Arbeids-uitwisseling in West-Europa is het ideaal der toekomst Doodstraf geëist tegen Van Geelkerken Snelle verbinding met centrum en ontlasting van verkeer in Noord 3 EMIGRATIE-KANSEN Voorlopig blijven Canada en Australië favoriet In de grote comfortabel ingerichte wachtkamer van het gebouw voor de intercon tinentale lünen op Schiphol heerste een tijdje geleden een ongewone drukte. Niet dat het daar als regel stil pleegt te zijn voor het vertrek van een vliegtuig, maar het gebeurt niet vaak, dat de vertrekkenden allemaal boeren zijn: Nederlandse boeren die voorgoed weggaan. Die middag zou de „Edam" vertrekken naar Canada en 42' jonge en oudere mensen maakten zich klaar voor de grote reis. In een hoekje van de zaal zaten twee opgeschoten jongens quasi-achteloos te bladeren in een foldertje „Canada To-day" alsof ze zich niet interesseerden voor de grote Skymaster, die hen naar hun nieuwe vaderland zou brengen. Een klein-meisje liep huilend door de wacht kamer naar haar ouders te zoeken. Waarschijnlijk zal zij zich later nog maar weinig van Holland herinneren en van het afscheid daarvan op Schiphol. Zij zal vloeiend Engels spreken en nog maar zelden een gesprek in het Nederlands voeren. Bedrijfsleider verdacht van verduistering van gereedschap REPARATIE MATRASSEN 'e morgens gehaald. '6 avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 <Adv.) trokken zal een verkeersplein gemaakt worden. In het midden komt een cirkel welke een diameter heeft van vijf-en- zestig meter. Om deze cirkel rijdt het snelverkeer. Het langzame verkeer gaat om een grote cirkel met een diameter van honderddertig meter. Het gehele plein zal een middellijn krijgen van honderdvijftig meter. Het zal nog wel enkele jaren duren al vorens dit plein aangelegd zal worden. Behalve doortrekking van de Vondelweg is het slopen van enkele woningen noodza kelijk. De huidige aansluiting is zodanig gemaakt, dat zij zoveel mogelijk past in de toekomstige situatie. Het verkeer op de Rijksstraatweg van Haarlem-Noord naar Velsen blijft ongewijzigd. Alleen op het beginpunt van de Delftlaan is rekening gehouden met de toekomst. Een nieuw aanbod aan aandeelhouders Polmanshuis Dezer dagen hebben directie en com missarissen van de N.V. Krasnapolsky te Amsterdam aan aandeelhouders van de N.V. Polmanshuis aangeboden hun aan delen te verwisselen voor aandelen Kras napolsky. Dit aanbod kwam hierop neer dat per 1000.nominaal aandelen Pol manshuis verstrekt worden 300.nomi naal aandelen Krasnapolsky, alsmede een scx-ipbewijs ad 100.nominaal in Kras napolsky. Dit scripbewijs geeft, hetzij met twee andere dergelijke scripbewijzen recht op een aandeel Krasnapolsky, hetzij op overneming door Krasnapolsky tegen 150.—. Het is de bedoeling der N.V. Krasna polsky het naast haar hotel in de War moesstraat gelegen Polmanshuis, dat thans grotendeels als kantoorgebouw is ver huurd, te verbouwen tot hotel. De huur ders, die voor hun kantoren naar een ander onderkomen zullen moeten omzien, hebben nu een consortium gevormd en bieden de aandeelhouders der N.V. Pol manshuis per aandeel van 1000.nomi naal 1000.in contanten aan. Dit aan bod wordt ingetrokken indien hiervan niet uiterlijk 27 Maart door houders van een voldoend aantal aandelen gebruik wordt gemaakt. Wordt het aanbod aan vaard dan zal het consortium de exploi tatie van het gebouw als kantoorgebouw I voortzetten. man met een oppervlakkige geestesgesteld heid, met een mentaliteit, waarbij de schijn boven de werkelijkheid wordt verkozen, voorts met gebrek aan inzicht in de bedoe lingen van de Duitsers. Hij is de speelbal geweest van figuren als Rauter en Seyss Inauart. Tenslotte besprak de officier de schuld van verdachte. Nauwelijks tc peilen schuld „Wanneer we de schuld van verdachte nagaan", zo besloot rar. Drabbe, „dan zien wij, dat deze bijna van ongrijpbare afme tingen is. Zijn schuld wordt ook bepaald door het om-echt, dat hij heeft veroorzaakt, niet alleen aan illegale strijders