c D Toekomstig Afrikaans stamhoofd ging naar Londen om te onderhandelen JyRurSfcgt De radio geeft Zaterdag BOREN HORLOGES VAN NIEL Vóór de Schoonmaak Stofzuigerhuis „Ritsa" „Een vierjarige H.B.S. hef streven" Gaat U verhuizen? „TEMPO" staat voor U klaar! PANDA EN DE MEE3TEÏDMUZI&ANT LOOSJES BOEKENWEEK Wereldnieuws H.J.MAERTENS Vrijdag 10 Maart 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsdie Courant 2 De tragedie van Seretse Khama De Britse regering ontzegde hem de terugheer naar zijn land (Van onze correspondent in Londen) Het probleem, opgeworpen door het huwelijk van Seretse Khama, het toekom stige opperhoofd van de Bamangwato- stam, de machtigste van de stammen in het Betsjoeanaland, dreigt uit te groeien tot een internationaal conflict. Twintig jaar geleden speelde een zieke lijk uitziend negerjongetje met de kinde ren van Engelse kooplieden in Serowe. Zijn Engels was niet al te best, maar de blanke jongens konden goed overweg met de in heemse taal.Gelukkig bestond er onder, de kinderen geen rassenvraagstuk en hun ouders durfden zich niet tegen de omgang met Seretse Khama verzetten omdat hun handelslicenties afhingen van de welwil lendheid van zijn vader. Iedereen beje gende de knaap dan ook vriendelijk en de kinderen van destijds staan ook nu nog op de beste voet met elkaar. Toen Seretse's vader plotseling stierf werd zijn opvoeding toevertrouwd aan zijn oom Tsjekedi Khama, de nieuwe regent. Hij zond hem later naar Cambridge om rechten te stu deren. Seretse voelde er eerst weinig voor omdat hij verliefd was op een jong meisje van koninklijke bloede dat tot zijn stam behoorde. Maar zijn oom zette door. Tsje kedi kreeg een schok toen Seretse hem schreef over zijn voorgenomen huwelijk met het Londense typistetje Ruth Willi ams, die bij Lloyds werkte. De regent ver zette zich uit alle maeht tegen het plan maar Seretse was niet tot andere gedachten te brengen. Hij wist dat de stam bezwaren zou maken. Hij vroeg om vergiffenis. Na lange beraadslaging keurden zij het hu welijk goed. Het ijs was spoedig gebroken. Iedereen was er van overtuigd dat Seretse en Ruth werkelijk van elkaar hielden. Maar Tsjekedi weigerde haar te ontvangen en dreigde-haar door zijn waakhond het erf te laten afjagen als ze toch waagde hem te bezoeken. Hij zou liever zijn land verlaten dan een woord tot haar richten. Tsjekedi kreeg een onverwachte bond genoot in dr. Malan, de leider van de natio nalistische regering van Zuid-Afrika, die een ware oorlog tegen de kleurlingen voert. Hij beschouwde Seretse's huwelijk als een rechtstreekse uitdaging jegens zyn dis criminatie-politiek. De Britse regering zat nu tussen twee vuren. Enerzijds dreigde de regent met moeilijkheden, indien Seretse bleef staan op het recht tot opvolging. Anderzijds kon zij, indien zij Seretse steunde, rekenen op een hevige ractie in Zuid-Afrika, dat 'het Engeland toch al zo lastig maakt. Malan eist de drie Britse protectoraten Betsjoeanaland, Swaziland en Basoetoland op, maar het annexatie-verzoek is hangen de de Seretse-zaak opgeschort. Hoe de Britse regering haar besluit om Seretse vijf jaar buiten zijn land te houden, motiveert, is nog niet bekend: Dit besluit vièl toen Seretse in goede trouw naar Londen kwam om zijn geval te'bespreken. Hij is daar- nu nóg. Seretse verklaarde dat hij dacht dat dergelijke methoden alleen in Rusland bestonden. Het heeft reeds bij voorbaat critiek uitgelokt dat Seretse inzage ge weigerd werd vaii het-" rapport- ;vati,:'dë commissie,-welke 'een onderzoek naar het geval heeft ingesteld-1 Engeland, dat een overzees gebied be heerst, dat volken