Haarlems Dagblad Er zou eensgezind op aftreden van de Koning worden aangedrongen Verhoging van benzineprijs met 58-25 stemmen goedgekeurd Weerbericht Bureaux: Grote Houtstraat 93. Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant- Ilaarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12. Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 16 Maart 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiato Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en Opretbte tjaaricmscbc «Courant (2hmo 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Compromis in België waarschijnlijk Besprekingen te Genève duren nog voort GENEVE, 15 Maart. (Reuter). Frans van Cauwelaert en Robert Gillon, respectieve lijk voorzitter van de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers en van de Senaat, zijn Woensdagmiddag te Genève bijna twee uur bij koning Leopold ge weest. Na hun terugkeer in hun hotel had den zij onmiddellijk een bespreking met minister-president Eyskens, die daarop 20 minuten met Brussel telefoneerde. In de ochtend had Eyskens een onderhoud met de koning. De reis van de twee voorzitters naar Genève wordt aldaar als een bewijs be schouwd, dat de besprekingen tussen de koning en de premier niet zo vlot verlo pen. Men beschouwt Eyskens als spreek buis van het Belgische kabinet, waarin ook de liberale partij is vertegenwooi-digd, en de twee voorzitters als vertegenwoor digers van het parlement, waarin de socia listische- en de christelijke volkspartij de meerderheid hebben. Pirenne, de secretaris des koning, heeft in het begin van de avond een bespreking met van Cauwelaert, Gillon en Eyskens gevoerd. Daarna reed hij met van Cauwe laert in de richting van Pregny weg. Gillon bleef in gesprek met Eyskens. Van geen dezer autoriteiten is commentaar te verkrijgen over de voortgang der onder handelingen. Van Cauwelaert en Gillon verklaarden op verzoek van de koning te zijn gekomen. United Press meldt uit Brussel: Van ge zaghebbende zijde wordt hier vernomen, dat premier Eyskens en de voorzitters dei- beide Kamers er op het ogenblik bij koning Leopold op aandringen om af te treden in verband met de krappe meer derheid van' Zondag. In kringen, die in nauw contact staan met het Belgische kabinet, wordt ver klaard, dat Koning Leopold heeft be sloten naar België terug te keren. Professor Pirenne, 'skonings voornaam ste adviseur, heeft er evenwel bij de mo narch op aangedrongen op zijn stuk te blijven staan, zo verklaren betrouwbare katholieke kringen. Zij voegden hieraan toe dat misschien een compromis tussen katholieken 'en liberalen bereikt zal wor den, op grond waarvan de koning zou kun nen terugkeren indien hij daaraan de be lofte zou verbinden af te treden wanneer hij geen regering kan vormen met een werkmeerderheid. Kringen uit de omgeving der katholieke ministers zeggen dat Eyskens officieel de koning verwittigd heeft van de resultaten van het referendum en van het standpunt van zijn partij, die de koning aanraadt onmiddellijk terug te keren. Men zegt dat daarna de koning om raad aan de premier had gevraagd en dat hij te horen kreeg dat een ernstige crisis met de dreiging van ernstige economische on stabiliteit zou ontstaan tenzij hij nu of in Twee Britse bommen werpers verongelukt Elf doden, een gewonde Twee Britse bommenwerpers van het type Lincoln zijn Woensdag in Engeland verongelukt. Elf personen kwamen daarbij om het leven en een werd gewond. Het ene vliegtuig vloog in Noord Wales tegen een berghelling te pletter. De zes in zittenden werden gedood. Het andere toestel, dat van een oefen- vlucht terugkeerde, miste op het militaire vliegveld te Hemswell in Lincolnshire de landingsbaan en stortte neer. Dit ongeluk kostte aan vijf leden van de bemanning het leven. Een zesde werd gewond. Franse Nationale Vergadering keurt wapenaccoord goed PARIJS, (Reuter). De Franse Natio nale Vergadering lieeft zich Woensdag avond met 421 tegen 179 