maar ook aan alle kleine N.S.B.'ers die zich hebben laten paaien door de schoonklinkende be loften, waarvan verdachte zeer goed wist, dat hij ze niet kon honoreren. De schuld van deze verdachte is nauwelijks te peilen en dan behoeven wij nog niet eens te den ken aan de materiële schade, maar aan het leed dat nu nog in duizenden Nederlandse gezinnen heerst tengevolge van de activi teit van N.S.B. en Landwacht". Pleidooi De verdediger, mr. J. K. M. Mathuisen, beperkte er zich in zijn pleidooi in hoofd zaak toe zijn visie te geven op de mens Van Geelkerken. Hij zeide dat de verdachte gedurende zijn detentie sedert de bevrij ding 1100 maal ge- en verhoord was en Van Geelkerken zelf tot de conclusie was gekomen, ter dood te zullen worden ver oordeeld. „Deze van alle bezonkenheid gespeende schreeuwer", aldus mr. Mathuisen, „heeft zich zelf hervonden. Het volk roept nu niet meer zo om zijn bloed als in 1945. Zelfs in 1945 riep het nauwelijks om zijn bloed, maar meer om dat van anderen. Want het Nederlandse volk heeft wel begrepen, dat hij een braller is geweest en heeft hem daarom minder gehaat dan menige andere N.S.B.'er". „De N.S.B.'ers dachten allemaal hetzelfde. Alleen Van Geelkerken schreeuwde wat harder en dat is zijn noodlot geworden". Pleiter betoogde, dat Van Geelkerken nimmer een bruut is geweest en nimmer heeft deelgenomen aan Jodenvervolgingen, hoewel hij toegeeft, daarvoor zijn ogen te hebben gesloten. Hij heeft zich tegenover de regering ge plaatst, maar daarbij nimmer de bedoeling gehad zich tegenover zijn eigen volk te stellen. „In Van Geelkerken zat wel iets, al was het iets verkeerds. Maar dat ver keerde is nu verdwenen". Als verlichtende omstandigheden voerde nu-. Mathuisen aan, dat het aan verdachte te danken is, dat vele Joden in het kamp te Bameveld werden geplaatst, waar de behandeling minder slecht was. Voorts heeft hij zich dikwijls ingespannen om door de Duitsers gevangen genomen Ne derlanders te redden van de over hen uit gesproken doodstraf. De verdachte maakte geen gebruik van de gelegenheid een laatste woord te spre ken. De president bepaalde de uitspraak op 23 Maart. Duitse communisten slaan munt uit de ontmanteling De nationale raad van de onder commu nistische leiding staande „nationaal front"- beweging in Oost-Duitsland heeft heden een beroep gedaan op alle Duitsers in Oost en West om de arbeiders van Watenstedt- Salzgitter te steunen in hun strijd tegen de Britse ontmantelingstroepen. De nationale raad verklaart in dit beroep, dat de Britse troepen „op Duitse bodem oorlog voeren tegen de arbeiders". De te rugtrekking van de „Britse koloniale troe pen, die als interventieleger optreden" noemt de raad „onmiddellijk noodzakelijk". Max Reimann, de West-Duitse commu nistische leider, is voor een „kort informa tief bezoek" te Watenstedt-Salzgitter aan gekomen. Heden is de ontmanteling van de voor malige Hermann Göring Werke voortgezet. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 10 MAART Stadsschouwburg: „Victoria und ihr Hu- sar" (Hoofdstad-operette), 8 uur. Frans Halsmuseum: Haarlems Kunst Gemeenschap, spreker dr. A. Melchior, 8 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: E.V.C. en Nederlandse Vrouwenbeweging „Wat gebeurt er in China", 8 uur. Krelagehuis: Voorjaarsbeurs, 2—5 en 7—1] urn. Spaarne: „Dolende rid- drs", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De Bengaalse lanciers", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Eroica", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Slangenkuil", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „The third man", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Onder het asfalt van New York", 14 j.f 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 11 MAART De tegenwoordige aansluiting van de Delfllaan en de Rijksstraatweg in Haarlem- Noord. Een klein gedeelte van het in de toekomst te maken verkeersplein is gereed gekomen. Stadsschouwburg: „De jongen