van allerlei kleur en geloof omvat, kan zich nauwelijks veroor loven een rassenpolitiek te volgen, zeker niet nu het onder dreiging van het commu nisme de inheemsen wenst op te nemen in een algemeen welvaartsplan. Seretse zal zeker niet ingaan op het aanbod -van een toelage van '1100 pond per jaar indien hij in Engeland blijft. De regering zou gedreigd hebben hem uit zijn eigen land te zetten indien hij toch terugkeert. HV. GlIMfABRIES HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken; 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.30 Weerbericht. 12,03 Amusementsorkest. 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nieuws. 13.20 Promenade orkest. 14.20 Engelse les. 14.40 Kamerkoor. 5.10 Letteren en kunsten, 15.45 Mc-tropole- orkest. 16.20 Luchtvaartcauserie. 16.30 Gre goriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Zang en orgel. 18.15 Weekoverzicht. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Actuali teiten. 19.25 Parlementair overzicht. 19.35 Platen 20.00 Nieuws. 20,05 De gewone man. 20.12 Platen. 20.15 „Lichtbaken". 20.40 Platen. 20.43 „Steek eens op, heren!". 21.00 Orkesten parade. 21.30 „Kon Tiki", hoorspel. 21.55 Orkestenparade. 22.25 Puzzle. 22.35 Ameri kaans commentaar. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 415.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 10.00 Medische causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Radiofeuilleton. 10.35 Voor arbeiders in continubedrijven. 11.35 Cello en. piano 12.00 Orgel en zang. 12.30 Weerbericht. 12.33 'Platen. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 14,00 Voor de jeugd. 14.20 Lichte muziek. 14,50 Pl&tep. 15.00 Boek bespreking. 15.15 Kamerorkest. 16.00 „Van de wieg tot het graf". 16.15 Platen! 16.45 Sportpraatje. 17.00 Platen. 17.30 Voor de jeugd 18.00 Nieuws. 18.15 Populaire muziek, 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Bijbellezing. 19.45 „Passepartout". 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.12 Varia. 20.15 Dansmuziek. 20.45 Gevarieerd programma. 21.45 Socialis tisch commentaar 22.00 Sextet. 22.25 „Onder de pannen". 22.40 Accordeonmuziek. 23.00 Nieuws. 23.13 Dansmuziek. 23.35 Platen. De Engelse regering bezit ook de macht om zijn vrouw uit te wijzen, hetgeen nog niet gebeurd is omdat zij een baby ver wacht. De aanhangers van Seretse onder de stam zijn zeer trots op hun blanke „koningin". Zij willen haar behouden en smeekten haar Seretse niet naar Londen te verge zellen omdat zij vreesden dat het paar daar zou worden vastgehouden. De idyllische romance van Seretse en Ruth heeft tot een persoonlijke en een po litieke tragedie geleid. In zijn kleine ka mer in het centrum van Londen ijsbeert thans het toekomstig Afrikaans opperhoofd en hij peinst over de Westerse beschaving, die hem zo gefascineerd heeft, doch die hij thans moeilijker dan ooit doorgronden kan. In een vergadering te Londen, waarop alle Britse verenigingen van kleurlingen vertegenwoordigd waren, is besloten een commissie te vormen, die de strijd voor Seretse Khama tot haai- taak zal stellen. Learie Constantine, de West-Indische cricketspeler, is tot voorzitter van de com missie benoemd. Constantine verklaarde, dat de commis- le klas ZWITSERS FABRIEKSMERK momenteel voorradig UURWERKEN Grote Houtstraat 86 sie voor Seretse's terugkeer naar zijn -va derland zal strijden met alle middelen, die haar ten dienste staan. Hiertoe behoren: openbare protestvergaderingen en petities aan regeringen, de UNO en commissies voor mensenrechten. Stamhoofden protesteren Veertien hoofden van de Bamangwato- stam in