Pleisterplaats voor „slaven van de weg" Amerikaanse anarchie in de aether Hechte band tussen Haarlem en de drukkunst wordt in Philadelphia gedemonstreerd De kleine wereld Donderdag 16 Maart 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsehe Courant 3 's NACHTS IN „DE UIVER" Waar chauffeurs van 35-tonners de benen strekken Overdag: is het te druk op de weg: voor hen. voor de chauffeurs op de enorme vracht auto's. Grote trucks met oplegger, die een totaal gewicht hebben van tien tot 35 ton. Zij rijden 's nachts, oplettend de brede stroom licht van hun koplampen met de ogen volgend. En 's ochtends, als u en ik ons nog eens omdraaien, remmen zij hun ge vaarte op de plaats van bestemming en beginnen af te laden. Wat dat dan ook moge zijn: groente of vis, sinaasappelen of vlas. Zij rijden naar Bcesd en naar Saarbrücken, naar Noord-Scharwoude en naar Kopenhagen, naar Sneck, naar Brussel en naar Lille. Zü noemen zichzelf ,.de slaven van de weg", maar wie hen spreekt merkt hoe ge willige slaven dit zijn. Zij houden van de weg. En zij houden ook van het kroegje langs de weg. Af en toe moeten zij de benen eens strekken, eer- kop sterke koffie drinken en zich de handen warmen. Er zijn maar wei nig plaatsen in Nederland, waar zij daar voor 24 uur per dag terecht kunnen, 's Nachts blijven hurj kansen beperkt tot een koffietent bij Roosendaal, bij Scher- penzeel, bij Voorthuizen en bij Doornspijk. En dan ..De Uiver". Ook een kleine, houten koffietent, even voorbij Sassenheim langs de weg naar Den Haag. Het is daar ?s nachts maar weinig stiller dan overdag. Er achter ligt een enorme parkeerplaats, waar naast elkaar de bak beesten van tien en twintig en dertig ton worden geparkeerd, zolang de heer en meester over de machtige Dieselmotor zichzelf aan koffie met een broodje laaft en even de ogen dicht doet. Want straks gaat hij weer door met kilometers vreten, hon derden kilometers achter elkaar. Binnen is het wel warm, maar niet ge zellig' in de betekenis, waarin men een cafétje gezellig kan vinden. Harde houten stoelen om kale tafels, met aan de muur reclames voor al die onschuldige dranken, die ons overal in felle kleuren worden aan geprezen. Met plaatjes van ontstel lend mooie meisjes, die deze dfankjes drinken op een zon-beschenen strand onder een onwaarschijnlijk blauwe hemel. Die meisjes lijken al heel weinig op hun plaats in deze mannenkroeg, waar op slordige manier over de stoelen verspreid on geschoren mannen in overalls zitten te snurken of te doezelen of elkaar, sterke verhalen vertellen op dezelfde manier waarop zeelui dat doen of vliegers. Want zij zijn van de „grote weg". En wie daar dag in, dag uit op „zit" heeft veel te ver tellen. Over douane en gladde wegen en beeldschone liftsters en mist. Want mist vooral is de grote vrees voor al die chauffeurs. Piet van der Sluis uit Boskoop is nu al vele jaren chauffeur, maar zijn vrees voor de mist heeft hij be waard. Dan kruipt zijn twintigtons truck 1 met aanhangwagen die toch al nooit harder rijdt dan veertig of vijf en veertig kilo meter, over de wegen en zit Van der Sluis voorovergebogen over zijn stuur naar voren te turen. Toen wij hem spraken was hij met zijn wagens vol meël op weg naar Friesland. Het was toen ongeveer één uur. Snel rekende hij uit: „Vannacht nog in Friesland, lossen en dan door naar Gro ningen. Morgennacht weer terug naar huis. En dan weer een andere rit. Veel lifters staan er niet meer tegenwoordig. Maar op Zaterdag neem ik nog wel eens militairen mee. Ik heb er wel eens tachtig op mijn wagen gehad, toen ik leeg uit Drente te rugkwam". Ze rijden vrijwel allemaal in ploegen van twee. Piet Tamis en Dirk Leegwater komen net terug uit Lille in Frankrijk, waar ze wortelen heen hebben gebracht. Door hun aflossingssysteem