Winslow", (Haagse Comedie), 8 uur. Brinkma- Ronde tafel-samenkomst, 4 en 3 uur Krelagehuis: Damesbeurs 10 tot 5 en 7 tot 11 uur. Biosco pen: Middag- en avondvoorstellingen. Twee-en-veerlig emigranten voor het laatst op Nederlandse bodem. Korte tijd later vloog de „Edam" al boven de Noordzee. In het begin van dit jaar zag de echt genote van een fabrikant uit Bennebroek in een winkel aldaar stofknopen liggen en zij vermoedde, dat het metalen gedeelte er van in de fabriek van haar man was ge maakt. Zij vestigde de aandacht van de fabrikant op dit feit en hij verdacht zijn bedrijfsleider er van, dat deze de in zijn fabriek gemaakte producten afwerkte, aan gezien hij zijn artikelen aan bedrijven leverde, die er een ander soort stofknoop van maakte als in de winkel te koop was. De politie werd verzocht een onderzoek in te stellen en zij nam in de woning van de bedrijfsleider mesjes, onafgewerkte kno pen, stempels enzovoort in beslag. De fabri kant verklaarde tegenover de politie, dat de goederen uit zijn fabriek afkomstig waren, doch de bedrijfsleider deelde mee, dat het gex-eedschap reeds lange tijd in zijn bezit was. De knopen had hij meegenomen, om te experimentex-en. Donderdag stond de bedx-ijfsleider, de een en dex-ligjax-ige G. v. d. H. voor de Haarlemse rechtbank tex-echt, vex-dacht van verduistei'ing in dienstbetrekking. De fa brikant, als getuige gehoord, bleef bij zijn verklai'ingen, welke hij bij de politie had afglegd. Verdachte gaf toe, dat de stof- knopeix bij een vroegex-e pensionhoudster vervaardigd waren; het gereedschap, op een enkel voorwerp na, was reeds vele jaren zijn eigendom en niet afkomstig uit de fabriek. De officier van justitie was van mening, dat het ten laste gelegde bewezen is en eiste een gevangenisstx-af van zes maanden, waarvan vier voorwaardelijk. De verdediger mr. K. Heimig merkte op, dat de schijn tegen verdachte is. De fabri kant, die vx-oeger in een andere branche werkzaam was, was niet voldoende op de hoogte van het bedx-ijf en heeft verdachte als vakman in dienst genomen. Door toe doen van deze is de fabriek op gang ge komen. In de loop van het vorig jaar wilde de fabrikant de bedrijfsleider ontslaan, het geen niet gemakkelijk ging en een proces wordt gevoerd. Toen de ontdekking van de verkoop van knopen kwam stond de fabri kant sterker en diende een klacht in. Vol gens pleiter is de achtergrond van deze zaak een civiele procedure tussen de werk gever en werknemer. Mr. Heimig betoogde, dat verdachte niet schuldig was en pleitte vrijspraak. De rechtbank zal op 23 Maart uitspraak doen. Mr. Drabbe: Zijn schuld is nauwelijks te peilen Na een uitvoerig requisitoir heeft de of ficier van justitie bij de Bijzondere Straf kamer van de Utrechtse rechtbank tegen de gewezen plaatsvervangend leider van de N.S.B., C. van Geelkerken, de doodstraf geëist. Mr. Drabbe besprak in zijn requisitoir eex-st de invloed, welke de vijf jaren, welke na de bevrijding verlopen zijn voordat de bex-echting plaats heeft, kunnen hebben gehad op de verdachte en op de recht spraak. Een cellulair verblijf van vijf jaar moet voor de vex-dachte niet licht zijn geweest, aldus de officier. Indien hij eerder berecht was, zou hij voor de speciaal daarvoor in 't leven geroepen instantie, het bijzondere gex-echtshof, terecht hebben gestaan in plaats van voor de rechtbank. Een tweede moeilijkheid zag mr. Dx-abbe in „een factor, die in de loop der jaren zijn intrede heeft gedaan en die de neiging heeft de berechting te vertroebelen". Die factor was de idee der barmhartigheid. „Barmhartigheid is een christelijke deugd", zo zeide mr. Drabbe, „maar de introductie van dit element voegt een nieuwe moei lijkheid toe aan de taak van de rechter. Aan barmhartigheid offert men recht op en aan recht offert men barmhartigheid op. Het spreekwoord: genade voor recht laten gelden, is in dit geval bijzonder il lustratief, het is genade en geen recht", aldus de officier. Tussen de belangen van de