thuis hebben zij geen discipline gekend, tenminste de meesten niet. Er zijn wel enkele uitzonde ringen, die uit hele nette en beschaafde milieus komen, maar zeventig procent komt hier met een minimum aan beleefd heid en opvoeding. Daarom heersen er in het tehuis ook strenge regels, die koste wat kost moeten gehandhaafd blijven. Ja, de heren begrijpen dat. Of zij het tehuis eens kunnen bezichtigen nu zij toch hier zijn? Dat kan, de directrice zal een van de leidsters roepen, die zal hen rond leiden en alles vertellen. En nu moet zij tot haar spijt afscheid nemen, er is veel werk aan de winkel, zij zal zorgen dat de kinderen, de volgende Woensdag om drie uur onder geleicle in het hotel in Bergen worden gebracht, zij moeten dan 'om zes uur weer thuis zijn. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6