Betsjoeanaland hebben tegenover de pers verklaard, dat zij de beslissing van de Britse regering ten aanzien van hun opperhoofd Seretse Khama zullen bestrij den. De hoofden willen de zaak voorleggen aan de hoogste rechtbanken in Engeland, en als dat niet helpt, aan de UNO of het internationaal gerechtshof. Enkele hoofden lieten doorschemeren, dat de stam misschien de-bescherming van „een andere' mogendheid" zou zoeken als Engeland niet van zijn besluit terugkwam. Uit Londen wordt gemeld, dat Seretse Khama daar heeft verklaard, dat hij zich tot het bureau voor gemenebest-betrek kingen heeft gewend met het verzoek naar zijn land terug te mogen keren. -kunnen wij Uw stofzuiger nog in orde maken, of kom eens praten over een nieuwe! Uw adres voor alle merken HAARLEM, GROTE HOUTSTR. 132 tlo Luxor - TEL. 16693 Sinds 15 December werd het leven weer duurder I-Iet Centraal Bureau voor de Statistiek heeft prijsindexcijfers van het gezinsver- bruilv berekend per 15 Januari .1950 Ten opzichte van 15 December 1949 stëfeg het totaal-indexcijfer van 205 tot 209, dus met 2 pet, Bij de voedingsmiddelen stegen de prij zen van zuiver witbrood, aardappelen, melk, boter, thee, chocolade-artikelen en fruit. Bij kaas en eieren, en in geringe mate bij groenten, werden prijsdalingen waar genomen. Deze prijswijzigingen- deden het index cijfer voor de groep voedingsmiddelen stijgen van 246 naar 248 of met 0.8 pet. Bij de: niet-voedingsmiddelen zette zich 'de prijsstijging verder voort. Van 15 De cember tot 15 Januari liep ook het index cijfer voor schoeisel op. Voorts vertoonden de indexcijfers voor de groepen reiniging (prijsstijging zeep) en woninginrichting en huisraad (prijsver hoging huishoudelijk linnengoed en keu kengerei) een stijging. 1-Iet indexcijfer voor de overige groepen onderging een stijging als gevolg van prijs stijgingen van vaste brandstoffen en rij wielbanden en van een verhoging der kap perstarieven. Duurtetoeslag op Indonesische pensioenen wordt niet verhoogd De minister zonder portefeuille, de heer L. Götzen, heeft medegedeeld, dat de re-? gering, na ampele overweging, een ver hoging van de duurtetoeslag, welke sinds 1 Januari 1946 op de Indonesische pen sioenen wordt verleend, niet verantwoord acht, aangezien zij de hoogte dier pensioe nen, welke als uitvloeisel van de garantie- wet voor sommige groepen van overheids dienaren in Indonesië geheel 'of gedeeltelijk ten, laste van de rijksbegroting zóuden kunnen komen, in verhouding tot die van de - Nederlandse pensioenen in het alge meen niet onbevredigend acht. Zij heeft zich bovendien laten leiden door de over weging, dat zodanige maatregel tot voor haar onaanvaardbare consequenties voor de Nederlandse burgerlijke^ en militaire pensioenen zou leiden. Koningin en Prinsesjes volgende week terug Het ligt in de. bedoeling van de Ko ningin en de clrie prinsesjes in de loop van de volgende week naar Nederland terug te keren. De dag van vertrek uit Sankt Anton is nog niet vastgesteld. Viering dsr bevrijding landelijk op één datum De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de gemeentebesturen verzocht te bevorderen, dat de viering van dé bevrij ding landelijk op één datum, namelijk 5 Mei, zal geschieden. Aan de viering van de 'bevrijding óp een ander, met de feitelijke datum overeen komende1 tijdstip ware dan een meër be scheiden cachet te verlenen. De minister zegt verder, dat het 'geen aanbeveling ver dient op een zodanige plaatselijk te vieren dag aan het gemeentelijk personeel extra vrijaf te verlenen, daar een dergelijk be sluit wegens de huidige ec-onomische toe stand