Haarlems Dagblad en <©pmtjte ïjaarlcmsrtjc «Courant (Krawfó^é) Rookbommen beheersen de Belgische verkiezingscampagne Brand veroorzaakt vrij ernstige schade op de „Johan van Oldebarnevelt" Bijeenkomsten in Den Haag van organen van het Atlantisch pact 64e Jaargang No. 19498 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaame 12, Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 11 Maart 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post f 4,75 Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Morg^.t in België: Ja of Neen Prinses Joséphine-Charlotte werd verwelkomd door duizenden BRUSSEL. Prinses Joséphine Char lotte, de 22-jarige dochter van Koning Leopold, is gisteravond per vliegtuig te Brussel aangekomen om Zondag haar stem uit te brengen bij de volksraadpleging. Reeds voordat het toestel was gearri veerd hadden de 3000 Belgen, die de Prin ses waren komen verwelkomen, het cor don van de rijkswacht doorbroken. Toen het lijnvliegtuig uit Zürich, waarin de Prinses zich bevond, om zes uur voor het hoofdgebouw was getaxied, werd het dan ook onmiddellijk omstuwd door een dichte menigte, die de Prinses luide toejuichte en toezwaaide met vlaggetjes. Grote bor den waren meegevoerd, waarop te lezen stond: „Ja, de Koning komt terug", terwijl spreekkoren „Leopold, Leopold" aanhie ven. De politie slaagde er niet in de en thousiaste Leopoldisten op een afstand te houden, zodat de auto, die de Prinses naar het paleis te Laeken moest vervoeren, de roltrap van het vliegtuig niet kon bereiken. Na talrijke vergeefse pogingen werd ten einde raad de hulp ingeroepen van de brandweer van het vliegveld, doch de twee wagens, die uitrukten om de Prinses in het belegerde vliegtuig te ontzetten, vermoch ten niet de geestdrift van het publiek te blussen. De brandweerauto's wei-den al spoedig bestormd door leden van konings gezinde jeugdorganisaties en zij gaven het toen maar op. Eerst ioen de minister van Binnenlandse Zaken, Albert de Vleeschau- wer, die er in gesiaagd was het toestel te benaderen, een korte toespraak had gehou den, waarin hij verzocht ruimte te maken en ook de Prinses zich even in de deur had vertoond kreeg zij, evenals de andere passagiers, de gelegenheid het vliegtuig te verlaten en in de gereedstaande auto plaats te nemen. Het was toen echter reeds kwart voor zeven. Voordat de Prinses in de auto stapte, moest zij nog vele bloemstukken in ont vangst nemen. Overal langs de route naar het paleis te Laeken waar zij tot Maandag bij Prinses Elisabeth zal logeren, werd zij door de bevolking hartelijk toegejuicht. Demonstraties De gehele avond is het in het centrum van Brussel rumoerig geweest door mani festaties en teg'enmanifestaties van voor- en tegenstanders van Koning Leopold. Stonden de voorafgaande dagen in het teken van de stinkbommen en de lachgas- bommen, deze avond werd er van beide zijden vooral met rookbommen gewerkt. Het begpn tijdens een vergadering van de Katholieke Volkspartij in de Madeleine- zaal, waar een groot aantal studenten uit Leuven toespraken was komen aanho ren van oud-minister Van der Straten- Waillet en senator Scheyven. Studenten van de Vrije Universiteit van Brussel had den zich onder hun tegenstanders weten te mengen en senator Scheyven had als eerste spreker zijn mond nauwelijks ge opend of daar vlogen de rookbommen reeds door de zaal. een dichte verstikkende rook ontwikkelend. Verscheidene personen wer den door de rook onwel en moesten de zaal verlaten. Senator Scheyven ging even wel onverstoord voort met zijn uiteenzet ting, hierbij onderbroken door het geroep van de anti-koningsgezinde studenten „Heil Hitier" en het antwoord van de Leopoldisten hierop: „Naar Moskou". De rust keerde