Bllfffl c 3 De daling van het leerlingenaantal op "Ie H.B.S.en, Lycea en Gymnasia De radio geeft Dinsdag PANDA EN DE MEESTER-MUZIKANT Wereldnieuws Maandag 13 Maart 1950 2 Toeneming van het percentage der leerlingen van buiten Wij hebben er onlangs de aandacht op gevest;-d dat in het laatste jaar het aantal leerlingen van de Gymnasia, H.B.S.-en en Lycea in Haarlem verminderd is en wel met een kleine 6 proc. Nu wij de Statistische Gegevens der ge meente Haarlem ontvangen hebben, is het mogelijk de volgende vergelijking te maken: De scholen in Haarlem (openbare en bijzondere tezamen geteld) werden be zocht door leerlingen uit: 1939 1947 1948 1949 Haarlem 1715 2211 2111 1989 Buitengemeenten 1135 1956 1804 1706 Totaal2350 4167 3915 3695 De gegevens over de oorlogsjaren ont breken. Het is evenwel zeker dat kort na de bevrijding het aantal leerlingen sterk is toegenomen. In de laatste jaren, valt een vrij belangrijke daling te constateren In twee jaar is het aantal leerlingen te ruggelopen van 4163 tot 3695. Een vermin dering dus van 472. of ruim 11.3 procent. Het aantal Haarlemse leerlingen daalde met ruim 10 procent, het aantal leerlingen der buitengemeenten met bijna 12.3 proc. Voor de openbare scholen waren de cij fers 1947: 2127 leerlingen; 1949: 1882, da ling dus 245, of 13 procenit. Voor de bijzondere scholen 1947: 2040 leerlingen; 1949: 1813, daling 227, of 12.6 procenit De daling is dus voor beide groepen vrijwel gelijk. Toen wij eerder op deze vermindering de aandacht vestigden, gaven wij daarop een toelichting. Na de oorlog stuurden vele ouders hun kinderen naar een Middelbare school, omdat zij voorlopig geen andere plannen hadden. Daardoor kwamen er kin deren op d ie scholen die er minder goed op hun plaats waren en ook moeite hadden het onderwijs te volgen. Nu zijn vele ouders daarvan teruggekomen, waartoe ook de minder gunstige financiële omstan digheden hebben medegewerkt. Opmerkelijk is dat in het jaar voor de oorlog' er op de 2850 leerlingen er 1135 uit de buitengemeenten kwamen, dus iets meer dan 40 proc. In 1947 was het percen tage der buitenleerlingen gestegen tot 47.4 proc. maar in 1949 was het weer te ruggelopen tot 46.2, Er zijn toch nog bijna evenveel leerlingen uit de buitengemeen ten op de Haarlemse scholen als uit Haar lem zelf. Het percentage buitenleerlingen op de Nederlander in Amerika veroordeeld Een Nederlander. A. G. B. genaamd, heelt voor het Amerikaanse federale ge rechtshof te Buffalo, in de staat New York, terecht gestaan, op beschuldiging van po ging tot diefstal in een drankwinkel, ge paard gaand aan geweldpleging. B. werd tot een gevangenisstraf tussen twee en vier jaar veroordeeld. Wanneer hij zijn straf heeft uitgezeten, zal hij uit de Verenigde Staten worden gezet. Hij bleek de V, S. te zijn binnengekomen als tourist. Hij zwierf her- en derwaarts en kwam later naar Buffalo. Hij had geen geld, maar wilde toch drinken. Hij drong een drankzaak binnen en sloeg de eigenares met de loop van een revolver op het hoofd. De vrouw maakte alarm en B. werd ge grepen. „Noch ik, noch de inwoners van Buffalo kunnen toestaan, dat iemand zich zo misdraagt, ook al is hij Nederlander", verklaarde rechter George H. Rowe. HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw, 9 35 „Lichtbaken". 10.00 Voor kinderen. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Cello en piano. 11.50 Godsdienstige causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Promenadeorkest. (12.30 Weerbericht). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunch concert. 14.00 Piano. 14.40 Septet en solist. 15.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Declamatie. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzen ding. 18.00 Amusementsorkest. 