Haarlems Dagblad Adenauer's idéé Labour kreeg het vertrouwen, maar de Conservatieven wonnen Moss Side Ruim 300 millioen Marshallguldens voor belangrijke openbare werken Zweeds rapport is bezwarend voor de Israëlische regering 64e Jaargang No. 19497 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 10 Maart 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. en <3ptethtc tfjaaricmsrtie Courant (3tnna iéj0 Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom ER IS WEER EENS een knuppel in het hoenderhok geworpen. Adenauer, de West-Duitse bondskanselier, heeft het ge daan. Hij heeft plotseling in een interview verklaard, dat hij voorstander is van vol ledige politieke en economische Frans- Duitse Unie. Menigeen moet. zich de ogen uitgewreven hebben toen hij het las. Hoe lang is Europa er al aan gew.end, dat Frans-Duitse ruzie zijn kern-ruzie is? Hoe kort is het nog maar geleden dat men met glimlachend ongeloof de pogingen van Briand en Stresemann waarnam, om die diepste aller kloven te overbruggen? Ze mislukten. Stresemann stierf, Briand stierf, Hitier kwam, de tweede wereldoorlog brak uit. Sinds Duitsland opnieuw de nederlaag leed is het gesplitst. Zijn Oostelijk deel is achter het IJzeren Gordijn verdwenen. West-Europa is nog bezig aan de gedachte te wennen, dat het zich verenigen moet om niet krachteloos tussen twee grote mach ten te blijven liggen en weer een taak in de wereld te kunnen gaan vervullen. Zal Groot-Brittannië toeschietelijker worden? Is samengaan van Fransen en Engelsen denkbaar? Die vraag schijnt al sinds ge ruime tijd de situatie te beheersen. Ineens komt de West-Duitse Bondskanselier met zijn, denkbeeld. Het is immers al. eerder gezegd: als de Engelsen niet met het vaste land samen willen gaan, zal het vasteland zonder hen met Federale Unie moeten be ginnen. Vele pennen zijn in beroering ge komen en hebben geschreven: Het kan niet zonder de Engelsen. Welnu, dr. Konrad Adenauer stapt uit zijn hoek en oppert het vastelands-initiatief, juist op het ogenblik waarop hij met de Fransen overhoop schijnt te liggen over hun nieuwe overeen komst met het Saargebied. Hij is voor stander van een Frans-Duitse Unie, met een Unie-parlement waarin de beide lan den een gelijk aantal afgevaardigden heb-, ben, hoewel (heeft hij erbij gezegd) het gehele Duitsland 25 millioen meer inwo ners heeft dan Frankrijk. Daar kunt ge u over verwonderen, want Duitsland is geen -geheel meer en dat verschil in be- volkings-omvang zit achter het IJzeren Gordijn. Maar Adenauer zegt dat omdat hij streeft naar de Duitse hereniging. Als hij Frankrijk niet gelijke aantallen parle mentsleden had willen voorstellen had hij overigens zijn idee beter voor zich kunnen houden. De Frans-Duitse' Unie zou openstaan voor deelneming van 'andere West-Euro- pese landen, Noch Groot-Brittannië, noch de Benelux-landen zouden eruit worden geweerd. Laat deze toon ons niet prikke len, want dit is kennelijk niet zozeer voor ons als wel voor de Engelsen bedoeld. Re geringskringen van een nog steeds (ten dele) door de Engelsen bezet land zeggen tot de Engelse regering: Dit willen wij. en jullie mogen meedoen. Zonder humor zijn de bewoordingen niet. Overigens mCet u vooral niet denken dat Adenauer's' uitlating een officieel voorstel behelst. Dal mag hij niet eens doen. Hij heeft dit alles alleen maar in een interview gezegd. Toen hij de knuppel eenmaal in het hoenderh-ok had geworpen heeft de haan de Gallische haan, u weet wel door een woordvoerder van de Quai d'Orsay dadelijk laten zeggen dat hij geen commentaar kon geven op voorstellen, die niet langs officiële kanalen te zijner kennis gebracht zijn. Men is een haan of men is het niét, Eri Frankrijk wenst een Unie van alle Europese staten; d'e betrelddngen tussen Frankrijk en