Vandaag bezetten de leren New Yorlc-City Gaat U verhuizen? „TEMPO" staat voor klaar! De radio geeft Zaterdag „Overal waar zij kunnen staan, moeten bomen komen" PANDA EN DE MEESTÉRS-MUZIKANT Q Wereldnieuws Nieuwe Uitgaven Vrijdag 17 Maart 1950 2 Tienduizenden vieren St. Patricks Day (Van onze correspondent in New York) „Fifty years ago my father left old Ire- lands shore" zo begint een populair Iers liedje. Inderdaad zijn er in de loop der jaren heel wat Ieren de grote plas overge stoken naar Amerika. Momenteel zijn er millioenen Amerikanen van Ierse afkomst, en circa 200.00 van hen leven in New York City. Het is zelfs zo, dat New York na Dublin, de Ierse hoofdstad, de grootste Ierse stad ter wereld is. En die Ieren laten merken dat zij er zijn. Hel is een wonderlijk happy-go-lucky volkje, enorm trots op de Ierse afkomst, goedmoedige grootsprekers die zich min of meer als Gods uitverkoren volle beschou wen. Zij hebben de reputatie om van een borrel te houden, maai' mijn Ierse zegslie den bezweren mij met de hand op het hart dat deze uitspraak sterk overdreven is. Een flink percentage van het New Yorkse politiecorps wordt door Ieren gevormd en het moet gezegd: Zij zijn indrukwekkende dienaren van hermandad. Voor de New Yorkse Ieren was het na tuurlijk een feit van geweldige betekenis, dat een kleine straatarme immigrant uit County Mayo (Ierland) het door hard werken en zelfstudie braoht tot een van Amerika's hoogste ambten: Burgemeester van New York City. Hij is niemand anders dan William O'Dwyer, „hun" Bill O'Dwyer. En ook het feit dat de Saint Patrick's Cathedral dn New York, een van Amerika's mooiste kerkgebouwen is, streelt in hoge mate de Ierse trots. Eens pea- jaar komen de Ieren in New York goed los en dat is op 17 Maart. De sterfdag van Ierlands patroonheilige, St. Patrick. Dan is er in New York maar één kleur en dat is het groen van het groene, eiland. Het klaverblad tooit dan iedere Ierse borst, elk meisje draagt een groene haarstrik en de jongens prijken met een groene stropdas. Het hoogtepunt van de viering op die dag is de grote St. Patricks parade met als climax het voorbijtrekken langs de St. Pa tricks Cathedral op Fifth Avenue, op de stoep waarvan kardinaal Spellman en bur- gemeenster O'Dwyer het eerbetoon van de menigte in ontvangst nemen. Sedert 1762 hebben de Ieren in New York St. Patricks Day gevierd. In de laatste jaren was de parade meestal 50.000 man nen, vrouwen en kinderen sterk. In de stoet trekken talrijke muziekcorpsen mee en alle scholen zend'en hun fluit- en trom- melorkesten. De belangstelling van het New Yorkse publiek is grandioos. Als het weer maar enigszins meewerkt slaan een half millioen New Yorkers het uitgelaten gedoe van de zonen en doch teren van het eiland van Smaragd gade. Des avonds zijn er bals in de gehele stad. Ierland is verdeeld in 26 „counties" en deze onderverdeling' in counties heeft zich bij de New Yorkse Ieren gehandhaafd. Iedere County geeft zijn eigen bal en alle New Yorkse Ieren gaan naar hét bal van hun County, dat. is de County, waar hun voorouders vandaan kwamen. Voor de County Mayo Ieren is natuur lijk het' grote ogenblik gekomen wanneer Bill;.,O'Dwyer des avonds htm bal bezoekt en momenteel heerst er bij de County Mayo Ieren grote spanning of O'Dwyer jaren lan^weduwnaar en pas onlangs her trouwd met zijn jonge bruid het bal zal bezoeken. Populaire Ierse dansen vormen de hoofdschotel en de sentimentele ballades „Did Your Mother Come From Ireland" en „When Irish Eyes Are Smiling" zijn niet van de lucht. Ja, 17 Maart is een grote dag voor de Ieren en de Flanagans, Mulligans, Quili- nans en McDonnells, McVey's