weer terug, toen alle tegen standers van de Koning door de ordedienst uit de zaal waren verwijderd. Na afloop werden de Leopoldisten buiten opgewacht door de studenten der Vrije Universiteit, doch het kwam slechts zelden tot een handgemeen. Vannacht trokken de Leopoldisten en him tegenstanders er in grote getale op uit om hun affiches aan te plakken, waarbij het dikwijls tot hevige schermutselingen kwam, waarvan de gevolgen tot nu toe evenwel tot bloedneuzen beperkt zijn ge bleven. De nachtelijke plakploegen maken zich ook van het propagandamateriaal van hun tegenstanders meester. Wanneer zij genoeg verzameld hebben, leggen zij een soort kampvuur er van aan en voeren Indianen- dansen er om uit. Overdag is het stadsbeeld van Brussel rustig en doen zich geen incidenten voor. Verzoek om rust De Belgische regering heeft een beroep op het volk gedaan Zondag bij de volks raadpleging orde en rust te bewaren. Aan politieke partijen en organisaties is ver zocht zich van demonstraties te onthouden na de bekendmaking van de uitslag, opdat Koningin en prinsesjes komen Dinsdag terug De terugkeer van Koningin Juliana en de prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet uit Sankt Anton in Oostenrijk naar Neder land is thans vastgesteld op Dinsdag 14 Maart. Marshall-begroting voor 1950-1951 De administratie van het Marshall-plan heeft aan het Congres de begrotingen voor gelegd voor de Marshall-hulp aan de af zonderlijke Europese landen in de periode van 1 Juli 1950 tot 30 Juni 1951. Wanneer het congres de totale Marshall- begroting van 2.925.000.000 dollar goed keurt, zal Groot-Brittannië in het derde Marshall-jaar 687.100.000 dollar ontvangen, Frankrijk 502.800.000 dollar, West-Duits- land 552.900.000 dollar, Nederland 192.800.000 dollar. Oostenrijk 124.500.000 dollar, België 142.800.000 dollar, Denemar ken 65.100.000 dollar, Triest 10.000.000 dol lar, Griekenland 148.800.000 dollar, IJsland 5.200.000 dollar, Ierland 33.500.000 dollar, Italië 290.600.000 dollar, Noorwegen 67.100.000 dollar, Portugal 23.500.000 dol lar. Zweden 34.300.000 dollar en Turkije 44.100.000 dollar. Voor aanvullende hulp aan Griekenland zal een bedrag van 36.000.000 worden uitgetrokken. De admi nistratieve onkosten worden voor 1950/51 geraamd op 53.100.000 dollar.. „de koning, de regent en de regering de resultaten in een atmosfeer van kalmte kunnen bestuderen". De „stem-techniek" Belgische stemgerechtigden zullen Zon dag aanstaande met „ja" of „neen" moeten antwoorden op de vraag: „Zijt gij van oordeel, dat Koning Leopold de uitoefe ning van zijn constitutionele bevoegdheden moet hervatten?" De stemgerechtigden zullen him stem uitbrengen voor één uur 's middags, waar na de stembiljetten in verzegelde pakket ten naar de hoofdplaatsen der arrondisse menten worden gezonden. In deze hoofd plaatsen moeten zij voor vijf uur 's mid dags op de telbureaux zijn binnengekomen. Er is gerekend met één telbureau per 10.000 ingeschreven stemgerechtigden. Het arrondissement Antwerpen heeft dan ook 53 telbureaux, het arrondissement Bru- sel 93. In totaal zijn er 579 telbureaux, verspreid over dertig arrondissementshoofdplaatsen. Ieder telbureau heeft een voorzitter, vier bijzitters en een secretaris. Om vijf uur precies zal met de telling een begin worden gemaakt. In afwijking van het gebruik, dat bij gewone verkie zingen geldt, zullen de uitslagen van de volksraadpleging dus niet per kanton wor den bekend gemaakt, doch slechts per ar rondissement. Daar alle arrondissementen rond negen uur gereed kumien zijn, is het niet uitgesloten, dat de meeste uitslagen Prinses Josephine Char lotte in'Brussel aange komen. Prinses Jose phine Charlotte, de 22- jarige dochter van Ko