ongewenste gëvplgeh'zöü'fcunrreh heb ben''voor dé' iri de desbetreffende-"ge-" m'éénte gevestigde particuliere vbedrijven en ondernemingen. Definitieve televisiezender komt in Jaarsveld De minister van Verkeer en Waterstaat, mr.' D. S. W. Spitzen, heeft gisteren een bezoek gebracht aan dé I-Iilvefsumse radiostudio's om zich op de hoogte té stel len van de technische apparatuur, clie bij cle definitieve regeling van het omroep bestel mede een vraagstuk uitmaakt. Mi nister Spitzen was vergezeld van de di recteur-generaal van de P.T.T. de heer L. Neher. De minister woonde ook-enkele uitzen dingen bij. Later begaf het gezelschap zich naar het zendercomplex -te Lopik. De heer Neher deelde mede, dat de de finitieve televisiezender in Jaarsveld zal worden geplaatst, indien althans, dë proe ven, welke thans worden genomen;' bevre digende resultaten opleveren. Tot op 40 televisie-ontvangst mogelijk zijn, zodat Amsterdam, het Gooi en zelfs een deel van Brabant van de televisie zullen- kunnen profiteren. Een kleine proefzender zal, zoals bekend is, voor het eerste experi mentele televisie-stadium in het Gooi ver rijzen. BOND VAN SCHERPSLIJPERS Te Rotterdam is opgericht een bond van belanghebbenden bij het 'scherpslijpen van machinemessen en kleine gereedschappen onder de naam Bond van Scherpslijpers. De nieuwe organisatie staat buiten de vak groep. Twee autobussen met mijnwerkers zijn in Sittard tegen elkaar gebotst. Zes perso nen werden vrij ernstig gewond, vïer-en- twüntig inzittenden liepen minder ernstige kwetsuren op. Onderwijsherziening voor de HBS Afgestemd op de eisen van de maatschappij (Van onzeverslaggever) „Minder vakkenminder lessen, maar., datgene wat geleerd wordt -dan ook grondig. Teveel is de H.B.S. zo langzamerhand: gaan lijden'aan een zekere tweeslachtigheid. Enerzijds wil zij een voorbereidingzijn op de maatschappij, anderzijds oók een belangrijke afzet tot de verdere studie op de'een of andere inrichting voor het hoger onderwijs". Dat. is eigenlijk de belangrijkste' conclusie van een adviescommissie van de fundatie Werkelijk Dienen", die over het na. de oorlog reeds zo veel. beschreven probleem van de onderwijsherziening een rapport heeft uitgebracht. De commissie is daarbij niet in de eerste plaats uitgegaan van de mening van Neder landse of buitenlandse onderwijsdeskundi-. gen,.maar voor alles heeft zij rekening ge houden met 'de eisen, die de maatschappij, stelt aan de jongelui, clie van .de H.B.S. af het .bedrijf in stappen. Daarom, zo verklaar-, de de heer L. Neher, voorzitter van „Wer kelijk Dienen" gisteren tijdens een bijeen,*; komst, zijn uitgebreide^enquête-formi^liereh. uifèpgliiuxU haar" velé' v^tëgenwpordïgèrs', van allerlei facetten van het maatschap-, pelijk' leven. En de conclusies, die deze commissie uit de binnengekomen antwoorden op haar enquête heeft getrokken zijn zeker van groot belang voor een eventuele, onderwijs herziening. Om te beginnen is hét haar doel cle. H.B.S. te beperken tot een cursus van vier' jaar. Het onderscheid tussen een A- en een B-afdeling kan daarbij vervallen. Een dex1-' gelijke cursus zal, aldus stelt zich de com missie voor, geschikter zijn vooreen on-'" middellijk opnemen in de maatschappij en tevens eeii goede opleiding voor het hoger' onderwijs." Weinig wiskunde De exacte vakken komen er in het schema, dat de commissie hééft samengesteld vrij bekaaid af. De hoogste klassen, die op het ogenblik veertien uur per week besteden aan wiskunde, mechanica, natuur- en schei kunde/zouden dat vólgens dit schema ge durende acht uur per week doen; mecha nica zou geheel komen