Haarlems Dagblad Acheson In het parlement, dat te beslissen heeft, is de CVP in de meerderheid „Westen moet zich verzekeren van daadwerkelijke Duitse hulp" Weerbericht 64e Jaargang No. 19503 Bureaux: Grote Houtstraat 93. Telefoon Adi tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 17 Maart 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie cn Oprcrljtc tjaartcmacljc Courant CXnno 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom TE BERKELEY in Californië heeft de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Dean Achcson de officiële stem der Verenigde .Staten doen horen en een nieuw beroep tot samenwerking op de Sovjet-Unie gedaan. Er is een reeks vrede lievende uitingen van Amerikaanse sena toren aan voorafgegaan. Gisteren konden wij nog vermelden dat Harold Stassen, een der voormannen van de republikeinse partij (die indertijd al eens met Stalin is gaan praten) een vredesconferentie op het hoogste niveau had aanbevolen. Wij in het zwakke, verdeelde Europa, vertoevend tussen de beide aaneengesloten grote mach ten in Oost en West, zijn reeds gewoon geraakt aan de ppompte afwisseling van twee geluiden uit deze geladen windstre ken. Het ene betreft steeds geweldiger bommen en heeft een alarmerende uit werking. Hel andere beoogt vrede en sa menwerking en klinkt enigermate'gerust stellend. Gelukkig dad op dit moment, nu 'juist een nieuwe lente begint, wij weer eens aan het vredige geluid toe zijn cn zelfs niet verschrikt worden door verkla ringen van atoomgeleerden, die waar schuwen tegen het gebruik van hun eigen producten. Zij zijn nu weer stil: zij zijn blijkbaar op weg naar hun volgende uit vinding, die het Westen zal bekendmaken, waarop het posten zal antwoorden dat het allang zover is. Men kan de loop van het nieuws op dit gebied langzamerhand met droevige zekerheid voorspellen. Als deze opmerkingen een ironische klank hebben kan ik dat niet helpen: de gang van zaken leidt er onvermijdelijk toe. Minister Acheson heeft een reeks van zeven punten genoemd die aangeven hoe de Sovjet-Unie zou moeten medewerken om vredelievend bestaan-naast-elkaar van Oost en West mogelijk te maken. Deze op somming. die u in kort overzicht van zijn betoog hiernevens vindt, bevat geen on bekende punten. De toon, waarin de mi nister het Amerikaanse beroep heeft ge daan, is niet bepaald vriendelijk. Gezien de omstandigheden en de wijze waarop de Sovjet-Unie zich pleegt te gedragen is een vriendelijke stemming ook nauwelijks te verwachten. En het is begrijpelijk dat Acheson zegt: wij willen wel onderhande len, maar niet om slechts ijdele hoop te wekken, die door nieuwe mislukkingen weer verdwijnen zou. Hij heeft dat toege licht. Hij heeft tot zijn hoorders gezegd: „Ik vrees dat ik u moet waarschuwen, geen al te grote verwachtingen te koesteren. Nie mand, die deze na-oorlogse jaren heeft meegemaakt, kan hoopvol gestemd zijn over het bereiken van overeenkomsten, waarin men vertrouwen kan stellen en die door Rusland in goed vertrouwen zullen worden nagekomen". Hij voegde eraan toe dat hij geen re.den heeft te ver onderstellen dat de Russen hun houding zullen wijzigen voordat de vooruitgang van het vrije deel der wereld er hen van zal hebben overtuigd dat in het voortduren dei- spanningen geen voordeel voor hen ligt. Dit alles is niet zeer opwekkend. Het betoog van minister Acheson wekt de in druk, dat hij door de aandrang in eigen land genoopt is tot het doen van een der gelijk aanbod maar in de kans op welslagen niet gelooft, tenminste niet nu. De wegen der diplomatie zijn ten allen