PATRIA ZOUTLOOS Bloemendaalse monumentenlijst Fris - Keller I Macdonald WIRE- en ÏAPE-recorders Amsterdamse Beurs -Clowntje Riek Paviljoen Paradis Woensdag 15 Maart 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 4 Bernard Wagenaar wordt 80 jaar Morgei zal Bernard Wagenaar, de stads omroeper van Spaarndam, zijn tachtigste verjaardag vieren. En waar de jarige uit hoofde van zijn functie het hele dorp kent, zullen de Spaarndammers er wel voor zor gen, dat die dag niet onopgemerkt voorbij zal gaan. Wagenaar is in de dorpsgemeen schap trouwens niet alleen een bekend, maar ook een bemind man, want zijn acti viteit in Spaarndam heeft menigerlei ter rein bestreken. Hij heeft het niet gelaten bij het luidkeels verkondigen van de me dedelingen die de bewoners aangaan en die variëren van melding maken van een vei ling tot het kond doen van een ophanden zijnde keuring een bezigheid die hij ge durende veertig jaar met forse bariton heeft vervuld. Want Wagenaar vurig Oranje-klant als hij is zit al 27 jaar in het bestuur van de Oranje-commissie die de gepaste feestelijkheden organiseert op de verjaardagen van de leden van het Koninklijk Huis en voorts is hij één van de oprichters van de harmonie „Kunstkring". Hij vervult al die functies met een opge wektheid en een levenslust die deze fikse tachtig-jarige tot een populair man in Spaarndam hebben gemaakt. Hij heeft trouwens meer jubilea op zijn naam staan, want hij heeft 25 jaar bij de genie in Spaarndam gewerkt en is dertig jaar lang doodgraver geweest. In die laatste functie heeft hij gezorgd voor het „verbedden" van het graf van de grote waterbouwkun dige Cruquius. Toen hij zich in de burgermaatschappij vestigde, had hij al een hele militaire car rière achter de rug. Wagenaar, die in 1870 in Gorkum geboren werd, kwam op twaalf jarige leeftijd als pupil in dienst in Nieu- wersluis. Daarna ging hij over naar het instructiebataljon in Arnhem en in 1887 kwam hij bij de Gele Rijders, van welk nobel wapen hij zes jaar het uniform heeft gedragen en waar hij zich vocaal heeft kunnen bekwamen voor de omroe pers-taak die hem later wachtte. Wanneer morgenavond de harmonie „Kunstkring" haar oprichter een serenade komt brengen, dan zal het geen plechtig heid met lange en vervelende toespraken worden, want daar is de kern-gezonde jubilaris de man niet naar maar een feest met muziek en vrolijkheid om een lang en welbesteed leven van een man, die naar alle Spaarndammers van harte hopen, nog heel wat jaartjes voor de boeg heeft. Taxi Bei 13 000 DAG EN NACHT 'N BüiL VAM WEBER GROTE HOUTSTRAAT 166 bij de Houtbrug Niet duurder wel secuurder R.K. Middenstand Op de slotavond van de cursus economi sche bedrijfeconomie en sociale vorming uit het wintel-programma van de R.K. Mid denstandsvereniging hield de geestelijk adviseur een inleiding over het onderwerp: „Vereniging voor Katholieken" of „Katho lieke Vereniging". Het katholicisme eist als levensbeschouwing de gehele mens op, om in al zijn doen en laten God te dienen en eer te brengen. Uit dien hoofde wordt hem ook de plicht opgelegd, om zich katholiek te organiseren, zowel in vak- en als stands- verband. EERSTE UITVOERING TE HAARLEM VAN OUVERTURE DOOR VAUGHAN WILLIAMS Jan Hesmerg, eerste concertmeester van de Haarlemse Orkestvereniging, zal op het negende concert van serie C op Vrijdag 17 Maart het Vioolconcert no. 3 van Camilla Saint-Saëns vertolken. De H.O.V. staat onder leiding van Toon Verhey en begint het pro gramma met de eerste uitvoering te Haar lem van de Wasps Overture van de in 1872 geboren Engelse componist Ralph Vaughan Williams. Na de pauze volgt de Vierde'Sym- phonie Van Brahms. Sedert 1933 bestaat in de gemeente Bloe mendaal een monumentenverordening. Als gevolg daarvan is een monumentenlijst op gesteld, waarop aanvankelijk een aantal objecten uit Vogelenzang en het Meertje van Caprera geplaatst waren. Later en speciaal na de bevrijding is de lijst aanzien lijk uitgebreid. Tegen het plaatsen op de lijst kan beroep worden ingesteld bij de gemeenteraad en na de