hebben ze aan een st.uk door kunnen rijden; met het ge volg, dat ze goed 36 uur, nadat ze van huis in Noord Scharwoude gingen, alweer thuis konden zijn. Maar die vreugde thuis duurt maar kort. Dan komt er weer een andere rit. Misschien weer naar Frank rijk, misschien naar een ander land. En ze laten ons kiekjes zien van. zichzelf bij de 28-tons wagen in Denemarken en België en Duitsland en Tsjechoslowakije en Zifid- Frankrijk. Overal in die landen dreunen op gezette tijden de zware motoren van die wagens met GZ en NL nummerborden. Ze wachten nu op een vakgenoot, met wie ze tegelijk uit Lille zijn vertrokken. Hij is blijkbaar wat achter geraakt, of misschien wel langs de weg gaan slapen, want hij rijdt alleen op een achttons Ford je", zegt Tamis. Er klinkt wat goedaardige spot in zijn stem ais hij over een dergelijk klein wagentje spreekt. Dat telt maar half mee voor de chauffeurs op die twintig meter lange gevaarten. Beiden dragen een rood-blauw speldje van „Les Routiers Européens", een inter nationale organisatie van „slaven van de weg". Wie daar lid van is, ondervindt er overal langs de weg in Europa de voordelen van. Ook buiten op „De Uiver" staat een metalen bord van deze vereniging. Tegen drie uur in de nacht begint het vol te lopen in „De Uiver", die zijn naam kreeg naar aanleiding van de Nederlandse prestaties in de Melbourne-race in 1934. Overal zitten en hangen nu de chauffeurs. Hendrik Verver uit Alkmaar heeft zijn zoontje van tien jaar bij zich en de kleine Freddie ziet er uit, alsof hij nog nooit van zijn leven zo'n slaap heeft gehad. Maar zodra vader de elftonner weer start, wordt hij wakker om verder te genieten van de grote voor vader Verver kleine tocht naar Rotterdam. Deudekom en W. Kooiman waren al de vorige middag met een wagen vol vis uit IJmuiden gegaan en hadden die overal in het Zuiden naar de winkels en de venters gebracht. De meesten moeten zij uit bed bellen, maar de vishandelaren zijn er aan gewend, zeggen zij, en ze krijgen niet veel kwade gezichten. Ze maken drie van zulke tochten - in de week. Met tonnen vis in kleine kistjes en ijs tussen de verschillende lagen vis. Piet van Zoen is een van de bazen van „De Uiver". Hij staat nu al sinds October vorig jaar in de nachtdienst van tien uur 's avonds tot zes uur 's ochtends. Maar hij klaagt er niet over. In zijn eentje bedient hij alle klanten, ook als het eens erg druk is en hij bovendien nog telkens de benzine pomp moet hanteren. Want die grote vrachtwagens drinken benzine als water. Van Zoen kent alle chauffeurs, die gere geld 's nachts in „De Uiver" komen. Hij kent hun voornaam en hij kent de achter naam. die in grote letters op hun wagen slaat. Meestal is dat hun naam niet, maar dat maakt voor deze Van Zoen niets uit. De chauffeurs hebben een voornaam en de achternaam van hun baas. Dat is de sfeer in zo'n kroegje langs de weg. 1-Iard en toch genoegeiijk. Niet ge zellig, maar toch vol sfeer. De sfeer van een korte rust tussen het harde werk door. De chauffeurs houden van hun vak. Velen van hen komen zeer vaak in het buiten land en hun leven blijft voortdurend vol afwisseling. Zij zijn de zeelui van het land. Zij komen wat vaker thuis dan de varens gezel en zij slapen nog ongeregelder. Want er zijn maar weinig „Uivers" langs de weg en het slapen in een auto is niet iets wat men deze mannen hoeft te benij den. Het is een zwaar leven op de bok van een wagen van tientallen tonnen. Maar zij zijn er wel tevreden mee. E. P. Radio-Luxemburg bleef weer op de lange golf Euen de ogen dicht. Inzending van het Grafisch Museum op de „Holland-Fair" De grote golflengtewisseling die zich gis ternacht heeft voltrokken is wel met veel minder tam-tam gepaard gegaan dan die van zestien jaar geleden, hoewel er toen