tijde geheim zinnig geweest en deze geheimzinnigheid pleegt menigeen te doen aannemen, dat zeer bijzondere overwegingen aan haar be leid ten grondslag liggen. Menigeen is daar évenwei vaak teleurgesteld, als later de onthullingen kwamen en Witboeken wer den gepubliceerd. Daarom valt het moeilijk twijfel te overwinnen. Niemand zal ver wachten dat minister Acheson vriendelijk gestemd is tegenover de Sovjet-Unie. Maar welke zin heeft het eigenlijk, als men een maal een beroep op mensen doet want het zijn tenslotte altijd mensen tot wie men spreekt: „de Sovjet-Unie" is geen levend wezen om het in zulk een kleed van achterdocht en ongeloof te steken? Is dit menskundig-juist? Men is geneigd het begrip diploni^tie eens even buiten be schouwing te lalen en het ruimere, maar in de werkelijkheid meer omvattende begrip mensenkennis ervoor in de plaats te stel len. Dan kan men niet optimistisch zijn over de toon van minister Acheson. Met verbazing hebben wij indertijd gelezen over de jacht op verondersteld-communistisch- gezinde Amerikanen, die een paar jaar ge leden in de Verenigde Staten werd ingezet en die tenslotte noopte tot het intrekken van de ongegronde beschuldigingen tegen talloze mensen. Het bericht dat zelfs de „reizende ambassadeur" dr. Philip Jessup dezer dagen hals-over-kop naar huis moest reizen, omdat men hem van het een of ander verdacht en voor een commissie van onderzoek wilde doen verschijnen, heeft opnieuw aangetoond dat men in Amerika niet alleen verschrikkelijk achterdochtig gestemd is het doet denken aan de ach terdocht van de Russen maar bovendien nerveus en opgewonden. Amerika is geneigd overal spoken te zien. Zijn wij in Europa zo oud. dat wij daarom menen dat men ook in moeilijke omstan digheden het hoofd koel moet weten te houden en een beroep tot samenwerking tot wie men het ook richt met inzicht in de menselijke natuur moet formuleren? Het is een weinig aantrekkelijke gedachte dat anderen en wij tot grote opofferingen voor defensie genoopt zouden worden om dat twee regeringen van grote staten zozeer door wantrouwen jegens elkaar bevangen zijn dat zij een vorm van samenwerking, die bereikbaar zou zijn, daardoor niet kunnen vinden. R. P. Mustang bij Belawan neer gestort; piloot vermist DJAKARTA, 17 Maart. (Aneta). In de omgeving van Belawan is een „mustang" door onbekende oorzaak neergestort. Twee mustangs cirkelden ten afscheid rond de „Plancius" van de K.P.M., toen het schip de haven verliet. Plotseling stortte een der toestellen in de haven en verdween onder de oppervlakte. De piloot is niet ge vonden en de bergingspogingen van de koninklijke marine zijn nog niet Het hoofdbestuur van de Nederlandse Bioscoopbond heeft aan de directies van de bioscoopondernemingen geadviseerd om evenals andere jaren de bioscopen op dc nationale herdenkingsavond op Donderdag 4 Mei na 18.00 uur te sluiten. Koning Leopold zal terugkeren Ook deel der Liberalen zal zijn terugkeer steunen Onze Belgische correspondent telefoneerde ons hedenmorgen: Koning Leopold de Derde van België zal naar zijn land terug keren na zes jaar ballingschap. Dit is inderdaad de enig juiste interpretatie, welke men aan de hieronder vermelde boodschap van dc Koning kan geven. In de loop van de volgende week zullen te Brussel de voorbereidingen worden ge troffen voor de historische parlementszittïng. welke door staatsminister Frans van Cauwelaert zal worden gepresideerd. De terugkeer van de Koning zal dan misschien reeds eind Maart of begin April kunnen plaats hebben. In geen geval zal de Koning vóór de afschaffing