Duitsland moeten dus binnen ditleader worden geregeld. De woordvoerder van het Britse Foreign Of fice heeft verklaard, dat voorstellen van deze aard eerst aan, de geallieerde Hoge Commissie te Bonn moeten worden voor gelegd (en de Hoge Commissie weet van niets; denkelijk heeft zij het interview alleen maar in de kramt gelezen). Boven dien, heeft de woordvoerder van het Foreign Office gezegd, bevat het interview te weinig bijzonderheden om zich een oor deel over het denkbeeld te kunnen vor men. Maar dat is niet zo belangrijk, want dat zegt iedere ambtenaar van Buiten landse Zaken sinds mensenheugenis over ieder stuk in de krant, waarmee hij te maken krijgt. ..Engeland is evenwel altijd bereid, voorstellen, over de toekomst van Duitsland in beschouwing te nemen. Het lijkt niet onmogelijk dat Bevin het voor stel dezer dagen met de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, die met president Auriol te Londen ver blijft, zal bespreken". Ge ziet uit deze laatste vei" onderstelling van de woordvoerder van het Foreign Office dat hij de kans aanwezig achit dat Auriol, Schuman en Bevin wèl voldoende bijzonderheden in het interview ontdekken oni zich een denkbeeld over het voorstel te kunnen vormen. En ge krijgt nu wellicht- een vermoeden.: namelijk dat Adenauers interview onverwacht voor het publiek moge zijn gekomen, maar geenszins voor de Quai d'Orsay en voor het Foreign Office. Het lijkt er dus op alsof weer eens een diplomatiek toneelstuk wordt opge voerd. Laat ons het maar aannemen, want dan zit er meer in dan een heuse spon tane, toevallige uitlating van Adenauer zou betekenen. En er bestaat een steeds drin gender behoefte aan dingen waar iets in zit. Het zou ook wel wat erg toevallig zijn, nietwaar, als zo'n Bondskanselier in zijn onschuld zo iets zei juist op het ogenblik, waarop het Londense publiek hoera tegen het Franse staatshoofd roept en de Engels- Franse vriendschapsbetuigingen niet van de lucht zijnzonder dat die Duitser aan dat Londense feest dacht. Bondskan seliers, evenals ministers en diplomaten, zeggen trouwens zelden dingen ini hun on schuld (waarmee i'k hier natuurlijk onbe vangenheid en kinderlijkheid bedoel). President Auriol heeft aan een noen maal in de Guildhall alle volken gevraagd „de handen ineen te slaan met de Engelsen en Fransen, teneinde gezamenlijk de grote taak te volvoeren van het vinden van op lossingen voor vraagstukken, die ons reeds te lang hebben verhinderd misverstanden recht te zetten en de heimelijke bedoelin gen, welke aan bepaalde gebeurtenissen ten grondslag liggen, in een duidelijk dag licht te plaatsen". Welk een zin! Zouden wij uit het laatste deel hoopvol mogen afleiden, dat er wat opheldering te wachten is over die plotse linge uiting van Bondskanselier Adenauer, waarin hij zo duidelijk heeft doen blijken dat hij met president Auriol de handen ineen wil slaan en daarna alle andere West- Europese handen, met inbegrip van de De Liberalen steunden de oppositie en verloren in Manchester opnieuw 150 pond Gisteren heeft koning Gustaaf van Zweden, die met vacantïe in een hotel te Nice verblijf houdt, een particulier onderhoud gehad met koning Leopold van België' in de appartementen van koning Gustaaf. (Radiografisch overgebrachte foto). Verdere drooglegging der Zuiderzee, herstel van water wegen en spoorwegwerken, verbetering van de landbouw 's-GRAVENHAGE. De Nederlandse regering deelt mede. dat overleg met de rege ring der Verenigde Staten geleid heeft tot overeenstemming over het vrijgeven van een bedrag van 303 millioen gulden van de tegenwaarde-rekening der Marshallhulp en over de besteding van dit bedrag ter financiering van verscheidene belangrijke projecten ten behoeve van het Nederlandse economisch herstel. De besteding zal onder meer