veel minder en veel minder krachtige sta tions bij betrokken waren, en deze lang niet zo ingrijpend van aard was als thans. Wij herinneren ons, dat toen de gehele nacht werd besteed aan het opnieuw af stemmen der stations, die ieder op een vastgestelde tijd zich gedurende enkele minuten moesten melden, waarop het con trole-centrum van de „Union internatio nale de Radiodiffusion" te Brussel via de zender Parijs-Radio meedeelde of het sta tion al of niet zijn juiste plaats in de aether had ingenomen. Woensdagnacht werd er wel flink ge- tuut en getoeterd door zenders die eens een proef namen, doch er was geen aether- agent 'om de weg te wijzen. Toen zoals nu waren er landen die zich aan de voorgeschreven regeling niet hiel den en daaronder nam Nederland de voor naamste plaats in, want onze omroepen hadden overwegende bezwaren tegen het verlaten van de lange golf, waarin de 1875 meter aan Roemenië was toegewezen. Men kent de gevolgen: Brasov won het van Kootwijk, waarop de steunzender op de 415 meter werd gesticht, thans ons be langrijkste station. Een andere delinquent van toen is bij de jongste verhuizing recidivist gebleken: Radio Luxemburg, dat in 1934 reeds naai de 240 meter moest en nu naar de 209, doch zich blijkbaar muurvast op de 1293 meter ten detrimente van Denemarken heeft genesteld. Van de drie reclame-zenders die Europa „rijk" is, heeft alleen Monte-Carlo zich aan de afspraak gehouden. Het station was gisteravond met zijn aanprijzingen voor apéritifs, slaapmiddelen, tijdschriften, ze pen, parfums en andere verdienstelijke producten op 205 meter te horen. De derde in de reclame-bond is Andorra, dat eigenlijk op de internationale golf op de 202 meter thuis hoort en gisteren ergens tussen de 365 en 370 meter zweefde. We kunnen ons overigens de weinige animo voor een plaatsje in het aetherhuis beneden de 250 meter wel voorstellen. Het is daar een gedrang van je welste, hetgeen met fluittonen en knorgeluiden gepaard gaat. Bovendien zijn deze golven bijzon der gevoelig voor fading, zodat een mars van Sousa het ene ogenblik een wiegeliedje in de verte lijkt en het volgende de luid spreker uitschalt of er een politieke ver gadering mee aangevuurd moet worden. De keurige B.B.C., die zich netjes aan de voorschriften hield, zal zich wellicht met weemoed de dagen herinneren, dat de krachtzender Ottringham de Europese dienst op de 1807 meter vertegenwoordig de in plaats van op de 232 zoals thans het geval is. Daarentegen zullen de liefhebbers van highbrow-programma's van het „Third SCHOONMAKEN, VERNISSEN en RESTAUREREN van oude en moderne schilderijen en prent KUNSTHANDEL 7 /M z- HAARLEM WAGENWEG 102, TEL. 14011- GR. MARKT 14, TEL 12068 voor Haarlem DONDERDAG 16 MAART Krclagehuis: Damesbeurs 10 tot 5 en 7 tot 11 uur. Spaarne: „Dolende ridders", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: .,De Ben gaalse lanciers", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Eroica", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Slangenkuil", 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „The third man", 14 j., 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. City: „Onder het asfalt van New York", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 17 MAART Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. Kre- lagehuis: Damesbeurs 105. 