van de wet terugkeren. Het is echter niet uitgesloten dat Leopold dc Derde onmiddellijk na de afschaffing van de wet van 19 Juli, dus in de loop van de volgende weck. terugkeert. Dat dc socialistische en communistische vakverenigingen een algemene staking zouden uitroepen, wordt intussen steeds onwaarschijnlijker. Sinds gisteren zijn in België echter wel onofficiële stakingen uitgebroken, die vol gens berichten van heden in omvang toe nemen. Vooral in de Borinage wordt dc toestand bedenkelijk. Vele mijnen liggen reeds stil. In de metaalbedrijven valt' ook een toenemende werkweigering te consta teren en de spoorwegen worden liier. en daar gehandicapt door afwezigheid van personeel. GENÈVE, 16 Maart. (Reuter). Koning Leopold heeft verklaard dat het Belgische parlement moet beslissen over de vraag of hij op de troon moet terugkeren. Koning Leopold zeide, dat hij, wanneer het parlement zou besluiten, dat hij van zijn prerogatieven diende af te zien, zou aftreden om Beigië te behoeden voor ernstige politieke wanorde. De secretaris van Koning Leopold heeft hedenmiddag te Pregny voor de voorzit ters van Kamer en Senaat, de heren Van Cauwelaert en Gillon, in afwezigheid van eerste minister Eyskens, een verklaring van Koning Leopold voorgelezen. De Koning betoogt in deze verklaring dat de volksraadpleging op onbetwistbare wijze heeft uitgewezen, dat het grootste deel van de Belgische bevolking wenst dat hij zijn prerogatieven, ondanks zijn lange afwezigheid, herneemt. Het is thans aan het parlement, aldus de verklaring, een beslissing te nemen en een einde te maken aan de tegenwoor dige crisis. Indien de wetgevende verga deringen mochten beslissen, dat er geen aanleiding bestaat, dat ik mijn preroga tieven herneem, dan zal ik. mij terugtrek ken, teneinde ernstige politieke wanorde in het land te voorkomen. Indien daaren tegen, hierbij voorgelicht door het resul- staat der volksraadpleging, het parlement mocht beslissen mij mijn prerogatieven terug te schenken, dan behoort iedereen zich eveneens bij deze beslissing neer te leggen. In dat geval behoren de Belgen, evenals ik hetzelf zou doen, het verleden te vergeten en dienen zij zich te verzoe nen, teneinde zicli te wijden aan de hogere belangen van het land. Koning Leopold III besloot zijn bood schap als volgt: „Laten wij niet vergeten, dat op dit ogenblik de ogen van het buitenland op België gevestigd zijn. Onze binnenlandse stabiliteit en ons prestige eisen, dat het parlement zo spoedig mogelijk een beslis sing néémt." In Brussel is grote opwinding ontstaan toen deze boodschop bekend werd. Paul Henri Spaak begaf zich haastig naar een bijeenkomst van het bestuur der Belgische socialistische partij, dat permanent zitting •houdt in het socialistische hoofdkwartier te Brussel. In een vurige rede van drie kwartier spoorde hij zijn partijgenoten aan, vastberaden te zijn in hun oppositie tegen Koning Leopolds terugkeer. Een socialistische zegsman verklaarde later: „De actie-comités der arbeiders zijn reeds in een toestand van paraatheid gebracht." Zaterdag zal een vergadering worden gehouden Van het permanente comité van het Nationale Waalse Congres. De wet op het regentschap, in 1945 in verenigde parlementszitting aangenomen, kan alleen in een gecombineerde zitting worden opgeheven. Men acht het zeker, dat de wet op het regentschap zal worden opgeheven, omdat de Christelijke Volks partij in de verenigde zitting een abso lute meerderheid van 7 zetels heeft, ter wijl men bovendien verwacht, dat enkele Koningsgezinde liberalen zich aan haar zijde zullen schaven.