geschieden ten behoeve van de werkzaamheden, ver bonden aan het droogleggen van de Zuiderzee: het herstel van de oorlogsschade en de wederopbouw van agrarische en industriële bedrijven en van woningen: het her stel van de waterwegen en het spoorwegverkeer; teclinïsch-wetenschappelijk onder zoek: technisch onderwijs; de bouw van hotels en de bevordering van het tourisme, alsmede de financiering van de uitgaven in guldens van onder het Marsliall-plan verleende technische bijstand. Van de thans vrijgekomen 303 millioen der tegenwaarde-rekening is bijna 275 millioen bestemd voor de financiering van projecten, waarvan de uitvoering bij de begroting 1949 werd goedgekeurd. Door deze wijze van besteding vermeer deren derhalve de staatsuitgaven niet, doch wordt de financiering vergemakkelijkt van het totaal der uitgaven, dat door de rege ring en de Staten-Generaal, als budgetair en monetair verantwoord werd geacht. Naast de financiering van de hierboven bedoelde begrotingsposten is nog een be perkt bedrag, namelijk 28 millioen gulden bestemd voor de financiering van enkele andere projecten, welke niet zijn opgeno men in de staatsbegroting, doch die wegens de noodzakelijke verbetering van de Neder landse betalingsbalans als zeer belangrijk moeten worden beschouwd. In de eerste plaats wordt twintig millioen gulden vrijgegeven voor het leggen van dijken rond de,Zuid-Ooste lijke Zuiderzeepolder. Hierdoor wordt de stoot gegeven tot de ontsluiting van een nieuw vruchtbaar landbouwgebied, hetwelk een belangrijke bijdrage zal kunnen leveren tot onze agrarische productie en derhalve de noodzaak tot het importeren van granen zal ver kleinen. Voorts zal een half millioen gulden wor den besteed aan de bevordering van het touristenbezoek aan Nederland; ter vergro ting van de logiesruimte voor buitenlandse toeristen is zeven millioen gulden uitge trokken als bijdrage in de bouw van daar toe geschikte hotels. Tenslotte is vijfhonderdduizend gulden vrijgegeven ter bestrijding van de guldens uitgaven van in het kader van het Marshall plan te verlenen technische bijstand, welke er op gericht is de kennis omtrent de mo gelijkheden tot verhoging van de produc tiviteit te vergroten. Deze groep van projecten van in totaal 275 millioen heeft betrekking op uitgaven, welke van groot belang geacht kunnen worden voor de opvoering van de indu striële en agrarische productie van Neder land. Ten dele voorzien zij in hét herstel van geleden oorlogsschade in ons bedrijfs leven, anderzijds zullen zij de ontwikke ling van nieuwe productieve la-achten mo gelijk maken. Deze groep van projecten i,s te specificeren als volgt; Zuiderzeewerken Werken aan de Afsluitdijk 599.950 Waterbouwkundige werken in de Noord-Oostelijke polder 11.807.000 Landbouwkundige werken in de Noord-Oostelijke polder 54.779.670 Waterbouwkundige en land bouwkundige werken in de Zuidelijke polders 1.317.450 Onderzoekingen en werkzaam heden voor landaanwinning 4.200.000 Herverkaveling Walcheren 11.790.000 Herstel agrarische oorlogs schade: Financiering van het land- bouwherstel 34.000.000 Herbouw van door oorlogsge weld verwoeste boerderijen 31.100.000 Agrarische productie: Uitvoering cultuurtechnische werken 20.000.000 Kosten van ruilverkavelingen 4.500.000 Uitgaven voormechanisatie en rationalisatie van kleine boerenbedrijven 2.000.000 Idem voor kleine tuinders- bedrijven 350.000 Herbebossingskosten 2.000.000 Bijdrage aan de Nederlandse centrale organisatie voor toe gepast natuur-wetenschappe- lijk onderzoek (T.N.O.)3.201.276 Herstel industriële oorlogs schade: Herbouw van door oorlogs geweld verwoeste industriële gebouwen 13.500.000 Engelse, in de gemeenschappelijke hand slag betrekken? Het bezoek van liet Franse staatshoofd aan Londen schijnt meer bedoelingen dan hoera's