c 3 Hilversum zal weinig storing hebben van Radio-Aleppo De radio geeft Vrijdag Koffie op bon 425 PANDA EN DE MEESTER-MXJZIKANT C Wereldnieuws Donderdag 9 Maart 1950 2 Na 15 Maart zijn de golflengten (resp. frequenties) van de belangrijkste Europese omroepstations: i Moskou 1734 m 173 lcc B.B.C. Light progr. 1500 m 200 kc t Oslo 1376,1 m 218 kc j i Beromünster 567,1 m 529 kc Brussel Frans 483,9 m 620 kc B.B.C. Third progr. 463,7 m 647 kc Hilversum I 402,1 m 746 kc Rome 355 m 845 kc Parijs I 347,6 m 863 kc Milaan 333,7 m 899 kc B.B.C. Home Serv. 330,4 m 908 kc Brussel Nederlands 324 m 926 kc Hilversum II297,9 m 1007 kc Parijs II 280,4 m 1070 kc ;B.B.C. Home Serv. 275,7 m 1088kc; B.B.C. Light Progr. 247,1 m 1214 kc B.B.C. Eur. Serv. 231,7 m 1295 kc B.B.C. Eur. Serv. 223,9 m 1340 kc I Radio-Luxemburg 208,5 m 1439 kc Vaticaanstad 196,2 m 1529 kc: NIEUWE GOLFLENGTEN Vele luisteraars naar regionale omroepen moeten radio laten ombouwen (Van onze verslaggever) Volgende week Woensdag om twee uur 's ochtends in het holst van de nacht dus zal zich, zoals wij reeds meldden, een belangrijke wijziging in de golflengte- verdeling van de Europese landen afspelen. Een wijziging, waartoe reeds in 1948 tijdens een langdurige conferentie in Kopenhagen werd besloten, doch één, die zo ingrijpend is, dat vele Europese zenders voor een belangrijk deel moesten worden verbouwd. Derhalve werd toen besloten de nieuwe regeling pas op 15 Maart 1950 in ie laten gaan. Er zijn daar in Kopenhagen belangrijke besluiten genomen. Belangrijk niet alleen voor de gewone luisteraar naar „avond- treinen'' en concerten, maar van groot be lang ook voor de radio-telefonie, de scheep vaart en de luchtvaart. Op de grootste moeilijkheden stuitte men echter toen de Europese omroepstations tevreden moesten worden gesteld. In 1947, op een internatio nale conferentie in Atlantic City was reeds besloten welke banden gebruikt mochten worden voor de Europese zenders. Het resultaat was dat, toen besloten was een onderlinge afstand van 9 kilocycles tussen de diverse zendkanalen aan te houden, er 138 kanalen waren om te verdelen onder 380 zenders. Dit betekent dat er thans on geveer vijftig procent meer zenders zijn dan in 1933, toen de laatste golflengte-ver- deling op een conferentie in-Luzern werd vastgesteld; bovendien werd in die tijd het totaal zendervermogen opgevoerd van 500 kiloWatt tot ruim 12.000 kiloWatt. Samen op één golflengte Uiteraard kon niet worden vermeden, dat verscheidene zenders op één golfleng te zouden komen te zenden, doch zoveel mogelijk is rekening gehouden met zend- capaciteit en de afstand tussen de verschil lende zenders. Een gevolg hier van is, dat- de tweede Hilversumse zénder haar golf lengte op 1007 kilocycles (298 meter) moet delen met een nog niet geheel gereed ge komen zender in Aleppo (Syrië). Hier moet echter aan worden toegevoegd, dat Syrië de Kopenhaagse overeenkomst niet heeft willen ondertekenen, daar het be zwaren aanvoerde tegen het feit, dat Radio Istanboel met zijn 150 kilowatt slechts negen kilocycles van Aleppo verwijderd de twintig-kilowatt zender in het Syrische zendstation wel eens sterk zou kunnen storen. De Nederlandse radio-autoriteiten houden derhalve rekening met de moge lijkheid, dat Aleppo gebruik zal maken van de andere Nederlandse golflengte op 402 meter (746 kilocycles). In ieder geval zal Hilversum echter één exclusieve zender overhouden. De twee grote Nederlandse zenders zijn dus weinig gewijzigd. Anders is het met de derde