-Het is nog niet be kend, wanneer deze parlementszitting zal worden gehouden. Eerst moeten Senaat en Kamer afzonderlijk het houden van een dergelijke zitting goedkeuren. Als eerste reactie op de Koninklijke verklaring heeft de Belgische socialistische partij, op een na de sterkste in het land, besloten Zondag een nationaal partijcon gres te hoüden. Het onder socialistische leiding staande algemeen Belgisch vakverbond heeft he den bekend gemaakt, dat het plan tot or ganisatie van een algemene staking in het gehele land alleen uitgevoerd zou worden, indien de Koning zonder goedkeuring van het parlement terugkeert. Officieuze sta kingen achtten vakverenigingsfunctiona rissen echter niet uitgesloten. De Belgische ministerraad zal heden bijeenkomen. Naar verluidt zou bij de liberale mi nisters de neiging bestaan de regering te verlaten. Vooral de Waalse ministers Buisseret en Rey zouden hierop aandrin gen. Bij een kabinetscrisis zou eerste mi nister Eyskens zich voor de taak ge plaatst zien een nieuwe regering samen te stellen en aangezien het schijnt dat hij hierin onder de gegeven omstandigheden niet zal slagen, zou men tot ontbinding der Kamers en het uitschrijven van nieu we verkiezingen moeten overgaan. Bij sommige liberale ministers blijkt evenwel een duidelijke tegenzin te bestaan om de regering te verlaten, aangezien zij vrezen, dat bij nieuwe verkiezingen de liberalen een groot aantal stemmen zullen moeten afstaan aan de CVP., die daardoor ook in de Kamer de absolute meerderheid zou verwerven. Nieuws-baiulieten Enkele Amerikaanse figuren, die in be richten „journalisten" werden genoemd, hebben in Pregny op een waarlijk ontstel lende wijze zich meester gemaakt van een primeur, toen de secretaris van Koning Leopold, Pirenne, zich gereed maakte om de pers voorlezing te doen van de bood schap des Konings, zoals die tevoren op een besloten bijeenkomst aan de voorzit ters der Kamers was bekend gemaakt. De Amerikanen sprongen als gangsters over stoelen en tafels naar de heer Pirenne toe, rukten hem de papieren uit de hand en renden naar buiten, om de tekst van de boodschap naar hun opdrachtgevers te gaan telefoneren. De heer Pirenne moest wachten tot hem een copie van de boodschap was gebracht, waarna hij de fatsoenlijke pers vertegenwoordigers kon inlichten. Vier leden van bemanning „Cygnet" ten grave gedragen Op het nieuwe kerkhof te West-Ter schelling werden gistermiddag de stoffe lijke resten van de vier mannen, die bij de ramp van.de „Cygnet" om het leven kwa men, ter aarde besteld. Ondanks de stromende regen sloten zich honderden Terschellingers bij de stoet aan, waarin behalve de geredde bemanning van de „Cygnet", de vice-consul van Panama, de heer Orri, bet dagelijks bestuur der ge meente Terschelling, de bemanningen van de „Brandaris" en de „Holland" meeliepen, om de slachtoffers op hun laatste tocht te vergezellen. Aan het gemeenschappelijk graf werd gesproken door de tweede stuurman, die in de Griekse taal een gebed der Grieks- Orthodoxe kerk zegcle. Burgemeester Dc Vos van Terschelling sprak enkele gevoelvolle woorden en de vice-consul van Panama betuigde namens de Panamese regering in de Spaanse taal zijn deelneming aan de nagelaten betrek kingen der slachtoffers. In het Nederlands bracht hij de redders en de bevolking van Terschelling dank voor hun prachtige werk en het betoonde medeleven. Ministers Götzen en v. d. Brink vertrokken Naar Unie-conferentie in Djakarta Met de K.L.M.