SSjÜ0 TAXI in Haarlem-Noord? BALLONNENDAG S&€£Ê£M> 'aar mét Ce&a-Bevet vleJUcenataZer Taxi Bei 13 600 Tracteer de kinderen ...en Uzelf! Taxi? Bel 1.2.3.4.5 QKort en Bondig J H. 1. ÜVIAERTEINIS Amsterdamse Beurs Paviljoen Paradis Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 4 REPATRIëRING UIT INDONESIË Eind September zijn alle militairen thuis DJAKARTA, 13 Maart (Aneta) De staatssecretaris van Oorlog, mr. Fockenia Andreae, heeft op een persconferentie medegedeeld, dat eind September zo goed als alle Nederlandse troepen zijn gerepa trieerd. Sedert de souvereiniteitsoverdracht zijn ruim 20.000 man naar Nederland vertrok ken. Ongeveer alle Nederlandse leden van het KNIL zullen met hun gezinnen naar Nederland reizen. De Indo-Europese leden van het KNIL hebben dezelfde rechten hierop, doch in de practijk is het probleem voor deze laaf sten veel moeilijker, aange zien zij in Nederland meestal moeilijS zullen aarden. De Indonesische leden kunnen overgaan naar het leger der Repoeblik Indonesia Serikat, doch de overgang moet thans ge schieden in een gevoelige sfeer, waardoor de overgang psychologisch moeilijk blijft. In bginsel is voorts overeengekomen, dat de militaire missie voorlopig zal bestaan in enige onderdelen van de aanwezige Neder landse troepen, waaronder bijvoorbeeld de dienst van de kwartiermeester-generaal. Na het terugtrekken der troepen zal de kwestie opnieuw worden bekeken en zullen de mo gelijkheden van uitwisseling van militaire missies op voet van wederkerigheid onder ogen worden gezien. De uitwisseling moet. dan hoofdzakelijk een technisch doel hebben. Ten aanzien van Westerling verklaarde de staatssecretaris, dat volledige bijzonder heden ten aanzien van het ontsnappen van Westerling aan .de Nederlandse regering zijn voorgelegd. Hij hoopte, dat deze aan gelegenheid grondig door een onpartijdige rechter zou worden uitgezocht, opdat de unie-partners zouden weten, wat zij aan elkaar hebben. Gevogelte van bona-fide poeliers ongevaarlijk Vogelpest zou in felheid afnemen Over de Maandag gehouden vergaderii van het hoofdbestuur der vakgroep „De tailhandel Wild en Gevogelte" deelt men ons mede: Dat het ziektegeval op het bedrijf van P. Blees te Landsmeer (zie elders in dit blad) de zogenaamde pseudo-vogelpest is, staat nog niet vast. Hangende het onder zoek is het bedrijf (vermeerderbedrijf en mesterij) volkomen geïsoleerd. Afslachting heeft nog niet plaats gevonden. Rapporten uit België wijzen op een af nemen dei- ziekte, terwijl ook de ziekte aan felheid inboet. Het bedrijfschap van Pluimvee en Eie ren zal worden verzocht stappen te doen om bij een eventueel verbod voor onze provincies (dus boven de Moerdijk) van het vervoeren, verkópen enz. van gevogel te, het mogelijk te maken, te kunnen put ten uit de bevroren voorraden uit de koel huizen. Toezeggingen in die richting zijn reeds gedaan. Het puibliek kan dus gerust gevogelte blijven gebruiken, indien het dit van bona fide poeliers betrekt. Eenden en duiven zijn hnmuun. GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 127B tegenover de kerk Wij geven U een betrouwbaar advies bij de aankoop van Uw STOFZUIGER BETALING IN OVERLEG (Adv. i Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 13 Maart 1950 BEVALLEN van een zoon: 11 Mrt. F. C. van WijkOosthoek: J. Hoogeterpter Wee; S. van BaakKokmeijer; 12 Mrt, J. Baas Westra; S. van ZijlCop; H. M. van Gaas beekvan Schaick; J. ValkenaarOliedam; M. van Tilvan Cranenburgh; W. Steenman van der Heide; J. G. LohmannDijkzeul; 13 Mrt. A. Belvan Dansik. BEVALLEN van een dochter; 11 Mrt, J. M. Kruijtde Haas; H. L. M. Raaijmakers— van