McGowans, McKee's.de O'Briens, O'Rourke's O'Shaugh- nessy's, Fitzpatricks, de Brennans, dé Claneey's, Duffy's, Hanley's en Murphy's laten merken dat Ierland nog een hartig woordje meespreekt. New York City heeft dit reeds in het grijze verleden erkend en op St. Patricks Day is de stad leis. Maar liet is een vreed zame en vrolijke „bezetting" en als op 18 Maart de gemeentereiniging begint met het opruimen van bergen groengekleurde slingers, guirlandes en feesttooi dan is het leven in New York City weer normaal ge worden. Behalve dan voor een paar Ieren die die morgen wakker worden met een zware kater en' wien het voorlopig nog groen (en geel) voor de ogen blijft. „Daar bij die molen" In het partje van New York Van 24 Maart af zal op „Rockefeller Center" in het hartje van New York ge durende zes welven een echte Nederlandse „wipwatermolen" lustig zijn wieken laten draaien, omringd door een weelde van veelkleurige tulpen. Ter gelegenheid van de opening van deze, als informatiecentrum bedoelde mo len, die hier door het initiatief van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer is opgesteld, zal de Nederlandse ambassadeur in de Ver enigde Staten, mr. E. N. van Kleffens, als „molenaar" fungeren en de molen in wer king stellen. Als ceremoniemeester treedt op Nelson Rockefeller. Acht paren zullen gezamenlijk een Nederlandse klompendans uitvoeren, terwijl ook het lied van „Daar bij die molen", zowel in het Engels als in het Nederlands, niet zal ontbreken. Wij leveren prima vakwerk en zijn voordelig Goederen zonder prijsverhoging verzekerd Expeditie en Besteldienst „Tempo" ROZENSTRAAT 13 - TEL. 20020 - HAARLEM (Adv.) HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8,18 Platen. 8.40 Orgel. 9.00 Platen. 10.00 Medische causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Radio feuilleton. 10.35 Voor arbeiders in continu bedrijven. 11.30 Piano. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Kwartet. 12.55 Ka lender. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-orkest. 13.50 Platen. 14.00 „Het Nederlandse lied". 14.20 Lichte muziek. 14.50 Drents programma. 15.15 Radio-Philharmonisch Orkest. 16.00 Van de wieg tot het graf". 16.15 Platen. 16.30 Reportage. 16,45 Sportpraatje. 17.00 Platen. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Pro- paganda-toespraak. 18.20 Platen. 19.00 Ar tistieke staalkaart. .19.30 Lezen in de Bijbel. 19.45 „Passé partolit". 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.12 Varia. 20.15 Weense mu ziek. 20.42 Varia. 20.45 Gevarieerd program ma. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Tiroolse muziek. 22.25 „Onder de pannen". 22.45 Kwartet, 23.00 Nieuws. 23.15 Lichte mu ziek. 23.35 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7,00 Nieuws. 7,15 Gymnastiek, 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen, 9,00 Muziek voor de vrouw. 9.30 Platen. 10.00 Voor kinderen. 10.15 Platen. 11.00 Voor zie ken. 11.45 Piano. 12.00 Angelus. 12.03 Amuse mentsorkest, 12.30 Weerbericht, 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws, 13.20 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Kamerorkest en solist. 15.20 Letteren en kunsten. 15.55 Dubbelmannen- kwartet. 16.30 Gregoriaans. 17.00 Kinderen. 18.00 Piancduo. 18.15 Weekoverzicht. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00»Nieuws. 19.15 Commentaar uit de Benelux. 19.25 Parlemen tair overzicht. 19.35 Platen. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Platen. 20.15 „Lichtbaken". 20.40 Platen. 20.43 „Steek eens op heren". 21.00 Orkesten-parade. 21,30 „Kon tiki", radio-feuilleton. 21.55 Orkesten-parade. 22.25 Puzzle. 22.35 Actualiteiten. 