en hoffelijke redevoeringen te hebben gehad. R. P. Bevordering technisch onderwijs: Voor Technische- Hogeschool 3,035.000 Voor Rijksnijverheidsscholen 400.000 Waterwegen: Herstel van verwoeste kade muren van de zeehavens te Rotterdam7.500.000 Wederopbouw van de aan het rijk toebehorende waterstaats werken 17.900.000 Herstel van verwoeste water bouwkundige werken te Rot terdam 3.300.000 Verbetering van waterstaat kundige toestand in het gebied van de benedenrivieren4.700.000 Spoorwegverkeer: Herstel van verwoeste spoor wegwerken in en om Rotter dam 4.000.000 Volkshuisvesting: Herbouw verwoeste woningen 15.000.000 Herstel van beschadigde woningen 23.000.000 Wetenschappelijk onderzoek: Bijdrage aan de organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek1,000.760 Nadat de Britse Labour-regering bü monde van vice-premier Morrisson de ver trouwenskwestie had verbonden aan het Conservatieve amendement op de Troon rede, waarin het ontbreken van éen dui delijke uitspraak over de toekomst van de staalindustrie werd betreurd, heeft zij bü de daaropvolgende stemming een meerderheid behaald. De slemverhouding was 310 tegen 296. De regering verkreeg dus een meerderheid van veertien stemmen. Ook de Conservatieve boekten een suc ces. Zij hebben de verkiezingen voor het Lagerhuis in het district Moss Side (Man chester) gewonnen. De Labourmeerderheid is dientengevolge tot zes zetels geslonken. De stemming in dit district was een uitge stelde wegens het overlijden van de Con servatieve candidaat. De uitslag van de stemming in Moss Side was als volgt: Miss Florence Norsbrugh (Conservatief) 25.347 stemmen Labour 16.769 stemmen Liberalen2.607 stemmen Daar de liberale candidaat niet het achtste deel van het totaal aantal stemmen behaalde, verloor hij zijn waarborgsom van 150 pond sterling. De zetelverdeling in het Lagerhuis is thans als volgt: Totaal aantal zetels 625. Labour 315 Conservatieven 297 Liberalen 9 Ierse nationalisten 2 Onafhankelijk liberalen1 en de „speaker" (voorzitter), die partij loos is. De liberalen stemden met de conservatie ven tegen de regering. In de annalen van het parlement zijn nog nooit zoveel leden ter vergadering verschenen. De leden zaten mannnetje aan mannetje. De voorste rege- ringsbank was zo vol, „dat de ministers na genoeg op eikaars schoot zaten", zegt Reuter. Churchill verscheen tijdens het debat in avondkleding. Kort voor de stemming ver klaarde minister-president Attlee, dat het nog nooit eerder was voorgekomen, dat de oppositie een amendement indiende op de Troonrede. Hij noemde het optreden van de Conservatieven „uiterst onverantwoor delijk". De overwinning van de regering is pas in de eerste ronde van de strijd. Maan dag dreigt hetzelde gevaar. Dan zal het Lagerhuis stemmen over een tweede amen dement der Conservatieven inzake de be huizing. De volgende dag komt de aanvul lende begroting aan de orde. Donderdag worden de geweldige uitgaven voor de defensie ter sprake gebracht. De Engelse Conservatieven mogen dan de regering in het Lagerhuis niet verslagen hebben bij de stemming over het Conser vatieve amendement op de Troonrede Totaal ƒ274.981.106 Dit is de tweede maal. dat Nederland ge bruik maakt van de gelden der tegenwaar derekening. Voor het eerst geschiedde dit op 12 Juli 1949, toen 240 millioen gulden voor deze rekening werd bestemd voor de financiering van verschillende posten uit de begroting van het dienstjaar 1948, n.l. de bouw van arbeiderswoningen: de droog legging van de Zuiderzee; de ontwikkeling van de landbouw en de wederopbouw van Walcheren. Zoals bekend is wordt het grootste deel van de Marshallhulp, die Nederland ont vangt, in de vorm van schenkingen ver strekt. Per 1 Januari 1950 was aan Neder land 687.5 millioen dollar toegewezen waarvan 129.5 