Bree; 12 Mrt, F. Huizinga—Meima; J. van DuijnSweeris; J. M. J. MeissenSpek- horst; K. de Rooijvan Duijvenbode; R. L. Z. Oorver—Hessels; 13 Mrt, M. Arons— Empting. OVERLEDEN: 10 Mrt, H. Scheltema, 59 j„ M. v. Heemskerkstraat; B. J. Leeuwerke, 57 j., Korte Jansstraat; 11 Mrt. J. Haverkamp, 61 j., M. v. Heemskerkstraat; G. Vonk, 82 j., Bilderdijkstraal; P. J. Snoeks, 60 j., Wester- houtpark; 12 Mrt, J. W. Roosen, 67 j., Spaarn- damseweg. Bel 17000 voor de jeugd! Kinderen, Let vanaf Woensdag op de reuze ballons dn de Grote Houtstraat En als je ze ziet, vertel dan aan je moeder, dat daar het adres is waar de beste en voordeligste kinderschoenen le koop z«n! De keuze voor je is Woensdag extra groot en bij elk paar schoenen krijg je een pracht- ballon! GROTE HOUTSTRAAT 34, HAARLEM (Adv.) Kinderbijslagwet gewijzigd Het staatsblad van heden bevat de wet van 23 Februari, houdende wijziging van de wet van 22 December 1949 tot wijziging van de Kinderbijslagwet. Ingevolge deze wet wordt de kinderbij slag voor het eerste kind 0,42, voor het tweede en derde kind 0,46 en voor het vierde en volgende kind 0,57. Volgens de wet van 22 December 1949 waren deze bedragen 0,40, 0,44 en 0,54. De wet heeft terugwerkende kracht van 1 Januari 1950. Cor Reisma schilderde portret van Koningin Juliana Op uitnodiging van Gedeputeerde Staten van Friesland heeft de kunstschilder Cor Reisma een portret vervaardigd van Ko ningin Juliana, dat Maandagochtend door het provinciaal bestuur is aanvaard. Het is, mede op verlangen van Hare Majesteit, een sober portret geworden, dat onze Va derlandse driekleur in getemperde nuances weergeeft tegen een grijze achtergrond. De Koningin is gekleed in blauwe japon, om de schouders draagt zij een witte pelerine m voorts een rode koningsmantel. Arrestatie van verdachte Nederlanders in Djakarta DJAKARTA, 14 Maart (United Press) De Indonesische militaire 'politie heeft een aantal Nederlanders gearresteerd, die in het bezit werden bevonden van wapens en munitie. Naar gemeld wordt werden de arrestaties verricht nadat op een plek een inval was gedaan, waarbij een Nederlands onderdaan werd gearresteerd. Bij die gelegenheid werd een aantal automatische wapens gevonden, aldus deze berichten. De Nederlander in kwestie, zo wordt in de berichten verder gezegd, werd reeds een week lang door de Indonesische politie „geschaduwd". Bevestiging van deze berichten kon tot- nutoe niet worden verkregen evenmin als verdere bijzonderheden. Mevrouw M. E. Bussinkde Zaaijer uit Heemstede passeerde gistermorgen als tienduizendste de kassa's van de Dames- voorjaarsbeurs. De heer H. C, Vermeulen, directeur van de beurs, liet dit succes niet onopgemerkt voorbijgaan en bood de houd ster van het ronde getal een driedelig bankstel aan. Hedennacht: wijziging van de golflengten Nogmaals wijzen wij er onze lezers op, dat van hedennacht twee uur af de beide Hilversumse radio-zenders niet meer over de oude golflengten te beluisteren zijn. In het kader van de algehele wijziging in het Europese omroepbestel, zullen ook onze Nederlandse zenders op andere golflengten komen, namelijk op 402 meter en 298 meter; de Bloemendaalse kerkzender blijft voorlopig nog op 245 meter, de regionale omroepen zullen in het vervolg op 138 meter zenden. Op 1875 meter zal door ons land niet meer gezonden worden, dus ook de strijdkrachtenprogramma's uit Dja karta, die tot nog toe op deze golflengte e n de derde lijn van de radio-distributie werden uitgezonden, zullen nu vervallen. Paul Robeson komt niet aan het woord Aan het eind van het televisie-program ma van mevrouw Roosevelt een weke