18.20 Sport- praatje 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 „Dit is leven". 19.40 Platen. 19.45 Voor jongeren. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Viool en elavecimbel. 20.30 Lijdensmeditatie. 21.30 Bariton en piano. 22.00 Hobo's, fagotten en hoorns. 22.15 Kamerorkest. 22.40 „Bewaar het u toevertrouwde pand". 23.00 Nieuws. 23.15 Radio-Philharmoniscch Orkest. HILVERSUM II, 415.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Ochtendblad. 8.40 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Hersengymnastiek. 9.25 Platen. 9.35 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Platen. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Piano. 11.30 Voor zieken. 12.00 Piano. 12.30 Weerbericht 12.33 Voor het platteland. 12.40 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Financieel week overzicht. 13.25 Zuid-Spaans programma. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Platen, 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Volksuniversiteit. 19.00 Voor kinderen. 19.05 Fanfare-orkest. 19.30 Toneel beschouwing. 19.45 „Paris vous parle". 19.50 Platen. 20,00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.30 Platen, 21.45 Buitenlands overzicht 22.00 Orgel, sopraan en bariton. 22.30 Fluit, viool en alt viool. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30 Platen, bijzondere scholen is thans 52.7, op de openbare scholen 40. Op het Gymnasium zijn 91 leerlingen uit Haarlem en 159 uit de omstreken, op liet Coorrahert-lycèuim 124 uit Haarlem en 142 uit de omgeving. Op deze scholen komt de meerderheid dus uit de randgemeenten. Op de andere openbare scholen is de ver houding omgekeerd: Lorentz-lyceum: 248 Haarlemmers, 43 van buiten. H.B.S. A: 280 Haarlemmers, 122 van buiten. H.B.S. B: 255 Haarlemmers, 203 van buiten; H.B.S. voor meisjes 133 Haarlemmers, 82 van buiten. Op alle bijzondere scholen is het aantal leerlingen uit de randgemeenten hoger dan uit Haarlem. Het sterkst is dit bij het Christelijk Lyceum, daar staan 294 Haar lemmers tegenover 467 uit de buitenge meenten. Inbrekers gearresteerd na speurtocht over de daken Rechercheurs van de Amsterdamse politie hebben Zaterdagnacht twee man nen en een vrouw gearresteerd, die er van verdacht worden een aantal inbraken te hebben gepleegd. Een van de mannen werd reeds geruime tijd verdacht van mis drijven. Rechercheurs volgden hem dan ook geregeld en Zaterdagavond viel het op, dat hij een half uur nadat de laatste voorstelling van een bioscoop op de Nieu- wendijk begonnen was, naar binnen ging, kort daarna gevolgd door een vriend en een vriendin. Voor het einde van de voor stelling verdwenen de beide mannen uit de zaal, begaven zich via een nooduitgang naar het dak van de bioscoop en klommen het woonhuis van een caféhouder aan de Nieuwendijk binnen. Zij wisten blijkbaar, dat de caféhouder in zijn zaak beneden en zijn echtgenote niet thuis was. Buren viel het op, dat er plotseling licht in de wo ning brandde, zij waarschuwden de politie en de rechercheurs ontmoetten op hun speurtocht over de daken dan ook niet de beide gezochte mannen, maar collega's. Inmiddels hadden de verdachten hun slag geslagen en uit het huis van de caféhou der een bedrag van 1400,gestolen. De politie wist hun spoor te volgen en enkele uren later werd het drietal de vrouw had zich inmiddels weer bij de mannen gevoegd op het Thorbeckeplein gear resteerd. Bij de aanhouding bleken zij de 1400,-^ nog in hun bezit te hebben. Hötel in Usquert afgebrand Om kwart voor elf Zondagavond is brand uitgebroken in het hötel-restaurant van de heer H. Addinga iivUsquert (Gr.). De familie Addinga was reeds naar bed. toen de brand werd ontdekt. Zij