Philips, Erres, Waldorp Radio J.G.KaaseRbrood.. Technisch groot! Snoei I^eetn geen rïsic© Bouckaert Zoon Amsterdamse Beurs (Kort en Bondig (j Paviljoen Paradis Donderdag 9 Maarl 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlenische Courant Toneel Een leuk iers blijspel met Louis Saalborn "Wie het répertoire van het Amsterdams Toneelgezelschap op de voet gevolgd heeft, meet wel de indruk hebben gekregen, dat alleen boetvaardige ernst als kunst werd beschouwd en het lachen als een zeden bedervende zonde. Maar nu is gelukkig Louis Saalborn voor het voetlicht gekomen met een door A. Defresne uit het Engels bewerkte comedie, waar een bemoedigen de vrolijkheid van uitgaat. „Zij kregen wat ze wilden" door Louis d' Alton, gisteren voor het eerst in de Haarlemse Schouw burg vertoond, betekent de zoveelste varia tie op een oud thema, dat altijd nieuw en aantrekkelijk blijft, omdat de gebeurtenis sen heen en weer zwenken tussen fantasie en realiteit. Het hoofd van een volkomen aan de grond geraakte familie van allemaal aar dige mensen, in een klein stadje in de buurt van Dublin, slaagt er in overal cre- diet los te woelen (men komt het hem zelfs in de schoot werpen) voor zijn particuliere doeleinden, door achteloos voedsel te geven aan het zich snel verspreidende ge rucht, dat hij weldra in het bezit zal wor den gesteld van een kolossale erfenis; Deze zalige nietsdoener komt spelenderwijs tot de ontdekking dat het bouwen op een fic tie de gemakkelijkste manier is om geld te verdienen. Een speldeprik van de werke lijkheid echter blijkt al voldoende om het hele kaartenhuis, dat geen enkel funda ment bezit, ineen te doen storten, Maar voor dit gebeurt zijn alle kinderen reeds aan een man of aan een lucratieve betrek king geholpen. Naar mij dunkt is deze Louis d' Alton niet alleen een bijzonder handig, maar ook een wijs man, die een leuk stuk leverde, zonder veel meer pretentie dan het mecten van een paar uur gemoedelijk amusement, met een bewonderenswaardig knap ge tekende hoofdpersoon. Louis Saalborn gaf deze Bartley Mumagham letterlijk en fi guurlijk de volle maat. Dwars door alle komische overdrijving heen aanschouwde men steeds een volledig levend mens. Hier ging de stelling op dat men dikwijls aan het uiterlijk van een man zijn innerlijk kan herkennen. Niet alleen liep hij voort durend met citaten van Shakespeare in de mond, maar bovendien was hij de belicha ming van de categorie waarvoor deze dich ter eens Julius Caesar zijn voorkeur liet uitspreken; een gezellige lobbes, die de vreugde van een goede nachtrust smaakt. Een harmonisch en vriendelijk type, naief in de aanvaarding van de dingen zoals ze komen, maar soms onmeedogend scherp in zijn critiek op wie hem niet aanstaan, dat behagen in luieren schept, doch zich ge makkelijk laat meeslepen door wat hem boeit, aïtijd vol nieuwe plannen en inzich ten, gezegend met een rijk gevoel voor humor. In het kleurige décor van Wim Vesseur maakten ook de andere medewerkenden een goede beurt, vooral Louis van Gasteren als een luidruchtige" boer en Paul Huf als een huichelachtige kruidenier. Bij Marie Hamel als de zorgzame moeder des huizes waren de komische effecten er vaak net iets te dik opgelegd. Van de jongeren trok vooral Gerard Heystee de aandacht, als de welwillende zoon die de ene fout met de andere tracht goed te maken. Over het ge heel genomen was het een vlotte, plezie rige voorstelling, die volle zalen verdient. DAVID KONING Het eigen beheer bij Openbare Werken te Haarlem Blijft tot kleine objecten beperkt Het is reeds enige jaren geleden dat de Raad van Haarlem, na een lang debat tus sen voor- en tegenstanders besloot aan Openbare Werken toestemming te geven eenvoudig onderhoudswerk in eigen beheer uit te voeren, waarvoor dan vaklieden in dienst genomen zouden worden. In de afdelingen is gevraagd of het uit voeren van onderhoudswerk in eigen be heer reden tot tevredenheid geeft. B. en W. hebben geantwoord, dat zij tevreden zijn. Zowel wat de kwaliteit van het verrichte werk betreft, als de kosten van het onderhoud. Maar er wordt aan toegevoegd, dat het werk dat in eigen be heer wordt uitgevoerd, slechts een gering deel vormt van het totaal van het onder houdswerk. Het' meeste wordt aan parti culiere ondernemers opgedragen en voor een groot deel aanbesteed. Er was uit de Raad gevraagd of 't ook mo gelijk en wenselijk is om eenvoudige nieu we objecten in eigen beheer te laten uitvoe ren. B. en W. antwoorden dat dit wel aan beveling zou „kunnen" verdienen, maar het dient toch beperkt te blijven tot bij zondere gevallen. Ook was in de afdelingen gevraagd of het eigen beheer thans al zover gaat, dat het schilderen van het gebouw van het Waterleidingbedrijf daaronder gerang schikt werd. Daarop antwoorden B. en W. dat dit schilderen is gedaan door personeel van de Waterleiding. SEanaBR&HHfftBBappmmaHBPi IJSTAARTEN DE attractie op ieder feest. Speciaal aanbevolen voor de Paasdagen a m 3 3 3 S STATIONSPLEIN 6 TEL. 21750 m BBBHiBBll (Adv.) GR. HOUTSTR. 