-Constcllation „Pontianak" zijn gisteravond de beide ministers prof. dr. J. M. R. van den Brink, minister van Eco nomische Zaken en L. Götzen, minister zonder portefeuille, speciaal belast met Indonesische economische aangelegen heden. naar Djakarta vertrokken om deel te nemen aap de Unie-ministers-conferen- tic die aldaar op 25 Maart zal beginnen. Over enkele dagen zullen dc ministers Lieftinck en Van Maarseveen eveneens naar Djakarta vertrekken. Luxemburgse Kamer accoord met wapenovereenkomst Woensdag heeft de Luxemburgse Ka mer met 45 tegen 5 stemmen (communis ten) het wetsontwerp aangenomen, hou dende goedkeuring van het defensieaccoord tussen Luxemburg en de Verenigde Staten, dat 27 Januari 1950 te Washington is on dertekend. Hef woord is aan Baer-Oberdorf: Het goed met iemand menen is vaak slechts een laf voorivendsel om hem slecht te behandelen. De Larense handweverij De Knipscheer ontving een uitnodiging uit New York om in een van de grote zaken aan Fifth Avenue een tentoonstelling van haar producten in te richten. Ook een gobelin, voorstellende Koningin Julianaral worden geëxposeerd. Op de foto: het verven der garens in de kleuren van het ontwerp. Churchill schildert oorlogsgevaar Engeland moet meer en betere strijdmiddelen hebben voor de oorlog onder water en in de lucht In het Donderdag in het Lagerhuis ge houden debat over de Britse landsverde diging heeft "Winston Churchill verklaard dat het, voor een goede uitvoering van de verdedigingsplannen der stalen onderte kenaren van het Atlantische verdrag, van vitaal belang is dat deze landen zich ver zekeren van daadwerkelijke West-Duitse hulp. „Wij zijn", aldus Churchill", niet in staat de Duitsers ook maar enige waar borg te verschaffen, dat zij niet door strijdkrachten van de Sovjet-Unie en van de Oost-Europese staten onder de voet zouden kunnen worden gelopen. Duitsland is thans ontwapend en het is niet in staat ook maar enige militaire hulp te verlenen bij de verdediging van zijn Oostgrens. De enige waarborg, die de Westelijke mogendheden West-Duitsland kunnen ge ven, zou deze zijn, dat zij zich, bij een aanval uit het Oosten, bereid zouden ver klaren ten strijde te trekken. Het gevolg zou het ontbranden van een oorlog zijn, die ongetwijfeld met een nederlaag van de Sovjet-Unie zou eindigen, doch die wel licht zou beginnen met het brengen van West-Duitsland onder de communistische slavernij. Het zou niet alleen West-Duits land zijn, dat tot een dergelijke staat van slavernij zou worden teruggebracht. Bo vendien zou een dergelijke oorlog de ver nietiging betekenen van hetgeen er nog van de Europese beschaving is overgeble ven." Ik verklaar zonder enige aarzeling dat dc Europese grenzen niet op afdoende wijze kunnen worden verdedigd, indien West-Duitsland ervan wordt uitgesloten zijn aandeel aan deze verdediging te dra gen. Het is niet alleen Groot-Brittannië, dat in deze heeft te beslissen, doch er moet een vastomlijnde Britse politiek zijn en het Huis heeft er recht op te weten, welke deze politiek is. De leider van de Britse oppositie sprak er ook nog over, dat enige tijd geleden in de Verenigde Staten in bepaalde kringen de mening ingangjiad gevonden dat West- Europa niet te verdedigen zou zijn en dat een Sovjet-Russische opmars slechts aan het Kanaal en aan de Pyreneeën tot staan zou kunnen worden gebracht. „Ik ben verheugd te kunnen zeggen, dat dit stand- De,- communist Siroky die Clementis zal opvolgen als minister van Buitenlandse Zaken van TsjechoSlowakije Onderhandelingen over Westerling nog gaande DJAKARTA, 17 Maart, (Anela). De vertegenwoordiger der R.I.S. te Singapore, deh eer Utoyo, is te