Nederlandse golflengte in de midden-golven, waar do steunzenders en regionale omroepen op zullen uiteenden. Deze kleine zendertjes met een vermogen van vijf kilowatt in Hoogezahd, Hengelo en Hulsberg zijn verwezen naar de 188 meter-band. Dit is een golflengte, die vele luisteraars vergeefs op hun radiotoestel zullen zoeken; de P.T.T. tekent hier echter bij aan, dat met geringe kosten en weinig moeite deze toestèllen zodanig kunnen worden veranderd, dat hun bezitters in Noord-, Oost- en Zuid-Nederland naar deze zender kunnen luisteren. De zender van de Gereformeerde kerk in Bloemendaal blijft tenzij uit het buiten land ernstige klachtetn komen, op 245 meter uitzenden. Vooruitgang Het is echter zeker, dat de Nederlandse luisteraar bij deze wijziging niet zal ach teruitgaan. Een ieder weet, welke moeilijk heden in de afgelopen jaren zijn gecon stateerd op de Hilversumse golflengte 415 meter. Het is niet te verwachten, dat de betrekkelijk zwakke zender in Aleppo de luisteraars in ons land ook maar in de ge ringste mate zal hinderen. ADVERTENTIE Kheumatiek ondermijnt Uw hete gestel. Want 't knaagt en knaagt en knaagt maar. Maak toch een einde aan die ondragelijke plaag, die U ziek maakt en moedeloos en allengs tot niets meer in staat. Pak Uw kwaal in de oorzaak aan. Met de weldadige Kru- schen-kuur. Om van Uw bloed te zuiveren van die pijnverwekkende onzuiverheden, die zich nu meer en meer vastzetten in hoeken en gaatjes endie zich eerst meldden met scheuten en steken, maar allengs werden tot dagen en nachten van onafgebroken pijn. Zoals ettelijke tienduizenden Rheumatiek- lijders over de hele wereld verlossing vonden bij Kruschen, zo zal ook voor U de weldadige werking zich haast als een wonder openbaren. Met de kleine dagelijkse dosis Kruschen voelt ge U al gauw weer een heel anders mens: fit, monter en opgewekt en met geen zweem van pijn meer. omdat Kruschen Uw bloed zuiverende organen weer nieuwe energie en levenskracht schonk. Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Ge wijde muziek. 8.45 Platen. 9.15 Voor zieken. 9.30 Platen 10.30 Morgendienst. 11.00 Viool. 11.30 Strijkorkest. 12,00 Koor. 12.30 Weer bericht. 12.33 Blaaskwintet. 13.00 Nieuws. 13.15 Volkmelodieën. 13.45 Promenade-orkest. 14.15 Platen. 14.40 Voordracht. 15.00 Kamer koor. 15.30 Platen. 15.40 Voordracht. 16.00 Kamerkwartet. 16.30 Viool en piano. 17.00 Concertgebouworkest. 17.30 Friese causerie. 17.45 Het Evangelie in Esperanto. 13.00 Gees telijke liederen. 18.15 C. M. B.-kwartier. 18,30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19,15 Regeringsuitzending. 19.35 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen, 20.30 „Haak in". 21.00 Harpensemble. 21.25 Behoud en verzorging van natuurschoon, causerie. 21.45 Radio-philharmonisch Orkest. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 415.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 „Thuis". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Koor. 11.10 Voor dvacht. 11.30 Accordeonorkest. 12.00 Orgel en koor. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sportpraatje. 12.45 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte mu ziek. 13.45 Platen. 14,00 Voor de vrouw. 14.20 Kamerorkest en soliste. 15.00 Causerie en voordracht. 15.20 Kamerorkest en solist. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Pianoduo. 17.20 Muziekpraatje. 18.00 Nieuws. 18.15 Feli citaties. 18.40 Platen. 19.00 Denk om de bocht, 19.15 Kwartet. 19.30 „Gelovige mensen". 19.45 „Een radiokrabbel". 