lijks forum werd Zondag meegedeeld, dat de negerzanger Paul Robeson deel zou nemen aan een discussie over „de positie van de neger in het Amerikaanse politieke leven." Later werd meegedeeld, dat de discussie voor onbepaalde tijd was uitgesteld. De „National Broadcasting Company", welke het programma zou hebben uitge zonden, deelde mee, dat zij „een stroom van telefonische protesten had gekregen, zodra de plannen voor het optreden van Robeson bekend werden." Nederlandse diplomaten verlaten Praag De drie Nederlandse diplomaten, die door de Tsjechoslowaakse regering zijn uitge wezen, hebben Praag heden verlaten. De zaakgelastigde, de heer Van der Gaag, en de militaire attaché, kolonel Hasselman, Vertrokken per trein. Zij worden Woens dagochtend in Den Haag vefwacht. Kanse lier Lochmann vertrok per auto. De Ne- dei-landse gezant te Praag, jhr. Van Tets, zal hedenmiddag per vliegtuig te Praag aankomen. 45 cf. per ffacor* Problemen over ziekte en dood Ronde-tafel-samenkomsten te Haarlem Zaterdag en Zondag hield de Open Rer ligieuse Gemeenschap te Haarlem de aan gekondigde ronde tafel-conferentie, met als algemeen onderwerp: „Problemen van ziekte en dood". De zalen bij Brinkmann waren overvol; velen moesten worden teleurgesteld. Merkwaardig was, dat ge noemde problemen niet door theologen doch door een drietal .artsen en een psy choloog werden behandeld. De religieuse binding, die in deze kring wordt aangeduid met het begrip: „Bevrijd Christendom", vond in de vier inleidingen een weten schappelijk en wijsgerig verantwoorde ver tolking, die echter vaak van gangbare op vattingen verschilde. Ook de besprekingen die volgden bewogen zich over het alge meen op ditzelfde hoge peil. De inleiders en hun onderwerpen wa ren; Dr. B. C. J. Lievegoed, geneesheer directeur van het „Zonnehuis" te Zeist, met het onderwerp: „De plaats van de ziekte in het mensenleven"; Dr. M. C. Slo- temaker de Bruine, psycholoog te Utrecht, die sprak over: „De gezonde en de zieke; de levende en de stervende"; de heer A. J. van Leusen, arts te Velsen sprak over: „De medicus aan het sterfbed" en de heer A. G. Degenaar, arts te Hilversum, over: „Le vensangst en doodsangst". Aan de ronde tafel zaten o.m. de dok toren C. J. Emmer uit Bussum, A. Soes man uit Den Haag, J. G. M. van Walsem uit Heemstede. Voorts Prof. Ch. Glasz van de Econ, Hogeschool te Rotterdam; de pre dikanten C. H. Brandt en G. J. Waarden- burg en Jan Visser, kunstschilder te Haar lem. De inleiding berustte bij Ds. A. R. de Jong. De inleidingen en besprekingen werden Zondag onderbroken door een zeer ge animeerde maaltijd, waaraan verreweg de meeste bezoekers deel namen. Vijf doden door gevaarlijk spel Vijf jongens tussen 15 en 17 jaar zijn Maandag te Jeruzalem om het leven ge komen bij pogingen om een landmijn tot ontploffing' te brengen. De jongens tracht ten het projectiel eerst te doen exploderen door er met een geweer op te schieten. Toen dit niet gelukte sloegen zij er met een stok op, waarna de ontploffing volgde. Be halve vijf doden eiste het ongeluk twaalf gewonden onder de andere jongens die zich met het gevaarlijke spel bezighielden. (United Press) College van jury-leden voor muzikale wedstrijden Marinus Adam voorzitter Enige tijd geleden is door een aantal voor aanstaande personen uit het muziekleven een „Nederlands college van jury-leden voor vocale en instrumentale wedstrijden" opge richt. Men ging hierbij uit van de gedachte dat, naar reeds meermalen is gebleken, allerlei mensen worden aangezocht om als jury-lid te fungeren bij wedstrijden op muzi kaal gebied, die over geen enkele ervaring beschikten