millioen dollar als lening en 558 millioen dollar als schenking. Tussen de' Nederlandse regering en de regering der Verenigde Staten zijn nog be sprekingen gaande over het vrijgeven van gelden van de tegenwaarde-rekening ter financiering van een aantal andere projec ten. Deze besprekingen bevinden zich in een vergevorderd stadium. Veertien gevangenen bij brand omgekomen Als gevolg van het uitbreken van brand in een tijdelijke gevangenis, welke werd gebouwd te Sandia. in' de omgeving van Albuquerque, in de Amerikaanse staat Nieuw-Mexico, zijn veertien gevangen ge zette Amerikaanse militairen om het leven gekomen, terwijl twee anderen ernstig zijn gewond. Vijf personen werden door de rook bedwelmd. De Amerikaanse basis té Sandia bevindt zich op een terrein, dat uitsluitend voor het Amerikaanse leger is gereserveerd, omdat er wordt gewerkt aan geheime wapens. De vervaardiging van atoombommen vindt voor een gedeelte op dit terrein plaats. Gevaarlijke situatie van ondernemingen op Oost-Java DJAKARTA, 9 Maart (Aneta) Alle vrouwen van administrateurs en employées van ondernemingen op het Idjenplateau in Oost-Java zijn geëvacueerd, aldus werd door het algemeen landbouwsyndicaat aan Aneta medegedeeld. Deze maatregel werd getroffen, nadat Zondagnacht de koffie- onderneming Blanar door een grote bende was gerampokt. Reeds enige tijd geleden werden op het Idjenplateau van alle ad ministrateurs en employées der onder nemingen wapens ingenomen en sedertdien werd het optreden der rampokbenden steeds driester. De ondernemers trachten thans hun wapens terug te krijgen of be waking van politie of militairen op de ondernemingen te krijgen. Indien de hui dige toestand voortduurt, zullen waar schijnlijk verscheidene ondernemingen moeten worden verlaten. enkele minuten later behaalden zii een overwinning op Labour bij een officieuze wedloop naar het operagebouw, waar een balletvoorstelling aan de gang was in aan wezigheid van de Koninklijke Familie en de Franse president Auriol. De Conser vatief Lyttleton was de eerste der parle mentsleden. die bü de opera aankwam, buiten adem, maar met alle ordetekens nog op hun plaats. Hij sloeg Attlee met ruim vijf minuten. Stafchefs van het Atlantisch pact naar Den Haag Naar het A.N.P. verneemt zullen de staf chefs van de landen van het Atlantisch pact van 25 Maart tot 2 April in Den Haag bij eenkomen. Enige dagen geleden was te Washington reeds aangekondigd, dat een dergelijke conferentie binnenkort in Europa zou wor den gehouden. De plaats en tijd van samen komst waren toen nog niet bekend. Goebitsjef wordt gedeporteerd Valentin Goebitsjef, het 30-jarige Russi sche lid van het secretariaat der "UNO, is te New York tot 15 jaar gevangenisstraf ver oordeeld op beschuldiging van spionnage. Hij zal deze straf echter niet behoeven uit te zitten, want tevens is bepaald, dat hij binnen veertien dagen naar Rusland zal worden gedeporteerd. Judith Coplon, een 28-jarige Amerikaanse ambtenares die met Goebitsjef heeft samen gewerkt, is eveneens tot 15 jaar veroor deeld. Eerste Amerikaanse wapens naar West.Europa De eerste Amerikaanse wapens van het Atlantisch pact. zijn gisteren aan boord ge nomen van het vranse vliegdekschip „Dixmude". Er werden veertig gevechtsvliegtuigen en bommenwerpers ingescheept. In totaal zal de „Dixmude" driemaal heen en weer varen voor het vervoeren van vliegtuigen. Hoge belasting-ambtenaar beschuldigd van fraude Donderdag voor de rechtbank Aanstaande Donderdag zal voor de Haar lemse rechtbank de 44-jarige titulair- hoofdinspecteur der belastingen W. J. I. M. van B. verschijnen, die beschuldigd wordt van een aantal buitengemeen ernstige mal versaties. Aan de tenlastelegging ontlenen wij, dat Van B. die bij de belasting in Am sterdam werkt in Heemstede woont, wordt