Djakarta aangekomen voor het uitbrengen van rapporten aan het ministerie van Buitenlandse Zaken in ver band met de zaak-Westerling. Naar Aneta uit betrouwbare bron vernam, zijn de on derhandelingen tussen de regeringen van de R.I.S. en Groot-Brittannië over een eventuele uitlevering van Westerling nog niet geëindigd. punt door de Verenigde Staten, door ons zelf en door alle staten-ondertekenaren van het verdrag van Brussel van het At lantische pact definitief is verworpen", verklaarde hij. Churchill vervolgde: „Groot-Brittannië en Frankrijk moeten naast elkander staan, in de eerste plaats in Europa, verenigd zijn zij sterk genoeg om Duitsland de hand te reiken." „Wij moeten de mateloze vérschrikkin- gen van een derde wereldoorlog zien te voorkomen en daarvoor moeten wij de kostbare jaren, die ons nog resten om dit ontzettende gevaar af te wenden, ten'volle gebruiken en dat geschiedt niet door de besluiteloosheid, welke ons huidige rege ringsbeleid kenmerkt. Wij moeten een duurzame vrede zien te bereiken." Hierop ging Churchill over op de Britse marine-begroting. Betere wapens „Het gevaar, waartegenover wij ons bij het uitbreken van een oorlog in niet te verre toekomst gesteld zouden zien, is een onderzeebootoorlog, die in dat geval door de Sovjet-Unie naar Duitse trant zou wor den gevoerd. Er is een geheel nieuw type onderzeeër ontwikkeld, dat in staat is beneden de zee spiegel met een snelheid van ruim twintig mijl per uur te varen en dat duizenden mijlen onafgebroken onder water kan af leggen. Wij moeten ons streven op marine- gebied er nu op richten een zo groot moge lijk aantal lichte vliegdekschepen en hulp- oorlogsbodems van dit type te .bouwen". Over de lucht/nacht zeide Churchill: „Op de voorgrond staat het feit van de reus achtige numerieke kracht van de Sovjet- Russische luchtstrijdkrachten. Ik ben van mening, dat zo nodig tot elke denkbare opoffering op het gebied der andere Britse strijdkrachten moet worden overgegaan, om te verzekeren dat aan de hiervoor genoemde voorwaarde voor onze luchtmacht wordt voldaan. Gelukkig en ik mag wel zeggen, dat wij daar de Voorzienigheid dankbaar voor mogen zijn bestaat er nog een Amerikaanse luchtmacht, die, terwijl haar vliegtuigen even goed zijn als die van ons, in getals sterkte veel uitgebreider is. In de strijd in de lucht kan een overmachtige vijand het best worden weerstaan dobr van onze kant betere vliegtuigen in de strijd te wer pen. Op deze wijze slaagden wij er in 1940 in de Duitse luchtaanvallen te weerstaan". Churchill besloot met te zeggen: „Onze gehele positie is sinds het einde van de oorlog op het gebied van de atoomkracht verslechterd door het feit, dat de Russen onverwachts de geheimen betreffende de vervaardiging van de atoombom hebben weten te bemachtigen en, naar beweerd wordt, bezig zijn dit wapen zelf te maken. Geeft u niet", aldus waarschuwde Winston Churchill zijn mede-Lagerhuisleden, „over aan het dwaze waandenkbeeld dat u over enige andere waarlijk afdoende bescher ming tegen het ons bedreigende dodelijke gevaar zou beschikken dan de atoombom, Seretse Khama terug naar Betsjoeanaland, onder curatele De minister voor gemencbestbetrek- kingen, Patrick Gordon Walker, heeft in het Lagerhuis medegedeeld dat de Britse regering heeft besloten Seretse Khama, hoofd van de stam der Bamangwato's, toe te slaan naar Betsjoeanaland terug te keren, opdat hij bij zijn vrouw kan zijn wanneer de verwachte blijde gebeurtenis plaats vindt. De regering zal de kosten dragen van zijp terugreis, die per vlieg tuig zal geschieden, zij zal