lling Leopold, is per vliegtuig inBrussel aan gekomen waar zij Zon dag haar stem uit zal brengen bij de volks raadpleging over de Ko ningskwestie. Staande in de deuropening van het vliegtuig begroet de prin ses de enthousiaste me nigte die haar op het vliegveld verwelkomde. reeds legen elf uur 's avonds bekend zullen zijn. De enige uitslagen, die officieel zullen worden verstrekt, zijn de resultaten van de dertig arrondissementen en de uitslag voor het gehele land. I.n afwachting van de definitieve uitsla gen per arrondissement zullen officieuze gedeeltelijke uitslagen worden bekend gemaakt. Hef schip zal waarschijnlijk wel Dinsdag kunnen vertrekken Hedenmorgen even voor drie uur is aan boord van het bijna twintigduizend ton metende mailschip van de stoomvaart maatschappij Nederland „Johan van Ol- denbarnevelt" brand uitgebroken, die zich aanvankelijk ernstig liet aanzien. Een wachtsman van de maatschappij, die dienst deed aan boord van het schip waar schuwde de brandweer. Omstreeks kwart over 'drie reden de eerste brandweerauto's de Javalsade op en om half vier werd het alarm „middelbrand" gegeven, een half uur later uit voorzorg gevolgd door het alarm „grote brand", hetgeen tot gevolg had, dat al het beschikbare brandweer materiaal naar de Javakade werd ge zonden. Zes motorspui ten, de drijvende spuit „Jason", de nieuwe ijsbreker, de drijvende spuit „Walvis" en vele materi aal- en gereedschapswagens waren spoe dig ter plaatse. Deze voorzorgsmaatrege len bleken echter overbodig. Het kostte grote moeite de brandhaard te ontdekken. Een grote rookontwikkeling in de omgeving van de eetsalop van de eerste klasse bemoeilijkte het onderzoek. Deze rookontwikkeling was zo sterk, dat een wachtsman van de maatschappij en drie brandweermannen bedwelmd raakten. Zij werden door de Geneeskundige Dienst van boord gehaald. Pas tegen vijf uur gelukte het de plaats van de brandhaard te bepalen. Deze bleek zich te bevinden in een van de hutten van het civiele personeel aan bakboordzijde, even boven de waterlijn. Er waren daar kapokmatrassen opgeslagen, die door tot nu toe onbekende oorzaak vlam hadden ge vat. De ongeveer vijftien leden van de be manning. die zich aan boord van de „Johan van Oldebarnevelt" bevonden, hadden weten te voorkomen, dat het vuur lucht kreeg en zich zou uitbreiden. Toen de brandhaard werd gevonden, had de brand- Berlijnse Pinksfermars gaat niet door Vechtpartij op Berlijnse sectorgrens Op de Grens van de Amerikaanse en de Russische sector van Berlijn is het Vrijdag tot een gevecht gekomen tussen socialisti sche en communistische jeugd. Het gevecht begon rondom een luidspre ker der sociaal-democraten, die van de Amerikaanse kant der sectorgrens een rede voering van Gerhard Eisler in de P.ussische sector trachtte te overstemmen. Toen leden van de onder communistische leiding staande vrije Duitse jeugd zich naar het gevechtsterrein spoedden werden zij door de socialistische jeugd, die zich in een gebombardeerd huis had verscholen, met een regen van bakstenen begroet. Een West-Berlijnse politie-agent, die in de verwarring omver gelopen was, vuurde een schot in de lucht. De communistische jeugd liet zich niet onbetuigd en wierp terug met bakstenen een munitie, die in het gebombardeerde Berlijn in overvloed aanwezig is. Nadat de leiders van de vrije Duitse jeugd hun volgelingen hadden bevolen de strijd te staken, ruimden West- en Oost- Berlijnse politie-agenten tezamen de hon- derden bakstenen van de straten weg. Eisler heeft in zijn rede verklaard dat de Pinkstermars door Berlijn was afgelast. Franse Raad van de Republiek nam anti-sabotagewet aan PARIJS, 11 Maart. (Reuter). De Franse Raad van de Republiek (Eerste Kamer) heeft