verdachte en die van de maatschappij is er behoefte aan een compx-oirxis tussen barmhartigheid en de zuivere uitoefening van het recht. Een groot voox-deel van de late berech ting van Van Geelkex'ken achtte de officier het feit, dat iedere Nederlander na vijf jaar beter üx de gelegenheid is het slagveld van de oorlogsjaren te overzien. „De ver schillende gedragingen van de verdachte in de bezettingsjaren, die kort na de be vrijding xiiet op haar juiste waarde hadden kunnen worden geschat, kunnen thans be ter worden beoordeeld, omdat wij nu een inzicht hebben in de consequenties ervan. Daar komt bij, dat de haat die onmiddel- lijk na de oorlog door het overgrote deel van onze bevolking gevoeld werd ten op zichte van alle N.S.B.'ers, zich nu niet meex- richt tegen deze personen, maar te gen het systeem zelf. Van Geelkerken moet beoordeeld en berecht worden als een van de voornaamste exponenten van dit systeem. Vervolgens ging mr. Drabbe over tot een uitvoerige bespreking van de tenlasteleg ging, die hij verdeelde in hulpverlening aan de vijand via de N.S.B. en recht streekse hulpverlening. De officier zag Mussert als de organisator en Van Geel kex-ken als de bezielende strijder van de partij. In de corx-espondentie van Rauter wordt gesproken over Van Geelkerken als „der Hefeer" en komt de zinsnede voor: „Mit dem muden Anton können wir keine Politik betreiben". Van Geelkcrkens ontslag De officier geloofde, dat Van Geelker ken zich aanvankelijk uit idealistische overwegingen geen voorstander heeft ge toond van het opgaan van Nederland in een groter verband. Maar in de loop van de oorlogsjaren was daarin een zekere kentering gekomen. Van Geelkerken heeft zich tegen het einde van de oorlog om rea listische x-edenen tot de S.S. bekeerd, die hij echter innex-lijk bleef schuwen. Mr. Drabbe geloofde dat het ontslag van Van Geelkerken als plaatsvervangend leider in het begin van 1945 is geschied op aandrin gen van Seyss Inquart, maar dat Rauter de figuur was, die achter dit ontslag stond. Het aandeel dat verdachte in de bestrij- ding van het verzet heeft gehad, vond de officier van justitie groot. De Landwacht, waarvan verdachte inspecteur-generaal was, heeft een zee van leed en ellende oyer het Nederlandse volk gebracht. De officier noemde de verdachte een Doortrekking der Delftlaan BRITSE VISSERIJPOLITIEKRUISER BRENGT BEZOEK AAN AMSTERDAM Van 12 tot 16 Maart zal de Britse visserij- politiekruiser „Mariner-" een bezoek brengen aan Amsterdam. Het schip wordt op 12 Maart om 8 uur in de ochtend te IJmuiden verwacht en zal om halfelf meren aan de De Ruyterkade te Amster dam. Als over enkele jaren de Vondelweg tot de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord door getrokken wordt zal de situatie op deze weg bij de Delftlaan er uitzien als deze schets aangeeft. Er komt een verkeersplein met een middellijn van 150 meter. Het snelverkeer rijdt om de kleine cirkel en het overige verkeer om de grote cirkel. (Zie artikel elders op deze pagina) Dit waren emigranten, die bericht van hun toekomstige werkgever hadden ge kregen, dat het op prijs zou worden ge steld als zij in Canada arriveerden voor het nieuwe landbouw-seizoen begon. En dus hadden zij zich opnieuw tot de Stichting Landbouwemigratie gewend, die prompt een KLM vliegtuig voor hen had gechar terd. De kosten waren, natuurlijk iets hoger dan voor de bootreis, „maar", zei Van der Kooi, een boer uit Wijster in Drente, „het 'heeft toch zeker ook wel zijn yoox-deien om zo vlug op de plaats van be stemming te zijn. Morgen zijn we in Mon treal en dan moeten we nog dx-ie dagen treinen naar Vancouver aan de uitex-ste Westkust van Canada. Mijxx vrouw en ik zijn de laatste tijd al ijvex-ig bezig geweest Engels te leren. De kinderen Sjoerd en Janke zijn daar jiog te jong voor". „Of ik blij ben te vex-trekken? Ja zeker, ik ge loof dat het de beste oplossing is voor de kinderen. Ik had het hier in Nedex-land nog wel vol kunnen houden, maar voor