kon nog slechts met moeite enkele geldswaardige papieren redden. De brand is ontstaan in het café, waar een grote kachel dag en nacht doorbrandt. Men vermoedt dat vuur uit de kachellade is gevallen, waardoor de houten vloer vlam heeft gevat. Van de inboedel kon niets worden gered. Het vuur is bestreden door de brand weren van Usquert, Kantens en Uithuizen. Tijdens de blussingswerkzaamheden werd het dorp in het duister gehuld, daar de bovengrondse stroomtoevoer moest worden uitgeschakeld. Luitenant-kolonel Chr. Rönitz In de ouderdom van 75 jaar is te Maars- sen overleden de oud-Haarlemmer Luite nant-kolonel Chr. Rönitz van het Leger des Heils. De thans ontslapene zou op 14 Maart de dag herdenken, dat hij 55 jaar geleden zijn aanstelling als officier ontving. Hij was alom in het land bekend, vooral door zijn arbeid in de gevangenissen. De begrafenis vindt Donderdagmiddag te Maarssen plaats. Donderdagavond wordt in de Congreszaal te Amsterdam een gedenkdienst gehouden. ADVERTENTIE Als vuur U zuurbrandend opstijgt naar de keel, bij het minste, dat Uw maag niet verdraagt Dan is het goed 'n paar Reünies te nemen. Die blussen dat branden op staande voet en de pijn is over, even vlug als ze opkwam. Dat maakt Rennies temeer tot een heerlijke remedie. Niet nodig af te wachten of ze hel pen. U ondervindt de weldadige werking da delijk. Daarbij zijn Rennie-tabletten nog smakelijk ook. U neemt ze met genoegen. En zo eenvoudig en onopvallend, zonder water of wat ook. Steek een paar Rennies bij.U - altijd - als een vaste gewoonte. Als ge dan overvallen wordt door die snerpend branden de pijn, dan kunt U deze ook prompt af doende tegengaan. Vraag Uw Apotheker of Drogist vandaag nog Rennies. Kinderen van ex-politieke gevangenen in Haarlem hebben genoten van een poppen spel, dat door enkele leden van het K.L.M.-personeel in Den Haag in hun vrije tijd werd samengesteld. De heer Erkelens, reclame-ontwerper van de K.L.M., is de geestelijke vader van deze poppenkast, die met haar rokende en drinkende poppen en haar vele andere truc-effecten veel bijval had. Barend Bokkum en de politieman Bromtol in het vierde bedrijf van de Haarlemse opvoering, die tevens de première voor Nederland was. Muziek HaarlemsTrio concerteerde in het Frans Halsmuseum Haarlems Trio (Jan Hoeben, viool; Onne van de Klashorst, cello; en Fred. Luyken, piano) gaf Zaterdagavond in de Expositiezaal vair het Frans Halsmuseum zijn tweede concert in dit seizoen. Men had zich de medewerking verzekerd van de klarinettist Ru Otto, ter uitvoering van een tweetal werken, die in de kamer- muziek-litteratuur een aparte plaats in nemen, namelijk het Tx-io in a, opus 114 van Brahms voor klarinet, cello en piano en de Suite voor klarinet, viool en piano van Darius Milhaud. Deze stukken vorm den, te zamen met het Trio in g van Sme- tana, een interessant programma. Men weet met welke voorliefde Brahms de mollige klarinettoon aanwendde. Hobo en fluit liet hij voor zijn kamermuziekwer ken ongemoeid; maar voor de klarinet schreef hij, benevens dit trio, twee sona tes en een kwintet. En evenals Mozart en Weber wist hij het romantische instru ment in alle liggingen bijzonder gunstig te gebruiken en de combinaties te schep pen waarin het zich zeer voordelig kon laten gelden. Dit is in het Trio opus 114 ook opmerkelijk het geval. Tegenover de cello en de piano tekenen zich de klank- lijnen van het blaasinstrument prachtig af en de gezamenlijke klankcombinatie is eveneens zeer gunstig; bovendien is zij karakteristiek voor het klank-idioom van Brahms. De heer Otto speelde vaardig en met mooie ronde toon. Hij trof in de cel list Van de Klashorst en de pianist Luy ken een paar uitstekende partners, die met geestdrift