en dus niet tot deskundig en objectief oordelen in staat zijn. Hierdoor is ongewild aan de „sportiviteit" tussen de ver enigingen veel afbreuk gedaan. Het zal nu de taak van het college zijn om voor wed strijden, door bonden of verenigingen uit geschreven. voldoende bekwame jury-leden aan te wijzen. Vele kunstenaars van naam, zowel op vocaal als instrumentaal terrein, alsmede dirigenten, hebben reeds him volledige mede werking toegezegd. Het inmiddels samen gestelde bestuur staat onder voorzitterschap van de tweede dirigent van de Haarlemse Orkestvereniging, de heer Marinus Adam. DAG EN NACHT_l Voetbalclub D.S.S. verhuist naar terrein achter Kleverparkweg Bij de behandeling van de gemeentebegro ting van Bloemendaal is ter sprake gekomen de verhuur van sportvelden. Aan een aantal verenigingen is de huur opgezegd. Hiertegen verzetten zich enkele leden, speciaal ten aan zien van de voetbalclub DSS. De heer Schulz zeide tijdens de besprekingen, dat de hockey club HBS vroeger gespeeld had bij de Berg weg. Naar dit punt hebben B. en W. een onderzoek ingesteld en zij delen de ge meenteraad mee, dat HBS van 1933 tot 1938 op „Bleek en Berg'" bij de Bergweg heeft gespeeld. Wat de kwestie met DSS betreft, delen B. en W. mee, dat de gemeente Haarlem bereid is deze voetbalclub huisvesting te verlenen op twee terreinen achter de Kleverparkweg, thans bespeeld door „Schoteri', welke club in September naar een nieuw complex in Haarlem-Noord verhuist. De aanleg van hockeyvelden achten B. en W. noodzakelijk voor BMHC. Deze vereni ging welke huisvesting verleent aan BDHC, bespeelt met 21 elftallen vier terreinen. Te 's Gravenhage Is op 84-jarige leeftyd overleden prof. mr. G. André de la Porte. Van 1890 tot 1917 heeft mr. André de la Porte onderscheidene hoge functies bij de rechter lijke macht in Nederlands-Indië bekleed. Na zijn repatriëring werd hij in 1918 benoemd tot hoogleraar aan de universiteit van Leiden om les te geven in het Nederlands-Indisch privaat- en strafrecht en in het Nederlands- Indisch straf- en procesrecht. Het werd steeds erger voor Rick. Zijn meesteresje mishandelde hem elke dag; dat meisje verdiende helemaal niet, zo'n aardige pop te hebben! 's Nachtsals iedereen sliep, lag Rick tussen het speelgoed en dan peinsde hij over het slechte leven, dat hij hier had, en hij voelde zich erg verdrietig. Maar op een goede dag kwam er opeens een kans voor het clowntje! Dezelfde goedhartige oom, die Rick voor zijn nichtje had gekocht, bracht nu een ballonnetje voor haar mee. Een rood ballonnetje, dat je aan een draad kon laten zweven, helemaal tot het plafond. Toen Rick dat zag, kreeg hij opeens een idee. „Als ik daarmee eens kon wegzweven! bedacht hij. Ergens heen waar het stoute meisje me niet meer kan plagen!" Hij werd erg opgewonden bij dat plannetje. En warempel.het lukte hem! Hij kreeg de draad in handen, toen het meisje even de kamer uit was. En toen.zweefde hij netjes het open raam uit! „Hoeraik vlieg!Ik vlieg de wijde xoereld in!" juichte Rick. LEMCO Candidaatstelling voor Provinciale Staten Vandaag bestaat er gelegenheid candi- datenlijsten in te dienen voor de op Woens dag 26 April te houden verkiezingen van de „Provinciale Staten van Noordholland. In de kieskring Haarlem (gemeenten Haarlem, Bloemendaal en Zandvoort) kwa men tot één uur bij het hoofdstembureau, dat zitting houdt in het stadhuis van Haar lem, de volgende lijsten binnen: Anti Revolutionnaire Partij: 1. mr. A. Bruch, Haarlem'; 2. G. H. Hoytink, Alkmaar; 3. W. C. Bakker, Haarlem; 4. Joh. Pieters, Zaandam; 5. D. A. J. Spelt, Haarlem; 6. mr. A. Schenkeveld, Alkmaar; 