Ititmike Kennemer Kluit cesium Kennisgeving 't OPKLAPBËOOEN PALEIS Vorderingen bij de industrialisatie Uit de bollenstreek Amsterdamse Beurs TUBREDE No. 130 KAMGAREN HAARLEMS TRIO Spoed - Stallingruimte Ook Let ©p Spaart, hoewel het zorgen baart! Vrijdag 10 Maart 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 10 Mededelingen van Dr. A. Winsemius, directeur-generaal van de industrialisatie Ei- is al veel oveir industrialisatie in Ne derland geschreven en gesproken. Maar daarbij is het niet gebleven en er is geluk kig ook heel wat gedaan. Voor ons ligt een uiteenzetting daarover van de hand van dr. A. Winsemius. de di recteur-generaal voor de Industrialisatie, die zich niet ontevreden toont over de reeds bereikte resultaten. Hij herinnert er aan dat de toeneming van de bevolking in Nederland ons voor de noodzakelijkheid zet dat er ieder jaar ruim 40.000 arbeidskrachten door de Arbeids markt opgenomen moeten worden. De Industriestatistiek toont aan dat tus sen medio 1948 en eind 1949 60.000 arbei ders meer in de industrie zijn opgenomen. Wel steeg in 1949 het aantal werklozen Ln ons land met 20.000, maai' daarnaast staat het feit. dat in een aantal industrieën nog buitenlandse werkkrachten moesten worden aangetrokken. Eind 1949 werkten in ons land 42.000 buitenlandse arbeiders. Om de industrie in staat te stellen meer arbeiders op te nemen is het nodig dat er nieuw kapitaal geïnvesteerd wordt. De re gering schatte indertijd dat daarvoor f 5.700.000.000 nodig zal zijn in een tijd van 4y2 jaar. Er is al geïnvesteerd: le halfjaar 1948: f 435 millioen, 2e halfjaar 1948 f 535 mil lioen, le halfjaar 1949 eveneens f 535 mil- Hillegom en Lisse Natuurlijk hebben wij in de Bollenstreek onze gemeenteraadsvergaderingen. En wie de verslagen van die vergadei'in- gen leest, begrijpt meteen, dat je de men sen uit de Bollenstreek niet over één kam kunt scheren. Al liggen bijvoorbeeld Lisse en Hillegom maar een kwartiertje fietsen van elkaar, de grens is méér dan een stip pellijntje op de kaart. In Lisse houdt men van praten. Lang praten. De vergaderingen worden 's avonds gehouden, en de raadsleden hebben het idee dat ze de gemeenschap te kort gedaan hebben, wanneer ze nog diezelfde avond naar huis gaan. De thuisreis geschiedt meestal pas in de prille uren van de vol gende morgen. Lisse is ook de plaats, waar men gaarne vergadert in comité-generaal. Dan moeten de verslaggevei's de raadszaal uit en die mogen dan enkele uren (want ook die be sloten vergaderingen worden niet inge krompen wat de tijdsduur betx-eft) hun heil elders gaan zoeken. En dan komt meestal nog de rondvraag. Die zouden de leden niet graag missen. In Hillegom is dat anders. Als het even kan, vergadert men daar 's middags. En men is altijd vóór het avondeten weer thuis. Is er, bij* hoge uit zondering, een beslotexx vergadering, dan komt die altijd helemaal aan het eind. Éénmaal heeft de Hillegomse raad een hele middag „besloten" vex-gaderd. Dat was, toen de gemeentebegroting aan de orde was. De Edelachtbaren konden in die vergadering zoveel vragen stellen als ze wilden. Exx toen kort daarop de begx'otings- zitting werd gehouden, lieten de heren zich horen bij de algemene beschouwingen, maar de begroting zelve was er in een um> tje dooi'. De rondvraag hebben de Hillegommers maar helemaal afgeschaft. De Lissers houden van vex"gadex*en, de Hillegommers niet. Voor de laatsten moet er bij voox-keur een pretje aan verbonden zijn, hetzij een fuifje of een knetterende ruzie. Uit Lisse