musiceerden. De combinatie klarinet, viool e» piano, die Milhaud in zijn Suite aanwendde, bleek over het geheel genomen minder gunstig; zij mist het sonore evenwicht van het Trio van Brahms. Alleen als hij de klarinet met de viool laat „duetteren" zonder piano-begeleiding weet hij aardige effecten te bereiken. Maar het is Milhaud niet hoofdzakelijk om rustige klank schoonheid te doen, maar om een levendig en jolig musiceren en om een interessant muzikaal formalisme. Dit effect werd door de heren Otto, Hoeben en Luyken goed bereikt. Het piano-trio in g van Smetana is een werk dat sterk de invloed van Liszt ver raadt. Geen wonder; het dateert van 1855, uit de tijd dus dat hij contact zocht met de fameuze klavier-held en gangmaker voor nieuwe muzikale idealen. Het best is dit te merken aan losheid van de vorm geving in het tweede deel. Ondertussen zijn de hoekdelen van het drie-luik inte ressante stukken die een stevig contra punt niet versmaden en een vurige mu- ziekgeest ademen. Jan Hoeben zette het dankbare werk krachtig op en wist die bezielde toon doorlopend te handhaven. Dit garandeerde, met het temperament volle spel van Onne van de Klashorst en Fred. Luyken deze laatste maakte het soms brillant! een zeer te waarderen uitvoering die door het publiek bijzonder op prijs werd gesteld. JOS. DE KLERK REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103. HAARLEM TEL. 11485 'Adv.) Kerkconcert tot steun aan Evangelische Broedergemeente De organiste Bets Nederkoorn had vc-or het concert, dat Zaterdagavond in het kerk gebouw van de Evangelische Broederge meente te Haarlem ten bate van deze ge meente werd gegeven, de medewerking verkregen van de zangeres Cor Igesz en de violoncelliste Hendrika Hoekstra. Drie liederen uit de „Gedenckclanck" van Valerius en de ontroerende „Miroir de peine" van Hendrik Andriessen vormden het aandeel van de zang-soliste in het be langwekkende programma. Cor Igesz is een zangeres voor wie de vocale eisen pri mair: zijn. Zij beschouwt de klankschoon heid als een factor van hoofdbetekenis, ook in dé zin van expressief element voor het scheppen van een algemene sfeer. De toch zo vaak diep aangrijpende zegging van het woord, de directe weerspiegeling van een intensieve bewogenheid, wordt bij haar zingen te veel op de achtergrond gehou den. Dit zijn de conclusies, waartoe de zang van Cor Igesz op dit concert aanleiding gaf. Na „Hoe groot, o Heer", dat nog dienen moest voor het zoeken naar adem-even- wicht, kon Cor Igesz aan het lied „De Heer op Zijnen troon" met mooie klank een pastorale sfeer verlenen en uitdrukking geven aan het enthousiasme van „Gij vol keren, hoort aan!" Een in vocaal opzicht knappe prestatie werd de vertolking van de „Miroir de peine", een vertolking, die verder opviel door het bewaren van een stemming van smart. Hierbij aansluitend dient de voortreffelijke begeleiding van de organiste Bets .Nederkoorn vermeld te worden. Als begeleidster had Bets Nederkoorn nog een taak bij de violoncel-voordrach ten door Hendrika Hoekstra. Een. Adagio in G van G. Fartini en vooral een roman tische Grave van G. Cassado gaven de so liste gelegenheid tot het ontwikkelen van een fraaie toon, die meermalen geladen werd door een verrassende bewogenheid. De Sonate in a kb terts van Loeillet klonk over het algemeen wat vlak door een tekort aan dynamische spanning. Bets Nederkoorn speelde als soliste op deze avond een stroeve Passacaglia van H. Fr Micheelsen en een verstandelijk- nuchtere Partita over Psalm 118 van A. Engels. Maar beide werken vragen na drukkelijk om de grote ldankveredelende ruimte, die een harmonische versmelting kan geven en waardoor de thans onder vonden dorheid niet zou zijn opgetreden. Ondertussen