20,00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Pianorecital. 20.30 „Mensen aan het werk". 21.00 Verzoekpro gramma. 21.25 „Aetherforum". 21.55 Buiten lands overzicht. 22.10 Populaire muziek. 22.40 „Vandaag", 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Groninger Orkestvereniging.- Van 15 Maart af zullen op alle postkan toren gratis lijsten met. de nieuwe golf lengte-verdeling in ons oude werelddeel verkrijgbaar zijn. De Oosterpolder is het eerst aan de beurt De minister van Verkeer en Waterstaat heeft de voorzitter van de Tweede Kamer medegedeeld, dat de regering heeft beslo ten, overeenkomstig het advies van de Zui derzeeraad, bij de verdere inpolderingen in het IJselmeer het voorlopig als Oosterpol der aangeduide onderdeel als eerste ter hand te nemen. Geen nationale demonstratie in het Stadion op Bevrijdingsdag Naar aanleiding van het besluit dei- autoriteiten om op de nationale Bevrij dingsdag het personeel van overheidsbe- chijven na 1 uur vrijaf te geven en het aavies aan de particuliere ondernemingen zulks ook te doen, deelt de raad van commissarissen van de N.V. „Het Neder- landsch Sportpark" mede, dat door deze maatregel het plan om ter gelegenheid van het eerste lustrum' der bevrijding een nationale demonstratie onder leiding van Carel Briels in het Olympisch Stadion te Amsterdam te geven, onuitvoerbaar is ge bleken. Deze zal derhalve niet doorgaan. Unesco-tentoonsfelling van leermiddelen in Amsterdam Prof. -dr. H. R. Kruijt heeft Dinsdag in het Indisch Instituut te Amsterdam een Unesco-tentoonstelling van leermiddelen voor fundamenteel onderwijs geopend. Deze tentoonstelling zal tot en met 15 Maart in Amsterdam blijven. Prof. Kruijt, die voorzitter is van de Nationale Unesco- comrnissie, zeide dat deze tentoonstelling een eerste stap is op de weg naar een ver gelijkende studie van leerboeken. Zij om vat leermiddelen uit de Belgische Congo, uit Britse gebieden van Afrika, uit de lan den van de Franse Unie en uit Indonesië. Ook is het woord gevoerd door de Hoge Commissaris van Indonesië, mr. Moham med Roem. Een der grootste problemen, waarmede de regering van Indonesië te kampen heeft, is de verheffing van grote lagen van de bevolking, en hun opvoeding tot burgers, die aan een democratisch staatsbestel kunnen deelnemen, zo zeide hij. De regering van Indonesië zal graag de Unesco steunen - in haar streven. Ten aanzien van onderwijs en opvoeding zal Indonesië eigen wegen inslaan, maar het wil daarbij gaarne het goede van de oude toestand behouden. WETSONTWERP ZWEMINRICHTINGEN IS INGETROKKEN. De minister van Sociale Zaken heeft de voorzitter der Tweede Kamer medegedeeld dat het op 19 Februari 1947 aan de Tweede Kamer aangeboden wetsontwerp, houdende bepalingen ter voorkoming van gevaren voor de gezondheid en het. leven bij het gebruik van zweminrichtingen wordt inge trokken. Het ligt in zijn bedoeling te be vorderen, dat een nieuw ontwerp Zwem- inric'htingenwet binnenkort bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. Eind Maart zal op Keukenhofte Lisse toe er een grote bloemenshow geopend worden. De crocussen op het tentoonstellingsterrein beginnen al uit te lopen. Dodenherdenking bij Woeste Hoeve Bij Woeste Hoeve, halverwege Apel doornArnhem, zijn Woensdag voor de vijfde maal de 117 Nederlanders, die de aanslag op Rauter in 1945 met hun leven moesten bekopen, herdacht. Talrijk waren de familieleden en vrienden van de slacht offers die zich om het eenvoudige gedenk teken hadden geschaard. De heer M. Bui