Haarlems Dagblad Schoolplan Belgische Liberalen wachten reactie van Koning Leopold de af De Engelse Labour-regering won ook de tweede ronde Voor de Raad van Europa zal 1950 van beslissende betekenis zijn (54e Jaargang No. 19500 Bureaux: Grote Houtstraat 93. Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713,10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag 14 Maart 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damïate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. ett «öpccctjte Tjaaclctrarbe Courant (Knno 1696) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom „WERKELIJK DIENEN" streeft naar een vierjarige H.B.S., die vóór alles rekening zal houden met de eisen, die de maatschap pij stelt aan jongelui die dadelijk van de Middelbare School in het bedrijfsleven stappen. Werkelijk Dienen heeft een leer programma voor deze school ontworpen, volgens hetwelk dertig uur les zou worden gegeven in hoogstens elf vakken. Het zou geen gemakkelijker school worden dan de huidige, maar wel een plezieriger school, onder het motto: Minder, maar dat mindere grondiger. Onder de vakken, die door Wer kelijk Dienen als de belangrijkste worden beschouwd, staat de Nederlandse taal voorop. Het streven tot herziening van ons onder wijs, na de oorlog zo geestdriftig ingezet, is op de lange, lange weg der talrijke plan nen en diepgaande studies beland. Tegen standers, gebrand op behoud van het be staande, hebben de tegenover ieder her vormend streven gebruikelijke afmattings- tactick toegepast. Als deskundigen hebben zij de bezwaren en waarschuwingen doen horen, die deskundigen op ieder gebied in zulk geval ten dienste staan en wij schieten niet op. Binnenkort zal het eerste lustrum van het streven naar onderwijsherziening kunnen worden gevierd. Misschien kan men beter nalaten het te vieren. Vele leken op onderwijsgebied, ouders en bedrijfslei ders en dergelijke"buitenstaanders, die in 1945 meenden dat zij er iets van begrepen en zelfs zekere wensen mochten doen gel den, zijn sindsdien ontmoedigd geraakt. Des te meer waardering verdient de Stichting Werkelijk Dienen, voorgezeten door zulk een leek als de oud-minister Neher. voor haar volharding. Door een raadgevende commissie heeft zij zich van een rapport laten voorzien, waarin onder andere de bovenstaande voorstellen tot uiting komen. Ik wens haar sterkte. Ik wens haar de kracht, om minstens tot het koperen jubi leum van het streven naar onderwijs-her- ziening door te gaan. Dan kan men verder zien. Wel moet mij opnieuw van het hart, dat een Middelbare school voor hen, die dadelijk in het bedrijfsleven terechtkomen en gegrond op het motto „minder, maar dat mindere grondig" aantrekkelijk is, ook als men rekening houdt met de verdienste van de H.B.S. A als maatschappij-school. Jaren lang is in onderwij s-kringen geklaagd over een te grote toevloed van leerlingen naar de Middelbare scholen, met de toelichting dat zovelen niet in staat bleken het onder wijs goed te volgen. Dit leed is nu blijkbaar geleden, of in elk geval sterk afgenomen. Immers blijkt uit statistische gegèvens van de gemeente Haarlem, die wij gisteren ver meld hebben, dat het totaal aantal leer lingen van de Gymnasia, H.B.S. en Lycea in de laatste twee jaar van 4163 tot 3695 is teruggelopen en dus met 11.3 procent ver minderd. Dit verschil is niet gering. Maar een vraag, waarop de statistiek niet kau ant woorden en die toch wel verdient gesteld te worden is: hoe gaat het nu met de op leiding van die 11.3 procent? Tevens voel ik belangstelling voor een andere grote groep: namelijk die dergenen, die ook bij de gebruikelijke toevloed van leerlingen het eindexamen niet 'halen. Ongetwijfeld zijn het allen, of vrijwel allen, jongens en meisjes die niet voor voortgezette