hen zag ik niet veel kansen meer". En zo dacht ook Van der Vegte uit Groo- tegast in Groningen er over; hij was in specteur bij het provinciaal voedselcom- missax'iaat in die provincie. Van der Vegte heeft relaties in Canada en hij zou on middellijk bedrijfsleider op de grote boer derij van een fabx-ikant in Brits Columbia worden. Een half uurtje later stapt het hele ge zelschap welgemoed, maar nog een beetje onwennig in de „Edam", want voor de ïneesten is het de eerste vliegtocht. Op het trapje draaien ze zich nog even om, om te wuiven naar de vele familieleden die op het terras staan te wuiven. Dan is het afge lopen. Enkele minuten daarna taxiet de „Edam" naar de startbaan en begint zijn snelle run. Op weg naar Canada. En zo vex-trekken er elk jaar vele dui zenden emigranten. Soms per vliegtuig, soms per boot en af en toe ook per trein, want ook Frankrijk neemt emigranten uit ons land op. Niet zo veel en niet in zo vele verschillende bx-anches als die gx-ote Engels spx-ekende landen. Maar toch is die emi gratie naar Frankrijk misschien nog wel het belangrijkste van alles. Want is er een betere methode om tot een goede onder- linge verstandhouding in Europa te komen als het migx-eren van de bevolking? Als West-Europa weet te komen tot een be langrijke uitwisseling van arbeidskrachten en daardoor tot het vox-men van een min der nationalistisch-souverein denkende be volking, dan zou dat het begin zijn van de samenwerking op bredere basis. Met een niet onbelangrijk deel aan West-Europe anen uit andere landen binnen de grenzen, zou een vex-enigd West-Eux-opa tot een veel makkelijker te verwezenlijken realiteit worden als het nu is. Daar heeft Nedex-land meer aan, dan dat er elk jaar 3153 Nederlanders naar de Ver enigde Staten vertrekken (het vastgestelde quantum), dat Austx-alië er wel tienduizend per jaar wil hebben en dat Nieuw-Zeeland dóór zijn mogelijkheden en zijn klimaat steeds meer immigranten begint te trekken. Ook hier in West-Europa liggen nog mogelijkheden als^ de landen er hun gren zen voor open zouden willen stellen. Zulks dan in een systeem van uitwisseling, want de mogelijkheden voor een eenzijdige mi gratie zijn in ons oude werelddeel nog wel (maar niet veel meer) aanwezig. Voox-lopig echter zullen de emigx-anten de blik nog moeten wenden naar Austx-alië en Nieuw-Zeeland, naar Bx-azilië en Ca nada. Want daar liggen nu nog de gx-ote kansen voor hen. Zij zijn er als Nederlan ders zeer welkom, want ons volk heeft een goede naam op de internationale arbeids markt. Zoals de Australische minister voor Immigratie onlangs opmerkte: „Wij zullen proberen nog meer immigranten uit Hol land aan te trekken. Wij stellen Neder landse immigranten zeer hoog op px-ijs en wij wensen geen gelegenheid voorbij te laten gaan hen in Australië welkom te kunnen heten". En ook Canadese autori- Prins Bernhard gaat vandaag naar Canada Prins Bernhard gaat vandaag per vlieg tuig van Washington naar Ottawa. Voor een driedaags officieel bezoek als gast van de Caxiadese regexing. De Prins die de gast zal ziiii van de gouverneux--generaal, ver trekt Maandag naar Quebec. Een weg van bijna drie kilometer lang aan de westelijke grens van Haarlem zal een snellere verbiixdïng vormen voor hen die van het centrum der stad naar Haar lem-Noord ten Noordeix van de Jan GU- zenvaart of omgekeerd moeten. Deze weg, de Delftlaan, is gereed gekomen en zal vanmiddag om vier uur officieel in ge bruik worden genomen. Op het ogenblik gaat een groot gedeelte van het verkeer voor en van de richting Velsen langs de Schoterweg en Rijksstraat weg. Door de vele zijstraten waren deze wegen gevaarlijk voor het verkeer. Door het in gebruik nemen van het Noorde lijk deel van de Delftlaan zullen deze over belaste wegen van een deel van het verkeer ontlast worden. Ook is het te verwachten, dat automobilisten die naar Den Haag rij den minder gebruik zullen maken van de binnenstad. Via de Kleverparkweg en Verspronckweg kunnen