131 Tel. 10271 Betaling SMEDESTRAAT 7 Tel. 11287 In overleg (Adv.) Besprekingen over de werktijden bij Hin's Kousenfabrieken De Bedrjjfsuhie-Textiel, waarin de neu trale, Rooms-Katholieke en Protestantse werknemersorganisaties samenwerken, heeft gistermiddag een bespreking gehad met de directie van de Kousenfabrieken Hin N.V. te Haarlem. Tijdens deze bijeenkomst werd van ge dachte gewisseld over de werktijden der verschillende ploegen. Voor het drieploe- genstelsel geldt reeds een jaar een weke lijkse werktijd van 40, 44 en 44 uur, in het tweeploegenstelsel wordt 46 uur ge werkt. De Bedrijfsunie staat, op het stand punt, dat, ingevolge de wens van- de meerderheid der leden, dat ook hier de werktijd tot 44 uur per week moet wor den teruggebracht, zoals in de Collectieve arbeidsovereenkomst is voorzien. De directie van Hin daarentegen meent, dat het, zoals ook de wens der regering is, noodzakelijk is de werktijd in het drie ploe- genstelsel eveneens op. 46 uur te brengen om de productie te verhogen en daardoor de inflatoire werking van de ook bij Hin toegepaste 5 procent loonsverhoging te niet te doen. Een beslissing werd gisteren niet ge nomen; van de zijde van de Bedrijfsunie werd toegezegd, dat men bereid is met de leden de noodzakelijkheid van de ver lenging der arbeidstijd onder het oog te zien, mits begonnen werd ook voor het twee ploegenstelsel de 44-urige werkt yd te laten gelden. De werkloosheid in Haarlem en omgeving Het komende voorjaar bracht een daling Het naderende voorjaar heeft een daling van het aantal werklozen in Haarlem en omliggende, gemeenten gebracht. Begin Februari stonden er bij het Ge westelijk Arbeidsbureau te Haarlem inge schreven 2336 werklozen, 320 daarvan waren bij de D.U.W. geplaatst. Thans is dit aantal gedaald tot 2239, waarvan er 344 in j de D.U.W. zijn opgenomen. Het totaal is dus met 97 verminderd. In Februari waren er 618 bouwvak arbeiders ingeschreven, thans 520. Voor het metaalvak zijn de' cijfers: Februari 175, Maart 187. Vraagstukken op textielgebied Op een bijeenkomst van de afdeling Haarlem van de R.K. Vakbond voor de textielhandel welke ook toegankelijk was voor leden van andere organisaties uit de textielbranche, heeft Woensdagavond de heer W. S. de Jong, voorzitter van de vak groep textiel een inleiding gehouden. Hij gaf een uiteenzetting van de handel in textiel na de bevrijding en deed medede lingen over de huidige prijzen en over het te verwachten prijspeil. Over de toekomst is weinig te zeggen, doch spreker verwacht te aanvankelijk nog een stijging der prijzen en daarna' een daling. Hij herinnerde er aan, dat er verscheidene factoren zijn, welke invloed hebben op de prijzen, zoals de Benelux, de export naar West-Duits- lana en naar Indonesië. Ook zal Japan weer een rol vervullen op de wereldmarkt. Spreker toonde nog monsters van textiel uit Japan. Voorts besprak de heer De Jong wat de middenstanders kunnen doen om goederen in te kopen. Na de inleiding volgde een gedachten- wisseling. Rijtijdenbesluit overtreden Wegens overtreding van het Rijtijden besluit hebben voor de kantonrechter te Eindhoven terechtgestaan de hoofd-direc- teur van de N.V. Ato, de heer H. van W. te Utrecht, de directeur van het kantoor Eindhoven, de heer A. H. M„ de bedrijfs leider van het Eindhovense kantoor, de heer A. van G. en twintig chauffeurs. De overtredingen, 1033 in totaal, werden be gaan bij het vervoer en het op de lange afstand. De kantonrechter veroordeelde de heer Van W. tot 21 geldboeten van 100,en de heer M. tot 18 keer 50,De heer Van G. werd vrijgesproken. De chauffeurs wer den veroordeeld tot 40,boete en twee weken hechtenis voorwaardelijk. DE 25.000 IS ER UIT In de heden gehouden trekking der Staatsloterij is op lot 4963 de prijs van ƒ25.000 gevallen. Tot 15 Maart geven wij 10°/o KORTING op het overtrekken van lampekappen KELLER Plaats en taak van de vrouw in Indonesië Voor de Vereniging voor