met 230 tegen 20 stemmen de Anti- Sabotagewet aangenomen ter bescherming van het Franse oorlogsmateriaal. Woens dag nam de Nationale Vergadering deze wet aan na een stormachtig debat van vijf dagen, waarin het drie maal tot handge meen kwam. weer het vuur spoedig bedwongen. Om kwart voor zes kon dan ook geseind wor den „brand meester". De schade die ontstaan is, kan nog moei lijk worden bepaald, doch wordt in ieder geval op enkele tienduizenden guldens ge raamd. Er wordt thans onderzocht of spoed- reparaties kunnen worden verricht, zodat het schip Dinsdag naar Indonesië zal kunnen vertrekken. Het zou passagiers naar Djakarta brengen en op de thuisreis 2400 soldaten repatriëren. een nieuwe Kinderstrip Behalve de avonturen van Panda, die zeker evenvepl belangstelling bij vol wassenen, als bij de kinderen van onze lezers vinden, verschijnt met ingang van heden nog een dagelijks kinderver haal in plaatjes en praatjes in onze courant. Het behandelt de avonturen van Clown tje Rick en verschilt in zoverre van Panda, dat het meer speciaal voor de prille jeugd is bedoeld. Wij denken wel, dat die ervan zal smullen en dat vaders en moeders een dagelijkse voorleestaak voor de jongsten erbij krijgen. President Auriol in Parijs terug Bezoek aan Amerika op hei programma De president van de Franse republiek en mevrouw Auriol zijn heden van him driedaags statiebezoek aan Londen te Parijs teruggekeerd. Het Gare du Nord, waar zij arriveer den, was met vlaggen versierd en buiten werd de president door duizenden Parij- zenaars enthousiast begroet. Tijdens zijn overtocht over het Nauw van Calais heeft de president van de Franse republiek het volgende telegram gezonden aan Koning George: „Bij het verlaten van de Britse bodem, met in mij een onvergetelijke herinnering aan de mooie dagen die wij er hebben doorge bracht, verzoek ik Hunne Majesteiten de Koning en de Koningin mijn oprechte dank te willen aanvaarden voor de atten ties aan mevrouw Auriol en mijzelf be toond. Ik weet welke levendige en trouwe vriendschap het Britse volk het Frans: toedraagt. Het blijk van deze vriendschap dat in de jongste dagen is gegeven, zal mijn landgenoten diep treffen en zal voor onze regeringen een duurzame aanmoedi ging zijn in de taak die wij op ons hebben genomen: De organisatie van de vrede en het geluk van de mensen", w.g. Vincent Auriol. De Franse president zal een bezoek aan de Verenigde Staten brengen, heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken. Robert Schuman, aan boord van de „Ar- romanches" aan de correspondent van Reuter verklaard. Een bezoek aan Parijs van het Britse koninklijke paar „ligt in de bedoeling", maar er is nog niets vastgesteld, voegde de minister er aan toe. President Auriol heeft na zijn overtocht uit Engeland te Calais verklaard: „U kunt er op rekenen, dat wij voor de vred< hebben gewerkt. Als er al wolleen boven de FransBritse vriendschap gedreven hebben, zijn die nu geheel verdwenen. Op deze vriendschap kunnen wij Europa en de vrede bouwen". Totaal beeld der Engelse verkiezing LONDEN, 10 Maart (Reuter), Bij de algemene verkiezingen in Engeland, waar van nu de laatste uitslag (Moss Side) be kend is, zijn de stemmen als volgt verdeeld: stemmen Labour13.306.614 Conservatieven 11.504.851 Liberalen2.637.089 Nationaal-liberalen 74.108 Conservatief-liberalen "897.818 Communisten91.746 Onafhankelijk labour 79.595 Onafhankelijker! 