711 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. De „Holland Fair", die in het begin van Mei in een deel van het reusachtige gebouw van Gimbel Brothers in Philadelphia wordt geopend, zal niet alleen het Nederlandse bedrijfsleven een welkome gelegenheid bie den de zakelijke betrekkingen met de Nieu we Wereld te verstevigen en uit te breiden, zij zal tevens de Amerikaanse bezoeker een overzicht mogelijk maken van de belang rijkste historische en hedendaagse Neder landse cultuuruitingen. Voor de bewoners van Haarlem zal het belangwekkend zijn te vernemen dat een aanzienlijke ruimte op de „Holland Fair" ter beschikking is van de Grafische Inrich ting Joh. Enschedé en Zonen N.V. Daarbij moet worden opgemerkt, dat het eerbiedwaardige bedrijf aan het Klokhuis- plein niet is vertegenwoordigd als commer ciële onderneming, doch uitsluitend omdat de Amerikaanse organisatoren van dc „Hol land Fair" hebben gemeend in Joh. En schedé en Zonen dc beste vertegenwoordig ster te hebben gevonden voor de ontwik keling van de drukkunst hier te lande. Zij hebben tevens overwogen, dat het op zich zelf reeds een merkwaardigheid is, dat een bedrijf van de omvang als dat van de En- schedé's door de eeuwen heen toch in han den van cén familie is gebleven. Zo staan de kisten met schilderijen, boe ken, kranten, prenten, lettermateriaal en wat niet al gereed voor de verscheping. Wie straks in Philadelphia de voor de drukkunst gereserveerde zaal zal betreden, zal onmiddellijk worden geconfronteerd met het centraal opgestelde beeld van Lou- rens Janszoon Coster, dat op een kast wordt geplaatst waarin enkele der interessantste, op de oudste druktechnieken betrekking hebbende stukken te zien zullen zijn. Van de in het Frans Halsmuseum be waarde Costeriana zal de „Spieghel der menscheliker Behoudenisse" de reis naar Philadelphia maken, waartoe het Haar lemse gemeentebestuur zijn medewerking heeft verleend. Tezamen met een in zand gegoten zetvorm argument in de 'nu ook in Amerika weer actueel geworden strijd vraag: Coster of Gutenberg? dat wellicht de balans ten gunste van de Haarlemse pionier zal doen doorslaan zullen origi nele vijftiende-eeuwse matrijzen en hand- gietinstrumenten de belangstellende een in druk geven van de moeilijk te overschatten cultuurhistorische waarde van het Grafi sche Museum dal alle werkelijk importante stukken betreffende de ontwikkeling van de typografie in zich verenigt. Het beeld van Coster wordt geflankeerd door de geschilderde portretten van Izaak en diens zoon Johannes Enschedé, respec tievelijk stichter en bouwer van het bedrijf. Aan Izaak's zijde de man van de „Op rechte" worden twaalf exemplaren uit de periode 1776 tot 1784 van 's werelds oud ste krant opgehangen, waarin berichten en artikelen over de Amerikaanse vrijheids oorlog zijn opgenomen. Ten gerieve dei- bezoekers wordt hieraan een Engelse ver taling toegevoegd. De collectie zou niet compleet zijn zonder het duidelijke bewijs dat de „Oprechte" in 1940 nog springlevend was: een nummer van 10 Mei met zijn proclamaties en frontberichten. Aan de kant van de oprichter van de lettergieterij, Johannes I, zal men gravures van Van Koorde en oude letterproeven aantreffen. Tegenover diens voorvaderen wordt het portret van de oudste nog in leven zijnde firmant, de tegenwoordige president-direc teur B. F. Enschedé geplaatst. Deze wand is gewijd aan het moderne drukwerk, waarbij de nadruk niet valt op de firmanaam, doch op de artistieke ont werpers. Een keur van voortreffelijke re producties en specimen van de oudste en allernieuwste postzegels en bankbiljetten voltooien de verzameling. De zijwanden wonden gebruikt om de hechte band tussen „Enschedé" en Haarlem te demonstreren, waartoe stadsgezichten en een plattegrond uit de befaamde atlas van Blaeu worden opgehangen boven een dooi de heer Gerbrands vervaardigde genealogie van deze Haarlemse drukkersdynastie. Links en rechts zal men nog in verrukking kunnen geraken bij het zien van vele fraaie pagina's en waardevolle manuscripten of van de vitrine met de beste bibliofiele uit gaven der firma. Jhr. W. van Andringa de Kempenaar zal gedurende de tijd van de expositie in Phi ladelphia als vertegenwoordiger