tenhuis, voorzitter van de reünistenvêr- eniging van oud-illegale werkers, herin nerde aan het bloedige offer dat hier werd gebracht. De burgemeester van Apeldoorn, mr. A. L. des Tombe noemde deze dag een van herinnering en dankbaarheid, dank baarheid tegenover degenen, die het leven gaven voor onze vrijheid. Voorts spraken pastoor G. C. Oostveen, Deken van Deven ter, en ds. J. F. Berk el. Tot slot van de eenvoudige plechtigheid werden kransen- gelegd namens het gemeentebestuur van Apeldoorn, de Nederlandse Vereniging van Ex-politieke Gevangenen uit de bezettings tijd en bet Rijkswerkkamp De Kuil te Beekbergen. De „Sibajak" deed Malta aan Het m.s. „Sibajak" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd dat met het troepen transportschip „Kota Inten" in convooi vaart op weg naar Rotterdam, heeft bui ten het vaarprogramma om Valetta op het eiland Malta aangelopen, teneinde een 12- jarig kind, dat aan boord een dijbeen had gebroken, in een ziekenhuis te doen op nemen. De „Kota Inten" heeft de reis ver volgd Maar zal wel door de sneller va rende „Sibajak" worden ingehaald. Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten te 's-Gravenhage heeft bon 425 Algemeen aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van 10 Maart worden gebruikt en blijft geldig voor het kopen bij de détaillist tot en met 25 Maart 1950. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. Op 20 April zal een nieuwe koffiebon worden aange wezen. Stoffelijke overschotten uit Indonesië naar Nederland? Het lid der Tweede Kamer de heer Van de Wetering (C.-H.) heeft aan de mi nisters voor Uniezaken, en Overzeese Rijksdelen en van Oorlog' en Marine ge vraagd of het de ministers bekend is, dat vele nabestaanden van in Indonesië ge sneuvelde «Nederlandse militairen en van in Japanse kampen omgekomenen het bij zonder op prijs zouden stellen, indien overbrenging der stoffelijke overschotten naar Nederland op 's rijks kosten zou kun nen geschieden. De heer Van de Wetering vraagt of de ministers bereid zijn om deze overbren ging te bevorderen, indien door de nabe staanden een desbetreffend verzoek wordt ingediend. Vrijwel geheel volgeboekt is de „Willem Ruys" Woensdagmiddag voor de veertiende maal van Rotterdam naar Djakarta ver trokken. Aan boord bevinden - zich: o.a. 68 employés van de B. P. M, Repatriëring met schepen onder Panamese vlag Contactcommissie uit de koopvaardij maakt bezwaar Naar het A.N.P. verneemt ligt het in de bedoeling bij de repatriëring van Neder landse troepen uit Indonesië ook een of meer transportschepen onder Panamese vlag in te schakelen. De overweging bij het nemen van de beslissing dienaangaan de is uitsluitend geweest de zo spoedig mogelijke terugvoering der militairen. Naar aanleiding van dit bericht heeft de Contactcommissie van Organisaties van Werknemers ter Koopvaardij, gevormd door de Centrale van Kapiteins en Offi cieren ter Koopvaardij en de Centrale Bond van Transportarbeiders, een tele gram aan de minister-president gezonden, waarin ernstige bezwaren worden kenbaar gemaakt tegen het gebruiken van onder Panamese vlag varende schepen. De heer A. de Boon, secretaris van de Centrale Bond van Transportarbeiders, deelde aan het A.N.P. mede, dat Panama geen zeevarende mogendheid is maar toch beschikt over vier millioen ton scheeps- ruimte. Het zijn schepen van buitenland se rederijen, die onder Panamese vlag varen, omdat de voorschriften in Panama zeer primitief zijn. Het Internationale Arbeidsbureau heeft een onderzoek