Vrouwenbelan- gen en Gelijk Staatsburgerschap sprak gisteravond in het bovenzaaltje van „Abeid Adelt" mejuffrouw S. Saleh Mangundi- ningrat over de plaats en de taak van de vrouw in Indonesië. Zij schetste de "ontwikkelingsgang van de vrouwenbeweging in Indonesië die niet los te denken is van de Indonesische spirituele revolutie, noch in groter verband van het ontwaken van Azië. In deze'geestelijke omwenteling had uiter aard ook de vrouw haar aandeel. Individueel feministisch pionierswerk werd reeds om streeks 1900 verricht door de Javaanse regentendochter Kartina, de Soendanese Raden Sartika en de West-Sumatraanse Siti Rogana. In 1912 ontstond de eerste Javaanse vrouwenbeweging, de „Putri Merdeka"; in 1928 vormden de dertig vrouwenbonden een federatieve organisatie. Deze en latere fede raties hebben sindsdien veel heilzaam werk kunnen verrichten ten aanzien van de sociale economische en politieke rechten van de vrouw, onder andere op het gebied van het actief en passief kiesrecht, het huwelijks- en het erfrecht. Ondanks de nu grondwette lijk vastgelegde gelijkgerechtigdheid van man en vrouw spelen ook thans de bepalin gen van het adat- en gewoonterecht nog altijd een belangrijke rol in de dagelijkse verhoudingen, waardoor de vrouw in de praktijk des levens veelal nog niet dezelfde rechten heeft als de man. Ook tegen de polygamie,de kinderhuwelijken en de prostitutie richt zich de strijd van de ge organiseerde vrouwen en ook op deze ge bieden was reeds veel verbetering bereikt toen de Japanse bezetting aan al deze ai'beid een einde maakte. Na de capitulatie van Nippon werden de vrouwenbonden in Indo nesië tot nieuw leven en nieuwe bloei ge bracht. Eind Augustus 1949 kwamen 82 organisaties van vrouwen uit geheel de Archipel bijeen om hun arbeid en streven, ook die naar buiten toe, te coördineren. Een periode van strijd en verwarring is nu af gesloten en voor de Indonesische vrouw is daarmee een arbeidsterrein opengevallen van onbeperkte omvang. Haar eerste taak zal zijn, mee te_ helpen aan de leniging van de grote materiële en geestelijke noden van het door de jarenlange oorlog uitgeputte volk. Daarnaast zal zij met alle energie blijven streven naar verbetering van haar eigen positie, maar ook zal zij een werkzaam aan deel moeten nemen bij het leggen van de funderingen voor de nieuwe rechtsstaat, voor welke thans met de souvereiniteitsoverdraeht de eerste steen gelegd is. POST VOOR DE „GEORGIC" Post, bestemd voor naar Nederland terug kerende militairen aan boord van het troe penschip „Georgic", welke in een dei- tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 12 Maart in Nederland ter post worden bezorgd. Behalve de gebruikelijke gegevens dient het adres de vermelding te bevatten „Aan boord van het troepenschip „Georgic" op thuisreis naai- Nederland". De naam van de vermoedelijke tussenhaven mag niet worden vermeld. bestel vroegtijdig Uw 7 pers. trouwauto's bij Sinds 1910 Rozenstraat 7-9 - Telefoon 19992 (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 8 Maart 1950 ONDERTROUWD: 8 Mrt, P. M. van Dijk en C. M. Lóuwerens; C. Hasper en M. J. Krammer; J. Terpstra en T. W. Horbeek; D. Schafer en M. F. Dupuis; A. Gabel en C. M. M. Gokke; W. A. M. Buters en A, M. Calve- lage; G. van Esveld en E. D. Wittebrood; H. J. van Norden en A. J. Quist; J. M. Leuven en C. A. van Steijn; P. Philippo en P. W. de Nijs;H. A. van de Veenbrink en W. C. Wild schut; D. U. J. Hulskes en A. H. Geeven; L. Hermans en M. J. Noest; K. H. Martens en W. C. J. van de Kamp; B. W. Witjes en J. B. Aalders; IJ, J. van der Meulen en P. H. C. Leeflang; G. Miedema en J. M. Roubos; C. van Alphen en M. Lakerveld; W. C. Vermeer en A. Rosman; C. Melse en A. van Mourïk; G. J. van Holst en E. J. van Zijderveld; A. J. van Helden en C. F. J, van Leuven; J, van Wijk en G. E. Kuijper; C. de Jong en M. C. Harmsen; L. Hoenderdos en W. J. Over; C. Dekker en L. M. Greif; A. G. Geerts en J. M. Diek; GEHUWD: 8 Mrt. J. C. van der Meer en H. C. J. Clavaux; R. P. De Schrijver en M. C. Abbink; D. A. Treffers en M. van Roon; A. A. H. Arens en A. Poulet; J. J. Smit en E. H. H. M. Rogier; J. Detmar en C. H. Stie- gelis; A. W. Steenkist en C. G. Theel; F. J. W. van Vlijmen en J. H. Klasen; H. van Keeken en A. van Asch; J. A. de Vries en C. van Ee; H. J. G. Lammers en J. B. Holt- kamp; C. J. Dreijer en M. E. van Essen; C. van Gog en A. A. A. Sondorp; D. L. Kornel en A. E. van der Kroft; W. Haerri en C, F. Minsart. BEVALLEN van een