22,45 Gebed. 23.00 Nieuws, 23.15 Stille omgang. Na 1 Juli deviezen voor toerisme naar België De ambassadeur van België heeft in zijn ambtswoning een receptie gehouden voor directeuren van reisburesux, vertegenwoor digers van de organisaties op liet gebied van het vreemdelingenverkeer, de spoor wegen en de ANWB. De heer Arthur Haulot, commissaris- generaal voor het toerisme in België, gaf een overzicht van het toerisme in België in de jaren sinds 1937, in het bijzonder over het bezoek van Nederlanders aan België. In 1937 overnachtten 450.000 Nederlan ders in België. In'1947'was1'dit "cijfer'ge daald tot 133.000. In 1949' trad er een vér betering in tengevolge van het toekennen van 69 millioen francs aan Belgische de viezen en werd een totaal van ongeveer 200.000 bereikt. Na een overzicht te hebben gegeven van de toeristische mogelijkheden in België en de verbeteringen, welke aller,wege werden aEingebracht, merkte hij op dat het devie- zenprobleem nog het grootste struikelblok vormt voor een uitbreiding van het bezoek van Nederlandse toeristen aan België. Hij hoopte dat op de in April te houden confe rentie der Benëluxministers op dit punt een oplossing gevonden zal worden. Op dit ogenblik is er door Nederland nog geen bedrag aan deviezen voor toe ristische doeleinden in België beschik baar gesteld. Pas na 1 Juli, op welke datum een nieuwe handelsovereen komst zal ingaan, zal daarin worden voorzien. Haulot achtte het van belang dat men reeds thans voor dat doel gelden beschikbaar stelt, daar anders het seizoen reeds voor een gedeelte achter de rug is. België heeft reeds met Frankrijk en Engeland een overeen komst voor het toeristenverkeer gesloten. |Hij sprak de hoop uit, dat zulks ook met Nederland het geval zal worden en dat men dan over een tegenwaarde van 400 gulden zal kunnen beschikken voor een bezoek aan België. In dit opzicht wacht men ook op de vrijmaking van het handelsverkeer, waar aan door de O.E.E.C. wordt gewerkt. Zeven bommenwerpers te koop Op Woensdag 22 Maart zal de inspec teur der domeinen te 's-Gravenhage bij inschrijving verkopen zeven „Mitchell" bommenwerpers, afkomstig van de Marine Luchtvaart Dienst. Deze vliegtuigen staan op het marine vliegkamp „Valkenburg". Zij zijn bestemd voor de sloop. Dertig jaar „Polygoon" Op 30 Maart zal de N.V. Filmfabriek „Polygoon" dertig jaar bestaan. Op die dag zal in het Rembrandt-theater te Haarlem een bijeenkomst worden ge houden, waar, na vertoning van eer. histo risch overzicht, samengesteld uit Poly- goons filmarchief, de oud-minister prof. ar. G. van der Leeuw zal spreken over de betekenis van het filmjournaal. In de namiddag zal in „Dreefzicht" een receptie worden gehouden. Post voor de „Fair Sea" en de „Goya" Post, bestemd voor naar Nederland terug kerende militairen aan boord van de troe penschepen „Fair Sea" en „Goya", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet respectievelijk uiterlijk op 20 en 23 Maart in Nederland ter post worden be zorgd. Behalve de gebruikelijke gegevens dient het adres de naam te bevatten van het troepenschip, onder toevoeging: „op thuis reis naar Nederland". De naam van de ver moedelijke tussenhaven mag niet worden vermeld, De opheffing van het personen vervoer op onrendabele lijnen Het Tweede Kamerlid de heer Maènen (KVP) heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat gevraagd of het juist is dat de directie van de Nederlandse Spoorwe gen de toestemming van de minister heeft verzocht om met ingang van de zomer dienstregeling op sommige baanvakken het personenvervoer op te heffen en het goe derenvervoer te handhaven zolang dit rendabel is. Is de minister