te vervallen. Er zijn nog andere vakken, die naar de mening van de ondervraagden slechts weinig waar de hebben voor de practijk. Dat zijn plant en dierkunde, technologie en tekenen. Wel wordt echter erkend, dat deze vier vakken nuttig zijn voor de algemene vorming. En ook voor geschiedenis geldt dit laat ste; het zou in de eerste drie klassen van- Wij leveren prima vakwerk en zijn voordelig Goederen zonder prijsverhoging verzekerd Expeditie en Besteldienst „Tempo" ROZENSTRAAT 13 - TEL. 20020 - HAARLEM (Adv.) deze vierjarige H.B.S. worden gegeven en daarna, evenals de andere vakken, die alleen voor algemene vorming dienen, niet op het eindexamen worden gevraagd. Veel Nederlands Er zijn echter andere vakken, die als zeer belangrijk worden beschouwd. Neder lands is daarvan de eerste, en dan niet het middeleeuwse een puur-litteraire Neder lands, maar de .moedertaal op e'en. manier, die iri- hoge maté-vaan de practijaï«;jg Aan gepast. Goed sêhr^i.yén,-,met be^i'ip .Jéij'eii Van zakelijk NêdëHahclS:Kën goed-"spréken zijn de vereisten, die de maatschappij aan de eindexaminandi stelt. 'Bijna dezelfde vrij hoge eisen worden gesteld waar het Frans, Duits en Engels betreft. Groot belang wordt ook toegekend aan op de practijk afgestemde aardrijks kunde, staatsinrichting en staathuishoud kunde. Van rekenen -wordt tenslotte ge concludeerd,, dat liét veel te belangrijk is om alleen als basis voor de wiskunde te worden beschouwd. Dat zijn de eisen, die de maatschappij stelt aan het onderwijs. Volgens-het schema zou er slechts dertig uur per week worden les gegeven in hoogstens elf vakken. Het zou geen makkelijker school worden voor de H.B.S.-leerlingen, maar zeker wel een plezieriger school onder het motto: Min der-, maar dat mindere grondiger. W. Lokerse overleden In de ouderdom van vijf en zeventig jaar is. te Vogelenzang overleden de heer W. Lokerse, oud-agent van politie der gemeen te Bloemendaal, die vele jaren in Vogelen zang werkzaam is geweest. De heer Lokerse, die op 3 Augustus 1874 in Kapélle geboren is, werd op 1 April 1903 tijdelijk agent van politie te Haarlem; op 1 October 1904 vertrok (hij naar Schoten en op,l Juli 1906 werd ihij aangesteld in Bloe mendaal. Later werd zijn standplaats Vo gelenzang, waar hij tot 1 Januari 1934 in functie is geweest. De overledene was een zeer geziene persoonlijkheid in het Noor delijk deel der gemeente Bloemendaal. Zaterdagmiddag om twee uur zal zijn stoffelijk overschot in Bennebroek ter aarde worden besteld. De heer D. J. Roos, theologisch candi- daat te Aerdenhout, ontving beroepen van de Gereformeerde Kerken van Lichtenvoor de en van Rhenen. 53. De bigadier Barnardus Boekwejt deed op eenvoudige, maar vastberaden xoijze zijn plicht, zoals dat'van eert ferm politie man verwacht mag worden.'.'„Stop! ïlaltl In naam der wet, der openbare orde en der burgerdeugd!" sprak hij kortaf, terivijl hij zijn revolver trok. „Ik gelast u halt te houden, de handen omhoog te steken en niet tegen te spreken, anders zal geioeld worden gebruikt!" Dit was natuurlijk zó angstaanjagend, dat Inferno uit eigen be weging stil bleef staan, nog voordat Joris Go.edbloed het hem hoefdete zeggen. Joris viel door de schok bijna uit de wagen en mompelde: „Hoe nu? Zou déze wetsdienaar zich tegen mij keren?" Dat was maar al te waar, zoals hem bleek toen Bernardus Boekweit op strenge toon voortging: „Juist! Daar heb i/c je! Dat komt er van! Jij bent dus de wilde zigeuner, die die aardige heer in de auto achtervolgt!" „Neen, neen! Welk een misverstand!" protesteerde Joris haas tig. „Gij dwaalt, officier! Gij beziet de zaak