belangrijke uitbrei ding zijn een-en-veertig bezwaarschriften ingediend. In de Donderdag te houden ver gadering van de gemeenteraad van Bloe- mendaal komen de bezwaarschriften in behandeling. B. en W. stellen de raad voor, op vijf bezwaarschriften gunstig te be schikken. De bezwaarschriften, waarop eventueel gunstig beschikt zal worden, zijn afkomstig van de Katholieke kerken van Overveen en Bloemendaal, van de heer Th. G. Maas (het huis, waar vroeger Henriëtte Roland Holst heeft gewoond, betreffende), van mr. T. A. M. A. van Löben Seis (voor zover het be treft het overblijfsel van „De Relle", een slootje in Aerdenhout) en van de heren J. F. Roozen en C. van der Prijt uit Heemstede (grens van Woestduin). Tweehonderd objecten op de lijst De monumentenlijst bevat op het ogen blik ongeveer tweehonderd objecten. Daar op staan bijna alle waterpartijen in de gemeente, zoals de vijvers in de tuin van het Provinciaal ziekenhuis, die in het cen trum van Bloemendaal en de vaarten en slootjes in de omgeving van Elswout. De grote buitens zijn op de lijst geplaatst, evenals weilanden, zoals die bij Kraantje lek, bij de Margarietenlaan en bij de Vo- gelenzangseweg, de koepels van Wildhoef en van „De Rijp", de ijskelders (vroeger werd er ijs uit de vijvers gehaald en in kelders bewaard voor zieken en voor het vers houden van groenten) bij „De Rijp" en „Lindenheuvel" en de panden van „Wildhoef", „Hartenlust" en „Sp'arrenheu- vel". Van de historische plekjes noemen wij het poortgebouw van Elswout, het Panne- koekenhuisje, de inrijhekken van Saxen burg aan de Mollaan en van „Duinvliet", de theekoepel in Aerdenhout, huizen op het Kerkplein in Bloemendaal, de boerderijen „Kleveroord" en „Bellevue" aan de Klever laan, „Veen en Duin" aan de Kennemerweg, „De Viersprong" in Aerdenhout, een boer derij nabij de Boekenrodeweg, welke vroe- Voor dieet - patiënten thans ook verkrijgbaar zoutloze CREAM CRACKERS „de enige echte" PATRIA PRIMA Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 14 Maart 1950 ONDERTROUWD: 14 Mrt, H. ter Smitten en P. C. C. L. Hoogerbeets. GEHUWD: 14 Mrt, A. J. Wentink en J. Post. BEVALLEN van een zoon: 12 Mrt, J. A. M. KuijperSteman; 13 Mrt, E. M. M. Schoone- veldtHooij; M. C. E. Langelaan—Visser; 14 Mrt, G, van Vliet—Bronsema; K. H. Meijer Willemse. BEVALLEN van een dochter: 10 Mrt, A. C. Baronesse van Dedemvan Pallandt; 13 Mrt, G. A. Kuipers—Hohlfeld; E. M, Flipsen Vervuurt; W. van der Does—Eekhof; 14 Mrt, T. Schouwde Vries; A. M. A. Hee- rensGoreneveld; M. G. ValentFlipsen. OVERLEDEN: 11 Mrt, G. Oostwouder— Kok, 87 j., Doelstraat; C. P. van Geldere, 69 j., Sterrebosstraat; A. A. M. Cobelens, 1 m„ Mididenweg: J. M. van Eden—Steenman, 83 j„ Spaarne; 12 Mrt, K. Kee, 54 j., Schagchel- straat; 13 Mrt A. Kok, 77 j.. Colterman- straat; H. Bood, 18 j., Hazepaterslaan; P. van Galen. 81 j., Rijksstraatweg, „Demotex" vergaderde In restaurant Brinkmann is Dinsdag de jaarvergadering gehouden van de Neder landse Bond van Detailhandel in Textiel- en Mode-artikelen „Demotex" onder lei ding' van de heer D. ten Cate uit Win schoten. Deze herinnerde er in zijn ope ningswoord aan, dat vroeger de jaarver gaderingen in Amsterdam gehouden wer den. Op verzoek van de afdelingen is hierin verandering gekomen en dit jaar was Haarlem aan de beurt de vergadering te ontvangen, De voorzitter noemde het afgelopen jaar belangrijk. De distributie van textiel werd opgeheven en ook wer den de prijzen vrijgegeven. Tien jaar heeft de handel dus te maken gehad met voor schriften van de overheid. Dè vrijheid en de zelfstandigheid betekenen echter niet, dat de textielbranche niet meer met moei lijkheden te maken zal hebben. Integen deel, maar toch moeten wij risico wagen, zeide spreker. Een nieuw gevaar dreigt in de drang naar ordening wat de prijzen- voorschriften betreft. Daartegen wilde spreker waarschuwen. De textielfabrikan ten hebben een overeenkomst gesloten, doch het is jammer, dat de detailhandel niet gehoord is. De heer Ten Cate her innerde aan de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. Komt