niet van mening, zo.vraagt de heer Maeneh, dat ook ten aanzien „van de spoorwegen het standpunt moet wor den ingenomen, dat de exploitant van. ren dabele lijnen binnen zekere grenzen ver plicht is tevens niet rendabele iijnen te exploiteren, indien de economische be langen van de betrokken streek dit vorde ren? Is de minister bereid om, alvorens een beslissing te nemen, het advies in te win nen van de gewestelijke instanties omtrent de economische belangen die met een eventuele opheffing van het personen- en goederenvervoer zijn gemoeid? Drie ex libris bekroond De jaarlijkse bekroningen, ingesteld door de stichting Nederlandse Ex Libris-kring, voor de beste ex libris, die in het vooraf gaande jaar werden gemaakt, zijn cliimaal als volgt toegekend: eerste prijs mevrouw G. M. Pot-Van Regteren Altena voor ex libris Maria J. Francken (houtgravure), tweede prijs de heer Wim Zwiers voor ex libris ir. W. A. Eschauzier (kopergrayure), derde prijs mevrouw A. Horodisch-Gar- man voor ex libris mr. D. Giltay Veth (pentekening). De jury bestond uit de heren dr. A. van der Boom te Haarlem, Pam G. Ruetér' te Amsterdam en Johan Schwéncke te Den Haag. Ex-beheerders van Philips veroordeeld Tegen de Duitsers A. R. Esau en A. R. Bötteher, die tijdens de bezetting betrok ken waren bij het Duitse beheer van Phi lips te Eindhoven, heeft onlangs de officier van justitie bij de Bijzondere Straf kamer van de rechtbank te Den Haag vier jaar gevangenisstraf geëist. Deze verdach ten, wier woonplaats onbekend is, werdén ervan beschuldigd de Philipsbedrijven te hebben doen plunderen. De Bijzondere Strafkamer van de recht bank te Den Plaag heeft de beide Duitsers elk tot anderhalf jaar gevangenisstraf ver oordeeld. LIJST VAN AFGESCHEIDEN COMMU NISTEN BIJ STATENVERKIEZING IN FRIESLAND. De heer G. Roorda, die zich vorig jaar van de C.P.N. afscheidde en als „onafhan kelijk communist" deelnam aan de raads verkiezingen, staat thans als nummer 1 op de lijst, die afgescheiden Friese communis ten en onafhankelijke socialisten hebben ingediend voor de Statenverkiezingen. Het merendeel van de tien candidaten heeft voor de C.P.N. zitting gehad in ge meenteraad of Provinciale Staten. De lijst draagt de naam „Socialistische Unie". FRUIT IN CELLOPHAANZAKJES Het bestuur van de veilingsvereniging Zuid-Beveland heeft besloten appels en peren verpakt in cellophaanzakjes met spe ciale sluiting in de handel te brengen. Ih het zakje bevindt zich ook een label, waar op staan aangegeven ras, kwaliteit en grootte van het fruit en de vuldatum. Het geraamte van de oude Gravestenenbrug in Haarlem is dezer dagen verdwenen. Aan de kant van de Bakenessergracht (rechts) zijn de arbeiders nu beschermd voor het water door een 'ijzeren damwand bezig de oude fundamenten op te ruimen. Aan de andere kant van het Spaarne is een drijvende heimachine reeds aan haar taak begonnen terwijl een baggermolen van de Gemeente-Reiniging de vaargeul uitdiept. Directeur van Hout en Plantsoenen te Haarlem Ik sta zo vertelde ons de directeur van den Hout en de Plantsoenen te Haar lem, de heer J. A. Dorresteyn op het standpunt, dat overal waar zij kunnen staan, bomen moeten komèn. PI»t college van B. en W. deelt deze opvatting, zodat men er gerust van overtuigd kan zijn, dat het ook gebeuren zal! Trouwens er ont breekt niet veel meer aan. Ook dit voor jaar zijn en worden nog bomen geplant op plaatsen die tot nu toe overgeslagen wa ren. Het is van een primair belang voor het aesthetisch aanzien van een stad, dat er groen, veel groen, is. Het omhakken van de 10.000 bomen in de oorlogsjaren heeft één goede kant gehad en wel deze. dat ieder gezien heeft