7. mr. J. C. C. W. Hyszeler, Bloemendaal; 8. C. D. van Leeuwen, Zaandam; 9. A. Steetskamp, Zandvoort; 10. W. Dekker, Koog aan de Zaan; 11. L. Silvis, Haarlem; 12. dr. A. E. Schouten, Zaandam; 13. M. bij de Vaate, Haarlem; 14. J. Tilkema, Zaandam; 15, mr. K. Heimig, Haarlem; 16. T. Vaalburg, Aker sloot; 17. P. Brune, Zandvoort; 18. S. Neu tjes, Krommenie; 19. P. Tjeerdsma, Haar lem; 20. A. Spaander, Zaandijk. Katholieke Volkspartij: 1. A. van der Veldt, Haarlem; 2. J. A. Schippers, Haar lem; 3. A. A. K. M. Posel; 4. S. J. Warmer; 5. A. J. M. Angenent; 6. mej. A. W. H. M. Bolsius, allen Haarlem; 7. C. Siegers, Zand voort; 8. A. J. M. van Pampas, Overveen. Christelijk Historische Unie: 1. mr. dr. J. van Bruggen, Heemstede; 2. mr. J. W. de Jong Schouwenburg, Bloemendaal; 3. Nic. van Reeuwijk, Haarlemmermeer; 4. mr. A. Wensing, Haarlem; 5. mr. J. W. van Gelder, Nieuwer Amstel; 6. K. C. van der Mije Pzn., Zandvoort; 7. Ant. ten Broeke, Velsen; 8. A. J. de Landmeter, Haarlem; 9. C. J. Bra- ber, Aalsmeer; 10. A. J. van Houwelingen Rijkhoek, Haarlem; 11. mr. K. A. F. J. Pliester, Heemstede: 12. mr. J. H. Junge, Heemstede; 13. P. Bos, Haarlemmermeer; 14. J. Lucas, Haarlem; 15. M. Tijl, Velsen; 16. mej. J. A. Stuart, Haarlem; 17. C. J. F. Brörens, Haarlemmermeer; 18, J. K. West, Haarlem; 19. M. Hoogendijk, Heemstede; 20. S. de Koning, Haarlemmermeer. Staatkundig Gereformeerde Partij: 1. G. Tanger, Westzaan; 2. H. Meyer, Koog aan de Zaan; 3. A. L. van Hall, Amsterdam; 4. D. J. Post, Hilversum; '5. J. van de Poel, Amsterdam; 6. K. Boeder, Enkhuizen. Communistische Partij: 1 H. Gortzak, Amsterdam; 2 mevrouw E. Teeboom-Van West, Amsterdam; 3 W. Hartog, Koog aan de Zaan; 4 mr. M. D. Proper, Haarlem; 5 J. Hettinga, Amsterdam; 6 M. Hermsen, Amsterdam; 7 H. L. Quint, Haarlem; 8 mevrouw M. E. Lips-Oclinot, Hilversum; 9 J. Warmerdam, Haarlemmermeer; 10 B. S. Polak, Amsterdam; 11 P. K. Volkers, Oudlkarspel; 12 P. Kuipers, Wormerveer; 13 mevrouw T. Hoogland-Van 't Hof, Alk maar; 14 P. M. Lanser, Haarlemmermeer; 15 J. van Délden, Haarlemmermeer; 16 H. Bodde, Wieringen; 17 K. de Vries, Den lip; 18 D. den Hollander, IJmuiden; 19 P. W. Raamsdijk, Amsterdam. Gereformeerd Politiek Verbond: 1 S. Fopma, Nieuwer Amstel; 2 J. G. Maat- kamp, Haarlem; 3 K. Pos, Zaandam; 4 Jae. Wijnands, Wormer; 5 J. A. Zwaan, Velsen. Volkspartij voor Vrijheid en Democratie: 1 mr. R. C. Bakhuizen van den Brink; 2 H. J. Slingenberg, beiden Heemstede; 3 me vrouw mr. J. H. Stoffels-Van Haaften, Haarlem; 4 jhr. H. P. E. Coenen van den Oosterhoff, Bloemendaal; 5 D. Jongkind; 6 mr. J. E. Goudsmit, Haarlemmermeer; 7 A. Blom, Beverwijk; 8 ir. Tirion, Bloemen daal; 9 G. Tates, Zandvoort; 10 mr. H. L. Pr enger. Aalsmeer; 11 mevrouw J. van Nispen-Van Wely, Haarlem; 12 Joh. C. Jung Sr., Zandvoort; 13 mr. J. G. Bettink, Haarlem; 14 J. M. Strijland, Uithoorn; 15 C. Avis, Haarlemmermeer; 16 P. H. van Essen, Halfweg; 17 Pu. F. Pasman, Velsen; 18 J. van Holten, Bloemendaal; 19 J. W. Th. Fibbe, Haarlem; 20 K. Enthoven, Ben- nebroek. Katholieke Nationale Partij. 1. Mr. C. Smal, Alkmaar; 2 W. J. Saeys, Heemstede; 3. G. H. Mulder, Amsterdam; 4. A. G. A. de Wolf, Heemstede; 5. C. D. Neuman, Amsterdam; 6. M. J. G. M. Ebell, Zaandam; 7. J. C. Th. Smit, Heemstede; 8. G. E. M. Maatman, Amsterdam; 9. H. L. Lenting, Amsterdam. Partij van de Arbeid. 1. P. J. Kapteyn, Overveen; 2. S. P. Doek, Haarlem; 3. W. Mensink, Haarlem; 4. H. J. W. B. Dissel koen, Heemstede; 5. J. P. van Eysden, Haarlem; 6. Mr. L. S. Römelingh, Bloe mendaal; 7. 