zoon: 6 Mrt, A. M, DénisSmeyers; 7 Mrt, J. van Caspel Herwig; 8 Mrt, M. Brink—Out. BEVALLEN van een dochter: 7 Mrt, M. Buss—Gort; 8 Mrt, C. Goedemans—ten Bosch. OVERLEDEN: 7 Mrt, F. voor den Dag, 78 j,. Fabrieiusstraat; A. S. ZomerdijkAan de Kerk, 79 j., Leidsevaart. Civiel proces van Het Parool tegen de heer H. A. Lunshof Voor de eerste kamer van de Amster damse rechtbank zijn Woensdag de plei dooien gehouden in de civiele zaak, die ,Het Parool" ruim een jaar geleden tegen de heer H. A. Lunshof aanhangig heeft ge maakt wegens diens brochure „Dieven in de Nacht". Eiseres in dit proces is de stich ting Het Parool, die voor geleden schade 300.000 vraagt. Voorts eisen zes bestuurs leden van de stichting Het Parool, wegens aantasting van hun goede naam en eer ieder 15.000 schadevergoeding. Voor de stichting Het Parool en voor de zes bestuursleden trad op mr. J. Jolles, voor de gedaagde partijen mr. H. Craan- dijk. Mr. Jolles besprak verscheidene gedeel ten uit de gewraakte brochure, waarin, naar hij zeide, vele sprookjes waren opge nomen en concludeerde, dat de heer Luns hof zich niet mag verontschuldigen met het argument, als zou hij met het schrijven van de brochure hebben gehandeld in het algemeen belang. Mr. Jolles meende, dat de schrijver heeft geappelleerd aan de seii- satielust van het publiek. Pleiter zag in de brochure van de heer Lunshof een on derdeel van de strijd, die door De Telegraaf gevoerd is tegen Het Parool en tegen Trouw. Mr. H. Craandijk noemde dit proces „een belangenstrijd van de stichting Het Parool voor het eigen huis". Hij meende, dat Het Parool door zakelijke belangen werd gedreven. Volgens mr. Craandijk was de heer Lunshof „een man, die zuivering wenst in het openbare leven en die ge rechtigheid wenst. „Deze bewogen man", zo zeide mr. Craandijk, „kreeg een aantal stukken in handeil, die het aureool, dat. om verschei dene personen uit de illegaliteit hing, heb ben verduisterd. De heer Lunshof wist, dat deze stukken afkomstig waren uit officiële dossiers en dat men ze daaruit met opzet had laten verdwijnen. Daar komt nog bij, dat die zaken van hoger hand met opzet niet werden berecht of verder uitgezocht". Pleiter stelde de vraag „of men in zo'n geval nu niet kan zeggen, dat een journa list als voorlichter van het ^publiek de plicht heeft zijn wetenschap te publiceren". De president bepaalde de uitspraak in deze civiele zaak op Dinsdag 25 April. TaxiBei li OO O DAG EN NACHT Werkloosheid in Nederland dalende In de afgelopen maand daalde het aan tal als werkloos geregistreerde mannen van 104.111 tot 101.767. Dit laatste cijfer kan worden gesplitst in 66.256 geheel werklozen (vorige maand 70.539) 33.429 DUW-arbeiders (31.832) en 2082 wacht gelders (1740). Aan de stijging van de werkloosheid, welke vorig jaar October begon kwam in de loop van Februari een einde Dit is een jaarlijks terugkerend verschijnsel. Onder invloed van het naderende voorjaar onder gingen de werkzaamheden in verscheidene bedrijfstakken een zij het geringe uitbreiding. Eind Februari stonden nog 3528 gedemobiliseerden ingeschreven, waarvan 3.279 als werkloos. Het aantal werkloze vrouwen vermin derde van 5303 ïot 4957, waarvan 4941 geheel werkloos. De vraag naar vrouwe- lijlc personeel steeg van 16.585 tot 17.518. Bloemendaal BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: E. BouwmeesterAddison, z.; K. M. Verdegaalvan Kessel, z.; A. M. Faase—Faase, z.; E. Provoost—Christensen, d.; M E. Henfling—Gerding, z.; A. de Vries Olijerhoek, d.; C. BarnhoornWarmer dam z ONDERTROUWD: P. Pijl en M. S. Konij- nendijk; J. Vink en A. A, Rooseboom; N. Boldingh en J. C. Bentfort van Valkenburg. GEHUWD: B. de Koning en P. Hoof; R. Donner en J. van Riessen; H. P. C. Glerum en M. E. van Sitteren. OVERLEDEN: F. Wittgrefe, 67 j., E. A C. SuijlingBeekman, 65 j. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 287 28834 Unilever 225% 22434 Philips 230 A. K. U 180J4 18034? 128 yK 293 Nederlandse Ford Nederlandse Kabel 288 v. Berkei's Patent 116K - Scheepvaart-Unie. 147 Holl.Amerika Lijn 160 Deli Maatschappij 140K 1403* H V A 1473-4 145% 14834 1463* A'dam Rubber Ned. Handel Mij 16134 N.-I. Handelsbank 100 Va Bil 1 i ton Mil 11 ÉcXci-&C<t£/l-tt*ad, de Zu&rvcqe was mdt t&if>e*CUjn. SCHEEPVAART Alnati, 8 v. Antwerpen tet R'dam. Agatha (t), 7 v. Ealikpapan n. Makassar. Abbekerlc, 7 v. R'dam n. Bremen. Agamemnon, 7 v. Aruba n. Curacao. Akkrumdijk, 7 600 m. W. Landsend. Almdijk, 8 v. Mobile n. New Orieans. Amsteldiep, pass. 7 Dungeness. Arkeldijk, 7 390 m. W. Flores. Alkaid, 7 300 m. NO. Recife. Alpherat. 