ingesteld op 700 schepen, die onder Panamese vlag varen en daar over een rapport gepubliceerd, waarvan de conclusie luidt dat aan boord van Panamese schepen middeleeuwse toestan den heersen wat betreft veiligheid en so ciale voorzieningen. Schepen die in an dere landen zijn afgeschreven, blijven in de vaart onder Panamese vlag. Zij mogen niet meer in het eigen land worden gere gistreerd. Dit vraagstuk heeft reeds geruime tijd de aandacht van de Internationale Bond van Transportarbeiders. Vorig jaar is het bijna tot een boycot gekomen. In Genève zou een conferentie over de kwestie wor den gehouden. Door de verschillende re geringswisselingen in Panama is hiervan echter nog steeds niets gekomen. In April zal er in Amsterdam weer een conferen tie van de I.T.F. worden gehouden over deze aangelegenheid. De Panamese schepen zijn doorgaans bemand met lieden uit allerlei landen, lieden, die zo gauw zij in eigen land voet aan wal zouden zetten, gearresteerd zou den worden, aldus de heer De Boon. Import van aardappelen is mogelijk De regering' heeft de mogelijkheid tot import van aardappelen door particuliere handelaren opengesteld ter verlichting van de marktsituatie. Gezien de toestand op de internationale markt zijn echter geen grote transacties te verwachten, aldus wordt van officiële zijde meegedeeld. vol van smaak. De reep voor echte chocolade-1 liefhebbers^ EERSTE KAMERLEDEN VRAGEN: Is de consolidatielening eigenlijk wel geslaagd? In het Voorlopig Verslag van de com missie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot het aangaan van geldleningen ten laste van het rijk uiten sommige leden hun bezorgdheid over de hoogte van de vlottende schuld. Zij vra gen, wel^: gedeelte van die schuld wèl en welk gedeelte ervan niet voor consolidatie binnen afzienbare tijd in aanmerking komt. Voorts waren zij ongerust over het grote bedrag aan schatkistbiljetten, dat thans bij de grote bankinstellingen is onderge bracht. Zij duchten daarvan financierings moeilijkheden voor het rijk, indien de cre diteuren dier instellingen deze gelden zouden opvragen voor andere doeleinden dan voor belegging in schatkistpapier. Deze leden achten het een ongezonde toestand, dat de grote bankinstellingen in feite op treden als bemiddelaars voor de rijks- financiéring. Voorts vroegen zij, of de consolidatielening ten bedrage van 200 millioen, eigenlijk wel was geslaagd. Gaarne zouden zij vernemen, hoeveel de institutionele beleggers, in het bijzonder de rijksfondsen, van die consolidatielening hebben overgenomen, voor hoeveel de vrije inschrijvers hebben ingeschreven en hoe veel aan dezen was toegewezen. Duitser als schatbewaarder Een zilveren tafelbestek ter waarde van 1500 zal na zes jaar.in Duitsland te zijn geweest aan de rechtmatige eigenaar te Arnhem ter hand worden gesteld. Een Duitser had het zilver in 1944 aangetrof fen in 4e Gelderse hoofdstad, opgeborgen in een koffertje. Hij had het meegenomen om het te zijner tijd terug te bezorgen. Toen echter de jaren verstreken zonder dat hij in de gelegenheid was om over de grens te komen riep hij de hulp van de pastoor van zijn woonplaats in. Deze stel de zich in verbinding met de Nederlandse geestelijkheid en thans is de partij zilver aan de eigenaar teruggegeven. Schilderijen teruggevonden van Hitiers „verzameling" De politie te München heeft 184 van de 650 meesterwerken teruggevonden, die Hitier voor zijn museum te Linz had ver zameld. Deze doeken werden in Mei 1945 gestolen uit een schuilkelder. Men schat de waarde van 640 schilderijen waaronder zich werken van Rembrandt, Jacob van Ruydael, Van Dijclc en Teniers bevinden, op 200.000.000 Duitse mark. Hans Zurlingen, de Zwitserse gezant in de Sovjet-Unie, heeft om gezondheids redenen zijn ontslag ingediend. 