'Mej. mr. M. van Beek; 8. J. Prikkel; 9. Mr. W. Glastra; 10 D. G. Hoek stra; 11. Mevrouw M. van der Wall-Duy- vendak; 12. Mr. J. Verloog; 13. J. J. Voogd, allen Haarlem; 14. J. Z. Baruch; 15. W. H. Vermooten, beiden Amsterdam. AMSTERDAMS CKE RIJTUIG MIJ. HAARLEM EN OMGEVING Ir. J. H. Schneider, hoofdingenieur van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland, zal op 17 Maart in „Brink mann" voor de afdeling Haarlem van de Vereniging van afgestudeerden aan Middel bare Technische Scholen een lezing met lichtbeelden houden over „Winning, zuive ring en distributie van drinkwater". Het Theater Plezier van Floris Meslier zal van Vrijdag 17 tot en met Donderdag 23 Maart in het Rembrandt Theater te Haar lem een serie voorstellingen geven van het nieuwste showcabaret „Het staat in de ster ren" (in technikolder), waarin medewerken Toon Hermans, Wiesje Bouwmeester en Jan van Ees. Dezer dagen hield de afdeling Haarlem van de Volkspartij voor Vrijheid cn Demo cratie in Brinkmann haar jaarvergadering. De heren mr. L. J. Venhuizen en E. Blanke werden als bestuurslid hei-kozen, In de vaca ture F. A. J. Duller, die zich niet herkies baar had gesteld, werd benoemd de heer F. W. Lichtenveldt Jr. De koster van de R.K. kerk in het Kleverpark zag Maandagmorgen dat een zeventienjarige jongen een offerblok leegde. Hij greep de jongen en waarschuwde de politie. De jongen is naar het bureau van ■politie overgebracht en het bleek, dat hij een bedrag van f7,50 uit het offerblok had Dames Voorjaarsfoeurs Stand Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 17628-18429 (Adv.) Santpoort „Luchtbrug naar Pimlico" voor Santpoorts Bloei Vrijdag 17 en Zaterdag 18 Maart draait in het Jeugdhuis de Arthur Rank-film „Luchtbrug naar Pimlico" (Passport to Pimlico). Een vlotte Britse comedie vol typisch-Engelse humor, waarin de avontu ren van de bewoners van een stadsdeel, dat zich „onafhankelijk" verklaart en dan ge blokkeerd wordt, tot veel vrolijkheid aan leiding geven. Film over het werk van het Bijbelgenootschap „Ieder zijn Bijbel in zijn eigen taal". Dit ts het doel van het Nederlands Bijbelge nootschap. Op welke manier men dit doel tracht te verwezenlijken werd Maandag avond in de Gereformeerde Kerk door een film duidelijk gemaakt. Deze film, getiteld: „Geen grenzen meer" deed duidelijk uit komen dat de Bijbel een internationaal bezit en gebruikt wordt en bekend is bij vele volken. Behalve op de Bijbel in kerk en huisgezin werd ook de aandacht geves tigd op de verspreiding van het boek der boeken onder alle lagen der bevolking, tot zelfs in de cellen van de strafgestic'nten. Dat dit alles veel tijd en moeite vraagt werd eveneens aangetoond. De heer E. J. van Bruggen, adjunct secretaris van het genootschap, zeide in zijn propagandawoord, dat de Bijbel thans in duizend en negentig'talen en dialecten ge drukt en verspreid is. Dagelijks nog is men bezig met het vertalen waaraan door In donesiërs en anderen wordt deelgenomen. Een duidelijk beeld van dit omvangrijke werk werd door de film gegeven. Het Gereformeerd Evangelisatie Zang koor en het koor van de Ned. Herv. Kapel verleenden medewerking aan deze avond. Ds. P. A. Tichelaar sprak een slotwoord. Koninklijke Olie Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart-Unie. Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij.. N.