komen de meeste vergade ringsverslagen, uit Hillegom de toneel-, zang- en fecstavondverslagen. Men zegt dat de oox-zaak ligt in de grote Brabantse „im port", die indertijd in Hillegom heeft plaats gehad toen er gebrek aan werkkrachten was. De Lissers zijn van een ex-nstiger slag dan de Hillegommers. Daarom maken de Lis sers wel eens wat meer klaar, bestaat ex- onder hen ook veel meer saamhox-igheid, terwijl de bewoners van het grootste bol- lendorp, zoals meex-malen wex-d geconsta teerd, in vele opzichten „als droog zand aan elkaar hangen". Dat heeft zijn nadelen, maar ook zijn voordelen. ZUIDERLING Nieuw Brits dominion op stapel? De BBC xxieldt dat de mogelijkheid van de vox-ming' van een nieuw Brits dominion wordt geopperd in twee x-apporten van het Engelse ministerie van Koloniën. Dit nieuwe dominioxx zou dan ontstaan door de samensmelting van alle Engelse koloniën in West-Indië tot een Caraïbische fedex-a- tie met Trinidad als hoofdstad. In een van de rapporten wox-dt voox-gesteld in 't nieuw te vox-men dominion een federaal wetge- gevend lichaam te stichten, dat zich onder meer met verdedigingsaangelegenheden en buitenlandse zaken zal bezighouden. In het andex-e rapport wox-dt dc gelijkschake ling van alle openbai-e diensten in het be trokken gebied aanbevolen. Beide rappor ten zullen wox-den bestudeerd door de vex-schillende wetgevende lichamen in de West-Indische koloniën. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 088 286% Unilever 001 221% Philips 091 A. K. U 8H 180 M 6*1 Nederlandse Ford Ivl Nederlandse Kabel M8SI v, Berkei's Patent ywi Scheepvaart-Unie. 54911 Holl.Amerika Lijn 688 Deli Maatschappij S68 143% H. V. A 146% A'dam Rubber Ti' 081 146 Ned. Handel Mij. 688 N.-I. Handelsbank *88 Billiton Mij II %L88 lioen en 2de halfjaar 1949 f 610 millioen. Daarmee werd het niveau bereikt dat de regering zich gesteld had. De vex-wachting is dat er einde 1952 95.000 meer arbeiders in de industrie zul len opgenomen zijn dan mid'den 1948. In de „grote" industrie werkten 1 Juli 1948 766.000 pex-sonen, 30 September 1949: 822.000. Een vermeerdering dus van 56.000 personen. Daarbij komt dan nog de toene ming van het laatste kwartaal van 1949, zodat het aantal zeker op 60.000 is te stel len. Van de 1.450.000 ahbeiders die in de in dustrie werken vallen er evenwel slechts 822.000 onder de statistiek. Ruim 400.000 werken namelijk in de kleine industrie en ruim 200.000 in de bouwnijverheid. Dr. Winsemius zegt verder: De plaatsing van nieuwe arbeidskrach ten moet op twee wijzen worden vex-kre- gen. Door het intensieve gebruik van de reeds aanwezige productie-capaciteit en door aanschaffing van nieuwe productie middelen, met andex-e woorden: door nieu we investeringen. Onder de eerste wijze valt het inschakelen van tot dusver onge bruikt staande productie-middelen. Dit is uiteraard veel gemakkelijker dan het vol gen van de tweede weg. De mogelijkheden van de eei-ste weg zijn immers beperkt, na melijk tot het punt waarop alle reserve capaciteit in gebruik is genomen. Het is wel zo goed als zeker, dat de relatief sterke toeneming van de personeelsbezetting in de industrie voor een ze-er belangrijk deel langs deze weg van het intensiever gebx-ui- ken -der reeds aanwezig-e capaciteit is ge gaan, en in mindere mate aan nieuwe in vesteringen is te danken. Hierop duidt ook de omstandigheid, dat de helft van de per soneelsuitbreiding voor rekening komt van de textiel- en -de confectie-industxie en van de voedings- exx genótmiddelen-produc