7 520 m. N.NO Martinique. Axelciyk, 7 te Philadelphia. Andijk, pass. 7 Bermuda. Arnelcerk, pass. 7 Azoren. Aagtekerk, 7 360 m. Z.ZW. Cocoseil. Annenkerk. 7 960 m. NW. FremanLle. Albireo, 8 v. Montevideo. Aidabi. pass. 8 Casablanca. Alphard. pass. 8 Kp. Frio. Amstelkerk, 8 v. Takoradi n. Rivercess. Amstelland, 8 v. Bahia. Arendskerk, 8 v. Aden n. Karatsji. 1 Alblasserdijk, 7 te Havana v. R'dam. Aidabi. pass. 9 Lissabon. Algorab. 9 te Recife. Alphacca, 8 te Boston v. New York. Amstelstad, 8 v, Narvik n. Mobile. Alwaki. 8 v. Santos n, Montevideo Averdijk, 8 te Havanna v. R'dam. Appïngedam, 8 v. Lissabon n. Valencia. Bennekom. 7 v. Cristobal. Blitar, 7 v. Singapore. Bali, 7 v. Makassar n Soerabaja. Barendrecht (t), 7 380 m. O.t.N. St. Helena. Boskoop, 7 660 m. ZW. Flores. Baarn, 8 te Valparaiso v. Antofagasta. Bengkalis, 8 v. Bahrein n. Dubai. Borneo, pass. 8 Kp. de Bata. Bonaire, 9 te Paramaribo v. A'dam. Ceram, 8 te Bombay. Clavella (t), 8 te Singapore v. Pladju. Cleodora (t). 7 200 m. ZO. Socotra. Coryda (t), 7 770 m. ZW. Flores. Cottica, 7 280 m. NW. Finisterre. Colytto, 3 v. Gibraltar n.Newcastle. Castor, 8 v. Carupano. Drente, 6 te Djakarta. Duivendreeht (t), pass. 8 Kp. Villano. Dalerdijlc, 8 in Mona Passage. Delfland. 8 bij Porto Praya. 'Delft, 9 v. Curagao te Cristobal. Eendracht. 7 600 m. W. Finisterre. Esso Den Haag. (t), 7 200 m. Z.t.W. Fayal. Esso Rotterdam (t), 7 465 m. NO. Flores. Ena (t), 8 te Gibraltar n. Punta Cardon. Enggano, 9 te Suez. Felipes (t), 7 60 m. NO. Ouessant. Fairsea, 4 v. Fremantle n. Djakarta. Farmsum, pass. 8 Kp. de Gata. Friesland, 8 pass. Point de Galle. Grootekerk, 8 te Mombassa. Gouwe, 7 135 m. Z. Kp. Verde. Gooiland, pass. 8 Fernando Noronha. Gadïila (t), 7 300 m. O. Malta. Gaasterkerk, 8 v. Walvisbaai. Georgic, pass. 8 Point de Galle. Groote Beer, 8 360 m. Z. Ceylon. Hoogkerk, 7 v. Manilla. Hècuba, 7 960 m. NO. Sombrero eil. Hera. 7 450 m. ZW. Flores. Hector, 8 v. Messina te L ssabon. Helder, 5 te San Antonio v. Valparaiso. Helena, 8 te Anwerpen. Hermes, 8 v. Santos. Hersilia, 8 v. Curacao te Trinidad. Hugo de Groot, pass. 8 Ouessant. Hilversum. 8 dwars Kp. Comorin. Heelsum, 8 te New Orleans v. A'dam. Hercules, pass. 8 Dungeness. Indrapoera, 9 te Colombo. Ilos, 8 v. Alèxandrië n. Gibraltar. Japara, 7 v. Singapore. Joost v. d. Vondel, pass. 7 Bermuda. Jacob Cats, 7 dwars v. Bergen. Jaarstroom, 8 v. Freetown n. Monrovia. Java, pass. 8 Kreta. Karossa, 7 v. Djakarta te Menado. Kota Gede, 8 te Freetown. Kamerlingh Onnes. 7 100 m. Z. Kreta. Kelbergen, pass. 9 Oran. Kllpfontein, pass. 8 Dakar, 11 Teneriffe verw. Lawak, 1 v. Djakarta te Singapore. Leersum, 7 v. Accra te Lome. Linge, 7 v. Cardiff n. Freetown. Loenei-kerk, 7 dwars Lissabon. Lombok, 6 te Djakarta v. New Orleans. Leerdam, 7 360 m. Z. Kp. Race. Lieve Vrouwekerk, pass. 7 Kp. Bon. Lindekerk, 7 nog te Bandarshapur. Lucita (t), 7 dwars Liverpool. Lawak, 8 v. Singapore n. Colombo, Laagkerk, 7 180 m. O. Rasfartak. Laurenskerk, 9 te Port Said. Leuvekerk, 8 dwars Lissabon. Lissekerk, 9 v. Dubai te Bahrein. Luttekerk, 9 te Madras. Luna, 8 te Limassol v. Famagusta. Maetsuycker, 5 te Singapore v. Fremantle. MalVina (t), 8 te Suez. Meliskerk, 8 te Townville, Mariekerk, 6 te Mombassa v. Zanzibar. Molenkerk, 7 v. R'dam n. Sydney. Muiderkerk, 7 v. Teneriffe n. Walvisbaai. Myoma (l), 4 v. Newcastle n. Townsville. Macoma (t), 6 v. Pladju n. Miri. Macuba (t), pass. 7 Port Soedan. Marken, pass. 7 Port Soedan. Mataram, pass. 7 The Brothers. Merwede, 7 nog te Pointe Noire. Mijdrecht (t), 7 bij Teneriffe. Mentor, 8 te Izmir v. Istanboel. Madoera, 5 te Belawan. Manoeran, 9 v. Portland te Seattle. Metula (t), te R'dam: v. Curacao. Modjkerto, 8 v. Makassar te Balikpapari. Maas, pass. 8 Finisterre. Mitra (t), 9 v. Curacao n. Vado. Nieuw Holland, pass. 7 Lombok. Noordam, 7 470 m. N.NO. Flores. Ondina (t), 7 v. Miri n. Pladju. Ovula (t), 7 v. Miri n. Singapore. Orestes, 7 v. Cristobal n. Guayaquil. Oranje Fontein, 9 v. Port Elizabeth te East Londen. Ossendrecht, 9 v. Swinemunde n. Italië. Overijsel, 9 te Suez. Perna (t), 8 te Port Said. Poseidon, 7 v. Paramaribo n. Georgetown. Phrontis, 7 te A'dam v. Liverpool. Prins Willem v. Oranje, 7 160 m. Z. Finisterre. Prms Willem III, 9 v. R'dam n. Haifa. au Prince. Pygmalion, 6 v. Mobile n. Houston. Prins Frederik Hendrik, 8 te Famagusta v. Tel Aviv. Prins Willem II, 9 te Havanna v. R'dam, Prins Willem V, 7 te Port au Prince. Randkerk, 7 120 m. Z.ZW. Freetown. Reael, 8 te Soerabaja (dokken). Rotti. 