52. Het ros Inferno was een goed-gevoed en gewillig paard, en Joris Goedbloed haalde er nu alle snelheid uit waar het over kon beschikken. Onder aanmoedigen de kretenals: „Vort, vort, edel dier!" en „Hop, paardje, hop!" dreef hij het over de weg, terwijl hij bij zichzelf dacht: „Hier blijkt dïis maar weer de loaarheid van het oude spreekwoord, dat zo treffend zegt: „Beter één paard op de weg dan zestig paardekrachten in de sloot!" Nu waren Panda en maestro Fiedeldum inmiddels opgeknapt met de zestig paardekrachten in de slootoftewel de dure autodie Joris op zijn vlucht had achtergelaten. Het voer tuig was nogal diep in de greppel gedron gen, en ik verzeker je, dat het hun heel wat moeite kostte om het er weer 'uit te krijgen! Ze duwden en trokken én hijgden en bliezen, maar tenslotte kwam er toch weer beweging'in. „Jaja..:, hoera!" riep Panda. „Het lukt! Nu er achter aan!" „We krijgen hem wel met dat oude paard!" mompelde de violist grimmig. Maar Panda zei bezorgd: „Hm..ik weet niet. hij heeft al een heel grote voorsprong!" Hij zou misschien minder bezorgd geweest zijn, wanneer hij had geweten dat zij on verwacht een bondgenoot hadden gekregen. Dat luas niemand minder dan de brigadier Bemardus Boekxoeit, die nog steeds mid den op de weg stond opgesteld, om de wilde zigeuners te vangen. Zijn geduld scheen nu eindelijk beloond te worden, want hij hoorde achter zich het geluid van de aan stormende woonwagen. Weliswaar kwam het voertuig van een andere kant dan hij verwacht had, maar dat mocht hem niet hinderen. „Eindelijk!" merkte hij scherp zinnig op. „Daar komt de woonwagen! Nu zal ik eens laten zien hoe een ambtenaar zijn functie uitoefent!" Concert door afdeling Santpoort van „De Stem des Volks" met Opera Quartet De afdeling Santpoort van de Bond van Arbeid erszanigverenigingen trad Woens dagavond na dertig jaar lang de naam „Morgenrood" te hebben gedragen, in „De Weyman" voor 't eerst op als „De Stem des Volks", onder leiding van Herman Aaftink. Het concert werd gekenmerkt door een ernstig streven naar hogere cultuurwaar den. Toen wij het koorprogramma inkeken en daarop aangekondigd zagen een motet van Joh. Ph. Krieger, een cantate van Bach en fragmenten uit „Die Jahreszeiten" van Haydn, hadden wij, eerlijk gezegd, stille vermoedens dat men wel wat hoog greep. Maar de inzet van Kriegers „Die Gerech ten werden weggerafft" door de soepele alten en de kernachtige bassen, weldra ge volgd door een al even klare en klank- schone aanvang van sopranen en tenoren, heeft ons er direct van overtuigd, dat de verjongde vereniging de taak die zij zich stelt met succes, ten uitvoer kan brengen. De heer Aaftink dirigeert rustig, beheerst' en met degelijk stijlgevoel; hij weet uit het ensemble een goede koorklank te halen. Medewerking werd verleend door het Nederlands Opera-Quartet, bestaande uit Marjo Ingen Soet, sopraan, Toop van Dom burg, alt, Leo Larsen, tenor en Jan Dui- veman, bas. Tezamen met deze solisten en met de pianist Joh. Kat voerde het koor de cantate van Bach „Bleib bei uns, denn es will Abend werden" uit. Het mooie homo phone Largo van het koor waarmee het stuk begint, maakte een stemmige indruk. De solisten, die achtereenvolgens hun aan deel in het werk hadden, vervulden hun taak