die tot stand, dan vallen de markt- en de straathandel er ook onder. Op het ogenblik is niet van toepassing op deze beide de vestigingswet, doch is hei van belang, dat zowel de straat- als de markthandel bij het ver krijgen van een vestigingsvergunning zich aan de bepalingen moeten onderwerpen. In Amsterdam hebben de drie organisaties op het gebied van de detailhandel een ge bouw aangekocht. Daaruit blijkt reeds de goede samenwerking. In Friesland kwam dat ook tot uiting, toen het kwaad van korting bij verkoop aan personeelsvereni gingen de kop werd ingedrukt. De samen werking met de collega's uit België en Luxemburg is van goede aard en dat is van belang voor de Benelux-gedachte. De jaarverslagen werden goedgekeurd en de periodiek aftredende bestuursleden de heren G. Stoutenbeek uit Beverwijk en Jos. Pezie uit Almelo werden herkozen. Na de lunch, waarbij ook aanzaten de heren D. J. A. Geluk, waarnemend burge meester, en de heren W. S. de Jong en J. Beers, voorzitter en secretaris van de Vak groep Detailhandel Textiel, sprak de heer H. L. Jansen over de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie en haar invloed op de textiel- en modebranche. Vervolgens begaven de afgevaardigden zich naar het Frans Halsmuseum, waar Cruys Voorbergh een costuumshow ver zorgde. ger bekend stond als „Duin en Vaart" en de boerderij ten Westen van de watertoren aan de Zeeweg, welke thans als woning van een jachtopziener gebruikt wordt. Uit de lijst blijkt verder, dat er binnenduinse boerenwoningen in gebruik zijn, onder an dere bij de Amsterdamse waterleiding. In de gemeente zijn vinkenhuisjes te vin den, bijvoorbeeld bij de Bergweg. Hier is een vinkenslag van tal van jaren uit vroe ger tijden te zien. Ook de oude herbergen, zoals „Het Hemeltje" aan de Bloemendaalse weg, „De Knip" aan de Kleverlaan en „Kraantjelek" in Overveen zijn op de mo numentenlijst geplaatst. Behalve die van de lijst zijn er nog andere bepalingen terzake, waarmee men in de gemeente rekening moet houden. Het Brouwerskolkje valt onder de piassen- verordening van de provincie en de duinen (behalve die langs de Zeeweg), het Weste lijk gedeelte van het Meertje van Caprera, gronden ten Westen van 't Brouwerskolkje en grote buitenplaatsen, zoals Boekenrode, Leyduin en Koekoeksduin, bos en duinge bied in Vogelenzang zijn geplaatst op de lijst van het Nationale plan. De bedoeling van het plaatsen op de Bloemendaalse monumentenlijst is, de objecten te beschermen. De eigenaren mogen wel tot veranderingen overgaan, doch dan is overleg met het college van B. en W. noodzakelijk. voor opname van: Muziek, Vergade ringen, Hoorspelen, Dlotaten etc. Vraagt demonstratie en Inlichtingen JANSWEG 42 - HAARLEM - TEL. 11828 (Adv.) Feestdagen Sluiting van Haarlemse gemeentediensten De verjaardag van de Koningin zal dit jaar worden gevierd op Maandag 1 Mei. Op die dag zullen alle gemeentelijke dien sten en bedrijven gesloten zijn. De herdenking van de bevrijding zal plaats hebben op Vrijdag 5 Mei. De dien sten en bedrijven zullen op die dag na des middags 1 uur gesloten zijn. Op 1 en op 5 Mei na des middags 1 uur zal door het gemeentepersoneel slechts arbeid worden verricht, indien en voor zover daartoe naar het oordeel van de hoofden van takken van dienst, uitsluitend om redenen aan dienstbelang ontleend, volstrekte noodzakelijkheid bestaat. Franse onderscheiding voor mr. A. J. d' Ailly en mr. P. J. Oud De ambassadeur^ van Frankrijk in Neder land de heer J. P. Garnier, heeft op de ambassade te Den Haag aan de burgemees ter van Amsterdam, mr. Arnold J. d'Ailly,' en de burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud, mededeling gedaan, dat zij benoemd zijn tot commandeur in het Legioen van Eer van Frankrijk. Drie kwartier heeft de zeventienjarige facturiste Janny Nauta uit de Azalealaan in Heemstede gisteravond in zo'n rij staan wachten om toegelaten te worden tot de Dames-voorjaarsbeurs in het Krelagehuis. Maar haar geduld werd wel goed be loond, want toen zij om acht uur ten