-I. Handelsbank Billiton Mij. II Slotkoers Openings gisteren koersen 282% 280% 217% 217% 227)4 225% 179 178 127% 301 287 116% 143% 159 139)4 136 145% 142% 145% 141 157% 100 277 FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door J. L. Lodewijks 18) En dat kunt ge van mij niet verlangen. Wat weet Niel Verhagen van zielen? Misschien denkt hij er iets van te weten, maar aan zijn gepraat zou men dat niet zeggen. Bart van Dijk gaat er weer aan twijfelen of hij wel een goede krantenman is. Want ook een krantenman moet om zo te zeggen een kunstenaar zijn. En een kun stenaar moet iets van zielen afweten. Zij drinken hun glas bier, zij zwijgen een tijdje. Bart stopt zijn pijp, dat pijp roken is zijn harlstocht, hij kan dat geen kwariier lang laten. Ik kan mijn vrienden niel als voorwaarde stellen dat ze een pijp moeten roken om mijn vrienden te zijn, denkt hij, maar als Niel*Verhagen een fatsoenlijke, gezellige, kromme pijp in zijn mond had, zou hij mij liever zijn dan met dat eeuwige stompje sigaret. Maar ik moet voorzichtig zijn met mijn vooroordelen, ik heb dat maar te gauw, dat ik iemand ver oordeel omdat hij niet is gelijk ik dat zou willen. En hij schenkt voor Niel nog een glas bier in. Het is een vrouw, die daar door het voortuintje komt, Niel ziet haar het eerst, hij veert overeind. Je krijgt charmant be zoek, zegt hij, het gebeurt niet dikwijls dat ik dat hier meemaak. Daar komt een vrouw bij Bart van Dijk op bezoek, hij kent haar niet. Hij gaat opendoen met de gedachte dat zij de weg zal komen vragen. Zij staat op de rode tegels van het tuin pad met een blos op de wangen, zij is een beetje nerveus en verlegen. Ben ik hier bij Van Dijk? Als u mijnheer Bart van Dijk, de kunstschilder zijt, dan had ik u graag eens gesproken. Ik ben Bart van Dijk, de kunstschil der, en ge zijt welkom. Bart van Dijk wenkt haar binnen; als hij de deur achter haar dichtdoet denkt hij: Dat heeft die Niel Verhagen vlug gezien, het is charmant bezoek, dat is zeker. De vrouw is jong, een meisje nog, zij heeft een paar blinkende ogen in een ge bruind gezicht, zij is donker gelijk een zigeunerin. Gaat zitten, zegt Bart, dat is de heer Verhagen daar, ik had al bezoek zoals ge ziet, maar dat hindert niet. Het zullen geen grote geheimen zijn, die ge mij gaat ver tellen. Niel Verhagen is opgestaan met een buiging en een lach. Hij ziet er levendig en vrolijk uit, hij kan in gezelschap van vrouwen zo heel anders zijn. Het is of er dan een electrische stroom op zijn ziel gezet wordt als op een gloeibolletje, hij gaat een soort licht uitstralen. En als Bart van Dijk goed is ingelicht, zijn er veel vrouwen die als motten tegen dat licht in vliegen. Niel Verhagen is een man van de wereld. Hij weet dat er maar enkele vrou wen op de wereld zijn die zich niet ergeren aan onbeleefdheden. Daarom zegt hij: Ik ben bang dat ik stoor, ik zal maar eens opstappen. Bart van Dijk heeft iets zien flikkeren in Niel zijn ogen toen hij dat zei, hij voelt het spottende begrip van de goede ver staander in de woorden van de jongeman. Het is even duidelijk als dat Niel gezegd zou hebben: Ge kunt mij natuurlijk bij dit onderonsje niet gebruiken, ik zal mij dis creet terugtrekken. Daar moet Bart even gloeiend nijdig om worden, maar hij laat dat niet merken, hij zegt dat Niel gerust kan blijven, ge moet niet. weglopen, ge moogt er gerust bij zijn, de jongedame zal daar zeker niets op tegen hebben. Maar de jongedame zegt met een onge ruste blik dat het eigenlijk wel haar be doeling was geweest de heer Van Dijk alleen en onder vier ogen te spreken, het was nogal van particuliere aard waarvoor ze kwam, zij zou het plezieriger vinden om toch maar zonder derde er bij te praten, als de heren het niet kwalijk namen. Bart van Dijk zag het licht bij Niel Verhagen uitknippen, hij zag hem even erg donker kijken, maar dat was maar een seconde. Niel nam het haar helemaal niet kwalijk, een andere keer hoopte hij erbij te mogen blijven als ze een geen dingen van