kon men respect hebben voor de doorgaans gave vertolkingen en dank baar zijn voor de kennismaking met deze hedendaagse muziek. Ds. H. Schütz dankte de concertgeefsters voor de steun, die zij met haar kunst aan de Broedergemeente hadden gegeven. P. ZWAANSWIJK Dr. Q. den Hoed overleden Te Rotterdam is plotseling overleden de directeur van het Rotterdams radio-the rapeutisch instituut, dr. Daniël den Hoed. Dr. den Hoed is 52 jaar geworden. Dr. den Hoed heeft zeer verdienstelijk werk gedaan voor de kankerbestrijding. In 1933 werd hem de eerste gouden medaille toegekend door de Wertheim Salomonstichting. Hij was als vertegenwoordiger van de Nederlandse regering uitgenodigd om op het Internationaal Medisch Congres, dat in Juli te Londen zal worden gehouden, een wetenschappelijke voordracht te houden. 55. Brigadier Boekweit schraapte zijn keel en sprak vervolgens, op indrukwek kende toon tot de rechter: „Het geval is geheel duidelijk, Edelachtbare! Ik zal uwe Edelachtbaarheid in enkele korte woor den op de hoogte stellen. Eerst werd de heer in de auto achtervolgd door de zigeu ners in de woonwagen, maar toen werd de zigeunèr in de vjoonwagen achtervolgd door de heren in de auto! Daarna bleek mij evenweldat de zigeuner de heer was, en dat de heren de zigeuners waren!" „Aha! Zo. Hm. Hm. Sniff-sniff. Atsjoe," zei de rechter ernstig. „En wat hebben de drie verdachten te zeggen op die ern stige beschuldiging?" Natuurlijk was Joris Coedbloed er het eerste bij om het woord te nemen. „Om te beginnen met het aan halen van een eenvoudig, maar groot woord mijns geliefden leermeesters Cicero," zo sprak hij: „Justitia hominem lupus est! waarmee ik slechts wil zeggen, dat ik er niet aan twijfel of gij zult mij onmid dellijk in mijn eer herstellen en wijders het gerecht zijn loop doen vinden, Edel achtbare, wanneer ik u thans vertel dat deze lieden zich niet ontzagen mijn circus te stelen. Gewoon maar stelen, Edelacht bare het beroemde Circus Bonabluto!" „Ach wat!" viel Flodder Fiedeldum hem woest in de rede. „Hij heeft mijn viool ge stolen! Mijn mooie, echte Stradivarius! De viool van een me ester-violist! Hij is zélf een dief!" „Hoe nu?" protesteerde Joris. Wat vermeet gij u, onverlaat? Het be taamt u te zwijgen! Labor vindt! krijt ik u toe! Gij hebt mijn auto gestolen!" „Zeur toch niet zo!" sprak Panda verontwaar digd. „Wij namen jouw auto omdat jij ons circus had gestolen!" En misschien hadden zij nog wel veel meer gezegd, wanneer niet op dit moment een luide plof de rustige gang van zaken had onderbroken. De grif fier (mr. Pluske) viel voorover op de rechtbank, terwijl honderden papieren her en der warrelden. „Wawa.... sniff- sniff. wat is dat?" vroeg de rechter. Maar wat er gebeurd was, ivas maar al te duidelijk. De vlijtige rechtsgeleerde mr. Pluske, die als griffier alles op moest schrijven, was van uitputting in zwijm gevallen'. Viool, alt en orgel in de Doopsgezinde Kerk Zoals men allicht wel weet bereidt Doopsgezind Zangkoor er zich op voor, om op Tweede Paasdag in de Grote Kerk te Haarlem een uitvoering te geven van Bach's Matthaus-Passion, onder leiding van de organist Piet van Egmond uit Am sterdam. Tot versterking van het steunfonds voor deze onderneming werd door Piet van Eginond en de dames Joeke Joustra (viool) en Bep van Leuven (alt) op Zondagavond een kerkconcert gegeven in het gebouw der Doopsgezinde Gemeente. Joeke Joustra vergastte 'het publiek op een gave en fraaie klinkende vertolking van een paar fragmenten uit de tweede solosonate van Bach. Zowel in de harmo nisch zeer gevulde Sarabande als in de variatie daarop, die zonder dubbelgrepen verloopt, was de to onzuiverheid ongerept en de muzikale uitdrukking gezond. Ook in