70.683 Ierse anti-verdelingspartij 69.458 Overige partijen 37.182 Totaal uitgebracht 28.786.724 De percentages zijn in vergelijking met 1945 als volgt: 1950 1945 Labour 46,1 48,5 Conservatieven en medestanders 43,4 39,9 Liberalen 9,1 9,- Andere partijen1,4 2,6 Bij de laatste verkiezingen stemde 84 procent van de kiesgerechtigden, in 1945 74.5 procent. Terugroeping van diplomaten blijft aanhouden Hongarije heeft heden de terugroeping van drie militaire ambtenaren van de Ame rikaanse legatie te Boedapest verzocht. In de desbetreffende Hongaarse nota worden de volgende personen genoemd: Kolonel John T. Hoyne, assistent militair attaché, Kolonel James P. Kraft, militair attaché en majoor E. Griffin, assistent- luchtvaartattaché. Van alle drie werd op het proces tegen Vogeler gezegd, dat zij leden van di Amerikaanse geheime dienst waren. In de nota wordt tevens verzocht de Britse zowel als de Hongaarse staf van de Britse legatie te Boedapest te verkleinen. Engeland zal twee attaehé's van de Britse legatie te Boedapest terugroepen, waarom gisteren door de Hongaarse regering is verzocht. Het zijn een handelsattaché en een militaire attaché. „Ontzetting" in Amerika over omvang van Fuch's verraad Experts op het gebied van de atoom energie van het Amerikaanse Congres zijn in besloten vergadering bijeen geweest om de schade te bestuderen, welke door Fuchs is veroorzaakt door het uitleveren van atoomgeheimen aan de Sovjet-Unie. De experts hadden geheime gedeelten ter beschikking van Fuchs' bekentenis. Na af loop der vergadering zeide men „ontzet" te zijn over hetgeen Fuchs aan de Sovjet- Unie had medegedeeld. Op de vraag of de geheime gedeelten der bekentenis „schok kender" waren dan het bekend gemaakte deel, zeide de voorzitter, Mc Mahon, „ik was toen pijnlijk getroffen en ik ben het nog. Fuchs heeft aan de Sovjet-Unie alle gegevens over de waterstofbom, welke in zijn bezit waren, doorgegeven". Woensdag heeft Prins Bernhard in Wash ington met president Truman geluncht. Hier neemt de Prins voor Blair House afscheid van zijn gastheer. Officiële uitslag der Griekse verkiezingen Volgens de eerste officiële uitslagen van de algemene verkiezingen, die Zondag in Griekenland zijn gehouden, heeft de partij der Populisten het grootste aantal zetels behaald, de cijfers luiden als volgt: Populisten 52 zetels, Liberalen 51, Plas- tyras 46, Democratisch Front 21, Papan- dreoe 33, Metaxas 16, overigen 16. Russische ambassadeur bij Acheson WASHINGTON, 10 Maart. (Reuter). De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft Alexander Panjoesjkin, de Sovjet-Russische ambas sadeur, bij zich ontboden. Men neemt aan, dat Acheson de ambassadeur officieel op de hoogte wilde brengen van het tegen de Russische ambtenaar Goebitsjef uitgespro ken vonnis. Goebitsjef, voor zijn arrestatie employé van het secretariaat der UNO. is wegens spionnage tot 15 jaar gevangenisstraf ver oordeeld, doch zal deze straf niet hoeven uitzitten, daar hij binnen 14 dagen uit het land zal worden gezet. Functionarissen van het ministerie heb ben verklaard, dat Acheson de ambassa deur inderdaad officieel van de veroorde ling van Goebitsjef op de hoogte heeft gebracht. Hedler werd buitengegooid Wolfgang Hedler, lid van de West-Duitse Bondsdag en voormalige nazi, wiens par lementaire onschendbaarheid is opgehe ven in verband met een tegen hem inge stelde strafvervolging, is Vrijdag door en kele socialistische afgevaardigden met ge weld uit het West-Duitse bondsdaggebouw gesmeten. Hedler, die tevoren uit de vergaderzaal van de Bondsdag was gezet, zat met twee journalisten in de wandelgangen, toen en kele socialistische parlementsleden zich om hem heen schaarden en hem bevalen het gebouw te verlaten. Toen Hedler weigerde hieraan gevolg te geven, werd hij door een afgevaardigde bij zijn boord gegrepen en de straat opge gooid. Hedler viel en kreeg enkele schop pen te incasseren. Hij liep wonden in het gezicht op. Hedler is onlangs vrijgesproken van een beschuldiging, dat hij