stemmen uitge sproken voor ratificatie van de overeen komst in het kader van het Atlantisch pact, volgens welke de Verenigde Staten wape nen naar Frankrijk zullen zenden. De ontwerp-overeënkomst tussen Frank rijk en de Verenigde Staten bevat de be paling dat de Verenigde Staten Frankrijk in het jaar, dat in Juni 1950 afloopt, van wapens tot een totaal bedrag van vijf hon derd millioen dollar zullen voorzien, waar door de Franse strij dier achten moderne wapens zullen ontvangen. De Communistische afgevaardigden luisterden in stilte, toen de Franse minister van Landsverdediging, René Pleven, met lof sprak over de aan Frankrijk door de Verenigde Staten geboden hulp bij het moderniseren van zijn militaire uitrusting. Doch de vertegenwoordiger-s van alle an dere Franse partijen applaudiseerden luide bij de woorden van minister Pleven: „Frankrijk mag niet verslappen met zijn krachtsinspanning op militair gebied. Wij moeten laten zien, dat wij zelf mans genoeg zijn om op militair gebied de stappen te doen, noodzakelijk om het voortbestaan van onze onafhankelijkheid te verzekeren". In tegenstelling tot hetgeen werd ver wacht hielden de communistische afge vaardigden zich rustig. Minister Pleven verklaarde ook nog dat de Amerikaanse militaire voorraden, die Frankrijk zal ontvangen, het in staat zullen stellen zijn vloot op het huidige peil te handhaven. Billijke voorwaarde Indien Stalin voor de komende 100 jaar vrede garandeert, zal het links-georiën teerde Canadese ..vredescongres" toestem ming krijgen op 7 Mei de aula van een school te Toronto te gebruiken voor een vergadering. Dat was het antwoord van de autoriteiten op het verzoek van het „vre descongres", de aula van de middelbare technische school toegewezen te krijgen voor een vergadering. Zij deelden mede dat de voorzitter van het „vredescongres", die thans in Moskou verblijft, Stalin moet verzoeken om garantie voor vrede in de komends 100 jaar. de nabije toekomst zou aftreden. Van Cauwelaert,- zo verluidt van betrouwbare zijde, is het volledig met Eyskens eens. Verwacht wordt dat premier Eyskens spoedig uit Genève zal terugkeren. Nader wordt gemeld dat Koning Leopold de volgende Liberale politici naar Genève heeft ontboden: Liebaert, minister van Fi nanciën, Rey, minister van Wederopbouw, Motz, voorzitter van de Liberale partij en Hoste, senator. Zij vertrekken vanmiddag met een militair vliegtuig uit Brussel. Jonge communisten in Berlijn gearresteerd De Berlijnse politie heeft in de Ameri kaanse sector 18 leden van de „vrije Duitse jeugdbeweging" gearresteerd wegens het houden van politieke vergaderingen zonder toestemming, zo is door het hoofdbureau van politie in West-Berlijn meegedeeld. De betrokkenen zullen mox-gen voor een Ame rikaanse rechtbank verschijnen. Een millioen Engelse geweren verbrand Het Engelse ministerie van Oorlog is begonnen met een onderzoek naar de mo gelijkheid van sabotage als oorzaak van een grote brand welke Dinsdag in een legerdepot een millioen geweren ter waar de van 4 millioen pond sterling heeft ver nietigd. (United Press) Door het ontploffen van een acetyleencylinder stortte Woensdag bij de scheepswerf ;Hoogezandvan de Fa. Jac. Bodewes te Hoogezand de gehele werkloods in. Een overzicht van de ruïne na de ontploffing. StassenVredes-conferentie De vooraanstaande Amerikaanse repu blikein Harold Stassen heeft te St. Louis in Missouri in een rede verklaard, dat hij voorstander is van een „vredes conferentie op het hoogste niveau" met of zonder Rusland. Leiders van beide j grote politieke partijen in de V.S. moe- I ten er aan deelnemen. De besprekingen j dienen op neutraal terrein te worden gehouden, bijvoorbeeld te Helsinki, Stockholm of Wenen en het verloop er van moet volledig ter kennis van de wereld worden gebracht. Brits plan voor Europese betalingsunie verwacht PARIJS, 15 Maart. (A.F.P.). In het begin van de volgende week zal bij de Organisa tie voor Europese