particuliere aard te bespreken hadden, hij zou dus maar zeggen tot ziens, het was mij een genoegen, juffrouw eh. juffrouw eh. Maar de juffrouw vulde Niel zijn pun tjes niet in, zij bleef juffrouw eh voor hem en hij vertrok met een opgewekt fluitje. Dat is om zijn ergernis te verbergen, dacht Bart en hij vond dat juffrouw eh er slag van had om met het soort Nielen om te springen. Dat stemde hem zelfs een beetje vrolijk. Zie zo, zei hij, nu kunnen we eens rustig en openlijk praten, ik ben eigenlijk benieuwd wat gij mij zoal te vertellen hebt. Steek maar eens van wal. Hij zegt dat als een vader tegen zijn zoontje, hij slaat met opzet die toon aan om het meisje op haar gemak te stellen. Steek maar eens van wal, ja, ja, dat is niet zo eenvoudig met zo een treurig ver haal, daar moet men de goede woorden voor kunnen vinden. Het meisje begint met te zeggen dat ze Annelies heet, en dat ze in huis woont bij een tante van Van der Giezen uit het Meiboompje, die zal mijn heer nog wel kennen. Van der Giezen uit het Meiboompje, ach ja. Nou en óf mijnheer die nog kent. Ik heb juist vandaag nog aan hem gedacht, mijn lieve kind, ik wou hem eens gaan opzoeken. Dat is er allemaal bij in geschoten de laatste tijd, ik had allang eens naar dat dorp moeten gaan om mijn vrienden en kennissen nog eens te zien, ik heb hen allemaal vergeten door dat overlijden van Martha. Ja Annelies, dat weet Van der Giezen misschien ook nog niet, dat mijn vrouw dood is. Daar zal hij nog van opkijken, hij zal dat niet zo gauw verwacht hebben. Ik ook .niet trouwens, ik had nog veel hoop op beterschap, maar het heeft niet mogen zijn. Nu ligt zij hier in Bergen begraven, en ik zit hier alleen te wonen, ik heb er een moeilijke tijd mee gehad, dat is iets waar een mens niet gauw overheen komt. Annelies ziet het verdriet en de pijn weer opkomen in deze man. Hij wordt er een beetje ouder van, hij zakt wat om laag in zijn stoel. En zo heeft Van der Giezen eens met negen kinderen er voor gezeten, zegt Bart een beetje schor, dan mag ik nog niet kla gen. Die kleine Van der Giezen heeft zich er altijd zo flink en vinnig doorheen ge slagen, ik heb hem daar altijd voor be wonderd. Het is voor hem en zijn negen kinde ren, dat ik bij u kom, zegt Annelies met een ruk. Zij moet aan deze schilder uitleg gen hoe Van der Giezen er voor staat, er moeten woorden voor te vinden zijn om dat leed te tekenen zoals het is. Deze man moet dat begrijpen en voor zich zien. Annelies voelt zich weer gegrepen door die troosteloze tragedie in het Meiboompje, zij put daar de woorden en de zinnen uit, zij vertelt aan een stuk door van de bee vaart die Van der Giezen gedaan heeft naar tante Jans, van zijn beproeving, van zijn kwaadheid, van zijn ongeluk, van zijn ellende naderhand. Bart van Dijk laat haar woorden over zich stromen, hij zit daar te luisteren met zijn gezicht naar het open raam, naar de turn, waar een mees van tak tot tak wipt en waar rozen rond een stok hangen. Hij zwijgt en zit roerloos, maar zijn geest is vaardig om dat allemaal in zich op te nemen, te rangschikken tot een historie, de historie van een kastelein en zijn kruis weg. Als Annelies is uitverteld en er een rood gezicht bij heeft gekregen in haar ijver om niets te vergeten, zit hij nog een wijl roerloos. Hoort gij dat, Martha, peinst hij, hoort gij dat verhaal van Van der Giezen. Hoe kan een man zo tegen de lamp lopen, hoe kan een ventje als hij zo beproefd worden. Ik wou dat wij er samen eens over konden praten, Martha, gij zoudt weten wat daaraan moet gedaan worden. (Wordt vervol

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6