7 320 m. W. Flores. Ruys, 9 v. Singapore n. Penang. Schiedijk, 7 v.'Colombo. Sommêlsdijk, 7 v, Penang n. Belawan. Slad Arnhem, 7 te Sfax v. R'dam. Stad Dordrecht, 7 te Vlaardingen v. A'dam. Stad Maastricht, pass. 7 Finisterre. Straat Malakka, 5 v. Yokohama n. Tarakan. Straat Soenda, 4 te Durban. Stuyvesant, 7 v. Ponta del Gada. Sunetta (t), 7 pass. Kp. Carbon. Salland, 7 te Antwerpen. Somersetshire, 7 v. Fremantle te Djakarta. Silindoeng, 7 te Problinggo. Stanvac Talang Altar (t), 4 v. Singapore n; Palembang, Sibigo, 8 v. Suez. Slamat, 7 440 ni. O.t.Z. Sandyhook. Sarpedon, 8 v. Puerto Plata n. New York. Schïe, 8 te Maracaibo v. Curacao. Sigli, 7 dwars Singapore. Salawati, 8 v. Aden. Samarinda, 4 te Los Angeles v. Manilla. Sibajak. 8 v. Lavaletta. Sloterdïjk, 8 v. New Orleans te Charleston'. Stad Breda, 8 v. Beira te Mozambique. Stad Leiden, 9 v. Balboa n. Auckland. Stad Maassluis, pass. 9 Ouessant. Tabian, 8 v. Baltimore te Mobile. Tarakan, 7 v. Makassar n. Djakarta. Tasman, 6 te Djakarta v. Soerabaja. Tero, 7 v. Buenos Aires n. Denemarken. Tjipanas, 6 te Sydney v. Melbourne. De Nederlandse kolenproductie bedroeg in Februari 947.300 ton (Januari 1.050.800 ton). Ingevoerd werd 364.000 ton (Januari 389.200 tong). - HAARLEM EN OMGEVING De Rundveefokvereniging „Haarlem" vergadert Zaterdagochtend in Lion d'Or te Haarlem. De heer J. Ramp te Vijf- hiuzen treedt af als bestuurslid. Hij is niet herkiesbaar. Aanbevolen worden in zijn plaats: 1. A. Markerink te Santpoort; 2. J. v. Steynen te Zuid Schalkwijk. „De jacht naar het zwarte goud" is het onderwerp dat de heer H. J. Stuvel uit Rijs wijk Maandagavond behandelt in zijn cau serie voor de buurtvereniging „Aerdenhout- Bentveld" in het restaurant Boekenrode. Er worden 100 kleurenprojecties vertoond over de mijnen in Limburg. Zondagavond 12 Maart zal in de Doops gezinde kerk een concert worden gegeven ten bate van de uitvoering' van Bach's Mattheus Passie door de solisten Joeke Joustra, viool, Beb van Leuven, zang en Piet van Egmond, orgel. De tweede kamermuziek-avond door Haarlems Trio, bestaande uit de heren Jan Hoeben, Onne van de Klashorst en Fred Luyken (viool, cello en' piano) wordt ge geven op Zaterdag' 11 Maart in de expositie zaal van het Frans Halsmuseum. Medewer king verleent de klarinettist Ru Otto. Het programma vermeldt werken van Brahms, Smetana en Milhaud. Tjipondok, 6 te Hongkong v. Kobe. Tjisadane, 5 te Makassar v. Soerabaja. Tjitjalenglta, 6 te ICongkong v. Singapore. Tankhaven II (t), 7 v. Palembang n. Tj. U-ban. Tegelberg, 8 te Montevideo. Tabinta, pass. 8 Kp. St. Vincent. Tjibesar, 7 te Kobe v. Singapore. Telamon, 9 v. New York n. Aruba. Tlba, 8 16 u. te Buenos Aires v. R'dam. Tawali, 8 te Port of Spain v. Rio de Janeiro. Theseus, 8 v. Tunis. Utrecht, 7 v. Buenos Aires n. Paranagua. Van 't Hoff, v. Galveston n. Irland. Vulcanus, 8 vj Napels n. Tunis. Volendam, 8 150 m. N.NW. Perim. Van Heutsz, 8 te Belawan v. Penang. Westerdam, 7 330 m. ZO. Kp. Race. Woensdrecht (t). 7 870 m. O.NO. Bermuda. Winsum, 7 te Laguaira. Waal, 7 v. New Orleans n. Punta Cardón. Waterman, 8 480 m. W, Minicoy. Wieldrecht (t), 9 te Brisbane v. Sydney. IJsel, 8 v. Mobile n. Houston. Zonnewijk, 7 260 m. ZW. Bermuda. Zeeland, 7 40 m. N. eü. Rupat. Zeeman, 9 v, Makassar te Soerabaja. Zwijndrecht, pass. 9 Kp. de Gata. Grote vertraging bij slopen van trambaan Haarlem—Leiden Het zal degenen die geregeld gebruik maken van de Rijksweg tussen Haarlem en Leiden zijn opgevallen, dat het verwij deren van de tramrails reeds geruime tijd duurt. Men is daarmee pas vrij laat begonnen, omdat de minister eerst wilde afwachten hoe de bus het eraf zou brengen. Toen men dan eindelijk aan het slopen toe was, is eerst het gedeelte in de gemeenten Haarlem en Heemstede onder handen genomen. Ver volgens heeft men de lijn in Lisse „door midden geknipt", dat wil zeggen men is met twee werkploegen van die plaats uit naar- de •eindpunten toe gaan afbreken. Daarbij heeft men grote vertraging onder vonden door het gebrek aan bakstenen en straatklinkers. Op het ogenblik heeft men reeds een achterstand van drie maanden op het uitvoeringsschema en men vreest dat deze tot zes, wellicht zelfs tot negen maanden zal aangroeien. Het is aan te nemen dat tijdens het aan staande bollenseizoen de werkzaamheden onderbroken moeten worden wegens