hoe lelijk een stad is zonder bomen. Vandaar dat Haarlem onmiddellijk na de bevrijding begonnen is met nieuwe aanplant, waarbij een dank baar gebruik gemaakt is van de hulp van 300 militairen. Maar de aanplant moest anders aange pakt worden. Er kon niet zonder meer ge zegd worden: „overal waar een boom ge staan heeft, moet er weer een komen". Men moet bedenken dat' er in de laatste 25 jaar wat veranderd is. Vroeger was men bang voor de zon. De dames liepen met een parasol, nu nemen zij zonnebaden, als het kan in een badpak. Toen mocht ook geen zonnetje in een kamer lcomén, want o het meubilair zou verschieten. Nu is het anders, men vraagt zon en lucht in de huizen, daarbij gesteund door de doctoren. Daarom kunnen in straten geen bomen mannetje-aan-mannetje... gezét worden,- de mensen hebben recht op wat zon en licht in de huizen. Daarmee kan evénwèl bij dé keuze van de bomen rekening gehouden worden. Maar primair blijft dat er vol doende groen in het stadsbeeld komt! Vroeger werden er wel bomen op slechts 6 of 7 meter afstand van elkaar gezet. Het was toen een scherm van groen, om de REPARATIE MATRASSEN *s morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 (Adv.) Verruiming van de export naar Zuid-Afrika Blijkens een mededeling in de Zuid- Afrikaanse „Staatslcoerant" is voor invoer in de Unie uit landen met een zachte va- lüta, zoals Nederland, voor een aantal goe deren niet langer een vergunning vereist. Hieronder vallen o.a. naalden, textiel- goederen, garens, naaimachines voor huis houdelijk gebruik, boeken, tijdschriften, gedrukte enveloppen, (met papieren patro nen) en vlasdraad. De invoer van kapitaalgoederen zal even eens worden verruimd. Hiervoor zullen contingenten worden verstrekt op basis van de aankopen in 1948, welke voor hun volle waarde in de landen met een zachte valuta zullen mogen worden besteed. De impor teurs zullen maximaal de helft van deze contingenten mogen besteden voor aan kopen in landen met een harde valuta, doch de waarde van het omgezette ge deelte van het contingent zal dan worden gehalveerd. 59. Vóór de cel, waarin Panda, Flodder Fiedeldum en Joris Goedbloed opgesloten waren, zat nog steeds brigadier Bernardus Boekweit om de wacht te houden. Hel hoeft ons niet te verbazen, dat' de wakkere diender na alles wat hij had meegemaakt nu in het geheel niet meer wakker was, doch een klein, welverdiend tukje deed. Blijvende rust was hem evenwel niet'ver gund, ivant nu, midden in de nacht, werd plotseling het deurluikje van de cel ge opend en wie keek daar naar buiten? Joris Goedbloed! Zijn gelaat stond ernstig en bezorgd. „Officier! Officierfluisterde hij scherp tot de opschrikkende Boekioeït. „Snel! Alstublieft! Treedt een momentje binnen in ons nederig verblijf! Een mijner vrienden is door een ernstige ongesteld heid aangegrepen en ik vrees het ergste!" Zó klemmend klonk zijn stem, dat de brave Boekweit zich geen ogenblik bedacht. Hij opende de celdeur en snelde naar binnen. maar ongelukkigerwijze stak Joris juist zijn voet vooruit, zodat de politie-man, nauwelijks nog de drempel overschreden hebbende, zijn evenwicht verloor. Hij ivas gewoon beentje gelicht en smakte met een zware dreun op de stenen vloer van de cel. „Stil toch! Wees toch voorzichtigofficier!" fluisterde Joris, terwijl hij zich bovenop de neergestorte beambte wierp. „Gij zoudt met uw lompheidmijn slapende makkers wekken en hoe onaardig zou dat niet zijn! De braven hebben hun zoete sluime ring toch recht eerlijk verdiend!" Al pra tend had hij de lippen van de gevallen brigadier in een ijzeren greep verzegeld. Het zal iedereen duidelijk zijn, dat de politie-man zich in zijn