studie zijn aangelegd. Maar het is bekend dat de meesten stranden op de exacte vakken. En het aantal jonge mensen, dat dadelijk van de Middelbare school in het bedrijfsleven stapt, is oneindig veel groter dan dat der genen, die een universitaire opleiding vol gen. I-Iet moet dat ook zijn, want de maat schappij heeft een veel groter aantal niet- academisch-gevormden dan academisch- gevormden nodig. Hun aantal is gedurig hoger geworden bij de snelle bevol'kings- toeneming, zonder dat het Middelbaar on derwijs zich daarbij heeft aangepast. Het bedrijfsleven heeft behoefte aan jonge la-achten met een voor de maatschappij nuttige en practische opleiding, die niet zoveel mogelijk kennis in zich hebben opgenomen maar wel hebben geleerd, zelf te denken en de onderdelen van hun ken nis met elkaar en met de' practijk des levens in verband te brengen. Onze steeds toe nemende betrekkingen met het buitenland vergen in talrijke gevallen, dat zij met be hoorlijke kennis van vreemde talen zijn uitgerust. Nu blijven velen in die wording steken en gaan van school, ofschoon zij die vakken wel aankonden. Zij gaan zonder eindexamen van school omdat andere vak ken, die zij in hun leven practisch niet nodig zullen hebben, hun te machtig zijn gebleken. Sollicitaties van velen mislukken omdat zij geen eindexamen hebben. Maar niet altijd vanwege dat feit op zichzelf; ook wel omdat hun zelfvertrouwen door het falen op school geschokt is en zij een weifelende indruk maken. Ik wou dat ik wist wat in een district als het Haarlemse met die 11.3 die hun Middelbare school-illusies hebben prijsgegeven, gebeurt. Maar ook met. die anderen, die hun eindexamen niet hebben gehaald. Sommigen zijn daar niet door ontmoedigd en komen er toch; er zijn er zelfs altijd bij geweest, die belangrijker levenstaak volbrachten dan menige acade- misch-gevormde. Maar waarom hebben wij geen middelbare school die duizenden méér dan nu de kans geeft op een geslaagd (en voor de maatschappij direct nuttig) eind examen? De stichting Werkelijk Dienen stelt Ne derlands onder de belangrijkste vakken voorop. Dat is broodnodig, want het ver keert op de meeste scholen in de positie van een ..bijvak", wat het aantal uren aangaat. Omtrent de resultaten bij talrijke sollicitanten-met-einddiploma's zou het be drijfsleven een droevig boekje kunnen opendoen. Ik zeg dit. ook uit eigen ervaring. De stichting Werkelijk Dienen acht het onderwijs in de moderne vreemde talen overigens weinig minder belangrijk. Welnu: een van mijn jongste ervaringen op dit gebied deed ik op in een bijeenkomst van studenten waarin een Fransman als inlei der optrad. Tot mijn grote verbazing hield hij zijn rede in het Engels. De verklaring bleek te zijn dat men hem dit had gevraagd, ornaat men Frans te moeilijk vond. Let wel: zelfs om ernaar te luisteren! Er is wel enige aanleiding om als motto voor een nieuwe vierjarige H.B.S. niet alleen te zeggen „minder vakken", maar ook „die mindere grondiger". Werkelijk Dienen heeft natuur lijk meer wensen omtrent vakken voor de practijk. maar hier blijve het vandaag bij. Dit plan is het zoveelste plan. En het streven duurt nu al bijna vijf jaar. Toch maar velhouden. R. P. Onheilspellende rust" na volksraadpleging Sociaiisfen bereid elk compromis te aan vaarden, behalve terugkeer van de Koning De Belgische premier, Gaston Eyskens, is Maandag uit Brussel naar Zwitserland, waar Koning Leopold verblijft, vertrokken het resultaat van de volksraadpleging over de terugkeer van de Koning te be spreken. Tevoren had Eyskens een bijeenkomst gehad met zijn kabinet en een gesprek ge voerd met prins-regent Karei. In Brusselse kringen werd gezegd, dat alle ministers het er over eens waren, dat de premier onmiddellijk een bezoek aan de Koning moest