Economische Samfnwer- king een Brits plan voor de oprichting van een Europese betalingsunie worden inge diend, zo wordt verklaard in de kringen die met deze organisatie contact hebben. De kwestie van deelneming van Enge land aan de Europese betalingsunie is Woensdag te Londen besproken op het mi nisterie van Buitenlandse Zaken door mi nister Stikker in zijn hoedanigheid van bemiddelaar van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking en wel met de Engelse ministers van Buiten landse Zaken en. van Financiën. Men meent te weten, dat de Britse staatslieden aan minister Stikker de verzekering heb ben gegeven, dat Engeland vastbesloten is zijn ï'ol te spelen bij de stichting der be oogde Europese betalingsunie, op voor- waarde, dat het de nodige garanties ver krijgt die het tegen verlies van goxxd en dollars verzekeren, dat zou kunnen voort- vloeien uit de inwisselingsmogelijkheid van de valuta's in het kader van deze uxxie. De minister van Financiën zou in grote trekken tegenover minister Stikker de Britse voorstellen hebben uiteengezet, die de noodzakelijke omstandigheden kunnen scheppen voor de verwezenlijking der unie. De Britse wens, gax*antie te ontvangen tegen het verlies van goud en dollars, heeft enkele Amerikaanse ambtenaren te Washington er toe gebx-acht de Britse hou ding tegenover de betalingsunie enigszins onsympathiek te vinden. Overlevende van de vliegramp bij Cardiff vertelt: „Er was geen tijd voor een paniek" David Anthony, een van de dx-ie over levenden van de vliegtuigramp bij Cardiff, vertelde gisteren in het RAF-hospitaal te Llandow dat een van de vier motoren van de Tudor vlak voor de ramp, welke 80 mensenlevens kostte, „veel lawaai" had ge maakt. Zijn zwager Handel Rogers vertelde dat alles zo snel ging dat er geen tijd was geweest om zelfs maar zenuwachtig te wor den. Anthony, een 26-jarige onderwijzer, die gedurende de tweede wereldoorlog heeft gediend bij de gronddienst van de RAF, zei dat de landing van de Tudor volkomen normaal leek, maar dat opeens een van de motoren veel lawaai maakte en 't vliegtuig onmiddellijk daax-na steil begon te klimmen. Hij zei dat hij toen voelde dat er iets mis was en zich in zijn stoel had omgedx-aaid. „Toen kwam er een vreselijke schok en even later was alles stil om ons heen", zei hij. Rogers, een 33-jarige handelaar, die evenals zijn zwager nog in het RAF-hos pitaal ligt, zei ook dat alles tot vlak voor de ramp volkomen normaal leek. „Er werd niet geschreeuwd of gegild en er ontstond geen paniek", zei hij. Rogers geloofde dat de meeste inzittenden zelfs geen besef van de ramp hebben gehad. Hij zei dat de meeste stoelen werden losgeslagen toen de Tudor hxet een smak neerkwam exx met geweld naar voren waren geperst. „Toen we tot stilstaxxd kwamen lagen allen op een hoop voorin", zei hij. Beide zwagers waren het er over eens zij geluk hebbeix gehad met hun plaatsen achterin het vliegtuig. Op de heenreis hadden zij voorin gezeten, maar op de terugx-eis hadden zij de voorkeur gegeven aan plaatsen achterin. De derde overlevende, Melville Thomas, verkeert nog steeds in levensgevaar. Hij heeft gevaarlijke hoofdwonden. (United Press). Moeilijkheden in de Westelijke Alliantie Reuter meldt uit Londen, dat moeilijk heden betx-effeixde de financiering en coör dinatie vaix de militaire verdedigingsplaix- nen in het kader van het pact van Brussel de achtergrond vox-men van het beslxxit om medio April een gemeenschappelijke bij- eexxkomst van ministers van Buitenlandse Zaken van Defensie en van Financiën le houden. Dit waren de moeilijkheden waarop dè Franse minister van Buiterxlandse Zaken, Robert Schuman, in Parijs zinspeelde. Schuman zou gezegd hebben, dat de mogendheden van het pact van Brussel xxog steeds geen gemeenschappelijk verdedi gingsplan hadden en het wapenprogram en de regelingen voor het betalen van bijdra gen aan gemeenschappelijke uitgaven zou den nog steeds niet gereed zijn. De