lange leste naar binnenschoof stond er met grote cijfers 20.000 op het toegangsbewijs. Om tien uur werd door Daan Hooykaas onder de liehtzuil plechtig onthuld wat er voor de gelukkige houdster van dat biljet in het vat had gezeten: een blinkend electrisch fornuis, waarop Janny haar kookkunst naar hartelust kan botvieren. Haar vriendin, die slechts een voetstap van dat buitenkansje verwijderd was ge bleven, werd met een speelgoedei getroost. Ook de heer Ebbeling uit de Indische- straat in Haarlem, die vijfhonderd num mers later de toegangsprijs voldeed, ging in zijn nopjes naar huis met een reisje naar Brussel in het vooruitzicht. Misschien komt hij daar dan juffrouw G. Teunissen uit de Maarten van Heemskerkstraat wel tegen, dieals nummer 19.000 met een driedaagse trip naar de Ardennen gelukkig werd gemaakt. De lokettisten verkochten gisteren niet minder dan zevenduizend kaartjes, waar door het totaal der bezoekers op ruim 22.000 werd gebracht. En vanmorgen was men tien minuten na de opening al weer tweehonderd nummers verder. Heemsteeds zakenjubileum Op 20 Maart zal de firma H. Kooy, Zand- voortselaan 173 in Heemstede, een kwart eeuw bestaan. Deze handel in drogerijen, chemicaliën en foto-artikelen was aanvan kelijk aan de Rollandstraat in Haarlem gevestigd, doch reeds na enkele jaren werd de zaak naar het zich snel ontwikkelende Westelijke deel van Heemstede verplaatst, waar zij tot grote bloei kwam. Postkantoor Zandvoort heeft nieuwe directeur Met. ingang van 16 Maart is tot directeur van het postkantoor te Zandvoort de heer J. W. Ph. van de Water benoemd, sinds ge ruime tijd hoofdemployé eerste klasse op het hoofdpostkantoor te Haarlem. Aan Funke's roggebroodfabriek predicaat koninklijke verleend Vanmorgen kwamen de firmanten van Funke's roggebroodfabriek met de leden van het personeel bijeen voor een korte plechtigheid, waarop de waarnemend bur gemeester, de heer D. J. A. Geluk, heeft meegedeeld, dat aan de firma het predi caat Koninklijk is verleend en dat zij zich hofleverancier mag noemen. De heer Geluk wenste de firmanten met de onderscheiding geluk en verheugde zich er over, dat het predicaat is verleend. Dat betekent immers, dat de firma te goe der naam en faam bekend staat. Sedert 1919 bestaat in Haarlem een zelfstandig bedrijf, dat de heer M. Funke sr. gesticht heeft. Spreker zeide voorts dat de firma er in de loop der jaren in geslaagd is een goed product aan de bevolking van Haarlem en omgeving aan te bieden en de onderschei ding vormt een bewijs voor de erkenning van deze verdienste. Nadat de heer Geluk de oorkonde had aangeboden, sprak de heer M. Funke sr. woorden van dank. Verder voerden het woord de heren H. J. van Leeuwen, procuratiehouder, die een historisch overzicht gaf van het bedrijf van Funke, dat in 1834 in Amsterdam is opge richt, M. Funke jr., firmant en J. de Beer, namens het personeel. SLEUTEL WEG! TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SIEUTELSPECIAOST" Kort en Bondig George van Renesse geeft op Maandag 20 Maart in de gemeentelijke Concertzaal te Haarlem een piano-recital. Zijn programma vermeldt onder meer werken van Beethoven (Mondschein-sonate)Schubert (Wanderer- fantasie) en Chopin. De heer J. M. Rabhie te Haarlem is aan de gemeente-universiteit te Amsterdam geslaagd voor het candidaatsexamen poli tieke en sociale wetenschappen. Aan de ontvanger der Directe Belastin gen, Invoerrechten en Accijnzen de heer H. J. Bakker ter inspectie der belastingen te Haarlem, 'is op zijn verzoek eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend. Monrovia. Holland. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 279 278^ 216% 216 225 >/2 178 1771/a 127 Nederlandse Ford 300 Nederlandse Kabel 285J4 v. Berkei's Patent 116 Scheepvaart-Unie. 140 Holl.Amerika Lijn 158 Dell Maatschappij 136 1343/£ II. V. A 141% 140I/2 A'dam Rubber 141 140 Ned. Handel Mij 156 N.