tie. Juist in deze bedrijven was naar be kend de reservecapaciteit in 1948 nog aan zienlijk. Daarnaast moet nog de aandacht geves tigd worden op een ander verschijnsel, dat zich blijkens opgedane ex-varing in niet on belangrijke mate voordoet. Het laatste jaar is onze industrie, dank zij de ruimere de- viezenitoewijzing. in staat geweest meer dan voordien verouderde apparatuur door nieuwe te vervangen. De mogelijkheden, die hier nog voor de komende jaren bestaan, slaat dr. Winse mius, met uitzondering van de grotere te werkstelling door meerploegenarbeid, niet hoog aan. Daarnaast is er de tijdelijke fac tor van het in gebruik houden van ver- vaxiigen capaciteit geweest, waax*van hij in de komende jaren evexunin veel vex-wacht. Eerder bestaat de kans, dat deze factor, in dien de concurrentie toeneemt, negatief zal gaan werken. In de nabije toekomst zal zodoende in veel stex-ker mate het accent moeten vallen op de nieuwe investeringen en op het over gaan naar het meerploegensysteem als bronnen van nieuwe werkgelegenheid. De noodzakelijke prcductievei-hoging der industrie waaraan de industrialisatie haar bijdrage had te levex-en, was de tweede doelstelling der industrialisatie. In de In dustrialisatienota is uitgegaan van een noodzakelijke productiestijging met 29 pro cent in de 4% jaar. Dit komt gemiddeld per jaar neer op een stijging van 6 a 7 procent. Grote partij oorlogstuig werd in 1949 opgeruimd Ruim 90.000 granaten, 5000 landmijnen, 5000 kg. spx-ingstoffen, 45.000 kg. kleine munitie, 20~.000 handgx-anaten, 1200 bom men, variëx-ende van 50 tot 2000 kg. en een hoeveelheid strijdgas werden in het afgelopen jaar door de Hulpvei'lenings- dienst van het ministerie van Binnen- landsche Zaken opgeruimd. Deze hoeveelheid, hoewel nog zeer aan- zienlijk, is minder groot daxi die, welke in 1948 werd opgeruimd. Het aantal mel dingen en opruimingen vertoonde echter in het afgelopen jaar een sterke stijging. In 1948 kwamen er 6364 meldingen bin nen, waarop 7926 opruimingen volgden. Voor 1949 waren deze cijfex's respectieve lijk 13.526 en 31.130. Het stijgende aantal meldingen betekent niet, dat het publiek voorzichtiger is ge worden met de munitie en het andere oorlogstuig, dat als souvenir wordt be waard. De situatie is nog steeds zo, dat men zich pas nadat er ongelukken zijn gebeurd, van granaten en springstoffen gaat ontdoen. Dikwijls komt het voor, dat van gra naathulzen huishoudelijke voorwerpen zijn gemaakt. Men durft de politie of de Hulp- vei-leningsdienst dan niet te vragen deze voorwerpen op de aanwezigheid van spx-ingstoffen te onderzoeken, uit vrees dat zij in beslag genomen zullen- worden. Voor deze vrees bestaat echter geen enkele aanleiding. Een vex-zoek om de voorwer pen te controleren wordt ook wel achter wege gelaten, omdat een zoon, die soldaat of bij de politie is, er geen springstof in heeft ontdekt. Het oordeel van dergelijke „deskundigen" heeft echter reeds enkele malen een ongeluk met dodelijke afloop ten gevolge gehad. De Hulpverleningsdienst waarschuwt ook tegen de levensgevaarlijke practijken van kleine opkopers, die koperen granaat hulzen en ander oorlogsmateriaal onder hands vex-kopen aan gieterijen exx hande laren in metalen. In Amsterdam kon on langs een gx-oot onheil voorkomen wor den, toen in een partij van 40.000 kg. schroot enige tonnen springstof werden ontdekt. De Hulpverleningsdienst zal dit voor jaar in de voormalige frontgebieden van 1944'45 in Noord-Brabant en Limburg in samenwerking met de politie een