twee delen uit de Sonate in F van Han del (waarom niet de hele sonate gespeeld?) Werd door de violiste en de begeleidende organist met smaak gemusiceerd. Met twee aria's van Bach en het „Sei stille dem Herm" uit Mendelssohns „Elias" liet Bep van Leuven haar mooie altstem waarderen. De zuiverheid van intonatie was in het eerste nummer („In deine Hand-en" uit „Gottes Zeit") nog wel een beetje wankel. Mocht ook een lichte nei ging om Mendelssohn met portamenti te bederven even het zingen ontsieren, in hoofdzaak echter en dan denk ik vooral aan het fraaie geluid en aan de doorvoelde uitdrukking van de tekst was het op treden van Bep van Leuven een waardig onderdeel van het programma. Piet van Egmond speelde als solist met vaardige techniek het Concert in Bes van Handel en de Gotihische Suite van Boëll- mann. Opmerkelijk was het veelvuldig aanwenden van zachte registraties; de overbekende Toccata uit de Suite maakte daarop geen uitzondering, doch de orga nist bereikte een treffend dynamisch ef fect door een geleidelijk aanzwellen naar een machtig slot. Piet van Egmond besloot de avond met een vrije improvisatie. JOS. DE KLERK. Verjaardag der Pauskroning Ter gelegenheid van de verjaardag der kroning van Paus Pius XII is Zondag in de Sint-Jacobuskerlc aan de Parkstraat te 's-Gravenhage een plechtige mis opgedra gen. Leden der regering en van onderschei dene hoge colleges, benevens vele leden van het corps diplomatique woonden deze plechtigheid bij. De Pauselijke internuntius hield recep tie in de nuntiatuur aan de Carnegielaan. Behalve talrijke leden van het corps di plomatique gaven van hun belangstelling blijk de Hoge Commissaris van Indonesië, mr. Mohammed Roem, de president van het internationale gerechtshof, de lieer Guer rero, de grootmeesteresvan de Koningin, de ministers Van Schaik, Wijers, Joelces In 't Veld, de vice-president van de Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blok land, verscheidene leden van de Eerste en Tweede Kamer, enz. Tegen het einde der receptie kwam Kar dinaal De Jong de Internuntius complimen teren. Nieuwste Canadese straaljager voor de Prins gedemonstreerd Zaterdag is aan Prins Bernhard de nieuwste Canadese straaljager gedemon streerd op het militaire vliegveld Roclc- liffe bij Ottawa. De gouverneur-generaal, Lord Alexander, vele ministers en andere autoriteiten woonden de demonstraties bij. Tijdens de lunch in de officiersclub bij het vliegveld, aangeboden door de minis ter van Defensie, werden de Prins dooi de waarnemende stafchef, vice-luchtmaar- schalk James, de „Golden Pilots Wings" ter hand gesteld. 's Middags bracht de Prins een bezoek aan de vroegere premier Mackenzie King te zijne huize. Mackenzie King werd door de Prins onderscheiden met het Grootkruis in d« Orde van de Nederlandse Leeuw. Later in de middag was de Prins gast heer bij een receptie voor hoge Canadese autoriteiten. De premier, St. Laurent, be hoorde tot de aanwezigen. Bij een aan de Prins door de premier aangeboden diner zeide de gastheer, dat het Canadese volk het als een voorrecht beschouwde te hebben mogen bijdragen tot de bevrijding van Nederland. Hij sprak uitvoerig over de Nederlandse immigranten die, naar hij zeide, Neder land niet behoeven te vergeten maar wier eigen aard en cultuur als welkome bij drage gewaardeerd worden. Zondagochtend woonde de Prins een godsdienstoefening bij in de St. Andrews- kerk, waar prinses Margriet in 1943 ge doopt werd. Na de dienst zong de gemeen te het Wilhelmus. Voor de lunéh ten huize van ambassa deur Van Royen vond de Prins nog tijd een dertigtal kinderen van in Ottawa wonende Nederlanders te begroeten. In de namiddag bezocht de Prins gene raal Foulkes en nam deel aan een ont vangst