-I. Handelsbank 100 Billiton Mij. II 273 Abadan. (Adv.) REPARATIE MATRASSEN 'e morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 <Adv.) Negen lijsten van candidaten in de Statenkring Haarlem Bij de Dinsdag gehouden candidaatstelling voor de Provinciale Staten zijn in de sta- tenkieskring Haarlem negen lijsten inge diend. De namen der candidaten zijn in ons blad van gisteren opgenomen. Vrijdagmiddag houdt het hoofdstem bureau op het Stadhuis een openbare zit ting, waarin beslist zal worden over de geldigheid van de ingeleverde lijsten. kim deren Ja, clowntje Rick zweefde met een vaartje door de lucht onder aan dat ballon netje! Hoe hoger hij vloog en hoe verder hij van huis kwam, zoveel te blijer voelde hij zich, want het was een vlucht uit de nare plagerijen van zijn ondeugende meesteresje. Nee, daar wou Rick nooit, nooit meer terug! En daarom was hij erg in zijn schik, dat het ballonnetje hem zo gemakkelijk mee droeg in de lucht. Onder zich zag hij de huizen en tuinen voorbij gaan, ja, zelfs vloog het ballonnetje over de stad heen.In plaats van de stralen zag Rick nu mooie tuinen aan landwegen beneden zich, waar leuke villa's stonden. Hé, dacht Riok, naar beneden kijkend, wat ziet het er hier aardig en rustig uit. Hier zou ik best willen wonen. Wie weet, misschien is daar wel ergens een aardig lief meisje, dat me beter zou behandelen! Toen bleef de draad van het ballonnetje haken in de takken van een boom en clowntje Rick hees zich op de tak.... Twee-en-een-half jarig jongetje door tankwagen doodgereden Dinsdag-middag om 1 uur is op de Cornells Matersweg te Beverwijk een tragisch ongeluk gebeurd, waarvan een 3 j/z-jarig- zoontje van de familie Vianen het slacht offer werd. Het kind speelde op het trottoir en stak plotseling over, toen er een zware olietank auto uit Heemskerk naderde. Hij werd gegrepen en zo ernstig gewond, dat hij tien minuten na het ongeval overleed. De chauffeur van de tanker heeft niets van de aanrijding gemerkt en is doorge reden; hij werd eerst later op het gebeurde opmerkzaam gemaakt. SCHEEPVAART Alclnous, 11 v. Taeloban. Alnati, 13 170 m. W.t.Z. Burllngs. Andijk, 13 300 m. N.NO Terceira. Annenkerk, 13 in haven Fremantle. Aagtekerk, 13 900 m. ZO. Guardafui. Abbediik, 14 te Trinidad. Arkeldijk, 14 te R'dam v. New York. Aldebaran, 13 te R'dam v. Galveston. Alkaid, pass. 11 St. Vincent. Alchiba, pass. 14 Wight. Algorab, 15 te Bahla. Amstelkerk, 15 te Dakar v. Freetown. Appingedam. 14 te Barcelona v. Valencia. Ariadne. 14 te Camalata v. Candia. Alblasserdijk, 13 te Coatzacoalcos v. Havanna. Algenib, 14 v. R'dam n. Porto Alegre via Antw. Alpherat, 14 v. New York n. Boston. Alphacca, 15 v. Baltimore n. Philadelphia. Alwaki. 13 te Buenos Aires v. New York. Barendrecht (t), 13 270 m. WW. Freetown. Baud, 14 v. Djakarta te Soerabaja. Bennekom, 13 320 m. N.NO Martinique. Biack Gull, 9 v. Baltimore 11. Antwerpen. Blitar, 13 v. Tegal n. Soengeigerong. Bonaire, 13 v. Paramaribo n. A'dam. Bantam, 13 6 u. te Liverpool v. R'dam. Beverwijk, 14 te R'dam v. Setubal. Blijdendijk, pass. 14 Kp. Palos, Boschfontein, 14 v. Mozambique. Boskoop, 14 v. Plymouth. Black Falcon, 15 v. Antwerpen n. R'dam. Borneo, pass. 15 Brothers. Camphuys, 13 v. Donggala te Makassar. Ceram, 14 v. Bombay te Colombo verw. Caryda (t), 13 300 m, W.t.N. Finisterre. Cleodora (t), 13 600 m. W. Sabang. Corilla (t), pass, 13 Rasmadraka. Celebes, pass. 14 Pantellaria. I Cistula (t), pass. 14 Malta. Colytto, pass. 14 Dover. Congostroom, 16 te Dakar verw. Corïda (t), pass. 15 Ouessant. Gaasterkerk, 15 te Talcoradi. Delfland, 13 150 m. O. Madeira. Duivendijk,, 13 170 m. Kp. Santa Maria. Duivendrecht (t)13 90 m. O. St. Vincent. Drente, 14 v. Tarakan n. Manilla. Esso Amsterdam (t), 13 430 m. W.t.N. Finisterre. Edam, 13 v. Falmouth, En a (t), 13 v. Gibraltar te Genua. Erinna (t), 14 v. Miri n. Pladju. Esso Den Haag (t), 14 te Aruba. Esso Rotterdam (t)13 v. Rdam n. Aruba. Enggano, 14 v. Aden n. Bahrein. Felipes (t), 13 bij Kp. Bon. Fairsea, 14 580 m. ZO. Dondraehaed. Gooiland, 13 300 m. W.NW. Kp. Blanco. Goya, 13 v. Djakarta n. R'dam. Gadinia (t), 14 v. Southampton n. Curasao. Georgie, pass. 14 Perlm. „ui,..!, Groote Beer, 15 verw. te