huis- aan-huis-actie beginnen om nogmaals te proberen het achtergehoudexx ooiiogstuig op te ruimen. Gehoopt wordt dat het pu bliek in zijn eigen belang alle hulp aan deze actie zal verlenen. De Hulpverleningsdienst telt thans nog 56 man personeel, verdeeld over IJmui- den, Grijpskerke, Oostburg, Tilburg, Venlo, Nijmegen en Arnhem. De bomen van Heemstede De heer G. Bleeker, tuinarchitect te Santpoort, die reeds jaren adviseur der gemeente Heemstede is, zendt ons eexi beschouwing over de bomen-quaestie. Hij schrijft: Voor de oorlog waren de Heemsteedse lanen en straten vol met bomen, meestal linden. Ik neem als voox-beeld de Land zichtlaan. Er kwamen talloze klachten bin nen van de bewoners, die veel last van die bomen hadden, omdat zij zon, licht en lucht beletten in de woningen te komen. Aanvankelijk werden de bomen nu en dan flink gesnoeid en uitgedund, doch het hielp slechts voor kox-te tijd. Tenslotte was men gedwongen in deze laan de bomen om de andere te rooieix. In de oorlog verdwenen ook in Heem stede veel bomen orn als brandstof te die nen. Na de bevrijding werd besloten de bomen niet .meer zo dicht op elkaar te plaatsen, teneinde aan het gerechtvaar digde verlangen der bewoners om meer zon, licht en lucht in de huizen tegemoet te komen. Er werden jonge bomen geplant, maar het waren niet allemaal „potloden". Ex- werden ook zwaardere bomen gezet', hier en daar zelfs hele zware. Ik noem o.a. de Kex-klaan. Die bomexx hadden een dikte van 20 cm. Het was een experiment, maar het is geslaagd! Kox-t na de oorlog waren bomen van enig formaat moeilijk te krijgen en dan nog slechts tegen hoge prijs. Gelukkig worden kleine bomen meestal groot. „Ongeduld is een slechte tuinman". Eerst na enige jaren mag men effect ver wachten van pas geplante bomen. Of het veel zal uitmaken of bomen op 7 y2 of 10 meter afstand staan, is nog te bezien. Men mag de situatie in Haarlem niet gelijk stellen met die in Heemstede. In Heemstede spelen de talrijke voortuinen een belangrijke rol in de algemene ruim tewerking, waardoor men met minder bomen volstaan kan. Op de Heemsteedse Dreef en ook on verschillende andere wegen heeft bijna elk huis een gax-age. Ook daarmee moet x-ekening gehouden worden bij het plaat sen van bomen. In een wintertijd kan men moeilijk een jonge wegbeplanting beoordelen. Als straks de bladeren aan de bomen komen, gaat het beter. Het is te hopen dat de aangebrachte beplanting voorspoedig zal groeien. Maar toch ook weer niet te snel, want dan komen weer de klachten van de bewoners. Wat de bomen in de Raadhuisstx-aat be treft, deze zijn ziek en staan te dicht langs de huizen. De bewoners klaagden steen en been. Voox-lopig worden slechts enkele van deze bomen omgehakt. Als de bomen ziek zijn, beveelt het Staatsbos beheer dat zij geveld moeten worden en de plantsoenendienst heeft het maar te doen. Wanneer na enkele jaren de gehele rij bomen verdwenen zal zijn, worderx er geen nieuwe geplant, want het trottoir van 1 meter is veel te smal. Tot zover de opmerkingen van de heer Bleeker. Verschillende van zijn argumen ten hebben wij reeds in onze beschou wingen weex-legd. Wij handhaven onze mening, dat men in Heemstede van het ene uiterste in het andere vervallen is. Op zeer veel plaatsen staan de bomen veel meer dan 10 meter uit elkaar. Bovendien zijn er twee kanten aan de zaak. Men moet namelijk niet alleen letten op de bezwaren van de bewoners, maar ook op het algemene beeld dat een gemeente biedt. Dit laatste eist eenmaal dat er langs wegen