de drukte op de weg. Wanneer het gedeelte tussen Lisse tot Heemstede gesloopt is zal de werktram op een dekschuit weer naar Leiden worden gebracht. Daarna zal men met behulp aan een speciaal daartoe aangeschafte kraan wagen de bovenleiding gaan verwijderen. De kraanwagen is in staat in tien minuten een zware mast van de bovenleiding uit de grond te trekken en op ieder gewenste plek neer te leggen. ADVERTENTIE Een werkeSsJk© ommekeer Huisvrouw moet het met eigen ogen zien! In het algemeen behoeft man niet alles „met eigen ogen te zien" om het te geloven. Velen van ons hebben nooit New York gezien en wij nemen toch aan, dat het bestaat. Aan de andere kapt zien wij goochelaars een wit konijn uit een hoed halen en toch weten wij, dat er met de werkelijkheid wordt gespeeld. En toch blijven er dingen, die wij wel moe ten geloven, zodra wij er tegenover staan. Foto's hoe ongelooflijk het klinkt kun nen bewegendenk maar aan de film. En zo gaat het ook met een van de nieuwste vindingen: het ACTIEF WIT. dat is verwerkt in Castella Zelfwerkend Wasmiddel. U moet de uitwerking met eigen ogen zien, om te beseffen, dat U hier voor een werkelijke ommekeer in de wasbehandeling staat. Het goed wordt vele malen witter en zachter, dan U ooit voor mogelijk hield en gekleurd goed wordt- letterlijk nieuw. De snelle zege tocht van het nieuwe wasmiddel is dan ook alleszins te verklaren. FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door J. L. Lodewijks 14) En de heren worden nogmaals van harte bedankt, zij zal hun namen en hun tractatie in het gulden boek schrijven; dat is het boek voor de weldoe ners en donateurs. Dat wordt zorgvuldig bij gehouden voor het archief, wat aan deze arme kinderen gedaan wordt, dat is waard om aan de vergetelheid te worden ontrukt. De heren zijn erg erkentelijk voor dat opschrijven in het gulden boek, kijk, dat vinden zij aardig, dat er later nog eens mensen zullen.zijn, die er hunne namen in zullen lezen. En zij zullen zorgen dat de kinderen prompt op tijd weer zullen thuis zijn. De leidster klopt bescheiden aan de deur van het directiekamertje. O Marie, ben jij het. kom binnen en dit zijn de heren die het huis eens willen bekijken; je weet wel wat het interessantst is om te vertellen, ik geef u nu over aan de zorg van Marie. Zij is onze oudste leidster, zij werkt hier al bijna twaalf jaar. En de heren zullen mij nu wel wiljen verontschuldigen. De heren geven haar een hand en vol den Marie door de lange, betegelde gang. 'Het is een ruim en luchtig huis met grote ramen die allemaal open staan. De frisse zoute zeelucht kan er binnen, het is er koel en licht in de gangen en de zalen. Ik mis wat schilderijen aan de muren, zegt Bart. Het zou een ietsje gezelliger moeten worden gemaakt. Maar het is fris en zindelijk en gezond, die witte wanden en die tegels op de vloer. Het is een kazer ne voor vijftig dwergen. De tafels en stoe len zijn van wat kleiner formaat dan ge woonlijk, de douchecellen en de kapstok ken en de toiletten, het is allemaal bere kend op de maat van de bewonertjes. Het is stil in het holle huis, de kinderen zijn met hun leidsters de duinen in. Op de slaapzaal staan de bedden in lange rijen, er hangen kastjes boven voor de kleren en de eigendommen. Marie gaat de heren voor, hier ziet u de eetzaal, het eten wordt door dat schuif raam daar in de muur aangegeven en iedere tafel krijgt haar eigen gamel, er is een indeling gemaakt van acht groepen, iedere groep heeft een leidster die het eten en de orders geeft. De kinderen schillen zelf de aardappelen en wassen af, iedere groep op haar beurt. Het is allemaal, een beetje militair georganiseerd, dat kan moeilijk anders, want er moet orde zijn. Natuurlijk moet er orde zijn, maar de heren beginnen toch wel iets te begrijpen van de waarde die een glas ranja en een roomsoes bezitten voor deze kleine solda ten. Zij proberen zich in te denken hoe een kind zich hier zal voelen, ver van huis, onder strenge regels waarvan het in zijn losbandige leventje het bestaan noch het nut had vermoed. Over het algemeen zijn de kinderen hier graag, zegt Marie, tenminste als ze even gewend zijn. Meestal hebben zij veel spijt als ze weer gaan moeten, de heim- weegevallen uitgezonderd. Maar de eerste dagen zijn ze vaak echt van slag af. Onze mensen doen alle moeite om ze op hun gemak te stellen, zij pakken ze voorzichtig aan, straffen doen we maar zelden of het moet blijken dat er baldadige opzet in het spel is. Wij