juiste datum voor de bijeenkomst van de uitgebreide raad der Wesl-Europese alliantie is nog niet vastgesteld. Men acht het evenwel waarschijnlijk, dat zij op 14 of 15 April iix Brussel wordt gehouden. Demonstratie te New York tegen „oorlogsfinanciering" Demonstranten hebben te New York op de laatste dag, waarop het mogelijk is de inkomstenbelasting over het afgelopen jaar te betalen zonder dat men een boete riskeert, met borden gelopen, waarop leu zen stonden, welke er bij de belastingbe talers op aandrongen niet „de waterstof bom en de derde wereldoorlog" te finan cieren. De démonstratie was geox-ganiseerd door het maandblad „De Katholieke Arbeiders". De demonstranten liepen voor het bureau, waar de inkomstenbelasting wordt geïnd. TWEEDE KAMER Belasting op Dieseltractie wordt van 200 op 150 pet gebracht Woensdag vergaderde de Tweede Kamer voor de eerste maal in haar tijdelijke be huizing, de Riüdex-zaal. De heer Van de Wetex-ing (CH) begon met een interpellatie aan te vragen over het niet-toekennen van een toeslag op de Iixdonesische pensioenen. Heden zal over deze aanvraag worden beslist. Daarop kwam het amendement-Van de Wetering opnieuw in stemming om auto bussen met Diesel-tractie minder zwaar te belasten, over welk amendemeixt 14 dagen geledexx de stemmen staakten. Het werd thans aangenomen met 4540 stemmen. Voor waren AR, CH, WD, Communisten, Staatskundig Gereformeerden en de helft der KVP-fractie. Het wetsontwerp tot verhoging van het bijzonder invoerrecht op benzine en wijzi ging van de motorrijtuigenbelastingwet werd daarop aangenomen met 5826 stem men. Tegen waren AR, WD, Communisten en Staatskundig Gereformeerden. De benziixeprijs zal door deze wet siijgen tot 34 a 35 cent per liter. Deze verhoging zal echter pas in Juni of op zijn vroegst in Mei ingaan. Urk b*j Overijsel Na enig verzet van de heer Vondeling (Arbeid) nam de Kamer het wetsontwerp tot wijziging van de grens en van de pro vinciale indeling der gemeente Urk aaix. Vondeling zei dat het verzoek tot aarislui- ting bij Overijsel hoofdzakelijk voortspx-oot uit het ver-langen van Urks burgemeester om gekozen te worden in de Provinciale Staten vaix Overijsel. De minister zeide, dat het gemeentebe stuur om de wijziging had verzocht en dat zij maar tijdelijk was. Deze regeling loopt niet vooruit op de definitieve status van Urk. Vrij langdurig werd van gedachten ge wisseld over het wetsontwerp inzake voor schriften met betx-ekkixxg tot gemeenschap pelijke regelingen. Volgens dit voox-stel kunnen door gemeenten onderling, door provincies ondexiing, door gemeenten en provincies met elkaar en ook door zulke openbare lichamen met andex'c rechtsper- sonen regelingen worden getroffen ter be hartiging van bepaalde gemeenschappelijke belangen. De heren Oud (WD), Verkerk (AR), Tuin (Arbeid), Beernink (CH) en Dassen Dijkaanleg voor Oosterpolder wordt 26 April aanbesteed Op Woensdag 26 April zal te 's-Graven- hage worden aanbesteed het maken van delen van de Meerdijk van de Oostex-pol- der met bouwputten, havendammen, op slagterreinen exx bijkomende werken. Het is de bedoeling om in de loop van Mei met de werkzaamheden te beginnen. Men zal van het Keteldiep uit en van de in de Oostpolder geprojecteerde Flevostad uit beginnen met de Meerdijk. De Ooster polder is het Oostelijk gedeelte van de Zuid-Oostpolder. Op de Noordzee is na een geslaagde proeftocht het m.s. „Rijeka" gebouwd bij de N.V. Scheepswerf en Machinefabriek „De Merwede" te Hardinxveld, overgedragen aan de Scheepsbouwexportcentrale cn door deze weer aan de „Jugoslavenska Linijska Plovidba" te Rijeka. (KW) spraken zich allen voor het wets ontwerp uit. Minister Teulings was zeer voldaan over deze algemene instemming. Het wetsontwerp spreekt slechts van samenwex-king ter behartiging van bepaalde belangen en niet van gehele belangen- complexen, waax-door een soort gebieds- of districtscorpox-aties zouden ontstaan. De waterschappen