en in lanen en straten die zich daar- voor lenexx, bomen staan. En dan zó dat zij inderdaad ook invloed op de omgeving uitoefenen. Dit wordt niet bereikt als de bomen 15, 20 of 25 meter uit elkaar staan. De heer Bleeker wijst er op, dat er in Heemstede veel huizen zijn met voortui nen. Juist die omstandigheid maakt dat de bewoners in het algemeeix minder last van bomen hebben, omdat die immers verder van de huizen afstaan. Het is waar dat in Heemstede veel hui zen zijn met garages, maar wij zijn er van overtuigd, dat er aan de Heemsteedse Dreef (om een voox-beeld te noemen) toch tweemaal zoveel bomen gezet kunnen wor den als er thans staaxx, zonder dat de uit ritten der garages in het gedrang komen. Raad van Europa Volgens diplomatieke waarnemers te Londen zal het ministerscomité van de Raad van Europa 30 Maart te Straatsburg en niet te Pax-ijs vergaderen. In April zal een gezamenlijke vergade ring gehouden worden van de ministers van Buitenlandse Zaken van de West- Europese Alliantie, de ministers van Finan ciën en die van Defensie te Brussel. RONDE-TAFEL-SAMENKOMST O. R.G. Daar alle beschikbare plaat sen zijn besproken, zullen tot onze spijt er Zaterdag en Zondag aan de zaal GEEN KAARTEN voor losse lezin gen zijn te krijgen. Zuiderkapel. Zuiderstr. 15. Zondag 12 Maart, nam. 5 uur: Dr. Henri F, Hl. POL secretaris I. C. C C. (.Raad v. bijbelgetroxxwe kerken) Onderwerp: „De chaos in deze wereld getoetst aan het Christenleven". overleed onver- onze diepe Heden wacht droefheid onze lieve man, vader, behuwd- en groot vader WILLEM LOKERSE in de leeftijd van 75 jaar. J. C. Lokerse-Rattink F. M. W. Mux-re-Lokex-se M. Murre W. G. J. Lo.kerse J. J. Lokerse-van Gooi en kleinkinderen. Vogelenzang. 9 Maax-t '50. Leidsevaart 28. De teraardebestelling zal plaats hebbexx op Zater dag 11 Maart a.s. te 2 uur op de Ned. Herv. Begraaf plaats te Bennebroek. Mijn hartelijke dank voor de betoonde belangstelling bij mijn thuiskomst uit Indone sië aan familie, buren, vrien den en bekenden. P. F. VAN DEURSEN Jr. Junoplantsoen 18. Onze hartelijke dank aan al len, voor het medeleven en laatste eer aan onze lieve zox-gzame man, vader en opa bewezen. Namexxs de fam. Mevr. de Wed. J. J. HOEKSEL Sportcolberts Regenkleding Tweedjassen e.a. HAARL. KLÊDIffi CENTRALE JANSSTRAAT 63 Zaterdag de laatste 3 procent korting eCLESN MAAR DAPPER biedt U een nieuwe voorjaax-scollectie, bestaande uit: le kwaliteit KAMGAREN COSTUUMS gelijk maatwerk in alle kleuren en maf en enz. enz. tegen scherp concurrerende prjjzen. Komt U allen eens kijken en bewonder onze drie eta lages bij het van ouds bekende en vertrouwde adres van Haarlem en omstreken KlEÏN MAAR DAPPER hoek Gen. BothastraaC 130 b/d Gen. Cronjéstraat I-Iaarlcm-Noord Telefoon 12447 NED. VERENIGING VAN SPIRITISTEN „HARMQNIA" Afd. Haarlem Secr.: Gr. Houtstr. 163 II, Tel. 17728 Zondag 12 Maart, 10uur in Geb. „Cultura", Jansstraat 83 WIJDINGSMORGEN. Spreekster: Mevr. D. Koelesmid v. d. Staay, A'dam. Onderwerp: „Streeft naar geestesuitin- gexx" 1 Kor. 12. „Betty's boek. Opgetekend door Stewart White". Helderziende waarnemingen. GEMEENTE HAARLEMMERMEER Uitbreidingsplan Leeghwaterbuurt. Het Hoofd van het gemeen tebestuur van Haax-lemmer- meer brengt ter openbare kennis, dat de raad dier ge meente in zijn vergadering van 2 Maart 1950 heeft vast gesteld het ontwex-p-plan tot herziening van het uitbrei dingsplan in onderdelen „Leeghwatex-buux-t"; dat de ontwerp-hex-ziening met alle daarbij behorende bescheiden vanaf 11 Maart 1950 