brengen om „de periode van onzekerheid te verkorten", welke de natio nale vrede en economie in gevaar kon brengen. In kringen, die in nauw contact staan met de Christelijke Volkspartij (Katholieken) voorspelde men een regeringscrisis en eventuele spoed-verkiezingen' Naar verluidt wachten de Liberalen de reactie van de Koning af alvorens hun hou ding te bepalen. De minister van Binnenlandse Zaken, Albert de Vleeschauwer, verklaarde, dat het parlement bijeen zou komen zodra de reactie van de Koning bekend zou zijn waarschijnlijk deze week. Prinses Josephine Charlotte, dochter van Koning Leopold, is per vliegtuig naar Pregny teruggekeerd. Professor Pirenne, de secretaris van de Koning, is eveneens naar Pregny gegaan. Er heerst thans een „onheilspellende rust" over België, dat een week van heftige demonstraties heeft gekend. Politie en troepen blijven nog paraat. De socialistische partij heeft heden mede gedeeld, dat „Koning Leopold niet meer in staat is het Belgische volk te verenigen". De partij verklaart echter, dat zij bereid is te onderhandelen over elke andere oplos sing voor de Koningskwestie dan de terug keer van de Koning, teneinde een nationale vrede tot stand te brengen. „Gemeenschappelijke actiescomités", op gericht door de partij en door het onder socialistische leiding staande algemene vak verbond, werden opgeroepen hun campagne tegen de terugkeer van de Koning niet te laten verslappen. Plet vakverbond heeft onlangs medegedeeld, dat het zou oproepen tot nationale stakingen indien de Koning zou terugkeren. In een communiqué van het bestuur van de Christelijke Volkspartij wordt ver klaard, dat de volksraadpleging heeft be wezen, dat de meerderheid van het land de terugkeer van de Koning wenst. De partij dringt er bij de Katholieke ministers en de Katholieke parlements- fractie op aan zonder verwijl de noodzake lijke besluiten te nemen tot het bijeen roepen van een gemeenschappelijke zitting van beide Kamers, welke de intrekking moet bespreken van de wet, waardoor de Koning in voorlopige ballingschap wordt gehouden. Maandagavond hebben in een steenkool mijn te Charleroi 550 mijnwerkers het werk neergelegd. Een woordvoerder van de mijn werkers heeft verklaard, dat men besloten had het werk neer te leggen zodra het resultaat van de volksraadpleging bekend was geworden. Hij zei dat het „een waar schuwing was tegen elke poging om di Koning weer op de troon te helpen." Duizenden werklozen in het gehele land zijn bezig tienduizenden grote „ja's" „neens" te verwijderen, die in witte verf op de muren zijn gekalkt. Vele werklozen zijn bezig palen, reclamezuilen en muren schoon te krabben van de laag affiches, die volgelingen en tegenstanders van de Koning hebben geplakt. C.V.P.-man naar Pregny Naar het socialistische blad „Le Peuple" uit goede bron verneemt, is de heer Lee mans, de vertrouwensman van de Belgi sche minister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zeeland, naar Pregny vertrok ken, waar hij een onderhoud met de Koning zal hebben. Het blad meent ie weten, dat Leemans van de CVP opdracht heeft de vorst te verzoeken, de wens uit te spreken, dat de verenigde Kamers bij een geroepen worden, teneinde de wet op het regentschap te doen intrekken. De heer Leemans zou de Koning adviseren, zich gereed te maken om zo spoedig moge lijk naar België terug te keren. Koningin en prinsesjes uit Sankt Anton vertrokken Koningin Juliana en de prinsesjes Bea trix, Irene en Margriet zijn Maandagavond om zeven uur per tx-ein uit Sankt Anton naar Nederland vertrokken. Evenals op de heenreis zijn de koninklijke xrijtuïgen aan de Ai-lberg-Oriënt-expres gekoppeld. Op het station waren vele Oostenrijkse autoriteiten en vertegenwoordigers van de Franse bezetting bij het afscheid