uitstekend. Opmerkelijk was het fraai vertolkte recitatief van de bas en de ex pressieve aria van de tenor. Een goed ge zongen koraal van het koor besloot deze opmerkelijke prestatie, waaraan ook de pianist ruim zijn deel had. Het koor werkte ook mee in twee frag menten uit „De Jaargetijden" en wel met een vlotheid die kon doen vermoeden, dat men in dit oratorio-genre volkomen thuis was. Wie weet wat daar nog uit groeit! De solisten verzorgden buiten hun mede werking aan het koorprogramma ieder nog een brillante beurt. De sopraan speelde een hoge troef uit met de juwelen-aria uit Faust; de mooie donkere alt zong het „Connais-tu le pays" uit Mignon; de hel dere tenor bereikte een goedkoop succes met „O Paradiso" van Meyerbeer ,'en de kernachtige bas droeg bijzonder fraai de Cavatine uit „De koningin van Saba" voor. Tenslotte zong het viertal nog bet be roemde kwartet uit Rigoletto. We hunnen het tegenwoordig best zon der Italianen stellen. Het enige nummer op Nederlandse tekst „Morgenrood" van Otto de Nobel besloot de avond. JOS. DE KLERK, Harde bank. De familie Connold uit East- Grinstead in Engeland vond, dat het hoog tijd wérd dat de bank, die al ze ven jaar in de huiskamer stond, op nieuw overtrokken en gecapitonneerd werd, want het ding zat erg hard. Het werd inderdaad hoog tijd, want de meubelmaker haalde er tot zijn ontzet ting een lichte Duitse vliegtuigbom uit. Gelukkig leven. Gisteren is de oudste in woonster van de Shetland-eilanden ge storven. Het is mrs. Linklater, die 104 jaar oud werd. Zij was nog nooit van de eilanden af geweest, had nog nooit een trein of een bus gezien, was nooit naar een bioscoop of een schouwburg geweest en bezocht in haar hele leven maar één keer een dokter. De sensatie van haar leven kwam toen in de oorlog een aangeschoten Duitse bommenwer per vlak ïangs haar huis vloog en bran dend in zee dook. Clown. Ernst Fischer, de leider van de Oostenrijkse communisten, die in het parlement de „clown uit het Oosten" wordt genoemd, heeft gisteren zijn mede-parlementariërs' een lachstuip bezorgd, door op te draven met een re solutie waarin hij voorstelde te pro testeren bij de vier bezettende mogend heden tegen hun slappe houding inzake het vredesverdrag en het terugtrekken van de bezettingstroepen en de ophef fing van censuur op post en radio te eisen. Nadat iedereen uitgelachen was, werd over de resolutie niet verder ge sproken. Geruststelling. Maarschalk Tito heeft in een verkiezingsrede verklaard dat de Joegoslavische boeren niet bang hoe ven te zijn, dat de staat beslag zal leg gen op hun landerijen. Het. land is eigendom van de boeren en dat zal het altijd blijven, zei Tito. Wij dwingen niemand toe te treden tot de collectieve boerderijen. Alleen willen wij dat de Joegoslavische boeren vooruitstrevende burgers worden. Eigen politie. De politie in Tokio heeft de leiders van een bende gearresteerd die zich bezig hield met het innen van „beschermingsgeld" van restaurants en andere vermakelijkheidsbedrijven.Werd het geld niet betaald, dan sloeg men de boel kort en klein. De bende had een „politiemacht" van tweehonderd man. Schrik. Kardinaal Spellman, die met 430 Amerikaanse pelgrims in Italië ver blijft, kwam met de schrik vrij, toen de trein waarin hij met zijn gezelschap reisde tussen Florence en Bologna in botsing kwam met een rangeer-loco- motief. Een aantal passagiers liep blauwe plekken op. Bolwerk der beschaving. Britse archeolo gen hebben in de Indus-vallei in Pa kistan overblijfselen gevonden van een