Soerabaja v. Djakarta. Gadila (t), pass. 14 Perlm. Hydra, 13 180 m, N.t.W. Ouessant. Helder, 11 v. Corral n. Puerto Montt. Heemskerk, 11 te Singapore, Hera, pass. 14 Ouessant. Hugo de Groot, 14 v. Vlissingen n. Murviken. Hilversum, pass. 14 Kp. Guardafui. Ittersum, 14 te R'dam v. A dam. Indrapoera, 15 te Aden, Jacob Cats, 13 90 m. N.NO. Doggersbank. Japara, 15 te Moulmein. Java, 1 4v. Aden n. Belawan. Jupiter, 14 te Oran. Karsilc, 13 v. Ampena n. Gorontalo. Kedoe, 18 v. Soerabaa te Moelmein Kota Gede, 12 te Takoradi rede v Klipfontein, pass, 14 Ouessant. Kamerlingh Onnes, 18 20 u. II. v. Holland verw. Kota Agoeng 14 pass. 5 u. Finisterre. Kota Inten, 15 17,30 u. verw H. v. Klipfontein, 15 te Southampton. Helbergen, pass. 15 Ouessant. Lemsterkerk, 13 v. R'dam n. A dam. Leopoldskerlc, 13 v. Hamburg te Antwerpen, Limburg, 13 500 m. W.ZW. Walvisbaai. Lucita (t), pass. 13 Trevose Head. Leersum, 14 v. Lome te Lagos. Leuvekerk, 14 te R'dam v. Karats.1I. Lieve Vrouwekerk, pass. 14 Casquets. Loenerkerk, 14 te R'dam v. Calcutta. Laagkerk, 15 te Suez. Leerdam, 15 v. Norfolk n. Newport News. Laurenskerk, pass. 15 Aden. Lekhaven, 14 v. Buenos Aires n. Rosario. Lissekerlc, 15 v. Bahrein te Rastanura. Loosdrecht. 15 in Suezkanaal. Marken, 15 te Karachi verw. Maas, 13 270 m. W.NW. eil. Palma. Muiderkerk. 13 64,0. m. NO. Ascension eil. Mitra (t), 13 640 rtl: NO. Sombrero eil. Maasland, pass. 13 Ouessant. Macuba (t), 14 te Piraeus v. Malea (t), pass. 13 Ouessant. Manoeran. 11 te Vancouver v, Calcutta. Metula (tl, v. Rotterdam n. Goodhope. Macoma (tl, 12 v. Miri n. Sydney. Madoera, pass. 13 Dondrahead. Maashaven, 14 v. Rosario n. Buenos Aires, Molenkerk, 13 bij Kp. Palos. Meerkerk. 15 v. Suez. Mentor, 15 te Katalcolon v. Patras. Mijdrecht (t), 14 te Whiste v. Thorshammer. Nestor, 13 v. R'dam, Orestes, 11 v. Guayaquil n. Talara. Ondina (t), 15 te Singapore v. Muntok. Oranje Fontein, 15 te Lorenzo Marques van Durban. Overijsel, 14 bij Algiers. Oberon, 15 te Laguaira v. New York. Ossendrecht, pass. 15 Ouessant, Prins Joh. W. Friso, 18 340 m. W.t.Z. Scilly. Prins Maurits, 13 300 m. O. St. John. Prins Willem HI, 13 70 m. ZW. Ouessant, Prins Fred. Hendrik, 13 v. Rhodos n. Avonmouth Prins Filip Willem, pass. 13 Ouessant. Fapendrecht (t), pass. 14 Gibraltar. Frlns Alexander, pass. 14 Lizard. Prins Willem IV, 14 v. Trinidad n. Laguaira. Prins Willem V, 1-4 te Santiago de Cuba van Kingston. Poelaulaut, 13 v. Cheribon n. Soerabaja. Paula (t). 14 v. Port Swettenham te Telokanson. Plirontis, 14 v. A'dam n. Djakarta. Poseidon, 14 v, Puerto Plata n. New York. Rijnland, 13 110 m. ZO. St. Faulsrocks. Randkerlti 14 dwars Teneriffe, Riouw, 15 Finisterre. Rotti, 14 v. Alexandria n. Port Said. Rijn, pass. 14 Las Palmas. Rondo, 15 te Penang v. Singapore. Schie, 13 '240 m. N. Kp. Santa Maria. Stad Haarlem, pass. 13 Ouessant. Skaugum. 10 v. Aden n. Australië. Stentor, 13 v. Izmir te Haifa. Straat Soenda, 14 v Durban te Tanga. Sumatra, 14 v. Soerabaja te Pladju. Sarangan, 13 te Djakarta v. R'dam. Stad Maassluis, 13 v. Gibraltar. Samarinda, 14 v. Portland n. Tacoma, Schiedijk, 14 v. Singapore. Sillndoeng, 14 rede Fankalpinang. Sinabang, 14 v. Sabang n. Meulaboh. Slamat, pass. 14 Gibraltar. Straat Malakka, 14 te Soerabaja v. Tarakan. Sunetta <t), 14 v. Suez. Sibajak, pass. 15 7 u. Dover, 17 u. Hoek van Holland verwacht. Soestdijk. 14 280 m. W.t.Z. Kp. St. Vincent Streefkerk. 14 te Antwerpen. Salawati, 14 v. Port Said n. Houston. Singkep, 15 v. Vancouver n. Honoloeloe. Stad Alkmaar, pass. 15 Casquets. Tero, 13 380 m. Z. Recife. Tiberius, 13 v. Puerto Calbello n. Laguaira. Tasman, 13 v. Banjuwangi n. Probolinggo. Tibia (t), 13 160 m. NO. Fort Aleze. Trajanus, 11 v. Port au Prince n. New York. Titus, pass. 13 Ouessant. Tabinta, 14 verw. Port Said. Tawali, 14 v. Balboa n. Los Angeles. Tjibesar, 14 v. Nagoya n. Osaka. Tjilcarapek, 15 te Durban v. Lorenzo Marques. Tjisadane, 15 te Singapore v. Djakarta. Triton, 15 te Guanta v. Laguaira. Tjipanas. 15 v. Sydney n. Brisbane. Van Riemsdijk. 