aanwezig. Regierungsrat Dr. Hohenlohe bood de Koningin namens Landeshauptmann Dr. Weissgatterer een afscheidsgeschenk aan, bestaande uit vijf poppen in Oostenrijkse klederdrachten. Panamees schip op mijn gelopen bij Terschelling Van vijf man, die in een sloep waren gegaan, vier overleden Maandagavond om elf uur is het Pana mese motoi-schip Cygnet", dat ongeveer 3700 ton meet, een halve mijl ten Oosten van het lichtschip Terschellingerbank bui ten de mijnenvrije route op een mijn ge lopen. Het schip zond noodsignalen uit, waarop de motorreddingboot Brandaris van Terschelling onmiddellijk uitvoer. Zij be reikte om vijf uur hedenmorgen de „Cyg net" en nam zestien opvarenden aan boord. Acht man wilden het schip nog niet ver laten. Het bleek dat vijf leden der beman ning na de ontploffing van de mijn in een sloep waren gegaan. Nadat de Brandaris hiervan per radio melding had gemaakt, steeg van het marine-vliegveld Valkenburg bij Leiden een Mitchell-toestel op om naar de sloep te zoeken. De gezagvoerder had de sloep vrij spoedig ontdekt en gaf door het uitwerpen van lichtkogels de plaats aan waar het bootje ronddreef. De sleepboot „Holland" van de rederij Doeksen, die met de „Stortemelk" naar de Cygnet" was gevaren om hulp te bieden, heeft daarop de sloep opgepikt. Van de vijf mannen bleken er vier overleden te zijn. De „Holland" en de „Stortemelk" heb ben daarna vastgemaakt aan het Panamese schip om het naar Terschelling te slepen. De Cygnet" maakte vrij veel water. Maandagmorgen vertrok uit de Waalhaven te Rotterdam Hr. Ms. onderzeeboot Dol fijnvoor een oefenreis in Noordelijke richting, de Poolcirkel tegemoet. De „Dolfijn" slaat onder commando van Ltz. le klasse H. M. van der Veen. Foto: Het moment van het vertrek. Conservatief amendement op de Troon rede afgewezen in het Lagerhuis De Engelse regering heeft Maandag met een meerderheid van 25 stemmen opnieuw het vertrouwensvotum gewonnen. 314 stemmen werden uitgebracht vóór de rege ring, 289 tegen. De liberalen stemden voor de regering. Dinsdag is er een nieuwe krachtproef. De Conservatieven hebben een amende ment ingediend op de aanvullende begro ting voor 19491950 en de regering had opnieuw de vertrouwenskwestie gesteld. Er werden Maandag evenals Donderdag meer dan zeshonderd stemmen uitgebracht. Een Labour-lid was van zijix bed in een ziekenhuis opgestaan om te stemmen. Hij had zijn dokter en verpleegster meege- bracht en vertrok onmiddellijk na de stem ming weer naar het ziekenhuis. Maandag was het de laatste dag van het debat over de Troonrede in het Britse Sereise Khama, het jonge neger-opperhoofd, kwam naar Londen om te onderhandelen met de Engelse regering over zijn waardigheid, die hem betwist werd door een familielid die het niet eens was met het feit dat Seretse met een blanke vrouw in het huwelijk was getreden. De Engelse regering meende hem een verbanning van vijf jaar te moeten opleggen onder het motief dat zijn terugkeer naar Afrika politieke verwik kelingen met zich zou brengen. Deze kwestie heeft aanleiding gegeven tot veel critiek en zij zal in het Lagerhuis ter sprake komen. Seretse hield dezer dagen een persconfe rentie in Lenden, doch halverwege zijn uiteenzetting werd hij door emotie overmand en hij moest de zaal verlaten. De foto toont Seretse enkele ogenblikken voordat hij zijn v toespraak moest afbreken. Demonstratie van kleuren televisie in Hilversum In Hilversum zullen demonstraties van kleurentelevisie worden gehouden tussen 20 en 31 Maart. Dit is de eerste keer, dat een dergelijke proefneming op het vaste land van Eui-opa geschiedt. De Algemene Vereniging Radio Omroep organiseert deze demonstraties tijdens de Jaarbeurs in samenwerking met de Ne derlandse vertegenwoordigers van een Britse radiofirma. Zij worden gehouden 