bolwerk, dat meer dan 3000 jaar voor Christus daar is gebouwd. Men meent te doen te hebben met een beschaving die ouder is dan de Egyptische en de Babylonische. Smokkelaar. In Oostenrijk is de 29-jarige Nederlandse student H. A. uit Amster dam veroordeeld tot 3J.4 maand gevan genisstraf en 100.000 schilling boete. H. behoorde tot een grote bende die valuta-smokkelarij tussen Zwitserland en Oostenrijk bedreef. Bij zijn arresta tie had H. 600.000 schilling bij zich. Molest. Een groep jeugdige communisten poogde gisteren de West-Duitse presi dent Theodor Heuss te molesteren, toen hij voor- een officieel bezoek in Ham burg arriveerde. De politie kon tijdig ingrijpen en arresteerde de belhamels. Neutraal. De opperbevelhebber van de strijdkrachten te land van de Weste lijke Unie, generaal De Lattre de Tassigny, die in Zwitserland 'een serie lezingen zou houden over het aandeel van zijn troepen in de vorige oorlog, heeft van de Zwitserse regering het bericht gekregen, dat met het oog op de traditionele Zwitserse neutraliteit, het verkieslijker zou zijn, wanneer hij maar niet kwam. De generaal heeft daarna voor de eer bedankt. Strafverlaging voor ex-beheerder van de Arbeiderspers gerequireerd De Bijzondere Raad van Cassatie heeft de zaak behandeld tegen de 56-jarige H. J. K., die in de bezettingstijd als commissaris van het N.V.V. en beheerder van de Arbeiders pers is opgetreden. K., die door het Amsterdamse Bijzonder Hof tot 14 jaar gevangenisstraf is ver oordeeld, verklaarde, dat zijn enige doel de bloei van de Arbeiderspers is geweest. Hij gaf toe dat hij als beheerder opportu nistisch was opgetreden zonder zich al te veel zorg te maken over de middelen, die hij gebruikte bij de bestrijding van zijn concurrenten. De raadsman, mr. Botten- heim, betoogde dat K. veel heeft gedaan voor de verbetering van de sociale positie van het personeel en voor de bloei van de Arbeiderspers. Toen K. bij de Arbeiders pers kwam, verkeerde deze volgens de raadsman aan de rand van het faillisse ment. Na het vertrek van K. bestond er een groot pensioenfonds en waren er vol doen liquide middelen aanwezig- De procureur-fiscaal, prof. mr. Lange- meyer, was van oordeel, dat requirant door het beheer van de Arbeiderspers niet verantwoordelijk is voor het gebruik, dat andere nationaal-socialistiscbe propagan disten van deze instelling hebben gemaakt bij het bewei-ken van de Nederlandse ar beiders. Bedenkelijker achtte de procureur-fis caal de aanklachten, die K. tegen enkele tegenstanders in de bezetting heeft gericht. Mede wegens - het berouw van requirant concludeerde de procureuivfiscaal' tot een verlaging van de gevangenisstraf tot 9 jaar. Uitspraak over vier weken. Wordt personenvervoer op de Haarlemmermeerlijnen gestaakt? De directie van de Nederlandse Spoor wegen heeft aan de minister van Verkeèr en Waterstaat verzocht het reizigersvervoer op enige spoorlijnen met ingang van 14 Mei stop te zetten. Deze lijnen zijn: Stadskanaal Zuidbroek; ApeldoornZwolle; de Haar lemmermeerlijnen AmsterdamNieuwer- sluis en AmsterdamAalsmeer; Heerlen Haanrade; AlkmaarBergen aan Zee; Lage ZwaluweDeri Bosch en Boxtel— Uden. Voorts is de instemming van de minister van Verkeer en Waterstaat gevraagd met het voornemen het personenvervoer niet meer te hervatten op de spoorlijnen Assen Stadskanaal en ApeldoornDieren Doesburg. De productie van ruwe aardolie in Schoonebeek heeft in Januari bedragen; 48.794 ton tegen 52.228 ton in December.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2