uit een geheel verkeerde gezichtshoek! Ik ben de aardige heer, en de wilde zigeuners achtervolgen mij in de auto!" Alsom zijn woorden kracht bijte zetten remde op dat ogenblik de mooie auto vlak achter hen, want 'door Joris' oponthoud waren Panda en de Maestro er nu in geslaagd hem in te halen. „ITaha!" kreet Flodder Fiedeldum, terwijl .hij zich met een lenige sprong uit het voertuig wierp, gereed om zich op Joris te stolden. „Daar is die zigeuner, die onze woonwagen heeft gestolen!" Het is begrij pelijk,'dat brigadier Boekweit er nu niets meer van begreep. ELKE WEEK Geschenk: Vakkundige bediening Snelle en accurate levering GROTE HOUTSTR. 100 - TEL. 13060 Korting voor trein-- passagiers die staan? Een inwoner van Aerdenhout wil een actie beginnen De heer J. de Graal', secretaris van de Buurtvereniging Aerdenhout-Bentveld (Reynegomlaan'35), is op de gedachte ge komen een actie te beginnen om aan de directie der Nederlandse Spoorwegen het verzoek te richten trajectkaarten en week abonnementen tegen een verlaagd tarief beschikbaar te stellen voor passagiers die alleen mogen staan. Hij vindt het onbillijk dat de tarieven verhoogd zijn, hoewel vele passagiers op sommige trajecten en op be paalde uren gedwongen zijn met staan plaatsen genoegen te nemen. Een reductie van 50 voor de mensen die staan, vindt hij billijk. Bij wijze van steekproef vraagt de heer De Graaf bewijzen van instemming met zijn denkbeeld. Blijkt er voldoende be langstelling voor te zijn, dan wil hij daar voor een landelijke actie gaan voeren, in dien het mogelijk is-met medewerking van de Nederlandse Forensen-bond. - Wij merken op, dat de klacht over on voldoende zitplaatsen voornamelijk geldt op hét traject Amsterdam-Dordrecht. Enige weken, geleden hadden wij 'daarover een onderhoud met de directie der Nederlandse Spoorwegen, die daarbij een uiteenzetting gaf waarom op dit moment niet voor vol doende zitplaatsen op dit traject gezorgd kan worden. Er mogen van het Staatstoe zicht niet meer treinen rijden en de treinen mogen ook niet meer wagens tellen. Zo gauw de bezwaren ondervangen zijn, zal de N.S. zorgen voor een grotere vervoers capaciteit door invoering van een kwar- tiei-sdienst. Bovendien zou het moeilijk zijn voor het treinpersoneel te controleren of passagiers, die alleen recht hebben op een staanplaats, geen zitplaats innemen. „Vogelpest" nog niet tot onze omgeving doorgedrongen Ook inenting van de hoenders is gevaarlijk De „zogenaamde vogelpest", die op het ogenblik in óns land zeer vele slachtoffers maakt ónder ,de hoenders, is nog niet tot de omgeving van onze stad doorgedrongen. Deze'Viekte, -die ook wel bekend staat als de „ziekte van Newcastle" is veel gevaar lijker'en heeft ook eeh aanmerkelijk snel ler verloopdan de gewone vogelpest. De besmette hoenderen worden binnen één dag door deze ziekte gedqod. Het is mogelijk de, ric.enderen tegen deze rvrófl -''"-'1 ri - -E'.V jkXri 'E:X'' verergerde vogelpest irn te enten, doch des kundigen deelden ons mede, dat bij toe diening van. dit s^rum op een sterfte van tien tot twintig procent moet worden ge rekend. Er treden namelijk bij dit per centage ernstige verlammingsverschijnse len op. In verband hiermede geldt voor die streken van ons land ten Zuiden, van de grote rivieren een vervoerveirbod voor alle pluimvee en voor de gehele rest van ons land een verzamelverb od, als gevolg waarvan d-e grote pluimveemarkten zijn gesloten. Niettemin werd gisteren op de buitenwegen rond Barneveld zeer deuk in pluimvee gehandeld. De officiële mankt bleef uiteraard echter de ganse dag ge sloten. Hét Nederlandse pluimveecentrum wacht in spanning op de omvang, die deze pest zal aannemen. Van deskundige zijde vernamen wij nog, dat door dezé ramp voor de pluimveestand ernstig, .gevaar.