macht bevond terwijl de cel-deur open stond! Al spoedig zal nu blijken, welk misdadig plan hij weer beraamd had wandelaars in de schaduw 'te laten lopen. Dat doen wij nu niet meer, maar als wij 10 of 12 meter afstand tussen de bomen nemen, blijft de werking voor het stads beeld toch voldoende. Vijftig jaar geleden waren 80 pet. van alle bomen die hier stonden iepen. Maar de iepenziekte heeft ons parten gespeeld. Nog meer dan 10 a 15 procent der iepen heeft de ziekte en de oorlogs- hakwoede doorstaan. En die er nu nog staan lopen helaas ook nog' de kans te sterven, want er is nog altijd geen kruid tegen de iepenziekte gewassen. Wel hebt u ai medegedeeld dat Haarlem een proef gaat nemen met enige honderden iepen die immuun moeten zijn tegen die ziekte, maar wij zijn natuurlijk nog voorzichtig. Boven dien denken wij er niet aan, ook al slaagt die proef, om de gehele stad wèer* vol te planten met iepen, Ook die iepenziekte heeft een goede kant gehad, want nu wa ren de kwekers en de directeuren van 'plantsoendiensten wel gedwongen naar goede vervangers van de iep te zoeken. De keuze der bomen worclt bepaald door de plaats waar zij moeten komen. Voor smalle straten zijn wij aaiigewezen bomen 'die niet dik van stam zijn, niet hoog worden en ook geen zware kruin hebben. Daarvoor zijn te kiezen de lijster bes,'de meidoorn en de sterkers. Maar lang niet in alle straten kunnen bomen ge plant worden. De trottoirs moeten ten minste een breedte van 2 meter hebben. Dit is dan ook de reden waarom zo weinig Straten in"de ótidé' 'stadskwartieren in' aan merking kiülnën kohiéh voor bomen. Toch isriïi die iwijikeh':ooik; behoefteaan'groen. Dat zal nu bereikt worden door een be planting van de pleinen die daar zijn. In straten die wat breder zijn kunnen bomen van de tweede grootte gezet wor den. Daaronder behoren' de esdoorn, de berk en de rode kastanjè. Bomen van de eerste grootte zijn: popu lieren, linden, wilgen, essen, paarde-kas tanje. De bewoners van de Wilhelminastraat klaagden vroeger veel over de bomen. Nu daar essen zijn gezet die een minder zware kroon hebben, komt er veel meer licht in de huizen. Er zijn onder de populieren twee beken de soorten, de hoge Italiaanse en de meer breed uitgroeiende Canadese. Beide doen het heel goed, maar zijn natuurlijk alleen geschikt voor pleinen en zeer brede lanen of wegen. (Wie zich hiervan wil overtui gen moet deze zomer naar de Zuider Amstellaan in Amsterdam gaan). Ook Haarlem heeft op verschillende plaatsen populieren gezet. Onder meer aan de Delftlaan. Maar populieren (en wilgen) hebben ook een nadeel. Zij groeien snel, doch in 20 of 25 jaar zijn zij al uit gegroeid en vertonen dan ouderdomsge breken. Bij een stórm scheuren er soms grote takken uit. Andere bomen, zoals lin den, kunnen wel 100, 200 of zelfs 300 jaar staan, de Spanjaardslaan levert daarvan het bewijs. Linden groeien veel minder snel dan populieren en wilgen. Het zijn bijzonder mooie bomen.( maar men moet er ge duld mee hebben. Aan de Dreef zijn linden gezet die het aardig doen, maar om daar gauw een behoorlijke beplanting te krijgen, zijn er populieren tussen gezet. Als later de linden volwassen zijn, kunnen de populieren, die dan hun dienst gedaan hebben, verdwijnen. Kastanjes zijn ook dankbare bomen aan brede wegen en pleinen. De witte kastanje heeft evenwel het nadeel dat er vruchten aan komen. In de tijd van de kastanjes gooien de straatjongens naar de vruchten en dan is het voor de voorbij gangers oppassen. De rode kastanje geeft geen vruchten. Als hij in bloei staat is het een mooi gezicht. Men moet maar eens letten op de Twijnderslaan. De bomen hebben in Haarlem nog al