zijxx uitdrukkelijk van deze regelingen uitgesloten. Het wetsoxxtwerp werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Goebitsjef gaat Maandag naar Rusland terug De Rus Valentin Goebitsjef, die onlangs te New Yox-k tot 15 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens spionnage, heeft de Amerikaanse federale rechter Sylvester Ryan medegedeeld, dat hij Maandag naar de Sovjet-Unie zal vertrekken. Rechter Ryan had er in toegestemd het vonnis van Goebitsjef op te schorten, in dien hij de V. S. binnen twee weken zou verlaten „om nimmer meer terug te keren". Dinsdagavond verklaarden Goebitsjef's advocaten, dat de regering de eis gesteld had, dat Goebitsjef zou afzien van zijn recht van beroep indien hij de V. S. zou verlaten. De verdediger van Goebitsjef heeft zich, vergezeld van de derde secretaris van de Russische ambassade, naar het gerechtshof begeven om mede te delen, dat Goebitsjef de voox'waarde, dat hij zal afzien van het recht van beroep, zou accepteren en Maan dag 20 Maart naar de Sovjet-Unie zou ver trekken. Men verwacht nu dat rechter Ryan Maandag het vonnis formeel zal opschorten. Polen treed uit de organisatie van Bretton Woods Officieel is te Washington Woensdag medegedeeld, dat Polen zich uit de wereld bank heeft teruggetrokken. Dit is de eerste maal, dat een land zich uit de bank terug trekt sedert deze in 1945 werd opgericht. Verondersteld wordt, dat Polen ook het internationale monetaire fonds heeft ver laten, doch door deze instelling is nog geen rechtstreekse mededeling daaromtrent ge daan. Het fonds noch de wereldbank had den credieten verleend aan Polen. Militairen op veldpostkantoor stalen geld uit brieven Enige militairen, die wex-kzaam waren op het veldpostkantoor te Amsterdam, zijn ge arresteerd wegens diefstal van geld uit brieven, bestemd voor militairen in Indo nesië. Zij waren belast met het doorlichten van de brieven, aangezien was vastgesteld, dat in deze brieven vaak geld werd ver zonden en derhalve een deviezenbepaling werd ontdoken. Men kon dus aannemen, dat klachten van afzenders bij het niet aan komen van de brieven achterwege zouden blijven. De brieven werden later vernietigd, het geen de kans op ontdekking nog vermin derde. Ook gebeurde het wel, dat de brie ven, nadat het geld er was uitgehaald, werden verzonden. De aangehoudenen, onder wie enkele gedemobiliseerden, heb ben een bekentenis afgelegd en zijn ter be schikking van de militaire justitie gesteld. Eerste Kamer Tunnelplan Velsen niei op de lange baan In de Eerste Kamer heeft minister Spit zen Woensdag verklaard dat de plannen voor de bouw van een tunnel te Velsen niet op de lange baan geschoven zullen worden. De kosten voor de voortzetting der voorbe reidende werkzaamheden zullen in elk ge val op de begroting voor 1951 worden ge plaatst. Minister Spitzen betoogde voorts dat bij de coördinatie van het verkeer het depar tement voldoende afstand nam van de spoorwegen. Het bedrijfsleven behoeft ten deze geen achterdocht te koestex'en. Klach ten over dumping door de spoorwegen acht te hij ongemotiveerd. Anderzijds moeten zij ook een behoorlijke economische basis hebben, vandaar de op heffing van het personenvervoer op negen lijnen. Deze leveren een jaarlijks verlies op van ruim 3y2 millioen gulden. Nagegaan wordt, of in de behoefte door autobussen kan wordexx voorzien en of de partieuliex-e ondernemers daarvoor intex-es.se hebben. Het goederenvervoer op die lijnen blijft gehandhaafd. De aan de A.T.O. toegestane tonnage van 6400 ton achtte de minister alleszins ver antwoord. Het is trouwens een ovex-gangs- maatregel tot de coördinatie zal zijn tot stand gekomen. Bij de weg-contröle zal voortaan meer politie worden ingeschakeld. Er zal spoed 'worden betracht met de nieuwe Wegen verkeerswet. Voor rijwielen met hulpmotor komt er zeer binnenkort een regeling, waar door onder bepaalde voorwaarden op rij wielpaden zal mogen worden gei-eden. Over de