van de Grafische Inrichting optreden. ZOJUIST ONTVANGEN yitrlé. uet" GEN.CRONJESTRAAT 129 HAARLEM - TEL 11385 Ongeluk bij Stork Hijsch Op de werf van Stork Hijsch aan de Waarderweg was de zes en dertigjarige arbeider F. G. H. bezig met het aanbrengen van een electrische rail aan een installatie toren, 'welke was bevestigd aan de onder zijde van de baan van een in aanbouw zijnde kolentransportinstallatie. De arbeider stond daarbij op een ladder, welke op het tweede platform van deze installatie was geplaatst. Toen hij beide handen moest ge bruiken verloor H. zijn evenwicht cn sloeg achterover op een drie en halve meter lager gelegen vloer van het platform. De man, die over pijn in zijn rug klaagde is naar het ziekenhuis Joannes de Deo over gebracht, waar bleek, dat hij een schedel fractuur had opgelopen. Een gevaarlijk spelletje Enige jongens die Woensdagmiddag op hel Rijklof van Goensplein speelden staken met een stok naar de vielen van passerende wielrijders. Het gevolg was, dat een vijf tienjarig meisje met haar rijwiel over de kop sloeg en met een lichte hersenschud ding- moest worden vervoerd. Bijeenkomst voor „De Lichthoeve" Ten bate van het kindertehuis „De Licht hoeve" te Garderen zal op 21 Maart in het Concertgebouw een bijeenkomst worden gehouden. Voor deze avond wordt grote belangstelling verwacht, omdat de bewo ners uit Haarlem en omgeving het werk van „De Lichthoeve" bijzonder hebben ge steund, speciaal in de periode, dat het kin derhuis in Santpoort was gevestigd. Op 12 Augustus 1923 is het werk begonnen en in de loop der jaren bijzonder uitgebreid. Toen Santpoort verlaten moest worden en het werk in Garderen werd voortgezet hebben de Haarlemmers „De Lichthoeve" niet ver geten. Muziek programme" met genoegen geconstateerd hebben, dat de serieuze klanken daarvan op de 464 meter redelijk goed doorkomen. Over de Amerikanen in Duitsland, die zich in tegenstelling tot Russen die over heel wat uitstekende zenders beschik ten Engelsen cn Fransen niets van alle overeenkomsten hebben aangetrokken en er maar zo'n beetje op los blazen, zijn al heel wat boze woorden gesproken. Hadden de Amerikanen zich accoord verklaard met de conventie van Kopenha gen, dan zou Duitsland thans ook de be scheiden positie innemen die het past. Bo vendien hebben de Amerikanen niet min der dan acht golflengten in beslag genomen voor de aaneenschakeling van jazzplaten, die als American Forces Network bekend staat. Vooral de stations in de Franse zone ondervinden hinder van deze aether-anar- chie. Van Frankrijk was nog weinig te mer ken gisteren; alleen Rijsel kwam bevredi gend door. Ook Beromiinster hebben wij vergeefs gezocht aan dc top van de mid dengolven. Het is trouwens opvallend dat. waar er beneden de 300 meter op iedere streep van de condensator een station is tc vinden, tussen vier- en vijfhonderd meter grote gapingen van stilte vallen. Voor Nederland ziet het er naar uit, dat de nieuwe regeling voor beide Hilversums zeer voordelig is. Van storingen door andere stations viel gisteren ten minste niets te bespeuren. Maar ook in aetherland is men er nooit zeker van of men inwoning krijgt. Een koninklijk instrument op hel jeugdconcert tezamen met de H.O.V. Een jeugdconcert met orgel, dat was nog niet voorgekomen. Het was dan ook een goed idee een belangrijk deel van het pro gramma, dat Woensdagavond voor de Ver eniging voor muzikale ontwikkeling der schooljeugd door de H.O.V. gegeven werd, te wijden aan het koninklijk instrument dat het podium van de Haarlemse concert zaal siert en dat om zijn zeldzame kwali teiten in binnen- en buitenland vermaard is. Dit laatste heb ik eens kunnen onder vinden toen ik, een jaar of vijftien geleden, te Rome kennis maakte met de bouwer van het orgel in het