14 v. Cheribon te Djakarta. Veendam, 13 375 m. W. Scilly. Van Riebeeck, 14 te Djakarta v. Singapore. Venus, 14 v. Venetië n, Famagusta. Van 't Hoff, 14 24 u. pass. Kp. Hatteras. Vulcanus, 14 te Mostaganem v. Algiers. Volendam, 14 350 m. O.ZO. Malta. Waibalong. 13 v. Belawan n. Singapore. Winterswijk, 13 te R'dam v. Saffi. Waterman, pass. 14 Brothers. Waal, 15 te Punta Cardoii v. New Orleans. Willem Ruys, pass. 14 Kreta. IJsel, 11 v. Houston n. New Orleans. Zonnewfjk, 13 660 m. ZW. Flores. Zeeland, 13 13 u. Point de Gale. Zeeman, 13 v. Soerabaja n. Probolinggo. Zijpenberg, 14 dwars Lissabon. Zuiderkruis, pass. 14 18 u. Gibraltar. Zwijndrecht, 20 v. Livorno n. Casablanca. FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door J. L. Lodewijks 19) Uw hEjrt was groot genoeg om tien Van der Giezens er in te laten wonen. Wat ben ik een stumper bij u vergeleken. Maar gij moet geduld met mij hebben, gij moet mij dit zaakje laten klaren. Ik ben uw testament niet vergeten. Als gij van uw. hoogte daar boven de Van der Giezens ziet. dan geef ze alvast een knipoogje, zeg maar dat ge uw man zult sturen. Annelies, zegt Bart van Dijk, ik vind dat heel erg. Ik heb wat goed te maken dat ik Van der Giezen en zijn dorp zó lang vergeten heb. Wij zullen daar eens wat aan doen, wij zullen daar eens wat gaan klaarmaken. Het is goed, dat ge bij mij gekomen zijt, zij zelf zoudefl dat nooit gedaan hebben. De Van der Giezens heb ben zo hunne hovaardigheid, zij hebben een harde kop, allemaal. Maar ik weet er nu alles van. Er is alleen één ding, dat we eerst eens moeten bekijken: En dat bent ge zelf. Neen, Annelies wil daar niet van horen, zij heeft voor zich zelf te zorgen, als de Van der Giezens uit de moerassen komen, is alles voor elkaar. Dan zal zij zelf ook wel komen waar ze wezen moet. Mijnheer Van Dijk moet zich alstublieft niet met haar bemoeien, dat andere is allemaal al erg genoeg. Annelies luister, ik laat mij door u niet commanderen. Gij hebt mij de bood schap over gebracht, ge zijt om zo te zeg gen de verbindingsman geweest, en wat voor een, een flinke kerel zou ik u willen noemen, maar dat moet ge blijven, Ik heb uw hulp nog verder nodig in dit geval. Dus: Hoe staat het met u? Ik heb dat bij Van der Giezen nog niet verteld, maar tante Jans heeft mij de deur gewezen. Ik mag bij haar niet meer terugkomen, dat heeft zij gezegd toen zij er van hoorde dat ik naar hier ging. En uw spaarcenten zijn natuurlijk al bij het Meiboompje, ja, dat hoeft ge me niet te vertellen. Dan- zal ik u eens wat zeggen: Ik breng u op staande voet naar een hotel, daar kunt ge vannacht slapen, het is bij een goede vriend van mij, ge zult het daar naar uw zin hebben. En dan gaat ge morgen terug naar de Van der Gie zens, ik zal u dan wat geld meegeven en een brief. Dat is onze voorlopige zorg. Wij zullen dan wel verder zien. Wij zullen dan wel verder zien, dat zegt Bart, maar hij weet niet wat hij er verder aan zal moeten doen. Hij zal de kastelein niet uit de gevangenis kunnen houden, dat zou misschien in Zuid-Amerika wel kunnen, maar onze justitie is een betonnen bouwsel om zo te zeggen, daar kunt ge met een harde Hollandse gulden geen krasje op maken. En toch zal er nooit een man onschuldiger de bak zijn ingegaan dan Van der Giezen. Zo is de wet nu een maal, een dood boek, een stel dode letters, daar is niets aan te veranderen. Hij moet daar eens met de hotelhouder over spre ken. Annelies en Bart van Dijk gaan naar het hotel, zij zeggen weinig onder het gaan, er is zo veel om over te denken. Sjoerd ziet dat stel met verbazing komen, wie heeft Bart nu aan de haak geslagen, wat- zullen we nu beleven. Maar de hotelhouder zal niets beleven, hij zal alleen een kamer moeten afstaan, en dan wordt er verder niets van hem verlangd dan dat hij eens meegaat naar zijn achterkamer, en dat hij eens goed luistert zonder er tussen te komen. Sjoerd wil dat met plezier doen, de jongedame uit Brabant zal een fijne kamer hebben, zijn hotel is niet voor niets in alle provincies bekend. Ja, bekend omdat de kastelein u altijd