ook de uitgaven van Seretse Khama tijdens zijn verblijf te Londen voor haar rekening nemen. De Britse regering zal beslissen over de duur van -Seretse Khama's verblijf in Betsjoeanaland, terwijl zij ook een wakend oog op zijn doen en laten zal doen houden, daar zij verantwoordelijk is voor de goede gang van zaken in dit Britse protectoraat. Britse vertegenwoordiging bij de Raad van Europa in evenwicht Clement Attlee, de Britse Premier, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat het aan tal La'oour-leden in de Britse delegatie bij de Raad van Europa te Straatsburg tot de helft zal worden verminderd. Dit is de enige wijziging in de samenstelling van de Britse delegatie, aangebracht in verband met de uitslag van de algemene verkie zingen. Er zijn thans evenveel Conservatieve als Labour-afgevaardigden. die, Gode zij dank, in het bezit is van de Verenigde staten van Amerika. Indien dit niet het geval was, .zou er geen hoop meer bestaan op vrijheid voor Europa en even min zou ons eiland ontkomen aan een oor deel, onvergelijkelijk veel erger dan dat hetgeen wij reeds hebben doorstaan. Laat ons daarom arbeiden voor het be houd van de vrede en laten wij dit niet slechts doen door onze verdediging te ver sterken, doch ook door ervoor te waken dat er geen enkele deur wordt gesloten, welke toegang zou geven tot de hoop, hoe klein ook, dat er een i-egeling zou kunnen wordeix bereikt in dit tragische tijdperk, waarin* twee werelden, in steeds toene mende spanning en ongerustheid, tegen over elkander staan". Koele Franse reactie De suggestie van Churchill, dat de landen van het Atlantische verdrag zich van daad werkelijke West-Duitse steun moeten ver zekeren, is „interessant, maar verdient geen ernstige bestudering", aldus heeft een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard. „De Franse regering bestudeert alleen die voorstellen ernstig", welke afkomstig zijn van degenen die officiële functies heb ben in regeringen", aldus zei de woord voerder. In West-Duitse regeringskringen werd de verklaring van Churchill uiteraard toe gejuicht. De Westelijke geallieerden hebben be sloten het voorsiel om de staat van oorlog met Duitsland te beëindigen voorlopig niet in overweging te nemen, zo verklaarden di plomatieke functionarissen te Washington. Engeland,Frankrijk en de Verenigde Staten hebben vastgesteld, dat beëindiging van de staat van oorlog vele wettelijke complicaties zou meebrengen in het bijzonder voor Amerika die de drie Wes telijke bezetiingsmogendheden thans niet willen aanvaarden. Nieuwe Britse Hoge commissaris in Duitsland De militair Robertson zal wor- den vervangen door de diplo maat Sir Ivon Kirkpatrick Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken en het ministerie van Oorlog heb ben bekend gemaakt, dat de Koning zijn goedkeuring heeft gehecht aan de benoe ming van generaal Sir Brian H. Robert son, thans Hoge Commissaris in Duits land, tot opperbevelhebber van dc Britse landstrijdkrachten in het Midden-Oosten als opvolger van generaal Sir John T. Crocker. De benoeming wordt omstreeks Juni van kracht. Generaal Robertson zal worden opge volgd door Sir Ivon Kirkpatrick, de per manente onder-secretaris van de Duitse afdeling van het departement van Bui tenlandse Zaken. Generaal Crocker zal verbonden wor den aan de staf der strijdkrachten. Generaal Robertson is sinds November 1947, toen hij luchtmaarschalk Sir Sholto Douglas als militair gouverneur opvolgde, de hoogste Britse functionaris in Duits land geweest. Voordien was hij stafchef in Duitsland en de