Augusteo. Toen deze hoorde dat ik uit Haarlem kwam, begon hij vol geestdrift de orgels van onze Grote Kerk en van onze concertzaal te roemen. Hij wist er alles van te vertellen, kende hun geschiedenis, hun dispositie en hun karakter. Nochtans had hij ze nooit gezien of gehoord; hij kende ze alleen uit vak boeken en van reputatie. Maar hij bekende dat het de verwezenlijking van een lang gekoesterde droom zou betekenen, indien hij er eens de reis naar Haarlem voor zou kunnen ondernemen. De meeste Haarlemmers beseffen nau welijks hoe rijk wij zijn aan orgel-bezit en op dit punt bevoorrecht boven andere cultuur-steden. De belangstelling voor het zeldzame Cavaillé Coll-orgel van onze con certzaal is in ieder geval beneden het peil dat men redelijkerwijze zou mogen ver wachten, hetgeen wij hoofdzakelijk menen te mogen wijten aan een tekort aan kennis en begrip van het instrument en van de bijzondere eigenaardigheden die de echte de enig goede orgelmuziek bezit. Ook daarom was het een goede en zeer nuttige zet van de organisatoren om „orgel" en „orgelmuziek met orkest" op dit jeugdconcert eens een beurt te geven. De gespannen aandacht waarmee de jongelui de verklaringen volgden omtrent samen stelling en techniek en mogelijkheden, die Marinus Adam ten beste gaf en Albert de Klerk met korte improvisaties illustreerde, toonde wel zeer duidelijk, dat deze les en demonstratie doel troffen. Natuurlijk moest de commentator zich tot de hoofdzaken be palen. Zo leerde men het verschil kennen tussen de verschillende lip-pijpen (pre- stant", fluit, gamba), het effect van de tong werken (hobo, trompet, bazuin), de ver deling over drie klavieren en pedaal, de toon-omvang van de registers en het to taal-geluid van alle registers te zamen. Hoe mooi de combinatie van orgel en orkest kan wezen werd vervolgens aangetoond met een zeer geacheveerde vertolking van het Concert no. 4 in F van Handel. Vervolgens werd voor orkest de ouver ture „Coriolan". van Beethoven in behan deling genomen. Adam haalde de historie van deze Romeinse veldoverste aan om het stugge karakter van het hoofdthema der ouverture te verklaren; verder wees hij op de werkwijze van Beethoven om zijn thema's uit korte motieven op te bouwen, hetgeen door het orkest dat deze avond onder leiding van Toon Verhey speelde werd aangetoond, evenals het „vrouwe lijke" karakter van het neventhema en het tragische verloop van de slot-periode, de zogenaamde coda. In haar geheel uit gevoerd, maakt» de ouverture een tref fende indruk. Tenslotte kwam in behande ling de Onvoltooide Symphonie van Schu bert, type van romantische gevoeligheid in melodie en klankkleur. De jeugd kon het er mee doen deze avond; zij moge het wel waarderen dat zij op een dergelijke wijze ingeleid wordt in het paradijs der toonkunst. JOS. DE KLERK IJshockey Nederland kansloos verslagen door Verenigde Staten Dc wedstrijd tussen de Verenigde Staten en Nederland is geëindigd in een 171 over winning voor de Amerikanen. Dc tussen- scores luidden 70, 20, 81. De eindstand in groep c luidt thans: Zweden 2 2 0 0 4 183 Ver. Staten Nederland 2 0 0 2 0 1—27 Zweden en de Verenigde Staten gaan dus over naar de eindgroep. Nederland, Frank rijk en België zullen elkaar in het troost - tournooi ontmoeten. De verdere uitstaren hebben als resultaat opgeleverd, dat de volgende landen geplaatst werden in de eindronde: Verenigde Staten, Zweden, Canada. Zwitserland, Groot Brit- tannië en Noorwegen In de eerste periode van de wedstrijd Verenigde StatenNederland werden onze landgenoten volkomen overspeeld. Door hun veel hogere tempo en superieure stickvoe ring vormden de Amerikanen een voort durende bedreiging voor het Nederlandse doel. Een enkele maal kon door een plotse linge uitval een Nederlandse aanval worden