beschuldigd van het gebruik maken van valse quitanties, teneinde een verhoog de aftrek voor verwervingskosten te krij gen. Verder is hem ten laste gelegd liet ont trekken van goederen aan een conservatoir beslag van de Ontvanger. Hij zou voorts verduistering hebben gepleegd. Tenslotte wordt hij beschuldigd van medeplichtig heid aan het doen van valse aangiften en het opzettelijk verstrekken van onjuiste inlichtingen aan de belasting-autoriteiten, toen hij moest getuigen in een zaak tegen een ander. Van B.'s malversaties zouden zich dus niet alleen uitstrekken over zijn eigen be lasting-affaires, maar hij zou voorts ge fraudeerd hebben in belastingzaken van anderen. Van B. heeft reeds een half jaar in voorarrest gezeten. Voor deze zaak, waarvan de behandeling wel de nodige tijd in beslag zal nemen, zijn niet minder dan vijftien getuigen gedag vaard. Het lag' aanvankelijk in de bedoe ling om deze zaak die door de Rijks recherche is uitgezocht te doen behan delen door de „corruptie-officier" in Den Haag, maar zij is daarna in handen gege ven van het Haarlemse parket. Het woord is aan Ludwig Fulda: Men moet niet op deze twee dingen vertrouwen: als men kwaad doet dat het verborgen blijft en als men goed doet dat het gemerkt wordt. Officieel Duits protest tegen Saar-overeenkomst BONN, 10 Maart (Reuter). De West- Duitse bondskanselier, dr. Konrad Aden auer. heeft heden in het parlement meege deeld. dat zijn regering aan de Hoge Com missie een nota voor doorsturing naar de Franse regering heeft overhandigd, waarin wordt geprotesteerd tegen de overeenkom sten, die tussen Frankrijk en het Saarge bied zijn gesloten. Hij zeide: „Ik verklaar plechtig, in naam van de federale regering, dat wij proteste ren tegen de overeenkomsten, gesloten tus sen Frankrijk en het Saargebied en ik ver zoek het Huis dit protest te steunen." De verklaring van Adenauer werd door de Bondsdag in diepe stilte aangehoord. De parlementszaal was geheel gevuld. Een grote menigte was voor het parle mentsgebouw verzameld. Men verwacht, dat de vergadering van heden de grootste demonstratie van Duitse nationale gevoe lens sedert de oorlog zal zijn. In een Donderdag gepubliceerd memo randum van de West-Duitse federale rege ring wordt een internationaal gezagsorgaan, overeenkomstig dat van het Ruhrgebied, voorgesteld. De federale regering zegt er van overtuigd te zijn, dat er middelen zijn om de economische kwesties van het Saar gebied in het kader van Europese samen werking op te lossen. De West-Duitse regering acht een toe stand mogelijk, dat de economische doelen van Frankrijk bereikt kunnen worden zon der de politieke losmaking van het Saar gebied van „het moederland". Over een politieke losmaking van het Saargebied behoorde een plebisciet „onder dezelfde omstandigheden als dat van 1935" te beslis sen. In het memorandum wordt verder scherpe critiek geleverd op de overeenkomsten met Frankrijk en de «wijze waarop de regering Hoffman aan het bewind is gekomen. In April zal in het museum voor heem kennis in de orangerie van de jeugdherberg Assumburg te Heemskerk, een tentoonstel ling worden gehouden van palmpaasgebrui- ken in ons land. nderzoek naar de moord op Bernadotte Verbazingwekkende nalatigheid' STOCKHOLM. 