zij naar de Kin derhuissingel en de Leidsevaart rijden. Indien in de toekomst een randweg voor dooi-gaand verkeer ten Westen van Haar lem aangelegd wordt, dan zal de Delftlaan er een gedeelte van vormen. De Delftlaan bestaat uit vier gedeelten. Eerst is een gedeelte aangelegd, toen de zweminrichting aan de Delft en het sportterrein tot stand zijn gekomen. Later volgde de doortrekking tot de Orionweg en vervolgens kwam het ge deelte tot de Jeugdherberg „Jan Gijzen" tot stand. Aan het laatste gedeelte tussen de Jeugd herberg en de Rijksstraatweg is de laatste maanden gewex-kt nadat ook de andere ge deelten van een nieuw wegdek waren voorzien. Voordat begonnen werd met de door trekking van de Delftlaan is eerst de Zin- neveldibrug over de Jan Gijzenvaart ge maakt. Deze brug is uitgevoerd in gewa pend beton en gefundeerd op gewapend betonnen palen. De breedte tussen de leuningen bedraagt ongeveex- zeven-en- twintig meter. Rekening is gehouden met het verdwijnen in de toekomst van de Jeugdherberg „Jan Gijzen". Wanneer dit is geschied dan wordt de „ventweg" op de brug op normale breedte gebracht en de keermuur langs de Jeugdherberg gesloopt. De indeling van de nieuwe weg is als volgt: voor snelvex-keer is een geasfalteer de hoofdbaan aaxxgelegd mei een breedte van negen meter. Langzaam verkeer en wielrijders moeten gebruik maken van een langs de Oostkant van de hoofdbaan ge maakte „ventweg", welke ongeveer vijf meter breed is. Een strook grond langs de waterkant is gereserveerd voor gazons. Daarnaast is een voetpad van twee-en- halve meter. Aan beide zijden van de hoofdbaan is een strook groen van drie meter geprojecteerd. De bedoeling is langs de hoofdbaan bomen te planten. Evenals de Rijksstraatweg krijgt het nieuwe gedeelte van de Delftlaan een na- tx-iumverlichting. De lichtmasten hiervoor staan aan weerszijden van de hoofdbaan op afstanden van vier-en-vijftig meter. Situatie bij de Rijksstraatweg De verbinding van de Delftlaan met de Rijksstraatweg is een voorlopige. Als de Vondelweg tot aan deze weg is doorge- Nederlanders keren terug nhar de boerderij, na een dag van hard werken op de „combined harvesters" in het uitgestrekte Canadese landschap. teitexx hebben zich in die zin uitgelaten. Het is voor die landen evenzeer een nood zaak als voor het onze. Maai- een eerste vex'eiste blijft, dat de regering zich actiever met deze aangelegen heid gaat in laten. Want het is onaange naam, als toekomstige emigranten zich ge noodzaakt zien hun plannen op te geven, omdat zij de vrij hoge kosten van de reis niet kunnen opbrengen. In ons eerste ar tikel over dit onderwerp wezen we er reeds op, dat verreweg de meeste landen, die op het ogenblik met graagte onze land genoten zien komen, de immigratie on middellijk stop zullen zetten, zodra een crisis in de landbouwprijzen komt. Voor dien zullen er ook hier in Nederland maat regelen moeten worden genomen om de emigratie mogelijk te maken, voor hen, die 'slechts door financiële onmacht van emi gratie worden terug gehouden. Dan pas zal Nederland ten volle zijn bij dragen leveren aan een betere verdeling van de arbeidskrachten in de wereld, die zo klein is geworden, dat dit een zaak van het eerste belang is. E. P. ADVERTENTIE EENTJE, DIE NIET TE KORT KOMT! 't Is deze kleine knaap aan te zien, dat hij 't goed heeft. Zijn lachen bewijst, dat hij 't weet. Maar dit weet hij nog niet: dat hij er zoveel te leuker uitziet, omdat moeder zorgt voor stralend witte kleertjes en beddegoed. Met 't wassen heeft ze generlei moeite meer. Niet langer boenen of bleken en toch een pracht-resultaat. Hoe dat mogelijk is? De mannen van wetenschap, die jarenlang zoch ten naar 't beste, kunnen 't U uitleggen. Maar naar die geleerdheid zijn onze lezeres sen niet nieuwsgierig. Zij zijn tevreden met het feit. dat Super Radidn het ideale was middel is, waardoor de was altijd witter wordt, zelfs in het schraalste water.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5