een anti-semietische redevoering had gehouden. Ofschoon de rechter onvoldoende bewijzen meende te hebben voor een veroordeling is van ver schillende zijden scherp tegen de vrijspraak geprotesteerd. Hedler moet thans nog voor een zuive ringshof verschijnen. Het woord is aan L u d w i g Fulcla: Niets is afstotender dan wanneer bij bekentenissen een ziel, die wij verwacht hadden naakt te zien, in tricot verschijnt. Landloze boeren in Zuid-ltalië weer actief Duizenden hectaren grond in beslag genomen ROME. In de Siciliaanse heuvellanden trokken gisteren tussen de dertig en vijftig duizend landloze boeren op, om gronden van grote landgoederen in bezit tc nemen. De boeren, die op ezels rijden of tc voet erop uit gaan, waarbij zij worden vooraf gegaan door dragers van rode vlaggen, paalden de door hen uitgekozen stukjes grond af en begonnen het ongccultivecrde land om te ploegen: duizenden hectaren grond worden in beslag genomen. Ook op Sardinië hebben de landloze boeren uitgebreide stukken woeste grond in beslag genomen. In de Zuid-Italiaanse provincies Calabrië en Lucania blijven duizenden boeren verblijf houden op het door hen in de afgelopen weejv in beslag genomen land, vastbesloten hier niet van te wijken. Tot dusvere is door de landloze boeren nog niet gereageerd op de gisteren door de regering genomen maatregel, waarbij is bepaald dat, direct ingaand, een half millioen hectare grond van grote land goederen zal v/orden afgenomen en te hunner beschikking gesteld. Bij het Italiaanse parlement is thans een wetsontwerp in behandeling dat beoogt nog meer grond van grote 'landgoederen af te nemen en ter beschikking van de land loze boeren te stellen. Bovendien heeft de regering deze week een tien-jaren-pro gramma goedgekeurd, waarin een bedrag van ongeveer vijf milliard gulden beschik baar wordt gesteld, om uitgebreide econo mische verbeteringen in het armoedige Zuid-ltalië tot stand té brengen. De rege ring heeft de politie in geheel Italië opge dragen de orde strikt te handhaven. Relletjes tc Palermo Éij Palermo kwam het Vrijdagavond tot een treffen tussen Siciliaanse boeren en politie. Ongeveer veertig personen werden gewond, onder wie 31 politiemannen. Naar schatting vijfhonderd boeren trokken naar Bisakuino op, om tegen de werkloosheid te protesteren. Drie belangrijke vergaderingen 's-GRAVENHAGE, 11 Maart. Van of ficiële zijde wordt gemeld: De derde vergadering van het Atlantische defensie-comité zal op 1 April 1950 plaats hebben in Den Haag, waar op uitnodiging van de Nederlandse regering de onderteke naars van het Atlantisch pact bijeen zullen komen. De vergadering van de twaalf ministers van Defensie, onder voorzitterschap van de Amerikaanse minister van Defensie Louis Johnson, zal worden gehouden opdat het defensie-comité zich op de hoogte kan stellen van hetgeen tot dusverre in het kader van het Atlantisch pact tot stand werd gebracht. In de laatste vergadering van het defensie-comité, die op 1 December 1949 te Parijs werd gehouden, werd prin cipiële overeenstemming bereikt ten aan zien van de collectieve veiligheid, welke de gezamenlijke verdediging van het Atlan tisch gebied omvat. Deze maand zullen bovendien in Den Haag twee andere belangrijke bijeenkom sten worden gehouden over aangelegen heden betreffende het Atlantisch pact. Generaal Omar Bradley, voorzitter van de Amerikaanse verenigde chefs van staven, heeft het Atlantisch militaire comité bij eengeroepen voor een vergadering op 28 Maart 1950. Dit comité, waarin elk land door één stafchef is vertegenwoordigd, zal de resultaten van het werk der regionale groepen in beschouwing nemen. Parijse verkeersstaking geëindigd PARIJS, 11 Maart. (Reuter). De staking bij de