te lijden van de zeewind. Een proef met lin den aan de Vlaamseweg is daardoor mis lukt. Daarom zijn zij vervangen door po pulieren. Een nadeel voor de bomen is ook dat de grond op verscheidene plaat sen in Haarlem niet best is. Bij de plan ting wordt wel betere grond aangevoerd, maar dat is toch nooit afdoende. Als de bomen evenwel de moeilijke tijd van de eerste groei doorstaan hebben, gaat het beter. In het algemeen hebben de bomen veel te lijden van de vernielzucht der jeugd en van de aanrijdingen van auto's en andere vervoermiddelen. Er is bij de Beatrixschool in het tuin dorp bij Overveen een proef genomen met het plaatsen van vruchtbomen. Maar die is helaas mislukt. De jongens rukten de vruchten af voor ze rijp waren en ver nielden meteen de bomen. Men ziet zo besloot de directeur Haarlem is wat bomen aangaat actief. Na tuurlijk hebben wij de achterstand van de oorlogsh akker ij nog niet ingehaald, maar op vele plaatsen groeien de bomen hee! aardig. Als over enige maanden de bladeren zich ontpooid hebben, zullen de wandelaars ongetwijfeld de overtuiging Inrijgen dat wij op de goede weg zijn. Censuur. Twee studio's in Hollywood heb ben het Amerikaanse Hooggerechtshof gevraagd om de filmcensuur in strijd met de grondwet te verklaren, Dit ver zoek is gedaan haar aanleiding van het verbod van de filmkeuringscommissie in Memphis van d.e film „Curley" waar in zwarte en blanke kinderen samen speelden. Handig-. De Berlijnse radio-luisteraars kun nen tegenwoordig alleen nog maar naar de Russische radio in Berlijn luisteren, omdat de Amerikaanse en Britse zen ders op zo dicht bij elkaar liggende fre quenties uitzenden,' dat het vrijwel onmogelijk is ze afzonderlijk te horen. Record. Een Britse De Havilland Cornet, het eerste verkeersvliegtuig dat uitslui tend door straal-motoren wordt aange dreven, is gisteren in 2 uur en 5 minu ten van Londen naar Rome gevlogen. De Cornet verbeterde met 24 minuten het oude record op deze route, dat werd •gevestigd met een Hawker Fury-jager, Vrijlating. Mathias Krein, een 49-jarige Duitse smid uit Priest, die in de oorlog had toegelaten dat $en ongewapende Amerikaanse piloot door een woedende menigte werd gelyncht en daarvoor in .1945 ter dood werd vea-oordeeld, is door de Amerikaanse autoriteiten in vrijheid gesteld. Zijn doodvonnis was eerder al in levenslange dwangarbeid gewijzigd. Pynïijk. In het Canadese parlement zijn vragen gesteld betreffende een bericht dat. een zekere dr. Infeld naar Polen zal vertrekken om daar aan enige ho gescholen te doceren. Dr. Infeld zou volkomen op de hoogte zijn van de theorie der atoom-energie en zou ook het nodige weten van de vervaardiging van de atoombom. Ook hij. Ex-koning Umberto van Italië heeft te verstaan gegeven dat hij bereid is naar Italië terug te keren, wanneer het volk zulks zou wensen. Ik wil alles doen wat nuttig voor het volk is, maar het volk moet er zelf om vragen, zei hij, Bosbrand. Geholpen door zware regenval zijn brandweerlieden er gisteren in ge slaagd een bosbrand in Les Landes de Zuid-Westelijke hoek van Frankrijk te blussen. Ook in het vorige jaar hadden hier zware bosbranden plaats die duizenden aren bos en weiland ver woestten, Overval. Vijf-en-twintig zwaar gewapende terroristen hebben gisteren een goud mijn op vijftien mijl ten Zuiden van Asmara in Erythrea in brand gestoken. Deze goudmijn is het eigendom van de voorzitter yan het onafhankelijk Ita- liaans-ErytreaRns vakverbond, De lei der van de terroristen zei tegen de wachtsman van de mijn, dat hij han delde op bevel van hogere machten. De mijn waar voor een waarde van ander halve ton aan outillage verloren ging, was reeds gesloten tengevolge van eer dere aanvallen der terroristen. Steun. De Franse vakverenigingen hebben in hun strijd om hogere lonen- gisteren de steun gekregen van de hoogste ker kelijke autoriteiten. De Franse kardi nalen en bisschoppen hebben na een conferentie een communiqué uitgege ven, waarin wordt gezegd, dat men de sociale gerechtigheid niet over het hoofd kan zien. „Een ieder moet in staat worden gestéld met werken zijn familie-te onderhouden.'