aan de praat houdt, zegt Bart, maar hij is het vandaag die de hotelhouder aan de praat houdt. Als Annelies al naar haar kamer is gegaan zit hij nog te vertellen. Het wordt een late avond, ze moeten er een kruik Bols bijhalen om wakker te blijven. Die dingen zoals die met Van der Giezen gebeurd zijn, kijk, dat zijn nu zaken waar over de hotelhouder zich zo honds kwaad kan maken, hij zou er een rebel door kun nen worden, een opstandeling om zo te zeggen. Het is altijd de kleine, brave man die in de put gestampt wordt, zegt Sjoerd en hij krijgt er een kleur van kwaadheid bij. De kleine man. wordt gevild, zijn kin deren zitten in een vacantiekolonie als zieke mormeltjes bij elkaar, is dat een maatschappij of is dat een grapjasserij. Wat is dat voor een overheid die dergelijke dingen toelaat, die een vader van negen kinderen zichzelf het klapzout laat wer ken; voedt ze maar op mannetje, ik zal ze later wel van je overnemen als ze soldaat moeten worden. En hoe mag het bestaan dat zo'n overheid een eerlijke, brave man met een groot gezin aan de genade van zo'n mirakel als tante Jans over laat, ze moesten haar tante Jansen, ze moesten dit en ze moesten dat. De hötelhouder is aan zijn vijfde Bolsje en hij zit zich zo lekker nijdig te maken, dat hij er niet meer uit kan scheiden met schelden en kafferen. Bart zal daar maar eens een stokje voor steken, daar komen ze niet veel ver der mee. Jawel zegt hij, ze moesten haar tante Jansen, dat heeft Van der Giezen al gedaan, en daar zit hij nou juist mee. Zeg me eens wat ik daaraan zal kunnen doen. Sjoerd de hotelhouder is tot in zijn zenu wen aangedaan door het geval Van der Giezen. Hij zal zich die zaak eens aantrek ken alsof die kleine Van der Giezen een broer van hem is, potdorie. Ik geef ik weet niet wat als we daar niet wat op zullen vinden, jij en ik samen, wij zullen een verbond sluiten. Wij zullen dat afgetakelde Meiboompje eens in de nieuwe bladeren zetten daar op dat knulle- dorpje van jou. Wij zullen er eens gauw en vierkant werk van maken. Zij zullen een verbond sluiten. Het is een verbond van twee mensen die een beetje dubbel zien als ze naar bed gaan vanwege de Bols, maar het is een verbond dat er zijn mag. Het is een verbond om een mens uit zijn slop te halen al moeten wij de duivel zelf vragen om mee te helpen, wij zullen er wat op vinden. De duivel haal ik er liever niet in, zegt Bart, dat laat ik aan Niel Verhagen over, die heeft daar verstand van. Maar wij zullen er wat op vinden. HOOFDSTUK X. Niel Verhagen is vanmorgen vroeg op gestaan, om die onrust kwijt te raken die hem zo slecht heeft doen slapen. Hij heeft een kleine sportwagen, een snelle, kwieke auto, die heeft hij gestald op enkele minu ten afstand van zijn pension in Bergen, midden in het dorp. Het is een kleinigheid om er te komen, hij rijdt de wagen met een grauw en een sliert achteruit de weg op, met een hels gegrom raast hij het dorp uit, een buitenweg in, hij zet er haast achter of hij ergens als de bliksem wezen moet. Maar hij hoeft nergens te wezen, dat is zo Niel zijn manier om zijn onrust- kwijt te raken. Niel Verhagen probeert vlugger te rijden dan zijn boze geest, hij is een wedstrijd aangegaan met zijn ge dachten.' Maar zij achterhalen hem toch, zij blij ven bij hem en gaan op zijn schouder zit ten als kwaadaardige zwarte vogels; zij rijden mee, de wind verjaagt hen niet. Er is iets in Niel zijn gedachten, dat zit daar als een vurige vlek, dat brandt hem in zijn bloed. Het is een vrouw, natuurlijk is het een vrouw, het zijn een paar zwarte ogen en een paar rode lippen, het is Anne lies die Niel Verhagen van zijn slaap en zijn rust heeft beroofd. Dat is een raar geval met die Niel Ver hagen. Hij heeft dat van jongsafaan ge had, dat een meisje of een vrouw hem kan veranderen in een vulkaan van vage, vurige verlangens. Hij weet niet wat hij wil, hij weet niet wat het worden zal, maar hij wordt getrokken en gaat willoos achter zijn neigingen aan, hij kan daar niet bij redeneren. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6