Parijse bus- en metrodienst is hedenochtend geëindigd. De diensten zullen pas later op de dag weder normaal zijn, hoewel alle employés heden naar hun werk gingen. De niet-communistische vakverenigingen hebben een aanbod tot vijf procent loons verhoging aanvaard en ook de CGT, zo zeide een woordvoerder van de Parijse transportorganisatie, heeft zijn leden ge adviseerd op deze voorwaarde aan het werk te gaan. Trygve Lie doet voorstel ten aan zien van Chinees UNO-probleem Trygve Lie, secretaris-generaal der UNO. heeft voorgesteld, dat de Veilig-' heidsraad een onderzoek zal instellen naar de vraag, welke regering in China de communistische of de nationalistische het gezag werkelijk in handen heeft. Op een speciale persconferentie opperde Lie het denkbeeld, dat de Veiligheidsraad een sub-commissie of een spéciale com missie van deskundigen zou benoemen voor deze kwestie. Desgevraagd ant woordde Lie, dat de Veiligheidsraad zou moeten uitmaken of deze commissie ter plaats een onderzoek zou moeten instellen. Lie zeide verder aan een oplossing te werken, gebaseerd op de collectieve be langen van de UNO inplaats van op de belangen der leden individueel. De Amerikaanse Senator William Knowland heeft verklaard, dat Lie met dit voorstel handelt „als aanhanger van de Chinese communisten". Hij beschuldigde Lie van prijsgeven van zijn onpartijdig heid. Op 24 Maart 1950 zal de Atlantische mi litaire voorzieningsraad in Den Haag ver gaderen onder leiding van Hubert E. Ho ward, voorzitter van de bewapeningsraad. Onlangs werd de heer Howard benoemd tot vertegenwoordiger van de Verenigde Staten van Amerika in de militaire voor- zieningsraad. Het presidium van deze raad, alsmede van het defensie- en het militaire comité, wordt gedurende het eerste jaar bekleed door de vertegenwoordigers der Verenigde Staten; vervolgens zullen de vertegenwoor digers van de overige pactlanden beurte lings als voorzitter optreden. Nieuw gevaar voor de Britse regering De Conservatieve Britse leider, Winston Churchill, heeft de Labourregering een nieuw struikelblok in de weg gelegd, door een etmaal na de regeringsoverwinning van Donderdagavond opnieuw met een motie te komen, die is gericht tegen de 169 millioen pond sterling, die de regering vraagt om het begrotingstekort te dekken. Evenals de motie tegen de nationalisatie van de staalindustrie zal de regering ook deze nieuwe motie als een vertrouwens kwestie beschouwen. In de nieuwe strijd zal de minister van Volksgezondheid, Aneurin Bevan, een gro tere rol moeten spelen dan de minister van Financiën, omdat Bevan voor zijn natio nale gezondheidsdienst 98 millioen pond meer vraagt dan' in de bègroting er voor is uitgetrokken. Men verwacht, dat de nieuwe motie Dinsdag in debat wordt gebracht. Maandag zal Bevan opnieuw door Chur chill op de korrel worden genomen, als een andere kwestie van vertrouwen de wo ningbouw door het Lagerhuis zal wor den behandeld. De conservatieven hebben ook over deze kwestie een amendement op de Troonrede ingediend. MAARTSE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Krachtige tot harde, tijdelijk storm achtige wind tussen West en Noord. Wisselende bewolking met regen-, sneeuw- en hagenbuien. Guur weer. 12 Maart: Zon op 7.03 uur. onder 18.38 uur Maan op 4.42 uur, onder 11.02 uur 13 Maart: Zon op 7.00 uur, onder 18.40 uur Maan op 5.25 uur. onder 12.16 uur Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 11 Maart Hoog water* 8.44 en 21.2] uur. Laag water: 4.0G en 16.39 uur. Zondag 12 Maart: Hoog water. 5.56 en 22.48 uur. Laag water: 5.02 en 17.47 uur. Maandag 13 Maart: Hoog water: 11.38 en 00.00 uur. Laag water: 6.27 en 19-34 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1