.', z.o zegt het communiqué, dat werknemers en werk gevers oproept om, met wederzijds be grip en vertrouwen de moeilijkheden op te lossen en waarschuwt tegen het gebruiken van geweld om de stakingen neer te slaan. U ZULT VERSTELD STAAN van onze enorme sortering! BASSKEH'S BEHAN6 Gen1. CronjéstraaC 135 - Haarlem - Tel. 11657 Bel ons even om stalenboeken. (Adv.) „Land en Volk van Brabant" inge leid door Antoon Coolen, uitgave N.V. uitgeversmaatschappij „Kos mos", AmsterdamAntwerpen. Het is een lijvig boek van ruim 260 blad zijden geworden, waarin een beeld gegeven wordt van de Brabantse mens en het Bra bantse land met het doel, bij de Brabantse lezer de bezinning op zijn gewest te bevor deren en bij de lezers van elders beter begrip van de Brabantse wezensaspecten te wekken, zoals Antoon Coolen in zijn uit voerige inleiding zegt. Het werk is samen gesteld uit een dertigtal bijdragen van Bra bantse letterkundigen en geïllustreerd met een zorgvuldig gekozen reeks prachtige foto's van de hand van de bekende fotograaf Martien Coppens. Drie Brabantse figuren van betekenis, namelijk de Bossenaar Vincent Cleerdih, de Tilburger Uri Nooteboom en de West-Bra- banter A. M. de Jong, die tijdens of na de oorlog aan dit gewest ontvielen, worden in een In Memoriam op pieuze wijze herdacht. Na de inleiding volgen artikelen, schetsen, gedichten en verhalen door Louis de Bour bon, dr. P. C. de Brouwer, Paul Vlemmix, de drie bovengenoemde overledenen en anderen, in bonte verscheidenheid gerang schikt zoals de stofferingen van het Bra bantse landschap zelf, waarvan Martien Coppens imponerende indrukken weet weer te geven. De gedichten en schetsen zullen de lezer, Brabanter of niet, meer voldoening schen ken en hem een helderder li'cht verschaffen op het rijke onderwerp dan de zwaar- wetenschappelijke beschouwingen, zoals die van dr. de Brouwer en dr. Frans v. d. Ven, van wie de eerste zich verliest in de psycho analytische doolhof van „het Brabantse wezen" en slechts de uitweg vindt in een vaag gemotiveerde Brabantse beweging, zonder nochtans veel bij te dragen tot de atmpsfeer van het boek, dat overigens zulke heerlijke stemmingsbeelden, in woord en beeld van die atmosfeer weet. te brengen. De schetsen zullen nuttiger werk doen, zij dragen dat Brabantse wezen uit zonder analyse en dus zonder uiteenrafeling tot we tenschappelijke termen die geen over redingskracht meer hebben. En de gedichten zijn soms juwelen van gewestelijke karakte ristiek in hun eenvoud en rondheid, die de eigenschappen van het land aanspreken en beantwoorden. Het geheel mag zeker geslaagd genoemd worden. Het is wat overvuld, het doet soms afbreuk door een teveel aan verklaring en beschrijving van zaken die in hun gestalte en hun geest geen verklaring of beschrijving behoeven. Doch de lezer zal door dit boek zeker nader tot Brabant en zijn mensen komen, al is het alleen maar omdat het een intuïtieve genegenheid oproept voor dit Zuidelijke gewest, dat zoveel ouds ongerept bewaard heeft en zoveel nieuws laconiek en moedig heeft geaccepteerd om een waardig lid van de gemeenschap der Nederlandse provincieën te zijn. J, Jj,

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2