plaatsvervangend mili tair gouverneur. In West-Duitsland en ook in regerings kringen te Bonn is het bericht van de vervanging van generaal Robertson als Hoge Commissaris voor Sir Ivon Kirk patrick onverwacht gekomen. Hoewel Robertsons vertrek geruime tijd in uit zicht was gesteld, had men te Bonn ver wacht, dat zijn reis naar Londen er mede in verband zou staan. Eerder had men gehoopt, dat deze reis alsnog zou leiden tot een verzachting van de zo gerucht makende ontmanteling van de voormalige Hermann Göring staalfabriek te Waten- stedt-Salzgitter. Te Bonn ziet men geen reden om een koerswijziging in de Britse politiek ten aanzien van Duitsland te verwachten, nu de leiding van militaire in diplomatieke handen overgaat. Acheson geeft Moskou het „vredesrecept" Wat het Kremlin - volgens Washington - zou moeten doen Op een conferentie over internationale samenwerking voor de economische ont wikkeling der wereld te Berkeley (Cali fornië) heeft Dean Acheson. de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, de leiders van de Sovjet-Unie ppgewekt, oprecht met de V. S. samen te werken om oplossingen te vinden voor de huidige we reldvraagstukken en vrede en veiligheid aan de wereld te brengen. Acheson zette openhartiger dan ooit de fundamentele verschillen uiteen tussen Oost en West en noemde zeven punten als grondslag voor een mogelijke redelijke en vreedzame ontwikkeling van het Sovjet- Russische en het Westelijke stelsel: 1. Zowel de Westelijke geallieerden als de Sovjet-Unie is het nog niet gelukt vre desvoorwaarden vast te stellen voor de landen, die in de tweede wereldoorlog ver slagen werden. 2. De Sovjet-leiders zouden hun mili taire- en politiemacht uit de Oost-Euro pese landen kunnen terugtrekken. 3. Zij zouden hun obstructie-pólitiek in de U.N.O. kunnen laten varen en in plaats daarvan „handelen als geloofden zij. dat de organisatie der U.N.O., zoals Stalin het onlangs zelf uitdrukte, een belangrijk in strument is voor het handhaven van inter nationale vrede en veiligheid. 4. De Sovjet-leiders zouden samen met de V. S. kunnen zoeken naar practisch uit voerbare en doeltreffende regelingen voor het beheer van atoomwapens en de beper king van bewapening in het algemeen. 5. Het Kx-emlin zou kunnen ophouden met het gebruiken van het communistisch apparaat in de gehele wereld in zijn po ging om door middel van ondermijning gevestigde regeringen omver te werpen, waarmee het uiterlijk gezien bevriend is. 6. De Sovjet-Russische leiders zouden mede er op kunnen toezien, dat de offi ciële vertegenwoordigers van alle landen behandeld worden op een wijze, die in overeenstemming is met de aanvaarde di plomatieke etiquette met fatsoen en eerbied. 7. Algemeen gesproken zouden zij zich kunnen onthouden van voortdurende ver draaiing van het beeld van de buitenwe reld, dat zij hun volk voorhouden, in het bijzonder van de V. S., aldus Acheson. Acheson zag geen symptoom, dat de Sovjet-Russische leiders hun gedrag zou den veranderen voordat de vooruitgang van de vrije wereld hen ervan had over tuigd, dat zij geen baat kunnen hebben bij het voortduren dezer spanningen. AANHOUDEND ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust af en toe harde Zuid- Westelijke wind. Vrij zacht. 18 Maart: Zon op 6.49 uur. onder 18.40 uur Maan op 6.56 uur. onder 18.48 uur (Nieuwe maan) Hoog en laag water in IJmuiden Vrtfdag 17 Maart Hoog water: 3.22 en 15.35 uur. Laag water: 11.14 en 23.37 uur. Zaterdag 18 Maart: Hoog water: 3.57 en 16.08 uur. Laag water: 11.53 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1