ten huize van generaal Crerar. Des avonds besloot een diner het bezoek van de Prins aan Canada's hoofdstad. Van daag is de Prins naar Quebec gevlogen. De Nederlandse gezant in Praag, de heer Van Tets, die de Prins tot dusver vergezelde, is Zondagochtend per vlieg tuig naar Nederland vertrokken. Stille omgang te Amsterdam In de afgelopen nacht hebben 20.000 mannelijke katholieken in Amsterdam deel genomen aan de jaarlijkse Stille Omgang. Extra treinen en autobussen uit vele delen van het land voerden de deelnemers in. de nachtelijke uren naar de hoofdstad. In de Begijnhofkerk prijkte voor het eerst boven het hoogaltaar een nieuw af beeldsel van keizer Maximiliaans keizers kroon. De Amsterdamse edelsmid Nico Witteman vervaardigde dit sieraad dat het genootschap „De Stille Omgang" schonk aan de deken van Amsterdam, mgr. J, J. van de Burg. Het is gedreven uit verguld koper, met 150 edelstenen afgezet en met mat glanzend email ingelegd. ■voor Haarlem MAANDAG 13 MAART Krelagehuis: Damesbeurs 10 tot 5 en 7 tot 11 uur. Spaarne: „Dolende ridders". 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De Ben gaalse lanciers", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Eroica", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Slangenkuil". 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „The third man", 14 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Onder het asfalt van New York", 14 j„ 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 14 MAART Krelagehuis: Damesbeurs 105, 711 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Aanval. Dr. Arthur Dempster, de geleerde die in 1935 het uranium 235 ontdekte het essentiële element van de atoom bom is op 63-jarige leeftijd aan een hartaanval in Florida overleden. Arthur Dempster is afkomstig uit Ca nada. Hij kwam in 1914 naar Amerika. Drie jaar later werd hij professor in de natuurkunde aan de universiteit van Chicago, hetgeen hij meer dan 30 jaar bleef. Schuurpapier. In Californië heeft Zaterdag een zandstorm met een snelheid van 85 mijl per uur gewoed. Voorruiten en koplampen van auto's werden verbrij zeld en de auto's zelf zagen er uit alsof zij met ruw schuurpapier waren be handeld. Het was de hevigste zand storm sinds mensenheugenis hier. Matras. Na verkoop van een matras van een overleden boer bij Dyon bleek deze 170 briefjes van 1.000 francs te bevat ten. De koper, die 175 francs had be taald, gaf het geld aan de erfgenamen terug. Voorbeeldig. De enige Japanse uranium- mijneigenaar, Kenitsji Tanaka, heeft een gelofte afgelegd zijn erts slechts voor vredelievende doeleinden beschik baar te zullen stellen. Een analyse heeft getoond, dat het hier een rijke laag betreft. Ongelukkige val. De Italiaanse boer Fran cesco Falco is in een wijnvat gevallen en verdronken. Men vermoedt, dat,hij voordien al dronken was. Gelukkige val. De 14-jarige Beryl Old ham te Stretford (Lancashire), die van haar geboorte af aan het linkeroog blind was, heeft door een val in school het normale gezichtsvermogen terugge kregen. Tandtechnicus. De 26-jarige technicus Robert McQuad te Glasgow voelde tij dens de werkzaamheden aan een huis de stelling onder zich instorten. Hij greep een uitsteeksel vast, waar een telegraafdraad aan bevestigd was. Toen hij zich niet meer kon houden, kwamen zijn sterke tanden hem te hulp: hij klemde de draad tussen zijn kaken en bleef zo vijf minuten hangen totdat een collega hem kwam verlossen. Sabotage. De vlaggestokken rond het hoofdkwartier der UNO worden aange tast door wormen. Twee zijn reeds om gevallen en verschillende andere wor den nu uitgegraven. Zeilschip. Een Portugees zeilschip, dat een dienst onderhield tussen twee van de Kaapverdische eilanden, is