opgezet, doch gevaarlijk waren deze schaarse pogingen nooit. Amerika leidde met 70. In de tweede speeltijd vergrootte het team van de Verenigde Staten zijn voorsprong tot 9—0. Ook in de laatste periode waren de Ameri kanen veruit de meerderen en de Neder landse aanvallen, gebaseerd op lange passes, konden niets uitrichten tegen de uitstekende schaatstechniek der Amerikanen, die de Nederlandse aanvallen steeds tijdig onder braken. Het enige Nederlandse doelpunt ontstond in de laatste minuut, na een serie van opeen volgende aanvallen, toen De Laet van dicht bij inschoot uit een pass van Schwencke. De vele toeschouwers, die in spanning ge wacht hadden op tenminste een enkel Neder lands doelpunt, juichten onze ploeg enthou siast toe. Canada versloeg het Belgische team met 330. De tussenstanden waren 140. 100. 9—0. De eindstand in groep b is: Canada 2 Aardsdieven Het is een paradijs van een land als ge dat zo op die reclameplaten ziet, dat Italië. Ze kunnen het misschien wel wat mooier uitschilderen dan het is, maar het moet toch een land zijn als een stuk dat uit dc hemel is gevallen. Op die reclameplaten staat een frisse palmboom met zijn groene kruin ge bogen naar een oneindigheid van blauw, een zee. een vlakte van aquamarijn. Dat land is het zonnige balcon van Europa, van waar ge ver naar het Zuiden kunt zien. Daar kunt ge aan de oevers van het Lago- dit of Lago-dat de appelsienen en rozijnen zien groeien of het niets is. Het komt niet te pas om zulk schoon land het land van de fietsendieven te noe men, dat hoort men wel eens nadat die tragische filmhistorie der Italiaanse fietsen dieven door dc wereld gegaan is. Maar het schijnt toch, dat men daar op dat vrolijke balcon zijn handen maar moei lijk kan thuis houden. Want nu vertellen de kranten weer dat de Italiaanse boeren ergens in het Zuiden op het dievenpad ge gaan zijn. En het stelen van fietsen is er niets bij. Want die boeren stelen grond, lap pen grond van hectares groot, zij stelen die op klaarlichte dag. waar de politie bij staat. Hebt ge ooit gehoord dat iemand zich op het politiebureau is komen beklagen en zeggen: Daar hebben ze vannacht mijn tuintje weggehaald? Neen, dit is iets nieuws, het is iets bijzonders en wij hier hebben daar zozeer geen ervaring in. Het kan zijn dat wij daar nooit van ge hoord hebben, maar zo zijn er in dat schone Italië wel meer dingen waar wij geen er varing in hebben. Want waar de zon zo gedurig en zo fel te schijnen slaat, zijn de schaduwen zo zwart ais het maar kan. Er zijn veel schaduwen in het zonnige Italiaanse land, daar ziet ge op de reclame platen niet veel van. En wat ge ook niet ziet, zijn de martelgangen die cr gegaan worden, de vreugdeloze ellendigcn staan cr niet op uitgetekend. Want zo een plaat moet kleurig en vro lijk zijn, daar kunt ge geen grauwe verf voor gebruiken. Daar moet veel vrolijk groen en rood en geel bij te pas komen. Ge kunt er van denken wat ge wilt en ge kunt zeggen dat gestolen goed niet gedij t: Dat zal wel zo zijn. Maar ge moet het er varen, met uw kindertjes en uw familie in dat weelderige land of waar ook ter wereld zo ver naar de laagte gezakt te zijn dat ge met een andermans fiets of andermans grond de levens moet zien te redden. Daar op het Zuidelijke Italiaanse platte land zitten de kleine, landloze boeren en armetierige dagloners te kijken met niets. Met minder nog dan waarmee Adam eens uit het paradijs geknikkerd werd. Want hij had de aarde voor zich, de woeste en ledige grond die zo wijd was als de horizon. Hij kon met zijn blote handen zijn dagelijks voedsel uit die aarde klauwen, daar groeide hier en daar wel wat waar die mens zijn vitaminen uit halen kon. En in zijn armoede lag de sleutel van de schatkamer der na tuur, zijn ellende leerde hem de