gedurende vier weken voor een ieder ter inzage ligt ter gemeexxte-secretarie van Haarlemmermeer, afdeling 4 te Hoofddorp; dat gedurende bovengenoem de tex-mijn van vier weken belanghebbenden bij de ge meenteraad bezwaren kun nen indienerx. Hoofddorp, 8 Maart 1950. Het Hoofd voornoemd, Mr. J. F. JANSONIUS SCamermusiek-avond Jan Hoeben, Onne v. d. Klashorst, Fred Luyken. Gast: Ru Otto, klarinet, op Zaterdag 11 Maart, 8 uur in het Frans Halsmuseum, ingang Klein Heiligland. Na overleg met de Directie van de Dames- beurs te Amsterdam stellen wij er prijs op mede te delen, dat de Dames-Voorjaars- beurs Haarlem-1950 in geen enkel opzicht in verband staat met de Vennootschap onder firma de Damesbeurs, gevestigd te Amsterdam, welke ieder jaar te Amster dam, ie 's-Gravenhage en elders Dames beurzen organiseert. De Directie van de DAMES-VOOR3AARSBEURS HAARLEM-1950 Heemstede, 9 Maart 1950 Telefoon 20049 'n aanknooppak, pantalon van ma rine jeans, regatta blouse met marine jeans af gebiesd, bijpassende fluit en fluitkoord, leeftijd 2 jaar pantalon van bruin jeans met blouse van beige khaki, met fluit en fluit koord, le ïftijd 2 jaar 8.95 ■k Voor leeftijden van 2 t/m 7 ja« Gegarandeerd krimpvrij Kleine stijging p. m. asecht kleurecht. yw Modehuis HOUTWOL voor verpakking Hooi, Stro, Turfmolm Thuisbezorgen zonder prijs verhoging. A. ZONDERLAND SPAARNWOUDERSTR. 81 Tel. 12915. Haarlem Schagchelstr. 6 voor alle rij- wielreparaties. Dezelfde dag gereed. Moffelen f 25. Rozenheek. Jo Deventer. Stalling voor kleine pers. auto in omgeving Lorentz- kade gevraagd. Br. no 5108. WILTON - SMYRNA i TAPIJTEN. Zaterdag en Maandag expositie en verkoop van voordelige S geimpox'teerde tapijten: Wiltons f 132.95, gr. maat f 175, zw. M. Smyrna's, prachtige dessins f 128.50, gr. maten f 198, prima S huiskamer karpetten f 62, f 91.30, lopex-s v.a. f 3.10 jj p. mtr. Verkoop van 10-5 uur. TAPIJTHANDEL l „MARO" N.V., Gebouw de Nijvei'heid, Jansstraat 85, (bij Gr. Max-kt), Hrl. 5 Dame m. 1. Pr. G. zoekt in g. kring een ZIT-SLAAPKAM. m, of z. gebr. van keuken. Br. lett. V, Boekhandel van Cittert. AANGEBODEN Praehte eerste flat A'dam, Rooseveltlaan. Huur f 780 p. j. met centrale verw GEVRAAGD Huis met c. v. voor 2 gezin nen zonder kinderen omtrek Haax'lem. Huur tot f 1500. Bx\ aan Makelaar F. H. Dekkex-, Bakkerlgan 39, Bl'daal. KAMGAREN COSTUUMS Iets aparts Wed. H.v. ALPHEN Gevr. per ultimo Maart een gerneulb. etage met vrije keuken voor drie volwassenen Br. no. 5114 Gevraagd per 1 April Aerdenhout HUISHOUD STER, in staat zelfstandig huishouding te voeren en goed kunnende koken, daar huisvrouw bezigheden bui tenshuis heeft. Hulp van 2de meisje aanw. Uitsl. schriftel aanm. Mevx\ v. Blijdensteijni Zandvoorterweg 28, A'hout. Te koop Skoda '49, 4 deurs, Hillman Minx '49, Citroën '48, Minor '49 en Chevrolet coupé '37. Alle wagens zijn in staat v. nieuw. Betalingen kunnen ook geregeld worden. Be zichtigen aan de garage. Flo raplein 25 F tussen 9-12 en 2-6 u. Telefoon 16059. bevat de belangrijk nodige VITAMINE, daarom een zeer hoge voedingswaarde en toch maar 34 cent per kg. dat U dit merk ontvangt en geen na maak rolletje!! In de meeste goede zaken verkrijgbaar Éénpersoons opklapbed met ombouw f 57.2-pers. opklap- bed met ombouw f 68.Eerste Idas. 15 Jaar garantie. Kapokbedstellen, verende matrassexx, wollen dekens enz. Monsterkamers ORIONWEG 8 H.-N. - TELEFOON 23932 De Coöp. Boerenleenbank, Spaarnwouderstraat 99. Tel. 16237

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 8