-dreigt vdor onze eierpro- ductje,: waarvan een belangrijk deel wordt geëxporteerd: De Haarlemse poeliers hebben' vandaag nog wél kippen verkocht,doch een deel van het publiek bleek reeds besloten te hebben geen hoenders meer te eten. Zodra de toestand ernstiger wordt zal van de al gemene .vereniging van poeliers een ver- bod'tot verkoop van pluimvee uitgaan! Het eten van .besmette hoeneders kan voor de mens gevaar opleveren, dóch gezien het feit,, dat. de ziekte-symptomen zo.duidelijk kenibaar zijn bij de besmette dieren, is het risico gering, dat een dezer hoenders'bij de poelier zou komen. Pluimveemarkten en -tentoonstellingen verboden De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft bepaald dat alle pluimveemarkten, ten toonstellingen, keu ringen en andere gelegenheden, waar con centraties van pluimvee voorkomen in ge heel Nederland 'gesloten moeten worden tot nader order. Bovendien is voor Noord-Bra bant, Limburg en Zeeland het vervoer van alle pluimvee, levend en geslacht, gedood en gestorven pluimvee en delen daarvan, verboden. Het vervoex-verbod geldt even eens voor verpakkingsmiddelen en delen daarvan voor pluimvee, broedeieren en voor pluimveemest. Heerlijke methode. In het gebouw van de British Overseas Airways in New York demonstreert de schoonheidskoningin Mary Hayes een leer-terwijl-ge-slaapt- systeém. Dit systeem is gebaseerd op de theorie dat men tijdens het slapen, in het onderbewustzijn makkelijker een vreemde taal leert. Men maakt gebruik van een dictaphoon met e'en speciale luidspreker, die onder hét hoofdkussen van de slapende leerling is geplaatst. Belediging. Het Italiaanse parlement heeft de parlementaire onschendbaarheid van de afgevaardigde Laura Diaz opge heven. Zij zal waarschijnlijk binnen kort terecht moeten staan - omdat zij verklaard heeft: „De handen van de Paus zijn. rood véii het bloed. Al het wijwater'van de wereld kan dit er niet afwassen". Beloning. De reder van het Nederlandse s.s. Berlcel dat onlangs voor de Zweedse kust aan de grond liep, heeft aan de Zweedse loodsdienst. toestemming ge- vx-aagd om de loodsen van Lilljungfrun eexx beloning van duizend kronen te mogen geven voor het redden van dë bemanning vaxx de Berkel. De loods dienst had geexx bezwaax-. Vrijspraak. Dr. Herman Sander, de Engelse axis uit Manchester, die er van werd beschuldigd uit medelijden de dood van een kanker-patiënt te hebben veroor zaakt, is vrijgesproken. Dc uit negen Rooms-Katholieken en drie Protestan ten samengestelde jury kwam tot de conclusie dat niet kon worden vastge steld of de veertig, kubieke centimeter lucht, die de dokter zijn „patiënte in de aderen pqmptè, baar dood veroorzaak ten, of dat zjj'. reeds gestorven was. Vergissing. Toen. in September, van- het vorig jaar' bij het. voormalige concen tratiekamp Dachau een groot aantal stoffelijke resten werd' gevonden, gaf dat aanleiding tot heftige 'verwijten aan het adres van de plaatselijke auto riteiten wegens verwaarlozing van de graven der slachtoffers van de nazi's. Thans hebben Amerikaanse experts vastgesteld, dat, deze lijken al tiental len jaren oud zijn. Goede wil. De Britse predikant Leslie Weatherhead heeft voox-gestel'd dat px-inses Elizabethen haar gemaal een rondreis door Rusland moeten- maken en eexx bezoek aan Stalin moeten bren gen, om de vrees voor een atoom oorlog te helpen verdrijven. „Door een dergelijk bezoek zou het Russische volle zich bewust