9 Maart (Reuter). In een op last van de Zweedse Kroon door de Zweedse openbare aanklager opgesteld rapport over het Israëlische onderzoek naar de moord op graaf Bernadotte, de gewezen Zweedse bemiddelaar der UNO in Palestina, wordt de Israëlische regering van een „verbazingwekkende nalatigheid" beschuldigd. Het rapport is aan het Zweed se ministerie van Buitenlandse Zaken overhandigd. Onder meer hadden de Is raëlische autoriteiten tegenover Zweden en de UNO verklaard, dat de moord ge kenmerkt werd door een „merkwaardig gebrek aan rechtstreekse zowel als indi recte bewijzen". Volgens het rapport was de nalatigheid zo groot, dat men er aan moet twijfelen of de Israëlische autoriteiten inderdaad bereid waren het onderzoek tot een be vredigend resultaat te brengen. Volgens de Israëlische autoriteiten was de moord op een „verlaten plaats van de hoofdweg" gepleegd. Het Zweedse onder zoek had echter uitgewezen, dat de aanslag op Bernadotte op een tamelijk drukke hoofdstraat geschiedde, waar voorbijgan gers of personen, die voor de ramen ston den, de sluipmoordenaars zagen. De volgende punten worden in het rap port naar voren gebracht: Een beknopt onderzoek werd pas 24 uur na de aanslag ingesteld. Van de 266 leden van de groep Stern, die in de week na de moord werden ge arresteerd, werden er twee tot gevange nisstraffen van vijf en acht jaar veroor deeld, doch 12 dagen later onder een am nestiewet vrijgelaten. Het wordt zeer ongewoon geacht, dat aan kinderen en souvenirjagers of, voor zover men kon weten, medeplichtigen van de sluipmoordenaars, toegestaan werd be- President Auriol van Frankrijk was gisteren in Londen de gast van het Britse parlement. Hier ziet men de hoge gast met mevrouio Auriol en de Lord High Chancellor, Lord Jowitt en de „speaker", kolonel Clifton Browne in de Royal GalleryWestminster Palace. langrijke bewijsstukken, die op de plaats van de aanslag waren, mede te nemen. De auto van Bernadotte werd pas onder zocht, nadat deze was hersteld en de twee de auto van de UNO werd in het geheel niet onderzocht. Er werd geen poging gedaan een soldaat te ondervragen, die een 12-jarige oogge tuige zou hebben gewaarschuwd niets over de toedracht aan de politie te zeggen. De gearresteerde leden van de groep Stern werden niet geconfronteerd met de getuigen. De Zweedse autoriteiten achten het „verbazingwekkend", dat het niet moge lijk was gebleken de jeep op te sporen, waarin de sluipmoordenaars gezeten wa ren. De verzuimde maatregelen waren zo be langrijk, dat zelfs een onervaren onder zoeker deze niet over het hoofd zou hebben gezien. Geconcludeerd wordt, dat zelfs de meest elementaire voorzorgsmaatregelen van de zijde der Israëlische autoriteiten de aan slag zouden hebben verhinderd. De stem ming was tegen graaf Bernadotte omge slagen, toen hij zijn verdelingsplan voor stelde. Hij had het plan zijn hoofdkwar tier van Rhodos naar Jeruzalem over te brengen. Zulks zou men mogelijk als een obstakel hebben gezien bij de plannen om geheel Jeruzalem te bezetten. Nederlands schip aan de grond bij Calais Een Nederlands vrachtschip is Donder dag acht mijl ten Oosten van Calais bij dikke mist aan de grond gelopen. Het is de 250 ton metende Groningse kustvaarder „Mizar". Het schip was geladen met suiker op weg van Londen naar Calais. De kapi tein, de heer J. Schuur, denkt met hoog tfj op eigen kracht weer vlot te komen. Hij heeft voorlopig iedere sleepboothulp ge weigerd en blijft met de rest van de be manning, vijf koppen in totaal, rustig aan boord. Gevaar schijnt er niet te zijn. WISSELEND WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Vannacht afnemende Noordelijke wind met opklaringen en vooral in de Zuid oostelijke helft van het land plaatselijk lichte nachtvorst. Morgen toenemende bewolking met later voornamelijk in het Noorden van het land op vele plaatsen enige regen. Matige tot krach tige wind tussen Noordwest en West. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 11 Maart: Zon op 7.05 uur. onder 18.36 uur Maan op 3-36 uur, onder 10.01 uur (Laatste kwartier) Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 10 Ma3rt: Hoog water: 7.51 en 20.18 uur. Laag water: 3.25 en 15.52 uur. Zaterdag 11 Maart Hoog water: 8.44 en 21.21 uur. Laag water: 4.06 en 16.39 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1