111 de zalen van het „Hof van Holland te Hilversum. De transmissie der gekleurde beelden wordt beperkt tot het „Hof van Holland' Van de opnamestudio uit worden de beel den rechtstreeks via een kabel naar de zes ontvangers, die in andere zalen staan op gesteld, overgebracht. Hoewel men van mening is, dat het nog vele jaren zal duren voordat de kleuren televisie geheel bruikbaar zal zijn voor uitzendingen door de aether, wordt ver klaard, dat de thans bestaande methoden en de resultaten ex-van voor scholen, uni versiteiten en grote industriële onderne mingen reeds hun nut kunnen afwerpen. Bij het te demonstx-eren opnamesysteem worden 150 beelden per seconde opgeno men en doox-gezonden. De kleuren rood, groen en blauw worden achtereenvolgens doch niet tegelijk, opgenomen. Deze opna men geschieden met behulp van draaiende kleux-enschijven voor de lens van de came ra. Dex-gelijke kleurenschijven lopen syn chroon voor de beeldvensters van de ont vangers, waardoor de illusie wordt gewekt dat het beeld direct in kleuren wordt over gebracht. Bij de demonstraties zullen sier vissen, marionetten en bloemen gebruikt worden. Met de marionetten van Bert Brugman zullen fragmenten uit de opera Don Giovanni van Mozart vertoond wor- dên. Mevrouw Teddy Scholten zal bloe men schikken en de vissen zullen in tech nicolor zwemmen. Het woord is aan Emmanuel Wertheimer: Door de gewoonte worden meer omwentelingen bedwongen dan door alle gewapende machten te zamen. Perón zet zijn politieke tegen standers in de gevangenis De Argentijnse Federale politie heeft dr. Ricardo Balbin, de radicale tegenstander van de candidaat der Peronistische partij voor het gouvex-neurschap van de provincie Buenos Aires, gearresteerd, onmiddellijk nadat dr. Balbin zijn stem had uitgebracht. Hij wordt er van beschuldigd president Perón in een verkiezingsrede te hebben belasterd. Een overwinning van de partij van Perón werd nimmer betwijfeld. De radicalen heb ben echter het aantal op deze partij uitge brachte stemmen weten te reduceren van 501.259 (behaald in December 1948) tot 486.559. Volgens de voorlopige uitslagen hebben de radicalen 282.348 stemmen op zich verenigd. Di-. Balbin werd verleden jaar door het federale congres uitgestoten omdat hij enkele opmerkingen gemaakt had, die de verontwaardiging van de Peronistische meei-dei-heid opwekten. Dit heeft ongetwij feld de populariteit van dr. Balbin bij de anti-Peronistische groeperingen versterkt. De ï-esultaten van de verkiezingen in de provincie Tucuman, die Zondag werden gehouden, zullen pas in de loop van de week bekend zijn. Een candidaat voor het gouverneurschap. Isaias Nougues, van de „Bandera Blanca", een kleine provinciale partij, bevindt zich al meer dan 2 maanden in de gevangenis wegens belastering van de pi-esident. In tegenstelling tot dr. Balbin kon hij niet stemmen. Er wordt gestreefd naar boven-nationale bevoegdheden van de Raad Lagerhuis. Walter Elliot (Consei-vatief) diende een amendement op de Troonrede in, waarin betreurd wordt, dat de kwestie van de woningnood niet aangeroerd was. „De woningnood", aldus Elliot, „wox-dt steeds nijpender ten gevolge van het steeds geringer wordende aantal woningen dat jaarlijks gebouwd wordt". De Liberalen lieten hun woordvoerder zeggen dat zij niet konden aannemen dat de Conservatieven het woningprobleem sneller en beter zouden kunnen oplossen dan Labour. De Kamer was overvol. De afgevaar digden hux-kten of stonden dicht op een. De Conservatieven vielen de Labour-rege ring op haar zwakste punt aan. De woning nood, welke sedert de oox-log fnuikend is geweest, heeft de Laboixr-partij duizenden stemmen bij de laatste algemene verkie- zingen gekost. Tussen één a twee millioen pex-sonen staan op de wachtlijst voor een woning. Morgen: Sibajak en Kota Inten De „Sibajak" van de Kon. Rotterdamse Lloyd wordt Woensdagavond omstreeks negen uur aan de Lloydkade te Rotterdam verwacht met ruim 1250 passagiers, van wie ongeveer 200 militairen. De ontscheping zal Donderdagmorgen om zeven uur begin nen. Het troepenschip „Kota Inten", dat vrij wel de gehele reis met de „Sibajak" in convooi heeft gevaren, zal enkele uren na de „Sibajak" aankomen. De ontscheping der 1600 militairen begint Donderdag morgen om elf uur. Stamgenoten van Seretse Khama blijven solidair De leden van de stam der Bamangwato in Serowe (Brits Afrika) hebben een door de Britse Hoge Commissaris belegde stam- vex-gadering volkomen geboycot. Op deze bijeenkomst zou het besluit worden mede gedeeld, dat Seretse Khama voor vijf jaar van de functie van opperhoofd is uitge sloten. De stamleden hebben het Britse bestuur doen weten, dat zij geen belastingen meer zullen betalen zonder Seretse's machtiging. De Hoge Commissaris, Sir Evelyn Baring deelde verslaggevers mede, dat Seretse Khama bij zijn vrouw zou worden toege laten wanneer hun kind geboren was, in dien dit uit het oogpunt van orde en gezag mogelijk zou zijn. Toen een functionaris op de plaats arri veerde, waar de stamvergadering zou wor den gehouden, trof hij geen stamhoofden aan, wel politie-agenten, verslaggevers en fotografen. De Hoge Commissaris kwam Zondag te Serowe aan. De secx-etaris-generaal van de Raad van Europa, Jacques Camille Paris, heeft van morgen in Den Haag verklaard dat dit jaar waarschijnlijk enige besluiten van grote betekenis tot de Europese eenwording zal bx-engen. De Commissie voor Algemene Zaken van de Raad zal op de zitting van de Assemblée in Juli voox-stellen indienen met betrekking tot het instellen van een executief comité met zeer x-eële zij het dan nog beperkte bevoegdheden. „Dit jaar mag niet verloren gaan",-zei de heer Paris, die onthulde, dat met kracht gestx-eefd woxclt naar het vergroten van de bevoegdheden van de Raad van Europa. Hij wees er op dat men x*eeds bezig is met de economische integx-atie van Europa, maar dat deze, ge zien de vele problemen die zij met zich meebrengt, wel enige tijd zal vergen. Het is daarom gewenst dat de politieke een- wording van Europa met kracht ter hand genomen wordt. Wanneer deze politieke eenheid bereikt wordt, zal de economische veel gemakkelijker te verwezenlijken zijn. De Commissie voor Algemene Zaken zal 21 Maart weer bijeenkomen om een aan vang te maken met het formuleren van deze voox-stellen, die de bases zullen vor men voor de zitting van de Assemblée die op 16 Juli in Straatsburg gehouden zal worden. Nu zijn de Europese landen nog souverein en heeft de Assemblée slechts een consultatieve functie, maar hoewel het nu nog moeilijk is te zeggen op welk ge bied zij straks legislatieve bevoegdheden zal krijgen, staat het wel vast dat in de ko mende zomer naar een ingrijpende ver andering zal worden gestreefd. De heer Paris gaf nog een kort over- zicht van het werk van de permanente, sociale, cultux-ele en juridische commissies, die niet stil hebben gezeteix en wier voor bereidend wex-k straks eveneens stof voor de besprekingen aan de Assemblée zal op leveren. De heer Paris verklaarde vex-der dat het gebouw van de Raad van Europa in Straatsburg begin Juli gereed zal zijn. Op een desbetreffende vx-aag aixtwoordde hij „Spokenjacht" in Amerika gaat steeds verder Nu ook Jessup beschuldigd De Amerikaanse republikeinse senator Joseph McCarthy heeft een functionaris van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken, die een sleutelpositie in neemt, beschuldigd van communistische activiteit sinds September 1938. De functio naris, zekere Hanson, zou aan het begin van de Japans-Chinese oorlog een commu nistisch tijdschrift in