worden vaix onze goede wil", aldus de dominee. Schreeuwlelijkerds. In Frankfort worden affiches verspreid waarin de Duitsers worden aangespoord om zich tegen de geallieerden te Verzetten. De affiches zijn ondertekend „Der Wehrwolf". Dit is de naam vaxi een nazistische vex-zets- groep die door de geallieerden in 1945 werd opgex'old. „De Wehrv/olf neemt dagelijks in kracht toe", zo. beweert het_ affiche. Over de grenzen. Engelse en Fi-anse schooljongens zxxllen binnenkort voor enige weken van school wisselen om een beter begrip te krijgen van eikaars landen. Van iedere school zal een lex-aar in de xhoderne talen de jongens vergezellen, om als leider op te treden en tevens om als plaatsvervanger van .;zijn .buitenlandss coliega op te treden. Kinderen. Een jonge. Syrische Pppulist bee# roexr aanslag gedaan op dé .Liba nese premier, Riad el Solh. De,premier bleef ongedeerd, doch de drie schoten die zijn aanvaller afvuurde, troffen drie kinderen dodelijk en wondden een mah. De aanvaller-, die door de politie in het been werd geschoten, verklaarde dat hij wraak had willen némen voor de terechtstelling van Syrische Populisten, die na de Populistische opstand in Juli 1949 ter dood waren veroordeeld. Reclame. In een toespraak op een verga- dering van leiders van Amerikaanse reclam.e-bureaux heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, het Amerikaanse volk aange spoord, de regering te steunen in eeh uiterste krachtsinspanning om „de Rus sische plannen voor wereldoverheer sing" te verijdelen. Acheson noemde dit streven „totale diplomatie". Diplomatiek. Hongarije heeft heden de Britse regering verzocht om terugroe ping van twee harer diplomatieke ver tegenwoordigers en sluiting van de British Council te Boedapest. De twee diplomaten, wier terugroepmg wordt geëist, zijn de handelsattaché en de plaatsvervangende militaire attaché, die in het proces tegen Vogeler en San ders zijn genoemd. Dé Hongaarse ï-egex-ing' heeft de Britse regei-ing' ervan in kennis gesteld, dat zij de verblijfsvergunningen van alle le den van de BritishCouncil te Boeda-. pest zal intrekken. In de Hongaarse nota werd ooli de eer der gestelde eis tot inkrimping van de Britse legatie herhaald. Dames Voprjaarsbeurs nn Stand yö Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 17628-18429 (Adv.) Hotelgast „vergat" te betalen Een een en twintigjarig© jongeman iiit Amsterdam heeft dezer dagen in een hotel te Haax-lem gelogeerd en zonder te betalen is hij vertrokken, Bij zijn komst vertelde hij, dat hij met zijn vader op weg was naar Rotterdam en dat de auto bij Halfweg defect was geraakt. Zijn vader zou de reis per trein, vervolgen en hij bleef in Haai'lem om de auto de volgende dag op te halen. Toen de hotelhouder bemerkte, dat de jongeman verdwenen was, gal' hij hiervan kennis aan de Haax-lemse politie. Een onderzoek werd ingesteld en het bleek, dat de hotelgast een valse naam had opgegeven. Dit is echter geen bezwaar geweest, want de politie van Maastricht heeft hem aangehouden. Bij na der onderzoek is gebleken, dat hij Amstei-- dam had vei'laten, omdat hij zich had schuldig gemaakt aan verduistering van een bedrag van f 500 en van een fiets, ten nadele van zijn patroon. Van een plat gevallen Een bewoonster van de Koppestokstraat wilde gxstex-middag de ramen op de eerste etage lappen. Daarvoor moest zij op een platje staan. Bij het naar buiten stappen haakte haar voet aan het kozijn en zij viel van het ongeveer twee en balve meter hoge platje. Ter observatie is zij naar een zie kenhuis overgebracht.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2