gekapseisd en gezonken. Zes passagiers en zes leden van de bemanning worden ver mist. Humor. Volgens het Britse blad „People" zouden de. Beierse koningsgezinden, verenigd in de groep de „Bund", de kroon van Beieren aan de hertog van Windsor willen aanbieden. Aan het hof op Buckingham Palace wordt dit ge rucht als „humoristisch" bestempeld. De tegenwoordige hertog van Windsor deed als Koning Edward VIII afstand van de Britse troon, toen hij de Ameri kaanse mevrouw Simpson huwde. Geen geheim meer. Volgens Amerikaanse deskundigen is het de Sovjet-Unie, ten gevolge van de haar door de Britse atoomgeleerde van Duitse geboorte, dr. Klaus Fuchs, verstrekte inlichtin gen, thans onder meer bekend, over hoeveel atoombommen de Verenigde Staten nu beschikken. Slechts de jong ste Amerikaanse uitvindingen op het gebied van de atoomenergie zijn niet door Fuchs in handen der Russen ge speeld. De federale Amerikaanse veiligheids dienst acht het mogelijk, dat Fuchs medeplichtigen in de Verenigde Staten heeft gehad; zij stelt hiernaar thans een onderzoek in. Dollars. II ja Ehrenburg, de bekende Sovjet-Russische schrijver, heeft heden in een verkiezingsartikel in de Prawda, dat door radio Moskou werd geciteerd, verklaard, dat de dollar in Amerika wordt vergoddelijkt. Toen ik in Amerika was, zo vertelt Ehrenburg, hoorde ik een Amerikaan tot een meisje zeggen: „you look like a million dollars". Als men zo iets tot een Russisch meisje zou zeggen, zou ze woedend worden en met recht. Permanente vreemdelingen adviescommissie ingesteld De minister van Justitie heeft de com missie inzake de voorgenomen verwijdering van ongewenste personen van Duitse natio naliteit aangewezen als permanente vreem delingen-adviescommissie. Deze commissie zai de minister advies uitbrengen over elk voorstel tot verwijdering uit het land van een in Nederland legaal gevestigde vreem deling. Ook kan de commissie eigener be weging adviseren omtrent hier te lande vertoevende vreemdelingen. In bijzondere gevallen is de commissie bevoegd de be trokken vreemdeling zelf te horen en aan de rijksvreemdelingendienst te verzoeken, ook derden te horen. Deze permanente vreemdelingen-advies commissie zal bestaan uit J. Schilthuis, lid der Tweede Kamer, voorzitter, jkvr. mr. C. W. I. Wttewaal van Stoetwegen, H. M. J. Das en C. J. van Lienden, leden der Tweede Kamer, C. Adriaanse, hoofd van de Directie Administratieve Zaken bij het ministerie van Buitenlandse Zaken, mr. H. de Bie, oud-president van de rechtbank te Rotterdam, en prof. mr. F. J. F. M. Duyn- stee, raadadviseur in buitengewone dienst bij het ministerie van Justitie. „Er is iets mis in Nederland" zegt minister In 't Veld „In 1949 werd in ons land aan alcohol voor een bedrag van zeshonderd millioen gulden besteed, aan tabaksartikelen voor vijfhonderd millioen en aan woningbouw eveneens vijfhonderd millioen", zo zeide mr. dr. J. in 't Veld, minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting te Doetinchem in een toespraak tijdens de receptie ter gelegen heid van het veertigjarig bestaan van de Gelderse propagandacommissie der „Neder landse Vereniging tot Afschaffing van Al coholhoudende Dranken" en van het vijf- en-veertigjarig bestaan der afdeling Doe tinchem dier vereniging. De minister sprak als lid van de verenigingsraad der vereni ging. „Als wij deze cijfers bezien, dan voelen wij, dat er iets mis is", aldus de minister. „Wij hebben nog altijd een groot tekort en wij leven bij de gratie van de Marshall hulp. Deze hulp loopt echter af. Wanneer er geen verandering komt, zullen er in 1952, wanneer we het zonder die hulp moeten doen, ingrijpende maatregelen moeten worden genomen."

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2