Peiping hebben gehad. Hanson zou aan het hoofd komen te staan van de technische staf voor de sa menwerking in het kader van Trumans plan voor het ontwikkelen van achter lijke gebieden. Deze afdeling zou vele mil- lioenen uitgeven van de Amerikaanse be lastinggelden, aldus de senatox". De woordvoerder van het ministerie, McDermott, zeide, dat het ministerie van oordeel was, dat het met Hanson geen enkel risico nam. Zijn zaak was volkomen onderzocht en hij was loyaal aan de Ver enigde Staten. Philip Jessup, de Amerikaanse reizende ambassadeur die zojuist van een reis door het Verre Oosten terugkomt en zich te Parijs bevindt, heeft zijn passage voor de boot waarmede hij Woensdag naar de V.S. zou vertrekken laten vervallen en beslo ten heden per vliegtuig naar de V.S. te reizen. Hij maakte dit bekend, nadat hij verno men had, dat de senaatscommissie, belast met een onderzoek naar de loyaliteit in het ministerie van Buitenlandse Zaken, hem er van beschuldigd had „welwillend te staan tegenover het communisme". „Na tuurlijk zal ik gaarne voor de commissie verschijnen", zo zeide hij. dat het essentiële verschil tussen de UNO en de Raad van Europa daarin ligt, dat in de UNO de gedelegeerden zitting hebben die conform de opdrachten van hun rege ringen handelen, terwijl de Assemblée geen gedelegeerden van regeringen kennen doch vex-tegenwoordigers van de Europese volken, die in de Assemblée alphabetisch gerangschikt zijn. De heer Pax-is zal zich morgen naar Brussel begeven om daar met de heren Spaak en Van Zeeland te conferex-en. Verkiezingen in de Sovjet-Unie brachten geen verrassingen Meer dan 99 pet. van de 110.964.172 per sonen, die Zondag hun stem hebben uitge bracht bij de verkiezing van de 1302 leden tellende Opperste Sovjet, hebben gestemd op de communistische en partijloze caixdi- daten, aldus meldt radio-Moskou, 99.96 pet. van het aantal kiesgerechtigden nam aan de stemming deel, zo voegde de radio er aan toe. In een officiële verklaring van de cen trale verkiezingscommissie wordt gezegd, dat de verkiezingen werden gehouden „in een sfeer van volledige politieke activxteit van de bevolking en een grote demonstra tie van de morele en politieke eenheid van het Sovjetvolk" waren. Koninklijk Paar zal bezoek aan provincie Limburg brengen Het ligt in de bedoeling van Koningin Juliana en Prins Bernhard op 24 en 25 April een officieel bezoek aan de provincie Limburg te brengen. Nederlandse gezant naar Praag terug Hedenmorgen is de Nedex-landse gezant in Tsjechoslowakije, jhr. W. van Tets, met het KLM-lijntoestel naar Px-aag vertrokken. Tot de joux-nalisten, die bij zijn vertrek aanwezig waren zeide de gezant: „Ik ga naar mijn post terug om mij op de hoogte te stellen van de situatie. Verder kan ik u niets zeggen". Jhr. Van Tets heeft Prins Bernhard tot Zondag op zijn x'eis door Amerika verge- zeld. Maandag kwam hij op Schiphol aan. Tot 5 Maart had de ..Willem Barendsz" geproduceerd 73.499 vaten traan en 4957 vaten spermolie. Voor de overeenkomstige periode van het vorige vangstseizoen (met twee vangdagen meer) waren deze cijfers respectievelijk 87.511 en 3838 vaten. TOENEMENDE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Over het algemeen veel bewolking met later plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige en aan de kust later krach tige wind tussen West en Zuid. Van nacht vrijwel nergens nachtvorst. Mor gen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zon op Maan op 15 Maart: 6.56 uur. onder 18.44 uur 6.20 uur. onder 15 00 uur Hoog en laag water in IJnuiiden Dinsdag 14 Maart: Hoog water: 0-36 en 13.18 uur. Laag water: 8.18 en 21.08 uur. Woensdag 15 Maart: Hoog water: 1.54 en 14.14 uur- Laag water: 9.35 en 22.11 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1