wasdom te ontworstelen aan de bodem waarop hij liep. Zo staan die Italiaanse miserabelen in de wereld als de eerste mensen, maar er is een verschil dat ge niet zo licht moet vatten: In die wereld zijn de prikkeldraad en de borden met verboden toegang vèrrezen, zij staan daar vóór met holle kaken en zien de onbereikbare verten van bos en kreupel hout, woest als in de eerste dagen. Ver boden toegang lezen zij, het staat er op zijn Italiaans zo duidelijk als het maar kan. En zij vragen elkander-of dat alles is wat de mensen in die millioenen jaren sinds Adam hebben kunnen klaarspelen. Dan is het om zo te zeggen verkeerd aan de steel gestoken, vertellen zij elkander. Wij zullen daar op ons eigen houtje eens wat aan moeten doen. En zij breken de prikkeldraad af, zij zet ten hun spaden in de verse grond en zaaien het zaad dat hen met zijn vruchten voeden moet. Dat ploegen en dat zaaien onder een gouden zon, dat zoudt ge op reclameplaten kunnen zetten, daar kunt ge vrolijke verf voor gebruiken. Want de zon vraagt niet of de grond die zij beschijnt, gestolen is of niet. Zij staat de eeuwen lang op haar gemak over de wereld te zien, waar mensen komen en gaan, geboren worden en sterven in een eindeloze processie over kronkelende wegen. En zij schijnt over prikkeldraad cn politic- afzettingen heen, zij doet de zaden kiemen in de grond en zij stooft de appelsienen en rozijnen rijp met plezier voor ieder die ze plukken wil. Zij lacht om de borden met verboden toegang. Het kan erop staan in het Italiaans of in het Hottentots, zij lacht er niet minder om. Want waar zij staat aan de hemel is het te hoog om te zien hoe de mensen daar op de kleine wereld in hun wijsheid het leven hébben georganiseerd. Als zij het zien kon, zou zij misschien verdonkeren van droefenis. J. L. 4 46— 2 2 26—16 0 3—57 Zwitserland 2 10 België 2 0 0 Voetbal Manchester UnitedLiverpool 00 In de eerste divisie van de Engelse league werd een wedstrijd gespeeld. De uitslag luidt: Manchester UnitedLiverpool 00. Biljarten Om de Nobelsbeker Woensdagavond zijn de eerste partijen in ..Hof van Holland" gespeeld om de Nobels beker, De Biljartvereniging 1939 speelde een nederlaagwedstrijd tegen „Hof van Holland" en na de eerste avond was de stand 84 voor de thuisclub. De Thoolen (90) Van 1 Hof (90) Loerakker (110) Van Hemert (130) Dïnkla (160) Timmer (180) Nobels (250) Amersvoord (230) resultaten waren: 90 32 10 2,81 60 32 9 1,87 100 35 16 2,85 98 35 18 2,80 60 36 7 1.66 90 36 19 2,50 190 26 36 7.30 190 26 36 7.30 160 36 20 4.44 123 36 23 3,41 193 30 24 6.45 230 30 35 7,66 JAGT HORLOGEMAKER KI. Houtstraat 105 - Tel. 14448 FRIESE KLOKKEN Engelse Tafclklokken - Bim Bam klokken VERKOOP REPARATIE (Adv.) Kegelen J. J. Smolenaars kegelkampioen van Haarlem De laatste competitiewedstrijden van dc Haarlemse Kegelbond zijn gespeeld. „De Prins" werd wederom kampioen. Om het persoonlijk kampioenschap was de strijd zeer spannend. Eerste werd J. J. Smo lenaars (K.C. „O.D.O.") met een gemiddelde van 7.68. De eindstanden luiden: Eerst klas: gesp. gew. gel. verl. ht. pt. Dc Prins 16 12 1 3 5330 25 HBS 16 11 5 5374 22 LUMG 16 10 - 6 5079 20 ODO 16 8 1 7 5220 17 HVK 16 7 - 9 5155 14 Volharding 16 7 - 9 5112 14 Richten en rollen 16 7 - 9 4972 14 Haarlem 16 6 1 9 4968 13 NRV 16 2 1 13 4879 5 Tweede klas: DW EVA Naast de plank Frans Hals PAX Tiga Troes Zet h/m op HHC 1945 1945 Derde klas: Blijf sportief Comma Post 14 Aan de rol Zondag beginnen de voorwedstrijden om het kampioenschap van Nederland in Bussum. 16 14 2 4934 28 16 12 - 4 5012 24 16 11 - 5 5016 22 16 8 1 7 4726 17 16 7 - 9 4828 14 16 7 - 9 4804 14 16 6 - 10 4662 12 16 4 1 11 4754 9 16 2 - 14 4301 4 8 5 1 2 2204 11 8 3 1 4 2254 7 3 3 - 5 2101 6

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5