Rijnvaart was de minister mei grote zorg vervuld door de Belgische hou ding om premies te geven voor het verkeer via Antwex-pen. Na aanneming van een motie, waarbij de Kamer de heffing van veergelden over de Schelde betreurt, werd de begroting even eens zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Bij het begin der vergadering werd mr. J. G. van Walsum (Arbeid) burgemeester van Delft, als lid geïnstalleerd in de vaca- ture-Wibaut. Inboorlingen-oorlog in Ncord-Australië Aan de Edwardsx-ivier in Noord-Australië woedt een hevige oorlog tussen verschil lende inboorlingenstamnxcn, zo heeft het hoofd van de zending in dit gebied per radio meegedeeld. De zending heeft om politiehulp gevx-aagd, omdat de onlusten zich meer en meer xxitbreiden en het gebied van de zending gevaar loopt. Een felle uitslaande brand heeft Woens dagmorgen gewoed in een lak- cn verf- magazijn aan het Boterdiep te Groningen. De brandweer kon het vuur insluiten en beperken tot genoemd perceel. De foto toont het blussingswerk. Prins Bernhard wellicht in 1951 weer naar Zuid-Amerika Op een persconferentie te New York heeft Prins Bex-nhard verklaard dat het Atlan tisch Pact een van de grootste creditposten is op de balans van West-Europa. Neutra- liteit leidt thans voor geexx enkel land ter wereld meer tot iets. Prins Bernhard vex-klaarde dat hij aan de Nederlandse regering verslag zoxx uit brengen van zijn bezoek aan Noord- en Zuid-Amerika. „Het was een van de be langwekkendste en prettigste reizen, die ik ooit heb gemaakt, doch het was ook een van mijn vermoeiendste ervaringen op reis- gebïed". Prins Bernhax-d zeide voornemens te zijn Zaterdag uit de Verenigde Staten ixaar Nederland te vertrekken. Hij zeide het vol gende jaar wederom een reis naar Zuid- Amerika te zullen maken, indien de Neder landse regex-ing zulks wenste. De Prins achtte het zeer nuttig, dat Nederlandse journalisten hem hadden vergezeld, ..alleen reeds om de aandacht der Nederlanders op deze landen te vestigen en te wijzen op de mogelijkheden, gezien door een Nedex-landse bril." Lagerhuislid deed Bevin „onbehoorlijk" voorstel Het Britse socialistische Lagerhuislid Thomas Dx-iberg stelde minister Bevin voor „met beide handen" het voox-stel van de Amex-ikaanse senator McMahon aan te nemen, die heeft voox-gesteld een interna tionaal beheer van de atoomkracht tot stand te brengen, gepaard gaand met het door alle landen ter wereld beschikbaar stellen van een groot gedeelte van de thans voor landsverdedigingsdoeleinden gebruikte gelden voor opbouwende doeleinden. Bevin verwierp het denkbeeld van zijn partijlid, daar hij het „hoogst onbehoorlijk zou achten zich officieel of niet-officieel achter dit voorstel te scharen, zolang het nog niet door de Amerikaanse regering is overgenomen". Het woord is aan Anonymus: Wees niet te critisch over dc fou ten van uw vrouw. Misschien zijn het juist die fouten die haar belet hebben, een betere man te krijgen. Seretse Khama zal misschien naar huis mogen (Van onze correspondent in Londen) De dingen begonnen er Woensdag voor Sex-etse Khama iets beter uit te zien, dank zij de protesten, welke het optreden van de regering allerwege had uitgelokt. Se retse stuurde reeds een telegram naar zijn in Serowe, de hoofdstad van Beï- sjoena-land, achtergebleven vrouw: „Ver wacht spoedig x-egeringstoesiemming om huiswaarts te keren". De nieuwe minister voor het Gemene best Gordon Walker heeft sinds deze affaix-e, waarmee hij ongelukkig debuteer- de, geen ogenblik rust meer gekend. Voor zijn woning staat nu dag en nacht een rechercheur. Waar hij gaat, wordt hij door een politieman vergezeld, omdat de stem ming onder de talrijke kleurlingen in de Bx-itse hoofdstad geladen is. Er heeft' zich uit heix x-'eeds een „strijdcomité" gevormd, dat buitengewoon actief is. De ongehoor zaamheidsbeweging welke zich als gevolg van de Britse maatregel in Afrika ontwik kelt, heeft in Londen bezox-gdheid