proberen een teamgeest aan te kweken, een gevoel van solidariteit, daarom straffen wij klikken en dergelijke dingen die indruisen tegen het kameraad schapsidee strenger dan andere vergrijpen. Bart en .Sjoerd vinden dat een mooi sys teem ja, dat is goed gezien, de kinderen moeten van elkander opaan kunnen, daar zullen zij in hun later leven nog iets aan hebben. Zij zijn vol lof over alles, alleen mist Bart nog steeds die schilderijen, ja, men kan zich dergelijke luxe niet veroor loven, het is allemaal een beetje sober en kloosterachtig. Het comfort is'tot een minimum beperkt, alleen wat voor de hygiëne en de gezondheid onontbeerlijk is, daar wordt het geld aan besteed. En wat het eten betreft? Wat het eten betreft, eenvoudige en stevige kost zonder liflafjes of bizondere dingen: Een stamppot, aardappelen in de schil, een bord dikke pap. En onze leid sters eten hetzelfde, zij moeten het voor beeld geven, de kinderen moeten zich niet achtergesteld of bevoordeeld voelen tegen over de meisjes. Dat is het principe van het huis. Dat is het principe van het huis. Dat zegt Marie met een stem, die geen tegen spraak duldt. Het is haar dogma, dit stel sel van regels en voorschriften, daar kan niet aan getornd worden. De heren moeten begrijpen, dat een tehuis als dit zijn taak alleen kan vervullen als de voorschriften nauwkeurig in acht worden genomen. Daar staat en valt dit tehuis mee. Gij doet hier prachtig werk, gij en uw helpsters, zegt Bart bij het afscheid; ge zult er veel voldoening van hebben, het is een schoon ambacht, dat ge met liefde en zelfopoffering moet beoefenen. Dat heeft mijnheer zeer raak gezegd, liefde en zelfopoffering, want onze meisjes verdienen er geen cent mee, zij krijgen alleen de kost, voor de rest moeten zij er nog geld bijleggen. Want haar kleren en haar liefhebberij en'moeten zij zelf betalen. Zij zijn hier maar tijdelijk voor practijk, zij zijn in opleiding aan de scholen voor maatschappelijk werk en kinderverzorging. Die opleiding moeten zij ook zelf betalen, het is een dure studie en het betaalt ook later niet dik terug. Maar deze meisjes hebben zich een maatschappelijke taak ge steld, die zij willen volbrengen zonder er rijk van te worden. Zij zijn meestal van goe'de familie, anders kunnen zij zich dat natuurlijk niet veroorloven. Haar praktijk jaren brengen zij in deze tehuizen door, ja, daar hoort wel wat idealisme toe, het is niet zo eenvoudig. Het is niet zo eenvoudig, de heren kun nen zich dat voorstellen, zij staan er com pleet van te kijken dat dat allemaal zo gaat, zij hadden daar geen flauw benul van. Dit is een bezoek waar zij wijzer van zijn geworden, zij hebben er geen spijt van, dat was wel wat ranja en roomsoezen waard. Marie wordt van harte bedankt voor de interessante rondleiding, wij hopen u nog wel eens terug te zien. Als ze bijna weg zijn, krijgt de hotel houder een prachtig idee. Hij laat Marie aan de directrice vragen of zij er iets op tegen heeft dat de kinderen met bussen worden gehaald en gebracht. Zij lopen toch al de hele dag, zo'n ritje verhoogt de feestvreugde, dat is weer eens een ander verzetje. Marie is er enthousiast over, zij loopt op een holletje naar de directrice, die er niets op tegen heeft, als de tijden van ver trek en aankomst maar in het oog worden gehouden. Die worden in het 6og gehouden. Wij zullen er aan denken, zeggen de heren, die allebei in hun schik zijn met het nieu we plan. Kijk, Sjoerd, dat is een complimentje waard, dat die gedachte in uw bol is op gekomen, ge zijt nog vindingrijker dan ge er al uitziet, zegt Bart op de terugweg. Hij is er vrolijk onder en als een Braban der vrolijk is dan moet hij een beetje ge moedelijk en luchtig spotten met "anderen. Daar steekt geen kwaad in, Sjoerd is daar aan gewend, hij weet dat. Hij kan dat ook, hij zegt: Ge zijt me tegengevallen, gij met uw schilderijen, dat ge die arme don ders in het tehuis een stel van uw dure schilderijen woudt aansmeren. Hij praat ook al van gij en ge, dat vindt hij passen bij zijn spotternij, dan klinkt het een beetje ronder en plezieriger. Bart staat stil. Er is een woestijn van vrolijk geel zand en duinhelm rondom hen, op honderd pas afstand zingt de zee. Ik zeg u, hötelhouder, bierverkoper dat ge zijt, dat ik ze daar in het tehuis een stel van mijn dure schilderijen zal cadeau doen, dat ik hun muren zal opvrolijken met wat van mijn beste stukken, zegt hij. (Wordt vervolgdX 4&

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6