gewekt. Het is een sneeuwbal, die een lawine kan vex-oorzaken onder de gekleurde rassen van het Britse imperium. Het ergste voor de regering was, dat over deze onverkwikkelijke aangelegen heid een conflict dreigde binnen de La- bour-fractie in het Lagerhuis, iets wat de partij zich op het ogenblik allerminst kan veroox-loven. Attlee moest Woensdagmid dag in een speciaal bijeengeroepen beslo ten fractievex-gadering ernstige critiek aanhoren over het tegenover Seretse ge nomen besluit. Een aantal socialistische Kamerleden is van oordeel, dat de regering in deze zaak veel te ruw en ontactisch is opgetreden en drong aan op een wijziging van haar houding. Men neemt aan, dat het geheim gehouden rapport over Seretse door een speciale commissie van ondex-- zoek opgesteld, zich gunstig over hem uit spreekt. De regering wil een openlijke demonstratie van het misnoegen der eigen volgelingen voorkomen. De enige uitweg is daarom, dat een com promis gevonden dient te worden, waarbij Seretse tijdelijk wordt toegestaan naar huis terug te keren, ixx elk geval om daar aanwezig te zijn als in Juixi zijn kind ge- 'boren wordt. Aan de tex-ugkeer van Se retse zal de regex-ing natuurlijk bepaalde voorwaarden vex-binden. Vermoedelijk zal hij spoedig na de geboorte van de baby het land weer moeten verlaten. De regering zal in het parlement ophel dering moeten geven, waarom zij Seretse's aanbod om voor een proeftijd van twee jaar naar zijn land terug te keren en een democratische regeringshervorming in te voeren, van de hand heeft gewezen. De minister zal ook ixx het Lagerhuis de juri dische gronden moeten uiteenzetten, waar op Seretses verbaixning gebaseerd is. Ook ontmantelings-rel te Hamburg De Duitse politie belette Woensdag 60 Duitse communisten het hoofdkwartier van de Britse commissaris te Hamburg binnen te dringen. De demonstranten, onder- wie leden van de „vrije Duitse jeugd", wilden de commissaris spreken en protesteren tegen de voorgenomen ontmanteling van een droogdok te Hamburg en tegen de ver oordeling van twee commxxnistische jour nalisten door een Britse rechtbank te Hann over. De politic heeft vier betogers gearresteei'J en pamfletten in beslag genomen. De sociaal-democratische burgemeester van Hamburg, Max Brauer, heeft in een brief aaix de Britse commissaris voor Ham burg, John Dunlop, protest aangetekend tegen de voorgenomen ontmanteling van het droogdok op Zaterdag. De maatregel was volgens de burgemeester niet alleen zeer kostbaar maar ook schadelijk voor tiet prestige van het Bi-itse bestuur-. De minister-president van Beneden-Sak sen, Heinrich Kopf, heeft heden tegenover een vertegenwoordiger van Reuter te Bonn verklaard, dat de West-Duitse autoriteiten stappen zullen doen om degenen, die cleel hebben genomen aan de wanordelijkheden te Watenstedt-Salzgitter, welke verband hielden met het ontmantelen door de Brit ten van de voormalige „Herman Goering"- staalfabrieken aldaar, gerechtelijk te doen vervolgen. De Amerikaanse Hoge Commissai-is John McCloy is uit Washington in Duitsland teruggekeerd. Bij zijn aankomst te Frankfort verklaarde hij, dat „het de vaste politiek van de Ame rikaanse regering blijft de ontmanteling of vernietiging van alle gebouwen en uitrus ting te Watenstedt-Salzgitter, welke in het bijzonder geschikt zijn voor het vervaar digen van staal of voor militaire doeleinden, te steunen." VRIJ ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don- 8 dei-dagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen. Matige tot vrij krachtige en aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en Zuid- West. Vrij zacht. 17 Maart: Zon op 6.51 uur. onder 18.47 uur Maan op 6.47 uur onder 17.34 "uur Hoog cn laag water in IJmuidcn Donderdag 16 Maart: Hoog water: 2.42 en 15.00 uur. Laag water: 10.30 en 22.59 uur. Vrjjdag 17 Maart Hoog water: 3-22 en 15.35 uur. Laag water: 11.14 en 23.37 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1